Κανονισμός σχολείου

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ΠΗΓΗ

Ο κανονισμός του 3ου λυκείου Τρικάλων αποτελείται από 45 (!) σελίδες. Σε πολλά σημεία γέλασα. Μπορείτε να τον δείτε ολόκληρο στο σύνδεσμο που έβαλα. Παραθέτω μερικά (ωραία) αποσπάσματα: (τα σχόλια δικά σας).

-Οι μαθητές δεν τρώνε ή δε μασούν τσίχλα κατά τη διάρκεια του μαθήματος
-Οι μαθητές πρέπει να προσέρχονται στο χώρο, όπου μυσταγωγείται η γνώση χωρίς εκκεντρικότητες τόσο στην κόμμωση όσο και στην αμφίεση.
-Οι καθηγητές προσέχουν το ύφος και τη μορφή της γλώσσας που χρησιμοποιούν και συμπεριφέρονται με σεβασμό προς τους μαθητές.
-Οι καθηγητές προσέρχονται στο σχολείο με κόσμια εμφάνιση και δεν καπνίζουν στο σχολικό χώρο έχοντας υπόψη ότι δημιουργούν πρότυπα αναφοράς στους μαθητές.
-Σε περίπτωση που, ενώ ο διδάσκων γράφει στον πίνακα, γίνονται ασχήμιες (πέταγμα χαρτιών, άναρθρες κραυγές, μυκηθμός κ.λπ.), οι υπόλοιποι μαθητές ως συνεργάτες στην εκπαιδευτική διαδικασία έχουν ηθική και νομική υποχρέωση, όπως αυτή απορρέει από τον κανονισμό Μαθητικών Κοινοτήτων, να αποδοκιμάζουν την παρεκκλίνουσα συμπεριφορά και σε συνεργασία με το διδάσκοντα να διασφαλίζουν την ομαλή διδακτική διαδικασία. Σε κάθε περίπτωση η φροντίδα για ευπρέπεια και αξιοπρέπεια δεν πρέπει να συγχέεται με το χαφιεδισμό.
-Ο διδάσκων οφείλει να μην ειρωνεύεται μαθητή αλλά και ο μαθητής να σέβεται απόλυτα το διδάσκοντα και να μην τον προκαλεί.
-Δεν επιτρέπονται τα "σκαστά". Αν κάποιος μαθητής επιθυμεί να αποχωρήσει, ενημερώνει τη Διεύθυνση, αυτή με τη σειρά της τον κηδεμόνα του και εφόσον ο κηδεμόνας συμφωνήσει ο μαθητής απέρχεται.
-Είναι αδιανόητο οι μαθητές κατά την ώρα του μαθήματος να πετούν μπαλάκια από χαρτί ο ένας στον άλλο, τη στιγμή που ο διδάσκων γράφει στον πίνακα ή συμβουλεύεται τις σημειώσεις του
-Οι μαθητές δεν παίζουν με τα νεύρα του διδάσκοντος
-Οι μαθητές να επισκέπτονται χώρους κοινωνικής αντίληψης για να τους δοθεί η δυνατότητα να εκδηλώσουν όσα φιλάνθρωπα αισθήματα καλλιεργούν η οικογένεια και το σχολείο
-Οι μαθητές δεν ανοίγουν την αυλόπορτα πατώντας το μπουτόν για όποιον θέλει να εισέλθει ή να εξέλθει του σχολικού χώρου.
-Για την παραποίηση του απουσιολογίου υπεύθυνος θεωρείται ο απουσιολόγος, εκτός και αν αποδείξει ότι ο δράστης είναι άλλος.
- Εάν το σύνολο των μαθητών ή το σύνολο μιας τάξης επιδεικνύει απείθαρχη συμπεριφορά ή προβαίνει σε ενέργειες διαλυτικές της ομαλής λειτουργίας του σχολείου (αποχές, καταλήψεις, προσβλητική συμπεριφορά προς διδάσκοντες και Διεύθυνση) η Διεύθυνση του σχολείου έχει όχι μόνο δικαίωμα αλλά και καθήκον να μην εισηγηθεί την εκδρομή ή να εισηγηθεί αρνητικά, διότι δεν εξασφαλίζονται με τέτοια μαθητική συμπεριφορά οι προϋποθέσεις πειθαρχίας και αυτοπειθαρχίας για μια εκδρομή που θα εγγυάται την ασφάλεια των μαθητών και το επιθυμητό μορφωτικό αποτέλεσμα.
- Η μεταφορά και χρήση κινητών τηλεφώνων στο χώρο του σχολείου δεν επιτρέπεται, καθόσον η ανάγκη για επικοινωνία με τους κηδεμόνες καλύπτεται επαρκώς με τα τηλεπικοινωνιακά μέσα που διαθέτει το σχολείο. Η ρύθμιση αυτή κρίνεται αναγκαία, διότι η χρήση των κινητών τηλεφώνων στο χώρο του σχολείου -και μάλιστα αυτών που λειτουργούν και ως φωτογραφικές μηχανές- δε συμβάλλει στη δημιουργία ήρεμου παιδαγωγικού κλίματος, διαλύει την ευταξία, αποσπά την προσοχή των μαθητών κατά τη διάρκεια του μαθήματος και, ιδιαίτερα κατά την περίοδο των εξετάσεων, δημιουργεί προϋποθέσεις και υποψίες για καταδολίευσή τους. Σε περίπτωση που ένας μαθητής προσέλθει στο σχολείο με το κινητό του οφείλει να παραδώσει αυτό στη γραμματεία και να το παραλάβει μετά το πέρας των μαθημάτων.
- Οι μαθητές είναι υπεύθυνοι για την καθαριότητα και την αρτιότητα του θρανίου και της καρέκλας τους. Προς τούτο μετά την οριστική μαθητοθεσία τοποθετείται σε κάθε θρανίο και κάθε κάθισμα αυτοκόλλητη ετικέτα με το όνομα του μαθητή.
- Οι μαθητές δε φέρουν στο σχολείο μαρκαδόρους και μπλάνκο.
- Στις πολυήμερες εκδρομές: Δεν επιτρέπεται σε καμιά περίπτωση η παραβίαση της ώρας επιστροφής στο ξενοδοχείο (12 τα μεσάνυχτα) και τούτο διότι α. αυτό ορίζει το πρόγραμμα. β. δεν είναι δυνατό μετά από ξενύχτι να λειτουργήσει ποιοτικά το πρόγραμμα της επόμενης ημέρας. Σε περίπτωση που ομάδα μαθητών απομακρυνθεί από το ξενοδοχείο μετά τις 12.00 (τα μεσάνυχτα) ή οποιαδήποτε άλλη ώρα ή αν οι μαθητές επιδεικνύουν γενικά απείθαρχη συμπεριφορά, οι συνοδοί οφείλουν, επειδή διακυβεύεται η ασφάλειά τους, να διακόψουν μετά από επικοινωνία με το Διευθυντή του σχολείου την εκδρομή και να επιστρέψουν πάραυτα στην έδρα του σχολείου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Τα διάβασα όχι όλα βέβαια, αλλά αυτά που έβαλες στο ποστ σου....στην αρχή λέω θα γελάσουμε, έτσι όπως άρχισες το μήνυμα, αλλά δεν βρήκα κάτι περίεργο, ή αστείο... :S ποιο πολύ γέλασα με τον αριθμό των σελίδων (45 είναι δυνατόν?) πάρα με τα όσα γράφουν οι κανονισμοί, είναι γνωστά όλα αυτά που αναφέρονται, σε όλους καθηγητές και μαθητές, απλά για κάποιους λόγους που τους ξέρουμε ΌΛΟΙ δεν εφαρμόζονται..!
Δεν είμαι αντίθετη σε κανέναν από τους κανονισμούς, ίσα ίσα συμφωνώ! Από περιέργεια όμως και για να γίνει συζήτηση γιατί σου φάνηκαν αστεία? Το λέω γιατί μπορεί να είδες κάτι που δεν είδα και θα ήταν ωραίο να το αναλύσουμε...

Φιλικά ZoeXal
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Έχω άγνωστες λέξεις:(

Κορυφαίο αυτό με την κόμμωση και την αμφίεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Μπορεί η γλώσσα που χρησιμοποιείται να είναι κάπως..αλλά ούτε αυτό μου φαίνεται αστείο...Κανονικά όλοι μας θα έπρεπε να έχουμε τέτοια ευχέρια λόγου και να αντιλαμβανόμαστε τι θέλει να πει ο ποιητής, αλλά δεν την έχουμε,και δεν θα αναλύσουμε τον λόγο τώρα..μπορώ να γελάσω άνετα όμως που μετά από 12έτη φοίτηση και θέλοντας να συνεχίσω δυσκολεύτηκα να κατανοήσω 40 σειρές!να γελάσω δλδ με τα χάλια μου :P
Όσο για την κόμμωση και την αμφίεση έχουν απόλυτο δίκιο! Σκέψου τι κλίκες έχουν δημιουργηθεί σε σχολεία, εξαιτίας αυτών των δύο; πόσα παιδιά έμειναν στο περιθώριο επειδή δεν είναι "in" ή δεν ταιριάζουν στο "styl" της παρέας; Κάλο είναι ο καθένας να μπορεί να εκφράζεται ή να εκφράζει τις απόψεις του με όποιο τρόπο πρέπει, αλλά στο σχολείο όλοι είναι ίσοι,όλοι είναι ίδιοι, δεν νομίζω ότι εκεί πρέπει να δείξεις αν σου αρέσει το φουξ μαλλί ή η μίνι φούστα που μοιάζει πιο πολύ με ζώνη!

Και σκέψου και το άλλο,πως ίσα ίσα τώρα με την οικονομική κρίση είναι πολύ σημαντικό αυτό!Θα σου πω άλλο ένα εξωφρενικό που όμως με τα σημερινά δεδομένα είναι αποδεκτό! Σε δημοτικό σχολείο, διευθυντής και δάσκαλοι απαγόρευσαν στους γονείς να δίνουν λεφτά στα παιδάκια και να αγοράζουν από το κυλικείο γιατί κάποια παιδάκια που δεν έχουν ζηλεύουν!!Όποιος θέλει το παιδί του να τρώει στο σχολείο να του βάζει κολατσιό και αν γίνεται και έχει την καλοσύνη να το κάνει να βάζει ένα παραπάνω σάντουιτσ στη τσαντούλα όπου θα το παίρνει η δασκάλα και θα το δίνει σε παιδάκια που όχι μόνο δεν έχουν 1 ευρώ για το κυλικείο, αλλά ούτε ψωμί στο σπίτι......Η τροφή μπορεί να λυθεί με συνεισφορά, όμως με τα υπόλοιπα τι γίνεται? ....
Μιλάω καθαρά για το πως η οικονομική κατάσταση που ζουν τα περισσότερα νοικοκυριά σήμερα μπορεί να επηρεάσει όλους τους τομείς και τους κλάδους της κοινωνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Και τι προτείνεις;
Να φορέσουμε όλοι στολή,i guess?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Τι είναι ο μυκηθμός;

Όχι ότι όλα τα υπόλοιπα τα ξέρω απλά αυτό μου πήρε κάμποση ώρα για να το διαβάσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Ο φασισμός σ' όλο του το μεγαλείο...Να χαίρεστε τη παιδεία σας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Μπορεί η γλώσσα που χρησιμοποιείται να είναι κάπως..αλλά ούτε αυτό μου φαίνεται αστείο...Κανονικά όλοι μας θα έπρεπε να έχουμε τέτοια ευχέρια λόγου και να αντιλαμβανόμαστε τι θέλει να πει ο ποιητής, αλλά δεν την έχουμε,και δεν θα αναλύσουμε τον λόγο τώρα..μπορώ να γελάσω άνετα όμως που μετά από 12έτη φοίτηση και θέλοντας να συνεχίσω δυσκολεύτηκα να κατανοήσω 40 σειρές!να γελάσω δλδ με τα χάλια μου :P
Όσο για την κόμμωση και την αμφίεση έχουν απόλυτο δίκιο! Σκέψου τι κλίκες έχουν δημιουργηθεί σε σχολεία, εξαιτίας αυτών των δύο; πόσα παιδιά έμειναν στο περιθώριο επειδή δεν είναι "in" ή δεν ταιριάζουν στο "styl" της παρέας; Κάλο είναι ο καθένας να μπορεί να εκφράζεται ή να εκφράζει τις απόψεις του με όποιο τρόπο πρέπει, αλλά στο σχολείο όλοι είναι ίσοι,όλοι είναι ίδιοι, δεν νομίζω ότι εκεί πρέπει να δείξεις αν σου αρέσει το φουξ μαλλί ή η μίνι φούστα που μοιάζει πιο πολύ με ζώνη!
Πες το, αφού θες να το πεις, καθαρευουσίζει! Χωρίς να θέλω να το ψιλίζω, όταν γράφεις κανόνες για παιδιά πρέπει να τους καταλαβαίνουν, κι όχι να τρέχουν στα λεξικά για να μάθουν τι στον Άδη σημαίνει
...μυκηθμός...

Στα σοβαρά τώρα. Τα περί αμφίεσης και κομμώσεως. Από την εμπειρία μου στο φορουμ, όπου ισχύουν αυτοι οι κανόνες κάνουν κουμάντο πουριτανοί που κυνηγούν όσους βάζουν ζελέ για να τους βάλουν το κεφάλι κάτω από τη βρύση. Και να ανοίξουν τη βρύση. Η ηθική αμφίεση είναι θέμα ηθικών κανόνων, όχι κανόνων ενός συλλόγου γονέων και κηδεμόνων που στον ελεύθερό του χρόνο προσποιείται τη νομοθετική επιτροπή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
carpe_nochtem δεν είδα κάπου να είπα κάτι τέτοιο, τώρα αν το έβγαλες μόνη σου το συμπέρασμα από τα λεγόμενα μου τι να πω , σε καμία περίπτωση δεν σου λέω ότι πρέπει να επανέλθουν οι στολές μη διαστρεβλώνεις τα λόγια μου! Τώρα αν μια καθώς πρέπει εμφάνιση είναι απαραίτητα μια στολή τι να πω δε ξέρω...

Και εγώ πέρασα από πολλές φάσεις, αλλά ποτέ δεν το διαφήμισα στο σχολείο, ούτε προκαλούσα, ούτε τίποτα..! Όπως σε μια δουλεία αργότερα θα πρέπει να έχεις μια προσεγμένη εμφάνιση έτσι πιστεύω ότι πρέπει να είναι και στο σχολείο! Μπορεί αύριο σε μια δουλειά να πρέπει να φοράω μόνο ταγέρ,και να ακολουθώ την πολιτική που επιβάλει ο χώρος εργασίας, αλλά θα φοράω αυτό που θέλω ΕΓΏ όχι το ίδιο με τους άλλους!Και αντίθετα κανένας δεν θα με αναγκάσει να το φορέσω στη βόλτα μου, και στις προσωπικές μου εξόδους!

Στη προσωπική σου ζωή μπορείς να είσαι όπως θέλεις, αλλά όταν συμμετέχεις σε ένα σύστημα, σε μια εκδήλωση, σε μια κοινωνία και είσαι δραστήριο μέλος, προσαρμόζεσαι στους κανόνες του και γίνεται ένα με το πλήθος.

Όπως είπα πιο πάνω στο σχολείο όλοι είναι ίσιοι και ίδιοι, το να έχει ένα παιδί μπλούζα με 100 ευρώ και ένα άλλο με το ζόρι να βρίσκει ρούχα κάθε πρωί το θεωρώ λυπηρό και καταστροφικό για την ψυχή του παιδιού...Είναι προκλητικό κατ'εμέ!

antwwwnis Εστιάζεις πιστεύω λάθος το θέμα, το πρόβλημα δεν είναι ότι "καθαρευουσίζει", το πρόβλημα είναι ότι τα παιδιά που αναφέρεσαι δυσκολεύονται να τα κατανοήσουν, γιατί θα έπρεπε να τα κατανοήσουν! Και το ότι δεν τα κατανοούν δεν είναι δικό τους λάθος σε καμία περίπτωση... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
antwwwnis Εστιάζεις πιστεύω λάθος το θέμα, το πρόβλημα δεν είναι ότι "καθαρευουσίζει", το πρόβλημα είναι ότι τα παιδιά που αναφέρεσαι δυσκολεύονται να τα κατανοήσουν, γιατί θα έπρεπε να τα κατανοήσουν! Και το ότι δεν τα κατανοούν δεν είναι δικό τους λάθος σε καμία περίπτωση... :/
Το πρόβλημα σε αυτη την περίπτωση είναι του πομπού. Ας μη βγαίνουμε οφτοπικ στην επάρκεια γλωσσικής διδασκαλίας στο σχολείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
antwwwnis Εστιάζεις πιστεύω λάθος το θέμα, το πρόβλημα δεν είναι ότι "καθαρευουσίζει", το πρόβλημα είναι ότι τα παιδιά που αναφέρεσαι δυσκολεύονται να τα κατανοήσουν, γιατί θα έπρεπε να τα κατανοήσουν! Και το ότι δεν τα κατανοούν δεν είναι δικό τους λάθος σε καμία περίπτωση... :/

Το θέμα όμως είναι ότι "καθαρευουσίζει" για να προσδώσει μια ανύπαρκτη βαρύτητα και σοφία σε αυτά που λέει, τα οποία στην ουσία είναι για γέλια.

Πάντως για το ντύσιμο συμφωνώ και εγώ, γιατί πρέπει να έρχεται δηλαδή ο άλλος με το μποξεράκι έξω από το παντελόνι και πάνω να έχει ζώνη;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εμένα η τσίχλα μπορεί να με οδηγήσει στη δολοφονία... :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
...-Σε περίπτωση που, ενώ ο διδάσκων γράφει στον πίνακα, γίνονται ασχήμιες (πέταγμα χαρτιών, άναρθρες κραυγές, μυκηθμός κ.λπ.)...
=μουγκρητό βοοειδών

Εντάξει, λάθος μου, καλά έκαναν και το έγραψαν έτσι.
give a mmmm to me:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Τι είναι ο μυκηθμός;

Όχι ότι όλα τα υπόλοιπα τα ξέρω απλά αυτό μου πήρε κάμποση ώρα για να το διαβάσω!

https://dictionary.sensagent.com/μυκηθμος/el-el/

A.k.a μουυυυυυυ. :baby:



Με μια γρήγορη ματιά δεν βρίσκω κάτι λάθος ή "φασιστικό" εν πάσει περιπτώση σε αυτά που λέει σε γενικές γραμμές!! Απλά απαριθμεί τα αυτονόητα με δήθεν-σοβαρό ύφος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Νομίζω ότι παρά τις 45 σελίδες του, ο παραπάνω κανονισμός είναι ελλειπής, γι αυτό προτείνω συμπλήρωσή του με τα παρακάτω:

1) Οι καθηγητές και οι μαθητές να κόπτουν την κιμωλίαν εις το μέσον της, ώστε κατά την γραφήν εις τον πίνακα να μην δημιουργούνται οξείς ήχοι.
2) Η κιμωλία θα χρησιμοποιείται μέχρι το μήκος της να γίνει το 1/6 του αρχικού.
3) Απαγορεύεται αυστηρώς η εκτόξευσις κιμωλιών μεταξύ των μαθητών ή από μαθητάς προς καθηγητάς.
4) Οι επιμεληταί σε κάθε διάλειμμα θα βρέχουν και θα στραγγίζουν επιμελώς τον σφόγγον.
5) Δια την αγοράν τροφίμων από το κυλικείον οι μαθηταί και αι μαθήτριαι θα αναμένουν σιωπηλώς εις την ουράν.
6) Απαγορεύεται εις τους μαθητές και τας μαθήτριας να έχουν βαμμένα τα νύχια των χεριών τους και των ποδιών τους.
7) Ο ζελές στα μαλλιά απαγορέυεται αυστηρά και οι παραβάται θα αποβάλλονται.
8.) Τα κάθε είδους κοσμήματα απαγορεύονται με εξαίρεση τον σταυρόν.
9) Τα σκουλαρίκια στα αγόρια απαγορεύονται αυστηρά, ενώ στα κορίτσια επιτρέπονται μόνον οι ψειρίτσες και μόνον στο κάτω μέρος του ωτός.
10) Τα σορτσάκια και τα στριγγάκια απαγορεύονται αυστηρώς.
11) Μέγιστος επιτρεπτός χρόνος χρήσης της τουαλέτας είναι 1 λεπτό για τα αγόρια και 2 λεπτά για τα κορίτσια.
12) Οι μαθητές και οι μαθήτριες κατά την χρήσιν της τουαλέτας οφείλουν να σημαδεύουν την οπήν και όχι την περίμετρόν της.
13) Απαγορεύεται εις τα αγόρια να πηγαίνουν εις την τουαλέταν των κοριτσιών και το αντίστροφον.
14) Δια τα αγόρια εις την τουαλέταν επιτρέπονται το πολύ 3 τινάγματα.
15) Μετά την χρήσιν της τουαλέτας τραβάμε υποχρεωτικά το καζανάκιον με δύναμη ώστε να ακούσουμε προυφ.
16) Απαγορεύεται να τρώμε εις την τουαλέταν.
17) Όταν τρώμε κουλούρι, το κρατάμε με το ένα χέρι, δαγκώνουμε προσεκτικά και έχουμε από κάτω το άλλο χέρι ώστε να μαζεύουμε τα ψίχουλα και τα σουσαμάκια.
18.) Όταν ανεβαίνουμε την σκάλαν απαγορεύται ο ρυθμικός βηματισμός δια να μην δημιουργηθούν φαινόμενα συντονισμού.
19) Οι μαθηταί και αι μαθήτριαι όταν απευθύνονται στους καθηγητάς πρέπει να έχουν το βλέμμα τους χαμηλωμένον.
20) Απαγορεύνται αυστηρώς εις τον χώρον του σχολείου και πέριξ αυτού, με ποινήν 5μερου αποβολής, αγκαλιές και φιλιά μεταξύ μαθητών και μαθητριών σε όλους τους δυνατούς συνδιασμούς.
21) ..............................................................................................................
22) ..............................................................................................................

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πέρα από την πλάκα: Εσείς που είσαστε μαθητές πώς θα αντιδρούσατε σε έναν κανονισμό σαν αυτόν? (του 1ου μηνύματος). Θα τον δεχόσασταν? θα τον απορρίπτατε? Ρωτάω γιατί ο διευθυντής του λυκείου που τον συνέταξε ισχυρίζεται ότι ο κανονισμός αυτός έγινε ομόφωνα δεκτός από μαθητές, γονείς και καθηγητές.

Υ.Γ. Παράκληση προς διαχειριστές: Μην κάνετε merge με το προηγούμενο μήνυμα, καθώς το ένα μήνυμα είναι χιουμοριστικό ενώ το άλλο θέτει σοβαρά το ερώτημα.​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ρωτάω γιατί ο διευθυντής του λυκείου που τον συνέταξε ισχυρίζεται ότι ο κανονισμός αυτός έγινε ομόφωνα δεκτός από μαθητές, γονείς και καθηγητές.

Στον φασισμο δεν εχει ερωτησεις :)
Ολα ξαφνικα ειναι δεκτα απο ολους.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Με εκνευρίζει η γλώσσα!:P Δεν νομίζω οτι προωθεί το να χειρίζεσαι με άνεση τη γλώσσα,ούτε προσπαθεί να ανάγει το λεκτικό επίπεδο των μαθητών.Είναι έμμεσος τρόπος για να δεχθείς τα λεγόμενα του ως σοβαρά.
Τώρα για τους κανόνες,ναι συμφωνώ με αρκετούς.
Με ενοχλεί να μασάει ο διπλανός μου σαν κατσίκα και να μην μπορώ να παρακολουθήσω όπως εξίσου με ενοχλεί να μασάει η καθηγήτρια και να μην μπορεί να μιλήσει και να κάνει μάθημα.Όπως επίσης συμφωνώ οτι οι καθηγητές θα πρέπει να μιλάνε με σεβασμό προς τους μαθητές και οτι απαγορεύεται για τους μαθητές,να απαγορεύεται και γι'αυτούς.Όχι τσιγάρο επειδή κάνει κακό στους πνεύμονες για τους μαθητές?Όχι τσιγάρο και για τους καθηγητές.Όχι κινητά για τους μαθητές?Ούτε κινητά και για τους καθηγητές.Όσο για την εκδρομή που έλεγε στο τέλος,νομίζω το 12 είναι υπερβολικό:P Αλλά οι καθηγητές έχουν τεράστια ευθύνη οπότε αν όντως φύγουν μετά την καθορισμένη ώρα,ποιά λύση θα υπήρχε εκτός από το να γυρίσουν σπίτι οι "φυγάδες"?
Τώρα για τους υπόλοιπους,τι κανόνες περιμένουμε?Ναι παιδί μου,κάνε κοπάνα?Σπάσε τα νεύρα του καθηγητή?Βάλε του φωτιά?Υποτίθεται οτι είναι οι βασικοί κανόνες για μια συμπεριφορά που μέσα στην τάξη θα επιτρέψει στον άλλον να κάνει μάθημα.
Αυτοί μου κακοφάνηκαν:
1.Οι μαθητές πρέπει να προσέρχονται στο χώρο, όπου μυσταγωγείται η γνώση χωρίς εκκεντρικότητες τόσο στην κόμμωση όσο και στην αμφίεση.
Άλλο εκκεντρικότητα και άλλο "κόσμια" εμφάνιση.Υπάρχει διαφορά.Σε εμένα μια φορά επειδή φορούσα μια παλιά μπλούζα με την στάμπα των Nirvana και μαύρο παντελόνι,μαύρα νύχια μου είπε μία να πάψω να παραπλανώ τους συμμαθητές μου στο σατανισμό:crazy:
2.Είναι αδιανόητο οι μαθητές κατά την ώρα του μαθήματος να πετούν μπαλάκια από χαρτί ο ένας στον άλλο, τη στιγμή που ο διδάσκων γράφει στον πίνακα ή συμβουλεύεται τις σημειώσεις του.
Απαγορεύεται η διασκέδαση μέσα στην τάξη η όλη φάση.Ε δεν μπορούν να είναι ρομποτάκια.:P Αλλά και πάλι,τι θα έγραφε?
3.Οι μαθητές δεν ανοίγουν την αυλόπορτα πατώντας το μπουτόν για όποιον θέλει να εισέλθει ή να εξέλθει του σχολικού χώρου.
:hmm: Δηλαδή άμα έρθει κανένας καθηγητής θα τον αφήσουν απέξω?
4.Για την παραποίηση του απουσιολογίου υπεύθυνος θεωρείται ο απουσιολόγος, εκτός και αν αποδείξει ότι ο δράστης είναι άλλος.
Fingerprints,dna και δεν συμμαζεύεται η υπόθεση!
5. Εάν το σύνολο των μαθητών ή το σύνολο μιας τάξης επιδεικνύει απείθαρχη συμπεριφορά ή προβαίνει σε ενέργειες διαλυτικές της ομαλής λειτουργίας του σχολείου (αποχές, καταλήψεις, προσβλητική συμπεριφορά προς διδάσκοντες και Διεύθυνση) η Διεύθυνση του σχολείου έχει όχι μόνο δικαίωμα αλλά και καθήκον να μην εισηγηθεί την εκδρομή ή να εισηγηθεί αρνητικά, διότι δεν εξασφαλίζονται με τέτοια μαθητική συμπεριφορά οι προϋποθέσεις πειθαρχίας και αυτοπειθαρχίας για μια εκδρομή που θα εγγυάται την ασφάλεια των μαθητών και το επιθυμητό μορφωτικό αποτέλεσμα.
Δεν πειράζει αν το σχολείο είναι χάλια,δεν πειράζει αν έχετε πραγματικούς λόγους για μια αποχή,δεν πειράζει αν έχετε καρακομπλεξάρες καθηγητές.Υπακοή.Αυτός νομίζω ήταν ο χειρότερος:P
6.Οι μαθητές δε φέρουν στο σχολείο μαρκαδόρους και μπλάνκο.
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τελείωσα δημόσιο λύκειο το οποίο έχει τη φήμη του πιο οργανωμένου και πειθαρχημένου από τα άλλα της περιοχής. Ο διευθυντής και οι υποδιευθυντές μπορούσαν να χαρακτηριστούν αυστηροί. Όμως δεν είχαμε κανονισμό. Σε κάποιο σχολικό συμβούλιο ένας γονέας πρότεινε τη σύνταξη κανονισμού. Όμως ο διευθυντής απάντησε ότι δεν χρειάζεται να γράψουμε τα αυτονόητα. Ο λόγος είχε πει ότι είναι αρκετός και ότι ο κανονισμός θα ήταν ομολογία ότι δεν μπορούμε να αντιμετωπίζουμε τα προβλήματα. Όταν περνούσε ο διευθυντής από την τάξη και έλεγε κάτι, ξέραμε ότι είναι νόμος. Όμως ήταν δίκαιος και δεν ασχολιόταν με μικρότητες όπως το ντύσιμο ή τα σκουλαρίκια, ήταν φιλικός όπου έπρεπε αλλά αυστηρός όταν χρειαζόταν. Θέλω να καταλήξω ότι αν ένας διευθυντής έχει κύρος και μπορεί να εμπνέει σεβασμό σε καθηγητές και μαθητές, ένας γραπτός κανονισμός είναι από άχρηστος ως αρνητικός.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Δία δεν έχουν όλοι τη δική σου τύχη.Και δυστυχώς δεν υπάρχουν παντού προικισμένοι εκπαιδευτικοί.Ναι το ιδανικό θα ήταν να μην υπάρχει κανονισμός και απο μόνοι τους οι μαθητές και οι καθηγητές να τηρούν τα αυτονόητα.Κι όταν έχεις ένα τόσο ικανό διευθυντή όντως είναι άχρηστος ο γραπτός κανονισμός.
Αλλά έλα που υπάρχουν λύκεια όπως αυτό που τελείωσα εγώ,που ο διευθυντής κάθε άλλο παρα σεβαστός δεν ήταν.Και οι μαθητές κάθε άλλο παρα δεν σέβονταν.Εκεί δυστυχώς είναι αναγκαίος ο κανονισμός και οι ποινές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top