Τι λειτουργικά προτιμάτε;

Τί λειτουργικά προτιμάτε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 103)
  • Windows 7

    Ψήφοι: 65 63.1%
  • Ubuntu / xubuntu / lubuntu / edubuntu

    Ψήφοι: 19 18.4%
  • Windows XP

    Ψήφοι: 15 14.6%
  • Snow Leopard

    Ψήφοι: 4 3.9%
  • LinuxMint/MintDebian

    Ψήφοι: 12 11.7%
  • Lion / Mountain Lion

    Ψήφοι: 7 6.8%
  • Leopard

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • Windows 95/98/98 SE/2000/ME

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • Άλλο/linux-based

    Ψήφοι: 16 15.5%
  • Άλλο/FreeBSD-based

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • Άλλο/Microsoft DOS-based

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows 8

    Ψήφοι: 6 5.8%
  • Windows 10

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
εκδοση; περιβαλλον εργασίας;

Γενικα δεν μου αρεσουν!!! Ουτε τα linux!! Προτιμω windows!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Φοβάμαι να πειραματιστώ είναι η αλήθεια.Από το ubuntu είμαι ευχαριστημένος,αλλά όσο πιο γρήγορο γίνει τόσο καλύτερα..Θα δω τι θα κάνω..

τι RAM έχεις;

γενικά πάντως αν δεν το τιγκάρεις στα flash ( πολλά youtube ανοιχτά ) η κατανάλωση δε θα περάσει ποτέ το 1gb και με unity/gnome-shell
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
To ubuntu είναι πολύ εξυπηρετικό.Στο software center μπορείς να βρεις πάρα πολλές χρήσιμες εφαρμογές.:D1 RAM έχω Βασίλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
To ubuntu είναι πολύ εξυπηρετικό.Στο software center μπορείς να βρεις πάρα πολλές χρήσιμες εφαρμογές.:D1 RAM έχω Βασίλη.

δε νομίζω πως θα χεις πρόβλημα με κανονικό ubuntu. Αν σου φαίνεται αργό μπορείς να προχωρήσεις σε xfce/lxde αλλά να έχεις υπόψη σου θα έχεις φυσικά μια υποχώρηση στα εφέ και ένα αλλαγμένο interface.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Το περίμενα House. Ξέρουμε τα linux είναι φοβερά, ελαφριά κλπ κλπ για τον κοινό χρήστη όμως Χάουζ δεν είναι προσιτά. Αν έχεις γνώσεις ναι.
To mac defender δεν το χρησιμοποιεί κανείς.
Για trush τα Lion? Τα έχεις χρησιμοποιήσει μήπως και εκφέρεις και άποψη? Για την εικοΝίτσα σου πάντως και for the record για update δεν πλήρωσα ποτέ τίποτα. Οι διορθώσεις για τα bugs ερχονται με auto update και free download.
Αν από τα windows πας σε OS X δεν γυρνάς πίσω. True story.

Κοίτα, το λίνουξ είναι κάτι τέτοιο
(κι αυτο συγκεκριμενα ειναι arch))
Αυτό καθεαυτό, τρέχει μονο σε σερβερς, σε οικιακους υπολογιστες σπανια θα το δεις.
Υπάρχουν ενα σωρό διανομές εκεί έξω που είναι φιλικές προς το χρήστη!
Η οικογένεια του ubuntu (βασισμενο στo debian)
  • ubuntu (μεχρι προτινως με gnome πλεον με unity)
  • kubuntu(με kde αλλα σταματησε η canonical την υποστηριξη)
  • xubuntu(με xfce, προοριζεται για μηχανηματα ελαφριων προδιαγραφων)
  • lubuntu(με lxde, προοριζεται για μηχανηματα ελαφριων προδιαγραφων)
  • edubuntu (προοριζεται για τα σχολεία)

Η οικογένεια του Mint(με προεγκατεστημενα το ΜΑΤΕ και το cinnamon)
  • LinuxMint (βασισμενο στo ubuntu)
  • MintDebian (βασισμενο στo debian)

Μετά υπαρχουν διανομές που προορίζονται περισσότερο για επαγγελματική χρήση όπως το Suse, το Debian, το Fedora, το Arch και το Backtrack (και σαφώς δεν ενδεικνυνται για κάποιον που τωρα ξεκινά)

Συνιστώ το xubuntu, γιατι προσφέρει ένα γρήγορο και εύχρηστο περιβάλλον ακόμα και σε μηχανήματα 10ετίας;)

Προσωπικά Χρησιμοποιώ ubuntu 12.04 στον φορητό και ubuntu 10.04 στον σταθερό.

Ένας λόγος που κάποιος ΔΕΝ θα χρησιμοποιήσει κάποιο λίνουξ είναι η μη υποστήριξη (προς το παρόν) με κλειστό λογισμικό από εταιρίες όπως η adobe και η Corel.
πχ για σχέδιο ή μονταζ τα Snow Leopard και Lion (καθως και το επικειμενο Mountain Lion) αποκλειστικά σε μηλόκουτο είναι μονόδρομος

Την αυτοκτονία της Μicrosoft με τα windows 8 δεν μπαινω καν στον κοπο να τη σχολιασω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
δε νομίζω πως θα χεις πρόβλημα με κανονικό ubuntu. Αν σου φαίνεται αργό μπορείς να προχωρήσεις σε xfce/lxde αλλά να έχεις υπόψη σου θα έχεις φυσικά μια υποχώρηση στα εφέ και ένα αλλαγμένο interface.

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι,να αφήσω το κανονικό ubuntu.Δε μου αρέσουν τα εφέ των άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Γενικα δεν μου αρεσουν!!! Ουτε τα linux!! Προτιμω windows!!
Ναι δεν αμφιβάλλω, ομως δεν μας είπες ποια διανομη και με ποιο γραφικο ήταν αυτη που χρησιμοποιουσες και δεν σου αρεσε...:hmm:
Κι εγώ αυτό σκέφτομαι,να αφήσω το κανονικό ubuntu.Δε μου αρέσουν τα εφέ των άλλων.

Το συστημα δεν αλλάζει εσωτερικά, δεν θα κάνεις καποιο φορματ για να πας σε xubuntu;)
θα τα εγκαταστησεις με apt-get ή μεσω synaptic, (ως xubuntu-desktop)
θα κανεις αποσύνδεση και θα κανεις login με περιβαλλον εργασιας Xfce ;)

δε νομίζω πως θα χεις πρόβλημα με κανονικό ubuntu. Αν σου φαίνεται αργό μπορείς να προχωρήσεις σε xfce/lxde αλλά να έχεις υπόψη σου θα έχεις φυσικά μια υποχώρηση στα εφέ και ένα αλλαγμένο interface.

βασικά νομίζω πως ο Iratus χρησιμοποιεί ΜΑΤΕ :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Και παλι,ας μην το χαντακωνουμε τοσο πολυ το λινουξ,για προγραμματακια που τρεχουν σε windows,υπαρχει το wine,που φυσικα αλλα δεν τα τρεχει καθολου,αλλα τα ''ριχνει'' μετα απο 1 λεπτο,αλλα οσο προχωραει το θεμα,ολο και περισσοτερα προγραμματα συνεχιζει να τρεχει.
Επισης,οπως προαναφερθηκε,υπαρχουν και ευκολες εκδοσεις λινουξ προς την χρηση,οπως το ubuntu αλλα και εκδοσεις που χρησιμοποιουνται για τεστακια,δοκιμες και συνθετες χρησεις,οπως πχ Slackware (απο το οποιο σας γραφω και τωρα :P )

Ας μην μπουμε στο κοπο να συγκρινουμε το λινουξ,που ενας καλος χρηστης μπορει να το κανει υπερ-ασφαλισμενο απο μαλγουερ και εισβολες,με το μακ,που δεν ξερει τι του γινεται.Εδω οι ιδιοι ρε παιδια της μακ,δεν αναγνωριζουν τις μολυνσεις του!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Mπορώ να κάνω και από το synaptic και απο το terminal.Ναι έχω το mate.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Η αγορά των πισι δεν είναι στατική.

Μεχρι το 2004 υπηρχε υποστηριξη μονο για windows
γυρω στο 2006 εγινε το μεγαλο μπαμ με την Apple και το Leopard
Kαι αυτο, γιατι η Apple μετα απο ΤΟΣΑ χρονια στην αγορά, κατάλαβε επιτέλους πως απο PPC αρχιτεκτονικη έπρεπε να περάσει σε χ86
Και το γελοίο της υπόθεσης είναι πως η Apple σήμερα δεν έχει χρεοκοπήσει, επειδή η Microsoft της αγόρασε το στοκ απο τα PPC G3 τα οποία δεν έφευγαν με τίποτα
πλεον όλα δείχνουν πως η αγορά τείνει να κατασταλάξει σε Linux-based διανομες και ειδικά σε κάτι debianοειδες.

Τα κυρια πράγματα για την επιλογή ενος λειτουργικου είναι η συμβατότητα με το διαδικτυο και τα παιχνιδια
Όλες οι εταιριες και οι κοινοτητες λογισμικου πέτυχαν το πρώτο.
Στόχος είναι το Δευτερο, και τα linux-based παιχνιδια αυξανονται πολυ πιο γρηγορα απο τα mac-based κυριως λογω ευρειας αποδοχης λογω χαμηλου κόστους;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Την αυτοκτονία της Μicrosoft με τα windows 8 δεν μπαινω καν στον κοπο να τη σχολιασω....

Συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Νομίζω ότι όλο μου το προφίλ μαρτυρά πιο λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιώ!! :P
Αυτό είναι το FEDORΑ!! :clapup:

Είναι μια διανομή Linux, η οποία κατά την γνώμη μου είναι η καλύτερα για διάφορους λόγους. Επίσης συμμετέχω και στην κοινότητα του Fedora, γράφοντας άρθρα, οδηγούς και κάνοντας μεταφράσεις.


Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά ΕΔΩ για να δείτε περι τίνος πρόκειται.
Κατά την άποψή μου όλες οι διανομές Linux είναι έτη φωτός μπροστά από τα windows και πλέον είναι και πολύ εύκολες στην χρήση!!!!
Ρίξτε μια ματιά στο blog μου (στην υπογραφή) και δεν θα χάσετε.
[προσοχή: δεν φέρω καμία ευθύνη σε περίπτωση ανεπιθύμητης πώρωσης με το fedora και το Linux :P ]

Κοίτα, το λίνουξ είναι κάτι τέτοιο
(κι αυτο συγκεκριμενα ειναι arch))
Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Το Linux είναι κάτι τέτοιο:

Screenshot from 2012-06-02 22:08:23.png

Screenshot from 2012-06-01 22:42:39.png

Screenshot-5.png

Screenshot1110.png

nEW.png

Η γραμμή εντολών είναι πάρα πολύ χρήσιμο εργαλείο, αλλά πλέον οι χρήστες δεν χρειάζεται να γνωρίζουν bash, για να δουλεύουν σε linux!!

Γενικα δεν μου αρεσουν!!! Ουτε τα linux!! Προτιμω windows!!

Καταρχήν δεν είναι ΤΑ Linux ΑΛΛΑ ΤΟ Linux!
Και δεύτερον πες μας πιο γραφικό περιβάλλον χρησιμοποίησες και δεν σου άρεσε.
Στα παραπάνω screenshots είναι το gnome 3 και το gnome 2. Υπάρχουν πολλά ακόμα γραφικά περιβάλλοντα τα οποία μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος.

ΑΛΛΑ το μεγαλύτερο προτέρημα και -αν θέλετε- η μαγεία στο Linux δεν είναι ούτε τα εφέ, ούτε η ταχύτητα, ούτε η σταθερότητα, αλλά η ελευθερία!!
Το Linux είναι ένα λειτουργικό σύστημα ελεύθερου λογισμικού πράγμα που σημαίνει ότι ο καθένας μπορεί να μπει στον κώδικά του και να τον αλλάξει, να αναδιανέμει αυτό που έφτιαξε κτλ (δείτε στο blog μου)
Η μαγεία είναι ότι κάνοντας απλά πράγματα (π.χ μεταφράσεις) είσαι μέλος της κοινότητας και ουσιαστικά είσαι ένας από αυτούς που φτιάχνουν το λειτουργικό σύστημα. Δεν είσαι ένας απλός καταναλωτής προϊόντων!

Το Fedora είναι μια διανομή Linux η οποία δημιουργείται 100% από την κοινότητά της και αυτά που πετυχαίνει είναι εντυπωσιακά. Το να συμμετέχεις σε μια τέτοια κοινότητα, γνωρίζοντας νέους ανθρώπους και μαθαίνοντας νέα πράγματα είναι φανταστικό!!
Ρίξτε μια ματιά στο intenet και θα καταλάβετε τι εννοώ!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
windows 7 (αλήθεια τα vista γιατί δεν είναι στη λίστα; ), αν και στο netbook μπορεί να βάλω πάλι xp, δεν ξέρω θα δω, στα desktop πάντως 7.
Εντάξει τώρα ubuntu είχα, αλλά είχα κάτι προβληματάκια με το ασύρματο οπότε έφαγαν σβήσιμο, δεν τα είχα συνηθίσει κιόλας...
Όσο για τα λειτουργικά της macintosh, δεν είχα ποτέ τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Νομίζω ότι όλο μου το προφίλ μαρτυρά πιο λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιώ!! :P
Αυτό είναι το FEDORΑ!! :clapup:
Καλώς τον Fedorάκια;) Kαι σε έβλεπα τοσο καιρό στο φουρμ και περαν του άβαταρ και της υπογραφης σου δεν είχες γράψει τίποτα! Έλα να τους μυησουμε όλους στο λίνουξ!:P
τι περιβάλλον τρέχεις εσύ;
Κατά την άποψή μου όλες οι διανομές Linux είναι έτη φωτός μπροστά από τα windows και πλέον είναι και πολύ εύκολες στην χρήση!!!!
Ακριβώς! Αρκεί να έχετε ανοιχτά μάτια, μυαλά και λογισμικά και μπορείτε να κάνετε τα πάντα. Ταχύτατα!
Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Το Linux είναι κάτι τέτοιο:
Στα παραπάνω screenshots είναι το gnome 3 και το gnome 2. Υπάρχουν πολλά ακόμα γραφικά περιβάλλοντα τα οποία μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος.
Πρίν πείς κάτι, ψαξου λίγο καλύτερα;)
Αυτά που παράθεσες είναι διανομές linux με UI! Όχι καθαρό linux. ;)
To linux είναι ο πυρήνας και κάποια βασικά προγράμματα όπως προαναφέρθηκε;)
Γι αυτό και το σωστό είναι να λέμε π.χ. "Debian με Linux 3.2.0.26.28" ή μόνο "Debian" και όχι "Linux" σκετο

Καταρχήν δεν είναι ΤΑ Linux ΑΛΛΑ ΤΟ Linux!
Και δεύτερον πες μας πιο γραφικό περιβάλλον χρησιμοποίησες και δεν σου άρεσε.
Σωστή παρατήρηση, προς βρώσιν και διόρθωσιν!:P



ΑΛΛΑ το μεγαλύτερο προτέρημα και -αν θέλετε- η μαγεία στο Linux δεν είναι ούτε τα εφέ, ούτε η ταχύτητα, ούτε η σταθερότητα, αλλά η ελευθερία!!
https://www.deviantart.com/download/45730927/Che_Tux__Linux___Communism_by_yashton.jpg

Το Fedora είναι μια διανομή Linux η οποία δημιουργείται 100% από την κοινότητά της και αυτά που πετυχαίνει είναι εντυπωσιακά. Το να συμμετέχεις σε μια τέτοια κοινότητα, γνωρίζοντας νέους ανθρώπους και μαθαίνοντας νέα πράγματα είναι φανταστικό!!
H διανομή Fedora δεν δημιουργείται και υποστηρίζεται απ'ευθείας από την κοινότητα.
Δημιουργείται από την Red Hat Incorporated και αναπτύσσεται και ενημερώνεται από την κοινότητα( και έχουμε φτάσει αισίως στην 16 διανομή!)
Με τον Ίδιο τρόπο λειτουργεί και το Ubuntu, που βγαίνει καινούριο κάθε 6μηνο από την Canonical
καθώς και το Suse, που υποστηρίζεται από την Novell!
Αντιθέτως, υπάρχουν διανομές όπως το πολύ επιτυχημένο Debian, που γράφεται και υποστηρίζεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από την κοινότητα του. Κάτι που το καθιστά πολύ σταθερό και διαδεδομένο στους επαγγελματίες, αλλά (ακόμα) ακατάλληλο για οικιακή χρήση. Επίσης αποτέλεσμα και μειονέκτημα της συγγραφής και υποστήριξης αποκλειστικά από communities είναι ο αργός ρυθμός δημιουργίας νέων εκδόσεων!

αλήθεια τα vista γιατί δεν είναι στη λίστα;
είναι! Επιλογή: Άλλο/Microsoft DOS-based
Όσο για τα λειτουργικά της macintosh, δεν είχα ποτέ τίποτα.
ονομάζονται Macintosh ή λειτουργικά της Apple
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
τι περιβάλλον τρέχεις εσύ;

Gnome 3!! έχω βέβαια και KDE και XFCE, αλλά το καινούριο Gnome με έχει μαγέψει!

Αυτά που παράθεσες είναι διανομές linux με UI! Όχι καθαρό linux. ;)
To linux είναι ο πυρήνας και κάποια βασικά προγράμματα όπως προαναφέρθηκε;)
Γι αυτό και το σωστό είναι να λέμε π.χ. Debian με Linux 3.2.0.26.28 και όχι Linux σκετο

Προφανώς!!!! :P
Απλώς όταν λέμε στους χρήστες Linux, εννοούμε τις διανομές Linux!!
Οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν καν τι είναι kernel κτλ!!
Εντάξει, φυσικά και δεν είναι σωστό!!!

H διανομή Fedora δεν δημιουργείται και υποστηρίζεται απ'ευθείας από την κοινότητα.
Δημιουργείται από την Red Hat Incorporated και αναπτύσσεται και ενημερώνεται από την κοινότητα( και έχουμε φτάσει αισίως στην 16 διανομή!)

Το fedora δημιουργήθηκε από την Red Hat το 2004, πλέον όμως αναπτύσσεται από την κοινότητα. Η Red Hat έχει χαρακτήρα "χορηγού", που παίρνει τον κώδικα του fedora και τον ενσωματώνει στο Red Hat Enterprise Linux που εκδίδει αυτή!
Ααα και είμαστε αισίως στην έκδοση 17 :P Πολύ μπροστά!! :D

Εσύ ποια διανομή έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Εντάξει, φυσικά και δεν είναι σωστό!!! Προφανώς!!!! :P
Απλώς όταν λέμε στους χρήστες Linux, εννοούμε τις διανομές Linux!!
Οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν καν τι είναι kernel κτλ!!
Εϊμαι υπέρ της σωστής εκμάθησης της σωστής ορολογίας απο την αρχή!;)

Το fedora δημιουργήθηκε από την Red Hat το 2004, πλέον όμως αναπτύσσεται από την κοινότητα. Η Red Hat έχει χαρακτήρα "χορηγού", που παίρνει τον κώδικα του fedora και τον ενσωματώνει στο Red Hat Enterprise Linux που εκδίδει αυτή!
Ααα και είμαστε αισίως στην έκδοση 17 :P Πολύ μπροστά!! :D
Να τις εκατοστησετε!:P
Εσύ ποια διανομή έχεις;
Eίπα παραπάνω Ubuntu 10.04 gnome2 στο σταθερο και Ubuntu 12.04 Unity στο laptop(το οποιο θα παει προς Xubuntu μερια ομως με το που τελειωσει η εξεταστικη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-kostas.gr

Νεοφερμένος

Ο e-kostas.gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γιατί δεν βάλατε τα Win VISTA; :worry:

Ψήφισα Ubuntu και Win 7 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
στον υπολογιστή έχω εγκατηστημένα Windows 7
Ubuntu,Linux Mint...

με διαφορά χρησιμοποιώ πιο πολύ τα 7...δεν τα εμπιστευομαι τα άλλα δυο τόσο ,οσο τα windows...δεν τα ξέρω και πολύ καλά...
και ubuntu και mint έχουν ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ μειονέκτημα...(ίσως να είναι +ενας λόγος που δεν τα χρησιμοποιώ τοοσο),αυτο ειναι οτι
η μπαταρία του laptop τελειώνει πολύ πιο γρήγορα...

απο γραφικό περιβάλλον προτιμώ Linux Mint!(oχι οτι των win,με χαλάει) αλλα ubuntu,δεν με ενθουσιάζει..αν και είναι αρκετα βολικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jericho

Νεοφερμένος

Ο Θεόδωρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά... Επειδή σας βλέπω εδώ και ώρα να "μάχεστε" για τα λειτουργικά, να σας πω κι εγώ τη γνώμη μου.

Το λειτουργικό που χρησιμοποιεί ο καθένας είναι καθαρά προσωπική του επιλογή. Άλλα έρχονται προεγκατεστημένα, άλλα τα κατεβάζουμε κτλ κτλ κτλ. Το κάθε λειτουργικό είναι καλό σε κάτι. Το Mac OS X στην απλότητά του, το Linux στις πολλές χρήσεις και στον ανοιχτό κώδικα που το κάνει προσαρμόσιμο στις ανάγκες των χρηστών και τα Windows στην πληθώρα εφαρμογών που υπάρχουν, και φυσικά παίζει και το γεγονός ότι είναι προεγκατεστημένα στους περισσότερους υπολογιστές. No offense, Mac users, αλλά το Mac OS X υπάρχει μόνο στα Mac.

Συνεπώς αδίκως μαλώνετε. Ο καθένας ας χρησιμοποιήσει αυτό που θέλει. Δεν υπάρχει ουσιαστικά κάτι για το οποίο μπορείτε να μαλώσετε :P Δεν πιάνονται σε κανέναν τομέα. Όλα έχουν γίνει εύκολα στη χρήση, εφαρμογές υπάρχουν, από κει και πέρα είναι θέμα γούστου.

Ειρήνη ημίν αδέρφια μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Γιατί δεν βάλατε τα Win VISTA; :worry:
αντιστοιχούν στην επιλογή Άλλο/Microsoft DOS-based;)

και ubuntu και mint έχουν ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ μειονέκτημα,
αυτό ειναι ότι η μπαταρία του laptop τελειώνει πολύ πιο γρήγορα...
μάλλον το αντίθετο, εκτός κι αν αποτελείς την παγκόσμια εξαίρεση:P
απο γραφικό περιβάλλον προτιμώ Linux Mint!(oχι οτι των win,με χαλάει) αλλα ubuntu,δεν με ενθουσιάζει..αν και είναι αρκετα βολικό...
ποιο από όλα;;;:P
gnome; unity; cinnamon; MATE; xfce;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top