Υπαρξιακές ανησυχίες...

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Εδώ και καιρό με απασχολεί αυτό το θέμα. Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω όσο πιο απλά μπορώ.
Είμαι εγώ. Με γέννησε η μάνα μου. Την μάνα μου την γέννησε η μάνα της. Την μάνα της η δική της μαμα κ.ο.κ. Πριν όμως από όλους αυτούς, τιιι??? Δεν με ικανοποιει η θεεική εξήγηση! Ας πούμε οτι έγινε το bing bang. Πριν από αυτό τι υπήρχε??
Θα μου πείτε τωρα, τι τα ψαχνεις?? Αλλά με απασχολεί αααπιίστευτα! Σε σημείο που δεν ευχαριστιέμαι το τώρα...:/ Δεν μπορώ να διαβάσω όταν σκέφτομαι πως μπορεί και να μην είμαστε κάτι... Δεν μπορώ να ζήσω την κάθε στιγμή της ζωής μου ας πούμε...
Αν έγινα κατανοητή, ας μου δώσει κάποιος ένα φως...με όσο το δυνατόν λιγότερο χλευασμό;)
Ευχαριστώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
χαχαχαχαα δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί και εμένα κάτι τέτοιες απορίες με πιάνουν σε ώρες μοναξιάς, και μιλάω μόνη μου..
Ή στο λεωφορείο, παρατηρώ το κόσμο και λέω "από ποια προιστορική οικογένεια προέρχεσαι εσύ, από ποιο προιστορική οικογένεια προέρχομαι εγώ;" και άλλα τέτοια ωραία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
το συμπαν πεθαινει και ξαναγεννιεται. Μπορεις να κανεις τη συζητηση με ενα φυσικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
χαχαχαχαα δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί και εμένα κάτι τέτοιες απορίες με πιάνουν σε ώρες μοναξιάς, και μιλάω μόνη μου..
Ή στο λεωφορείο, παρατηρώ το κόσμο και λέω "από ποια προιστορική οικογένεια προέρχεσαι εσύ, από ποιο προιστορική οικογένεια προέρχομαι εγώ;" και άλλα τέτοια ωραία :P
χαχα ναι κάαπως έτσι...
Δυστυχώς εμένα δεν με πιάνουν μόνο σε τέτοιες στιγμές:/
Το μόνο καλό είναι ότι καμιάα φορά με βοηθάει να μην στενοχωριέμαι πολέ σε κάποια πράγματα, αφού σκέφτομαι πώς δημιουργήθηκαν οι δεινόσαυροι!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Τραβατε καμια βολτα λεω γω!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
το συμπαν πεθαινει και ξαναγεννιεται. Μπορεις να κανεις τη συζητηση με ενα φυσικο
Είναι αρκετά περίπλοκο και δεν ξέρω κατά πόσο θα με καταλάβαινε - κι εδώ δεν ξέρω αν το εχω αποδώσει σωστά και απόλυτα το νόημα έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου(η αλήθεια είναι πως δεν το εχω σκεφτεί όμως...δεν χάνω και τίποτα;) το πολύ πολύ να με περάσει για τρελή:Ρ )

Τραβατε καμια βολτα λεω γω!!:)
Κι εκεί τα σκέφτομαι δυστυχώς!χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

KeepOnDreaming

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Δεν με ικανοποιει η θεεική εξήγηση! Ας πούμε οτι έγινε το bing bang. Πριν από αυτό τι υπήρχε??
Θα μου πείτε τωρα, τι τα ψαχνεις?? Αλλά με απασχολεί αααπιίστευτα!
Αν έγινα κατανοητή, ας μου δώσει κάποιος ένα φως...με όσο το δυνατόν λιγότερο χλευασμό;)
Ευχαριστώ:)

Δεν υπάρχει λόγος να σε χλευάσει κανείς κοπέλα μου! :) (ε, αν το κάνει απλά δεν έχει αυτογνωσία να δει τις δικές του απορίες λιγακι)
Προσωπικά, δεν μπορώ να διανοηθώ ότι η ύλη και γενικά τα μόρια, τα σωματίδια και όλα αυτα που δεν φαίνονται με γυμνό μάτι προυπήρχαν.. ΠΩΣ ; ! από πού ; από πού προήλθαν τα στοιχεία ? οκ, από διάφορες ενώσεις κτλ (δεν πήγαινα Θετική/Τεχνολογική κατευθυνση, μην με κράξετε :redface: .. Χοντρικά τα λέω..) όοοοολα αυτα το οξυγόνο , το άζωτο κτλ κτλ πώς δημιουγρήθηκαν από το τίποτα ; Για αυτό είναι ένα θέμα που κι εμένα με έχει απασχολήσει αρκετές φορές και όσο κι αν δεν πείθει μερικούς (γιατι δεν είναι 1+1=2 όλα τα πράγματα στη ζωή μας ) . Πιστεύω πως μία ανώτερη θεϊκή δύναμη(ο,τι κι αν σημαίνει αυτό κι όσο δεν είναι της ''μόδας'') προυπάρχει όλων και ετσι φτάσαμε εδώ που είμαστε. [δεν ανοίγω Θεολογίες κτλ δεν έχει νόημα και θα βγω εκτός θέματος] Διαφορετικά , δεν μπορώ να το εξηγήσω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
πλάκα κάνεις έτσι;;;;; και εγώ το σκέφτομαι αυτό!!! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
με πιάνει και με αντικείμενα εμένα αυτό, ποιος έφτιαξε εκείνο, και γιατί?
Ανέφερες ότι δεν σου αρκεί η θεεική εξέλιξη αλλά μήπως θα σε ηρεμούσε λίγο αν μιλούσες με κάποιον ιερέα ή παπά;
Εγώ όταν είχα πάλι μια μανία με αυτά και ψαχούλευα μέχρι αηδίας, ψυχάκιας δηλαδή, είχα μιλήσει με έναν πολύ καλό ιερέα και είχα ηρεμήσει κάπως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Τραβατε καμια βολτα λεω γω!!:)

Η πιο σωστή απάντηση. Χάνετε το χρόνο σας. Απαντήσεις δε πρόκειται να βρείτε, οπότε πάτε για κανένα καφέ ή ποτό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγος να σε χλευάσει κανείς κοπέλα μου! :) (ε, αν το κάνει απλά δεν έχει αυτογνωσία να δει τις δικές του απορίες λιγακι)
Προσωπικά, δεν μπορώ να διανοηθώ ότι η ύλη και γενικά τα μόρια, τα σωματίδια και όλα αυτα που δεν φαίνονται με γυμνό μάτι προυπήρχαν.. ΠΩΣ ; ! από πού ; από πού προήλθαν τα στοιχεία ? οκ, από διάφορες ενώσεις κτλ (δεν πήγαινα Θετική/Τεχνολογική κατευθυνση, μην με κράξετε :redface: .. Χοντρικά τα λέω..) όοοοολα αυτα το οξυγόνο , το άζωτο κτλ κτλ πώς δημιουγρήθηκαν από το τίποτα ; Για αυτό είναι ένα θέμα που κι εμένα με έχει απασχολήσει αρκετές φορές και όσο κι αν δεν πείθει μερικούς (γιατι δεν είναι 1+1=2 όλα τα πράγματα στη ζωή μας ) . Πιστεύω πως μία ανώτερη θεϊκή δύναμη(ο,τι κι αν σημαίνει αυτό κι όσο δεν είναι της ''μόδας'') προυπάρχει όλων και ετσι φτάσαμε εδώ που είμαστε. [δεν ανοίγω Θεολογίες κτλ δεν έχει νόημα και θα βγω εκτός θέματος] Διαφορετικά , δεν μπορώ να το εξηγήσω !

πλάκα κάνεις έτσι;;;;; και εγώ το σκέφτομαι αυτό!!! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
με πιάνει και με αντικείμενα εμένα αυτό, ποιος έφτιαξε εκείνο, και γιατί?
Ανέφερες ότι δεν σου αρκεί η θεεική εξέλιξη αλλά μήπως θα σε ηρεμούσε λίγο αν μιλούσες με κάποιον ιερέα ή παπά;
Εγώ όταν είχα πάλι μια μανία με αυτά και ψαχούλευα μέχρι αηδίας, ψυχάκιας δηλαδή, είχα μιλήσει με έναν πολύ καλό ιερέα και είχα ηρεμήσει κάπως :)
Κορίτσια καταλάβατε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που ήθελα να πω!:) Και εδώ που τα λέμε και το 1+1=2 από που κι ως που ισχύει??χμμ
Πρέπει να ομολογήσω πως δεν πιστεύω σε όλα αυτά(θρησκεία) αφού με την λογική αυτή και όλο αυτό με τον Θεό, πώς έγινε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Επίσης η άλλη απορία που έχω, ξέρω από τη μαμά μου πράγματα για τη γιαγιά μου, από τη γιαγιά μου πράγματα για την προγιαγιά μου, αλλά μετά τι γίνεται;;; Με τις προηγούμενες γενιές;;;
Και αυτό με τα μαθηματικά το σκέφτομαι! γιατί δλδ 1+1=2? Ξέρω ότι δημιουργήθηκε η γραφή και γενικότερα οι αριθμοί όταν οι άνθρωποι άρχισαν να καλλιεργούν γη και εγκαταστάθηκαν σε ένα μέρος, και έτσι ήθελαν με κάποιο τρόπο να κάνουν καταγραφή της περιουσίας τους, αλλά ποιος το σκέφτηκε αυτό;
Οι ερωτήματα με λέξεις, γιατί το ποτήρι να λέγεται ποτήρι;
χαχαχαχαχαχαχαχαχα και πάντα τρέπομαι να τα πω αυτά παραέξω μη με περάσουν για τρελή! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ειναι ερωτηματα που ουτε οι ιδιοι οι φυσικοι δεν μπορουν με σιγουρια να απαντησουν.. Αλλωστε ειμαι και υπερ της αποψης πως υπαρχουν πολλα συμπαντα καθως και πιστευω στη θεωρια των παραλληλων συμπαντων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepOnDreaming

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Επίσης η άλλη απορία που έχω, ξέρω από τη μαμά μου πράγματα για τη γιαγιά μου, από τη γιαγιά μου πράγματα για την προγιαγιά μου, αλλά μετά τι γίνεται;;; Με τις προηγούμενες γενιές;;;
Και αυτό με τα μαθηματικά το σκέφτομαι! γιατί δλδ 1+1=2? Ξέρω ότι δημιουργήθηκε η γραφή και γενικότερα οι αριθμοί όταν οι άνθρωποι άρχισαν να καλλιεργούν γη και εγκαταστάθηκαν σε ένα μέρος, και έτσι ήθελαν με κάποιο τρόπο να κάνουν καταγραφή της περιουσίας τους, αλλά ποιος το σκέφτηκε αυτό;
Οι ερωτήματα με λέξεις, γιατί το ποτήρι να λέγεται ποτήρι;
χαχαχαχαχαχαχαχαχα και πάντα τρέπομαι να τα πω αυτά παραέξω μη με περάσουν για τρελή! :P
:D κι εγώ έχω αυτές τις απορίες ...:P δηλαδή γιατι ένας αποφάσισε να το πούμε ''δύο'' και να επικρατησει αυτό τελικά ; και από εναν , μαθευτηκε σε όλη τη χώρα και έγινε και επίσημο ; :hmm: Ποιός τις επινόησε αυτές τις λέξεις για μας? (Δουλειά δεν είχε ο διάολος..:whistle:) [Οσον αφορά το 1+1=2 στην απάντηση μου το είπα αυτο με την έννοια της τετράγωνης λογικής... Οτι δεν γίνεται να εχουμε ανάλογη απάντηση με μαθηματική και επιστημονικη ακρίβεια για όλα τα θέματα ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Εδώ και καιρό με απασχολεί αυτό το θέμα. Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω όσο πιο απλά μπορώ.
Είμαι εγώ. Με γέννησε η μάνα μου. Την μάνα μου την γέννησε η μάνα της. Την μάνα της η δική της μαμα κ.ο.κ. Πριν όμως από όλους αυτούς, τιιι??? Δεν με ικανοποιει η θεεική εξήγηση! Ας πούμε οτι έγινε το bing bang. Πριν από αυτό τι υπήρχε??
Θα μου πείτε τωρα, τι τα ψαχνεις?? Αλλά με απασχολεί αααπιίστευτα! Σε σημείο που δεν ευχαριστιέμαι το τώρα...:/ Δεν μπορώ να διαβάσω όταν σκέφτομαι πως μπορεί και να μην είμαστε κάτι... Δεν μπορώ να ζήσω την κάθε στιγμή της ζωής μου ας πούμε...
Αν έγινα κατανοητή, ας μου δώσει κάποιος ένα φως...με όσο το δυνατόν λιγότερο χλευασμό;)
Ευχαριστώ:)
Η θεωρια της εξελιξης του δαρβινου ειναι μια καλη εξηγηση.Μετα το big bang δημιουργηθηκε ο πλανητης μας.Υστερα απο εκατομμυρια χρονια δημιουργηθηκαν oι συνθηκες για να υπαρξει ζωη.Ατμοσφαιρα,οξυγονο,νερο.Αρχικα υπηρχαν μικροοργανισμοι στον βυθο της θαλασσας,που εξελιχθηκαν σε μονοκυταρρους οργανισμους ωσπου τελικα φτασαμε στον ανθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepOnDreaming

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Η θεωρια της εξελιξης του δαρβινου ειναι μια καλη εξηγηση.Μετα το big bang δημιουργηθηκε ο πλανητης μας.Υστερα απο εκατομμυρια χρονια δημιουργηθηκαν oι συνθηκες για να υπαρξει ζωη.Ατμοσφαιρα,οξυγονο,νερο.Αρχικα υπηρχαν μικροοργανισμοι στον βυθο της θαλασσας,που εξελιχθηκαν σε μονοκυταρρους οργανισμους ωσπου τελικα φτασαμε στον ανθρωπο.

Και πριν από το big bang , τι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
δε νομιζω να την ενδιαφερει η εξελιξη τοσο αλλα η δημιουργια του συμπαντος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
ειναι ερωτηματα που ουτε οι ιδιοι οι φυσικοι δεν μπορουν με σιγουρια να απαντησουν.. Αλλωστε ειμαι και υπερ της αποψης πως υπαρχουν πολλα συμπαντα καθως και πιστευω στη θεωρια των παραλληλων συμπαντων

Αυτό που είπες μου ξύπνησε κι άλλη μια απορία, τι υπάρχει πέρα από το δικό μας ηλιακό σύστημα; τι ζωή υπάρχει εκεί, γιατί δεν γίνεται να μην υπάρχει!!!

Παιδιά όλο αυτό μου θύμισε κάτι παιδικά βιβλία που είχα στο δημοτικό (και είχα πρίξει τους δικούς να μου τα πάρουν) και οι τίτλοι ήταν: γιατί η γη είναι στρόγγυλη;, γιατί το νερό φαίνεται μπλε; γιατί υπάρχει ατμός; και άλλα τέτοια κουλά, είχε 2 παιδάκια και καλά και μια έξυπνη που τους τα εξηγούσε :P Πείτε μου ότι και εσείς τα είχατεεεε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Και πριν από το big bang , τι; :hmm:
Μπορεις να πεις οτι ο θεος δημιουργησε τις συνθηκες για να γινει το big bang ,ωστε ν α ειναι ολοι ευχαριστημενοι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepOnDreaming

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Παιδιά όλο αυτό μου θύμισε κάτι παιδικά βιβλία που είχα στο δημοτικό (και είχα πρίξει τους δικούς να μου τα πάρουν) και οι τίτλοι ήταν: γιατί η γη είναι στρόγγυλη;, γιατί το νερό φαίνεται μπλε; γιατί υπάρχει ατμός; και άλλα τέτοια κουλά, είχε 2 παιδάκια και καλά και μια έξυπνη που τους τα εξηγούσε :P Πείτε μου ότι και εσείς τα είχατεεεε!

Οχι ,δεν το είχα , αλλά στα ''γιατί '' πάντα ηθελα να πάρω μια ικανοποιητική απάντηση από παιδάκι ... Και σκεφτόμουν να το πάρω μπας και με διαφωτίσει :P
Εδώ εφτασα 19 και δεν μου εχουν απαντήσει άλλα ''γιατι'' .... :whistle: Τι να λεμε τώρα.. αντε μην τα θυμάμαι και συγχίζομαι τώρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Οι ερωτήματα με λέξεις, γιατί το ποτήρι να λέγεται ποτήρι;
Δε ξέρω να σου απαντήσω για όλες τις λέξεις αλλά ξέρω για τη συγκεκριμένη.

Αυτός που εφεύρεσε πρώτος το ποτήρι καθόταν μια μέρα στο τραπέζι του και το κοιτούσε, σκεφτόμενος πως να το ονομάσει. Λίγες στιγμές αργότερα σκάει μύτη η γυναίκα του η οποία κουβαλούσε λίγο τυρί, που μόλις το είχε φτιάξει με τα τρυφερά, νοικοκυρίστικα χεράκια της. Μόλις λοιπόν την αντίκρισε ο άντρας της, βασανιζόμενος και από την πείνα που τον ταλαιπωρούσε τόση ώρα σε αυτή τη φιλοσοφική αναζήτηση, αναφώνησε ενστικτωδώς και πεινασμένα:
Πώ! Τυρί!
Και από εκεί βγήκε η λέξει ποτήρι.
Αληθινή ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top