"Κόπηκε" η Παπαχρήστου

"Κόπηκε" η Παπαχρήστου, λόγω του γεγονότος ότι προέβη σε ρατσιστικές δηλώσεις. Συμφωνείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 116)
  • Ναι, σωστά αποκλείστηκε.

    Ψήφοι: 44 37.9%
  • Όχι, δεν ήταν σωστός ο αποκλεισμός της.

    Ψήφοι: 36 31.0%
  • Έπρεπε να εξεταστεί περαιτέρω το ζήτημα και να απολογηθεί η αθλήτρια.

    Ψήφοι: 33 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 3 2.6%

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 313 μηνύματα.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Διαφωνώ και με τα δυο κείμενα που παράθεσε ο Crowley, το πρώτο αναφέρει ότι το μήνυμα της είναι ενάντια στους κανόνες, ωστόσο διαβάζοντας ξανά και ξανά το ανέκδοτο δεν βρίσκω τίποτα απολύτως ρατσιστικό. Αν η αναφορά των Αφρικανών (ούτε καν μαύρους τους είπε) σε ανέκδοτο συνεπάγεται αμέσως τον αποκλεισμό από τους Ολυμπιακούς Αγώνες τότε τι να πω. Να χαίρεστε τους... δημοκρατικούς κανόνες!

Νομίζω ότι χάνεις την ουσία.Το κείμενο δεν εξετάζει αν το ανέκδοτο είναι ρατσιστικό ή όχι,λέει μάλιστα ότι για κάποιους είναι για κάποιους όχι,λέει όμως ότι οι κανόνες,είναι κανόνες.Οι Ολυμπιακοί Αγώνες δεν είναι ξέφραγκο αμπέλι,τους διοργανώνει η ΔΟΕ,και αυτή ορίζει τους κανόνες.Δεν τους διοργανώνει κάποιο κράτος,ώστε να μπορούμε να λέμε για δημοκρατία και μη.Εξ'ορισμού,απ'τη στιγμή που δεν πρόκειται για κρατικό φορέα,δεν είναι (απαραίτητα) και δημοκρατικός.Το ζουμί του κειμένου,είναι αυτό το κομμάτι του:

Το επίμαχο tweet της Βούλας Παπαχρήστου για πολλούς δεν είναι ρατσιστικό. Εγώ διαφωνώ, αλλά αυτό είναι μέχρι ένα σημείο θέμα υποκειμενικό, και δεν είναι χρήσιμο να αναπτύξω επιχειρηματολογία σ’ αυτό εδώ το σημείο. Έστω ότι από μόνο του το tweet, απομονωμένο, δεν θεωρείται μεμπτό.
Μα κοίτα πού γράφτηκε: Στο Τwitter account μιας Ελληνίδας αθλήτριας που βρίσκεται στο Λονδίνο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Και κοίτα τι άλλο γράφει έγραφε, πριν τα σβήσει, το Twitter account της Ελληνίδας αθλήτριας: RT’s της Χρυσής Αυγής, φωτογραφίες με όπλα και ακροδεξιά σύμβολα, βιντεάκια σχετικού περιεχομένου, χρόνια πολλά στον Κασιδιάρη που είναι «αληθινός».
Αν ο Τζον Στιούαρτ πει ένα αστείο για τους Εβραίους, όλοι θα κρίνουν το αστείο και κανένας δεν θα τον κατηγορήσει για ρατσισμό (αφού είναι κωμικός -και Εβραίος). Αν πει το ίδιο αστείο για τους Εβραίους η Άνγκελα Μέρκελ, όμως, κανένας δεν θα ασχοληθεί με το αστείο. Όλοι θα ασχοληθούν με το ότι το είπε μια Γερμανίδα.
Το ποιος λέει το αστείο και το πώς το λέει έχει σημασία. Το πότε το λέει έχει σημασία επίσης. Μια Ελληνίδα οπαδός της Χρυσής Αυγής που γράφει ένα καλαμπούρι με αναφορά σε μετανάστες δυο μέρες πριν αρχίσουν οι Ολυμπιακοί Αγώνες στους οποίους συμμετέχει, δεν κάνει τίποτα το τρομερά μεμπτό, σιγά το πράγμα, κανείς δεν θα της απαγορεύσει να το κάνει. Αλλά κανείς δεν μπορεί να πει πως έτσι δεν παραβιάζει τους κανόνες των Ολυμπιακών Αγώνων.

Στο δεύτερο κείμενο γίνεται περισσότερο επίθεση στο ελληνικό... DNA . Μάλιστα ο ίδιος ο αρθρογράφος φέρεται ρατσιστικά στο κόμμα της Χρυσής Αυγής αναφέροντας την Χρυσή Ομελέτα. Ε αν είναι να γίνουμε χειρότεροι και από φασίστες, ευχαριστώ δεν συμμετέχω.

Επίσης χάνεις το ζουμί του κειμένου.Ο κάθε blogger έχει το δικαίωμα να εκφράζει όποια άποψη θέλει για τη Χρυσή Αυγή και την κάθε Χρυσή Αυγή,δεν έχει καμία σημασία αυτό,γιατί το κείμενο δεν έχει σχέση με τη Χρυσή Αυγή.Το ζουμί,είναι αυτό:

Το πρόβλημα είναι ότι απλά παραβίασε έναν κανονισμό, οπότε πρέπει να υποστεί τις οποίες συνέπειες. Μόνο αυτό και τίποτα άλλο. Αν η Βούλα είναι «παιδί του στίβου» που δεν έχει χρόνο για διάβασμα ή για να καλλιεργηθεί, ή αν είναι όντως ξενοφοβική, είναι δικό της πρόβλημα το οποίο το διαχειρίζεται όπως θέλει. Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως δεν το έχει η Βούλα, αλλά εσύ που δεν μπορείς με καμία Παναγία να κατανοήσεις την έννοια του «κανονισμού». Όχι αυτόν της ΔΟΕ στον οποίο εμπίπτει και ο αποκλεισμός της Βούλας, αλλά την ευρύτερη σημασία που εξυπηρετεί ένας οποιοσδήποτε κανονισμός.

Ας συζητήσουμε την ορθότητα του κανονισμού για όσες ώρες θες. Όχι όμως τις ευαισθησίες και τις ενδεχόμενες δικαιολογίες της Βούλας. Αυτές ας τις κατανοήσει μόνη της. Ας επιλέξει η ίδια αν θέλει την φοβερή βοήθεια των «βαθυστόχαστων» σχολιασμών μας και του μαμαδίστικου ελέους της «κοινής γνώμης» και των υπερπατριωτικών ΜΜΕ.

Εγώ θα απαντήσω με ένα άρθρο ενός γνωστού μου με το οποίο συμφωνώ απόλυτα. https://www.sportnetcy.com/sport-columns/adesmefti-gnomi/59459-Ίαση-ζητάμε,-κύριοι,-όχι-ευθανασία

Κάνει όμως ένα τεράστιο λάθος:δεν φταίνε οι Έλληνες.Η ΕΟΕ την απέκλεισε,η οποία ακολουθεί τους κανόνες της ΔΟΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και τα δυο μιλάνε για κανονισμούς και σου ξαναλέω, δεν υπήρχε ίχνος υποτίμησης ρατσισμού στο μήνυμα. Αυτή βέβαια είναι η άποψη μου. Δεν είμαι αρμόδιος να αποφασίσω αν θα έπρεπε να αποκλειστεί αλλά από την δική μου θέα, δεν έπρεπε.

Θεωρώ ωστόσο το χειρότερο στην υπόθεση, ότι την θεωρούν ρατσίστρια. Με αυτά και με εκείνα, μπορεί όντως να γίνει. Οι ρατσιστές δεν γεννιούνται, γίνονται. Και άτομα όπως ο House που αναζητούν με το παραμικρό την τιμωρία και μιλάνε υποτιμητικά, αναπαράγουν τον ρατσισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Mr. Crowley

Eίσαι τελείως άκυρως όμως ...

Ο
Ισίδωρος Κούβελος ο άντρας της ντόρας την έκοψε που ήταν αρχηγός της αποστολής και βεβαίως ο τύπος είναι ένα μεγάλο λαμόγιο όσοι ενδιαφέρονται να ψάξουν τις λαμογιές που έχει κάνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Κάνει όμως ένα τεράστιο λάθος:δεν φταίνε οι Έλληνες.Η ΕΟΕ την απέκλεισε,η οποία ακολουθεί τους κανόνες της ΔΟΕ.

Η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή απαρτίζεται από Έλληνες. Ο λαός δεν την απέκλεισε, αν εννοείς αυτό, αλλά και να ήθελε δεν θα μπορούσε γιατί δεν έχει αυτή τη δυνατότηα. Μην κολλάς σε λεπτομέρειες, δες το λίγο πιο σφαιρικά.


Και τα δυο μιλάνε για κανονισμούς και σου ξαναλέω, δεν υπήρχε ίχνος υποτίμησης ρατσισμού στο μήνυμα. Αυτή βέβαια είναι η άποψη μου. Δεν είμαι αρμόδιος να αποφασίσω αν θα έπρεπε να αποκλειστεί αλλά από την δική μου θέα, δεν έπρεπε.

Θεωρώ ωστόσο το χειρότερο στην υπόθεση, ότι την θεωρούν ρατσίστρια. Με αυτά και με εκείνα, μπορεί όντως να γίνει. Οι ρατσιστές δεν γεννιούνται, γίνονται. Και άτομα όπως ο House που αναζητούν με το παραμικρό την τιμωρία και μιλάνε υποτιμητικά, αναπαράγουν τον ρατσισμό.

Κοίτα, εδώ έχεις ένα φάουλ. Η κοπέλα υποστήριζε φανερά στο λογαριασμό της στο τουίτερ την χρυσή αυγή, οπότε είναι φανερό το αν είναι ρατσίστρια ή όχι, χωρίς να εννοώ ότι δεν υπάρχουν ρατσιστές εκτός χρυσής αυγής. Απο κει και πέρα μιλάμε για τον αποκλεισμό της και όχι για την ιδεολογία της.

Και τα δυο μιλάνε για κανονισμούς και σου ξαναλέω, δεν υπήρχε ίχνος υποτίμησης ρατσισμού στο μήνυμα. Αυτή βέβαια είναι η άποψη μου. Δεν είμαι αρμόδιος να αποφασίσω αν θα έπρεπε να αποκλειστεί αλλά από την δική μου θέα, δεν έπρεπε.

Θεωρώ ωστόσο το χειρότερο στην υπόθεση, ότι την θεωρούν ρατσίστρια. Με αυτά και με εκείνα, μπορεί όντως να γίνει. Οι ρατσιστές δεν γεννιούνται, γίνονται. Και άτομα όπως ο House που αναζητούν με το παραμικρό την τιμωρία και μιλάνε υποτιμητικά, αναπαράγουν τον ρατσισμό.

Κοίτα, εδώ έχεις ένα φάουλ. Η κοπέλα υποστήριζε φανερά στο λογαριασμό της στο τουίτερ την χρυσή αυγή, οπότε είναι φανερό το αν είναι ρατσίστρια ή όχι, χωρίς να εννοώ ότι δεν υπάρχουν ρατσιστές εκτός χρυσής αυγής. Απο κει και πέρα μιλάμε για τον αποκλεισμό της και όχι για την ιδεολογία της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
... χωρίς να εννοώ ότι δεν υπάρχουν ρατσιστές εκτός χρυσής αυγής.

Οι μεγαλύτεροι ρατσιστές είναι εκτός Χρυσής Αυγής. Κάπου είχα διαβάσει ότι" Οι ρατσιστές του μέλλοντος ονομάζονται αντιρατσιστές". Σκεφτείτε λίγο τι είπε το άτομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Κάνει όμως ένα τεράστιο λάθος:δεν φταίνε οι Έλληνες.Η ΕΟΕ την απέκλεισε,η οποία ακολουθεί τους κανόνες της ΔΟΕ.

Οι Έλληνες δεν είναι όμως υποκριτές που το παίζουν θιγμένοι;

Για όλα αυτά που συμβαίνουν στη χώρα εμείς φταίμε,όχι η ΕΟΕ.Το άρθρο επεκτείνεται,δε μένει μόνο στο συμβάν με τη Παπαχρήστου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.

Αυτό το σχόλιο της σημαιοφόρου της γερμανικής αποστολής αληθεύει ή όχι ;; έχω την εντύπωση οτι είναι κάτι υπερβολικό αλλά το έγραψε όντως στο τουίτερ; συγκεκριμένα έχει όντως τουίτερ;;
το ακούω απο το πρωί και δε ξέρω τί να πιστέψω !
να μου πει όποιος έχει την καλοσύνη...ίσως το ξέρει ο Crowley που είναι ψαγμένος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

depth.hunter

Νεοφερμένος

Η depth.hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Τατσοπουλος :
Εντάξει. Θα σας πω συνοπτικά τη γνώμη μου. Η Βούλα Παπαχρήστου είναι μια χαζή νέα κοπέλα που -όπως πολλές χαζές νέες κοπέλες (και αγόρια επίσης)- ενστερνίζεται διάφορες ρατσιστικές κι εθνικιστικές μαλακίες. Η Επιτροπή που την απέκλεισε από τους Ολυμπιακούς είναι ακόμη πιο χαζή, αν κρίνουμε εκ του αποτελέσματος, διότι κατόρθωσε να μεταμορφώσει μια χαζή νέα κοπέλα σε μια εν δυνάμει εθνική ηρωίδα. Εάν συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό να μεταμορφώνουμε τους χαζούς σε ήρωες, θα διεκδικήσουμε επάξια από αυτούς την υψηλότερη θέση στο βάθρο της ηλιθιότητας. +1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Αν αντι για αφρικανους ελεγε γαλλους ή αγγλους ή οτιδηποτε θα ητανε ρατσιστρια ή απλως ενα συνιθισμενο ανεκδοτο;;; Δεν υποστηριζω αυτο που ειπε ουτε ειμαι Χ.Α, αλλα πιστευω οτι ο αποκλεισμος της ηταν πολυ σκληρη αποφαση(αν οχι αδικη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
To γράμμα του Τσακνή στη Παπαχρήστου

«Βούλα παιδί μου!

Επίτρεψέ μου αρχικά, αυτή την προσφώνηση, γιατί ηλικιακά και μόνο θα μπορούσες να ήσουν. Ο δεύτερος γιος μου άλλωστε, γυμναστής και αθλητής ανήκει κι αυτός στην ΑΕΚ όπως κι εσύ. Εσύ στο τριπλούν, εκείνος στο Handball.

Ξέρω επομένως, από πρώτο χέρι και τους κόπους και τον ιδρώτα και τις στερήσεις και την αυτοπειθαρχία, που επιτάσσει τρόπον τινά, ο λεγόμενος επαγγελματικός αθλητισμός.

Καμαρώνω για τις νίκες σας και συμπάσχω με τις λεγόμενες αποτυχίες ή ήττες σας. Μα πάνω απ' όλα, σας βλέπω σαν παιδιά μου. Όλους σας. Τι ωραίος αυτός ο συναγωνισμός, (το πρώτο συνθετικό της λέξης, δίνει μέγιστη σημασία στο δεύτερο, τον αγώνα-αν με εννοείς) τι ωραία η επιβράβευση των κόπων και τι μεγαλείο η προσπάθεια για υπέρβαση των ατομικών σας ορίων.

Είναι σα να σε ξέρω. Ακούω τον Αναστάση (το γιο μου) να μού λέει «κατέβασα ρολά σήμερα πατέρα» (τερματοφύλακας γαρ) και είναι σαν να ακούω να λες στο δικό σου, «πάτησα τέλεια στο πρώτο μου βήμα μπαμπά.»

Να γυρίζεις στο σπίτι «φορτωμένη» με τον προπονητή σου και να μη μιλιέσαι, ή να έχεις να διηγηθείς κάτι καινούριο απ' την έτσι κι αλλιώς κοπιαστική σου μέρα.

Όπως γνωρίζω καλά, και την ανάγκη σου να αποφορτιστείς με το αγόρι ή τους φίλους σου. Μετρημένη όμως πάντα, γιατί αύριο, θα πάρεις τον αθλητικό σάκο σου και θα πρέπει στις 8 να είσαι εκεί, όπως κάθε μέρα. Να γυρίσεις, να συμμαζέψεις τα κομμάτια σου, να λύσεις τις όποιες εκκρεμότητές σου, γιατί και το απόγευμα σε περιμένει η δεύτερη προπόνηση.

Τα ξέρω σού λέω...

Θα σου πω και κάτι άλλο. Η πολιτική μου τοποθέτηση είναι δηλωμένη και γνωστή. Ανήκω στην Αριστερά, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Καταλαβαίνεις λοιπόν, όσο εγωιστικό κι αν ακούγεται, πως τις ίδιες πολιτικές πεποιθήσεις, προσπαθώ να εμπνεύσω στα τέσσερα παιδιά μου. Ο τρόπος της ζωής μου και η καθημερινή μου συμπεριφορά θα τους πείσει όμως, κι όχι τα λόγια και οι θεωρίες.

Πολλές φορές, σ' αυτό το άγιο και λυτρωτικό μεσημεριανό τραπέζι, ακούγονται τα νέα της μέρας του καθένα και συνήθως τα μικρότερα, έχουν να διηγηθούν ένα αστείο ή ένα ανέκδοτο απ' το σχολείο. Κι οι μεγάλοι δεν πάνε πίσω. Δεν ξέρω γιατί, το υποθέτω μάλλον, όταν πρόκειται για «μαύρα» ή ρατσιστικά ανέκδοτα, ζητούν άδεια! Πάντα τη δίνω βέβαια, για να υπάρξει αφορμή για κουβέντα εκ των υστέρων και άλλα τα «εγκρίνουμε» ως έξυπνα και άλλα, απλώς ως χαζά.

Να φανταστείς, αυτό που ανάρτησες στο face book, το είχα ακούσει μια μέρα πριν. Κάποιοι γέλασαν, κάποιοι όχι. Δεν έχει σημασία. Όταν ήσουν πιο μικρή,. τα «μαύρα» ανέκδοτα με τη μικρή Ελενίτσα που πεθαίνει, έδιναν κι έπαιρναν. Με τον Αλβανό επίσης...

Παιδί είσαι και κάτι που σού φάνηκε έξυπνο, να το μοιραστείς θέλησες με τους φίλους σου στο φατσοβιβλίο. Κι από δω ξεκινάει το πρόβλημα. Στα μάτια πολλών, υποκριτών ή μη, που ξεπλένουν την ανεπάρκειά τους στη διαπαιδαγώγηση τη νέας γενιάς, παύεις να είσαι ένα νέο έως και αφελές (με την πιο καλή έννοια του όρου) κορίτσι. Γίνεσαι πρέσβειρα του ελληνικού αθλητισμού, γίνεσαι πολιτικό πρόσωπο, γίνεσαι τάχα ο ταχυδρόμος μιας ανεπίδοτης επιστολής στους απανταχού λακέδες των διοργανωτών, των έτσι κι αλλιώς εμπορευματοποιημένων Ολυμπιακών αγώνων. Στην πυρά λοιπόν. Μ' αυτόν τον τρόπο οι ιεροεξεταστές ξεπλένουν τις αμαρτίες τους και κοιμούνται ήσυχοι, μια και έπραξαν το καθήκον τους...

Ποιοι; Αυτοί οι ίδιοι που εξαπολύουν καθημερινά πογκρόμ διώξεων και συλλήψεων αδιακρίτως; Αυτοί που φτιάχνουν στρατόπεδα συγκέντρωσης για να μαντρώσουν την ανθρώπινη δυστυχία; Αυτοί που ανέχονται τους ξυλοδαρμούς και τα μαχαιρώματα των αλλοδαπών και καλλιεργούν το μίσος στη διαφορετικότητα; Έτσι είναι μάτια μου.

Ακόμα- ακόμα και στην περίπτωση που υιοθετούσες αυτό το με ή χωρίς εισαγωγικά αστείο, πάλι δεν φταις εσύ. Αυτοί που φταίνε μετατρέπονται σε εισαγγελείς για να αποσείσουν από πάνω τους τον εγκληματικό ρόλο της στρεβλής διαπαιδαγώγησης των αθλητών σε όλους τους τομείς: «Φα' την», «σκίσε την αράπισσα», «λιώσε τη σχιστομάτα». Τα ξέρεις...

Ζήτησες συγγνώμη. Εμένα με έπεισες. Δεν ξέρω κι ούτε με νοιάζει να μου δείξεις την πολιτική σου ταυτότητα. Δέχτηκες πως έκανες μια αστοχία, πως επέδειξες αφέλεια, άγνοια. Δεν είσαι πολιτικό πρόσωπο, παιδί είσαι. Δικό μου παιδί, δικό μας.

Πήρες το μάθημα: Άλλο μια ιδιωτική κουβέντα κι άλλο μια δημόσια δήλωση. Μετράνε αλλιώς. Έτσι είναι. Υποψιάζομαι όμως πως δεν το εννοούσες. Έλα όμως που κάποιοι θέλουν να κρυφτούν πίσω σου και να πουλήσουν εκ του ασφαλούς, τάχα δημοκρατικές ευαισθησίες, τάχα καθωσπρεπισμό και τάχα Ολυμπιακό πνεύμα...

Να συνεχίσεις με πείσμα και αγάπη σ' αυτό που κάνεις. Παραδέχτηκες το λάθος σου, ενώ κάποιοι άλλοι συνεχίζουν να εγκληματούν σε βάρος ενός ολόκληρου λαού με τις πιο ρατσιστικές ταξικές επιθέσεις.

Ένας πατέρας ονόματι

Διονύσης Τσακνής»


Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Και τα δυο μιλάνε για κανονισμούς και σου ξαναλέω, δεν υπήρχε ίχνος υποτίμησης ρατσισμού στο μήνυμα. Αυτή βέβαια είναι η άποψη μου. Δεν είμαι αρμόδιος να αποφασίσω αν θα έπρεπε να αποκλειστεί αλλά από την δική μου θέα, δεν έπρεπε.

Θεωρώ ωστόσο το χειρότερο στην υπόθεση, ότι την θεωρούν ρατσίστρια. Με αυτά και με εκείνα, μπορεί όντως να γίνει. Οι ρατσιστές δεν γεννιούνται, γίνονται. Και άτομα όπως ο House που αναζητούν με το παραμικρό την τιμωρία και μιλάνε υποτιμητικά, αναπαράγουν τον ρατσισμό.

Βρε,ούτε εγώ το βρήκα ρατσιστικό το μήνυμα.Αλλά αυτό είναι άσχετο με το θέμα μας.Το θέμα είναι ότι υπήρχαν κανονισμοί,τους παραβίασε,και πρέπει να δεχθεί τις συνέπειες.

Το ότι γενικώς είναι ρατσίστρια,νομίζω είναι προφανές.Δεν νομίζω ότι οι υποστηρικτές της Χρυσής Αυγής έχουν μεγάλη...συμπάθεια προς τους Αφρικανούς.Όπως λέει και στο άρθρο,έχει σημασία ποιος λέει τι,πότε το λέει,τις συγκυρίες κάτω απ'τις οποίες το λέει.Άλλο να κάνει ένας Εβραίος κωμικός ένα αστείο για Εβραίους,και άλλο η Γερμανίδα Καγκελάριος.

Mr. Crowley

Eίσαι τελείως άκυρως όμως ...

Ο
Ισίδωρος Κούβελος ο άντρας της ντόρας την έκοψε που ήταν αρχηγός της αποστολής και βεβαίως ο τύπος είναι ένα μεγάλο λαμόγιο όσοι ενδιαφέρονται να ψάξουν τις λαμογιές που έχει κάνει...

Man,τι λες?Που κολλάει ο Κούβελος,και ο κάθε Κούβελος?Υπάρχουν κανόνες,που θεσπίζονται από έναν διεθνή οργανισμό,τη ΔΟΕ.Αρμόδιες για την εφαρμογή αυτών των κανόνων σε κάθε χώρα,είναι οι τοπικές ΕΟΕ.Η κάθε ΕΟΕ έχει απλώς εκτελεστική εξουσία,δηλαδή εφαρμόζει τους κανόνες της ΔΟΕ,δεν παίρνει αποφάσεις.Η συγκεκριμένη αθλήτρια παραβίασε τους κανόνες,και αυτές ήταν οι συνέπειες.Είναι άδικοι οι κανόνες?Ναι,πιστεύω πως είναι.Μέχρι όμως ν'αλλάξουν,αυτοί είναι οι κανόνες.Άλλωστε,αν την είχε αφήσει η ΕΟΕ,θα την είχε περιλάβει η ΔΟΕ,η οποία είναι πολύ πιο αμείλικτη.

Η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή απαρτίζεται από Έλληνες. Ο λαός δεν την απέκλεισε, αν εννοείς αυτό, αλλά και να ήθελε δεν θα μπορούσε γιατί δεν έχει αυτή τη δυνατότηα. Μην κολλάς σε λεπτομέρειες, δες το λίγο πιο σφαιρικά

Η ΕΟΕ υπηρετεί τη ΔΟΕ,όχι το ελληνικό κράτος.Οι Έλληνες της ΕΟΕ ακολουθούν τους κανόνες της ΔΟΕ,τίποτα περισσότερο.Δεν είναι καθόλου λεπτομέρια,η ουσία είναι.Το τι γνώμη έχει ο ελληνικός λαός,και ο κάθε λαός,είναι αδιάφορο,καθώς οι Ολυμπιακοί Αγώνες δεν είναι κάποιου "λαού",αλλά της ΔΟΕ,τέλος.

Οι Έλληνες δεν είναι όμως υποκριτές που το παίζουν θιγμένοι;

Για όλα αυτά που συμβαίνουν στη χώρα εμείς φταίμε,όχι η ΕΟΕ.Το άρθρο επεκτείνεται,δε μένει μόνο στο συμβάν με τη Παπαχρήστου.

Οι Έλληνες δεν είναι τίποτα,γιατί δεν το παίζουν τίποτα.Κάποιοι Έλληνες το παίζουν θιγμένοι,κάποιοι συμφωνούν,κοκ.Εγώ π.χ.,απλά αδιαφορώ,χεσμένους τους έχω τους Ολυμπιακούς Αγώνες και την ελληνική αποστολή,και την αμερικάνικη,και αυτή της Ζιμπάμπουε και όλες.Ούτε έβλεπα Ολυμπιακούς Αγώνες,ούτε θα τους δω.

Δεν ξέρω ποια είναι τα "όλα αυτά",για ένα συγκεκριμένο γεγονός μιλάμε τώρα,το οποίο είναι στη δικαιοδοσία της ΕΟΕ (όργανο της ΔΟΕ),όχι του ελληνικού κράτους.Το κράτος δεν της απαγόρευσε να μιλάει,να υποστηρίζει τη Χ.Α.,να γράφει στο twitter κλπ.Ούτε αποκλείστηκε γενικά ως αθλήτρια,απ'όλα τα events.Από ένα συγκεκριμένο event αποκλείστηκε,το οποίο έχει συγκεκριμένους κανόνες,και το όργανό του έκρινε ότι τους παραβίασε.

Αυτό το σχόλιο της σημαιοφόρου της γερμανικής αποστολής αληθεύει ή όχι ;; έχω την εντύπωση οτι είναι κάτι υπερβολικό αλλά το έγραψε όντως στο τουίτερ; συγκεκριμένα έχει όντως τουίτερ;;
το ακούω απο το πρωί και δε ξέρω τί να πιστέψω !
να μου πει όποιος έχει την καλοσύνη...ίσως το ξέρει ο Crowley που είναι ψαγμένος :)


Νομίζω αυτό απαντήθηκε παρακάτω.Γενικά,αν το tro-ma-ktiko θέλει να το παίρνουμε στα σοβαρά,ας φροντίζει να δίνει και πηγές σε αυτά που λέει.Βέβαια,οι 9 στις 10 ειδήσεις εκεί μέσα είναι fake,τι να λέμε τώρα.

Αν αντι για αφρικανους ελεγε γαλλους ή αγγλους ή οτιδηποτε θα ητανε ρατσιστρια ή απλως ενα συνιθισμενο ανεκδοτο;;; Δεν υποστηριζω αυτο που ειπε ουτε ειμαι Χ.Α, αλλα πιστευω οτι ο αποκλεισμος της ηταν πολυ σκληρη αποφαση(αν οχι αδικη).

...& we are back at the start...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Σωστά.Μαλακία.Τέλος πάντων.Πού να καταλάβω ότι είναι ψέματα..;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Σωστά.Μαλακία.Τέλος πάντων.Πού να καταλάβω ότι είναι ψέματα..;

Διασταυρώνοντας τις πηγές σου,ίσως?Για να μην πέφτουμε έρμαια της παραπληροφόρησης...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Δεν ξέρω ποια είναι τα "όλα αυτά",για ένα συγκεκριμένο γεγονός μιλάμε τώρα,το οποίο είναι στη δικαιοδοσία της ΕΟΕ (όργανο της ΔΟΕ),όχι του ελληνικού κράτους.Το κράτος δεν της απαγόρευσε να μιλάει,να υποστηρίζει τη Χ.Α.,να γράφει στο twitter κλπ.Ούτε αποκλείστηκε γενικά ως αθλήτρια,απ'όλα τα events.Από ένα συγκεκριμένο event αποκλείστηκε,το οποίο έχει συγκεκριμένους κανόνες,και το όργανό του έκρινε ότι τους παραβίασε.

Tα ''όλα αυτά'' είναι αυτά που αναφέρει ο Κωτσέλης στο άρθρο του και ορμώμενη το σχολιασμό σου στο άρθρο,σχολίασα κι εγώ το ποστ σου.Είπες δε φταίνε οι Έλληνες που αποκλείστηκε η Παπαχρήστου (αναφερόμενος στο άρθρο) αλλά η ΕΟΕ.Το άρθρο δεν έλεγε κάτι τέτοιο.Προφανώς κι είναι στο χέρι της επιτροπής.Ο Κωτσέλης επεκτάθηκε με αφορμή τη Παπαχρήστου κι είπε πως το παίζουμε ευαίσθητοι και θιγμένοι όσον αφορά το Ολυμπιακό ιδεώδες,ενώ στην ουσία εμείς οι ίδιοι το σκοτώνουμε και δεν αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας.That's what I meant.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Tα ''όλα αυτά'' είναι αυτά που αναφέρει ο Κωτσέλης στο άρθρο του και ορμώμενη το σχολιασμό σου στο άρθρο,σχολίασα κι εγώ το ποστ σου.Είπες δε φταίνε οι Έλληνες που αποκλείστηκε η Παπαχρήστου (αναφερόμενος στο άρθρο) αλλά η ΕΟΕ.Το άρθρο δεν έλεγε κάτι τέτοιο.Προφανώς κι είναι στο χέρι της επιτροπής.Ο Κωτσέλης επεκτάθηκε με αφορμή τη Παπαχρήστου κι είπε πως το παίζουμε ευαίσθητοι και θιγμένοι όσον αφορά το Ολυμπιακό ιδεώδες,ενώ στην ουσία εμείς οι ίδιοι το σκοτώνουμε και δεν αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας.That's what I meant.:)

Το Ολυμπιακό ιδεώδες,πρώτ'απ'όλα το γαμάει η εμπορευματοποίηση,το doping,etc.Anyway,γάμα το,το ιδεώδες.

Το θέμα είναι απλό:αν δεν την έκοβε η ΕΟΕ,θα την έκοβε η ΔΟΕ.Επειδή η ΕΟΕ είναι ελληνική,απλώς την κάλεσε πίσω,η ΔΟΕ θα ήταν πολύ πιο αυστηρή,μπορεί να της απαγόρευε π.χ. δια παντός τη συμμετοχή σε Ολυμπιακούς.Μ'αυτήν της την πράξη η ΕΟΕ λοιπόν,μάλλον την "προστάτεψε",κατά κάποιον τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το Ολυμπιακό ιδεώδες,πρώτ'απ'όλα το γαμάει η εμπορευματοποίηση,το doping,etc.Anyway,γάμα το,το ιδεώδες.

Το θέμα είναι απλό:αν δεν την έκοβε η ΕΟΕ,θα την έκοβε η ΔΟΕ.Επειδή η ΕΟΕ είναι ελληνική,απλώς την κάλεσε πίσω,η ΔΟΕ θα ήταν πολύ πιο αυστηρή,μπορεί να της απαγόρευε π.χ. δια παντός τη συμμετοχή σε Ολυμπιακούς.Μ'αυτήν της την πράξη η ΕΟΕ λοιπόν,μάλλον την "προστάτεψε",κατά κάποιον τρόπο.

Δεν πιστεύω να γίνεται κάτι τέτοιο :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top