Γεωπονία ΑΠΘ vs Φυσικό ΑΠΘ

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Δεν ξέρω στο μηχανογραφικό ποια σχολή να δηλώσω πρώτη,ανάμεσα από αυτές τις δύο.Άλλοι μου λένε ότι το φυσικό είναι πλατύσκαλο και έχεις πολλές επαγγελματικές διεξόδους.Και ότι αν πάω γεωπονία θα κάθομαι στα χωράφια και θα χαλάσω το δέρμα μου στον ήλιο.Γενικά την σνομπάρουν πολύ αυτή την σχολή.Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με τις δυνατότητες που έχεις μόλις τελειώσεις την σχολή //ευχαριστώ εκ των προτέρων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πόσα μόρια έχεις βγάλει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Κρίστιν μόλις είδα το θέμα είπα να η ευκαιρία μου να δουλέψω για σένα:P ξες εσυ...

Παρανοια άστο για γεωπονία καλύτερα.Αν είναι να σκέφτεσαι το δέρμα και τον ήλιο άστο:P.

Eξάλλου για γεωπόνος θα πηγαινες όχι για εργάτης:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίτα να δεις απο φυσικο οντως εχεις πολλες διεξοδους αλλα θα εχεις και πολύ διαβασμα και αν δεν το εχεις μερακι και δεν το αγαπάς θα σου φανει μεγαλο ζορι.Αν σου αρεσει η φυσικη και το γουσταρεις να δηλωσεις φυσικο ΑΠΘ,αν ομως δεν σε ενθουσιαζει και πολυ αλλα σου αρεσει περισσοτερο το προγραμμα σπουδων της γεωπονίας πηγαινε εκει.Πληροφοριακά,η γεωπονία είναι δύσκολη σχολή (αποτι εχω ακουσει) και κάνουν και μπόλικη χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brynja

Νεοφερμένος

Η Brynja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
και οι δυο σχολες εχουν δυσκολιες...η γεωπονια αναλογα με την κατευθυνση που θα παρεις στο μελλον, μπορει να μην εχει χημεια παρα μονο γενικη ανοργανη και οργανικη στο 1ο ετος που πιστεψε με, με λιγο διαβασμα, καλες σημειωσεις και παλια θεματα τα περνας ευκολα. για φυσικο δεν ξερω να σου πω κατι παρα μονο οτι πρεπει να το θες αρκετα και να σ αρεσει σαν αντικειμενο...γενικα ψαξε λιγο τα μαθηματα, τι σε τραβαει περισσοτερο και οσον αφορα την επαγγελματικη διεξοδο τοσο απο φυσικο οσο και απο γεωπονια θα τη βρεις την ακρη. επισης μου αρεσε αυτο για τα χωραφια που σου ειπαν :P να σου πω οτι μεσα απο 5 κατευθυνσεις μπορεις να γινεις ο,τι θες.ειτε οικονομολογος η τεχνολογος η δεν ξερω και εγω τι αλλο! αυτα... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Γενικά όταν μιλάω για την σχολή της γεωπονίας γυρνάνε και με κοιτάνε με ένα ύφος σαν να μου λένε "τα θες και τα λες; ".Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
να σου πω οτι μεσα απο 5 κατευθυνσεις μπορεις να γινεις ο,τι θες.ειτε οικονομολογος η τεχνολογος η δεν ξερω και εγω τι αλλο! αυτα... ;)

Αλήθεια; :confused:
Βασικά αυτό πως γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αλήθεια; :confused:
Βασικά αυτό πως γίνεται;

Το Γεωπονικό Παν.Αθηνών σπάει σε 5-6 τμήματα.
Ε το Γεωπονικό Παν.Θεσσαλονίκης είναι ένα τμήμα με πολλές κατευθύνσεις παρόμοιες με τα τμήματα των Αθηνών.

(Γεωπονικής Βιοτεχνολογίας, Αγροτικής & Οικονομικής Ανάπτυξης , Τεχνολογία Τροφίμων κτλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Το Γεωπονικό Παν.Αθηνών σπάει σε 5-6 τμήματα.
Ε το Γεωπονικό Παν.Θεσσαλονίκης είναι ένα τμήμα με πολλές κατευθύνσεις παρόμοιες με τα τμήματα των Αθηνών.

(Γεωπονικής Βιοτεχνολογίας, Αγροτικής & Οικονομικής Ανάπτυξης , Τεχνολογία Τροφίμων κτλπ)

Μωρέ ναι, το κατάλαβα αυτό. Το οικονομολόγος δεν το έπιασα. Βλέπω ότι πλέον οικονομολόγος γίνεσαι από παντού. Βλέποντας τα μαθήματα του κορμού και τα επιμέρους τμήματα φαίνεται ότι γνωρίζουν την οικονομική, απλά δεν αντιλαμβάνομαι τον λόγο. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Μωρέ ναι, το κατάλαβα αυτό. Το οικονομολόγος δεν το έπιασα. Βλέπω ότι πλέον οικονομολόγος γίνεσαι από παντού. Βλέποντας τα μαθήματα του κορμού και τα επιμέρους τμήματα φαίνεται ότι γνωρίζουν την οικονομική, απλά δεν αντιλαμβάνομαι τον λόγο. :confused:

Που το περίεργο;:P Xρειάζονται κατ εμέ άτομα να γνωρίζουν οικονομία προσαρμοσμένη στις ανάγκες της αγροτικής αλλά και τις δασικής παραγωγής.Και το δικό μου τμήμα έχει διαχείρηση φυσικών πόρων :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Τα τμήματα του Γεωπονικού Αθήνας είναι ξεχωριστά από την αρχή , ενώ της Θεσσαλονίκης είναι κατευθύνσεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Γενικά όταν μιλάω για την σχολή της γεωπονίας γυρνάνε και με κοιτάνε με ένα ύφος σαν να μου λένε "τα θες και τα λες; ".Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας:)
Mην ακούτε τι σας λένε οι άλλοι γιά κάθε σχολή , αλλά πηγαίντε όπου σας αρέσει .

Αν έλεγες σε κάποιον πριν 30-35 χρόνια ότι θα πάς γιά δάσκαλος , θα γελούσε ειρωνικά αφού ήταν η τελευταία σχολή και μάλιστα τότε ήταν μόλις 2 χρόνια σπουδές ως παιδαγωγικές ακαδημίες .
Πριν 10-15 χρόνια ήθελες 18 και πάνω γιά δάσκαλος .
Τώρα που τέλειωσαν οι διορισμοί , θα ξαναδούμε το παλιό έργο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steliosthess

Νεοφερμένος

Ο steliosthess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γενικά όταν μιλάω για την σχολή της γεωπονίας γυρνάνε και με κοιτάνε με ένα ύφος σαν να μου λένε "τα θες και τα λες; ".Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας:)
Παράνοια,δεν τους αδικώ.Όταν πέρυσι η θεία μου που δουλεύει σε ινστιτούτο της Θεσσαλονίκης σχετικό με το αντικείμενο, μου πρότεινε να δω το πρόγραμμα σπουδών της Γεωπονίας μάλλον θα είχα το ίδιο ύφος.Πίστευα ότι η Γεωπονία έχει να κάνει μόνο με τα χωράφια.Τελικά η κατεύθυνση της τεχνολογίας τροφίμων με ενθουσίασε και πίστεψέ με δεν βλέπω την ώρα να περάσει ένας ακόμα χρόνος ώστε να ασχοληθώ αποκλειστικά με το αντικείμενο αυτό.Όσο για τα οικονομικά που αναφέρθηκε ο γεωπόνος που θα πάρει κατεύθυνη αγροτικής οικονομίας ασχολείται με μελέτες για τον προγραμματισμό παραγωγής και διάθεσης αγροτικών προιόντων.Όπως και νά'χει όλα δείχνουν ότι από τη στιγμή που αναγκαστικά η παραγωγή στην χώρα μας θα εστιαστεί και στον πρωτογενή τομέα,οι κλάδοι αυτοί στο μέλλον θα είναι απαραίτητοι.Βασική προυπόθεση βέβαια,να σου αρέσει το αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Mην ακούτε τι σας λένε οι άλλοι γιά κάθε σχολή , αλλά πηγαίντε όπου σας αρέσει .

Αν έλεγες σε κάποιον πριν 30-35 χρόνια ότι θα πάς γιά δάσκαλος , θα γελούσε ειρωνικά αφού ήταν η τελευταία σχολή και μάλιστα τότε ήταν μόλις 2 χρόνια σπουδές ως παιδαγωγικές ακαδημίες .
Πριν 10-15 χρόνια ήθελες 18 και πάνω γιά δάσκαλος .
Τώρα που τέλειωσαν οι διορισμοί , θα ξαναδούμε το παλιό έργο .

ετσι ακριβως στα 90ς οπως εχω πει πολλακις μας ωθουσαν ολους στην σχολη πληροφορικης που βγαιναμε καθηγητες και ειχαμε δουλεια και στον ιδιωτικο,τωρα με δεκαδες σχολες που ιδρυσανε,πανε μονο οσοι αγαπουν το αντικειμενο

να κοιταμε τι μας αρεσει πρωτα πρωτα,γιατι τα μορια ειναι για ενα καλοκαιρι,μετα ειναι τα μαθηματα και πιο μετα το επαγγελμα..μιλαμε για δεκαετιες
τα μορια σημερα ειναι ετσι,αυριο αλλιως και παντα ειναι για ενα καλοκαιρι,να χει να λεει η θεια..μετα;

εξυπακουεται παραλληλα κοιταμε και αλλες παραμετρους(ποιοτητα σχολης,επαγγελματικες διεξοδοι κ.λπ,αλλα τα μορια ειναι μαλλον ησσονος σημασιας ζητημα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top