Γενικό -  Πώς νιώθετε που θα πάτε Α' Λυκείου;

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Η Α Λυκειου δεν ειναι μια δυσκολη ταξη! Τα Μαθηματικα απλα στην Γεωμετρια ειναι λιγο πιο απαιτιτικα με πολλες αποδειξεις και πορισματα.Φυσικη και Χημεια βατα απλα στην Χημεια κανετε λιγο παραπανω ονοματολογια! Και Αρχαια σαν επαναληψη των 3 χρονων του Γυμνασιου!Η Βιολογια ειναι αρκετα δυσκολη και το βιβλιο κακογραμμενο!! Το θεμα ειναι πως καλυτερα να ξεκουραστειτε εναν παραπανω χρονο για να δωσετε βαση σε 2α και 3η!! Ετσι θα κανω και εγω γιατι στην Α δεν χρειαστηκα φροντιστηριο και στα θεωρητικα που ηθελα να εχω αριστους βαθμους τους απεκτησα!! ΔΕΝ ειναι ταξη με κατευθυνση αρα εαν ειστε μπερδεμμενοι με την κατευθυνση μην δωσετε βαση μονο σε καποια μαθηματα αλλα σε ολα τα πρωτευοντα! Προσωπικα δεν εδωσα και πολλη σημασια στα θετικα αλλα και παλι με λιγο προσπαθεια βγαζεις εναν αξιοπρεπη βαθμο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Τι είναι το λύκειο για μένα?Μα μια νέα εμπειρία,νέες γνώσεις και φυσικά νέα παρέα! Στενοχωρήθηκα πάρα πολύ που έχασα την τάξη τόσα χρόνια ήμασταν μαζί,από το δημοτικό! Και οπωσδήποτε τα πράγματα θα δυσκολέψουν αλλά δεν παύω να το σκέφτομαι με αισιόδοξο μάτι :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Δηλαδη οποιος δεν κανει φροντιστηρια απο την 1η λυκειου ταλαιπωρηθηκε 100000% στην 3η?
Αυτος σας εχουν κανει να πιστευετε,για να πηγαινουν κατι κοροιδα σε λιγο απο το γυμνασιο φροντιστηριο. :wall: :wall:

Και σιγα την ταλαιπωρια,λες και μας ειπαν να εκτελεσουμε στρατιωτικη αποστολη στο Ιρακ,ελεος δηλαδη με αυτη την προπαγανδα των φροντιστηριων.
Οντως! Εμενα προσωπικα κιολας μαρεσε πολυ η 3η λυκειου:whistle::knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Βασικά το λύκειο είναι πολύ καλύτερο από το γυμνάσιο, να το ξέρετε αυτό.
Επίσης, μην κάνετε τη μαλακία να μη διαβάσετε φέτος φυσική.Τραγικό λάθος.
ναι αυτο το εχω ξαναδιαβασει.. θα μας χρειαστει στη γ ή κανω λαθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
ναι αυτο το εχω ξαναδιαβασει.. θα μας χρειαστει στη γ ή κανω λαθος;
Ας πούμε πως η ύλη της γ είναι συνέχεια της α. Μεγάλη προσοχή στις κινήσεις και στα ΑΔΜΕ και ΘΜΚΕ.
Θα καταλάβεις αργότερα τι είναι αυτά! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Μα ρε παιδια εγω που θα μπω τωρα α' λυκειου δε θεωρω οτι το Λυκειο ειναι το wow ! Και κατι που πρεπει να νιωθω ιδιαιτερα συναισθηματα για αυτο εγω το λυκειο το εχω παρει ως αμοιβαιο κακο ...

Ας πούμε πως η ύλη της γ είναι συνέχεια της α. Μεγάλη προσοχή στις κινήσεις και στα ΑΔΜΕ και ΘΜΚΕ.
Θα καταλάβεις αργότερα τι είναι αυτά! :P
Ωχχ για κανε μια μικρη εισαγωγη να αρχισω να καταστροφολογω :mastigio
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Εγώ ανυπομονώ και λίγο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ας πούμε πως η ύλη της γ είναι συνέχεια της α. Μεγάλη προσοχή στις κινήσεις και στα ΑΔΜΕ και ΘΜΚΕ.
Θα καταλάβεις αργότερα τι είναι αυτά! :P
θα καταλαβω :P:P:P
Μα ρε παιδια εγω που θα μπω τωρα α' λυκειου δε θεωρω οτι το Λυκειο ειναι το wow ! Και κατι που πρεπει να νιωθω ιδιαιτερα συναισθηματα για αυτο εγω το λυκειο το εχω παρει ως αμοιβαιο κακο ...
γιατι ως κακο;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ωχχ για κανε μια μικρη εισαγωγη να αρχισω να καταστροφολογω :mastigio
Ευκολα είναι! Από την πιο κατανοητή φυσική που έχω κάνει ποτέ μου! :clapup:Παίζει ρόλο και ο καθηγητής βέβαια. ;)
Ο δικός μου ήταν αστέρι! Φέτος βέβαια πήγε το χαμένο κορμί και άλλαξε σχολείο αλλά ντάξει... :mad:
Θα μάθετε για επιταχυνόμενες, επιβραδυνόμενες κινήσεις (ναι δεν υπάρχει μόνο η ΕΟΚ:P), για τα έργα των δυνάμεων και για την ενέργεια ενός σώματος. Έχει και ωραία σχηματάκια αυτή η φυσική. :PΌχι σαν αυτή που κάνω τώρα που φτιάχνεις μπούκλες πιασμένες με κουτιά (ελατήρια) όλη την ώρα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
θα καταλαβω :P:P:P

γιατι ως κακο;;;:hmm:
Οχι αλλα επειδη ολα τα ψωνια κυριως σε κοπελες τις συναντας εκει νομιζω και επειδη θα πρεπει να ξαναχτισω τη φημη μου :P
Δε μ'αρεσει να μου την μπαινουν και στο Γυμνασιο ειχα την φημη εκεινης που βριζει συνεχεια :P ασε και τη φυσικη ... :worry: Να'στε καλα με κανατε να αποκλεισω τη Θετικη για παντα (οχι οτι δεν την ειχα αποκλεισει ηδη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω την φήμη του φυτού, αλλά βλέπω αρχίζουν και με αποδέχονται σιγά-σιγά... :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Ας πούμε πως η ύλη της γ είναι συνέχεια της α. Μεγάλη προσοχή στις κινήσεις και στα ΑΔΜΕ και ΘΜΚΕ.
Θα καταλάβεις αργότερα τι είναι αυτά! :P

:inlove:ΑΔΜΕ :inlove: ΘΜΚΕ :inlove:

Από την ύλη της 2ας να προσέξουμε κάτι ιδιαίτερα;Είναι κάτι σημαντικό όπως αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dei Gratia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Dei Gratia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ . αλά θα πάω :redface: πως περνάνε έτσι τα χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
:inlove:ΑΔΜΕ :inlove: ΘΜΚΕ :inlove:

Από την ύλη της 2ας να προσέξουμε κάτι ιδιαίτερα;Είναι κάτι σημαντικό όπως αυτά;
Μπα όχι και τόσο. Είναι λίγο πιο άσχετη αλλά δεν ειναι και πανευκολη. Εμενα οι φυσικες με δυσκολεψαν παρα πολύ φέτος ισως λογω κακων καθηγητων σε σχολείο και φροντιστήριο αλλα και παλι τις μισουσα!
Από ότι μου έχει πει ο φυσικός μου χρειάζεται πιο πολύ η φυσική γενικής από την κατευθυνσης. Στην κατευθυνση να προσεξετε την αυτεπαγωγη αν προλαβετε να την κανετε...
Στη γενικη τα δυο τελευταια κεφαλαια ειναι οι ταλαντωσεις και τα κυματα. Αν προλαβετε να τα κανετε προσεξτε τα. :P
Απο την υπόλοιπη ύλη της γενικης νομιζω χρειαζονται λιγο πολύ όλα για τις ηλεκτρικες ταλαντωσεις. Λεπτομερειες δεν ξερω θα μπω ηλεκτρικες απο βδομαδα και θα δω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Μπα όχι και τόσο. Είναι λίγο πιο άσχετη αλλά δεν ειναι και πανευκολη. Εμενα οι φυσικες με δυσκολεψαν παρα πολύ φέτος ισως λογω κακων καθηγητων σε σχολείο και φροντιστήριο αλλα και παλι τις μισουσα!
Από ότι μου έχει πει ο φυσικός μου χρειάζεται πιο πολύ η φυσική γενικής από την κατευθυνσης. Στην κατευθυνση να προσεξετε την αυτεπαγωγη αν προλαβετε να την κανετε...
Στη γενικη τα δυο τελευταια κεφαλαια ειναι οι ταλαντωσεις και τα κυματα. Αν προλαβετε να τα κανετε προσεξτε τα. :P
Απο την υπόλοιπη ύλη της γενικης νομιζω χρειαζονται λιγο πολύ όλα για τις ηλεκτρικες ταλαντωσεις. Λεπτομερειες δεν ξερω θα μπω ηλεκτρικες απο βδομαδα και θα δω! :P

Μάλιστα.Κάτσε να τα σημειώσω κάπου γιατί θα τα ξεχάσω:redface::P!Θα ρωτήσω βέβαια ξανά όταν θα κοντεύουμε και για τα υπόλοιπα θετικά μαθήματα.Να είμαι λίγο υποψιασμένη γιατί πολλές φορές με πιάνουν κρίσεις τεμπελιάς:redface:!
Ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως!:)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μάλιστα.Κάτσε να τα σημειώσω κάπου γιατί θα τα ξεχάσω:redface::P!Θα ρωτήσω βέβαια ξανά όταν θα κοντεύουμε και για τα υπόλοιπα θετικά μαθήματα.Να είμαι λίγο υποψιασμένη γιατί πολλές φορές με πιάνουν κρίσεις τεμπελιάς:redface:!
Ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως!:)!
Μην αγχώνεσαι. Σε εμάς όλοι οι καθηγητές καλοί και κακοί μας επεσήμαναν τι πρέπει να μάθουμε καλά γιατί χρειάζεται και του χρόνου οπότε προσέχαμε και πιο πολύ! ;)
Τίποτα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Και για πειτε μου καλα μου παιδια :P αυτα τα ΑΔΜΕ και κατι αλλο που εγραψε η sydney96 τι ειναι ?
Ας βγω λιγο εξω απο το θεμα και πειτε μου ποιοι απο τα ΗΔΗ λυκειοπαιδα ξεκινησαν απο την Α' λυκειου φροντηστηρια και γενικα τι προτεινετε με την ηδη υπαρχουσα πειρα σας. Γενικα δεν εχω σκοπο να ξεκινησω απο τωρα φροντηστηρια εκτος απο 1 ωρα την εβδομαδα φυσικη (αν χρειαστει) και αλλη 1 μαθηματικα
διοτι μολις δω εγω αλλαμπουρνεζικα οσο αφορα τη Φυσικη αλλα και τα Μαθηματικα (πειτε με χαζη) αλλα ανεβαζω πυρετο ! Αν και εχω χαρακτηριστει και φυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Ας βγω λιγο εξω απο το θεμα και πειτε μου ποιοι απο τα ΗΔΗ λυκειοπαιδα ξεκινησαν απο την Α' λυκειου φροντηστηρια και γενικα τι προτεινετε με την ηδη υπαρχουσα πειρα σας.

Εγώ σαν απόφοιτος δεν έκανα φροντιστήρια στην Α λυκείου.
Στην Β έκανα μαθηματικά.

Προτείνω να μην κάνετε καθόλου εξτρα μαθήματα στην Α, εκτός αν έχετε μεγάλο πρόβλημα σε κάποιο μάθημα όπως η έκθεση ή η φυσική. Έτσι θα κερδίσετε αρκετή πείρα πάνω στο προσωπικό διάβασμα, που είναι και η πιο σημαντική συνιστώσα επιτυχίας στις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Και για πειτε μου καλα μου παιδια :P αυτα τα ΑΔΜΕ και κατι αλλο που εγραψε η sydney96 τι ειναι ?
Ας βγω λιγο εξω απο το θεμα και πειτε μου ποιοι απο τα ΗΔΗ λυκειοπαιδα ξεκινησαν απο την Α' λυκειου φροντηστηρια και γενικα τι προτεινετε με την ηδη υπαρχουσα πειρα σας. Γενικα δεν εχω σκοπο να ξεκινησω απο τωρα φροντηστηρια εκτος απο 1 ωρα την εβδομαδα φυσικη (αν χρειαστει) και αλλη 1 μαθηματικα
διοτι μολις δω εγω αλλαμπουρνεζικα οσο αφορα τη Φυσικη αλλα και τα Μαθηματικα (πειτε με χαζη) αλλα ανεβαζω πυρετο ! Αν και εχω χαρακτηριστει και φυτο

Στη Φυσική φέτος θα μάθεις τόσο το Θεώρημα Μεταβολής της Κινητικής Ενέργειας όσο και την Αρχή Διατήρησης της Μηχανικής Ενέργειας ... Θα τα μάθεις φέτος και είναι όντως χρήσιμα για τη Φυσική στην Α' ...
Εγώ φέτος έκανα Φυσική (1 ώρα), Χημεία (1ώρα) και Μαθηματικά (Άλγεβρα & Γεωμετρία) (2 ώρες) για συντήρηση περισσότερο του βαθμού ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Παιδιά το αν χρειάζεστε φροντιστήριο θα το κρίνετε από την κατάσταση στην τάξη και την κατάσταση τη δική σας!
Υπάρχουν καθηγητές που πετάνε και γίνεται φανταστικό μάθημα, ενώ άλλοι που βαριούνται τη ζωή τους. Εμείς τύχαμε σε φοβερό καθηγητή στην Α και στη φυσική και στα μαθηματικά, ενώ πχ στην β ο φυσικός έκανε σε 1 ώρα 1 άσκηση !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top