Εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE Νοέμβριος-Δεκέμβριος 2012

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Έκανα αυτό το θέμα για να μαζευόμαστε σιγά σιγά. :jumpy: Λοιπόν:

1) Ποιοι σκοπεύουν να δώσουν ECCE και ποιοι ECPE τον Δεκέμβριο του 2012?

2) Πόσο καιρό κάνετε προετοιμασία και με ποια βιβλία?

3) Τι σας δυσκολεύει, έχετε άγχος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Έκανα αυτό το θέμα για να μαζευόμαστε σιγά σιγά. :jumpy: Λοιπόν:

1) Ποιοι σκοπεύουν να δώσουν ECCE και ποιοι ECPE τον Δεκέμβριο του 2012?

2) Πόσο καιρό κάνετε προετοιμασία και με ποια βιβλία?

3) Τι σας δυσκολεύει, έχετε άγχος?

1) εγώ :P

2) Ξεκίνησα από τον Ιανουάριο του 2012 (+ το καλοκαίρι), δούλεψα και δουλέυω τα:
α. DIANE FLANEL PINIARIS - Skills Builder, Listening & Speaking, Final Countdown, Practice Tests, All Star Final Practice Tests (το τελευταίο είναι παλούκι)
β. Burlington ECPE HONORS - Student's Book, Workbook, Companion

Επίσης διαβάζω τις New York Times, βλέπω House M.D, μιλάω στο fb με Αμερικανάκια στην ηλικία μου και στο φροντηστήριο μιλάμε αποκλειστικά Αγγλικά.

3) Δεν θα έλεγα ότι έχω άγχος, τα περνάω όλα τα Test (μόνο το All Star που προανέφερα με δυσκόλεψε :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Κάποιος άλλος? Έλα μην ντρέπεστε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosD13

Νεοφερμένος

Ο SteliosD13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Έκανα αυτό το θέμα για να μαζευόμαστε σιγά σιγά. :jumpy: Λοιπόν:

1) Ποιοι σκοπεύουν να δώσουν ECCE και ποιοι ECPE τον Δεκέμβριο του 2012?

2) Πόσο καιρό κάνετε προετοιμασία και με ποια βιβλία?

3) Τι σας δυσκολεύει, έχετε άγχος?

Λοιπόν...
Εγώ θα δώσω το ECPE τον Νοέμβριο του 2012.Προετοιμασία κάνω από τον Ιανουάριο του 2012 + το φετινό καλοκαίρι...
Αρχικά έκανα το Towards Proficiency με το Succesful Writing και τώρα το καλοκαίρι έκανα το Masterclass Proficiency
(αυτά τα βιβλία είναι για το Cambridge αλλά επειδή έχουν πολύ χρήσιμο λεξιλόγιο η καθηγήτρια μου τα εμπιστεύεται εδώ και χρόνια)
Έχω ξεκινήσει ήδη να κάνω το Mastering Michigan και θα το κάνω και τον χειμώνα και επειδή θέλω να βελτιώσω το λεξιλόγιο μου θα κάνω τον χειμώνα μόνος μου το Words you need της Kar.
Το μόνο που με δυσκολεύει είναι το λεξιλόγιο...γιατί τις περισσότερες λέξεις δεν τις ξέρω..:mad:
Κατά τ' άλλα Listening ,Grammar,Cloze,Reading και Writing πολύ καλά...!

εσύ aggresive???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Και εγώ παιδιά ECPE δίνω! :jumpy: :jumpy:

Άρχισα την προετοιμασία τώρα το καλοκαίρι.

Τελείωσα τα βιβλία New Trends Coursebook της Burlington + Companion + Workbook που ήταν για first year proficiency. Τώρα δουλεύω το On Course του Γρίβα + Companion. Αυτό θα το τελειώσω αρχές Σεπτεμβρίου. Επίσης, κάνω παράλληλα τα practice tests της Virginia Evans (3 books) και όταν τα τελειώσω όοολα αυτά :P θα κάνω και τo New Generation Practice Test του Γρίβα + Companion πάλι. Πρόσφατα πήρα και το Words you need της Sylvia Kar και το δουλεύω μόνη μου.

Αυτό που με αγχώνει είναι το λεξιλόγιο... Πολύ λεξιλόγιο!!! :P Γραμματική, writing και listening τα καταφέρνω.

Έλα να βλέπω και άλλους στο τοπικ!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosD13

Νεοφερμένος

Ο SteliosD13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πως σου φαίνεται το Words you need ???Έχεις δει βελτίωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Πως σου φαίνεται το Words you need ???Έχεις δει βελτίωση?

Χμμ... Αποτελείται από 30 Vocabulary Units, συνολικά έχει 3000 λέξεις, από τα οποία το καθένα έχει 100-110 λέξεις. Στο τέλος κάθε Unit έχει multiple choice και αντιστοίχηση με συνώνυμα. Όλες οι λέξεις έχουν συνώνυμα στα αγγλικά και από κάτω έχει ένα παράδειγμα.

π.χ. ambiguity=equivocation=vagueness=having a double meaning
To clear up any ambiguity, we must provide all the necessary informations.

Είμαι στα πρώτα κεφάλαια ακόμα, οπότε δεν ξέρω. :P

Edit: Αναφέρει στην πρώτη σελίδα, ότι οι λέξεις είναι παρμένες από past papers από το 1968 και μετά. Δυστυχώς τελευταία φορά έχει ανανεωθεί το 2004!! Κάποιες λέξεις που περιέχει είναι λίγο κουλές ή πολύ εύκολες για proficiency, αλλά γενικά νομίζω θα βελτιωθείς στο λεξιλόγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosD13

Νεοφερμένος

Ο SteliosD13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Κατάλαβα..σ'ευχαριστώ πολύ!
Ελπίζω να με βοηθήσει..!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Το λεξιλόγιο είναι παλούκι..! :cry_x: (:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roulaki teacher

Νεοφερμένος

Η Roulaki teacher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Και εγώ παιδιά ECPE δίνω! :jumpy: :jumpy:

Άρχισα την προετοιμασία τώρα το καλοκαίρι.

Τελείωσα τα βιβλία New Trends Coursebook της Burlington + Companion + Workbook που ήταν για first year proficiency. Τώρα δουλεύω το On Course του Γρίβα + Companion. Αυτό θα το τελειώσω αρχές Σεπτεμβρίου. Επίσης, κάνω παράλληλα τα practice tests της Virginia Evans (3 books) και όταν τα τελειώσω όοολα αυτά :P θα κάνω και τo New Generation Practice Test του Γρίβα + Companion πάλι. Πρόσφατα πήρα και το Words you need της Sylvia Kar και το δουλεύω μόνη μου.

Αυτό που με αγχώνει είναι το λεξιλόγιο... Πολύ λεξιλόγιο!!! :P Γραμματική, writing και listening τα καταφέρνω.

Έλα να βλέπω και άλλους στο τοπικ!!! :P


Μπραβο σου για το νεο topic. Βλεπω οτι εχεισ κανει πολυ δουλεια σε μικρο χρονικο διαστημα απο το καλοκαιρι Τα βιβλια παρα πολυ καλα. Αν μπορεις να αφομοιωσεις οσο περισσοτερες λεξεις τοσο καλυτερα.Practice makes perfect
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
All Star Final Practice Tests (το τελευταίο είναι παλούκι)

Αυτό είναι? :P Έχει σε ξεχωριστό λυσάρι τις λύσεις των ασκήσεων ή πρέπει να πάρεις το teacher's book για να δεις τις λύσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Αυτό είναι? :P Έχει σε ξεχωριστό λυσάρι τις λύσεις των ασκήσεων ή πρέπει να πάρεις το teacher's book για να δεις τις λύσεις?

Ναι αυτό ειναι, έχει πολύ δυσνόητα κείμενα και το 3ο μέρος του listening είναι....:/:
Συνοδεύεται από Glossary και έτσι μπορείς να δεις τις απαντήσεις του Voc αλλά για τις άλλες απαντήσεις θέλεις το teacher's book
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Μπραβο σου για το νεο topic. Βλεπω οτι εχεισ κανει πολυ δουλεια σε μικρο χρονικο διαστημα απο το καλοκαιρι Τα βιβλια παρα πολυ καλα. Αν μπορεις να αφομοιωσεις οσο περισσοτερες λεξεις τοσο καλυτερα.Practice makes perfect

Όλη μέρα αγγλικά διαβάζω. :P Οι λέξεις θέλουν πολύ διάβασμα, γιατί ξεχνιούνται εύκολα. Επανάληψη, επανάληψη και πολύ εξάσκηση, συμφωνώ! :yahoo:

Ναι αυτό ειναι, έχει πολύ δυσνόητα κείμενα και το 3ο μέρος του listening είναι....:/:
Συνοδεύεται από Glossary και έτσι μπορείς να δεις τις απαντήσεις του Voc αλλά για τις άλλες απαντήσεις θέλεις το teacher's book

:hmm: Οκ. Το πιο δύσκολο κομμάτι στο listening είναι αναμφισβήτητα το 3ο μέρος, αλλά με πολλά ακουστικά μπορείς να βελτιωθείς. :) Τα κείμενα νομίζω είναι κυρίως θέμα λεξιλογίου. Αν ξέρεις το λεξιλόγιο εύκολα βρίσκεις την σωστή απάντηση. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Όλη μέρα αγγλικά διαβάζω. :P Οι λέξεις θέλουν πολύ διάβασμα, γιατί ξεχνιούνται εύκολα. Επανάληψη, επανάληψη και πολύ εξάσκηση, συμφωνώ! :yahoo:



:hmm: Οκ. Το πιο δύσκολο κομμάτι στο listening είναι αναμφισβήτητα το 3ο μέρος, αλλά με πολλά ακουστικά μπορείς να βελτιωθείς. :) Τα κείμενα νομίζω είναι κυρίως θέμα λεξιλογίου. Αν ξέρεις το λεξιλόγιο εύκολα βρίσκεις την σωστή απάντηση. ;)

Εγώ για τις λέξεις φτιάχνω ολόκληρες περιόδους λόγου (ή προτάσεις), πολλές φορές δίνω περισσότερη έμφαση σε αυτές που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω στην έκθεση.
Το 3ο μέρος δεν με ζορίζει ιδιαίτερα, απλά το συγκεκριμένο βιβλίο είναι γεμάτο με ορολογίες στα κείμενα και στις συνεντεύξεις.
Θυμάμαι ένα κενό που είχε στο Grammar:
-For ______ reasons , several students decided to drop out of the course.
a. various
b. varying
c. variable
d. varied
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Θέλει κανείς από εδώ πέρα το πτυχίο του να το πάρει with HONORS ?
Εμένα με κολακεύει πολύ αυτή η ιδέα :spasiklas:

Υ.Γ.: Η σωστή απάντηση για το από πάνω είναι το a.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Και ποιος δεν θα'θελε? :P Εμένα μου αρκεί απλά να το πάρω. Έστω και με 4 LP. Αν πάρω HP αυτό θα είναι στο GCVR.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Roulaki teacher

Νεοφερμένος

Η Roulaki teacher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ποια από αυτά που αναφέρω λες καλά? :P :D

Practice Tests Virginia Evans ειναι βιβλια σε μετριο επειπεδο. Ουτε πολυ δυσκολο ουτε ευκολο. Αλλα ειναι και τα 3 το ιδιο. Και 1 η 2 βιβλια να ειχες φτανει. New generation εχει καποια σχετικη δυσκολια ειδικα στο λεξιλογιο. All stars Practice Tests new editions εχει ενα πιο δυσκολο επιπεδο σε ολα τα parts. words you need δεν το ξερω. Απλα νομιζω ειναι βαρετο να διαβαζεις μονο λεξιλογιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Καλημέρα.. Δινω και εγω Νοεμβριο ECPE! Αλλα το σκεφτομαι ακομη.. καθως δεν παω καλα στα τεστ και δεν εχω κανει την καταλληλη προετοιμασια. Κανω απο περσι τον Οκτωβριο του 2011! Εναν χρονο δηλαδη..
To Word You Need (αυτο κανω τωρα..) είναι απίστευτο! Απο τα ωραιοτερα λεξιολογια της Sylvia Kar! εκανα και το ECPE Honors.. εξισου καλό σε επιπεδο λεξιλογιου. Γραμματικη το Destination αν εχετε ακουστα.. εχει και λεξιλογιο, το προτινω! :) Αυτααα.. Τωρα τι να πω. Τρελο αγχος.. γιατι δεν ξερω τι να κανω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Practice Tests Virginia Evans ειναι βιβλια σε μετριο επειπεδο. Ουτε πολυ δυσκολο ουτε ευκολο. Αλλα ειναι και τα 3 το ιδιο. Και 1 η 2 βιβλια να ειχες φτανει. New generation εχει καποια σχετικη δυσκολια ειδικα στο λεξιλογιο. All stars Practice Tests new editions εχει ενα πιο δυσκολο επιπεδο σε ολα τα parts. words you need δεν το ξερω. Απλα νομιζω ειναι βαρετο να διαβαζεις μονο λεξιλογιο.

Ναι, το New Generation Practice Tests είναι όντως πιο δύσκολο. Υπομονή, λίγοι μήνες ακόμα... :P

Εσείς ποια practice tests κάνετε συνήθως στους μαθητές σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top