Ειδικές κατηγορίες: Απορίες

menia athens

Νεοφερμένος

Η menia athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Μηπως τοτε εχει να κανει με το πτυχιο που ηδη κατεχεις? Γιατι μεχρι προτεινως δεν μπορουσες. Γνωστο δηλαδη οικογενειακο μελος οντας αποφοιτος πτυχιουχος φιλολογιας σε αντιστοιχη αναζητηση μεσου εισαγωγης σε 2η σχολη για φοιτηση εβλεπε την εισαγωγη μεσω κατατακτηριων ως μονοδρομο, κατι που κατ εμε φαινεται λογικο.Δε μπορει ενας πτυχιουχος (φιλολογιας εδω) να συναγωνιζεται επι ισοις οροις με 18χρονα ! :Ρ
Δεν σχετίζεται η διαδικασία με το είδος του πτυχίου. Εδώ και πάρα πολλά χρόνια γίνεται να δώσεις πανελλήνιες με σκοπό την εισαγωγή σε σχολή ως 2ο πτυχίο. Προφανώς αστειεύεσαι λέγοντας ότι ένας φιλόλογος δεν μπορεί να συναγωνιστεί τα 18χρονα. Οι κατατακτήριες εξετάσεις δεν φημίζονται για την διαφάνειά τους και σε ορισμένες μόνο σχολές πραγματοποιούνται με γραπτές εξετάσεις, ενώ στις υπόλοιπες επιλέγονται με κριτήριο τον βαθμό πτυχίου. Οι πανελλήνιες μπροστά στις εξετάσεις εντός του πανεπιστημίου είναι παιχνιδάκι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eya95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νομικής (Αθήνα). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Δεν σχετίζεται η διαδικασία με το είδος του πτυχίου. Εδώ και πάρα πολλά χρόνια γίνεται να δώσεις πανελλήνιες με σκοπό την εισαγωγή σε σχολή ως 2ο πτυχίο. Προφανώς αστειεύεσαι λέγοντας ότι ένας φιλόλογος δεν μπορεί να συναγωνιστεί τα 18χρονα. Οι κατατακτήριες εξετάσεις δεν φημίζονται για την διαφάνειά τους και σε ορισμένες μόνο σχολές πραγματοποιούνται με γραπτές εξετάσεις, ενώ στις υπόλοιπες επιλέγονται με κριτήριο τον βαθμό πτυχίου. Οι πανελλήνιες μπροστά στις εξετάσεις εντός του πανεπιστημίου είναι παιχνιδάκι.:)

Aκριβως στο οτι ειναι παιχνιδακι φαινεται το λιγοτερο ανουσιο να επιτραπει σε καποιον να δωσει ξανα πανελληνιες οντας ηδη αποφοιτος. Ξερω για περιπτωσεις π.χ. στρατιωτικων σχολων, που μπορει καποιος να ξαναδωσει για να μπορεσει να ξαναμπει στην ιδια σχολη αλλα σε μεγαλυτερο βαθμο (αστυφυλακας->αρχιφυλακας) αλλα και εκει συναγωνιζεται μονο τους ηδη αστυφυλακες οχι τα 18χρονα (ξαναλεω) που συναγωνιζονται - μεταξυ τους - για το ποιος θα μπει στην αρχιφυλακων... Αν κανω τοσο λαθος και εγω και οσοι ειναι κατα παρομοιο τροπο με εμενα πληροφορημενοι και ισχυει οντως αυτο , τοτε η Ελλαδα παει πολυ μπροστα !

Και οσο για τη διαφανει των κατατακτηριων ... Μην το πας μακρυα ... Υπαρχουν φροντιστηρια (τα μεγαλα κυριως , δε μπορω να αποκαλυψω ονοματα απο εδω) που λυνουν στους σπουδαστες τους τα θεματα των πανελλαδικων αργα το προηγουμενο βραδυ ή και νωρις το πρωι των εξετασεων ! :ΡΡΡΡ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Aκριβως στο οτι ειναι παιχνιδακι φαινεται το λιγοτερο ανουσιο να επιτραπει σε καποιον να δωσει ξανα πανελληνιες οντας ηδη αποφοιτος. Ξερω για περιπτωσεις π.χ. στρατιωτικων σχολων, που μπορει καποιος να ξαναδωσει για να μπορεσει να ξαναμπει στην ιδια σχολη αλλα σε μεγαλυτερο βαθμο (αστυφυλακας->αρχιφυλακας) αλλα και εκει συναγωνιζεται μονο τους ηδη αστυφυλακες οχι τα 18χρονα (ξαναλεω) που συναγωνιζονται - μεταξυ τους - για το ποιος θα μπει στην αρχιφυλακων... Αν κανω τοσο λαθος και εγω και οσοι ειναι κατα παρομοιο τροπο με εμενα πληροφορημενοι και ισχυει οντως αυτο , τοτε η Ελλαδα παει πολυ μπροστα !

Και οσο για τη διαφανει των κατατακτηριων ... Μην το πας μακρυα ... Υπαρχουν φροντιστηρια (τα μεγαλα κυριως , δε μπορω να αποκαλυψω ονοματα απο εδω) που λυνουν στους σπουδαστες τους τα θεματα των πανελλαδικων αργα το προηγουμενο βραδυ ή και νωρις το πρωι των εξετασεων ! :ΡΡΡΡ
H έλλειψη διαφάνειας έγκειται στην εισαγωγή ατόμων μέσω κατατακτήριων εξετάσεων που βαθμολογικά ήταν κατώτεροι των υπολοίπων μη επιλεγέντων. Σημασία έχει να εισαχθείς στο τμήμα που επιθυμείς για να αποκτήσεις το 2ο πτυχίο. Αν οι πανελλήνιες εξασφαλίζουν μία - στον βαθμό που γίνεται- αξιοκρατία, τότε επιλέγεις αυτές. Στα πανεπιστημιακά τμήματα δεν είναι όλα τόσο αξιοκρατικά και αγγελικά πλασμένα όσο θα θέλαμε. Αυτή είναι η πραγματικότητα.

Οι στρατιωτικές σχολές είναι μία διαφορετική κατηγορία. Δεν εντάσσονται στο ίδιο πλαίσιο με τα υπόλοιπα τμήματα, διότι θέτουν για προφανείς λόγους τα δικά τους κριτήρια κάθε έτος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Γενικά πάντως όποιος επιθυμεί να αποκτήσει 2ο πτυχίο και τελικά επιλέξει (τον ιδιαίτερα δύσβατο) δρόμο των κατατακτηρίων ,θα πρέπει να στραφεί σε τμήματα τα οποία διενεργούν εξετάσεις, εκτός αν βγάλει μία σχολή της πλάκας με βαθμό ανω του 9-9,5 και εισαχθεί σε σχολές όπου οι εξετάσεις πραγματοποιούνται με βάση τον βαθμό του πτυχίου (κάτι πού συνέβαινε σε αρκετές ιατρικές σχολές και είχε ως αποτέλεσμα την εισαγωγή στην ιατρική αστυνομικών, στρατιωτικών, δασκάλων, νηπιαγωγών κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eya95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νομικής (Αθήνα). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
H έλλειψη διαφάνειας έγκειται στην εισαγωγή ατόμων μέσω κατατακτήριων εξετάσεων που βαθμολογικά ήταν κατώτεροι των υπολοίπων μη επιλεγέντων. Σημασία έχει να εισαχθείς στο τμήμα που επιθυμείς για να αποκτήσεις το 2ο πτυχίο. Αν οι πανελλήνιες εξασφαλίζουν μία - στον βαθμό που γίνεται- αξιοκρατία, τότε επιλέγεις αυτές. Στα πανεπιστημιακά τμήματα δεν είναι όλα τόσο αξιοκρατικά και αγγελικά πλασμένα όσο θα θέλαμε. Αυτή είναι η πραγματικότητα.

Οι στρατιωτικές σχολές είναι μία διαφορετική κατηγορία. Δεν εντάσσονται στο ίδιο πλαίσιο με τα υπόλοιπα τμήματα, διότι θέτουν για προφανείς λόγους τα δικά τους κριτήρια κάθε έτος...

Μα η κοπελα δεν εθεσε κανενα θεμα διαφανειας... Λεμε για το αν ενας ηδη πτυχιουχος μπορει οντως να δωσει παναλληνιες ή αν πρεπει υποχρεωτικα να διαλεξει το δρομο των κατατακρηριων . Και εγω απο τη πλευρα μου καταθετω ενα προσωπικο / αξιοπιστο παραδειγμα και τον υγιη προβληματισμο μου (για το αν ειναι δικαιο ενας αποφοιτος πτυχιουχος να συναγωνιζεται παιδια λυκειου και τις γνωσεις τους ). Καλυτερα να μεινουμε στο ουσιωδες.
Οσο αφορα στις στρατιωτικες σχολες , τις αναφερω γιατι οντως αποτελει μια ξεχωριστη κατηγορια στην οποια και εφαρμοζεται η δυνατοτητα να υποβληθει ξανα κανεις στις πανελληνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Μα η κοπελα δεν εθεσε κανενα θεμα διαφανειας... Λεμε για το αν ενας ηδη πτυχιουχος μπορει οντως να δωσει παναλληνιες ή αν πρεπει υποχρεωτικα να διαλεξει το δρομο των κατατακρηριων . Και εγω απο τη πλευρα μου καταθετω ενα προσωπικο / αξιοπιστο παραδειγμα και τον υγιη προβληματισμο μου (για το αν ειναι δικαιο ενας αποφοιτος πτυχιουχος να συναγωνιζεται παιδια λυκειου και τις γνωσεις τους ). Καλυτερα να μεινουμε στο ουσιωδες.
Οσο αφορα στις στρατιωτικες σχολες , τις αναφερω γιατι οντως αποτελει μια ξεχωριστη κατηγορια στην οποια και εφαρμοζεται η δυνατοτητα να υποβληθει ξανα κανεις στις πανελληνιες.
Όπως εσύ αναγνωρίζεις στον εαυτό σου το δικαίωμα της ελεύθερης έκφρασης, έτσι κι εμείς μπορούμε να αξιοποιήσουμε το ίδιο κοινό για όλους δικαίωμα επιχειρηματολογώντας. Προσωπικά εξέλαβα τα προαναφερθέντα ως μία έμμεση απορία σου για το λόγο επιλογής των πανελληνίων ως τρόπο εισαγωγής σε μία άλλη σχολή(ως 2ο πτυχίο) και προσφέρθηκα να επεξηγήσω τα λεγόμενά μου. Με συγχωρείς αν προσεβλήθης απο την προθυμία μου. Η ενημέρωση δεν έβλαψε κάποιον , ακόμα και αν είναι δεδομένα/γνωστά τα αντικείμενα αυτής.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ενας πτυχιούχος μπορεί να δώσει κανονικά πανελλαδικές, πάντα μπορούσε και μάλιστα ίσως είναι και σχετικά ευκολότερος τρόπος εισαγωγής στην σχολή της επιθυμίας του, ειδικά σε περίπτωση κατά την οποία έχει βγάλει και σχολή πού σχετίζεται με τις εξετάσεις όπως πχ η ελληνική φιλολογία, το μαθηματικό κ.α, αλλά και λόγω ωριμότητας (και ο συγκεκριμένος παράγων παίζει σημαντικότατο ρόλο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eya95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νομικής (Αθήνα). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Όπως εσύ αναγνωρίζεις στον εαυτό σου το δικαίωμα της ελεύθερης έκφρασης, έτσι κι εμείς μπορούμε να αξιοποιήσουμε το ίδιο κοινό για όλους δικαίωμα επιχειρηματολογώντας. Προσωπικά εξέλαβα τα προαναφερθέντα ως μία έμμεση απορία σου για το λόγο επιλογής των πανελληνίων ως τρόπο εισαγωγής σε μία άλλη σχολή(ως 2ο πτυχίο) και προσφέρθηκα να επεξηγήσω τα λεγόμενά μου. Με συγχωρείς αν προσβλήθηκες απο την προθυμία μου. Η ενημέρωση δεν έβλαψε κάποιον , ακόμα και αν είναι δεδομένα/γνωστά τα αντικείμενα αυτής.:)

Το φανταστηκα. Συγγνωμη αν σου φανηκαν οι απαντησεις μου ως επιθεσεις προς το μερος σου .Και βεβαια ολοι πρεπει να χουμε δικαιωμα στην ισογορια και την παρρησια . Απλα μεσω της εκφρασης 2 διαφορετικων πραγματικοτητων καποιος που απορει στο παραπανω θεμα θα βρεθει σε αδιεξοδομ και ουσιαστικη απαντηση στην ερωτηση δεν θα χει δοθει . Αλλα μεσω της συζητησης θα μπορουσε να βρεθει καποια ακρη , αλλα καλυτερα να μιλησει καποιος αλλος που εχει αποδειξεις για αυτα που λεει απο δικη του προσωπικη εμπειρια.Συγγνωμη και παλι αν σου δημιουργηθηκε καποια αρνητικη εντυπωση για το ατομο μου ! Αν θυμαμαι καλα θα μαστε και συναδελφοι καποτε , πρεπει να υπαρχει αλληλεγγυη ! :ΡΡΡΡ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Το φανταστηκα. Συγγνωμη αν σου φανηκαν οι απαντησεις μου ως επιθεσεις προς το μερος σου .Και βεβαια ολοι πρεπει να χουμε δικαιωμα στην ισογορια και την παρρησια . Απλα μεσω της εκφρασης 2 διαφορετικων πραγματικοτητων καποιος που απορει στο παραπανω θεμα θα βρεθει σε αδιεξοδομ και ουσιαστικη απαντηση στην ερωτηση δεν θα χει δοθει . Αλλα μεσω της συζητησης θα μπορουσε να βρεθει καποια ακρη , αλλα καλυτερα να μιλησει καποιος αλλος που εχει αποδειξεις για αυτα που λεει απο δικη του προσωπικη εμπειρια.Συγγνωμη και παλι αν σου δημιουργηθηκε καποια αρνητικη εντυπωση για το ατομο μου ! Αν θυμαμαι καλα θα μαστε και συναδελφοι καποτε , πρεπει να υπαρχει αλληλεγγυη ! :ΡΡΡΡ
Συναδελφική αλληλεγγύη πάνω απο όλα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το ρώτησε κανεις άλλος αλλα παρακαλω οποίος ξέρει ας απαντήσει...αν κάποια ανήκει σε ειδική κατηγορία πρώτα ελέγχουν αν πέρασε με τη γενικη σειρά και μετα αν δεν πέρασε ενεργοποιείται η ειδική κατηγορία η συναγωνίζεται τους υπόλοιπους της ίδιας κατηγορίας ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το ρώτησε κανεις άλλος αλλα παρακαλω οποίος ξέρει ας απαντήσει...αν κάποια ανήκει σε ειδική κατηγορία πρώτα ελέγχουν αν πέρασε με τη γενικη σειρά και μετα αν δεν πέρασε ενεργοποιείται η ειδική κατηγορία η συναγωνίζεται τους υπόλοιπους της ίδιας κατηγορίας ;
πρωτα το συστημα ελεγχει αν εισαγεται καποιος με την γενκη σειρα αν οχι τοτε βλεπει αν ανηκει σε καποια ειδικη κατηγορια πχ τριτεκνοι τοτε ελεγχει αν εισαγεται με αυτην δλδ αν υπαρχει κενη θεση . Το κερδος το να ανηκεις σε καποια κατηγορια ειναι πως εξεταζεσαι δυο φορες .για αυτο και οι βασεις ειναι μικροτερες για αυτες.Απλα ενδεχεται να μην εισαχθεις αν τις επιπλεον θεσεις που προσφερονται τις εχουν παρει αλλοι της ιδιας κατηγοριας με σενα που τυχαν καλυτερες βαθμολογιες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fotini95

Νεοφερμένος

Η fotini95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
- Εκτός των παραπάνω, και μόνο όσοι πέτυχαν από το Γενικό Λύκειο και ΕΠΑΛ - ΟΜΑΔΑ Β΄ (90% και 10%) υποβάλλουν και νομίμως κυρωμένο αντίγραφο ή φωτοαντίγραφο της βεβαίωσης πρόσβαση Ξερεις κανεις τι ειναι αυτη η βεβαιωση και απο που θα την παραλλαβω για να γραφτω στη σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια! Ξερει κανεις αν εγω και η διδυμη αδερφη μου μπαινουμε στην τριτοβαθμια εκπαιδευση με γενική σειρα ή με κοινωνικα κριτήρια; επισης, τι αλλο ισχυει; γενικα καποια οφελη εχουμε; π.χ. μπορει να παρω μεταγραφη για να σπουδαζω στην ιδια πολη με την αδερφη μου ή το αντιθετο κ.τ.λ.; γενικα τί ισχυει; ευχαριστω εκ των προτερων. :)

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 54-58 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα με το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια! Ξερει κανεις αν εγω και η διδυμη αδερφη μου μπαινουμε στην τριτοβαθμια εκπαιδευση με γενική σειρα ή με κοινωνικα κριτήρια; επισης, τι αλλο ισχυει; γενικα καποια οφελη εχουμε; π.χ. μπορει να παρω μεταγραφη για να σπουδαζω στην ιδια πολη με την αδερφη μου ή το αντιθετο κ.τ.λ.; γενικα τί ισχυει; ευχαριστω εκ των προτερων. :)

Στα κοινωνικά κριτήρια μπαίνετε αν και οι 2 δώσετε μαζί πανελλήνιες την ίδια χρονιά. Αν δηλαδή η αδερφή σου δε θέλει να δώσει πανελλήνιες, δε μπορείς να μπεις στην ειδική κατηγορία.
Για μετεγγραφές δεν έχει βγει ακόμα καμια ανακοίνωση, και δε ξέρουμε αν θα υπάρχουν ξέτος, πόσο μάλλον του χρόνου που θα δώσεις εσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Στα κοινωνικά κριτήρια μπαίνετε αν και οι 2 δώσετε μαζί πανελλήνιες την ίδια χρονιά. Αν δηλαδή η αδερφή σου δε θέλει να δώσει πανελλήνιες, δε μπορείς να μπεις στην ειδική κατηγορία.
Για μετεγγραφές δεν έχει βγει ακόμα καμια ανακοίνωση, και δε ξέρουμε αν θα υπάρχουν ξέτος, πόσο μάλλον του χρόνου που θα δώσεις εσυ.

Ευχαριστω για την απαντηση! Και εγω και η αδερφη μου θα δωσουμε πανελληνιες την ιδια χρονια, του χρονου (2014). Πάντως ότι και να γίνει μπαινουμε με με κοινωνικα κριτιρα και οχι με γενική σειρα; γιατι νομιζα οτι τα κοινωνικα κριτιρια ισχυουν μονο για αλλες περιπτωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Ευχαριστω για την απαντηση! Και εγω και η αδερφη μου θα δωσουμε πανελληνιες την ιδια χρονια, του χρονου (2014). Πάντως ότι και να γίνει μπαινουμε με με κοινωνικα κριτιρα και οχι με γενική σειρα; γιατι νομιζα οτι τα κοινωνικα κριτιρια ισχυουν μονο για αλλες περιπτωσεις.

Πρώτα με γενική σειρά, και αν δε φτάσουν τα μόρια σου, τότε μπαίνεις με ειδική κατηγορία.
Πχ εσύ θες πληροφορική απθ, και γράφεις 15.000
Η πληροφορική απθ παίρνει 100 άτομα(γενικη σειρα) και δίνει 5 άτομα για ειδικη κατηγορία.
Αν ο τελευταίος μπει με 14.500 (δηλαδή η βάση), μπαίνεις με γενική σειρά.
Αν μπει ο τελευταίος με 15.001, εσύ δε μπαίνεις με γενική σειρά, αλλά με την ειδική κατηγορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Πρώτα με γενική σειρά, και αν δε φτάσουν τα μόρια σου, τότε μπαίνεις με ειδική κατηγορία.
Πχ εσύ θες πληροφορική απθ, και γράφεις 15.000
Η πληροφορική απθ παίρνει 100 άτομα(γενικη σειρα) και δίνει 5 άτομα για ειδικη κατηγορία.
Αν ο τελευταίος μπει με 14.500 (δηλαδή η βάση), μπαίνεις με γενική σειρά.
Αν μπει ο τελευταίος με 15.001, εσύ δε μπαίνεις με γενική σειρά, αλλά με την ειδική κατηγορία.

Oκ! Σ ευχαριστω πάρα πολύ για την απάντηση! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frpan96

Νεοφερμένος

Η frpan96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει και μπορεί να μου πει τι ακριβώς γίνεται με τις λεγόμενες "ειδικές περιπτώσεις" και τα "κοινωνικά κριτήρια". Εγώ από αυτά που έχω καταλάβει είναι ότι ανήκω στην περίπτωση των κοινωνικών κριτηρίων, αλλά ο αδερφός μου είναι ενεργός φοιτητής. Μπορώ να χρησιμοποιήσω και τις δύο περιπτώσεις ή μόνο μία από αυτές? Γενικά ποια είναι η διαδικασία του συγκεκριμένου θέματος? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jorjina

Νεοφερμένος

Η jorjina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
νομιζω μονο μια μπορεις να επιλε3εις! τις διαδικασιες τωρα δεν ξερω και εγω τις ιδιες αποριες εχω..γιατι οι γονεις μου ειναι χωρισμενοι αλλα δεν 3ερω αν μπορω να το βαλω στα κοινωνικα κριτηρια η οχι! μπερδεμα;/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top