Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης vs Φαρμακευτικής ΑΠΘ

kostastakispap

Νεοφερμένος

Ο kostastakispap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Φετος ξεκιναει για μενα η τελευταια μου χρονια στο Λυκειο, αυτη η δυσκολη χρονια της 3ης Λυκειου και ειμαι σε μεγαλο διλλημα, επειδη δεν μπορω να αποφασισω ποια σχολη να βαλω ως πρωτη μου επιλογη: αυτης της Φαρμακευτικης Θεσσαλονικης ή της Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής της Αλεξανδρούπολης;

Απο την μια σκεφτομαι το ποσο πολυ μου αρεσει η ερευνα και γενικα η μελετη των μοριων και τα πειραματα πανω σε αυτα και απο την αλλη σκεφτομαι το γεγονος οτι η Φαρμακευτικη ΜΠΟΡΕΙ να σου δωσει περισσοτερες και καλυτερες επαγγελματικες λυσεις.

Θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Φαραμακευτικη εννοειται. Ως μοριακος βιολογος που θα δουλεψεις; Μονο σε κανενα ιδρυμα ερευνητικο που στην ελλαδα ειναι ελαχιστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Κοίτα, στο παρόν τουλάχιστον από φαρμακευτική θα μπορείς να ανοίξεις δικό σου φαρμακείο αρκετά δύσκολα ή/και ακριβά.Βέβαια υπάρχει και η έρευνα(εξω κυρίως). Μοριακή Βιολογία σου δίνει δυνατότητες στο εξωτερικό κυρίως. Εδώ βέβαια μπορείς να γίνεις καθηγητής ,αλλά δεν ξέρω αν θες κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω αν θα σε ενδιέφερε κάποια Ιατρική ή ΣΣΑΣ φαρμακευτικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Φαρμακοποιός είναι το καλύτερο γιατί εκτός από φαρμακείο μπορεί να ασχοληθεί με την έρευνα κάνοντας ακριβώς ότι κάνει ο μοριακός βιολόγος στην έρευνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Φαρμακοποιός είναι το καλύτερο γιατί εκτός από φαρμακείο μπορεί να ασχοληθεί με την έρευνα κάνοντας ακριβώς ότι κάνει ο μοριακός βιολόγος στην έρευνα.

Με τι λεφτά θα αγοράσεις άδεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Με τι λεφτά θα αγοράσεις άδεια;

:P Πας σε ένα νησί για 5 χρονια ανοίγεις εκεί που ειναι εύκολο και μετά στα 5 χρόνια την μεραφέρεις την άδεια όπου γουστάρεις.

Πέρα από αυτό δεν είναι λόγος να μην πας φαρμακευτική και να πας βιολογία για την άδεια που είναι ακριβή.

είπα ότι έρευνα κάνει ένας βιολόογος την κάνει και ο φαρμακοποιός

(ποντίκια, μετρήσεις, φασματομετρήσεις κοκ )

Επίσης ένα μεγάλο μέρος της έρευνας γίνεται στις φαρμακοβιομηχανίες τι νομίζετε οτι θα προτιμήσουν να προσλάβουν βιολόγους από φαρμακοποιούς; δε νομίζω
:/

Πέρα από αυτο΄ο φαρμακοποιός έχει το δικαιωμα να φτιάχνει και να εμπορεύεται ΔΙΚΑ του φάρμακα, κρέμες κοκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scorpion96

Νεοφερμένος

Η Scorpion96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ας επαναφέρω το θέμα. Είμαι σε δίλλημα. Μου αρέσουν το ίδιο και τα δύο. Οπότε προσπαθώ να υπολογίσω και την επαγγελματική αποκατάσταση μελλοντικά. Τι θα επιλεγατε: βιολογικο γενικά ή φαρμακευτική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top