Προτείνετε βιβλία!

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
το τελευταιο βγηκε και στα ελληνικα-μαλλον προσφατα-με τιμη περι 26 ευρω.1100 σελιδες να του ζησουν (μα τι πανε και γραφουν;! )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

floydiantree

Νεοφερμένος

Η floydiantree αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Η Ιστορία του Κινηματογράφου
Kristin Thompson, David Bordwell

Λίγο τσιμπημένο βιβλίο είναι η αλήθεια, αλλά είναι πραγματικά ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ βιβλίο που περιέχει σχεδόν τα πάντα για την ιστορία του κινηματογράφου, από το 1880 μέχρι το 2003. Είναι γραμμένο με τρόπο απλό- δεν χρειάζεται να γνωρίζεις περίεργες ορολογίες για να το κατανοήσεις- και είναι πραγματικά ότι πρέπει για 'ψάξιμο' ταινιών όταν δεν ξέρεις τι να δεις. Εγώ η αλήθεια είναι είμαι ακόμα στον βουβό - ίσως πάρει μήνες μέχρι να τελειώσω το βιβλίο :P- αλλά το βιβλίο κάνει πολύ ωραίες προτάσεις ταινιών , αντιπροσωπευτικές για κάθε εποχή. Σε κάνει να εκτιμάς πολύ τις πρώτες-πρώτες ταινίες.(Ορίστε μια)
Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε κάθε σινεφίλ!:)

edit: Μόλις είδα ότι στο thread κάποιος ρωτάει για συγκεκριμένο είδος βιβλίων και οι άλλοι προτείνουν.:redface: Νόμιζα ότι ήταν γενικά για προτάσεις. Sorry!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Oτιδηποτε απο edgar allan poe....Aλλα στα αγγλικα εχει λιγο ιδιοτυπη μορφη η γραφη του οποτε δεν ειμαι τοσο σιγουρη αν θελω να στο προτεινω τελικα....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefteris1995

Νεοφερμένος

Ο Lefteris1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδιά έχει διαβάσει κανείς το ''ΤΟ ΕΚΚΡΕΜΕΣ ΤΟΥ ΦΟΥΚΩ ''- ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ ?

Εντυπώσεις? Δύσκολλο έ? :worry::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia...!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η π = 3,14159 26535... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Παιδιά έχει διαβάσει κανείς το ''ΤΟ ΕΚΚΡΕΜΕΣ ΤΟΥ ΦΟΥΚΩ ''- ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ ?

Εντυπώσεις? Δύσκολλο έ? :worry::hmm:
ωραιο ειναι αλλα ο εκο ειναι παντα πολυ περιγραφικος σε σημειο εκνευρισμου...οταν ειχα αρχισει το ονομα του ροδου ειχα βαρεθει να διαβαζω την περιγραφη του μοναστηριου...
εγω προτεινω το μυθιστορημα 8 της καθριν νεβιλ...ειναι πολυ πολυ ωραιο ...εχει σκακιστικο περιεχομενο...
αλλα η φωτια το επομενο της σειρας ειναι παρατραβηγμενο...απογοητευτηκα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
καλησπερα,
χρειαζομαι προταση για το καλοκαιρι και τις διακοπες.εχω ηδη σταμπαρει 2 βιβλια φαντασιας να κουβαλησω στη θαλασσα και χρειαζομαι αλλο ενα(ονειρα εν μεσω εξεταστικης).
δε θελω παλι φαντασιας. ισως κατι τρομου/αγωνιας; ή ιστορικο;προτασεις αρκει να μην ειναι τομοι ολοκληροι:Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Φαντασίας του στυλ lord of the rings ωραία είναι η τριλογία του Richarrd Knaak Warcraft: War of the Ancients.

δε θελω παλι φαντασιας. ισως κατι τρομου/αγωνιας; ή ιστορικο;προτασεις αρκει να μην ειναι τομοι ολοκληροι:Ρ
Ωραίο μυστηρίου του στυλ κώδικας ντα Βίντσι με πολλά (ακριβές και φανταστικά) στοιχεία είναι το 8 της Katherine Neville(πάνω από 600 σελίδες ωστόσο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

floydiantree

Νεοφερμένος

Η floydiantree αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
καλησπερα,
χρειαζομαι προταση για το καλοκαιρι και τις διακοπες.εχω ηδη σταμπαρει 2 βιβλια φαντασιας να κουβαλησω στη θαλασσα και χρειαζομαι αλλο ενα(ονειρα εν μεσω εξεταστικης).
δε θελω παλι φαντασιας. ισως κατι τρομου/αγωνιας; ή ιστορικο;προτασεις αρκει να μην ειναι τομοι ολοκληροι:Ρ
Η Λάμψη του Stephen King. Απ'τα καλύτερα τρόμου που έχω διαβάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
thanks guys!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Λάμψη του Stephen King. Απ'τα καλύτερα τρόμου που έχω διαβάσει.

Και η ταινία. Ο Jack Nicholson παίρνει κάτι εκφράσεις...
Το βιβλίο μου το είχε φέρει ο αδερφός μου όταν ήμουν πιο μικρή, αλλά κόπηκε από τη λογοκρισία της μάνας μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Γειααα σας. :redface:

Στο πλαίσιο της καλοκαιρινής μου εξάσκησης στα αγγλικά λόγω φθινοπωρινών υποχρεώσεων που ανέκυψαν είπα να διαβάσω και κανένα βιβλίο. Δε θα ήθελα με τίποτα ροματζάδες και δεν μπορώ την πολλή φαντασία, έχω αρκετή από μόνη μου. :P Σκέφτηκα λοιπόν κάτι σε αστυνομικό/μυστηρίου.

Any suggestions? I 'm clueless!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Εγω παλι θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο βιβλιο επιστημονικης φαντασιας/θριλερ/μυστηριου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Γειααα σας. :redface:

Στο πλαίσιο της καλοκαιρινής μου εξάσκησης στα αγγλικά λόγω φθινοπωρινών υποχρεώσεων που ανέκυψαν είπα να διαβάσω και κανένα βιβλίο. Δε θα ήθελα με τίποτα ροματζάδες και δεν μπορώ την πολλή φαντασία, έχω αρκετή από μόνη μου. :P Σκέφτηκα λοιπόν κάτι σε αστυνομικό/μυστηρίου.

Any suggestions? I 'm clueless!
Εμένα μου αρέσουν τα βιβλία του Μάνκελλ (βλ. sidetracked). Γενικά, δηλαδή, η σειρά του με τον Κουρτ Βαλάντερ.
[Henning Mankell]

Τα σουηδικά αστυνομικά μυθιστορήματα είναι υπέροχα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thetawaves

Νεοφερμένος

Ο Thetawaves αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Εγω παλι θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο βιβλιο επιστημονικης φαντασιας/θριλερ/μυστηριου

Αν δεν έχεις διαβάσει ήδη, σου προτείνω να διαβάσεις βιβλία του Dan Brown όπως Πεφωτισμένοι, Κώδικας Da Vinci, Το Χαμένο Σύμβολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
εμενα μου αρεσουν ψυχολογικα θριλες (βεβαια φετος διαβαζω επιστημονικα) αλλα για θριλερ μου αρεσε πολυ το "ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ" Sebastian Fitzek
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosthenisgeo

Νεοφερμένος

Ο dimosthenisgeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Παιδια,εγω θα ηθελα να μου προτεινετε για το καλοκαιρι βιβλια πιο χαλαρα,αστεια τυπου ''το ημερολογιο ενος σπασικλα'':)....
Παντως,προτεινω σε ολους οσοι θελετε ενα βιβλιο περιπετειας και μυστηριου το''Αριστερο χερι του Θεου''...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.




Ένας εύχρηστος, πρακτικός οδηγός των βασικών πρώτων βοηθειών, εγκεκριμένος από τον Βρετανικό Ερυθρό Σταυρό. -Επείγουσα αντιμετώπιση για περισσότερες από 100 κακώσεις και περιστατικά -Πολύτιμη εισαγωγή στις πρώτες βοήθειες για χώρους εργασίας, σπίτια και σχολεία -Παρουσιάζει τις σύγχρονες διασωστικές τεχνικές -Περιέχει απαραίτητες γνώσεις για την σωστή παροχή Πρώτων Βοηθειών.

https://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=3615456
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
πριν μια εβδομαδα τελειωσα ενα πολυ ενδιαφερον βιβλιο και το συνιστω ανεπιφυλακτα γιατι εμενα μου αρεσε πολυ!!!τελενυ η η αλλη οψη του νομισματοσ οσκαρ ουαιλντ!!!!!!!!!!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
πριν μια εβδομαδα τελειωσα ενα πολυ ενδιαφερον βιβλιο και το συνιστω ανεπιφυλακτα γιατι εμενα μου αρεσε πολυ!!!τελενυ η η αλλη οψη του νομισματοσ οσκαρ ουαιλντ!!!!!!!!!!!!!:clapup:
Ποοοο αυτο ηταν το πρωτο βιβλιο του Ουαιλντ που διαβαασα!:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Πλάτωνας, όχι Πρόζακ!

Η εφαρμογή της φιλοσοφίας στα καθημερινά προβλήματα



Πάρα πολύ όμορφο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top