Θερινά Μαθήματα: Προαιρετικά ή Όχι;

κυριάκος1204

Νεοφερμένος

Ο κυριάκος1204 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Παιδιά εμένα τα καλοκαιρινά μαθήματα μου φαίνονται ανούσια. Φροντίστε να περάσετε ένα τέλειο καλοκαιράκι ώστε να αντέξετε την δύσκολη χρονιά που σας περιμένει. Και μην αγχώνεστε αν ακούτε από εδώ και από εκεί ότι ο τάδε ξεκίνησε ήδη να διαβάζει 20 ώρες το 24ωρο. Ηρεμήστε .. Συνήθως κάτι τέτοιοι αποτυγχάνουν στο τέλος από το άγχος. Σας μιλάει ένας μαθητής που έβγαλε λίγο λιγότερο από 19 και μετάνιωσε άπειρα για τα καλοκαιρινά μαθήματα. Καλή υπομονή και κουράγιο

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα " [Πανελλήνιες 2013] Θερινή Προετοιμασία".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Παιδιά εμένα τα καλοκαιρινά μαθήματα μου φαίνονται ανούσια. Φροντίστε να περάσετε ένα τέλειο καλοκαιράκι ώστε να αντέξετε την δύσκολη χρονιά που σας περιμένει. Και μην αγχώνεστε αν ακούτε από εδώ και από εκεί ότι ο τάδε ξεκίνησε ήδη να διαβάζει 20 ώρες το 24ωρο. Ηρεμήστε .. Συνήθως κάτι τέτοιοι αποτυγχάνουν στο τέλος από το άγχος. Σας μιλάει ένας μαθητής που έβγαλε λίγο λιγότερο από 19 και μετάνιωσε άπειρα για τα καλοκαιρινά μαθήματα. Καλή υπομονή και κουράγιο

Ακριβως! Αλλα αυτη η τρομολαγνεια που τους καλλιεργουν τα φροντιστηρια,για να αυξησουν τις παραδες τους,εχουν αυτα τα αποτελεσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Ακριβως! Αλλα αυτη η τρομολαγνεια που τους καλλιεργουν τα φροντιστηρια,για να αυξησουν τις παραδες τους,εχουν αυτα τα αποτελεσματα.

Σκοπος των καλοκαιρινων ειναι να κανεις καποια πραγματα για να μην πιεστεις τον Σεπτεμβρη που θα εχεις και σχολειο.
Και εσεις ως αποφοιτοι γνωριζετε πως το ..''αγγουρι'' ξεκιναει τοτε...

Πιστευω πως τα καλοκαιρινα στην Τριτη αξιζουν.Δεν το συζητω για αλλες ταξεις (εκει ναι ειναι ανουσιο)αλλα στην τριτη πρεπει να καλυψεις μια οχι γελοι υλη σε λιγους μηνες.Και να την καλυψεις χωρις να εχεις αφησει ιδιαιτερα κενα πισω..Για να μην πω καθολου γιατι δεν γινεται....

Δηλαδη αν γυριζατε εσεις το χρονο πισω δεν θα κανατε?:confused:Και πως πιστευετε οτι θα γραφατε?Καλυτερα ή χειροτερα?(με τα θεματα που επεσαν φετος εννοω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Σκοπος των καλοκαιρινων ειναι να κανεις καποια πραγματα για να μην πιεστεις τον Σεπτεμβρη που θα εχεις και σχολειο.
Και εσεις ως αποφοιτοι γνωριζετε πως το ..''αγγουρι'' ξεκιναει τοτε...

Πιστευω πως τα καλοκαιρινα στην Τριτη αξιζουν.Δεν το συζητω για αλλες ταξεις (εκει ναι ειναι ανουσιο)αλλα στην τριτη πρεπει να καλυψεις μια οχι γελοι υλη σε λιγους μηνες.Και να την καλυψεις χωρις να εχεις αφησει ιδιαιτερα κενα πισω..Για να μην πω καθολου γιατι δεν γινεται....

Δηλαδη αν γυριζατε εσεις το χρονο πισω δεν θα κανατε?:confused:Και πως πιστευετε οτι θα γραφατε?Καλυτερα ή χειροτερα?(με τα θεματα που επεσαν φετος εννοω)
εγω ως θεωρητικος εγραψα 18.5 με τα συγκεκριμενα θεματα και το τονιζω με τα συγκεκριμενα αν δεν εκανα φροντιστηριο θα μπορουσα να γραψω ανετα 18.800 και στην πιο τραβηγμενη περιπτωση 19.000 γιατι δεν θα ειχα το φοβερο αγχος που μου δημιουργησε το φροντιστηριο με τα 7ωρα μαθηματα το τελευταιο διμηνο.με αυτη την πιεση και τοσο που εγραψα ειμαι ευχαριστημενος γιατι θα μπορουσα λογω της κουρασης του αγχους και εξαιτιας του οτι ημουν απιστευτα νευριασμενος να πατωσω.γενικα αν γυριζα το χρονο πισω θα εκανα μονο αγνωστο φροντιστηριο η θα εκανα σε ολα μεχρι τις αρχες μαρτιου που βγαλαμε την υλη οργανωνοντας στην συνεχεια τη δικη μου επαναληψη.επρεπε να φθασω 2 βδομαδες πριν τις πανελληνιες για να αραιωσω επικινδυνα πολυ τις εμφανισεις μου στο φροντιστηριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
εγω ως θεωρητικος εγραψα 18.5 με τα συγκεκριμενα θεματα και το τονιζω με τα συγκεκριμενα αν δεν εκανα φροντιστηριο θα μπορουσα να γραψω ανετα 18.800 και στην πιο τραβηγμενη περιπτωση 19.000 γιατι δεν θα ειχα το φοβερο αγχος που μου δημιουργησε το φροντιστηριο με τα 7ωρα μαθηματα το τελευταιο διμηνο.με αυτη την πιεση και τοσο που εγραψα ειμαι ευχαριστημενος γιατι θα μπορουσα λογω της κουρασης του αγχους και εξαιτιας του οτι ημουν απιστευτα νευριασμενος να πατωσω.γενικα αν γυριζα το χρονο πισω θα εκανα μονο αγνωστο φροντιστηριο η θα εκανα σε ολα μεχρι τις αρχες μαρτιου που βγαλαμε την υλη οργανωνοντας στην συνεχεια τη δικη μου επαναληψη.επρεπε να φθασω 2 βδομαδες πριν τις πανελληνιες για να αραιωσω επικινδυνα πολυ τις εμφανισεις μου στο φροντιστηριο
εχεις απολυτο δικαιο και εγω θεωρητικη και εβγαλα 17251...ειμαι πολυ ευχαριστημενη με το αποτελεσμα αλλα θα μπορουσα να ειχα γραψει καλυτερα στα αρχαια...οπως λες μετα τον μαρτιο τα μαθηματα στο φροντ. ειναι ανουσια καθως εχοντας τελειωσει την υλη κανεις μονο επαναληψεις,κτ π μ εναν καλο προγραμματισμο μπορεις να το κανεις μονος σου χωρις να τρως καθημερινα το αγχος των φροντηστηριων...και εγω περσι ειχα ξεκινησει αρχες αυγουστη να κανω φροντ(ετσι κανουν τα φροντ στην πολη μου).πιστευω το καλοκαιρι ειναι για να ξεκουραστητε γιατι η τριτη λυκειου ειναι πολυ δυσκολη χρονια
τωρα αν μπορουσα να ξεκινησω ξανα την τριτη λυκειου θα εκανα αγνωστο ιδιαιτερα...το να κανεις ιστορια,λογοτεχνια και γνωστο ειναι τζαμπα εξοδα και χαμενος χρονος ή αν ακομα εκανα θα τα σταματουσα τον μαρτιο;)
το οτι πηγαινουμε σε φροντ. σε ολα τα μαθηματα στην τριτη λυκειου πιστευω οφειλεται στην ανασφαλεια που διημιουργουν τα φροντ οτι αν δεν παμε θα αποτυχουμε στις πανελληνιες:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Σκοπος των καλοκαιρινων ειναι να κανεις καποια πραγματα για να μην πιεστεις τον Σεπτεμβρη που θα εχεις και σχολειο.
Και εσεις ως αποφοιτοι γνωριζετε πως το ..''αγγουρι'' ξεκιναει τοτε...

Πιστευω πως τα καλοκαιρινα στην Τριτη αξιζουν.Δεν το συζητω για αλλες ταξεις (εκει ναι ειναι ανουσιο)αλλα στην τριτη πρεπει να καλυψεις μια οχι γελοι υλη σε λιγους μηνες.Και να την καλυψεις χωρις να εχεις αφησει ιδιαιτερα κενα πισω..Για να μην πω καθολου γιατι δεν γινεται....

Δηλαδη αν γυριζατε εσεις το χρονο πισω δεν θα κανατε?:confused:Και πως πιστευετε οτι θα γραφατε?Καλυτερα ή χειροτερα?(με τα θεματα που επεσαν φετος εννοω)

Σιγα την υλη μωρε (για θεωρητικη μιλαω),εχουμε 90 σελιδες ιστορια και κατι τρεχει στα γυφτικα.Η υλη μια χαρα βγαινει ολο τον χρονο,χωρις καλοκαιρινα,αλλα οπως προειπα η τρομολαγνεια εχει κανει την δουλεια της.
Εγω καλοκαιρινα δεν εκανα ποτε,ουτε στην Γ,γιατι οπως προειπα μου ηταν αχρηστα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Παιδια ισως να εχετε δικιο.
Αλλα εω πηγαινω Θετικη Κατευθυνση οποτε...
Ας πουμε οτι ειναι διαφορετικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Σιγα την υλη μωρε (για θεωρητικη μιλαω),εχουμε 90 σελιδες ιστορια και κατι τρεχει στα γυφτικα.Η υλη μια χαρα βγαινει ολο τον χρονο,χωρις καλοκαιρινα,αλλα οπως προειπα η τρομολαγνεια εχει κανει την δουλεια της.
Εγω καλοκαιρινα δεν εκανα ποτε,ουτε στην Γ,γιατι οπως προειπα μου ηταν αχρηστα :)

Για πες πώς έγραψες και σε κάθε μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Tα καλοκαιρινα μαθηματα ειναι προαιρετικα,και ο καθενας ειναι σε θεση να κρινει αν θα τον ωφελησουν ή οχι.Ουτως ή αλλως το καλοκαιρι δεν βγαινει ουτε το 1/20 της υλης σε μαθηματα οπως φυσικη και μαθηματικα κατευθυνσης,οποτε απλως χρησιμευουν για να μπεις στο κλιμα της γ'λυκειου.Χρησιμοτερο θα ηταν πριν αρχισετε την κανονικη υλη της γ να κανετε καποια επαναληψη σε βασικες γνωσεις προηγουμενων ταξεων για να δειτε μηπως εχετε τυχον κενα.Απο σεπτεμβριο και μετα δεν θα προλαβαινετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Tα καλοκαιρινα μαθηματα ειναι προαιρετικα,και ο καθενας ειναι σε θεση να κρινει αν θα τον ωφελησουν ή οχι.Ουτως ή αλλως το καλοκαιρι δεν βγαινει ουτε το 1/20 της υλης σε μαθηματα οπως φυσικη και μαθηματικα κατευθυνσης,οποτε απλως χρησιμευουν για να μπεις στο κλιμα της γ'λυκειου.Χρησιμοτερο θα ηταν πριν αρχισετε την κανονικη υλη της γ να κανετε καποια επαναληψη σε βασικες γνωσεις προηγουμενων ταξεων για να δειτε μηπως εχετε τυχον κενα.Απο σεπτεμβριο και μετα δεν θα προλαβαινετε.
εμας μας υπενθυμιζουν ταυτοχρονα προηγουμενες γνωσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MagicForLife

Νεοφερμένος

Ο MagicForLife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ρε παιδια οπως ειναι γνωστο τα περισσοτερα φροντιστιρια αρχιζουν μαθημα απο το καλοκαιρι.Ερωτηση--->Γιατι τα παιδια ΠΡΕΠΕΙ να διαβασουν ακομα πιο πριν απο την ενρξη των φροντιστιριων?Και μην μου πει κανεις οτι το κανουν επειδη στοχευουν 19++ γιατι πολυ απλα δεν το πιστευω αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
γιατι τους εχει κατακλυσει ο μυθος των πανελληνιων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MagicForLife

Νεοφερμένος

Ο MagicForLife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Πραγματικα αρχιζω να νιωθω τυψεις που δεν το κανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Πραγματικα αρχιζω να νιωθω τυψεις που δεν το κανω.

Αμα εχεις κενα να κανεις.Αμα ομως θες να κανεις επειδη πιστευεις οτι δεν θα βγαλεις την υλη στα μεσα του χρονου,οτι θα ειναι καλυτερα η οτι οι αλλοι θα ειναι μπροστα και εσυ πισω και τις λοιπες παπαριες,τοτε μην κανεις.Πραγματικα,ειναι οικονομικοι δολοφονοι τα φροντιστηρια το καλοκαιρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Αμα εχεις κενα να κανεις.Αμα ομως θες να κανεις επειδη πιστευεις οτι δεν θα βγαλεις την υλη στα μεσα του χρονου,οτι θα ειναι καλυτερα η οτι οι αλλοι θα ειναι μπροστα και εσυ πισω και τις λοιπες παπαριες,τοτε μην κανεις.Πραγματικα,ειναι οικονομικοι δολοφονοι τα φροντιστηρια το καλοκαιρι.

Και τρομοκράτες. Μην ξεχνάμε. :mad:

:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
στην αιγινα δεν εχουμε επιλογη. αν δεν εκανα το καλοκαιρι φροντ, μετα θα επρεπε να δωσω τα διπλα σε ιδιαιτερα γιατι δεν θα μπορουσα να συμβαδισω:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Θα κάνω μια πρόταση, για καλοκαιρινή προετοιμασία χωρίς κόστος.
Για τη θετική κατεύθυνση π.χ. προτείνω, στο σπίτι ή και στις διακοπές, αν είναι πολλές μέρες σε δικό σας σπίτι, να διαβάσετε μόνοι τα σχολικά βιβλία των μαθηματικών και της φυσικής κατεύθυνσης. Εννοείται, να λύσετε και πολλές ασκήσεις των βιβλίων, εύκολες και δύσκολες. Πριν αρχίσει η σχολική χρονιά, θα έχετε αποκτήσει τις βασικές γνώσεις των μαθημάτων κατεύθυνσης, χωρίς βεβαίως να μπείτε στα πολύ βαθιά. Φροντιστήρια, μετά το καλοκαίρι.
Ήταν η προσωπική μου επιλογή πρόπερσυ, και όλα πήγαν καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Θα κάνω μια πρόταση, για καλοκαιρινή προετοιμασία χωρίς κόστος.
Για τη θετική κατεύθυνση π.χ. προτείνω, στο σπίτι ή και στις διακοπές, αν είναι πολλές μέρες σε δικό σας σπίτι, να διαβάσετε μόνοι τα σχολικά βιβλία των μαθηματικών και της φυσικής κατεύθυνσης. Εννοείται, να λύσετε και πολλές ασκήσεις των βιβλίων, εύκολες και δύσκολες. Πριν αρχίσει η σχολική χρονιά, θα έχετε αποκτήσει τις βασικές γνώσεις των μαθημάτων κατεύθυνσης, χωρίς βεβαίως να μπείτε στα πολύ βαθειά. Φροντιστήρια, μετά το καλοκαίρι.
Ήταν η προσωπική μου επιλογή πρόπερσυ, και όλα πήγαν καλά.
Και μπορεί! :PΕδώ μου τα λένε και πάλι κάνω 10 ώρες να τα λύσω αν τα διάβαζα μόνη μου άστα να πάνε... Φυσική ντάξει πιο κατανοητή μου φαίνεται! Γενικά πιστεύω αυτό είναι πιο εφικτό για θεωρητικά μαθήματα, που δεν έχουν πολλές ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Και μπορεί! :PΕδώ μου τα λένε και πάλι κάνω 10 ώρες να τα λύσω αν τα διάβαζα μόνη μου άστα να πάνε... Φυσική ντάξει πιο κατανοητή μου φαίνεται! Γενικά πιστεύω αυτό είναι πιο εφικτό για θεωρητικά μαθήματα, που δεν έχουν πολλές ασκήσεις.
Τα έχω πει και παλιότερα.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε μάθει να διαβάζουμε μόνοι μας ή διαβάζουμε λίγο και όταν ήδη είμαστε εξουθενωμένοι.
Αν κάνεις 4-5 ώρες φροντιστήριο τη μέρα, αρχίζεις να διαβάζεις μετά από πολλές ώρες διδασκαλίας, στις 10.30-11.00 μ.μ.
Όμως εκείνη την ώρα κουβαλάς όλη την κούραση της ημέρας. Δε μπορεί να είναι παραγωγική αυτή η δουλειά.
Δε φταίει η ώρα, φταίει η κούραση.
Αν σχεδιάζετε να οργανώσετε έτσι το πρόγραμμα της Γ' Λυκείου, ξανασκεφτείτε το. Ο καθητητής είναι για να λύνει τις απορίες σας και όχι να σπαταλά τον πολύτιμο χρόνο σας.
Λιγότερες ώρες φροντιστηρίου, περισσότερες ώρες προσωπικού διαβάσματος.
Εγώ ήμουν στη θετική κατεύθυνση. Για τις θεωρητικές σχολές πιστεύω ότι τα παραπάνω ισχύουν απόλυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Τα έχω πει και παλιότερα.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε μάθει να διαβάζουμε μόνοι μας ή διαβάζουμε λίγο και όταν ήδη είμαστε εξουθενωμένοι.
Αν κάνεις 4-5 ώρες φροντιστήριο τη μέρα, αρχίζεις να διαβάζεις μετά από πολλές ώρες διδασκαλίας, στις 10.30-11.00 μ.μ.
Όμως εκείνη την ώρα κουβαλάς όλη την κούραση της ημέρας. Δε μπορεί να είναι παραγωγική αυτή η δουλειά.
Δε φταίει η ώρα, φταίει η κούραση.
Αν σχεδιάζετε να οργανώσετε έτσι το πρόγραμμα της Γ' Λυκείου, ξανασκεφτείτε το. Ο καθητητής είναι για να λύνει τις απορίες σας και όχι να σπαταλά τον πολύτιμο χρόνο σας.
Λιγότερες ώρες φροντιστηρίου, περισσότερες ώρες προσωπικού διαβάσματος.
Εγώ ήμουν στη θετική κατεύθυνση. Για τις θεωρητικές σχολές πιστεύω ότι τα παραπάνω ισχύουν απόλυτα.
Οκ συμφωνώ ότι δεν ξέρουμε να διαβάζουμε μόνοι μας.
Ο καθένας είναι παραγωγικός άλλες ώρες. Εγώ πχ έχω μάθημα το πρωί, πάω για μπάνιο το απόγευμα και ξεκινάω διάβασμα μετά τις 8 όχι γιατί δεν προλαβαίνω αλλά γιατί τότε μου αρέσει να διαβάζω. Ντάξει όταν έχω πολλά να κάνω ή έχω έξοδο το βράδυ διαβάζω και το απόγευμα αλλά γενικά είμαι πολύ πιο παραγωγική το βράδυ παρά την όποια κούραση.
Εγώ δεν θεωρώ ότι μου σπαταλάνε ώρες οι καθηγητές μου. Πιατεύω ότι αν εξαιρέσεις τα μαθηματικά κατευθυνσης κάνω όσες ώρες χρειάζομαι σε όλα τα μαθήματα για να προχωράω κανονικά. Για μένα είναι εξίσου σημαντικό να τα μαθαίνω από το μάθημα. Άμα κάθομαι 2 ώρες και ακούω έναν τύπο να μιλάει και φευγει το μυαλό μου συνέχεια μετά έχω πιο πολύ διάβασμα γιατί δεν έχω καταλάβει τίποτα. Όταν όμως έχει μεταδοτικότητα ό άνθρωπος δεν χρειάζεται να αφιερώσεις πολύ χρόνο για να τα αφομοιώσεις.
Τις ώρες φροντιστηρίου δεν τις καθορίζεις πάντα εσύ και οι ώρες προσωπικού διαβάσματος είναι ανάλογα με το άτομο κατά τη γνώμη μου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top