Πολιτικής επιστήμης και Ιστορίας VS Κοινωνιολογία

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
θελω να μου πειτε την γνωμη σας για αυτα τα 2 τμηματα,γιατι κατα πασα πιθανοτητα,θα περασω σε αυτο που θα επιλεξω πρωτο!! εχω δει τα μαθηματα και μου φαινεται οτι εχουν πολλες ομοιοτητες.. βασικα,ενδιαφερομαι στη συνεχεια να ασχοληθω με την δημοσιογραφια.. εχω δυνατοτητες?και ποια απ τις 2 σχολες ενδεικνυται??? εκτος αυτου,με ποια θα μπορουσα να εχω περισσοτερες επαγγελματικες διεξοδους? μπορω απο το πολιτικο της παντειου να κανω μεταπτυχιακο στα οικονομικα η ειναι ασχετο? απαντηστε μου γιατι πλησιαζει 5/7!!!!!!!!!!!!!:/::/::/::/::/::/::/::/::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Τι να σου πω μωρέ.. Περνάω και στα 2, αλλά δεν με καλύπτουν και δεν θέλω να βγω κοινωνιολόγος. Πάω για φιλολογικά.
Προσωπικά, μεταξύ τους, θα διάλεγα κοινωνιολογία, είναι λίγο πιο ξεκάθαρο το πτυχίο. Όσο για τα μεταπτυχιακά, ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει, αλλά το βασικό πτυχίο δεν θα αλλάξει. Δηλαδή, αν πάρεις πτυχίο κοινωνιολόγου και κάνεις μεταπτυχιακό στα οικονομικά δεν γίνεσαι οικονομολόγος.
Γιατί την έχω ακούσει και αυτήν την παράνοια. Απλώς "ενισχύεις" το πτυχίο σου!
Γι' αυτό το λόγο να κάνεις ένα μεταπτυχιακό αντίστοιχο των σπουδών σου. Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.
Όσο για την δημοσιογραφία, που λες, δεν νομίζω πως υπάρχει κάποια δυνατότητα μέσω των σχολών σου. Είναι διαφορετικό αντικείμενο.
Ένας γνωστός μου τελείωσε παράλληλα με την σχολή του μια ιδιωτική σχολή αθλητικής δημοσιογραφίας και τώρα γράφει σε άπειρα σάιτ.
Ψάξτο και έτσι, αφού το θέλεις τόσο πολύ. Για φοιτητές ΑΕΙ είναι 1 μονο χρόνος, τουλάχιστον στην συγκεκριμένη σχολή που λέω εγώ. Συμφέρει! ;)
Η τελική απόφαση είναι δική σου, κανένας δεν μπορεί να σου πει τι να διαλέξεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Τι να σου πω μωρέ.. Περνάω και στα 2, αλλά δεν με καλύπτουν και δεν θέλω να βγω κοινωνιολόγος. Πάω για φιλολογικά.
Προσωπικά, μεταξύ τους, θα διάλεγα κοινωνιολογία, είναι λίγο πιο ξεκάθαρο το πτυχίο. Όσο για τα μεταπτυχιακά, ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει, αλλά το βασικό πτυχίο δεν θα αλλάξει. Δηλαδή, αν πάρεις πτυχίο κοινωνιολόγου και κάνεις μεταπτυχιακό στα οικονομικά δεν γίνεσαι οικονομολόγος.
Γιατί την έχω ακούσει και αυτήν την παράνοια. Απλώς "ενισχύεις" το πτυχίο σου!
Γι' αυτό το λόγο να κάνεις ένα μεταπτυχιακό αντίστοιχο των σπουδών σου. Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.
Όσο για την δημοσιογραφία, που λες, δεν νομίζω πως υπάρχει κάποια δυνατότητα μέσω των σχολών σου. Είναι διαφορετικό αντικείμενο.
Ένας γνωστός μου τελείωσε παράλληλα με την σχολή του μια ιδιωτική σχολή αθλητικής δημοσιογραφίας και τώρα γράφει σε άπειρα σάιτ.
Ψάξτο και έτσι, αφού το θέλεις τόσο πολύ. Για φοιτητές ΑΕΙ είναι 1 μονο χρόνος, τουλάχιστον στην συγκεκριμένη σχολή που λέω εγώ. Συμφέρει! ;)
Η τελική απόφαση είναι δική σου, κανένας δεν μπορεί να σου πει τι να διαλέξεις. :)

ευχαριστω για την απαντηση!και γω το ηξερα οτι για τους πτυχιουχους ειναι ενα χρονο μονο σε ιδιωτικη σχολη.. απλα επειδη εχω δει τα μαθηματα των ΜΜΕ ΑΕΙ,εχουνε ποικιλια απλα θεματα.και απλα σκεφτομαι οτι αν τελειωσω πολιτικες επιστημες και μετα κανω ενα χρονο δημοσιογραφια,δεν θα ειμαι πιο καταλληλη σε πολιτικο ρεπορταζ και πολιτικα θεματα??? ποια ειναι η γνωμη σου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
ευχαριστω για την απαντηση!και γω το ηξερα οτι για τους πτυχιουχους ειναι ενα χρονο μονο σε ιδιωτικη σχολη.. απλα επειδη εχω δει τα μαθηματα των ΜΜΕ ΑΕΙ,εχουνε ποικιλια απλα θεματα.και απλα σκεφτομαι οτι αν τελειωσω πολιτικες επιστημες και μετα κανω ενα χρονο δημοσιογραφια,δεν θα ειμαι πιο καταλληλη σε πολιτικο ρεπορταζ και πολιτικα θεματα??? ποια ειναι η γνωμη σου??

Άργησα λίγο να σου απαντήσω, συγγνώμη.
Πιστεύω πως δεν έχει τόση μεγάλη σημασία το πτυχίο του πανεπιστημίου.
Για παράδειγμα, αυτός ο γνωστός μου που σου λέω είναι στο μαθηματικό και τελείωσε και την ιδιωτική δημοσιογραφίας και συγκεκριμένα για αθλητικό ρεπορτάζ.
Είναι ένα έξτρα πτυχίο, ουσιαστικά, δεν είναι σαν το μεταπτυχιακό. Δηλαδή δεν "εξελισσεις" το πτυχίο σου, απλώς έχεις και άλλο ένα. Άρα δεν έχει τόσο σημασία.
Απλώς ελπίζεις να σε πάρουν κάπου ώστε να ξεκινήσεις σιγά σιγά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Οικονομικά πάντως μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό απο σχεδόν οποιαδήποτε επιστήμη και μάλιστα εγγράφεσαι στο οικονομικό επιμελητήριο μετά κανονικά.Δεν είναι αναγκαίο να έχεις κύριο πτυχίο σε αυτά εκτός και αν σε ενδιαφέρει το δημόσιο,οπου εκεί θέλει κύριο πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Και εγώ σκεφτόμουν το τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης (ΕΚΠΑ) στο οποίο πέρναγα τότε, αλλά χαίρομαι που επέλεξα την Κοινωνιολογία, οπότε
αυτό θα συμβούλευα και εγώ. Ειδικά για το δικό μας τμήμα στο Πάντειο, το ΠΕΚΙ, δεν έχω ακούσει από φοιτητές τα καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top