Γενικό -  Πώς νιώθετε που θα πάτε Α' Λυκείου;

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγώ σαν απόφοιτος δεν έκανα φροντιστήρια στην Α λυκείου.
Στην Β έκανα μαθηματικά.

Προτείνω να μην κάνετε καθόλου εξτρα μαθήματα στην Α, εκτός αν έχετε μεγάλο πρόβλημα σε κάποιο μάθημα όπως η έκθεση ή η φυσική. Έτσι θα κερδίσετε αρκετή πείρα πάνω στο προσωπικό διάβασμα, που είναι και η πιο σημαντική συνιστώσα επιτυχίας στις πανελλήνιες.
:look:
Στη Φυσική φέτος θα μάθεις τόσο το Θεώρημα Μεταβολής της Κινητικής Ενέργειας όσο και την Αρχή Διατήρησης της Μηχανικής Ενέργειας ... Θα τα μάθεις φέτος και είναι όντως χρήσιμα για τη Φυσική στην Α' ...
Εγώ φέτος έκανα Φυσική (1 ώρα), Χημεία (1ώρα) και Μαθηματικά (Άλγεβρα & Γεωμετρία) (2 ώρες) για συντήρηση περισσότερο του βαθμού ...
Ωωωχ την εβαψα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
βρε σιγα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
:look:

Ωωωχ την εβαψα

Μην ανησυχείς καθόλου ! :P
Αν θορυβείσαι για τα θεωρήματα ... σαν Θεωρητικός σου λέω πως δεν θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα φέτος αφού στη Φυσική για να λύσεις τα περισσότερα προβλήματα θα χρησιμοποιήσεις ΘΜΚΕ ή ΑΔΜΕ οπότε και θα εξοικειωθείς με αυτά !
Τις ώρες φροντιστηρίου θα φροντίσεις εσύ να τις καθορίσεις ανάλογα με τις ανάγκες σου ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

Μην ανησυχείς καθόλου ! :P
Αν θορυβείσαι για τα θεωρήματα ... σαν Θεωρητικός σου λέω πως δεν θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα φέτος αφού στη Φυσική για να λύσεις τα περισσότερα προβλήματα θα χρησιμοποιήσεις ΘΜΚΕ ή ΑΔΜΕ οπότε και θα εξοικειωθείς με αυτά !
Τις ώρες φροντιστηρίου θα φροντίσεις εσύ να τις καθορίσεις ανάλογα με τις ανάγκες σου ... ;)

Γελοία είναι η Φυσική της πρώτης!! Απλή λογική θέλει..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
ποσο εγραψες σπυρε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Γελοία είναι η Φυσική της πρώτης!! Απλή λογική θέλει..!

Έλα ρε Σπύρο μη λέμε ό,τι να 'ναι.Όχι και γελοία.Απλά δεν είναι δύσκολη.Δε χρειάζεται να τρομάζουν από τώρα τα παιδιά και να τρομοκρατούνται αλλά σίγουρα δε θα είναι ένα από τα μαθήματα που θα διαβάζουν για μισή ώρα και θα ξεμπερδεύουν.Θέλει πολύ διάβασμα η θεωρία και λύσιμο πάρα πολλών και δύσκολων ασκήσεων για να φτάσεις σε σημείο να λες ότι είναι τόσο εύκολη.Όπως και όλα τα μαθήματα βέβαια.Όχι μόνο η φυσική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Γελοία είναι η Φυσική της πρώτης!! Απλή λογική θέλει..!

Όχι και γελοία αλλά με ένα καλό και συστηματικό διάβασμα στη Φυσική θα' σαι κομπλέ ! ;)

Έλα ρε Σπύρο μη λέμε ό,τι να 'ναι.Όχι και γελοία.Απλά δεν είναι δύσκολη.Δε χρειάζεται να τρομάζουν από τώρα τα παιδιά και να τρομοκρατούνται αλλά σίγουρα δε θα είναι ένα από τα μαθήματα που θα διαβάζουν για μισή ώρα και θα ξεμπερδεύουν.Θέλει πολύ διάβασμα η θεωρία και λύσιμο πάρα πολλών και δύσκολων ασκήσεων για να φτάσεις σε σημείο να λες ότι είναι τόσο εύκολη.Όπως και όλα τα μαθήματα βέβαια.Όχι μόνο η φυσική!

Αυτό εξαρτάται και από τις απαιτήσεις του καθηγητή ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Αυτό εξαρτάται και από τις απαιτήσεις του καθηγητή ! :)

Ναι αλλά αν ο καθηγητής δεν έχει υψηλές απαιτήσεις..;Το προχωράς και λίγο μόνος σου,αν υπάρχει όρεξη φυσικά!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Ναι αλλά αν ο καθηγητής δεν έχει υψηλές απαιτήσεις..;Το προχωράς και λίγο μόνος σου,αν υπάρχει όρεξη φυσικά!:redface:

Εννοείται !
Ειδικά αν σε ενδιαφέρει κιόλας για Θετική-Τεχνολογική ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Καλα το ποτε τελιωσε το γυμνασιο πραγματικα δε το καταλαβα...Περασα τοσο ομορφα ...τοσο ανεμελα χωρις ιδιαιτερο διαβασμα.
Λυκειο ε;;;Ειναι περιεργο που ακομα και τωρα , αυτη η λεξη φανταζει ξενη και περιεργη στο μυαλο μου.
Ε ναι λοιπον , φοβαμαι το λυκειο.Για εμενα σημαινει: τωρα τα κεφαλια μεσα, ηρθε η ωρα για πραγματικο διαβασμα.Διαβασμα για το οποιο ειμαι διατεθημενη να αφιερωσω πααααρα πολλες ωρες.Σε 3 χρονια θα εχω δωσει Πανελληνιες , θα εχουν βγει τα μορια.Νομιζω οτι δεν υπαρχει ωραιοτερο πραγμα απο το να περνας στη σχολη που επιθυμεις.Σε αυτα τα 3 χρονια λοιπον θα προσπαθισω να κανω κατι καλο για το μελλον μου
ειμαι λιγο μελοδραματικη η μου φαινεται;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Καλα το ποτε τελιωσε το γυμνασιο πραγματικα δε το καταλαβα...Περασα τοσο ομορφα ...τοσο ανεμελα χωρις ιδιαιτερο διαβασμα.
Λυκειο ε;;;Ειναι περιεργο που ακομα και τωρα , αυτη η λεξη φανταζει ξενη και περιεργη στο μυαλο μου.
Ε ναι λοιπον , φοβαμαι το λυκειο.Για εμενα σημαινει: τωρα τα κεφαλια μεσα, ηρθε η ωρα για πραγματικο διαβασμα.Διαβασμα για το οποιο ειμαι διατεθημενη να αφιερωσω πααααρα πολλες ωρες.Σε 3 χρονια θα εχω δωσει Πανελληνιες , θα εχουν βγει τα μορια.Νομιζω οτι δεν υπαρχει ωραιοτερο πραγμα απο το να περνας στη σχολη που επιθυμεις.Σε αυτα τα 3 χρονια λοιπον θα προσπαθισω να κανω κατι καλο για το μελλον μου
ειμαι λιγο μελοδραματικη η μου φαινεται;; :P
Pure drama queen. :P

Δεν είναι τίποτα... ίσα-ίσα αν έχεις προσέξει στο Γυμνάσιο, η αρχή της Α' Λυκείου είναι ... επανάληψη κάποιων βασικών πραγμάτων. Ειδικά σε μαθήματα όπως Γεωμετρία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Καλα το ποτε τελιωσε το γυμνασιο πραγματικα δε το καταλαβα...Περασα τοσο ομορφα ...τοσο ανεμελα χωρις ιδιαιτερο διαβασμα.
Λυκειο ε;;;Ειναι περιεργο που ακομα και τωρα , αυτη η λεξη φανταζει ξενη και περιεργη στο μυαλο μου.
Ε ναι λοιπον , φοβαμαι το λυκειο.Για εμενα σημαινει: τωρα τα κεφαλια μεσα, ηρθε η ωρα για πραγματικο διαβασμα.Διαβασμα για το οποιο ειμαι διατεθημενη να αφιερωσω πααααρα πολλες ωρες.Σε 3 χρονια θα εχω δωσει Πανελληνιες , θα εχουν βγει τα μορια.Νομιζω οτι δεν υπαρχει ωραιοτερο πραγμα απο το να περνας στη σχολη που επιθυμεις.Σε αυτα τα 3 χρονια λοιπον θα προσπαθισω να κανω κατι καλο για το μελλον μου
ειμαι λιγο μελοδραματικη η μου φαινεται;; :P

Δεν έχεις λόγο να φοβάσαι ... ειδικά από την Α' λυκείου !
Στη Β' λυκείου ναι ... θα σου έλεγα "τα κεφάλια μέσα" αφού αρχίζουν τα μαθήματα των Κατευθύνσεων, αρχίζεις λίγο την ύλη της Γ' κλπ ... Αλλά θεωρώ πως είναι νωρίς να ανησυχείς από φέτος ! Έχεις καιρό και γι' αυτό ... :P
Σίγουρα είναι πολύ ωραίο να βλέπεις πως πέρασες στη σχολή που θες αλλά όπως είπες είναι σε 3 χρόνια από τώρα ... Οπότε κοίτα να το διασκεδάσεις αλλά παράλληλα να κάνεις ένα καλό και συστηματικό διάβασμα ώστε να εμπεδώσεις καλά αυτά που έμαθες και θα μάθεις φέτος ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Παιδιά όσο να ναι είναι μια νέα εμπειρία για μας, νέο σχολείο, νέα παρέα... όλα καινούρια. Μια νέα αρχή.θα είναι μια πρόκληση :) Έλενα τι έχουμε να περάσουμε άραγε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Aκομα θυμαμαι την πρωτη φορα που πατησα το ποδι μου στο λυκειο....
Το περιμενα ολο το καλοκαιρι...Νεες παρεες,νεοι καθηγητες,τα μαθηματα,η αισθηση οτι "Μεγαλωσα τωρα πια...!Παω λυκειο!"
Ολα αυτα με ενθουσιαζαν ,αλλα ταυτοχρονα με τρομαζαν γιατι παντα το αγνωστο σου γεννα αναμικτα συναισθηματα...
Κ ο Σεπετεμβρης ηρθε...Στο προαυλιο αλλα προσωπα ηταν γνωριμα(παλιοι φιλοι κ συμμαθητες) αλλα αγνωστα-σε λιγο καιρο μερικοι δεν ξεχωριζαν απο τους παλιους μας φιλους-οι καθηγητες φανταζαν αυστηροι στα ματια μας(τοοΟσα ειχαμε ακουσει) κ ομως μερικοι απο αυτους αποτελεσαν αργοτερα προτυπα για μας! Τι να πρωτοθυμηθω ?Τις εκδρομες,τις πλακες,το αγχος πριν απο καθε διαγωνισμα τετραμηνου,την απογοητευση οταν ενας βαθμος δεν ηταν τοσο ικανοποιητικος?Πως περασαν αραγε τοσο γρηγορα 3 χρονια?
Σημερα οταν μου ξαναρχεται στο μυαλο εκεινη η μερα, ενα χαμογελο σχηματιζεται στα χειλη μου....:)Γιατι ηταν η μερα που ξεκινησε ενα υπεροχο 3χρονο ταξιδι...Με απογοητευσεις πολλες φορες-ειδικα στη γ λυκειου- που ομως μου προσεφερε ανεκτιμητες εμπειριες κ δικαιως ,θεωρω, τωρα που τελειωσε κερδισε μια πολυτιμη θεση στην καρδια μου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Επειδή είμαι μια πολυ ιδιόμορφη περιπτωση μαθητη(20 αρχαία,20 ιστορία 19 γλώσσα 15 φυσική 9 μαθηματικά :P) ) και ουσιαστικά έχω μονο μια επιλογή κατεύθυνσης είμαι αισιοδοξος σχετικά με τα μαθήματα θα αφοσιωθω εκεί ευελπιστώντας στην κατανόηση του μαθηματικού και κάνοντας ότι καλύτερο μπορώ σε φυσική κλπ. Τωρα ξέχωρα απο τα μαθήματα ειναι μια καλη ευκαιρία για καινουρια αρχή ο κύκλος ο προηγουμενοσ νιώθω και μεσα μου ότι έχει κλείσει οπότε no fear για το καινούριο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Να νιώθετε υπέροχα που θα πάτε α λυκείου. Είναι η πιο χαλαρή τάξη που υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Και επειδη αν δε ρωτησω θα σκασω για να μου πουν οσοι θα μπουν Β' Λυκειου τα μαθηματα που θα εχουμε οσοι μπαινουμε στο Λυκειο ποια θα ειναι (εκτος απο τα κλασσικα: Μαθηματικα,Αρχαια και δε συμμαζευεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Και επειδη αν δε ρωτησω θα σκασω για να μου πουν οσοι θα μπουν Β' Λυκειου τα μαθηματα που θα εχουμε οσοι μπαινουμε στο Λυκειο ποια θα ειναι (εκτος απο τα κλασσικα: Μαθηματικα,Αρχαια και δε συμμαζευεται)

άλγεβρα γεωμετρία φυσική χημεία βιολογία αρχαία νέα λογοτεχνία αγγλικά ιστορία project θρησκευτικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
ετοιμασου να δεις τι εστι λυκειο και τι εστι διαβασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
ετοιμασου να δεις τι εστι λυκειο και τι εστι διαβασμα

Το μεταφράζω

Ετοιμάσου να δεις πως τα ξύνουν στο λύκειο και τι εστί κατάληψη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top