Ξανά Πανελλήνιες ή σπουδές στο εξωτερικό;

Eirini15

Νεοφερμένος

Η Eirini15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αγναντερό (Καρδίτσα). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Και 13 να έχει απολυτήριο, θα βρει κάποιο πανεπιστήμιο.Το λιγότερο είναι αυτό.Εξάλλου, φαρμακοποιός θέλει να γίνει. Δε θα χρειαστεί μετά στη δουλειά του αρκετή βιολογία και χημεία. Και γιατί να πάει Αγγλία; Για να δώσει 9000 το χρόνο; Και η Βουλγαρία έχει φαρμακευτική. Πτυχίο τον ενδιαφέρει να πάρει για να ανοίξει φαρμακείο. Αν θέλει να ασχοληθεί με έρευνες κ.τ.λ τότε δεν είναι και η καλύτερη χώρα η Βουλγαρία :P

Εγώ μια γνώμη είπα , από προσωπική εμπειρία ... (υπάρχουν τρόποι να γλιτώσεις κάποια από τα 9000 , αλλά θέλει ψάξιμο ...
Σίγουρα οι επιλογές γίνονται ανάλογα με το τι θέλει να κάνει στη συνέχεια με το πτυχίο του , αλλά επειδή δεν ξέρω τι επίπεδο σπουδών υπάρχει στη Βουλγαρία , δεν μπορώ να εκφράσω άποψη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
έξωωωωωωω:)
μην βασανίζεσαι άδικα δίνοντας ξανά Πανελλήνιες:redface::redface:
Τώρα από την άλλη, γνώμη μου ήταν, κάνε ότι θεωρείς σωστό και που θα σε βοηθήσει περισσότερο για το μέλλον σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Εγώ μια γνώμη είπα , από προσωπική εμπειρία ... (υπάρχουν τρόποι να γλιτώσεις κάποια από τα 9000 , αλλά θέλει ψάξιμο ...
Σίγουρα οι επιλογές γίνονται ανάλογα με το τι θέλει να κάνει στη συνέχεια με το πτυχίο του , αλλά επειδή δεν ξέρω τι επίπεδο σπουδών υπάρχει στη Βουλγαρία , δεν μπορώ να εκφράσω άποψη :P

Εσύ όταν πας να αγοράσεις depon και panadol, ρωτάς τον φαρμακοποιό σου τι τελείωσε; Δε χρειάζεται να έχεις τελειώσει και το καλύτερο πανεπιστήμιο. Και στην Αλβανία να σπουδάσεις φαρμακοποιός, και στην Αγγλία, και στις 2 περιπτώσεις φαρμακείο θα ανοίξεις. Απο 'σενα εξαρτάται κατα πόσο θα θέλεις να μάθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gus.mo

Νεοφερμένος

Ο Gus.mo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας, αρχικά ευχαριστώ που αφιερώνετε τον προσωπικό σας χρόνο για να διαβάσετε τους προβληματισμούς μου. Είμαι πλέον 18 και σε 3 εβδομάδες δίνω Πανελλαδικές εξετάσεις. Εγώ, από την αρχή της χρονιάς δεν ήθελα να δώσω διότι αντιμετώπιζα κάποια προβλήματα και όλο αυτό μου δημιούργησε κατάθλιψη και ενώ έκανα μαθήματα, τα είχα παρατήσει γιατί απλά ένιωθα αδύναμος. Το όνειρο μου εδώ και αρκετά χρόνια είναι να γίνω γιατρός. Όσο πέρναγε ο καιρός δεν έκανα κάποια ιδιαίτερη προσπάθεια μιας και η ψυχολογία μου ήταν χάλια. Ωστόσο όλα πλέον πάνε καλά. Απλά έχασα έναν χρόνο έτσι και θα δώσω πανελλήνιες χωρίς να πετύχω κάτι. Το συζήτησα με τους γονείς μου και μου πρότειναν είτε να φύγω στην Αθήνα, να ξεκινήσω ξανά προετοιμασία για Ιατρική ή να πάω σε κάποια χώρα του εξωτερικού όπως η Ρουμανία και η Τσεχία. Θεωρώ πως αν ξαναδώσω Πανελλαδικές θα τα καταφέρω διότι θα αφοσιωθώ στο διάβασμα μου όπως τα προηγούμενα χρόνια. Απλά φοβάμαι διότι πάντα υπάρχει και η πιθανότητα να μην περάσω. Ωστόσο το θεωρώ μια μεγάλη πρόκληση! Από την άλλη πλευρά ξέρω πως το όνειρο μου θα γίνει άμεσα αν θα πάω στην Ρουμανία! Απλά πιστεύω πως θα με υποτιμήσουν πολλοί και εντάξει προτιμώ περισσότερο να ζήσω Αθήνα. Αλλά πιστεύω για να κυνηγήσω το όνειρο μου θα πήγαινα μέχρι την άκρη του κόσμου! Και τώρα σας θέτω το ερώτημα. Να ξαναδώσω πανελλήνιες ή να πάω στο εξωτερικό? Ο μόνος λόγος που διστάζω για πανελλήνιες είναι η πιθανότητα να χάσω άλλον έναν χρόνο δίνοντας πανελλήνιες! Ήδη πέρασε μια χρονιά έτσι...Δεν θέλω να χάσω άλλο χρόνο. Ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε.


Σημείωση συντονιστή : Τα μηνύματα 44 - 55 προλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα με το παρόν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Αν αντέχουν τα οικονομικά σας, χωρίς δεύτερη σκέψη πήγαινε εξωτερικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αν ξεκινήσεις φέτος τις σπουδές, εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ λέω να ξαναπροσπαθήσεις του χρόνου... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
αν βαστατε καντην
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Σου εστειλα πμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
καλα ρε βλακες λετε στο παιδι να παει ρουμανια ? ειστε ζωντοβολα? ειναι γνωστο εδω και χρονια πως ολοι οι αχρηστοι που δεν περνανε στην ελλαδα ουτε σε τει πανε ρουμανιες βουλγαριες και σλοβενιες και μετα ερχονται ως χασαπηδες γιατροι.. ρωτηστε τους γονεις σας αν θα πηγαιναν σε γιατρο απο ρουμανια.. ειναι δυνατον? παλια σε αυτες τις χωρες πληρωνες μιζες και περναγες μαθηματα.. φιλε που αρχισες το θρεντ αν θες την γνωμη μου επειδη ειμαι ψαγμενος σε αυτο υο θεμα κατσε στρωσου και διαβασε του χρονου να περασεις σε καμια σχολη εδω και ασε τις καταθλιψεις και τα κουραφεξαλα βαρισε να διαβασεις αυτο ειναι.. ΒΑΛΕ ΣΤΟΧΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ και διαβασε και θα καταφερεις του χρονου.. αν δεν καταφερεις και ιατρικη υπαρχουν και αλλες σχολες βαλε τα δυνατα σου και μην ακουω παπαριες για ρουμανιες και ουγαριες.. ΕΚΤΟΕ ΑΠΟ ΑΥΤΕς ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ γιατι δεν σκεφτεσε να πας σε ενα σοβαρο γερμναικο πανεπιστημιο αγγλικο ιταλικο? να ξερεις εκει θελλουν απολυτηριο 19+ και εξετασεις τυπου πανελληνιων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφού Ρουμανία θα πάει, ας μην το συζητάμε άδικα το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Greeklover, έχεις πάει και το ξέρεις ε?
Γνωρίζεις ότι για να μπει ένας ρουμανος σε ρουμανικο πανεπιστήμιο δινει εξετασεις πανρουμανικες? Δε μπαίνουν όπως οι ελληνες με απολυτήριο λυκείου. Το ιδιο και στην Ελλάδα. Ο ελληνας μπαίνει με πανελλαδικες, ο ξένος με απολυτήριο λυκειου. Γιατί να μην λέμε πχ όλοι οι άχρηστοι οι ξένοι έρχονται και σπουδάζουν ελλαδα με απολυτήριο? Αν το λεγαμε αυτό, δε θα έπεφτε το επίπεδο σπουδών?
Δε μπορείς να ακυρώνεις έτσι μια σχολή χωρίς να ξερεις. Όσοι έγραψαν εδω 5000 δε θα τη βγάλουν τη σχολή πολύ απλα. Εκεί μέχρι 2 φορές μπορεις να δώσεις ένα μάθημα, οχι 200 όπως εδώ.
Οτι μαθήματα κάνεις εδώ, τα ίδια κάνεις και εκεί. Το αν θα γίνεις καλος γιατρός από σενα εξαρτάται. Αν πας εκεί και το παίζεις λεφτας, πολύ άπλα πτυχίο δε παίρνεις. Τα λαδωματα υπάρχουν στα αγγλοφωνα. Τολμα να λαδωσεις σε ρουμανοφωνο......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
καλα ρε βλακες λετε στο παιδι να παει ρουμανια ? ειστε ζωντοβολα? ειναι γνωστο εδω και χρονια πως ολοι οι αχρηστοι που δεν περνανε στην ελλαδα ουτε σε τει πανε ρουμανιες βουλγαριες και σλοβενιες και μετα ερχονται ως χασαπηδες γιατροι.. ρωτηστε τους γονεις σας αν θα πηγαιναν σε γιατρο απο ρουμανια.. ειναι δυνατον? παλια σε αυτες τις χωρες πληρωνες μιζες και περναγες μαθηματα.. φιλε που αρχισες το θρεντ αν θες την γνωμη μου επειδη ειμαι ψαγμενος σε αυτο υο θεμα κατσε στρωσου και διαβασε του χρονου να περασεις σε καμια σχολη εδω και ασε τις καταθλιψεις και τα κουραφεξαλα βαρισε να διαβασεις αυτο ειναι.. ΒΑΛΕ ΣΤΟΧΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ και διαβασε και θα καταφερεις του χρονου.. αν δεν καταφερεις και ιατρικη υπαρχουν και αλλες σχολες βαλε τα δυνατα σου και μην ακουω παπαριες για ρουμανιες και ουγαριες.. ΕΚΤΟΕ ΑΠΟ ΑΥΤΕς ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ γιατι δεν σκεφτεσε να πας σε ενα σοβαρο γερμναικο πανεπιστημιο αγγλικο ιταλικο? να ξερεις εκει θελλουν απολυτηριο 19+ και εξετασεις τυπου πανελληνιων..
Ενταξει δεν χρειαζεται να τσουβαλιαζεις ετσι. Υπαρχουν και ατομα που εχουν σπουδασει σ αυτες τις χωρες κι εχουν γινει σωστοι επαγγελματιες. Μην ξεχναμε οτι με τις πανελληνιες δεν περνανε παντα οι ικανοτεροι. Οσο για τη γερμανια, πιο ευκολα θα περασει σε καποια ιατρικη στην ελλαδα παρα εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Σε ρουμανόφωνο ή σε αγγλόφωνο πανεπιστήμιο σκέφτεσαι να πας; Μιλάς ρουμάνικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pivolog

Νεοφερμένος

Ο pivolog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εάν το έχεις πραγματικά όνειρο και στόχο να γίνεις γιατρός, τότε όπου και να πας, λογικά θα τα καταφέρεις. Εάν έχεις την οικονομική άνεση, μην το σκέφτεσαι, βγες έξω. Φρόντισε όμως να σπουδάσεις στα αγγλικά, γιατί σίγουρα θα είσαι πιο άνετος με τα αγγλικά, παρά με οποιαδήποτε άλλη γλώσσα.Για Ρουμανία και εγώ ακούω πολλά αλλά ξέρω λίγα, προσωπικά το αποκλείω μόνο και μόνο εξαιτίας της γλώσσας (εφόσον θα σπουδάσεις στα ρουμανικα). Ψάξε γνωστούς που σπουδάζουν ιατρική εδώ, μάθε, ρώτα. Πολλά τμήματα έχουνε δικά τους forum, μπες, ρώτα και εκεί.

Edit: Επίσης εάν η σχολή ιατρικής εδώ είναι σε άλλη πόλη, επομένως πρέπει να μετακομίσεις, προσπαθήστε με την οικογένεια να κάνετε οικονομικούς προυπολογισμούς. Η φοίτηση σε χώρες όπως η Τσεχία (που ανέφερες) ή Πολωνία παίζει να βγει στα ίδια περίπου χρήματα (μιλάω για την διαμονή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lValenl

Νεοφερμένος

Ο lValenl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Προσωπικά εγώ είχα ήδη κανονίσει πανεπιστήμιο Μ. Βρετανία. Είναι όλα έτοιμα και το μόνο που μένει είναι να πω ναι. Όμως δε θα το κάνω.

Ήθελα πρώτα να γράψω πανελλήνιες καλά και μετά ότι ήταν να γίνει θα γινόταν. Μου έλεγαν ότι "σίγουρα έχεις το μεγαλύτερο, θα σκίσεις" κλπ, μέχρι που ήρθαν οι πανελλήνιες και κατάλαβα ότι δεν το είχα πάρει στα σοβαρά. Ένα 17/17.3 παίζει να έγραψα και είμαι ΠΑΡΑ πολύ απογοητευμένος!

Ωστόσο θα ξαναδώσω του χρόνου, ίσως μετά να πάω πράγματι έξω αλλά πρώτα θέλω να γράψω πανελλήνιες. Για εμένα θα το κάνω, όχι για να πάω έξω ή για να μείνω εδώ! Είναι οι πρώτες εξετάσεις που έχω αποτύχει και με έχει στιγματίσει, αλλά θα είμαι έτοιμος να προσπαθήσω ξανά!

Αν είχα γράψει αυτό που περίμενα θα έφευγα φέτος, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να φύγω ηττημένος...

Γι'αυτό θα πάω Θεσσαλονίκη, σε ένα μεγάλο φροντιστήριο και θα ξαναπροσπαθήσω. Δυστυχώς που μένω τώρα μόνο ιδιαίτερα έχει και οι καθηγητές είναι τραγικοί :(. ---ΠΆΩ ΛΟΙΠΟΝ ΔΥΝΑΤΑ!!!

Να ξέρεις πάντως πως Αγγλία μπαίνεις εύκολα, αλλά βγαίνεις δύσκολα! Κάνε αυτό που νομίζεις σωστό και να θυμάσαι πως είναι μία χρονιά. Καλή τύχη~!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Προσωπικά εγώ είχα ήδη κανονίσει πανεπιστήμιο Μ. Βρετανία. Είναι όλα έτοιμα και το μόνο που μένει είναι να πω ναι. Όμως δε θα το κάνω.

Ήθελα πρώτα να γράψω πανελλήνιες καλά και μετά ότι ήταν να γίνει θα γινόταν. Μου έλεγαν ότι "σίγουρα έχεις το μεγαλύτερο, θα σκίσεις" κλπ, μέχρι που ήρθαν οι πανελλήνιες και κατάλαβα ότι δεν το είχα πάρει στα σοβαρά. Ένα 17/17.3 παίζει να έγραψα και είμαι ΠΑΡΑ πολύ απογοητευμένος!

Ωστόσο θα ξαναδώσω του χρόνου, ίσως μετά να πάω πράγματι έξω αλλά πρώτα θέλω να γράψω πανελλήνιες. Για εμένα θα το κάνω, όχι για να πάω έξω ή για να μείνω εδώ! Είναι οι πρώτες εξετάσεις που έχω αποτύχει και με έχει στιγματίσει, αλλά θα είμαι έτοιμος να προσπαθήσω ξανά!

Αν είχα γράψει αυτό που περίμενα θα έφευγα φέτος, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να φύγω ηττημένος...

Γι'αυτό θα πάω Θεσσαλονίκη, σε ένα μεγάλο φροντιστήριο και θα ξαναπροσπαθήσω. Δυστυχώς που μένω τώρα μόνο ιδιαίτερα έχει και οι καθηγητές είναι τραγικοί :(. ---ΠΆΩ ΛΟΙΠΟΝ ΔΥΝΑΤΑ!!!

Να ξέρεις πάντως πως Αγγλία μπαίνεις εύκολα, αλλά βγαίνεις δύσκολα! Κάνε αυτό που νομίζεις σωστό και να θυμάσαι πως είναι μία χρονιά. Καλή τύχη~!!!
Επειδή διαβάζουν και άλλα παιδιά, που ενδιαφέρονται για Βρετανία........
Τι εννοείς όταν λές ότι είχες ήδη κανονίσει πανεπιστήμιο στη Βρετανία; Μέσω αιτήσεων στο UCAS; Υποθέτω ότι έγινες δεκτός υπό όρους. Πιάνεις αυτούς τους όρους στις πανελλήνιες;

Δεν κατάλαβα σε ποιόν απευθύνεσαι στην τελευταία παράγραφο. Όμως.......
Από που άκουσες ότι στην Αγγλία μπαίνεις εύκολα; Η ευκολία ή η δυσκολία της εισόδου δεν εξαρτάται από το πανεπιστήμιο; Δηλαδή στο Cambridge μπαίνεις εύκολα;
Εδώ εξαρτάται από τη σχολή πρώτα και το πανεπιστήμιο μετά. Εκεί εξαρτάται από το πανεπιστήμιο πρώτα και τη σχολή μετά.

Η δυσκολία, όσον αφορά στο διάβασμα, για να τελειώσεις το πανεπιστήμιο είναι ίδια. Λίγο πολύ τα ίδια πράγματα διδάσκονται. Εκεί δεν έχεις πολλές εξεταστικές, όμως βάση είναι το 4 και άριστα το 7. Η διαφορά είναι ότι εκεί υπάρχει μεγαλύτερος έλεγχος και, αν θέλεις πραγματικά να σπουδάσεις, τελειώνεις χωρίς καθυστέρηση.
Γι' αυτό τα ποσοστά των φοιτητών που τελειώνουν το πανεπιστήμιο είναι πολύ μεγαλύτερα στη Βρετανία, σε σχέση με την Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lValenl

Νεοφερμένος

Ο lValenl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Επειδή διαβάζουν και άλλα παιδιά, που ενδιαφέρονται για Βρετανία........
Τι εννοείς όταν λές ότι είχες ήδη κανονίσει πανεπιστήμιο στη Βρετανία; Μέσω αιτήσεων στο UCAS; Υποθέτω ότι έγινες δεκτός υπό όρους. Πιάνεις αυτούς τους όρους στις πανελλήνιες;

Δεν κατάλαβα σε ποιόν απευθύνεσαι στην τελευταία παράγραφο. Όμως.......
Από που άκουσες ότι στην Αγγλία μπαίνεις εύκολα; Η ευκολία ή η δυσκολία της εισόδου δεν εξαρτάται από το πανεπιστήμιο; Δηλαδή στο Cambridge μπαίνεις εύκολα;
Εδώ εξαρτάται από τη σχολή πρώτα και το πανεπιστήμιο μετά. Εκεί εξαρτάται από το πανεπιστήμιο πρώτα και τη σχολή μετά.

Η δυσκολία, όσον αφορά στο διάβασμα, για να τελειώσεις το πανεπιστήμιο είναι ίδια. Λίγο πολύ τα ίδια πράγματα διδάσκονται. Εκεί δεν έχεις πολλές εξεταστικές, όμως βάση είναι το 4 και άριστα το 7. Η διαφορά είναι ότι εκεί υπάρχει μεγαλύτερος έλεγχος και, αν θέλεις πραγματικά να σπουδάσεις, τελειώνεις χωρίς καθυστέρηση.
Γι' αυτό τα ποσοστά των φοιτητών που τελειώνουν το πανεπιστήμιο είναι πολύ μεγαλύτερα στη Βρετανία, σε σχέση με την Ελλάδα.

Ναι, μέσω UCAS. Ακόμα και σπίτι κανόνισα, αλλά το ακυρώνω.

Μη μου πεις πως πραγματικά πιστεύεις ότι το να μπεις στο Cambridge είναι δυσκολότερο από το να μπεις Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Το Cambridge ζητά 19/19.5 απολυτήριο, πράγμα σχετικά εύκολο συγκριτικά με το 19 στις πανελλήνιες για Ιατρική π.χ. Πανελλήνιες για εκεί δε σου ζητούν. Θέλουν απολυτήριο και, δεδομένου του τι γίνεται με τους βαθμούς στην Ελλάδα, θα το έλεγα ευκολότερο από το να μπεις σε Αριστοτέλειο. Και μιλάμε τώρα για ένα από τα μεγαλύτερα -αν όχι το μεγαλύτερο -πανεπιστήμια στο κόσμο έτσι;

Το ότι εκεί βγαίνουν περισσότεροι από τα πανεπιστήμια είναι μέγα λάθος. Η Ελλάδα έχει πλημμυρίσει από "πτυχιούχους" γιατί ο καθένας μπορεί να βγει. Το 70% που θεωρείται άριστο στο λέω από γνωστούς ότι είναι τραγικά δύσκολο, γι'αυτό και όλοι οι 68-70% βρίσκουν αμέσως δουλειά!

Το post το έγραψα για το παιδί που άρχισε τη συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
το οτι ζηταει απολυτηριο 19/19.5 δεν σημαινει απαραιτητα οτι αν εχεις αυτο το απολυτηριο οτι θα σε δεχτουν.Χιλιαδες ατομα καθε χρονο κανουν αιτησεις και συνηθως εχουν πολλα περισσοτερα πραγματα απο ενα απολυτηριο οπως ολυμπιαδες,διαγωνισμους μπορει και επιπλεον μαθηματα σε θερινα σχολεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lValenl

Νεοφερμένος

Ο lValenl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
το οτι ζηταει απολυτηριο 19/19.5 δεν σημαινει απαραιτητα οτι αν εχεις αυτο το απολυτηριο οτι θα σε δεχτουν.Χιλιαδες ατομα καθε χρονο κανουν αιτησεις και συνηθως εχουν πολλα περισσοτερα πραγματα απο ενα απολυτηριο οπως ολυμπιαδες,διαγωνισμους μπορει και επιπλεον μαθηματα σε θερινα σχολεια.

Μιλάω τώρα για προϋποθέσεις...
Και τονίζω ξανά ότι μιλάμε για ένα από τα μεγαλύτερα πανεπιστήμια στον κόσμο. Δεν πιστεύω να το συγκρίνετε καν με το ότι υπάρχει στην Ελλάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top