Ο θεσμός του γάμου στις μέρες μας

Guest 565231

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γαμος;Υπαρχει πιο ντεμοντε θεσμος στην κοινωνια απο αυτο!Ειναι απλο υπογραφεις ενα συφωνο συμβιωσης κ παπαλα.


Σημείωση: Η συζήτηση προήλθε από το θέμα "Γάμος στα 18!".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Ειμαι σκληρη προς το φυλο μου και οι γυναικες οντως εχουν καβαλησει το καλαμι..
Μια χαρα δεν ηταν οι γιαγιαδες και οι προγιαγιαδες μας που παντρευτηκαν εκαναν οικογενεια και εζησαν στο χωριο?
Ποιο το προβλημα?
Οντως μια γυναικα με δυνατοτητες χανοταν και ειχε ψυχολογικα ομως αυτο δεν την εμποδιζε να μεγαλωσει τα παιδια της να φροντισει το σπιτι και τον αντρα της ακομα και να δουλεψει σε καποιες περιπτωσεις. Γιατι ολες ετσι ηταν.
Σημερα περισοοτερο απο ποτε αυτο το αισθημα υπαρχει στις νεες κοπελες και για αυτο οι περισσοτεροι εδω αποδοκιμαζετε τον γαμο αυτο.
Αν το να ζησω τη ζωη μου ειναι να κανω οτι μου κατεβει στο κεφαλι χωρις κανεναν λογο και καθε σχεση μου στηριζεται στην "ανταμοιβη" κλπ κλπ κλπ τοτε τι κανω? Παραφρονω..
Δεν ονειρευομαι να βαλω νυφικο συντομα αλλα ειλικρινα πιστευω οτι στις μερες μας πρεπει να στραφουμε στον διπλανο μας και στην οικογενεια μας ειτε ως παιδια ειτε ως γονεις. Ειδαλλως ειμαστε νεκροι.

Γνωμη μου, προτεινε στην ξαδερφη σου να το σκεφτει σοβαρα πριν κανει το επομενο βημα, γιατι υπαρχουν πολλες ευθυνες, ενω απαιτουνται και τεραστια ψυχικα αποθεματα για να αρνηθει τα ονειρα που ισως ειχε.

ΟΛΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Γεια σου Σοφία. Αρχίζω και σε συμπαθώ... Πες τα και στις καριερίστριες φίλες σου αυτά, που κοιτάνε την καλοπέρασή τους και όχι να αναλάβουν τις ευθύνες τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
χαιρω πολυ
δεν λεω καλες οι σπουδες αλλα ας ειμαστε λιγο πιο ανθρωποι..
και λιγο αγαπη ρε παιδια... τζαμπα ειναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Πες τα Σοφία. Τους τα λέω τόσο καιρό και όλοι λένε τα αντίθετα...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ειμαι σκληρη προς το φυλο μου και οι γυναικες οντως εχουν καβαλησει το καλαμι.. Μια χαρα δεν ηταν οι γιαγιαδες και οι προγιαγιαδες μας που παντρευτηκαν εκαναν οικογενεια και εζησαν στο χωριο? Ποιο το προβλημα?
Ναι, τις πάντρεψαν μικρές με άντρες που διάλεξαν οι γονείς τους, τις άφησαν αμόρφωτες, χωρίς εφόδια να αντιδράσουν και να ανεξαρτοποιηθούν αν κάτι δεν πήγαινε καλά. Κανένα πρόβλημα λοιπόν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
...Μια χαρα δεν ηταν οι γιαγιαδες και οι προγιαγιαδες μας που παντρευτηκαν εκαναν οικογενεια και εζησαν στο χωριο?
Ποιο το προβλημα?
Οντως μια γυναικα με δυνατοτητες χανοταν και ειχε ψυχολογικα ομως αυτο δεν την εμποδιζε να μεγαλωσει τα παιδια της να φροντισει το σπιτι και τον αντρα της ακομα και να δουλεψει σε καποιες περιπτωσεις. Γιατι ολες ετσι ηταν.
...
Eπίτρεψέ μου να χαρακτηρίσω την ιδέες σου μεσαιωνικές.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ειμαστε στον 21ο αιωνα,δεν εχουμε αναγκη Σοφια τις προκαταληψεις και τις ηθικες σεμνοτυφιες που παγιδευαν τα μυαλα πριν χρονια,αμα εσυ θες να ειναι δεσμια της ηθικης προβλημα σου...αλλα να ξερεις,προβλημα ΣΟΥ,οχι της κοινωνιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Ειμαστε στον 21ο αιωνα,δεν εχουμε αναγκη Σοφια τις προκαταληψεις και τις ηθικες σεμνοτυφιες που παγιδευαν τα μυαλα πριν χρονια,αμα εσυ θες να ειναι δεσμια της ηθικης προβλημα σου...αλλα να ξερεις,προβλημα ΣΟΥ,οχι της κοινωνιας.
Το οτι ζουμε στον 21ο αιωνα δεν σημαινει απολυτως τιποτα.

ο καθενας εχει τη γνωμη του και δεν μπορω εγω να την κρινω η να την αλλαξω.
Δεκτη η κριτικη, ανουσια τα σχολια που δεν αναφερονται στις θεσεις μου.
Δεν ειναι θεμα θρησκευτικο και σαφως η ηθικη του Τσιπρα και του καθε πολιτικου δεν κρινεται απο τον γαμο του αλλα αυτος ειναι ενδεικτικος.
Δεν ειναι ομως τουλαχιστον τραγικο να εχουν ξεφτισει οι ιδεες της πατριδας, της θρησκειας και της οικογενειας?

Στο θεμα μας
Σκεφτειτε ομως οτι η δηθεν χειραφετηση της γυναικας της εδωσε ενα ακομα βαρος και οχι την ισοτητα που ζητουσε, καθως τωρα περα απο το νοικοκυριο εχει και 8ωρη εργασια.
Οι αποψεις μου δεν εφαρμοζονται στην κοινωνια που ζουμε βλεπε παγκοσμιοποιηση , εξαντλητικη εργασια , παραβιαση της ιδιωτικοτητας , ιστοσελιδες κοινωνικης δικτυωσης που ο καθενας γραφει το "σωψυχα" του χωρις κανεναν ενδοιασμο. Και ισως δεν μπορουν και να εφαρμοστουν. Τωρα πλεον με αφορμη την οικονομικη κριση αναδειχθηκε μια προυπαρχουσα κριση που χρονια τωρα υποβοσκει στην ελληνικη αλλα και την παγκοσμια πραγματικοτητα η κριση της κοινωνιας.

"Σε καθε χριστιανικη οικογενεια η γυναικα ηταν παντα προσωπο ιερο, που απολαμβανε προστασια και εκτιμηση. Οι τοσες ηρωΪδες της πιστης και της εθνικης μας ιστοριας δειχνουν τα περιθωρια ελευθεριας, που ειχε η γυναικα μεσα στον ψυχολογικο χαρακτηρα της γυναικειας ελευθεριας. Η γυναικα υπακουε κοινωνικα, αλλα κυβερνουσε ψυχικα την κοινωνια. Γι' αυτο και για τα ματια μιας μορφονιας σφαζονταν παλληκαρια. Τωρα με την "απελευθερωση" της γυναικας εγιναν τοσο φτηνα τα ματια αυτα και παλευουν τοσο απεγνωσμενα οι κοπελες μας να τραβηξουν το βλεμμα των παλληκαριων επανω τους χωρις να το καταφερνουν, ακομα και αν κυκλοφορουν γυμνες στους δρομους"

απο το βιβλιο του Κωνσταντινου Γανωτη "Η εξομολογηση ενος γονιου


Απλα οπως ειπα πρεπει να ειμαστε περισσοτερο ανθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Το οτι ζουμε στον 21ο αιωνα δεν σημαινει απολυτως τιποτα.

ο καθενας εχει τη γνωμη του και δεν μπορω εγω να την κρινω η να την αλλαξω.
Δεκτη η κριτικη, ανουσια τα σχολια που δεν αναφερονται στις θεσεις μου.


Στο θεμα μας
Σκεφτειτε ομως οτι η δηθεν χειραφετηση της γυναικας της εδωσε ενα ακομα βαρος και οχι την ισοτητα που ζητουσε, καθως τωρα περα απο το νοικοκυριο εχει και 8ωρη εργασια.
Οι αποψεις μου δεν εφαρμοζονται στην κοινωνια που ζουμε βλεπε παγκοσμιοποιηση , εξαντλητικη εργασια , παραβιαση της ιδιωτικοτητας , ιστοσελιδες κοινωνικης δικτυωσης που ο καθενας γραφει το "σωψυχα" του χωρις κανεναν ενδοιασμο. Και ισως δεν μπορουν και να εφαρμοστουν. Τωρα πλεον με αφορμη την οικονομικη κριση αναδειχθηκε μια προυπαρχουσα κριση που χρονια τωρα υποβοσκει στην ελληνικη αλλα και την παγκοσμια πραγματικοτητα η κριση της κοινωνιας.

"Σε καθε χριστιανικη οικογενεια η γυναικα ηταν παντα προσωπο ιερο, που απολαμβανε προστασια και εκτιμηση. Οι τοσες ηρωΪδες της πιστης και της εθνικης μας ιστοριας δειχνουν τα περιθωρια ελευθεριας, που ειχε η γυναικα μεσα στον ψυχολογικο χαρακτηρα της γυναικειας ελευθεριας. Η γυναικα υπακουε κοινωνικα, αλλα κυβερνουσε ψυχικα την κοινωνια. Γι' αυτο και για τα ματια μιας μορφονιας σφαζονταν παλικαρια. Τωρα με την "απελευθερωση" της γυναικας εγιναν τοσο φτηνα τα ματια αυτα και παλευουν τοσο απεγνωσμενα οι κοπελες μας να τραβηξουν το βλεμμα των παλληκαριων επανω τους χωρις να το καταφερνουν, ακομα και αν κυκλοφορουν γυμνες στους δρομους"

απο το βιβλιο του Κωνσταντινου Γανωτη "Η εξομολογηση ενος γονιου


Απλα οπως ειπα πρεπει να ειμαστε περισσοτερο ανθρωποι.



Τωρα σχετικα με πατρις,θρησκεια,οικογενεια,δεν καταλαβαινω,θες να γυρισουμε 843343493 χρονια πριν,με ανδροκρατουμενες πατριαρχικες οικογενειες?Θες να συνεχισουμε την γελοια και ανουσια υποταγη,υποδουλωση και πιστη στο εθνος και τους εθνικους πριαπισμους μας?Η θες να βαλουμε την θρησκεια υπερανω της επιστημης?

Πληροφοριακα,η γυναικα δεν ανελιχθηκε στην κοινωνια ουτε απο τον χριστιανισμο ουτε απο τους αισθηματισμους που περιγραφεις παραπανω...ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝ,ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ,ΤΗΣ ΕΔΩΣΑΝ ΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ :)
Και η γυναικα δεν ειναι Θεος,ανθρωπος ειναι,τι ιερα προσωπα με λες? :confused:
Κυβερνουσε ψυχικα?Αμα εσυ ολη μερα εισαι κλεισμενη μεσα στο σπιτι,πλενεις πιατα και ξεσκατιζεις ενα μωρο,ακους και τον φαλλοκρατη αντρα,κατσε να υπηρετησεις μετα ψυχικα την κοινωνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Το οτι ζουμε στον 21ο αιωνα δεν σημαινει απολυτως τιποτα.

ο καθενας εχει τη γνωμη του και δεν μπορω εγω να την κρινω η να την αλλαξω.
Δεκτη η κριτικη, ανουσια τα σχολια που δεν αναφερονται στις θεσεις μου.
Δεν ειναι θεμα θρησκευτικο και σαφως η ηθικη του Τσιπρα και του καθε πολιτικου δεν κρινεται απο τον γαμο του αλλα αυτος ειναι ενδεικτικος.
Δεν ειναι ομως τουλαχιστον τραγικο να εχουν ξεφτισει οι ιδεες της πατριδας, της θρησκειας και της οικογενειας?
Στο θεμα μας
Σκεφτειτε ομως οτι η δηθεν χειραφετηση της γυναικας της εδωσε ενα ακομα βαρος και οχι την ισοτητα που ζητουσε, καθως τωρα περα απο το νοικοκυριο εχει και 8ωρη εργασια.
Οι αποψεις μου δεν εφαρμοζονται στην κοινωνια που ζουμε βλεπε παγκοσμιοποιηση , εξαντλητικη εργασια , παραβιαση της ιδιωτικοτητας , ιστοσελιδες κοινωνικης δικτυωσης που ο καθενας γραφει το "σωψυχα" του χωρις κανεναν ενδοιασμο. Και ισως δεν μπορουν και να εφαρμοστουν. Τωρα πλεον με αφορμη την οικονομικη κριση αναδειχθηκε μια προυπαρχουσα κριση που χρονια τωρα υποβοσκει στην ελληνικη αλλα και την παγκοσμια πραγματικοτητα η κριση της κοινωνιας.

"Σε καθε χριστιανικη οικογενεια η γυναικα ηταν παντα προσωπο ιερο, που απολαμβανε προστασια και εκτιμηση. Οι τοσες ηρωΪδες της πιστης και της εθνικης μας ιστοριας δειχνουν τα περιθωρια ελευθεριας, που ειχε η γυναικα μεσα στον ψυχολογικο χαρακτηρα της γυναικειας ελευθεριας. Η γυναικα υπακουε κοινωνικα, αλλα κυβερνουσε ψυχικα την κοινωνια. Γι' αυτο και για τα ματια μιας μορφονιας σφαζονταν παλληκαρια. Τωρα με την "απελευθερωση" της γυναικας εγιναν τοσο φτηνα τα ματια αυτα και παλευουν τοσο απεγνωσμενα οι κοπελες μας να τραβηξουν το βλεμμα των παλληκαριων επανω τους χωρις να το καταφερνουν, ακομα και αν κυκλοφορουν γυμνες στους δρομους"

απο το βιβλιο του Κωνσταντινου Γανωτη "Η εξομολογηση ενος γονιου


Απλα οπως ειπα πρεπει να ειμαστε περισσοτερο ανθρωποι.

Η αλλαγή της εποχής ΕΧΕΙ μεταπτώσεις στο χαρακτήρα και στην καθημερινότητα του ανθρώπου. Είτε μας αρέσει είτε όχι.
Από την φύση της η γυναίκα είναι πιο περιποιητική από τον άνδρα, εξ ου και η συντήρηση του νοικοκυριού ακόμη και σήμερα. Τόσα άλλαξαν αλλά αυτό εκεί.
Το μωβ δεν το έχω καταλάβει. Δεν ξέρω καν γιατί το έγραψες. Μου φαίνεται σαν να το ξεπατίκωσες από φροντιστηριακό βιβλίο για το μάθημα της έκθεσης. :worry:
Η παράγραφος που παρέθεσες είναι γραμμένη από έναν άνθρωπο που είναι 80 χρονών. Κι εγώ όταν είπα στον παππού μου ότι δεν θέλω να παντρευτώ αλλά να συζήσω με κάποιον για το υπόλοιπο της ζωής μου (δεν πιστεύω στα πανηγυράκια του γάμου, τα βαριέμαι, είναι κακόγουστα, δαπανηρά, ψεύτικα, μπλα-μπλα) με κοίταξε στραβά. Είναι λογικό. Άλλα μυαλά τότε άλλα τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Μὴν μπερδεύετε τὰ πράγματα παιδιά. Ἄλλο πρᾶγμα τὸ μοντέλο οἰκογένειας τὸ ὁποῖο ἐπιθυμεῖ ὁ καθένας καὶ ἄλλο πρᾶγμα τὸ ἂν μπορεῖ κάποιος νὰ κάνῃ γάμο στὰ 18. Προσωπικὰ, δὲ θὰ εἶχα πρόβλημα ἡ γυναῖκα μου νὰ εἶναι σὲ αὐτὴν τὴν ἡλικία ὅταν θὰ ἔλθῃ αὐτὴ ἡ ὥρα, ἀλλὰ δεδομένου τοῦ ὅτι ἔχω φθάσει στὰ 26 καὶ ἀκόμα βλέπω πολὺ μακριὰ τὸν γάμο, μᾶλλον θὰ ἔνιωθα ἄβολα νὰ εἶχα τόσο μεγάλη διαφορὰ ἡλικίας. Ἀπὸ τὴν ἄλλη βέβαια, ποτὲ δὲν ξέρει κανεὶς τί γίνεται.

Αὐτὸ τὸ ὁποῖο εἶναι σίγουρο πάντως, εἶναι ὅτι ἕνας ἄνδρας, ἰδίως τὴ σημερινὴ ἐποχή, εἶναι κατὰ 99% ἐντελῶς ἀνώριμος καὶ ἀνέτοιμος γιὰ γάμο ἀπὸ τὰ 18. Γιὰ τὴ γυναῖκα ἴσως θὰ ἦταν κάπως πιὸ ἐφικτό (γνωρίζω τέτοιες περιπτώσεις καὶ πάντως φαίνεται νὰ πᾶνε καλά). Καὶ σὲ παλιότερες ἐποχὲς πάντως, οἱ ἄνδρες τουλάχιστον, παντρεύονταν μετὰ τὰ 22-23. Ἡ γυναῖκα ἦταν συνήθως πιὸ μικρή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Τωρα σχετικα με πατρις,θρησκεια,οικογενεια,δεν καταλαβαινω,θες να γυρισουμε 843343493 χρονια πριν,με ανδροκρατουμενες πατριαρχικες οικογενειες?Θες να συνεχισουμε την γελοια και ανουσια υποταγη,υποδουλωση και πιστη στο εθνος και τους εθνικους πριαπισμους μας?Η θες να βαλουμε την θρησκεια υπερανω της επιστημης?

Πληροφοριακα,η γυναικα δεν ανελιχθηκε στην κοινωνια ουτε απο τον χριστιανισμο ουτε απο τους αισθηματισμους που περιγραφεις παραπανω...ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝ,ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ,ΤΗΣ ΕΔΩΣΑΝ ΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ :)
Και η γυναικα δεν ειναι Θεος,ανθρωπος ειναι,τι ιερα προσωπα με λες? :confused:
Κυβερνουσε ψυχικα?Αμα εσυ ολη μερα εισαι κλεισμενη μεσα στο σπιτι,πλενεις πιατα και ξεσκατιζεις ενα μωρο,ακους και τον φαλλοκρατη αντρα,κατσε να υπηρετησεις μετα ψυχικα την κοινωνια.


Δεν μπορουμεν α γυρισουμε πισω και σιγουρα οι τοτε κοινωνιες και οι τοτε οικογενειες και το καθε ατομο μεμονωμενα ειχε τα δικα του και διαφορετικα προβληματα.
Η αυτοθυσια και η υποταγη δεν ειναι αδυναμια αλλα δυναμη.
Η επιστημη και η θρησκεια δεν εχουν σχεση.
Η φορολογηση ειναι ενας καλος λογος για να επηρεασει τη δομη της κοινωνιας παντως..:sick::sick::sick:
Η τονισμενη παραγραφος ειναι ενα αποσπασμα που μου εκανε εντυπωση.
Διαπλαθεις χαρακτηρες και ετσι κυβερνας ψυχικα.

Οντως αλλες εποχες Θαλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Επίσης, θα επαναλάβω...

Μην κρίνετε με βάση του δικούς ΣΑΣ στόχους και το δικό σας μυαλό. Δεν έχουν όλοι τις ίδιες δυνατότητες/όνειρα/ εφόδια/στόχους/σκοπούς (βάλτε ό,τι άλλο θέλετε δίπλα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δεν μπορουμεν α γυρισουμε πισω και σιγουρα οι τοτε κοινωνιες και οι τοτε οικογενειες και το καθε ατομο μεμονωμενα ειχε τα δικα του και διαφορετικα προβληματα.
Η αυτοθυσια και η υποταγη δεν ειναι αδυναμια αλλα δυναμη.
Η επιστημη και η θρησκεια δεν εχουν σχεση.
Η φορολογηση ειναι ενας καλος λογος για να επηρεασει τη δομη της κοινωνιας παντως..:sick::sick::sick:
Η τονισμενη παραγραφος ειναι ενα αποσπασμα που μου εκανε εντυπωση.
Διαπλαθεις χαρακτηρες και ετσι κυβερνας ψυχικα.

Οντως αλλες εποχες Θαλεια

Αυτες οι ουσιαστικα μονολεκτικες απαντησεις δεν μου λενε τιποτα.
Η αυτοθυσια και η υποταγη κοριτσι μου,δεν ειναι δυναμη,απλως ετσι σας εχουν μαθει να τις μεταφραζετε για να δικαιολογησουν την επιβολη τους, πανω σας!!!!! :):)
Φυσικα θρησκεια+επιστημη δεν εχουν σχεση,το ενα ειναι λογικο,ενω το αλλο επαφιεται σε αλογα συμπερασματα.

Αυτο το ψυχικα,μπορεις να μου το ορισεις?Γιατο το κοπανας συνεχεια,καραμελα :baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Οντως αλλες εποχες Θαλεια

Το να μην απαντάς στη Θάλεια,δείχνει ότι όντως εκείνη η παράγραφος(με το μωβ)ήταν ό,τι να ναι και δεν καταλάβαινες τι έλεγες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Δεν ειπα να παντρευτουμε ολοι αν δεν το θελουμε και η γυναικα να ειναι δουλα.
Ο Πατρευς εχει δικιο και το σταματαω εδω.

*Προς τη Θαλεια, θεωρω οτι εχεις δικιο και οτι δεν μπορουμε να αλλαξουμε τα πραγματα. Αλλα μπορουμε να αλλαξουμε τον περιγυρο μας και να βοηθησουμε αυτους που αγαπαμε και μας αγαπαν.
Δεν ηξερα οτι ηταν 80 χρονων αυτος, οπως ειπα απλα μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση η θεση του αυτη.
Ο θεσμος του γαμου ειναι ενας και ο καθενας τον ερμηνευει με τον δικο του τροπο αναλογα με τα πιστευω, τις πεποιθεσεις του αλλα και τις συγκυριες και την εποχη. Για αυτο καποιος μεγαλυτερος το βλεπει διαφορετικα απο σενα και ισως και διαφορετικα απο εμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ναι βρε κοπέλα μου, τι σχέση έχει το μωβ; Τι σχέση έχει το facebook με τον γάμο των 18άρηδων;
Μήπως εννοείς ότι παντρεύονται για να το βάλουν στο status; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Αλλά ο γάμος είναι κάτι ιερό κι ένα από τα μυστήρια της εκκλησίας μας και οφείλουμε να τον κάνουμε με σοβαρότητα και υπευθυνότητα.

που κολλάει τώρα αυτό;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
που κολλάει τώρα αυτό;:hmm:

Κολλάει αν το καλοσκεφτείς...Στα 18 μπορεί κάποιοι να τον έχουν πάρει για πλάκα τον γάμο (όπως επίσης και το διαζύγιο).

Μπορεί να μην είμαι τόσο απόλυτη όσο το παλικάρι (ο Εμμανουήλ) αλλά αυτό που λέει με προβληματίζει πολύ.

Γι' αυτό αλλάζετε τις γυναίκες σαν πουκάμισα γιατί τις θεωρείτε ανεξάρτητες. Γι' αυτό δεν στεριώνει κανείς σε μια σχέση. Γιατί πλέον όλοι κοιτούν τον εαυτό τους και μόνο χωρίς να δίνουν χώρο στον άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top