Σχέδιο

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
να κανω μια ερωτηση? απο ποσο χρονων ζωγραφιζετε-σχεδιαζετε?? προκειται για ταλεντο και οχι απλα για εξασκηση ετσι?!;) :$
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
να κανω μια ερωτηση? απο ποσο χρονων ζωγραφιζετε-σχεδιαζετε?? προκειται για ταλεντο και οχι απλα για εξασκηση ετσι?!;) :$
1. Για να δεις αν έχεις ταλέντο, πρέπει να εξασκηθείς.
2. Όσο τάλαντο και να έχεις, με την εξάσκηση βελτιώνεσαι.
3. Υπάρχουν ρεύματα ζωγραφικής (βλ. μοντέρνα τέχνη) που δεν προϋποθέτουν την ύπαρξη ιδιαίτερου τακέντου - το συναίσθημα και η φαντασία αρκούν! :D
4. Εγώ δε θυμάμαι πότε άρχισα να ζωγραφίζω σοβαρά. Απ' όσα μου λένε, όμως, μικρός είχα ιδιαίτερη αγάπη για τις τοιχογραφίες! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
1. Για να δεις αν έχεις ταλέντο, πρέπει να εξασκηθείς.
2. Όσο τάλαντο και να έχεις, με την εξάσκηση βελτιώνεσαι.
3. Υπάρχουν ρεύματα ζωγραφικής (βλ. μοντέρνα τέχνη) που δεν προϋποθέτουν την ύπαρξη ιδιαίτερου τακέντου - το συναίσθημα και η φαντασία αρκούν! :D
4. Εγώ δε θυμάμαι πότε άρχισα να ζωγραφίζω σοβαρά. Απ' όσα μου λένε, όμως, μικρός είχα ιδιαίτερη αγάπη για τις τοιχογραφίες! :P
χαχαχα(για το 4:P)
εγω κανω σχεδιο για αρχιτεκτονικη, αλλα δεν το πολυεχω:redface: και οταν επιχειρω να σκιτσαρω κατι μονη μου, απογοητευομαι τοσο χαλια που ειναι και τα παραταω:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
χαχαχα(για το 4:P)
εγω κανω σχεδιο για αρχιτεκτονικη, αλλα δεν το πολυεχω:redface: και οταν επιχειρω να σκιτσαρω κατι μονη μου, απογοητευομαι τοσο χαλια που ειναι και τα παραταω:whistle:
Φρόντισε να κατακτήσεις τον τομέα του σχεδίου που θα εξεταστείς στις Πανελλήνιες και μετά θα έχεις όλον τον χρόνο για να εξασκηθείς στη ζωγραφική. Άλλωστε το σχέδιο θα είναι η δουλειά σου! (η ζωή είναι άδικη :pfff:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Φρόντισε να κατακτήσεις τον τομέα του σχεδίου που θα εξεταστείς στις Πανελλήνιες και μετά θα έχεις όλον τον χρόνο για να εξασκηθείς στη ζωγραφική. Άλλωστε το σχέδιο θα είναι η δουλειά σου! (η ζωή είναι άδικη :pfff:)
χαχαχα ειναιι!!!:worry:
εε καλα η αρχιτεκτονικη δεν σχετιζεται αμεσα με το ελευθερο σχεδιο;) (ειδικα τωρα πια, που τα πιο πολλα γινονται σε υπολογιστη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν μετράει περισσότερο το ταλέντο ή η εξάσκηση...Νομίζω περισσότερο χρειάζεται να το γουστάρεις...!
Εγώ στο Δημοτικό ζωγράφιζα συνέχεια!!Παιδικά πράγματα,όχι τίποτα της προκοπής...:P
Στο Γυμνάσιο το εγκατέλειψα,και θυμάμαι ότι δεν μπορούσα να φτιάξω τίποτα εκείνα τα χρόνια...:P
Ε στην Α Λυκείου ξεκίνησα σχέδιο σαν μάθημα επιλογής στο σχολείο,όπου συνέχισα για δύο χρόνια κι έμαθα όλα όσα ξέρω τώρα!Στην Γ λυκείου δυστυχώς το άφησα...Αλλά θα το ξαναπιάσω,δε μου γλιτώνει!!Εϊναι έρωτας!!:D:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Εγώ πάντα ήξερα πως το χέρι μου δεν πιάνει καθόλου, αλλά ξεκίνησα πριν από λιγότερο από 1 χρόνο να σχεδιάζω. Πιστεύω πως κυρίως είναι θέμα εξάσκησης, με την οποία μπορείς να φτάσεις σε ένα πολύ ικανοποιητικό σημείο, αλλά μετά από εκεί, χρειάζεται και λίγο ταλέντο νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
εχει σχεση με το πως βλεπεις τα πραγματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Καμια φορα συνειδητοποιω πως δεν σχεδιαζω καλα, επειδη δεν αφηνω το μυαλο μου ελευθερο και δεν μπορω ας πουμε να δω πισω απο την εικονα, πισω απο αυτο που πραγματικα βλεπουν τα ματια μου...(εγινα λιγο πιο ξεκαθαρη?:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Α, κατάλαβα. Κατά την γνώμη μου αυτό παίζει ρόλο, στην ζωγραφική και γενικά στην τέχνη, γιατί τέχνη ουσιαστικά είναι να αφήνεις τον εαυτό σου ελεύθερο, και να πράττεις με βάση αυτό που φαντάζεσαι και ας μην συμπίπτει τόσο πολύ με αυτό που έχεις συνηθίσει να βλέπεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
εχει σχεση με το πως βλεπεις τα πραγματα?

δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. θα προσπαθήσω να απαντήσω.

στη ζωγραφική πρέπει να παρατηρείς. να παρατηρείς. και να παρατηρείς. :Ρ να παρατηρείς για να μπορέσεις να αποδώσεις ακόμα και την υφή του αντικειμένου που ζωγραφίζεις. να παρατηρείς και να βρεις εύκολους τρόπους να ζωγραφίσεις αυτό που βλέπεις. πχ. αν πας να ζωγραφίσεις ένα χέρι. δες το σαν σχήματα ->

σημαντικό στο σχέδιο είναι να βλέπεις την προοπτική των αντικειμένων. και ακόμα κάτι που δεν ξέρω πως να το εξηγήσω. αλλά το μάτι ξεγελιέται απο τις σκιές ή την οπτική γωνία που βλέπουμε ένα αντικείμενο. try to see through αυτών. δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή.
ελπίζω να σε κάλυψα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Α, κατάλαβα. Κατά την γνώμη μου αυτό παίζει ρόλο, στην ζωγραφική και γενικά στην τέχνη, γιατί τέχνη ουσιαστικά είναι να αφήνεις τον εαυτό σου ελεύθερο, και να πράττεις με βάση αυτό που φαντάζεσαι και ας μην συμπίπτει τόσο πολύ με αυτό που έχεις συνηθίσει να βλέπεις. :)

δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. θα προσπαθήσω να απαντήσω.

στη ζωγραφική πρέπει να παρατηρείς. να παρατηρείς. και να παρατηρείς. :Ρ να παρατηρείς για να μπορέσεις να αποδώσεις ακόμα και την υφή του αντικειμένου που ζωγραφίζεις. να παρατηρείς και να βρεις εύκολους τρόπους να ζωγραφίσεις αυτό που βλέπεις. πχ. αν πας να ζωγραφίσεις ένα χέρι. δες το σαν σχήματα ->

σημαντικό στο σχέδιο είναι να βλέπεις την προοπτική των αντικειμένων. και ακόμα κάτι που δεν ξέρω πως να το εξηγήσω. αλλά το μάτι ξεγελιέται απο τις σκιές ή την οπτική γωνία που βλέπουμε ένα αντικείμενο. try to see through αυτών. δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή.
ελπίζω να σε κάλυψα
σας ευχαριστω πολυ:) καταλαβα τι εννοειτε. θα προσπαθησω να το 'διορθωσω' ;):redface:
αν και κααπω οφφ...πιστευω το 'παθαινω' αυτο και οταν βγαζω φωτογραφιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Το αρχιτεκτονικό σχέδιο είναι θέμα εξάσκησης καθαρά. Γραμμές τραβάς στην ουσία :P
Γι' αυτό μην απογοητεύεσαι και το παρατάς. Μετά από λίγο καιρό θα πηγαίνει το χέρι σου μόνο του.

Όσο για το αν ζωγραφίζω από μικρή, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Και για τότε που δε θυμάμαι βασικά, υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία (βλ. φωτογραφίες όπου έχω κάνει το σαλόνι μπουρδέλο από τους μαρκαδόρους και τα χαρτιά, ζωγραφιές παλιές που φυλαγε η μάνα μου κτλ). Ό, τι κάνω το κάνω μόνη μου, δεν παρακολούθησα μαθήματα ή κάτι τέτοιο. Ίσως το κάνω στο μέλλον όμως :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Το αρχιτεκτονικό σχέδιο είναι θέμα εξάσκησης καθαρά. Γραμμές τραβάς στην ουσία :P
Γι' αυτό μην απογοητεύεσαι και το παρατάς. Μετά από λίγο καιρό θα πηγαίνει το χέρι σου μόνο του.

Όσο για το αν ζωγραφίζω από μικρή, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Και για τότε που δε θυμάμαι βασικά, υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία (βλ. φωτογραφίες όπου έχω κάνει το σαλόνι μπουρδέλο από τους μαρκαδόρους και τα χαρτιά, ζωγραφιές παλιές που φυλαγε η μάνα μου κτλ). Ό, τι κάνω το κάνω μόνη μου, δεν παρακολούθησα μαθήματα ή κάτι τέτοιο. Ίσως το κάνω στο μέλλον όμως :hmm:
θα μου αρεσε να ζωγραφιζω καλα ομως, οσο και αν δεν εχει σχεση με το αρχιτεκτονικο σχεδιο (αργοτερα θα χρειαζεται βεβαια να κανω καποια προχειρα σχεδια με το χερι). κι εγω μικρη ζωγραφιζα πολυ...σπιτια!;) στο δημοτικο μαλλον τα παρατησα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Εμένα θα μου άρεσε να μάθω να κάνω σχέδια από καρτούν και άλλα τέτοια παρόμοια. :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top