nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Tα ακαδημαϊκά Μαθηματικά δεν έχουν σχέση με αριθμητικές πράξεις αλλά με τεράστιους λογικούς συνδυασμούς που για πολύ κόσμο δεν είναι και τόσο απολαυστική διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pappanko

Νεοφερμένος

Ο pappanko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας! Ειμαι μαθητής της Δευτέρας λυκείου με κατεύθυνση θετική. Τον τελευταίο καιρό προβληματιζομαι με το θεμα επιλογής σχολής, αφού θέλω να επιλέξω κάτι το οποίο μου αρέσει και ταυτόχρονα υπάρχει εργασία στην Ελλάδα πάνω σε αυτόν τον τομέα. Μου αρέσουν αρκετά σχολές πολυτεχνείου όπως η ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών Υ/Π και η ναυπηγων μηχανολόγων μηχανικών... Βεβαια με προβληματίζει όπως ανέφερα και πριν το θέμα της επαγγελματικής αποκατάστασης και σκέφτομαι επίσης και κάποιες στρατιωτικές σχολές και γιατί μου αρέσουν αλλά και για την αποκατάσταση αργότερα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην ξέρω τι να ακολουθήσω καθώς δεν θέλω να φύγω εξωτερικό αλλά να παραμείνω Ελλάδα . Θα ήθελα από όποιον μπορεί να μου πει την γνώμη του σχετικά με στρατιωτικές ή σχολές πολυτεχνείου, ακόμα καλύτερα αν φοιτα σε κάποια από αυτές τις σχολές ή γενικά οποίος μπορεί να βοηθήσει. Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Γεια σου. Στα τμηματα του πολυτεχνειου που αναφερεις ( στο πρωτο ) εχεις σκευτει σε τι τομεα θες να κινηθεις δηλαδη θα σε αρεσε περισσοτερο το κομματι προγραμματισμου η ηλεκτρομηχανολογικο ; Νομιζω σαν προγραμματιστης μπορεις να βρεις κατι να κανεις ελλαδα

Τωρα οσο αφορα το κομματι του μηχανολογου ( οχι ναυπηγου που δυστυχως δεν ξερω τι παιζει ελλαδα) κατα την προσωπικη μου αποψη παιζει ρολο ο τομεας που θελει να δουλεψεις αν πχ θες απε η παραγωγης και χρησεις ενεργειας νομιζω μπορεις να βρεις κατι στην ελλαδα. ( ισχυει και για ηλεκτρολογους )

Τωρα για τις στρατιωτικες σχολες θα ειναι αρκετα δυσκολα μεσα στην σχολη αρα αν δεν εισαι αρκετα σκληρος χαρακτηρας ισως να εχεις θεματα ( αυτο ειναι αποψη προσωπικη με βαση ιστοριες γνωστων και φιλων που ηταν σε στρατιωτικες σχολες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SofiaOk

Νεοφερμένος

Η SofiaOk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Γεια σου! Εγω θέλω να σου πω να πας με την καρδια σου. Επελεξε μια σχολη που πραγματικα θελεις γιατι αν περασεις καπου -ακομη και σε μια αξιολογη σχολη- που δεν σου αρεσει, δεν θα εχεις επιτυχια, ουτε ευτυχια. Μην σκέφτεσαι την επαγγελματική αποκατάσταση. Βασικα, ξέχασέ την εντελως γιατι τα πραγματα αλλαζουν πολυ πιο γρηγορα απ'όσο φαντάζεσαι. Τωρα πχ, δεν εχουν καθολου αποκατάσταση οι γυμναστές. Σε δεκα χρονια, ομως, απο τώρα μπορει μονο αυτοι να βρισκουν δουλεια. Τιποτα δεν ειναι δεδομενο οποτε επελεξε μια σχολη που αγαπας και ο,τι ειναι να γινει θα γινει. Καλη επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω αρχίσει να πιστεύω πλέον ότι τα μαθηματικά είναι πιο θεωρητική σχολή απ' τη νομική. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Λοιπόν φετοσ αποφοιτω από το λύκειο αι έχω τισ εξήσ επιλογέσ: Νομική ή Μαθηματικα (μιλάμε για Βρετανια) λατρευω τα μαθηματικα σαν μάθημα αλλα λατρευω και την νομικη σαν επαγγελμα. Θα ήθελα να μάθω αν όντοσ η θεωρια τησ νομικησ έιναι τοσο πιεστικη οσο ακουγεται και αν μπορει καποιοσ να μου πει για την ζωη στην Αγγλια(εμπλεξα λιγακι τα θέματα) ευχριστω πολυ οποιον με βοηθησει :) ;)


Κατα πρωτον καμια σχεση το αγγλοσαξωνικο δικαιο με το ηπειρωτικο, οπου ανηκει και το ελληνικο. Εχε το υποψη σου, εαν θελεις να γυρισεις Ελλαδα στο μελλον.

Επειτα, για να ακολουθησεις το επαγγελμα του solicitor στην Αγγλια, δεν χρειαζεται οπωσδηποτε πτυχιο Νομικης, οσο περιεργο κι αν ακουγεται! Υπαρχουν law conversion courses για αποφοιτους με αλλα πτυχια.

Επισης, για Μαθηματικα δεν ξερω, αλλα Νομικη και Οικονομικα ή Διοικηση Επιχειρησεων δεν ειναι καθολου ασυνηθιστος συνδιασμος πτυχιου σε joint degree. Απλα σε αυτες της περιπτωσεις να τσεκαρεις απο πριν οτι ειναι ''qualifying law degree'', για να μπορεις να αρχισεις κατευθειαν την πρακτικη ασκηση, ως ας πουμε ασκουμενη δικηγορος στην Αγγλια, χωρις να χρειαζεσαι επιπλεον εκπαιδευση (βλεπε law conversion courses).


Οποτε αν δεν σε ενδιαφερει καποιο τετοιο πτυχιο, θα ελεγα Μαθηματικα σιγουρα και το κοιτας μετα επαγγελματικα για το νομικο επαγγελμα.


ΥΓ Η θεωρια της Νομικης δεν ειναι τοσο δυσκολη οσο ακουγεται. Ξερω ατομα που τελειωνουν δευτερη σχολη τη Νομικη και εχουν πρωτα πτυχια απο ολο το φασμα, απο πολυ σχετικα τμηματα πχ Πολιτικης Επιστημης, Δημοσιας Διοικησης μεχρι πτυχια απο σχολες του 1ου Πεδιου, πχ Αγγλικη Φιλολογια, Ιστορικο-Αρχαιολογικο, εως και εντελως ασχετες σχολες πχ Βιολογικο, Πολυτεχνειο ή ΤΕΦΑΑ. Απλα σε εναν 18αρη που τελειωνει το Λυκειο φαινεται δυσκολο μερικες φορες, γιατι πρεπει να ξεμαθει το πως διαβαζε στο Λυκειο. Αυτο ειναι και το πιο δυσκολο, αλλα πανω απο ενα 6μηνο δεν παιρνει συνηθως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Γεια σου! Εγω θέλω να σου πω να πας με την καρδια σου. Επελεξε μια σχολη που πραγματικα θελεις γιατι αν περασεις καπου -ακομη και σε μια αξιολογη σχολη- που δεν σου αρεσει, δεν θα εχεις επιτυχια, ουτε ευτυχια. Μην σκέφτεσαι την επαγγελματική αποκατάσταση. Βασικα, ξέχασέ την εντελως γιατι τα πραγματα αλλαζουν πολυ πιο γρηγορα απ'όσο φαντάζεσαι. Τωρα πχ, δεν εχουν καθολου αποκατάσταση οι γυμναστές. Σε δεκα χρονια, ομως, απο τώρα μπορει μονο αυτοι να βρισκουν δουλεια. Τιποτα δεν ειναι δεδομενο οποτε επελεξε μια σχολη που αγαπας και ο,τι ειναι να γινει θα γινει. Καλη επιτυχία!


Καλά δε θα έλεγα "παιδιά μην κοιτάτε καθόλου την επαγγελματική αποκατάσταση" καθώς οι εποχές είναι δύσκολες και κάποια επαγγέλματα είναι όντως υπερκορεσμένα.
Απλώς δεν θα έπρεπε το χρήμα να αποτελεί τον μοναδικό παράγοντα επιλογής σχολών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Choose a major you love and you''ll never work a day in your life,because that field probably isn't hiring ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Specon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Specon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Καλησπέρα αποφάσισα με 10486 να κάνω 10% (για πρώτη χρόνια έδωσα το 2018)από το τμήμα Δοικησης Επιχειρήσεων του Παν Αιγαίου στο τμήμα Οικονομικών επιστημών του Παν Τρίπολης με απώτερο σκοπό την μετεγγραφή σε κάποιο από τα τμήματα της Αττικης αλλά και επειδή είχα πάει στο Παπει να παρακολουθήσω καποια από τα μαθήματα και δεν με γοήτευσε και πολύ το τμήμα της ΟΔΕ !!!για αυτό και γράφω αυτό το μήνυμα ώστε να μου δωσουν τα φώτα τους εκείνοι που γνωρίζουν ποια 2 τμήματα να δηλώσω στην μετεγγραφή εάν περασω με το καλό στην Τρίπολη (ποια είναι η γνώμη σας και για το 10% ) να δηλώσω την ΔΕΟΣ του ΟΠΑ ,την Οικονομική Επίστημη του ΟΠΑ , την Οικονομική Επιστήμη του ΠαΠει ή των Οικονομικών Επιστημών στο ΕΚΠΑ ;;;
Ευχαριστω εκ των προτέρων !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποντάρεις σε 2 πράγματα που δεν είναι είναι σίγουρο ό,τι θα τα καταφέρεις και απαιτούν και χρόνο. Γιατί δεν ξαναδίνεις απλά πανελλήνιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Καλά δε θα έλεγα "παιδιά μην κοιτάτε καθόλου την επαγγελματική αποκατάσταση" καθώς οι εποχές είναι δύσκολες και κάποια επαγγέλματα είναι όντως υπερκορεσμένα.
Απλώς δεν θα έπρεπε το χρήμα να αποτελεί τον μοναδικό παράγοντα επιλογής σχολών.

Ολα τα πεδια πανω κατω εχουν ανεργια. Οτι σχολη και να επιλεξει κανεις θα πρεπει να μαθει να λειτουργει με εναν ορισμενο τροπο εαν θελει να προσελκυει δουλειες. Οποτε ας επιλεξει ο καθενας οτι του κανει αισθηση.Διοτι ας το δουμε ρεαλιστικα,
στην καλυτερη περιπτωση γινεσαι απλα ανεργος,στην χειροτερη που δεν γουσταρεις κιολας την σχολη γινεσαι αιωνιος φοιτητης.Νομιζω οτι αναμεσα στο αιωνιος φοιτητης και το ανεργος με πτυχιο κερδιζει το 2ο,για αυτονοητους λογους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει παιδιά πάντα και η επιλογή να μην σπουδάσετε τίποτα, αλλά να ψάξετε να βρείτε μία δουλειά αμέσως μετά το σχολείο, έτσι ώστε και να έχετε χρήματα, αλλά και να αποκτήσετε επαγγελματική εμπειρία μέσα από την οποία θα εξελιχθείτε. Το μόνο που θα καταφέρετε σε μια σχολή είναι να χαλάσετε 4+ χρόνια, πολύ κόπο και πολλά χρήματα για να πάρετε ένα χαρτί που δεν έχει καμία αξία και να είστε στην καλύτερη στα 22 σας στην ίδια ακριβώς θέση που είστε τώρα. Σκεφτείτε το λοιπόν πολύ καλά και μην ακολουθείτε τη μάζα ή την καρδιά σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Καλα τα λες hack3r αλλα τι δουλεια να βρει καποιος που παραμενε ανειδικευτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ippokratis20

Νεοφερμένος

Ο ippokratis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπερα, ενδιαφερομαι να μαθω πληροφοριες για την σχολη σεμφε.Μπορει καποιος να μου πει αν εχει ενδιαφερον η σχολη, αν οντως ειναι τοσο δυσκολη οσο λενε, αν γενικα με κανονικο διαβασμα μπορεις να την βγαλεις, αμα οι καθηγητες κανουν καλο μαθημα κτλ.;;


Ευχαριστω για την προσοχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas8

Νεοφερμένος

Ο kostas8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα από μένα ,έχω ένα θεματάκι ως προς την επιλογή σχολής, όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων..
Φέτος λοιπόν μου δίνεται η δυνατότητα(δεν είναι θέμα το πως) να περάσω σε πολλές σχολές (πολλές και καλές σχολές, που έχουν υψηλή βαθμολογία), δεν θέλω να περάσω ίσα να πω ότι πέρασα εκεί (πχ πολυτεχνείο), θέλω να προσπαθήσω και να την τελειώσω .
Το θέμα μου είναι ότι εγώ έδωσα πανελλήνιες πριν από 10 περίπου χρόνια (πέρασα σε μια σχολή) αλλά τα μαθήματα που έκανα τότε (μαθηματικά,φυσική κλπ) ούτε κατά διάνοια τα θυμάμαι τώρα..!
Αυτό λοιπόν που θα ήθελα να ρωτήσω είναι, αν υπάρχουν κάποιες σχολές-τμήματα ,τα οποία να μην έχουν τόσο εξεζητημένα τέτοια μαθήματα (μαθηματικά,φυσική κλπ) ( ; ) γιατί πολύ απλά δεν θα τις καταφέρω.
Το πρόβλημα είναι ότι θα ήθελα κάτι σε πληροφορική (που ξέρω οτι έχουν τέτοια μαθήματα) αλλά δεν ξέρω τον βαθμό δυσκολίας τους (ανάλογα την σχολή)..
Είμαι ανοιχτός και σε κάποια θεωρητική σχολή αν μου κεντρίσει το ενδιαφέρον φυσικά..
Μπορεί κάποια-ος να μου πει 2-3 συμβουλές σχετικά;
Ευχαριστώ πολύ
Υ.γ Ψάχνω σχολές για Αθήνα (ή επαρχία που να έχουν αντίστοιχα τμήματα Αθήνα για μεττεγραφή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αμα δεν θες μαθηματικά δεν θα πας πληροφορική (και λέγοντας "δεν θες" εννοώ να μην είσαι διατεθειμένος να κάτσεις να διαβάσεις και μόνος από την αρχή, αλλιώς εννοείται ότι μπορείς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas8

Νεοφερμένος

Ο kostas8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αμα δεν θες μαθηματικά δεν θα πας πληροφορική (και λέγοντας "δεν θες" εννοώ να μην είσαι διατεθειμένος να κάτσεις να διαβάσεις και μόνος από την αρχή, αλλιώς εννοείται ότι μπορείς).

Ευχαριστώ για την απάντηση
Δεν είναι οτι δεν τα θέλω, απλά δεν ξέρω αν θα μπόρεσω να ανταπεξέλθω..Πάνε 10 χρόνια απο τότε που έκανα μαθηματικά και δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα..Ειδικά αν είναι και απαιτητικά δεν με βλέπω να τα καταφέρνω..
Γενικά τι επιλογές μπορώ να έχω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ για την απάντηση
Δεν είναι οτι δεν τα θέλω, απλά δεν ξέρω αν θα μπόρεσω να ανταπεξέλθω..Πάνε 10 χρόνια απο τότε που έκανα μαθηματικά και δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα..Ειδικά αν είναι και απαιτητικά δεν με βλέπω να τα καταφέρνω..
Γενικά τι επιλογές μπορώ να έχω;
Α καλυτερη αντιμετώπιση αυτή. Απαιτητικά από την αρχή δεν θα είναι, σιγά σιγά χτίζονται. Δεν νομίζω ότι θα βρεις θετική σχολή που να μην έχει μαθηματικά, απλα η πληροφορική είναι από αυτές που έχουν τα περισσότερα. Μπορείς να τσεκάρεις και οδηγουε σπουδών από παρεμφερή τμήματα πχ ψηφιακά συστήματα. Και πάλι βέβαια πρέπει να είσαι διατεθειμένος να κάνεις δουλειά μόνος σου (πράγμα φυσικά εφικτό, απλά απαιτεί κάποια δέσμευση). Γενικά απ' ο τι κατάλαβα δεν θα δώσεις πανελλαδικές. Γιατί δεν δοκιμάζεις να πιάσεις σιγά σιγά τα μαθηματικά του λυκείου να δεις πώς πάει; Αν σε τραβάνε, αν έχεις την υπομονή, αν θυμάσαι παραπάνω ή λιγότερα απ' όσα νομίζεις. Κάνε μια πρώτη απόπειρα και μετά ξαναδες το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Καλησπέρα από μένα ,έχω ένα θεματάκι ως προς την επιλογή σχολής, όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων..
Φέτος λοιπόν μου δίνεται η δυνατότητα(δεν είναι θέμα το πως) να περάσω σε πολλές σχολές (πολλές και καλές σχολές, που έχουν υψηλή βαθμολογία), δεν θέλω να περάσω ίσα να πω ότι πέρασα εκεί (πχ πολυτεχνείο), θέλω να προσπαθήσω και να την τελειώσω .
Το θέμα μου είναι ότι εγώ έδωσα πανελλήνιες πριν από 10 περίπου χρόνια (πέρασα σε μια σχολή) αλλά τα μαθήματα που έκανα τότε (μαθηματικά,φυσική κλπ) ούτε κατά διάνοια τα θυμάμαι τώρα..!
Αυτό λοιπόν που θα ήθελα να ρωτήσω είναι, αν υπάρχουν κάποιες σχολές-τμήματα ,τα οποία να μην έχουν τόσο εξεζητημένα τέτοια μαθήματα (μαθηματικά,φυσική κλπ) ( ; ) γιατί πολύ απλά δεν θα τις καταφέρω.
Το πρόβλημα είναι ότι θα ήθελα κάτι σε πληροφορική (που ξέρω οτι έχουν τέτοια μαθήματα) αλλά δεν ξέρω τον βαθμό δυσκολίας τους (ανάλογα την σχολή)..
Είμαι ανοιχτός και σε κάποια θεωρητική σχολή αν μου κεντρίσει το ενδιαφέρον φυσικά..
Μπορεί κάποια-ος να μου πει 2-3 συμβουλές σχετικά;
Ευχαριστώ πολύ
Υ.γ Ψάχνω σχολές για Αθήνα (ή επαρχία που να έχουν αντίστοιχα τμήματα Αθήνα για μεττεγραφή).

Εαν σκεφτεις οτι πριν τους ηλεκτρονικους υπολογιστες υπηρχαν ανθρωποι που λεγονταν computers,και ηταν μαθηματικοι που εκαναν πραξεις,οι οποιοι ηταν υπευθυνοι μετεπειτα για την χρηση των ηλεκτρονικων υπολογιστων...και οτι μερικοι απο τους πιο σπουδαιους επιστημονες υπολογιστων και ηλεκτρολογοι ηταν και μαθηματικοι
(Turing, John Von Neuman,heaviside...) δεν θα ελεγα οτι δεν θα ειχες θεμα εαν δεν μπορουσες να διαβασεις μαθηματικα. Γνωμη μου παντα αλλα ακολουθησε την συμβουλη της olivia και μην παραδιδεις τα οπλα τοσο ευκολα. Εαν καταλαβεις απλο λογισμο,διακριτα μαθηματικα,αλγεβρα boole και γραμμικη αλγεβρα εισαι καλυμενος.Απο εκει και περα ειναι στο χερι σου να μαθεις και αλλα η οχι. Εχε κατα νου οτι στην πληροφορικη κανεις διασκεδαστικα και δημιουργικα μαθηματικα,αφου στο τελος θα τα ενσωματωσεις σε εναν αλγοριθμο σου για να πετυχεις ενα αποτελεσμα.

Ναι, η πληροφορικη ειναι απαιτητικη ομως ειναι και ο πιο συναρπαστικος κλαδος. Θα εχεις την ευκαιρια να δεις και να κατανοησεις το εργο παρα πολλων ιδιοφυιων και να ασχοληθεις με τα πιο ενδιαφεροντα προβληματα . Αυτα που για ολους σημερα θεωρουνται δεδομενα θα δεις οτι χρειαστηκαν αιωνες να αναπτυχθουν και ακομα και η πιο απλη λεπτομερεια για το πως λειτουργει ενας υπολογιστης βασιζεται στις τρομερες ιδεες πολλων ανθρωπων απο διαφορετικα υποβαθρα που πηραν πολυ καιρο να αναπτυχθουν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas8

Νεοφερμένος

Ο kostas8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εαν σκεφτεις οτι πριν τους ηλεκτρονικους υπολογιστες υπηρχαν ανθρωποι που λεγονταν computers,και ηταν μαθηματικοι που εκαναν πραξεις,οι οποιοι ηταν υπευθυνοι μετεπειτα για την χρηση των ηλεκτρονικων υπολογιστων...και οτι μερικοι απο τους πιο σπουδαιους επιστημονες υπολογιστων και ηλεκτρολογοι ηταν και μαθηματικοι
(Turing, John Von Neuman,heaviside...) δεν θα ελεγα οτι δεν θα ειχες θεμα εαν δεν μπορουσες να διαβασεις μαθηματικα. Γνωμη μου παντα αλλα ακολουθησε την συμβουλη της olivia και μην παραδιδεις τα οπλα τοσο ευκολα. Εαν καταλαβεις απλο λογισμο,διακριτα μαθηματικα,αλγεβρα boole και γραμμικη αλγεβρα εισαι καλυμενος.Απο εκει και περα ειναι στο χερι σου να μαθεις και αλλα η οχι. Εχε κατα νου οτι στην πληροφορικη κανεις διασκεδαστικα και δημιουργικα μαθηματικα,αφου στο τελος θα τα ενσωματωσεις σε εναν αλγοριθμο σου για να πετυχεις ενα αποτελεσμα.

Ναι, η πληροφορικη ειναι απαιτητικη ομως ειναι και ο πιο συναρπαστικος κλαδος. Θα εχεις την ευκαιρια να δεις και να κατανοησεις το εργο παρα πολλων ιδιοφυιων και να ασχοληθεις με τα πιο ενδιαφεροντα προβληματα . Αυτα που για ολους σημερα θεωρουνται δεδομενα θα δεις οτι χρειαστηκαν αιωνες να αναπτυχθουν και ακομα και η πιο απλη λεπτομερεια για το πως λειτουργει ενας υπολογιστης βασιζεται στις τρομερες ιδεες πολλων ανθρωπων απο διαφορετικα υποβαθρα που πηραν πολυ καιρο να αναπτυχθουν .

Καλησπέρα και σ ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
Κάποιες σχολές που κοιτάω όπως π.χ ψηφιακών συστημάτων(Πειραιά), μηχανικών πληροφορικής κ υπολογιστών(Αιγάλεω), πληροφορικής κ τηλεπικοινωνιών(Αθήνα), έχουν το ίδιο επίπεδο ως προς την δυσκολία ,συγκριτικά με μια καθαρά σχολή πληροφορικής ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top