Η πρώτη εντύπωση

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολλές φορές μου έχει τύχει να γνωρίζω κάποιο άτομο και να μη το συμπαθώ.
Δεν ξέρω για κάποιο λόγο. Η αύρα του να το πω,αυτό που εκπέμπει να το πω...μου βγάζει πάντως κάτι αρνητικό.
Σαν ενστικτωδώς να καταλαβαίνω το ποιόν του.
Όταν μπαίνω στη διαδικασία να τον γνωρίσω σιγά σιγά μαλακώνω και αλλάζω γνώμη.
Οπότε λέω ''για άλλη μια φορά Σόζι, βιάστηκες να κρίνεις τον άλλον.Έκανες λάθος''
Όμως μετά από καιρό, ίσως και χρόνια,μετά από κάποιο συμβάν επιβεβαιώνεται η αρχική μου εντύπωση.
Αν δηλαδή αρχικά είχα πει ''μου βγάζει κάτι πονηρό'' επιβεβαιώνει πως είναι πονηρός.

Τι γνώμη έχετε για την πρώτη εντύπωση. Είναι σωστή ή λάθος συνήθως?
Και γιατί άραγε μου συμβαίνει το παραπάνω γεγονός? Εσάς σας έχει συμβεί?
Μήπως δείχνουμε τον καλύτερό μας εαυτό όταν γνωριζόμαστε με κάποιον πρώτη φορά και μετά επιστρέφουμε στον παλιό κακό εαυτό μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
σοζι μου, μου εχει συμβει αυτο που λες... δεν ξερω ομως αν τελικα μετραει η πρωτη εντυπωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeThere.

Νεοφερμένος

Η BeThere. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Κατ'εμε αυτό όντως ισχύει. Μού έχει τύχει άπειρες φορές να δω ένα άτομο για πρώτη φορά και να καταλάβω τι άνθρωπος είναι και αν ταιριάζω μαζί του. Προσωπικά η πρώτη εντύπωση που μού δίνει ο άλλος είναι αυτή που μένει. Από την άλλη όμως υπάρχουν και πολλά άτομα τα οποία είναι διπρόσωπα και τον αληθινό τους ποιον το καταλαβαίνεις πολύ αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Προσπαθώ να μην βασίζω ολοκληρωτικά την εικόνα που θα σχηματίσω για τον άλλον αφορμώμενη από την πρώτη εντύπωση που θα μου δώσει, για το λόγο ότι ε, άνθρωποι είμαστε, μια μέρα μπορεί να έχουμε τις μαύρες μας ή να μην μπορούμε να αυτοπροβληθούμε με τον θετικότερο δυνατό τρόπο. Άσε που κι εσύ ο ίδιος ενδέχεται να κρίνεις λανθασμένα χαρακτήρες που και που. Πάντως μην λέμε ψέματα, σίγουρα η πρώτη εντύπωση μετράει πολύ και πολλές φορές λειτουργεί ως ορόσημο στις διαπροσωπικές μας σχέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chara9999

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chara9999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Nαι μου έχει συμβεί αρκετες φορές να δω ενα ατομο και να καταλάβω τι άνθρωπος ειναι, όμως μου έχει συμβει αρκετές φορες και το αντιθετο να γνωρισω ένα άτομο να τον συμπαθήσω και μετά να καταλάβω οτι δεν ηταν τελικα αυτό που νομιζα...!!!!!!! Δεν πιστευα οτι παντα μετραει η πρώτη εντύπωση..!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο δημοτικό: σε όλα τα χρόνια μέχρι την έκτη, είχα έναν φίλο, τον Α. Τα περνούσαμε καταπληκτικά. Ήταν ο καλύτερός μου φίλος.
Όταν ξεκίνησε ο Α στην τρίτη δημοτικού αγγλικά, έμαθα ότι είχε γίνει κολλητάρι με τον Β, και ζήλεψα.
Όταν πήγαμε με τον Α πρώτη γυμνασίου, έμαθα ότι στο τμήμα μας θα ήταν και ο Β. Είχα ταραχευτεί. Είχα σχηματίσει κακή εντύπωση γι' αυτόν πριν καν τον δω. Είχα νευριάσει που θα είμασταν στην ίδια τάξη. Τα είχα πάρει που θα "μοιραζόμουν" στον ίδιο χώρο τον Α.
Ώσπου τον γνώρισα και... δεν τον συμπαθούσα τον Β. Μα καθόλου! Γύριζα σπίτι με νέυρα. Δεν ήθελα να τον βλέπω. Καταριόμουν τη στιγμή που πήρε μεταγγραφή και ήρθε στο ίδιο γυμνάσιο που πήγαινα εγώ και ο Α.
Όμως, ως δια μαγείας(ούτε που θυμάμαι πως, αν και δε νομίζω να υπάρχει "πως"), σταδιακά, άρχισα να συμπαθώ τον Β. Τον συμπάθησα πάρα πολύ. Μα πάρα πολύ. Μπορούσαμε να μιλάμε σαν άνθρωποι πια. Είχε γίνει ο καλύτερος για μένα φίλος(εγώ γι' αυτόν δεν ήμουνα ο καλύτερός του φίλος αλλά ήμασταν πιο κοντά κι από απλοί γνωστοί). Ταυτόχρονα, χωρίς να το θέλω, ήμουν πιο απόμακρος από τον Α και πολύ πιο κοντά στον Β. Αλλά πάντα, σε όλα τα διαλείμματα, ήμασταν οι 3 μας. Δεν βγαίναμε έξω ως το τέλος της πρώτης γυμνασίου.
Τελικά, μετά από χρόνια, είμαστε όλοι μαζί. Αλλά όχι όπως τότε. Τώρα είμαστε πιο κοντά εγώ με τον Β και ο Α πιο μακιά. Θεωρώ τον Β τον καλύτερό μου φίλο ακόμα(χωρίς τα αισθήματα να είναι αμοιβαία ΄και χωρίς αυτό να με πειράζει - με θεωρεί όμως από τους πιο κοντινούς του ας πούμε και δεν θέλει να χαθούμε με τίποτα και κάνει πάρα πολλά ώστε να είμαστε όσο καλύτερα γίνεται, ίσως περισσότερα κι από μένα).
Το θέμα είναι ότι είχα σχηματίσει μια γνώμη(αρνητική) για κάποιον(ήμουν μικρός τότε) χωρίς καν να τον δω! Δεν ήταν καν πρωτη εντύπωση. Μάλλον μηδενική εντύπωση ήταν. Μετά ήρθε η πρώτη εντύπωση(και αυτή αρνητική επειδή τότε με ενοχλούσε η συμπεριφορά του αλλά ήμουν και προκατηλλημένος απέναντι στπν Β). Και τώρα θεωρώ τον Β ίσως το πιο σημαντικό, μη συγγενικό μου άνθρωπο.
Οπότε ναι, η πρώτη εντύπωση μπορεί να αλλάξει. Δε γίνετε να καταλάβουμε σίγουρα το ποιον του άλλου. Μπορεί να μας στείλει μια αρνητική "αύρα". Θα σχηματίσουμε έτσι αρνητικη άποψη. Αλλά αυτή μπορεί να είναι σωστή, μπορεί να είναι όμως και τελείως άουτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunday(atlie)

Νεοφερμένος

Η sunday(atlie) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Εμπιστεύσου το ένστικτο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Και εγω το εχω αυτο.Δηλαδη να κρινω με την πρωτη φορα που θα δω καποιον .Τις περισσοτερες φορες βγαινω σωστη ακομα και μετα απο καποια χρονια οπως ειπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
βασικά όντως είναι κάποια άτομα που έχουν ένστικτο σ'αυτά...έχω φίλες, που μπορούν να καταλάβουν το ποιόν ενός ατόμου, με την πρώτη γνωριμία...απλά δεν πρόκειται για κάτι, που το έχουν όλοι και για μένα είναι ασφαλέστερο να περιμένεις λίγο μέχρι να διαμορφώσεις άποψη για κάποιον :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Κάποιοι καταλαβαίνουν τι άνθρωπος είναι ο άλλος με την πρώτη γνωριμία..άλλοι πάλι δεν καταλαβαίνουν τίποτα..
Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι η "πρώτη εντύπωση" είναι αυτή που συνήθως μας κάνει να απορρίπτουμε κάποια άτομα ή να θέλουμε να τα ξανα δούμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrMimi

Νεοφερμένος

Η DrMimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Αν μου έχει συμβεί??? Ουκ ολίγες φορές!!!! Περιττό να σου πω ότι έτσι έγινε και με την κολλητή μου. Στην 1η γυμνασίου την είχα βγάλει εντελώς out λέγοντας << οκ το κορίτσι το έχει κάψει >> μετά από λίγο καιρό άλλαξα γνώμη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheStranger

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Κακά τα ψέμματα ,συνήθως η πρώτη εντύπωση τα λέει όλα
Αλλα όπως είπα και απο πάνω 'ΣΥΝΗΘΩΣ' ,σαφώς υπάρχουν και εξαιρέσεις. Τον πραγματικό χαρακτήρα κάποιου θα τον δείς στις δύσκολες στιγμές,μόνο τότε. https://www.youtube.com/watch?v=C8uShQbPkDM ορίστε και λίγο νατάσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top