Γενικό -  Πώς νιώθετε που θα πάτε Α' Λυκείου;

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
τελικα πηδηξες ή μπα? :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Παιδιά, δεν χρειάζεται να αγχώνεστε. Και εγώ πέρυσι ήμουνα μέσα στο άγχος (γιατί τότε πιστεύαμε ότι θα ήμασταν τα πειραματόζωα με το νέο σύστημα) και τελικά δεν είναι τίποτα το σπουδαίο. Λίγη παραπάνω υπευθυνότητα και συνείδηση χρειάζεται. :]
Και μην σας τρομάζει από τώρα η διαδικασία των Πανελληνίων. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
τελικα πηδηξες ή μπα? :hehe:

:smoke: :smoke: :smoke:

Δεν χρειαζεται να φυτουκλιαζεις στην 1η και στην 2α,κοιτα να κυνηγας τα γκομενακια της τριτης,ειναι ετοιμα για ολα τα ατιμα :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Αχ να ξερες πόσες φορές με μάλωσε ο φιλόλογος που μας κάνει αρχαία.Και η βλακεία είναι ότι πάντα διάβαζα,πάντα ήμουν εντάξει αλλά έκανε μπαμ ότι δε με ενδιέφεραν και δε μου άρεσαν αυτά που διάβαζα.Εκτιμούσε την προσπάθεια και το ενδιαφέρον όμως.Όλοι οι καθηγητές μας ρώτησαν όπως είπες στην αρχή της χρονιάς για το τι σκεφτόμαστε αλλά και ενδιάμεσα.Αν δουν κιόλας ότι είσαι καλός στο μάθημά του,ο καθένας,φιλόλογος και μαθηματικός/φυσικός/χημικός αντίστοιχα θα προσπαθήσει να σε πάρει με το "μέρος" του.
Κι εγώ ήμουν σίγουρη για την επιλογή μου και ακόμα είμαι αλλά κράτα και μια πισινή.Όπως είπα ποτέ δεν ξέρεις.Γι'αυτό καλό είναι να μη λέμε ότι αν διαβάζουμε τα 4-5 μαθήματα που μας ενδιαφέρουν θα είμαστε οκ.
Μην ανησυχείς για τα αγγλικά.Ειδικά εσύ που έχεις αποφασίσει όπως είπες και ξέρεις που να δώσεις βάση θα τα πας μια χαρά!Φροντιστήρια θα κάνεις;

Ναι όντως προσπαθούν να σε πάρουν με το μέρος τους αν δουν ότι είσαι καλός αλλά κάπου βλέπω ότι αν ξεκαθαρίσεις ότι δεν ενδιαφέρεσαι σε αφήνουν στην ησυχία σου. Πάντως δεν μπορώ να με φανταστώ στην θεωρητική. Όχι ότι δεν έχει ενδιαφέρον αλλά όπως και να το κάνουμε οι θετικές επιστήμες με ελκύουν περισσότερο, και οι σχολές που μου αρέσουν είναι σε κυρίως στο 2ο και στο 4ο πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
:smoke: :smoke: :smoke:

Δεν χρειαζεται να φυτουκλιαζεις στην 1η και στην 2α,κοιτα να κυνηγας τα γκομενακια της τριτης,ειναι ετοιμα για ολα τα ατιμα :whistle:

Jesus! Σε τι είδους σχολείου ήσουν καλέέέέ? Εγώ ήμουν αθώο πάντως :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Jesus! Σε τι είδους σχολείου ήσουν καλέέέέ? Εγώ ήμουν αθώο πάντως :redface:

Τα περισσοτερα γυρνανε τσοντα το καλοκαιρι,και λογω πανελληνιων και λογω οτι τελειωσαν το λυκειο,αλλα καποια εν μεσω της χρονιας γουσταρουν :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Τα περισσοτερα γυρνανε τσοντα το καλοκαιρι,και λογω πανελληνιων και λογω οτι τελειωσαν το λυκειο,αλλα καποια εν μεσω της χρονιας γουσταρουν :redface:


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ είσαι απίστευτος, έτσι; το ξές; αυτό! Έχω βαρεθεί να το λέω!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Ναι όντως προσπαθούν να σε πάρουν με το μέρος τους αν δουν ότι είσαι καλός αλλά κάπου βλέπω ότι αν ξεκαθαρίσεις ότι δεν ενδιαφέρεσαι σε αφήνουν στην ησυχία σου. Πάντως δεν μπορώ να με φανταστώ στην θεωρητική. Όχι ότι δεν έχει ενδιαφέρον αλλά όπως και να το κάνουμε οι θετικές επιστήμες με ελκύουν περισσότερο, και οι σχολές που μου αρέσουν είναι σε κυρίως στο 2ο και στο 4ο πεδίο.
Για φροντιστήρια δεν ξέρω ίσως να κάνω λίγο μαθηματικά 1 ώρα Άλγεβρα 1 γεωμετρία, αν και μέχρι τώρα δεν έχω πάει φροντιστήριο ούτε νιώθω ιδιαίτερα πως το έχω ανάγκη αλλά εντάξει σίγουρα βοηθάει. Θα δω.

Κάποιοι ναι.Κάποιοι θα επιμείνουν πίστεψέ με.Ντάξει δε θα σε αναγκάσει κανείς να κάνεις τίποτα που δε θες.Με καλό σκοπό το λένε.Οι περισσότεροι τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Μην εχεις αγχος καν.Θα περασεις,φαινεται και απο τον βαθμο :) :P

Κι εγώ αυτό πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Τρία χρόνια πέρασαν από τότε που πήγαμε για πρώτη φορά γυμνάσιο. Τώρα αλλά τρία χρόνια μας περιμένουν στο Λύκειο! Πώς νιώθετε και τι περιμένετε από τη νέα σχολική χρονιά;;; Ας γίνει αυτό το δικό μας θέμα για όσους θα πάμε Α Λυκείου:D:D

Λίγο άγχος, για την Α' Λυκείου... τα μαθήματα δυσκολεύουν, έχουμε περισσότερες υποχρεώσεις και περισσότερο διάβασμα.

Εγώ στάνταρ θα πάω θετική κατεύθυνση, οπότε θα δώσω βάση στα θετικά μαθήματα, χωρίς ωστόσο να παρατήσω εντελώς τα άλλα. Στην Β' Λυκείου, θα τα παρατήσω και θα ασχοληθώ μόνο με της κατεύθυνσης, το ίδιο και στην Γ'.

Τέλος, θα κάνω φροντιστήρια σε όλα τα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Λίγο άγχος, για την Α' Λυκείου... τα μαθήματα δυσκολεύουν, έχουμε περισσότερες υποχρεώσεις και περισσότερο διάβασμα.

Εγώ στάνταρ θα πάω θετική κατεύθυνση, οπότε θα δώσω βάση στα θετικά μαθήματα, χωρίς ωστόσο να παρατήσω εντελώς τα άλλα. Στην Β' Λυκείου, θα τα παρατήσω και θα ασχοληθώ μόνο με της κατεύθυνσης, το ίδιο και στην Γ'.

Τέλος, θα κάνω φροντιστήρια σε όλα τα μαθήματα.

Μην έχεις καθόλου άγχος ... ;) Η Α' λυκείου με καλό διάβασμα σε όλα τα μαθήματα βγαίνει άνετα !
Αφού είσαι σίγουρος ότι θα πας θετική στη Β' δώσε γερές βάσεις στα μαθήματα που σε ενδιαφέρουν από φέτος (κι εγώ αυτό έκανα αφού θα πάω Θεωρητική) ... παράλληλα όμως μην παραμελήσεις τα υπόλοιπα αφού και στη Β' και στη Γ' αποτελούν μαθήματα Γενικής Παιδείας ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Στην Α' λυκείου θα δείτε με άλλο μάτι τα αρχαία και θα τα αγαπήσετε περισσότερο.:D
Το ίδιο ισχύει και για το μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας (βλ. Έκφραση-Έκθεση).

Υγ. Κρατήστε το άγχος για του παραχρόνου. Θα έχετε περισσευούμενο. Τώρα δε χρειάζεται!:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobis

Νεοφερμένος

Ο bobis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
νταξ οπως περασε το γυμνασιο θα περασει και το λυκειο ετσι πιστευω με περισσοτερο διαβασμα ομως
το προβλημα μου ειναι πιο μετα εμενα, δεν ξερω τι κατευθυνση να παω εχω αρχισει αυτο το διλημμα:hmm:
καλα θα δουμε
ομως παιδια πιστευω οτι θα περναμε καλυτερα στο λυκειο απο οτι στο γυμνασιο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
νταξ οπως περασε το γυμνασιο θα περασει και το λυκειο ετσι πιστευω με περισσοτερο διαβασμα ομως
το προβλημα μου ειναι πιο μετα εμενα, δεν ξερω τι κατευθυνση να παω εχω αρχισει αυτο το διλημμα:hmm:
καλα θα δουμε
ομως παιδια πιστευω οτι θα περναμε καλυτερα στο λυκειο απο οτι στο γυμνασιο;)

Την κατεύθυνση θα την επιλέξεις προς το τέλος της Α' λυκείου όταν θα έχεις εμβαθύνει αρκετά σε όλα τα μαθήματα Γενικής Παιδείας και θα είσαι σε θέση να καταλάβεις σε τι θες να εμβαθύνεις τις γνώσεις σου στη Β' ... :)
Το τελευταίο είναι όντως υποκειμενικό ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Έχε στο νου σου και τις επαγγελματικές διεξόδους της κάθε κατεύθυνσης και όχι μόνο σε ποια μαθήματα είσαι καλός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Πέρασα καλά στο Γυμνάσιο(με εξαιρέση την 2α που ήταν αδιάφορη τάξη), αλλά πλέον πιστεύω πως ήρθε ο καιρός να φύγω, αρκετά έκατσα. Άλλωστε το βαρέθηκα. Πιστεύω στο Λύκειο θα είναι καλύτερα τα πράγματα, με τις σχέσεις ανάμεσα στους μαθητές, αφού ανακαλύπτω από τους ίδιους μου τους συμμαθητές και φίλους, πως φαίνεται να έχουν ωριμάσει, ιδιαίτερα τα αγόρια(όσο γίνεται να ωριμάσουν αυτά:P). Με τους καθηγητές εντάξει, σίγουρα θα υπάρχουν κανα 2 κομπλεξάρες, πάντα γίνεται αυτό.
Μπορώ να πω λοιπόν, πως είμαι ιδιαίτερα χαρούμενη που θα πάω 1η Λυκείου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobis

Νεοφερμένος

Ο bobis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Την κατεύθυνση θα την επιλέξεις προς το τέλος της Α' λυκείου όταν θα έχεις εμβαθύνει αρκετά σε όλα τα μαθήματα Γενικής Παιδείας και θα είσαι σε θέση να καταλάβεις σε τι θες να εμβαθύνεις τις γνώσεις σου στη Β' ... :)
Το τελευταίο είναι όντως υποκειμενικό ... ;)

ee νταξυ δικη μου γνωμη:P οσον αφορα το αλλο ναι εχεις δικιοομως γιαυτο πρεπει να κανω αρκετο διαβασμα για να μην χασω τιποτα για αυτο που θα αποφασισω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Πέρασα καλά στο Γυμνάσιο(με εξαιρέση την 2α που ήταν αδιάφορη τάξη), αλλά πλέον πιστεύω πως ήρθε ο καιρός να φύγω, αρκετά έκατσα. Άλλωστε το βαρέθηκα. Πιστεύω στο Λύκειο θα είναι καλύτερα τα πράγματα, με τις σχέσεις ανάμεσα στους μαθητές, αφού ανακαλύπτω από τους ίδιους μου τους συμμαθητές και φίλους, πως φαίνεται να έχουν ωριμάσει, ιδιαίτερα τα αγόρια(όσο γίνεται να ωριμάσουν αυτά:P). Με τους καθηγητές εντάξει, σίγουρα θα υπάρχουν κανα 2 κομπλεξάρες, πάντα γίνεται αυτό.
Μπορώ να πω λοιπόν, πως είμαι ιδιαίτερα χαρούμενη που θα πάω 1η Λυκείου. :)

Υποκειμενικά μιλώντας ... στο Λύκειο η 1η και 2α καλές είναι ! ;)
Μετά αρχίζει δυστυχώς το δύσκολο μέρος του Λυκείου ... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobis

Νεοφερμένος

Ο bobis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Έχε στο νου σου και τις επαγγελματικές διεξόδους της κάθε κατεύθυνσης και όχι μόνο σε ποια μαθήματα είσαι καλός.

ναι σιγουρα
η θετικη νομιζω εχει καλυτερους διεξοδους αλλα αυτη ειναι δικια μου γνωμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
ναι σιγουρα
η θετικη νομιζω εχει καλυτερους διεξοδους αλλα αυτη ειναι δικια μου γνωμη

Και καλύτερες και περισσότερες διεξόδους! Ανοίγει σχεδόν όλα τα πεδία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top