ΟΠΑ: Μάρκετινγκ vs ΟΔΕ

JD47

Νεοφερμένος

Ο JD47 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα. Τα μορια που συγκεντρωσα ειναι 17600 περιπου και αν δεν υπαρξει καμια εκπληξη μπορω να μπω σε μια απο τις παραπανω σχολες. Θελω να ασχοληθω κυριως με το μαρκετινγκ αλλα και γενικοτερα και σε αλλους τομεις οπως management , logistics κλπ. Τι θα προτεινατε να δηλωσω ως πρωτη μου επιλογη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αν θέλεις να ασχοληθείς μόνο με το marketing τότε θα ήταν προτιμότερο να διαλέξεις το αντίστοιχο τμήμα!
Την ΟΔΕ θα την επιλέξεις για ευρύτερες γνώσεις πάνω σε διάφορους τομείς όπως management,marketing,χρηματοοικονομικά,λογιστική κτλπ

Μπορείς κάλλιστα να κάνεις ένα μεταπτυχιακό στο marketing και μάλιστα η ΟΔΕ έχει και κατεύθυνση marketing στο 3ο έτος. :)

Ψάξε καλά τα προγράμματα σπουδών και εδώ είμαστε για οτιδήποτε θέλεις να ρωτήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Θα πρότεινα ΟΔΕ. Νομίζω έχεις πολύ περισσότερες επιλογές και διεξόδους απο εκεί. Το τμήμα Μαρκετινγκ μου φαίνετε πολύ εξειδικευμένο και κατ'επέκταση περιορισμένο.. Αν θέλεις να ασχολήθεις αποκλειστικά με το μαρκετινγκ θα ήταν όντως μια καλή επιλογή αλλά απ'τη στιγμή που σε ενδιαφέρουν κι αλλοι τομείς, ΟΔΕ ανεπιφύλακτα! Αν αργότερα θελήσεις να ασχοληθείς και να ειδικευτείς περισσότερο στο μαρκετινγκ μπορείς να το πετύχεις με ενα καλό μεταπτυχιακό..

Χρήστο με πρόλαβες.. δεν είχα το μήνυμα σου όταν απάντησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Θα πρότεινα ΟΔΕ. Νομίζω έχεις πολύ περισσότερες επιλογές και διεξόδους απο εκεί. Το τμήμα Μαρκετινγκ μου φαίνετε πολύ εξειδικευμένο και κατ'επέκταση περιορισμένο.. Αν θέλεις να ασχολήθεις αποκλειστικά με το μαρκετινγκ θα ήταν όντως μια καλή επιλογή αλλά απ'τη στιγμή που σε ενδιαφέρουν κι αλλοι τομείς, ΟΔΕ ανεπιφύλακτα! Αν αργότερα θελήσεις να ασχοληθείς και να ειδικευτείς περισσότερο στο μαρκετινγκ μπορείς να το πετύχεις με ενα καλό μεταπτυχιακό..

Συμφωνώ απόλυτα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JD47

Νεοφερμένος

Ο JD47 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Προερχομαι απο την θεωρητικη κατευθυνση παρολο που τα παω πολυ καλα με τα μαθηματικα και τα συμπαθω ιδιαιτερα. Θα συναντησω ομως προβλημα στην ΟΔΕ η οποια απ οτι ειδα εχει περισσοτερα μαθηματικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Στη δική μου σχολή που είναι αντίστοιχη (Διοίκηση Επιχειρήσεων- Πανεπιστήμιο Αιγαίου) δεν νομίζω οτι θα είχε ιδιαίτερο πρόβλημα ένα παιδί της θεωρητικής.. Και εφόσον τα πας καλά με τα μαθηματικά, δεν τίθετε καν θέμα. Ας μας πει κι ο Χρήστος όμως που τα ξέρει απο πρώτο χέρι.

Όπως και να έχει, τα μαθηματικά είναι το λιγότερο που θα έπρεπε να σε ανησυχεί, αν με όλα τα υπόλοιπα μαθήματα της σχολής είσαι ΟΚ.. με λίγη προσπάθεια θα τα καταφέρεις μια χαρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εξαρτάται τι θέλεις. Και εγώ ενδιαφέρομαι για το ΟΔΕ και έχω κανονίσει να κάνω μαθήματα μαθηματικών προς τα τέλη του καλοκαιριού, κυρίως ολοκληρώματα.
Βέβαια αν σε προβληματίζουν τα μαθηματικά πολύ, το Μάρκετινγκ νομίζω είναι πολύ καλό τμήμα, έχω 2 φίλες που μου λένε τα καλύτερα και με πιέζουν να το δηλώσω. Μετά μπορείς να εξειδικεύσεις πολύ σε άλλους τομείς, όπως affiliate networking κλπ (τέτοια μου έλεγαν δηλαδή).

Αλλά ο ειδικός θα μας πει :P Χρήστο που είσαι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
και εγω στο οδε ειμαι...αν θες μαρκετινγκ μονο θα σου ελεγα μαρκετινγκ μιας και τοσο εξειδικευμενα πραγματα δεν θα βρεις..βεβαια ειναι αστειο πχ να κανεις υπερεξειδικευμενα πραγματα οπως μαρκετινγκ αγροτικων προιοντων και τροφιμων .αν ομως σε ενδιαφερουν και αλλα πραγματα σιγουρα οδε που φτιαχνεις εσυ το πτυχιο σου απο το 3 ετος με την κατευθυνση σου και τα μαθηματα επιλογης που επιλεγεις...οσο αφορα τα μαθηματικα δεν νομιζω να δυσκολευτεις..υποχρεωτικα εχουμε 3 μαθηματα σχετικα με μαθηματικα(φυσικα αρκετα επιλογς αλλα μαλλον δεν θα σε ενδιαφερουν) τα οποια με παρακολουθηση παλευονται...ο,τι αλλο θες ρωτησε με
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JD47

Νεοφερμένος

Ο JD47 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Εφοσον τα μαθηματικα δεν ειναι πολλα πιστευω οτι θα ανταπεξελθω ικανοποιητικα.
Αν τελικα περασω στην Οδε, και δεν κανω καποιο μεταπτυχιακο , θα μπορεσω να εργαστω στον τομεα του μαρκετινγκ?
Επιπλεον παιρνοντας στο 3ο ετος κατευθυνση μαρκετινγκ θα αναγραφεται στο πτυχιο και η κατευθυνση ή μονο το τμημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Εφοσον τα μαθηματικα δεν ειναι πολλα πιστευω οτι θα ανταπεξελθω ικανοποιητικα.
Αν τελικα περασω στην Οδε, και δεν κανω καποιο μεταπτυχιακο , θα μπορεσω να εργαστω στον τομεα του μαρκετινγκ?
Επιπλεον παιρνοντας στο 3ο ετος κατευθυνση μαρκετινγκ θα αναγραφεται στο πτυχιο και η κατευθυνση ή μονο το τμημα?

μονο το τμημα αναγραφεται αλλα ο εργοδοτης σου η αν πας για μεταπτυχιακο, θα καταλαβει (φαινεται) απο τα μαθηματα σου η ειδικευση σου..παντος αν δεν εχεις σκοπο να κανεις μεταπτυχιακο καλυτερα μαρκετινγκ ενα εξειδικευμενο πτυχιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

9eleni3

Νεοφερμένος

Η 9eleni3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα.Μιας και καλούμαι φέτος να επιλέξω κατεύθυνση στο τμήμα ΟΔΕ του πανεπιστημίου ΟΠΑ,θα ήθελα την γνώμη κάποιου μεγαλυτέρου...Βρίσκομαι ανάμεσα στις κατευθύνσεις ΟΔΕ και ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ και θα ήθελα να μάθω τι επιλογές ανοίγονται στον απόφοιτο της εκάστοτε κατεύθυνσης και γενικά τι συμφέρει περισσότερο και γιατί(συνοπτικά βέβαια)....ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Διάβασα κάτι στατιστικά και έμαθα ότι το τμήμα ΟΔΕ έχει Μ.Ο. Βαθμού Πτυχίου 7,21 , ενώ το Μάρκετινγκ έχει Μ.Ο. 7,46.
Παρόλα αυτά, είμαι και εγώ ανάμεσα στα τμήματα ΟΔΕ και Μάρκετινγκ της ΑΣΟΕΕ για δεύτερο πτυχίο και δεν ξέρω ποιο απ'αυτά να επιλέξω...

Έμαθα ότι στο τμήμα ΟΔΕ του ΟΠΑ κάνουν Ποσοτικές Μεθόδους 1(Μαθηματικά),2(Στατιστική),3(Οικονομετρία).
Είναι δύσκολα αυτά τα μαθήματα??:confused:

Εκτός από αυτά τα τρία, είδα ότι κάνουν Μικροοικονομική & Μακροοικονομική. Έχουν αυτά τεράστια σχέση με μαθηματικά ή όχι??

Το Μάρκετινγκ διάβασα ότι δεν έχει μεν τόσα μαθηματικά αλλά έχει πολλές εργασίες. Είναι υποχρεωτικές αυτές ή όχι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαμπρινηη

Νεοφερμένος

Η Λαμπρινηη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ανοίγω πάλι αυτό το thread μετά από χρόνια. Θα ήθελα πολύ να ακούσω γνώμες για αυτά τα δύο τμήματα καθώς και για το ΔΕΤ. Είμαι γ λυκείου και με ενδιαφέρουν αρκετά αυτά τα τμήματα. Ευχαριστώ πολύ!!
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανοίγω πάλι αυτό το thread μετά από χρόνια. Θα ήθελα πολύ να ακούσω γνώμες για αυτά τα δύο τμήματα καθώς και για το ΔΕΤ. Είμαι γ λυκείου και με ενδιαφέρουν αρκετά αυτά τα τμήματα. Ευχαριστώ πολύ!!
Αν θες να ασχοληθεις με το μαρκετιγκ αλλα σ αρέσει και το μανατζμεντ, κανε ενα προπτυχιακο σοτ μαρκετιγκ και μετα ενα ΜΒΑ ( master in business administration) και τελειώνει το θέμα. Απλά πράγματα
 

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Ανοίγω πάλι αυτό το thread μετά από χρόνια. Θα ήθελα πολύ να ακούσω γνώμες για αυτά τα δύο τμήματα καθώς και για το ΔΕΤ. Είμαι γ λυκείου και με ενδιαφέρουν αρκετά αυτά τα τμήματα. Ευχαριστώ πολύ!!
Έχεις δει τα μαθήματα που έχει το κάθε τμήμα;
 

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Ωραία. Η δική μου γνώμη (αν σου αρέσουν εξίσου και τα τρία εφόσον είδες τα μαθήματα) είναι να πας είτε Μάρκετινγκ είτε ΔΕΤ. Το ΟΔΕ παραείναι γενικό και θεωρώ πως θα χρειαστείς και μεταπτυχιακό, με εξαίρεση ίσως την κατεύθυνση της λογιστικής.
 

Λαμπρινηη

Νεοφερμένος

Η Λαμπρινηη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Τα προγράμματα η αλήθεια είναι πιο κοντά σε εμένα μου φαίνεται πως είναι του ΟΔΕ και του ΜΚΤ. Ωστόσο, και το ΔΕΤ εντάσσεται στη σχολή διοίκησης επιχειρήσεων και φαίνεται πως έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση, οπότε αυτό με βάζει σε σκέψεις. Βέβαια η βάση είναι πολύ υψηλή και φαντάζομαι πως δε θα γράψω τόσο καλά. Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ξέρεις ή οποιοσδήποτε άλλος τι επαγγελματική αποκατάσταση έχει το μάρκετινγκ σήμερα. Αν και με αυτό θα ήθελα να ασχοληθω περισσότερο, με αγχώνει το αν υπάρχουν θέσεις εργασίας. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Όσο κλισέ κι αν ακουστώ, αν αγαπάς κάτι και είσαι καλός θα βρεις δουλειά όπου κι αν πας.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,524 μηνύματα.
Τα προγράμματα η αλήθεια είναι πιο κοντά σε εμένα μου φαίνεται πως είναι του ΟΔΕ και του ΜΚΤ. Ωστόσο, και το ΔΕΤ εντάσσεται στη σχολή διοίκησης επιχειρήσεων και φαίνεται πως έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση, οπότε αυτό με βάζει σε σκέψεις. Βέβαια η βάση είναι πολύ υψηλή και φαντάζομαι πως δε θα γράψω τόσο καλά. Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ξέρεις ή οποιοσδήποτε άλλος τι επαγγελματική αποκατάσταση έχει το μάρκετινγκ σήμερα. Αν και με αυτό θα ήθελα να ασχοληθω περισσότερο, με αγχώνει το αν υπάρχουν θέσεις εργασίας. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Στην αθηνα υπαρχουν και αλλες 3 σχολες διοικησης επιχειρησεων.
Η ΔΕΤ ειναι διοικηση επιχειρησεων με κατευθυνση πληροφοριακα συστηματα.
Το μαρκετιννκ ειναι διοικηση επιχειρησεων με κατευθυνση μαρκετινκ αντε και σχετικο μεταπτυχιακο.
Προφανως οι επαγγελματικες θεσεις μαρκετινκ ειναι περιορισμενες για αυτο υπαρχει και μονο μια σχολη ή το αντικειμενο υπηρετειτε το ιδιο καλα και απο αλλες σχολες.
Οι ειδικοι επι του επαγγελματικου προσανατολισμου λενε, επελεξε καλυτερα τον πυρηνα (ΟΔΕ) και μετα αναλογα με το τι θελεις, την ειδικευση ( μαρκετινκ, τουρισμο ,ναυτιλιακα κλπ)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top