Αλλαγές στον νόμο Διαμαντοπούλου για τα ΑΕΙ;

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Τις τελευταίες μέρες έγινε ένας πανικός με αυτό το θέμα, με τον υπουργό κ. Αρβανιτόπουλο να προτείνει "τροποποιήσεις" για την "πιο εύκολη εφαρμογή του νόμου" στα ΑΕΙ της χώρας (πανεπιστήμια/ΤΕΙ). Ωστόσο όσο και αν έψαξα τις τροποποιήσεις δεν τις βρήκα πουθενά.
Όποιος έχει στοιχεία ας μας πει τι γίνετε
Θεωρείτε ύποπτο τον τρόπο που πέρασε για διαβούλευση τις τροποποιήσεις μέσα στο καλοκαίρι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Αχ Αννούλα.Υπάρχουν και χειρότεροι υπουργοί από σένα και τη Γιαννάκου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Αχ Αννούλα.Υπάρχουν και χειρότεροι υπουργοί από σένα και τη Γιαννάκου.
Ασε τον έλα και χτύπα τον άλλο! Ωστόσο μήπως ξέρεις τι παίζει και ποιες είναι οι "ρυθμίσεις" που λένε; Γιατί για τροποποιήσεις λένε και τροποποιήσεις δεν βλέπουμε πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Ασε τον έλα και χτύπα τον άλλο! Ωστόσο μήπως ξέρεις τι παίζει και ποιες είναι οι "ρυθμίσεις" που λένε; Γιατί για τροποποιήσεις λένε και τροποποιήσεις δεν βλέπουμε πουθενά.

επειδή δεν είμαι φοιτητής δε ξέρω καλά το θέμα.Λογικά μιλάμε για κλείσιμο σχολών για εφαρμογή του ν+2..τι να πω δε ξέρω.Εάν θέλουν να κάνουν ένα καλό στα Ελληνικά πανεπιστήμια να καταργήσουν τις παρατάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Ο νόμος της Διαμαντοπούλου το έκανε αυτό σε έναν καλό βαθμό αλλά άνοιγε άλλα θέματα. Δεν ξέρω το θέμα γυρίζει πάλι γύρω από τις διοικήσεις των ΑΕΙ και στο ποιος θα έχει το πάνω χέρι. Πάντως σε ένα πράγμα που διαφωνώ κάθετα είναι η εισαγωγή σε σχολή. Γιατί αν εισάγεσαι σε σχολή μετά πάλι τα κόμματα με τις "διαφανείς" τους διαδικασίες θα κανονίζουν ποιος θα μπει στο τάδε τμήμα και ποιος όχι. Ενώ τώρα με τις πανελλήνιες τελειώνει το κακό εκεί εισάγεσαι όπου θες και τέλος. Το ν+2 είναι καλό να εφαρμοστεί αλλά τι γίνεται με αυτούς που δουλεύουν; Ενώ ο νόμος λέει για 2ν σε αυτούς που δουλεύουν όλο το θέμα μοιάζει με ανέκδοτο γιατί όλοι ξέρουμε πως ο εργαζόμενος φοιτητής ΔΕΝ μπορεί να αποδείξει ότι εργάζεται αφού κανένας εργοδότης δεν τους ασφαλίζει. Άρα πάλι θα γίνονται διακρίσεις και ανισότητες....τους βαρέθηκε η ψυχή μου πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top