ΤΕΙ vs Κολλέγιο

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

revolution^

Νεοφερμένος

Ο revolution^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
λοιπόν θέλω την βοήθεια σας,κυρίως την γνώμη σας αλλα και την εμπειρία σας
ξανά έδωσε δεύτερη φορα φέτος πανελλήνιες και πέρασα λογιστική καβαλας..
επειδή όμως λεφτά δεν παίζουν και τα πράγματα είναι δύσκολα (μένω θεσσαλονίκη) οι γονείς και εγώ μαζί (αν και είμαι κατά αυτής τις άποψης) κοιτάμε για κάποιο κολλεγίο εδώ στην θεσσαλονίκη ώστε να μας βγει πιο οικονομικα..
το ερώτημα βρίσκετε..αξίζει να πάω να δώσω τόσα λεφτά σε μια άλλη πολη ώστε να σπουδάσω λογιστική η να την ψάξω για κάποιο κολέγιο ?στο τει φυσικα άμα πάω θα το βγάλω μιας και στο πίσω μέρος του μυαλού για το μέλλον λέω για κατακτήριες - μεταπτυχιακό τέτοια πράγματα...
τωρα βεβαια το κύριο πρόβλημα που έχω διαπίστωση (γιατι πανω κατω ιδια λεφτα βγαινουν,αμα ειναι φυσικα τα ποσα που πιστευω γιατι δεν εχω τσεκαρι ακομα διδακτρα...) είναι σε αυτό που θα πάω να σπουδάσω "λογιστική" για αυτό τόσο και η γκαυλα να με στείλουν σε κάποιο κολλεγίο ώστε να σπουδάσω κάτι "ανώτερο" (αποψη τους..) λεμε τωρα...
όχι ότι η λογιστική ήταν το όνειρο μου,απλά είναι κάτι που μου φαίνεται πως έχει μέλλον και με ένα μεταπτυχιακό μπορείς να κάνει πράγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eskl1nd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ۞_۞ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
λοιπόν θέλω την βοήθεια σας,κυρίως την γνώμη σας αλλα και την εμπειρία σας
ξανά έδωσε δεύτερη φορα φέτος πανελλήνιες και πέρασα λογιστική καβαλας..
επειδή όμως λεφτά δεν παίζουν και τα πράγματα είναι δύσκολα (μένω θεσσαλονίκη) οι γονείς και εγώ μαζί (αν και είμαι κατά αυτής τις άποψης) κοιτάμε για κάποιο κολλεγίο εδώ στην θεσσαλονίκη ώστε να μας βγει πιο οικονομικα..
το ερώτημα βρίσκετε..αξίζει να πάω να δώσω τόσα λεφτά σε μια άλλη πολη ώστε να σπουδάσω λογιστική η να την ψάξω για κάποιο κολέγιο ?στο τει φυσικα άμα πάω θα το βγάλω μιας και στο πίσω μέρος του μυαλού για το μέλλον λέω για κατακτήριες - μεταπτυχιακό τέτοια πράγματα...
τωρα βεβαια το κύριο πρόβλημα που έχω διαπίστωση (γιατι πανω κατω ιδια λεφτα βγαινουν,αμα ειναι φυσικα τα ποσα που πιστευω γιατι δεν εχω τσεκαρι ακομα διδακτρα...) είναι σε αυτό που θα πάω να σπουδάσω "λογιστική" για αυτό τόσο και η γκαυλα να με στείλουν σε κάποιο κολλεγίο ώστε να σπουδάσω κάτι "ανώτερο" (αποψη τους..) λεμε τωρα...
όχι ότι η λογιστική ήταν το όνειρο μου,απλά είναι κάτι που μου φαίνεται πως έχει μέλλον και με ένα μεταπτυχιακό μπορείς να κάνει πράγματα..

Ισχυουν αυτα που λες....το ΤΕΙ ειναι καλυτερο απο κολλεγιο καθως εχεις πληρως αναγνωρισμενα δικαιωματα στην εργασια , μπορεις ανετα να κανεις κατατακτηριες αργοτερα η μεταπτυχιακο....για μενα καλυτερα να πας στο ΤΕΙ εφοσον δεν θες να δωσεις 3η φορα , που ειναι και λογικο .
PS: Ασε που οι λογιστες ειναι περιζητητοι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Το κολέγιο είναι 9.000 το χρόνο τα δίδακτρα. Συμφέρει;

[Να πας Καβάλα... κι ένας φίλος μου πέρασε εκεί και ψάχνει συγκάτοικο για να έχει φτηνό ενοίκιο :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Το κολέγιο είναι γύρω στα 7500 άντε 8000.

Απλά υπολόγισέ τα. Κάτσε και δες πόσα θα χρειάζεσαι κάθε μήνα πχ 500 πες μαζί με το ενοίκιο. Για πόσα χρόνια όμως? 4? 5? 6?
Μετά δες τα δίδακτρα στο κολέγιο που θα βγούν στα 18.000 περιπου για τα 3 χρόνια.
και μετά αποφάσισε.

Επίσης σκέψου αν θες να ζήσεις τη φοιτητική ζωή ή αν θες ένα πτυχίο που να σε αντιπροσωπεύει. Αυτό εξαρτάται από τα ενδιαφέροντά σου.

Τέλος, να πώ ότι υπάρχει πρόβλημα με τα επαγγελματικά δικαιώματα και για τα ΤΕΙ οπότε it's your call
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
δηλαδη αει vs κολλέγιο, η απάντηση είναι προφανής?
μα και τα μεγάλα πανεπιστημια στο εξωτερικο ιδιωτικά κολλέγια δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Tα τει λογιστικής ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ πρόβλημα με τα επαγγελματικά δικαιώματα . Αρα γιά το συγκεκριμένο τει δεν υπάρχει σύγκριση με κανένα κολλέγιο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

revolution^

Νεοφερμένος

Ο revolution^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
πω έχω μπερδευτεί αρκετά...
το να πάω κολλεγίο μου ακούγεται κάπως..
στην τιμή που ρώτησα σε ένα είναι 7000,όπως και να έχει συμφέρει πιο πολύ γιατί αλλιώς είναι να συντηρείς δυο σπίτια και αλλιώς ένα αλλα και πάλι..
Αρα γιά το συγκεκριμένο τει δεν υπάρχει σύγκριση με κανένα κολλέγιο .
δηλαδη ? κατωτερο ή ανωτερο ?

τωρα σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα βρήκα αυτό το site που λέει πολλά
https://xeniglossa.gr/index.php?/pag...ανοίγει-ο-δρόμος-για-την-αναγνώριση-πτυ-r2989https://xeniglossa.gr/index.php?/pag...ανοίγει-ο-δρόμος-για-την-αναγνώριση-πτυ-r2989
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Τει>κολεγιο ,επισης θα σου βγει και ποιο φτηνα ,αν σε ενδιαφερει και το αντικειμενο να πας εκει καλυτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
To ΤΕΙ απλά κλάσεις ανώτερο από το ''κολέγιο'' σε διαλυτικά κιόλας γιατί αυτά δεν έχουν καμία σχέση με τις αμερικής ας πούμε οπότε χαμένος χρόνος και λεφτά θα είναι αν πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
λοιπόν θέλω την βοήθεια σας,κυρίως την γνώμη σας αλλα και την εμπειρία σας
ξανά έδωσε δεύτερη φορα φέτος πανελλήνιες και πέρασα λογιστική καβαλας..
επειδή όμως λεφτά δεν παίζουν και τα πράγματα είναι δύσκολα (μένω θεσσαλονίκη) οι γονείς και εγώ μαζί (αν και είμαι κατά αυτής τις άποψης) κοιτάμε για κάποιο κολλεγίο εδώ στην θεσσαλονίκη ώστε να μας βγει πιο οικονομικα..
το ερώτημα βρίσκετε..αξίζει να πάω να δώσω τόσα λεφτά σε μια άλλη πολη ώστε να σπουδάσω λογιστική η να την ψάξω για κάποιο κολέγιο ?στο τει φυσικα άμα πάω θα το βγάλω μιας και στο πίσω μέρος του μυαλού για το μέλλον λέω για κατακτήριες - μεταπτυχιακό τέτοια πράγματα...
τωρα βεβαια το κύριο πρόβλημα που έχω διαπίστωση (γιατι πανω κατω ιδια λεφτα βγαινουν,αμα ειναι φυσικα τα ποσα που πιστευω γιατι δεν εχω τσεκαρι ακομα διδακτρα...) είναι σε αυτό που θα πάω να σπουδάσω "λογιστική" για αυτό τόσο και η γκαυλα να με στείλουν σε κάποιο κολλεγίο ώστε να σπουδάσω κάτι "ανώτερο" (αποψη τους..) λεμε τωρα...
όχι ότι η λογιστική ήταν το όνειρο μου,απλά είναι κάτι που μου φαίνεται πως έχει μέλλον και με ένα μεταπτυχιακό μπορείς να κάνει πράγματα..

Γιατί δεν ξαναπροσπαθείς; Μια φίλη μου έδωσε φέτος για 3η φορά και πέρασε Ιστορία-Αρχαιολογία στα Ιωάννινα. Πέρσι πέρασε Ιστορία Ιονίου, αλλά σκέφτηκε πως είναι καλύτερα να ξαναδώσει άλλη μια χρονιά παρά να πληρώνει 4 χρόνια νοίκι στην Κέρκυρα (έχουν σπίτι στα Ιωάννινα). Ίσως καταφέρεις και να περάσεις στη σχολή των ονείρων σου (όποια και αν είναι).
Νομίζω πως η λύση του κολλεγίου δεν είναι καλή, γιατί θα σου κοστίσει πολλά χρήματα και είναι αμφιβόλου ποιότητας τις περισσότερες φορές (για να μη μιλήσω καν για τα επαγγελματικά δικαιώματα που είναι ανύπαρκτα).
Αν πάντως αποφασίσεις να πας στη σχολή που πέρασες, πραγματικά πιστεύω ότι θα έχεις περισσότερες επιλογές. Δικαιώμα για κατατακτήριες σε όποια σχολή θέλεις, επαγγελματικά δικαιώματα, δυνατότητα για μεταπτυχιακό.
Πάντως αν έχεις το ψυχικό σθένος για άλλη μια χρονιά προτείνω να ξαναδώσεις. Οι εποχές είναι αρκετά δύσκολες για σπουδές σε άλλη πόλη δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Στο τει το κόστος είναι το ενοίκιο+κοινόχρηστα , οι μετακινήσεις στην πόλη σου και ψιλοπράγματα όπως τα αρχικά έπιπλα .
Τα άλλα φαγητό - εξόδους κλπ θα τα έχεις και στην πόλη σου , ενώ σε πολλά σε καλύπτει η σχολή .
Αρα το κόστος είναι περίπου 5000 τον χρόνο , πολύ λιγότερο από το κολλέγιο , ενώ σπουδάζεις σε δημόσια ανώτατη σχολή με πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα , αντί να δώσεις λεφτά σε ένα κολλέγιο και να περιμένεις 2-3 χρόνια αναγνώριση των σπουδών σου .

Δεν υπάρχει σύγκριση . 100 φορές καλύτερο το τει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
https://www.ist.edu.gr/pdf/NARIC.pdf

Τα πτυχία που χορηγούν τα κολλέγια αναγνωρίζονται πλήρως (ακαδημαϊκά και επαγγελματικά δικαιώματα) στην Αγγλία και στο εξωτερικό

Επίσης αν θες 5000 το χρόνο στην επαρχία, επί 4 χρόνια θες 20.000 και αυτό είναι το λιγότερο. Αν πάει 5 χρόνια 25.000 και αν πάει 6 τότε 30.000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Αναγνωρίζονται μετά από 1-2-3-4 χρόνια και όχι αμέσως και όχι όλα .
Μετά τα 4 χρόνια δεν μένεις εκεί , πάς μόνο γιά εξετάσεις , άρα δεν έχεις νοίκια .
Ασε που μπορεί να δουλεύεις , η να είσαι φαντάρος .
Γενικά όταν μιλάμε γιά σχολή που έχει ΕΔ , δεν παίζει καμμία σύγκριση με κολλέγιο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
άποψή μου είναι το ότι εφόσον υπάρχει αντίστοιχο τμήμα ΑΕΙ, το πτυχίο του ΤΕΙ είναι κατώτερο.
Ο εργοδότης δεν θα προτιμήσει κάποιον απόφοιτο ΤΕΙ αν υπάρχει υποψήφιος ΑΕΙ

Μια βόλτα στο linkedin θα σας πείσει ότι οι απόφοιτοι κολλεγίων κατέχουν θέσεις σε τράπεζες και εταιρίες. και είναι ΠΟΛΛΟΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πανεπιστήμιο λογιστικής . Τα τμήματα λογιστικής βγάζουν λογιστές και τα οικονομικά τμήματα οικονομολόγους .
Ισολογισμούς υπογράφουν και οι δύο μετά από κάποια χρόνια εμπειρίας , ενώ άμα κάνει και ένα μεταπτυχιακό ο πτυχιούχος λογιστής εγγράφεται και στο ΟΕΕ . Κάνε μιά αναζήτηση στα επαγγελματικά δικαιώματα λογιστών και στο ΟΕΕ και θα μάθεις .

Οι απόφοιτοι κολλεγίων πιθανότατα κατέχουν θέσεις υπαλλήλων , απλά γιατί ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΣΦΡΑΓΙΔΑ , άρα δεν μπορούν να σταθούν μόνοι τους στην αγορά εργασίας .

Τα τει λογιστικής είναι από τα τει που έχουν καλά επαγγελματικά δικαιώματα , όπως και κάποια άλλα , σε αντίθεση με άλλα τει όπως των μηχανικών που έχουν πρόβλημα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Φιλαράκο τα κολέγια εμπίπτουν στην νομοθεσία περί κέντρων μεταλυκειακής εκπαίδευσης https://https://www.minedu.gov.gr/dio...10-kentra-metalykeiakis-ekpaideysis-keme.html και σύμφωνα με το υπουργείο παιδείας στην Ελλάδα και την Ευρωπαϊκή Ένωση, είναι κέντρα μεταλυκειακής εκπαίδευση που ΔΕΝ είναι μέρος της τυπικής επαγγελματικής (ΙΕΚ) και ανώτατης (Πανεπιστήμια & ΤΕΙ) εκπαίδευσης. Από όποια άποψη και αν το δεις το ΤΕΙ είναι απόλυτα η καλύτερη επιλογή διότι είναι ανώτατο ίδρυμα και τα τμήματα του έχουν κατοχυρωμένα επαγγελματικα δικαιώματα και ακαδημαϊκή ισχύ. Τα κολέγια είναι τσάμπα λεφτά εφόσον δεν προσφέρουν τόσα πολλά όσα υπόσχονται τουλάχιστον στην Ελλάδα και όσους φίλους έχω που πήγαν τελικώς κατέληξαν ξανά στις πανελλήνιες... Το πτυχίο του ΤΕΙ αναγνωρίζεται ως ανώτατο πτυχίο στην ειδικότητα του παντού στο εξωτερικό αφού τα ελληνικά ιδρύματα είναι Ευρωπαϊκά ιδρύματα. Το πτυχίο του κολεγίου αναγνωρίζεται μερικώς μόνο στην χώρα στην οποία βρίσκεται το ίδρυμα που πιστοποίησε το πρόγραμμα σπουδών του κολεγίου. Και αυτό το τελευταίο δεν είναι και στάνταρ να ξέρεις και αφορά μόνο μέρος των επαγγελματικών δικαιωμάτων. Από έξοδα το ΤΕΙ είναι τσάμπα και έχεις μόνο έξοδα διαβίωσης ενώ στο άλλο τα σκας για μάθημα, εξέταστρα και χίλια δύο άλλα...

άποψή μου είναι το ότι εφόσον υπάρχει αντίστοιχο τμήμα ΑΕΙ, το πτυχίο του ΤΕΙ είναι κατώτερο.
Αντίστοιχα τμήματα σε ΤΕΙ και πανεπιστήμια δεν υπάρχουν. Ακόμα και οι σχολές με ίδιο αντικείμενο έχουν διαφορετικό σκοπό και διαφορερικά επαγγελματικά δικαιώματα (πλυν των εντελώς ίδιων που έχουν εντελώς τα ίδια και είναι ένα δύο όλα κ όλα) και αυτό στο ξεκαθαρίζει μία μικρή έρευνα στην νομοθεσία. Τα ΤΕΙ είναι ανώτατα ιδρύματα και δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με ένα κολέγιο πόσο μάλλον ιδιωτικό, ειδικά όταν μιλάμε για λογιστική. Ακόμα και αν ίσχυε κάτι τέτοιο το παιδί δεν το αφορά γιατί το κολέγιο δεν είναι ΑΕΙ.

Α και κάτι άλλο! Δες λίγο για να μάθεις πως να ξεχωρίζεις τα "παραθυράκια" στους νόμους που επιτρέπουν στα κολέγια να διαφημίζουν τα διάφορα...
ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΣΟΝΤΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΟΧΩΝ ΠΤΥΧΙΩΝ ΠΟΥ ΧΟΡΗΓΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΜΕ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΣΥΜΦΩΝΙΩΝ ΔΙΚΑΙΟΧΡΗΣΗΣ
μεταξύ άλλων γράφει και...
Οι εκδοθέντες από ΚΕΜΕ τίτλοι εκπαίδευσης να είναι οι ίδιοι με εκείνους που θα είχαν χορηγηθεί εάν η εκπαίδευση είχε πραγματοποιηθεί εξ ολοκλήρου στο κράτος μέλος καταγωγής του τίτλου (άρθ. 50§3 β΄, π.δ. 38/2010).
Η παραπάνω προϋπόθεση σημείωσε ότι δεν υπάρχει σε αυτά που προσφέρουν τα Ελληνικά κολέγια αφού σου δίνουν ένα χαρτί που γράφει πάνω "πτυχίο" αλλά για το κράτος το χαρτί αυτό είναι απλά πιστοποιητικό παρακολούθησης και για να πάρεις το πτυχίο του πανεπιστημίου στα ψιλά γράμματα γράφουν ότι θα πρέπει μόλις τελειώσεις το κολέγιο εδώ να πας και στην Αγγλία πχ για ένα ή δύο χρόνια για το Bachelor. Ψάξε καλά όλα αυτά μην πας για μαλλί και βγεις κουρεμένος...

Επίσης στην περίπτωση του κολεγίου υπολογίζεις μόνο τα έξοδα για δίδακτρα. Κακώς. Τέσσερα χρόνια μόνο θα πηγαινεις σχολή σπίτι; Δεν θα τρως; δεν θα βγαίνεις; Τα έξοδα διαβίωσης θα τα έχεις όπως και αν γίνει. Το φοιτητικό σπίτι δεν είναι δα και σπίτι κανονικό. Μπορείς να την βγάλεις οικονομικά με το πολύ 5000 τον χρόνο και σε ολα αυτά να περιλαμβάνονται τροφή, στέγη, σπουδές καμία βολτίτσα κλπ.... Αρκεί να κανεις καλή διαχείριση. Υπάρχουν σπίτια για φοιτητές που στην τιμή τα έχουν όλα φιξ (ρεύμα, νερό, τηλέφωνο, ίντερνετ). Δεν χάθηκε δα και ο κόσμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
https://www.uom.gr/index.php?tmima=5&categorymenu=2

Υπάρχει τμήμα λογιστικής ΑΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
άποψή μου είναι το ότι εφόσον υπάρχει αντίστοιχο τμήμα ΑΕΙ, το πτυχίο του ΤΕΙ είναι κατώτερο.
Ο εργοδότης δεν θα προτιμήσει κάποιον απόφοιτο ΤΕΙ αν υπάρχει υποψήφιος ΑΕΙ

Σκέφτεσαι "ανορθολογικά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
λοιπόν θέλω την βοήθεια σας,κυρίως την γνώμη σας αλλα και την εμπειρία σας
ξανά έδωσε δεύτερη φορα φέτος πανελλήνιες και πέρασα λογιστική καβαλας..
επειδή όμως λεφτά δεν παίζουν και τα πράγματα είναι δύσκολα (μένω θεσσαλονίκη) οι γονείς και εγώ μαζί (αν και είμαι κατά αυτής τις άποψης) κοιτάμε για κάποιο κολλεγίο εδώ στην θεσσαλονίκη ώστε να μας βγει πιο οικονομικα..
το ερώτημα βρίσκετε..αξίζει να πάω να δώσω τόσα λεφτά σε μια άλλη πολη ώστε να σπουδάσω λογιστική η να την ψάξω για κάποιο κολέγιο ?στο τει φυσικα άμα πάω θα το βγάλω μιας και στο πίσω μέρος του μυαλού για το μέλλον λέω για κατακτήριες - μεταπτυχιακό τέτοια πράγματα...
τωρα βεβαια το κύριο πρόβλημα που έχω διαπίστωση (γιατι πανω κατω ιδια λεφτα βγαινουν,αμα ειναι φυσικα τα ποσα που πιστευω γιατι δεν εχω τσεκαρι ακομα διδακτρα...) είναι σε αυτό που θα πάω να σπουδάσω "λογιστική" για αυτό τόσο και η γκαυλα να με στείλουν σε κάποιο κολλεγίο ώστε να σπουδάσω κάτι "ανώτερο" (αποψη τους..) λεμε τωρα...
όχι ότι η λογιστική ήταν το όνειρο μου,απλά είναι κάτι που μου φαίνεται πως έχει μέλλον και με ένα μεταπτυχιακό μπορείς να κάνει πράγματα..
Θα σου πρότεινα να επιλέξεις το ΤΕΙ. Το κολέγιο μπορεί να είναι η νέα "μόδα" στο χώρο της εκπαίδευσης, αλλά δυστυχώς δεν είναι ασφαλής επιλογή. Έχω φοιτήσει σε κολέγιο (Αθήνα) και μπορώ να σου πω με σιγουριά πως δουλεύει το πράμα: Κατ' αρχάς, αν επιλέξεις να σπουδάσεις σε κολέγιο, μπορεί να είναι πιο "γκαυλα" :redface:, όπως προανέφερες, αλλά πιο οικονομικό σίγουρα δε θα είναι. Δεν είναι μόνο τα δίδακτρα που θα πρέπει να λογαριάζεις στα έξοδά σου. Τα βιβλία, ΟΛΑ, τα προμηθεύεσαι ο ίδιος. Μπορεί να χρειαστείς και 200 ευρώ στα βιβλία (το εξάμηνο!!) :whatever:. Εξαρτάται και από τον τομέα σπουδών. Επίσης, στην ελληνική πραγματικότητα (αγορά εργασίας) το Bachelor του κολεγίου είναι ανεπαρκές. Θα πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε ένα μεταπτυχιακό (άλλα λεφτά εκεί). Και φυσικά,δεν έχεις καμία πρόσβαση σε προγράμματα του ελληνικού πανεπιστημίου. Για λογάριασε λίγο τα έξοδα αυτά.... Είναι πάνω κάτω τα ίδια με αυτά που θα έχεις στην Καβάλα (βασικά παραπάνω είναι στο κολέγιο, αλλά δε θέλω να σε τρομάξω!!).
Επιπλέον, σαν απόφοιτος ΤΕΙ, όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, θα βρεις τρόπο να εξελίξεις το αντικείμενο σου (μεταπτυχιακό, κατατακτήριες). Σχετικά με τη διαμονή σου, σκέψου την συγκατοίκηση ή τη διαμονή στην εστία, αν τα οικονομικά σας δεν είναι πολύ καλά. Υπάρχουν πολλές επιλογές για εξοικονόμηση χρημάτων. Και το σημαντικότερο απ'όλα?? Η απόφαση να είναι δική σου!! Καλή επιτυχία!

δηλαδη αει vs κολλέγιο, η απάντηση είναι προφανής?
μα και τα μεγάλα πανεπιστημια στο εξωτερικο ιδιωτικά κολλέγια δεν είναι?
Δεν είναι ιδιωτικά κολέγια, αλλά πανεπιστήμια. Ανήκουν στη δημόσια τριτοβάθμια εκπαίδευση της εκάστοτε χώρας. Έχουν δίδακτρα (αρκετά τσουχτερά σε κάποιες χώρες), αλλά είναι λειτουργικά (ναι,συμφωνώ,πολλά χρήματα, αλλά ό,τι δίνεις,παίρνεις). :)
Πριν 2 χρόνια νομίζω, "κόπηκαν" οι χορηγίες προς αυτά από τα αντίστοιχα κράτη και έτσι με κάποιο τρόπο πρέπει να βγάλουν τα έξοδά τους.
https://www.ist.edu.gr/pdf/NARIC.pdf

Τα πτυχία που χορηγούν τα κολλέγια αναγνωρίζονται πλήρως (ακαδημαϊκά και επαγγελματικά δικαιώματα) στην Αγγλία και στο εξωτερικό

Επίσης αν θες 5000 το χρόνο στην επαρχία, επί 4 χρόνια θες 20.000 και αυτό είναι το λιγότερο. Αν πάει 5 χρόνια 25.000 και αν πάει 6 τότε 30.000
Ακριβώς,όπως το είπες! Αναγνωρίζονται στο εξωτερικό.ΜΟΝΟ εκεί αναγνωρίζονται πλήρως. Στην Ελλάδα εξαρτάται.. Πάει ανάλογα με το αντικείμενο σπουδών και το κολέγιο που έχεις τελειώσει (άλλη απορρόφηση έχεις ως απόφοιτος οικονομικών και άλλη ως απόφοιτος ψυχολογίας στον ελληνικό ΙΔΙΩΤΙΚΟ τομέα). Επίσης,έχει να κάνει με το βιογραφικό σου,την εργασιακή (αν τυχόν υπάρχει)εμπειρία, μεταπτυχιακό..... :/: Για να μην αναφέρω τις συνεργασίες που έχει κάθε κολέγιο με ιδιωτικές επιχειρήσεις. Όπως καταλαβαίνει ο δημιουργός του θέματος αυτού, η φοίτηση και αποφοίτηση από ένα κολέγιο δεν είναι απλή δουλειά. Πρέπει να το κυνηγήσεις τρομακτικά για να βγάλεις άκρη. Τουλάχιστον στο ΤΕΙ θα έχεις ένα λιγότερο άγχος με την αξία και αναγνώριση του πτυχίου σου και σε συμφέρει οικονομικά όσο δε φαντάζεσαι. Κάνε την επιλογή σου σκεπτόμενος το μέλλον σου, αν θες να αποφύγεις τις κουτουλιές στους τοίχους..! :wall:
Φιλικά! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MiTsoS 7

Νεοφερμένος

Ο MiTsoS 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σας,θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ένα μεγάλο ζήτημα που με απασχολεί από την ημέρα που ανακοινώθηκαν οι βάσεις.Πιο απλά έδωσα φέτος πανελλήνιες και πέρασα στο ΤΕΙ Λαμίας τμήμα πληροφορικής και τεχνολογίας υπολογιστών και εχω μερικές απορίες:
1)αξίζει να πάω σε ένα τει στην επαρχία (μένω αθήνα) ή να πάω σε κάποιο κολέγιο καθώς η ζωή στην επαρχία θα μου κοστίζει σχεδόν το ίδιο με το να πάω π.χ. στο deree
2)πόση επαγγελματική αναγνώριση μπορεί να έχει ένα κολέγιο σε σχέση με το τει και τι σημαίνει ακριβώς η μεγάλη διαφορά στα έτη σπουδών
3)γίνεται δουλειά στα κολέγια δηλαδή ισχύει το ότι άμα ενδιαφέρεσαι πραγματικά μαθαίνεις?
γενικά θα με βοηθούσε πολύ να μου πείτε τι θα κάνατε στην θέση μου και γιατί
ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top