Πανελλήνιες 2012: Οι πρώτοι των πρώτων

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Μεθοδικότητα, πρόγραμμα, πίστη στο στόχο και υπομονή, τα "κλειδιά" της επιτυχίας. Ο Γιάννης, η Βασιλική, η Άσπα, η Λίλιαν και ο Βασίλης, διέπρεψαν και συγκέντρωσαν "ιλιγγιώδεις" βαθμολογίες. Μιλήσαμε μαζί τους και μας αποκάλυψαν τα μυστικά του επιτεύγματος τους.


Ο δρόμος για την επιτυχία δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα. Κόντρα στο άγχος των πανελληνίων, του ανταγωνισμού και της κούρασης, ο Γιάννης Καρακισιρίδης προέταξε την επιμονή του και τον προγραμματισμό του και τελικά τα κατάφερε και με το παραπάνω. 19.477 μόρια άλλωστε, δεν είναι και λίγα.
Ο Γιάννης ζει στη Νίκαια και μόλις τελείωσε το πρώτο Γενικό Λύκειο Νίκαιας. Το οποίο τελείωσε μάλιστα και πρώτος στην τελική κατάταξη βαθμολογιών κάνοντας περήφανους καθηγητές και τους γονείς του. Παιδί της θεωρητικής κατεύθυνσης, από μικρός αγαπούσε τα Αρχαία και ονειρευόταν να γίνει καθηγητής. Παρότι οι βαθμοί του, του επιτρέπουν να εισέλθει και σε πιο "κλασάτες" σχολές, όπως η Νομική, ο ίδιος θα επιλέξει τη Φιλολογία.
Η επιλογή του μάλιστα είναι 100% συνειδητή επιλογή, βάσει φιλοδοξίας και προσωπικών στόχων. "Νοιώθω τυχερός που από μικρός είχα εντοπίσει την κλίση μου", είπε.
Ο Γιάννης αναγνωρίζει τη δυσκολία εύρεσης δουλειάς, αλλά είναι έτοιμος και αποφασισμένος να αντιμετωπίσει τη σκληρή πραγματικότητα στην Ελλάδα όταν έρθει εκείνη η ώρα.
"Υπομονή και επιμονή για την επιτυχία"
"Τι θα συμβούλευα τα παιδιά που θα δώσουν του χρόνου; Υπομονή, επιμονή και να προγραμματίζουν το διάβασμα τους", είναι η συμβουλή του αριστούχου.
Εκείνος μας είπε ότι "αφιέρωνα κατά μέσο όρο 8 ώρες διαβάσματος τη μέρα, μαζί με το χρόνο του φροντιστηρίου", ενώ δεν παρέλειψε να μιλήσει για τις απαραίτητες θυσίες που απαιτούσε η επιτυχία του. "Οι έξοδοι περιορίστηκαν. Η αλήθεια είναι ότι δεν έβγαινα κάθε Σαββατοκύριακο. Η κύρια προτεραιότητα μου ήταν το διάβασμα και γι' αυτό πιστεύω πως τα κατάφερα". Η καλύτερη επίδοση του Γιάννη ήταν στα Λατινικά, όπου βαθμολογήθηκε με 19,7, ενώ το χειρότερο του ήταν η έκθεση, όπου ο βαθμός του ήταν 18,4. Παρόλα αυτά, μας είπε χαρακτηριστικά, προβληματισμένος και σκεπτόμενος το μέλλον και την ανεργία στην Ελλάδα, πως "δεν θα μπορούσα να αποκλείσω το εξωτερικό".
"Όχι υπερβολές, προσήλωση και οργάνωση"
Η Βασιλική Δρελιώζη, τελείωσε φέτος τη "Ράλλειο Σχολή" με 19.427 μόρια. Της θεωρητικής κατεύθυνσης και εκείνη, ονειρεύεται να ασχοληθεί με τη δικηγορία. Η Νομική Αθηνών ήταν ένα όνειρο που πλέον μπορεί να υλοποιήσει. "Οι θυσίες που έκανα φέτος ήταν πολλές", μας είπε, χωρίς όμως να μετανιώνει καθώς τώρα αισθάνεται δικαιωμένη για τους κόπους της.
"Χαίρομαι για την επιτυχία, και ειλικρινά δε σκέφτομαι από τώρα το μέλλον και την ανεργία", δήλωσε χαρακτηριστικά, απαντώντας σε ερώτηση σχετικά με την άσχημη οικονομική κατάσταση της χώρας. Το κλειδί της επιτυχίας της ήταν η έλλειψη άγχους και η απόλυτη προσήλωση στο πρόγραμμα και την οργάνωση του διαβάσματος.
Πρότυπο της Βασιλικής ήταν οι γονείς της, ενώ αυτό που συμβουλεύει τα παιδιά που σε ένα χρόνο από τώρα θα κληθούν να αντεπεξέλθουν στη ψυχοφθόρα διαδικασία των πανελλαδικών, είναι απλό: "Να μην κουράζονται, να μην Υπερβάλλουν. Οι πανελλήνιες θέλουν προγραμματισμό, όχι άγχος. Αν δεν "παραβιάζουν" το πρόγραμμα θα πετύχουν όλα όσα θέλουν.
Από το Ηράκλειο της Κρήτης στο Πολυτεχνείο
Το Πολυτεχνείο ήταν ο στόχος της Άσπας Σκαλίδη από το Ηράκλειο της Κρήτης. Η Άσπα τελείωσε το Πειραματικό Λύκειο Ηρακλείου με 19.241 , ενώ όπως μας είπε, κατάφερε να φτάσει στην επίτευξη των στόχων της χωρίς να αγχωθεί και να βγει από τις συνήθειες της.
Η μεγαλύτερη θυσία όμως που έκανε, είναι ότι "άφησα τον χορό που είναι η μεγάλη μου αγάπη", όπως ανέφερε. Παρόλα αυτά, η ίδια κατάφερε να συγκεντρώσει ένα ζηλευτό βαθμό για τα δεδομένα της φετινής χρονιάς στη θετική κατεύθυνση, που στιγματίστηκε από το αμφιλεγόμενο θέμα της φυσικής. "Κατάλαβα ότι ήταν λάθος, πανικοβλήθηκα και έτσι το έχασα", μας είπε. Τι θα συμβούλευε τους νεότερους συμμαθητές της; "Να μη χάσουν την πενθήμερη, τις παρέες και τον εαυτό τους. Και κυρίως να αντιμετωπίσουν τις πανελλήνιες με ψυχραιμία".
"Οι νέοι δεν πρέπει να αγχώνονται από τώρα για την ανεργία"
Έτσι μας είπε η Λίλιαν Δασκάλου από τα Κάτω Πετράλωνα. Η Λίλιαν θα αποφοιτήσει από το 9ο Λύκειο, και μέσω της θεωρητικής κατεύθυνσης ευελπιστεί ότι θα περάσει στη Νομική Αθήνας. "Οι επιλογές μου ήταν δύο", μας δήλωσε. "Η ψυχολογία και η Νομική. Παρόλα αυτά, υπερισχύει η Νομική λόγω επαγγέλματος και ταιριάζει στον χαρακτήρα μου. Θα ήθελα να ασχοληθώ με τη ψυχολογία γιατί μου αρέσει σαν αντικείμενο σπουδών, αλλά μπορεί να την προτιμήσω για Μεταπτυχιακό".
Ποιο ήταν το δικό της "κλειδί" για την επιτυχία; "Πρόγραμμα και μεθοδικότητα. Παρότι διάβαζα μόνο δύο με τρεις ώρες την ημέρα, δεν παρέκκλινα ποτέ από το πρόγραμμα μου". Για τον ίδιο λόγο, όπως μας είπε, δεν αναγκάστηκε να περιορίσει τις εξόδους και τις ασχολίες της.
"Πέρασα ένα σχετικά χαλαρό χρόνο, χωρίς πολύ άγχος και πίεση. Οι έξοδοι μου δεν περιορίστηκαν σε μεγάλο βαθμό γιατί κατάφερνα να παραμένω συγκεντρωμένη". Και το ίδιο θα συμβούλευε και τα παιδιά που θα δώσουν πανελλαδικές εξετάσεις την επόμενη διδακτική χρονιά. "Πρόγραμμα, έλλειψη άγχους και αυτοπεποίθηση". Τέλος, δήλωσε "ξαλαφρωμένη και λίγο έκπληκτη από το τελικό αποτέλεσμα", ενώ ο επόμενος στόχος της είναι οι διακοπές και η ξεκούραση.
Ένας από τους λίγους "λύτες" του γρίφου της φυσικής
Ο Βασίλης Ρούσης, που μόλις τελείωσε το 11ο Λύκειο Περιστερίου, είναι και ένας από τους λίγους που κατάφεραν να επιλύσουν το περίφημο θέμα Γ4 της Φυσικής. Τελειώνοντας την τεχνολογική κατεύθυνση με βαθμό πρόσβασης που αγγίζει τα 19.000 μόρια, ευελπιστεί ότι θα καταφέρει να περάσει στο τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών στο Πολυτεχνείο. Και ο ίδιος δεν απέφυγε τις θυσίες για να επιτύχει τον στόχο του.
Η μεγαλύτερη είναι ότι αναγκάστηκε να αφήσει την αγαπημένη του ασχολία, δηλαδή το ποδόσφαιρο. Σχετικά με το θέμα της φυσικής μας είπε: "Δεν είχα καταλάβει ότι ήταν λάθος η διατύπωση. Δε νομίζω πως και οι περισσότεροι το κατάλαβαν. Παρόλα αυτά, χάρηκα που τελικά βαθμολογήθηκε και δεν ακυρώθηκε το θέμα, γιατί κατάφερα να το λύσω", κατέληξε ο ίδιος.

του Χρήστου Δεμέτη απο το news 247
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Πρέπει να πάρουν και μια συνέντευξη από όλα τα παιδιά του ischool. :P

Πάντως, έχουν καταντήσει βαρετά αυτά τα άρθρα, γιατί διαβάζεις όλο τα ίδια και τα ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Μονο 2-3 ώρες τη μερα διαβαζε μια απο τις συνεντευξιαζομενες και ευελπιστει για Νομικη Αθηνας;Τελικα,απ'αυτα που λενε καθε χρονο,εχω καταλαβει οτι,οσο λιγοτερο διαβαζεις,τοσα πιο πολλα μορια θα βγαλεις!Δε μας τα λενε κι εμας οταν πρεπει ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Η πρώτη των πρώτων είναι μια μπαλαρίνα που έβγαλε 19.907 (θεωρητική κατεύθυνση) :

https://www.madata.gr/epikairotita/social/205028.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Πέρασα ένα σχετικά χαλαρό χρόνο, χωρίς πολύ άγχος και πίεση.
που να διαβάζανε κιόλας δηλαδή...

Η πρώτη των πρώτων είναι μια μπαλαρίνα που έβγαλε 19.907 (θεωρητική κατεύθυνση) :

https://www.madata.gr/epikairotita/social/205028.html

δηλώνει στην «Espresso» η Ολγα που δεν μπορεί να κρύψει τον ενθουσιασμό της για το αποτέλεσμα που πέτυχε.
σοβαρή πηγή....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Νομιζω απο Χανια ηταν αλλος ενας θεωρητικος που εβγαλε 19900!Τον ειχαν συνεντευξη σ'ενα Κρητικο καναλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Νομιζω απο Χανια ηταν αλλος ενας θεωρητικος που εβγαλε 19900!Τον ειχαν συνεντευξη σ'ενα Κρητικο καναλι.
μιας που αναφέρθηκε για συνέντευξη σε θεωρητική...
Ο θεός της θεωρητικής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ευγε στα παιδια

τουλαχιστον θα ειναι ανεργοι... με τιτλο

Ηδη φανταζομαι τις εφημεριδες!

''Ο πρωτος των πανελλαδικων του 2012 αλλαζει λαδια σε αμαξια σε συνεργειο αυτοκινητων''

:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
μιας που αναφέρθηκε για συνέντευξη σε θεωρητική...
Ο θεός της θεωρητικής!

Χαχαχαχα,γαματος ο θεωρητικος ρε!Ωραια τα λεγε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Ευτυχώς δεν είδαμε τα τέρατα άλλων χρόνων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μιας που αναφέρθηκε για συνέντευξη σε θεωρητική...
Ο θεός της θεωρητικής!

:thumbsup: σωστός ο τύπος!!!

ΥΓ: Στα μαθηματικά ήταν τα υπέρτατα παλούκια το '97, αν δεν κάνω λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
''Ο πρωτος των πανελλαδικων του 2012 αλλαζει λαδια σε αμαξια σε συνεργειο αυτοκινητων''

:look:

Τουλάχιστον θα έχει δουλειά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
θυμάμαι όταν πρωτοείδα αυτό το βίντεο χαχαχαχαχαχαχαχχα ''ε ήταν για τους πάρα πολύ καλούς παπαγάλους ''χαχαχαχχα
πέρα απο την πλάκα όμως, παλιά τα παιδιά μπορούσαν να πουν 2 λόγια μπροστά στην κάμερα και τα έλεγαν ωραία ...τώωωρα ρωτούν έναν αριστούχο και σου λέει όλη την ώρα εεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ααααααααααααααααααα 'ντάξει , ξέρω γω .... σαν τον ρουβά καταντήσανε να μιλάνε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
3:05-3:18


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Δε μπορώ να πιστέψω τους δήθεν χαλαρούς που δε στερήθηκαν τίποτα και πέτυχαν.Δεν είναι τόσο κακό ρε παιδιά να πείτε ΝΑΙ διάβαζα μέρα νύχτα.Και δε το λέω με κακία,αλλα θεωρώ αδύνατο καποιος να βγάλει 19.000+ μόρια χωρίς να στερηθεί εξόδους.ΠΟΛΥ ελάχιστες περιπτώσεις νομίζω.Ξέρω ένα παιδί που πέρυσι ήταν απ τους καλύτερους και στη συνέντευξη είπε πως δε στερήθηκε τίποτα,ενώ είχε να βγει από το σπίτι του χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Λες και ειναι ντροπη να που πως ξεσκιστηκαν ολη την χρονια για να πετυχουν αλλα φυσικα το παιζουν εξυπνοι λεγοντας διαβαζα καθημερινα 3-4 ωρες το πολυ,εβγαινα εξω κτλ...
ΥΓ: Περιμενω του χρονου ενα παιδι να αριστευσει απο το σχολειο μου και εννοω να αγγιξει το τελειο,αν του παρουν συνεντευξη θα ηθελα πολυ να ακουσω τι θα πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Σας πέρασε από το μυαλό ότι οι νορμάλ αριστούχοι δε μπλέκουν μ' αυτά και οι σχετικές δηλώσεις προέρχονται από φαντασμένους που κάνουν το κομμάτι τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Σας πέρασε από το μυαλό ότι οι νορμάλ αριστούχοι δε μπλέκουν μ' αυτά και οι σχετικές δηλώσεις προέρχονται από φαντασμένους που κάνουν το κομμάτι τους;

σοβαρα τωρα; :rolleyes::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
σοβαρα τωρα; :rolleyes::P

Ε τα ξέρεις τώρα. Και γω βιβλίο δεν άνοιξα όλη τη χρονιά, αλλά έβγαλα 19+.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΜΟΥ (27/06/2010)

Έκανα μια έρευνα με τον φίλο μου τον Γκούγκλη και βρήκα τι είπαν παιδιά που τα περασμένα χρόνια πέρασαν πρώτοι (19000+) σε σχολές υψηλής ζήτησης. Να μερικά αποτελέσματα:

«η χρονιά που πέρασε δεν είχε μεγάλες διαφορές από τις προηγούμενες. Δεν στερήθηκα σχεδόν τίποτα και δεν άλλαξα το πρόγραμμά μου. Και φυσικά έβγαινα σχεδόν κάθε μέρα.».
«δεν πιέστηκα καθόλου, αντιθέτως έβγαινα, πήγαινα κολυμβητήριο και χορό. Όλα γίνονται με σύστημα και σωστή μεθόδευση. Για παράδειγμα δεν ξενύχτησα ποτέ για να διαβάσω, απλά είχα πλάνο»
«προσαρμόστηκα, έβαλα πρόγραμμα και έκανα ποιοτικό και συγκροτημένο διάβασμα, δεν σταμάτησα να παίζω μπάσκετ και βγαίνω τα Σάββατα και τώρα δικαιώθηκα»,
«Η επιτυχία δεν θέλει υπερβολές, αλλά μέτρο και πιστό πρόγραμμα. Πάντως το χόμπι μου, τα ντραμς και το πιάνο, δεν το θυσίασα και συνέχισα να παρακολουθώ μαθήματα στο ωδείο σε όλη την Γ΄ Λυκείου».
«Σπάνια διάβασα περισσότερο από μία ή δύο ώρες την ημέρα. Το θέμα δεν είναι η ποσότητα της μελέτης αλλά η ποιότητα».





Συγνώμη παιδιά, αλλά όλα αυτά τα θεωρώ παραμύθια. Πιστεύω ότι: ναι, χρειάζεται το σύστημα, το πρόγραμμα και το ποιοτικό διάβασμα, όμως για να πετύχει κάποιος υψηλή βαθμολογία δεν αρκούν. Χρειάζεται και αρκετή μελέτη και κάποιες θυσίες. Αυτή η εκ των υστέρων μαγκιά του στυλ «εγώ είμαι πάρα πολύ έξυπνος και έπιασα 19999 μόρια με ελάχιστο διάβασμα αλλά είχα σύστημα και έβγαινα κάθε μέρα και δεν άφησα μπάσκετ, βόλεϊ, ποδόσφαιρο, μπαλέτο, πιάνο, κολυμβητήριο» εμένα προσωπικά με κάνει να χαμογελάω. Έχω ξάδερφο που πριν λίγα χρόνια μπήκε πρώτος σε σχολή πολλών-πολλών μορίων. Το παιδί αυτό ξεσκίστηκε κυριολεκτικά στο διάβασμα και στερήθηκε τα πάντα. Μάλιστα κόντεψε να αρρωστήσει από έλλειψη ύπνου. Και όμως, όταν τον βρήκαν τα κανάλια είπε και αυτός τις πιπεριές σαν τις παραπάνω. Γενικά, βλέπω ότι φοριέται πολύ η φιγούρα τέτοιου είδους. Εδώ στο φόρουμ, παιδιά του γυμνασίου κοκορεύονται ότι έβγαλαν 19 και 12/13 διαβάζοντας το πολύ 10 λεπτά την ημέρα!!!

Παιδιά, ας είμαστε ειλικρινείς και ας μην το παίζουμε τσάμπα μάγκες. Όλοι το ξέρουμε ότι πίσω από κάθε επιτυχία κρύβεται σκληρή δουλειά.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top