Βιβλιογραφία σε εργασίες

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Όλοι μας (λίγο ή πολύ) έχει χρειαστεί να συντάξουμε μια εργασία για το πανεπιστήμιο ή ένα project για το εργασιακό μας περιβάλλον. Στο τέλος κάθε εργασίας, ανεξαρτήτως τύπου, παραθέτουμε πάντα τη βιβλιογραφία πάνω στην οποία βασίζεται η εργασία μας. Μια Βιβλιογραφία περιλαμβάνει βιβλία, επιστημονικά άρθρα κ ηλεκτρονικές πηγές. Με ποιον τρόπο, όμως, παραθέτουμε τη βιβλιογραφία κ με ποια σειρά βάζουμε τους συγγραφείς, τον τίτλο του βιβλίου, τη χρονολογία κ τις υπόλοιπες πληροφορίες που είναι απαραίτητες?

Η βιβλιογραφία περιλαμβάνει συνήθως τα εξής :

Βιβλιογραφία

Α. Αρθρογραφία
Α1. Ξένη Αρθρογραφία
Α2. Ελληνική Αρθρογραφία

Β. Βιβλιογραφία
Β1. Ξένη Βιβλιογραφία
Β2. Ελληνική Βιβλιογραφία

Ηλεκτρονικές Πηγές (internet)

Βιβλιογραφία Στατιστικής Ανάλυσης
(εάν η εργασία είναι ερευνητικού χαρακτήρα, διαφορετικά δεν το συμπεριλαμβάνουμε)



Η σειρά των πληροφοριών είναι συνήθως η εξής :

για αρθρογραφία :
Συγγραφέας, χρονολογία έκδοσης, τίτλος άρθρου, εφημερίδα/περιοδικό δημοσίευσης, τεύχος, αριθμός τεύχους, σελίδες
π.χ. 1. Ashcroft, Linda S., (1997), Crisis Management – Public Relations, Journal of Managerial Psychology, Vol. 12, No 5, pp. 325-332.

για βιβλιογραφία :
Συγγραφέας, χρονολογία, τίτλος βιβλίου, εκδόσεις, σελίδες
π.χ. 1. Abraham, Pizam and Yoel, Mansfield, ed., (1996), Tourism, Crime and International Security, New York: John Wiley & Sons, pp. 175.

ηλεκτρονικές πηγές :
1.Strategic Public Relations & Crisis Management, Lexicon Communications Corp. (www.crisismanagement.com)

-------------------------------------------------------------------------------------

Ο τρόπος που περιγράφω είναι αυτός με τον οποίο συνέταξα εγώ την διπλωματική μου.
Δεν είναι ο μόνος εννοείται, αλλά είναι ένας τρόπος που μας βγάζει από τη δύσκολη θέση όταν ψαχνόμαστε. :)

Γράψτε κ εσείς τον δικό σας τρόπο με τον οποίο παραθέσατε τη βιβλιογραφία σας σε κάποια εργασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εμείς είχαμε το Harvard System.

Πηγές από βιβλία: [FONT=&quot]Brennan, W. (1982), Children with Special Needs, Changing Special Education, The Open University Press.[/FONT]


Journals: [FONT=&quot]Fuchs, D. & Fuchs, L. S. (1994). [/FONT][FONT=&quot]Inclusive schools movement and the radicalization of special education reform. Exceptional Children, Vol. 60, No 4, pp. 294-309.[/FONT]


Ηλεκτρονικές πηγές: [FONT=&quot]Riddell, S., Tisdall, K., Kane, J. and Mulderrig, J. (2006), Literature Review of Educational Provision for pupils with Additional Support Needs, Scottish Executive Social Research (available at: www.scotland.gov.uk/socialresearch).

Τα ίδια πράγματα είναι, αλλά αλλάζει το τι πρέπει να έχεις πλαγιασμένο βασικά!
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Αχ μπράβο underwater, κ εγώ έκανα copy paste κ η διαμόρφωση κειμένου χάθηκε. :/:

Ακριβώς το ίδιο είχαμε κ εμείς (ασοεε). Θενκς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Να μας πείτε σε μας τα μικρά τι είναι τα "journals"? :P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Τα journals είναι τα επιστημονικά άρθρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εχμ... Για την ακρίβεια είναι επιστημονικά περιοδικά που περιέχουν άρθρα :)

Α! Εγώ τόσα χρόνια χρησιμοποιώ το APA style και είναι το ίδιο με αυτό που περιγράψατε και εσείς κορίτσια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω απ'οτι θυμαμαι πρεπει να χρησιμοποιησα το jfm (journal of fluid mechanics) style. Αλλα γενικα αυτα μπορεις να τα διαμορφωσεις ευκολα οπως θες (τουλαχιστον σε latex). Εμενα μου ειχε κολλησει και ηθελα οπωσδηποτε τις χρονολογιες εκδοσης σε παρενθεσεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε πως μπορώ να έχω πρόσβαση σε ηλεκτρονική βιβλιογραφία σε μορφή pdf για εργασία; Γίνεται μέσω διαδικτύου να βρω δωρεάν βιβλία ή άρθρα επιστημονικά για συλλογή βιβλιογραφίας που θα μου χρειαστεί σε μια εργασία ή θα πρέπει να εγκατασταθώ στην Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νίκο, μπορείς να μπεις στο google scholar και να βάλεις ότι keyword θέλεις!
Είναι πολύ χρήσιμο και αν βάλεις και filetype:pdf σου βγάζει όσα είναι pdf (αντίστοιχα και για docs, ppts κλπ.)
Από εδώ σε πάει και σε journals, που πολλά μπορεί να μην είναι ανοιχτά αλλά να θες πανεπιστημιακή συνδρομή. Κράτα τα links και θα είναι πολύ πιο εύκολο μετά από τη σχολή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε πως μπορώ να έχω πρόσβαση σε ηλεκτρονική βιβλιογραφία σε μορφή pdf για εργασία; Γίνεται μέσω διαδικτύου να βρω δωρεάν βιβλία ή άρθρα επιστημονικά για συλλογή βιβλιογραφίας που θα μου χρειαστεί σε μια εργασία ή θα πρέπει να εγκατασταθώ στην Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου;

Καλή χρονιά.
Αν συνδεθείς από το σπίτι σου με vpn του Πανεπιστημίου, τότε αποκτάς ελεύθερη πρόσβαση σε ορισμένα επιστημονικά άρθρα.
Δε γνωρίζω όμως να σου πω αν υπάρχουν ηλεκτρινικές βιβλιοθήκες που θα είναι χρήσιμες σε εσένα (γνωρίζω μόνο ότι δίνει πρόσβαση σε άρθρα δημοσιευμένα στην acm και στην ieee, τα οποία όμως εσένα μάλλον δε σε ενδιαφέρουν). Ρώτα στη σχολή σου ή στους υπεύθυνους των υπηρεσιών τηλεματικής αν υπάρχει κάποια ηλεκτρονική βιβλιοθήκη με άρθρα για την επιστήμη των μαθηματικών.
Username/password γιατη vpn σύνδεση είναι αυτά που έχεις για τις υπηρεσίες τηλεματικής, τα ίδια που έχεις και για τον Εύδοξο. Αν δεν έχεις τέτοιο κωδικό μπορείς να πας με το πάσο σου και να ζητήσεις από τη κεντρική βιβλιοθήκη.

Θα σου πρότεινα πάντως να βγεις από το σπίτι και να εγκατασταθείς στη Βιβλιοθήκη. Τώρα που πλησιάζει η εξεταστική μαζεύει κόσμο και είναι ωραίο μέρος για γνωριμίες. :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπορείς να αντλήσεις πληροφορίες και από ψηφιοθήκες. Εγώ μπαίνω χωρίς στοιχεία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Μπορείς να αντλήσεις πληροφορίες και από ψηφιοθήκες. Εγώ μπαίνω χωρίς στοιχεία!

Tι είναι αυτό;

Ρεβέκκα στο google scholar στα links έχω ελεύθερη πρόσβαση χωρίς να παραβιάζω νόμο περί πνευματικών δικαιωμάτων;

Βασικά θέλω να βρω μια επαρκή βιβλιογραφία για να κάνω μια εργασία 25-30 σελίδων πάνω στην Κβαντική Μηχανική. Απλά δεν έχω και πολύ χρόνο λόγω άλλων μαθημάτων και δεν θα ήθελα να χάσω την εξεταστική γι' αυτήν την εργασία. Η προθεσμία παράδοσης είναι μέσα στην εξεταστική δηλ., μέσα Φεβρουαρίου.

Υ.Σ.: Το word το χείριζομαι άψογα και γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πχ αν βάλεις στο google ''Ψηφιοθήκη ΑΠΘ'' θα σου βγάλει.
Γενικά ψάξε στο google για ψηφιοθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ρεβέκκα στο google scholar στα links έχω ελεύθερη πρόσβαση χωρίς να παραβιάζω νόμο περί πνευματικών δικαιωμάτων;

Ναι ναι, δεν έχεις κανένα πρόβλημα!Αν κάνεις κανονικά το reference στην εργασία σου, είσαι καλυμένος!
Όσα βρίσκονται εκεί, τα περισσότερα είναι ανοιχτά, μπορούν να τα βρουν και να τα χρησιμοποιήσουν όλοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Πχ αν βάλεις στο google ''Ψηφιοθήκη ΑΠΘ'' θα σου βγάλει.
Γενικά ψάξε στο google για ψηφιοθήκες.

στις ψηφιοθήκες το κατέβασμα διπλωματικών εργασιών, διδακτορικών διατριβών, ηλεκτρονικών βιβλίων κτλ είναι νόμιμο ή θα έχουμε δίωξη περί παραβίαση του νόμου πνευματικών δικαιωμάτων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γενικά, ότι είναι στο διαδίκτυο ή προσβάσιμο εύκολα, σημαίνει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Σε όλες τις περιπτώσεις, κάνε το reference σωστά και από κει και πέρα είσαι ΟΚ.
Αν υπάρχουν κάποιου είδους πνευματικά δικαιώματα, ή δεν βγαίνει καθόλου στο διαδίκτυο ή απαιτείται κωδικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Γενικά, ότι είναι στο διαδίκτυο ή προσβάσιμο εύκολα, σημαίνει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Σε όλες τις περιπτώσεις, κάνε το reference σωστά και από κει και πέρα είσαι ΟΚ.

το reference τι είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είναι η αναφορά μέσα στο κείμενο (πχ. Παπαδόπουλος, 2011, σελ 100) και η βιβλιογραφική αναφορά στο τέλος του κειμένου/εργασίας, ανάλογα με ποια μορφή σας έχουν πει να το κάνετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
H βιβλιογραφία μέσω διαδικτύου έχει διαφορά από την βιβλιογραφία στην Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου; Οι καθηγητές έχουν κάποια "παραξενιά" στην τοπική προέλευση της βιβλιογραφίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εξαρτάται από το θέμα της εργασίας σε μεγάλο βαθμό.
Στη βιβλιοθήκη η κύρια πηγή σου είναι τα βιβλία. Στο διαδίκτυο είναι εργασίες από περιοδικά, που εξίσου σεβαστές και έγκυρες και μάλιστα πολύ πιο πρόσφατες (αν ψάχνεις ας πούμε κάτι που αλλάζει μέρα με τη μέρα, χρειάζεσαι περισσότερο online journals. Για παράδειγμα, εγώ στον τομέα μου, θεωρώ εργασία του 2007, παλιά, οπότε τα βιβλία δύσκολα με καλύπτουν εκτός αν πρόκειται για κάτι περιγραφικό ή ιστορικό).

Επίσης, σπανίως οι καθηγητές δέχονται άρθρα από εφημερίδες, περιοδικά, μπλογκς κλπ, εκτός αν το θέμα σου είναι πολύ ειδικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top