Τι λειτουργικά προτιμάτε;

Τί λειτουργικά προτιμάτε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 103)
  • Windows 7

    Ψήφοι: 65 63.1%
  • Ubuntu / xubuntu / lubuntu / edubuntu

    Ψήφοι: 19 18.4%
  • Windows XP

    Ψήφοι: 15 14.6%
  • Snow Leopard

    Ψήφοι: 4 3.9%
  • LinuxMint/MintDebian

    Ψήφοι: 12 11.7%
  • Lion / Mountain Lion

    Ψήφοι: 7 6.8%
  • Leopard

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • Windows 95/98/98 SE/2000/ME

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • Άλλο/linux-based

    Ψήφοι: 16 15.5%
  • Άλλο/FreeBSD-based

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • Άλλο/Microsoft DOS-based

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows 8

    Ψήφοι: 6 5.8%
  • Windows 10

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Επειδή έχουν ένα φωτισμένο μήλο τα mac, δε σημαίνει ότι είναι και τα καλύτερα στην αγορά. Μην τρελαινόμαστε:P

Το Θέμα προέκυψε από το υφιστάμενο θέμα Laptop ή Desktop
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Επειδή έχουν ένα φωτισμένο μήλο τα mac, δε σημαίνει ότι είναι και τα καλύτερα στην αγορά. Μην τρελαινόμαστε:P

Εγώ πάντως σε windows δεν επιστρέφω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είμαι μεγάλη jj για να δοκιμάζω νέα πράγματα!
(Ήμουν σίγουρη τι θα απαντήσεις!!! :P :P :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Είμαι μεγάλη jj για να δοκιμάζω νέα πράγματα!
(Ήμουν σίγουρη τι θα απαντήσεις!!! :P :P :P )
Για να δούμε τι θα απαντήσει εδώ ο jj.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Είμαι μεγάλη jj για να δοκιμάζω νέα πράγματα!
(Ήμουν σίγουρη τι θα απαντήσεις!!! :P :P :P )
Γριούλα, γριούλα:P
Δεν έχουν όλα τα laptops/netbooks/desktops προεγκατεστημένα τα windows. Αν ζητήσεις laptop χωρίς λειτουργικό, θα σου δώσουν (άσχετα που μπορεί να σου πουν ότι δεν υπάρχει:P). Αυτό "μου τη δίνει", αν θέλεις.
To Mac OS δεν έχει κάποια ουσιαστική διαφορά με τα άλλα unix-based λειτουργικά. Γιατί; Γιατί είναι κι αυτό unix-based. Προφανώς, λοιπόν, έχει την ίδια αρχή λειτουργίας, οπότε η αλλαγή δε θα σε ξαφνιάσει, όπως με τους windows users που στρέφονται σε linux.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ξέρουμε τα linux είναι φοβερά, ελαφριά κλπ κλπ για τον κοινό χρήστη όμως δεν είναι προσιτά. Αν έχεις γνώσεις ναι.
To mac defender δεν το χρησιμοποιεί κανείς.
Για trush τα Lion? Τα έχεις χρησιμοποιήσει μήπως και εκφέρεις και άποψη? Για την εικοΝίτσα σου πάντως και for the record για update δεν πλήρωσα ποτέ τίποτα. Οι διορθώσεις για τα bugs ερχονται με auto update και free download.
Αν από τα windows πας σε OS X δεν γυρνάς πίσω. True story.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ειχα κανει εγκατασταση τα MAC OS LEOPARD σε windows pc με empire efi και τα εψαξα.
Καταλαβα,μετα απο συγκριση με λινουξ,οτι δινεις τοσο χρημα μονο και μονο για την σταμπα του μηλου,και τιποτα παραπανω.Αφου ουτε ασφαλεια προσφερουν,τι να λεμε τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Να βάλεις Windows 7. ;)
Κοίτα, χρειάζεται να αγοράζω άδεια χρήσης των Windows 7. Θα μου πεις, κατέβασέ τα σπασμένα, αλλά δε θέλω. Μετά θα ψάχνω σπασμένες ενημερώσεις. Άσε καλύτερα:P

Χωρίς πλάκα, τα Windows Vista με SP2 είναι κλάσεις ανώτερα από τα Gold (χωρίς SP), δεν κολλάνε συνέχεια, ούτε δημιουργούν συχνά προβλήματα μνήμης. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος. Παίζω τα παιχνίδια που θέλω, κάνω τη δουλειά μου ωραία και καλά χωρίς προβλήματα. Γιατί να κάνω upgrade;:P Όταν τελειώσει η υποστήριξη των Windows Vista, το συζητάμε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Τα βαρέθηκα τα win7
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Ξέρουμε τα linux είναι φοβερά, ελαφριά κλπ κλπ για τον κοινό χρήστη όμως δεν είναι προσιτά. Αν έχεις γνώσεις ναι.
To mac defender δεν το χρησιμοποιεί κανείς.
Για trush τα Lion? Τα έχεις χρησιμοποιήσει μήπως και εκφέρεις και άποψη? Για την εικοΝίτσα σου πάντως και for the record για update δεν πλήρωσα ποτέ τίποτα. Οι διορθώσεις για τα bugs ερχονται με auto update και free download.
Αν από τα windows πας σε OS X δεν γυρνάς πίσω. True story.

Το linux είναι πανεύκολο στη χρήση.Δε χρειάζεται ιδιαίτερες γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ειχα κανει εγκατασταση τα MAC OS LEOPARD σε windows pc με empire efi και τα εψαξα.
Καταλαβα,μετα απο συγκριση με λινουξ,οτι δινεις τοσο χρημα μονο και μονο για την σταμπα του μηλου,και τιποτα παραπανω.Αφου ουτε ασφαλεια προσφερουν,τι να λεμε τωρα.

House τα Leopard είναι σα να λέμε windows xp :knife:
Αν θα μπορούσε να υπάρξει ποτέ αντιστοιχία, έστω αναλογία. Δοκίμασε να βάλεις έτσι τα Lion που είναι πανάλαφρα και πάνε φέτες και μετά το συζητάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Αν με τη λεξη "προσιτα" εννονουμε να γινονται ολα με ενα κλικ και ακομα και για το καθε ενα σφαλμα να σου βγαζει κι ενα πανεμορφο window , τοτε ναι τα λειτουργικα πανω σε Linux δεν ειναι προσιτα.

Περα απο αυτες (και αλλες πολλες) διαφορες , υπαρχει και η διαφορα φιλοσοφιας πανω στα οποια ειναι δομημενα τα λειτουργικα. Τεσπα επειδη ειμαστε off topic ...

Αν δεν υπαρχει λογος για φορητο υπολογιστη , τοτε δαγκωτο σταθερο. Διαφωνω καθετα με τη λογικη... θα παρω φορητο και θα τον εχω ολη την ωρα πανω στο κρεβατι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Ποιο λειτουργικό μου προτείνετε να περάσω σε netbook;Θέλω κάτι ελαφρύ και εύκολο στη χρήση.(έχω windows 7 starter και ubuntu).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Ποιο λειτουργικό μου προτείνετε να περάσω σε netbook;Θέλω κάτι ελαφρύ και εύκολο στη χρήση.(έχω windows 7 starter και ubuntu).

βαλε xubuntu ή lubuntu
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Αν με τη λεξη "προσιτα" εννονουμε να γινονται ολα με ενα κλικ και ακομα και για το καθε ενα σφαλμα να σου βγαζει κι ενα πανεμορφο window , τοτε ναι τα λειτουργικα πανω σε Linux δεν ειναι προσιτα.

Περα απο αυτες (και αλλες πολλες) διαφορες , υπαρχει και η διαφορα φιλοσοφιας πανω στα οποια ειναι δομημενα τα λειτουργικα. Τεσπα επειδη ειμαστε off topic ...

Αν δεν υπαρχει λογος για φορητο υπολογιστη , τοτε δαγκωτο σταθερο. Διαφωνω καθετα με τη λογικη... θα παρω φορητο και θα τον εχω ολη την ωρα πανω στο κρεβατι μου.

Σαφως!! Εμενα μου χάρισαν ένα laptop αν και ειχα 2 σταθερους που τα σπανε!!! off λιγο αλλα ακομα τον κλαιω μου τον εσπασε ενας Τσεχος!! Τα laptop εχουν πολλα μειονεκτηματα σε σχεση με τους σταθερους!! Το φορητο πλεονεκτημα τους εαν δεν υπαρχει λογος να το εκμεταλλευτεί κανεις δεν εχει και λογο να παρει φορητο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
βαλε xubuntu ή lubuntu

Φοβάμαι να πειραματιστώ είναι η αλήθεια.Από το ubuntu είμαι ευχαριστημένος,αλλά όσο πιο γρήγορο γίνει τόσο καλύτερα..Θα δω τι θα κάνω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Φοβάμαι να πειραματιστώ είναι η αλήθεια.Από το ubuntu είμαι ευχαριστημένος,αλλά όσο πιο γρήγορο γίνει τόσο καλύτερα..Θα δω τι θα κάνω..

Ω χαλι αυτα τα buntu :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top