Ξανά Πανελλήνιες ή σπουδές στο εξωτερικό;

kostastz

Νεοφερμένος

Ο kostastz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι απόφοιτος γενικού λυκείου έδωσα πανελλήνιες και δεν πέρασα εκεί που ήθελα και σκέφτομαι να ξαναδώσω ή να πάω για σπουδές στο εξωτερικό. Τι προτείνεται; Ακούω προτάσεις! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Αν έχεις λεφτά, έξω!
Αλλά γιατί να μην ξαναδώσεις; Χάνεις τίποτα; :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastz

Νεοφερμένος

Ο kostastz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Το οικονομικό δεν είναι το πρόβλημα ρε συ αλλά πραγματικά έχω απελπιστεί εδώ πάρα πολύ από όλες τις απόψεις... Συγκεκριμένα θέλω να σπουδάσω Ιατρική και καταλαβαίνεις εδώ πως είναι όχι μόνο ως προς την εισαγωγή αλλά και ως προς το επίπεδο εκπαίδευσης που παρέχεται από τα ελληνικά πανεπιστήμια. Επιπρόσθετα πιστεύω ότι στο εξωτερικό έχεις καλύτερες και περισσότερες επαγγελματικές προοπτικές... Περιμένω απάντηση:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Αφου οπως λες δεν ειναι θεμα το οικονομικο, εγω στην θεση σου θα φευγα σουμπιτος για εξωτερικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Το οικονομικό δεν είναι το πρόβλημα ρε συ αλλά πραγματικά έχω απελπιστεί εδώ πάρα πολύ από όλες τις απόψεις... Συγκεκριμένα θέλω να σπουδάσω Ιατρική και καταλαβαίνεις εδώ πως είναι όχι μόνο ως προς την εισαγωγή αλλά και ως προς το επίπεδο εκπαίδευσης που παρέχεται από τα ελληνικά πανεπιστήμια. Επιπρόσθετα πιστεύω ότι στο εξωτερικό έχεις καλύτερες και περισσότερες επαγγελματικές προοπτικές... Περιμένω απάντηση:P

Καταρχήν.... Πόσα μόρια έβγαλες;
Κατα δεύτερον, σε ποια χώρα θα ήθελες να πας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastz

Νεοφερμένος

Ο kostastz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Έβγαλα 14.345 μόρια αλλά δεν πήγαινα καθόλου φροντιστήριο. Σκέφτομαι Μεγάλη Βρετανία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Αν δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις σε κάτι όπως οι πανελλήνιες και την εισαγωγή σε κάποια ιατρική, περιμένεις να τα καταφέρεις στις πραγματικά δύσκολες αποφάσεις και συνθήκες που θα βρείς;
Φυσικά δεν λέω πως όλοι όσοι τα καταφέρνουν στην εισαγωγή τους είναι αυτόματα κατάλληλοι για γιατροί
Σκέψου το.

Πιστεύω ότι το επίπεδο των ιατρικών σχολών στην Ελλάδα είναι αρκετά υψηλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Έβγαλα 14.345 μόρια αλλά δεν πήγαινα καθόλου φροντιστήριο. Σκέφτομαι Μεγάλη Βρετανία

Εφυγες ήδη έξω!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastz

Νεοφερμένος

Ο kostastz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Σε αυτό που λες εν μέρει έχεις δίκαιο αλλά ξέρεις κάτι εκτός από αυτό που αναφέρεις δεν υπάρχουν και προοπτικές εξέλιξης εδώ σε όλο το φάσμα των επιστημών εκτός από μερικές εξαιρέσεις

Το λες για κακό η καλό; χαχαχαχα:)

λες ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Σε αυτό που λες εν μέρει έχεις δίκαιο αλλά ξέρεις κάτι εκτός από αυτό που αναφέρεις δεν υπάρχουν και προοπτικές εξέλιξης εδώ σε όλο το φάσμα των επιστημών εκτός από μερικές εξαιρέσεις
Δεν σε αναγκάζει κάποιος να κάτσεις εδώ αφού τελειώσεις.
Στην θέση σου θα καθόμουν και θα διάβαζα (με φροντιστήριο εννοείται) για να περάσω. Δες το σαν πρόκληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastz

Νεοφερμένος

Ο kostastz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ναι και εγώ αυτό σκέφτομαι από την μία αλλά επειδή έχω ζήσει για λίγο καιρό στο εξωτερικό πιστεύω ότι υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες αλλά και καλύτερο βιοτικό επίπεδο από αυτό της Ελλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Το λες για κακό η καλό; χαχαχαχα:)

Για καλό το λεω!! Αν είχες γράψει πχ ένα 18.500, θα είχες ελπίδες του χρόνου να περάσεις εδώ. Αλλά είσαι θετική κατεύθυνση. Αν δε το 'χεις στα μαθηματικά/φυσική/χημεία, δεν γράφεις. Δεν είσαι θεωρητική, διαβάζω(παπαγαλίζω) περισσότερο=γράφω τέλεια.


Φύγε έξω, τη ζωή σου θα κάνεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Ναι και εγώ αυτό σκέφτομαι από την μία αλλά επειδή έχω ζήσει για λίγο καιρό στο εξωτερικό πιστεύω ότι υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες αλλά και καλύτερο βιοτικό επίπεδο από αυτό της Ελλάδας.
Σαφώς. Τι να σου πω, γνώμες είναι αυτές. Αλλα με το να πληρώσω για να μπω κάπου, κάτι δεν θα ήταν καλά μέσα μου. Για εμένα μιλάω πάντα. Ούτε θα με θεωρούσα ικανό να αποστηθήσω και να καταλάβω όσα χρειάζονται, αν δεν τα κατάφερνα σε κάτι όπως οι πανελλήνιες.

Για να σε προλάβω πριν πεις για μαθήματα που δεν έχουν σχέση με ιατρική, όπως μαθηματικά και φυσική, είναι απαραίτητα, όχι γιατί θα σου χρειαστούν πρακτικά, αλλά στον τρόπο σκέψης και μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastz

Νεοφερμένος

Ο kostastz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Για καλό το λεω!! Αν είχες γράψει πχ ένα 18.500, θα είχες ελπίδες του χρόνου να περάσεις εδώ. Αλλά είσαι θετική κατεύθυνση. Αν δε το 'χεις στα μαθηματικά/φυσική/χημεία, δεν γράφεις. Δεν είσαι θεωρητική, διαβάζω(παπαγαλίζω) περισσότερο=γράφω τέλεια.


Φύγε έξω, τη ζωή σου θα κάνεις :)

Και εγώ το σκέφτομαι πολύ σοβαρά και σαν εμπειρία αλλα και ως ευκαιρία για μια καλύτερη επαγγελματική σταδιοδρομία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Και εγώ το σκέφτομαι πολύ σοβαρά και σαν εμπειρία αλλα και ως ευκαιρία για μια καλύτερη επαγγελματική σταδιοδρομία

Το σκέφτεσαι ακόμα; Ξεκίνα για toelf ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastz

Νεοφερμένος

Ο kostastz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Σαφώς. Τι να σου πω, γνώμες είναι αυτές. Αλλα με το να πληρώσω για να μπω κάπου, κάτι δεν θα ήταν καλά μέσα μου. Για εμένα μιλάω πάντα. Ούτε θα με θεωρούσα ικανό να αποστηθήσω και να καταλάβω όσα χρειάζονται, αν δεν τα κατάφερνα σε κάτι όπως οι πανελλήνιες.

Γιατί είναι σωστός τρόπος εισαγωγής οι πανελλήνιες; Αν ναι γιατί ολόκληρο το Ευρωπαικό σύστημα εκπαίδευσης δεν αφομοιώνει το συγκεκριμένο; (Τις πανελλήνιες)

Το σκέφτεσαι ακόμα; Ξεκίνα για toelf ! :)

Αυτό θα κάνω αλλά μάλλον για το IELTS:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
H Μεγάλη Βρετανία δύσκολα δέχεται αλλοδαπούς σε τέτοιες σχολές.Οι θέσεις είναι πολύ λίγες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Γιατί είναι σωστός τρόπος εισαγωγής οι πανελλήνιες; Αν ναι γιατί ολόκληρο το Ευρωπαικό σύστημα εκπαίδευσης δεν αφομοιώνει το συγκεκριμένο; (Τις πανελλήνιες)
Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Αλλά εκτός από τις περιπτώσεις υποτροφίας, για τα περισσότερα πανεπιστήμια στην Ευρώπη δεν ισχύει το "δωρεάν παιδεία". Όχι ότι εδώ ισχύει, αλλά τουλάχιστον δεν πληρώνεις την ίδια σου τη φοίτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastz

Νεοφερμένος

Ο kostastz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
H Μεγάλη Βρετανία δύσκολα δέχεται αλλοδαπούς σε τέτοιες σχολές.Οι θέσεις είναι πολύ λίγες.

Δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτό που λες φίλε μου αλλά αν το έχεις όνειρο ζωής όλα μπορείς να τα καταφέρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτό που λες φίλε μου αλλά αν το έχεις όνειρο ζωής όλα μπορείς να τα καταφέρεις

Δεν είναι θέμα διαφωνείς ή συμφωνείς:P.Σου λέω μια αλήθεια που ισχύει για αυτές τις χώρες.Μόνο με ΙΒ νιώθεις ασφαλής για να μπεις εκεί.Αλλιώς οι πιθανότητες είναι <5%.

Υπάρχουν και άλλες αξιόλογες χώρες για μένα,μη κολλάς στην Αγγλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top