Dr Nick

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπεραα :) Δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο θεμα ακριβως, αλλα θα κανω την προσπαθεια μου εδω :Ρ

Φετος περασα στη μαιευτικη (2η επιλογη, με ενδιαφερει ακρετα σαν αντικειμενο), αλλα στοχο ειχα το βιοτεχνολογικο ή το βιολογικο. Ξαναδινω, και σκεφτομαι οτι θα μου αρεσε να συνδιασω αυτα τα δυο αντικειμενα, και να ασχοληθω εν τελει στον τομεα της τεχνητη γονιμοποιηση, εξωσωματικη κλπ. Αλλα ποιο τμημα μπορει να οδηγησει στην ενασχοληση με κατι τετοιο? Το βιοτεχνολογικο ασχολειται κυριως με φυτα/ζωα (το οποιο εξισου δεν με χαλαει, αν καταφερω βεβαια να βρω δουλεια σε εργαστηριο) και σχεδον καθολου με τον ανθρωπο, ενω το βιολογικο μου φαινεται λιγο "γενικο", δεν ξερω αν με καταλληλο μεταπτυχιακο θα μπορεσω να ασχοληθω με εξωσωματικες κλπ. Πηρε βεβαια το ματι μου και το τμημα μοριακης βιολογιας και γενετικης, το οποιο ειδα οτι εχει πολυ ενδιαφεροντα μαθηματα που αφορουν και την βιοτεχνολογια (ειδα και κατι για εμβρυολογια :P).
Και ερωτω λοιποον.. Γνωριζει καποιος, ποιο τμημα εν τελει μπορει να με οδηγησει στο να ασχοληθω με το αντικειμενο? :worry:



Για κάτι τέτοιο το καλύτερο είναι να γίνεις γυναικολόγος, οπότε ιατρική και μετά ειδικότητα με διδακτορικό πάνω σε αυτό που θέλεις. Μην σε παραμυθιάζουν με βιολογίες και μεταπτυχιακά. Σκέψου ότι για κάτι τέτοιο θα πρέπει να βγείς σε καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού για έρευνα όπου ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Για κάτι τέτοιο το καλύτερο είναι να γίνεις γυναικολόγος, οπότε ιατρική και μετά ειδικότητα με διδακτορικό πάνω σε αυτό που θέλεις. Μην σε παραμυθιάζουν με βιολογίες και μεταπτυχιακά. Σκέψου ότι για κάτι τέτοιο θα πρέπει να βγείς σε καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού για έρευνα όπου ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος


πωπω δεν θελω με τιπτοα ιατρικη. Τελικα και η βιοτεχνολογια καλη ειναι :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Καλησπεραα :) Δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο θεμα ακριβως, αλλα θα κανω την προσπαθεια μου εδω :Ρ

Φετος περασα στη μαιευτικη (2η επιλογη, με ενδιαφερει ακρετα σαν αντικειμενο), αλλα στοχο ειχα το βιοτεχνολογικο ή το βιολογικο. Ξαναδινω, και σκεφτομαι οτι θα μου αρεσε να συνδιασω αυτα τα δυο αντικειμενα, και να ασχοληθω εν τελει στον τομεα της τεχνητη γονιμοποιηση, εξωσωματικη κλπ. Αλλα ποιο τμημα μπορει να οδηγησει στην ενασχοληση με κατι τετοιο? Το βιοτεχνολογικο ασχολειται κυριως με φυτα/ζωα (το οποιο εξισου δεν με χαλαει, αν καταφερω βεβαια να βρω δουλεια σε εργαστηριο) και σχεδον καθολου με τον ανθρωπο, ενω το βιολογικο μου φαινεται λιγο "γενικο", δεν ξερω αν με καταλληλο μεταπτυχιακο θα μπορεσω να ασχοληθω με εξωσωματικες κλπ. Πηρε βεβαια το ματι μου και το τμημα μοριακης βιολογιας και γενετικης, το οποιο ειδα οτι εχει πολυ ενδιαφεροντα μαθηματα που αφορουν και την βιοτεχνολογια (ειδα και κατι για εμβρυολογια :P).
Και ερωτω λοιποον.. Γνωριζει καποιος, ποιο τμημα εν τελει μπορει να με οδηγησει στο να ασχοληθω με το αντικειμενο? :worry:


Με αυτό που θες να ασχοληθείς δεν μου φαίνεται καλή επιλογή η βιοτεχνολογία.
Καλύτερα να προτιμήσεις το βιολογικό καθώς είναι "γενικότερο" και έπειτα να ειδικευτείς.
Προφανώς και από ιατρική θα μπορούσες να ασχοληθείς με αυτά αλλά δεν αποτελεί μονόδρομος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Γεια σε όλους

Λοιπόν είχα ξανά ρωτήσει στο θέμα της ΑΣΚΤ αλλά δεν δέχθηκα κάποια απάντηση, οπότε θα το ρωτήσω και εδώ λίγο διαφορετικά μήπως γνωρίζετε κάτι.

Δίνω πανελλαδικές φέτος και πάνω - κάτω ξέρω τα τμήματα που μου αρέσουν πολύ. Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν είχα σκεφτεί κάποιο επάγγελμα, πράγμα δύσκολο να το ξερεις στα 16,5 σου.

Λοιπόν, φέτος ειδικά, συνειδητοποίησα πόσο μου αρέσει η έννοια της (οπτικής) αντίληψης, της μνήμης, της γεωμετρικής ψυχολογίας (Ψυχολογία των σχημάτων κλπ), τα χρώματα, η προσοχή και γενικά αυτό το κομμάτι. Όλο αυτό πώς σπουδαζεται και πώς λέγεται πιο περιεκτικά για να μπορέσω να κατευθυνθω; :P

Οκ, φαντάζομαι αφορά γνωστικη Ψυχολογία και νευροψυχολογια. Άλλοι μου είπαν ότι πρέπει να σπουδάσω γνωσιακη Επιστήμη που έχει και Ψυχολογια αλλά δεν είναι μόνο αυτό, κάνεις και τεχνητή νοημοσύνη, γλωσσολογία κλπ.

Τα παραπάνω μπορεί εν μέρη να μου τα προσφέρει το τμήμα ιστοριας και φιλοσοφίας της Επιστήμης και μετά μόνο με μεταπτυχιακό πάνω στη Γνωσιακή επιστήμη.

Από την άλλη, αν περάσω Ψυχολογία, μπορώ πάλι να πάρω τις βάσεις για γνωστική Ψυχολογια και μετά πάλι μεταπτυχιακό.

Τι πιστεύετε; Γνωρίζετε κάτι παραπάνω; Υπάρχει παρεμφερες επάγγελμα έστω στο εξωτερικό; Ίσως κάποιο άλλο τμήμα από θεωρητική; Το θεωριας και ιστοριας της τέχνης τα μελετά κάπως αυτά; Κοίταξα το πρόγραμμα σπουδών του αλλά έχει κυρίως ιστορίες, λογοτεχνίες και 2 μαθήματα ψυχολογίας της τέχνης.

Αυτά που έχω στο μυαλό μου είναι: Ψυχολογία, ΙΦΕ, θεωρια τέχνης, φωτογραφία, βιβλιοθηκονομιας και συστημάτων πληροφόρησης.

Για πείτεεεε

Προκειται για κλαδο της πειραματικης ψυχολογιας που ονομαζεται Ψυχοφυσικη και προσπαθει να ερμηνευσει τις σχεσεις μεταξυ των φυσικων ερεθισματων και της αντιληψης αυτων. Οι εφαρμογες ειναι πολλες και διαφορες και λογω της μεγαλης φαντασιας που υπαρχει απο πισω,ειναι πολυ δυσκολο να τις απαριθμησω ολες. Ενα παραδειγμα ειναι να μειωσεις το βαρος ενος προιοντος,πες για παραδειγμα ενος κεικ,χωρις να το αντιληφθει ο πελατης.Αρα σπαταλας λιγοτερα υλικα για το καθε τεμαχιο και εξοικονομεις χρηματα απο τα υλικα παραγωγης για την εταιρια σου. Ο νομος που περιγραφει,αναλογα το βαρος του αντικειμενου,την απαιτουμενη μεταβολη ωστε να γινει αντιληπτη η διαφορα ειναι γνωστος ως νομος Weber-Fechner.

Ο ιδιος νομος θα μπορουσε για παραδειγμα να εφαρμοστει ωστε να γνωριζουν οι σχεδιαστες ενος νεου εργαλειου πως μπορουν να προσαρμοσουν το σχεδιο τους ωστε το προιον τους να μην διαφερει σημαντικα στην αντιληψη του χειρισμου απο ενα αλλο αντιπαλο εργαλειο στην αγορα,ετσι ωστε να μην το απορριψουν οσοι ειναι συνηθισμενοι στο αλλο λογω της αντιληψης πως δεν ειναι αρκετα εργονομικο . Γενικα οι εφαρμογες ειναι πολλες,η φαντασια σου ειναι το limit για το πως μπορεις να χρησιμοποιησεις τετοιες γνωσεις.

Αυτο ηταν ενα απλο παραδειγμα που αφορουσε κατι συγκεκριμενο απο αυτον τον τομεα. Εαν τα παρεις ολα υποψιν θα βρεις δουλειες απο marketing,συμβουλος σχεδιαστικης ομαδας φυσικων(αρχιτεκτονικη λογου χαρη) η ψηφιακων προιοντων(παιχνιδια,προγραμματα κ.α.) εως παραστασεις μαγων και δεν ξερω και εγω τι :bleh: .

Spoiler : Γενικα θα ηταν καλο να μην φρικαρεις οταν ακους για μαθηματικα & φυσικη εαν θες να ασχοληθεις με αυτο το πραγμα.Επισημα ειναι κλαδος της πειραματικης ψυχολογιας,δεδομενου ομως οτι η πλειοψηφια της θεωρητικης δεν τα παει καλα με αυτα τα δυο ισως ειναι ενας λογος που κανενας δεν γνωριζει τον κλαδο ή λιγοι ασχολουνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Προκειται για κλαδο της πειραματικης ψυχολογιας που ονομαζεται Ψυχοφυσικη και προσπαθει να ερμηνευσει τις σχεσεις μεταξυ των φυσικων ερεθισματων και της αντιληψης αυτων. Οι εφαρμογες ειναι πολλες και διαφορες και λογω της μεγαλης φαντασιας που υπαρχει απο πισω,ειναι πολυ δυσκολο να της απαριθμησω ολες. Ενα παραδειγμα ειναι να μειωσεις το βαρος ενος προιοντος,πες για παραδειγμα ενος κεικ,χωρις να το αντιληφθει ο πελατης.Αρα σπαταλας λιγοτερα υλικα για το καθε τεμαχιο και εξοικονομεις χρηματα απο τα υλικα παραγωγης για την εταιρια σου. Ο νομος που περιγραφει,αναλογα το βαρος του αντικειμενου,την απαιτουμενη μεταβολη ωστε να γινει αντιληπτη η διαφορα ειναι γνωστος ως νομος Weber-Fechner.

Ο ιδιος νομος θα μπορουσε για παραδειγμα να εφαρμοστει ωστε να γνωριζουν οι σχεδιαστες ενος νεου εργαλειου πως μπορουν να προσαρμοσουν το σχεδιο τους ωστε το προιον τους να μην διαφερει σημαντικα στην αντιληψη του χειρισμου απο ενα αλλο αντιπαλο εργαλειο στην αγορα,ετσι ωστε να μην το απορριψουν οσοι ειναι συνηθισμενοι στο αλλο λογω της αντιληψης πως δεν ειναι αρκετα εργονομικο . Γενικα οι εφαρμογες ειναι πολλες,η φαντασια σου ειναι το limit για το πως μπορεις να χρησιμοποιησεις τετοιες γνωσεις.

Αυτο ηταν ενα απλο παραδειγμα που αφορουσε κατι συγκεκριμενο απο αυτον τον τομεα. Εαν τα παρεις ολα υποψιν θα βρεις δουλειες απο marketing,συμβουλος σχεδιαστικης ομαδας φυσικων(αρχιτεκτονικη λογου χαρη) η ψηφιακων προιοντων(παιχνιδια,προγραμματα κ.α.) εως παραστασεις μαγων και δεν ξερω και εγω τι :bleh: .

Spoiler : Γενικα θα ηταν καλο να μην φρικαρεις οταν ακους για μαθηματικα & φυσικη εαν θες να ασχοληθεις με αυτο το πραγμα.Επισημα ειναι κλαδος της πειραματικης ψυχολογιας,δεδομενου ομως οτι η πλειοψηφια της θεωρητικης δεν τα παει καλα με αυτα τα δυο ισως ειναι ενας λογος που κανενας δεν γνωριζει τον κλαδο ή λιγοι ασχολουνται.
Εισαι θεός :P
:alljumpy:
Έψαχνα να βρω το συγκεκριμένο όνομα του κλάδου πολλές εβδομάδες και πάντα κατέληγα σε ονόματα τύπου : Γεωμετρικη ψυχολογια, Γνωσιολογία, εργονομία, νευρομαρκετινγκ κλπ αλλά ποτέ δεν ήμουν 100% σίγουρος ότι αναφέρεται σε αυτό που είχα ειδικά στο μυαλό μου :P

Δεν ξερω βεβαια αν θα περασω ψυχολογια, αλλα εφοσον μετα απο τις σπουδες εδω, κατα πασα πιθανοτητα θα φυγω, μπορω να κανω καποιο μεταπτυχιακο εξω..

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Εισαι θεός :P
:alljumpy:
Έψαχνα να βρω το συγκεκριμένο όνομα του κλάδου πολλές εβδομάδες και πάντα κατέληγα σε ονόματα τύπου : Γεωμετρικη ψυχολογια, Γνωσιολογία, εργονομία, νευρομαρκετινγκ κλπ αλλά ποτέ δεν ήμουν 100% σίγουρος ότι αναφέρεται σε αυτό που είχα ειδικά στο μυαλό μου :P

Δεν ξερω βεβαια αν θα περασω ψυχολογια, αλλα εφοσον μετα απο τις σπουδες εδω, κατα πασα πιθανοτητα θα φυγω, μπορω να κανω καποιο μεταπτυχιακο εξω..

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! :D


Το νευρομαρκετινγκ μπορεις να το λες σαν badass παρατσουκλι του πεδιου,δεν ακουγεται ασχημο :smoke:.
Χαιρομαι που βοηθησα.Εδω ισως να μην υπαρχουν τοσες ευκαιριες εδω,αλλα εχω την αισθηση οτι οι εν λογω κυριοι πληρωνονται αδρα για τις υπηρεσιες τους εξω.Eιναι ιδιαιτερη δουλεια & με αρκετο ενδιαφερον :D. Εαν περασεις ψυχολογια θα εισαι τυχερος,οι διεξοδοι εχουν αυξηθει σε σχεση με παλια και μπορεις να δουλεψεις μεχρι και σε projects τεχνητης νοημοσυνης που αυτη την στιγμη ειναι το πιο hot topic παγκοσμιως απο τεχνολογικης και κοινωνιοτεχνολογικης αποψης. Εαν σε ενδιαφερει το διδακτορικο και γενικα η θεση καθηγητη και το αλλο πτυχιο για την ιστορια της επιστημης ειναι παρα πολυ ωραιο. Ειναι κριμα που δεν υπαρχουν ανθρωποι με τετοια πτυχια και σε σχολεια σημερα. Δινεται μια φιλοσοφικη & ιστορικη υποσταση στην επιστημη,στις μεθοδους και τους στοχους της και ειναι απιστευτα ενδιαφερον,για να μην πω και αναγκαιο ετσι οπως εχει καταντησει γενικοτερα η μαθηση.

Σε καθε περιπτωση ελπιζω να καταφερεις αυτο που θες.Ορεξη να εχεις και να βρισκεις τροπους να μπορεις εκφραστεις μεσω αυτου και ειμαι σιγουρος οτι θα σε ευχαριστει και θα το κανεις καλα,οτιδηποτε και εαν ειναι :yes:. Δυσκολες οι εποχες αλλα παντα θα υπαρχει χρημα για οσους ειναι εξαιρετικα καλοι και παθιασμενοι με κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για κάτι τέτοιο το καλύτερο είναι να γίνεις γυναικολόγος, οπότε ιατρική και μετά ειδικότητα με διδακτορικό πάνω σε αυτό που θέλεις. Μην σε παραμυθιάζουν με βιολογίες και μεταπτυχιακά. Σκέψου ότι για κάτι τέτοιο θα πρέπει να βγείς σε καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού για έρευνα όπου ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Γελάω γιατί ένας αυτούς που πήραν το νόμπελ φυσιολογίας για την εξωσωματική ήταν βιολόγος... Και κρατήσου, η 2η νοσοκόμα...

Επίσης μπορείς να εξηγήσεις το τελευταίο; Δεν κατάλαβα τι σχέση έχει το αν είσαι βιολόγος ή γιατρός με τον ανταγωνισμό στο εξωτερικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dr Nick

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Γελάω γιατί ένας αυτούς που πήραν το νόμπελ φυσιολογίας για την εξωσωματική ήταν βιολόγος... Και κρατήσου, η 2η νοσοκόμα...

Επίσης μπορείς να εξηγήσεις το τελευταίο; Δεν κατάλαβα τι σχέση έχει το αν είσαι βιολόγος ή γιατρός με τον ανταγωνισμό στο εξωτερικό...


Επειδή, όμως, έχουμε μπεί σε νέο αιώνα και έρευνα δεν μπορεί να γίνει απο μεμονωμένους επιστήμονες θα πρέπει να προτείνουμε υπαρκτές λύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για κάτι τέτοιο το καλύτερο είναι να γίνεις γυναικολόγος, οπότε ιατρική και μετά ειδικότητα με διδακτορικό πάνω σε αυτό που θέλεις. Μην σε παραμυθιάζουν με βιολογίες και μεταπτυχιακά. Σκέψου ότι για κάτι τέτοιο θα πρέπει να βγείς σε καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού για έρευνα όπου ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος

Καλά εσύ τρολάρεις τώρα, αλλά επειδή στο συγκεκριμένο θέμα επηρεάζεις όντως άτομα, σε παρακαλώ, σταμάτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr Nick

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά εσύ τρολάρεις τώρα, αλλά επειδή στο συγκεκριμένο θέμα επηρεάζεις όντως άτομα, σε παρακαλώ, σταμάτα.


Τα προσωπικά σου αφησέ τα εν μέρει. Η διαφωνία στην άποψη ενός τρίτου δεν τον καθιστά τρολλερ. Πρότεινε και εσύ στον άνθρωπο τι νομίζεις ότι πρέπει να κάνει και αυτός θα κρίνει ποιον θα λάβει υπόψιν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή, όμως, έχουμε μπεί σε νέο αιώνα και έρευνα δεν μπορεί να γίνει απο μεμονωμένους επιστήμονες θα πρέπει να προτείνουμε υπαρκτές λύσεις.


Συμφωνώ εν μέρει, αν και εξαρτάται από το πεδίο, αλλά οι γιατροί από πότε έγιναν επιστήμονες...;
Τέλος πάντων τελείως off-topic είναι αυτά, οπότε όπως είπες κι εσύ μερικοί του είπαμε βιολογία, άλλοι ιατρική, αποφασίζει αυτός/αυτή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Κοπελα ειμαι :P

Οσον αφορα αυτο πυο θελω να ασχοληθω, εννοουσα την συντηξη των γαμετων ας πουμε, ωστε να δημιουργηθει το ζυγωτο κλπ... δεν ειμαι σιγουρη αν αυτο μπορουν να το κανουν οι γιατροι, για αυτο το ειχα αποκλεισει κιολας (περα απο το γεγονος οτι δεν μαρεσει η ιατρικη).:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChrisFromGreece

Νεοφερμένος

Ο ChrisFromGreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα, ειμαι μαθητης της Γ λυκείου και ειμαι σε δίλλημα για την επιλογη σχολής.. Στην αρχη ειχα στο μυαλο μου την ογανωση και διοικηση αλλα οσους εχω ρωτησει μου ειπαν οτι δεν εχει επαγγελματική αποκάτασταση. Γενικα μου αρεσουν τα οικονομικα και η πληροφορική αλλα δεν εχω βρει κατι συγκεκριμενο.Τι εχετε να προτεινε? οντως η οδε δεν εχει αποκατασταση? Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοπελα ειμαι :P

Οσον αφορα αυτο πυο θελω να ασχοληθω, εννοουσα την συντηξη των γαμετων ας πουμε, ωστε να δημιουργηθει το ζυγωτο κλπ... δεν ειμαι σιγουρη αν αυτο μπορουν να το κανουν οι γιατροι, για αυτο το ειχα αποκλεισει κιολας (περα απο το γεγονος οτι δεν μαρεσει η ιατρικη).:/:
Θεωρώ λίγο υπερβολή να ξέρεις από τώρα τι ακριβώς θες να κάνεις. Προτείνω να πας σε μια "βασική" σχολή και από κει και πέρα θα βρεις τι θες να κάνεις, το οποίο τελικά μπορεί να είναι και τελείως διαφορετικό...

Παιδιά καλησπέρα, ειμαι μαθητης της Γ λυκείου και ειμαι σε δίλλημα για την επιλογη σχολής.. Στην αρχη ειχα στο μυαλο μου την ογανωση και διοικηση αλλα οσους εχω ρωτησει μου ειπαν οτι δεν εχει επαγγελματική αποκάτασταση. Γενικα μου αρεσουν τα οικονομικα και η πληροφορική αλλα δεν εχω βρει κατι συγκεκριμενο.Τι εχετε να προτεινε? οντως η οδε δεν εχει αποκατασταση? Ευχαριστω εκ των προτερων

Το πρόβλημα με την οργάνωση και διοίκηση επιχειρήσεων είναι ότι υπάρχουν 30+ σχολές στην Ελλάδα (ΙΕΚ, ΤΕΙ, ΑΕΙ)...
Πληροφορική γιατί δε θες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChrisFromGreece

Νεοφερμένος

Ο ChrisFromGreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Υπαρχει καποια σχολη που να συνδυαζει οικονομικα με πληροφορική? να μην ειναι αποκλειστικα ενα απο τα δυο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Θεωρώ λίγο υπερβολή να ξέρεις από τώρα τι ακριβώς θες να κάνεις. Προτείνω να πας σε μια "βασική" σχολή και από κει και πέρα θα βρεις τι θες να κάνεις, το οποίο τελικά μπορεί να είναι και τελείως διαφορετικό...


προφανως μπορει στο μελλον να αλλαξω προτιμησεις, που θα εχω παρακολουηθσει κιοαλς το εκαστοτε αντικειμενο πυο θα επιλεξω. Αλλα επειδη γενικα μαρεσει ο τομεας αυτος, θα μου αρεσε να ασχοληθω με κατι τετοιο.. Αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Υπαρχει καποια σχολη που να συνδυαζει οικονομικα με πληροφορική? να μην ειναι αποκλειστικα ενα απο τα δυο

Το τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του ΟΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
προφανως μπορει στο μελλον να αλλαξω προτιμησεις, που θα εχω παρακολουηθσει κιοαλς το εκαστοτε αντικειμενο πυο θα επιλεξω. Αλλα επειδη γενικα μαρεσει ο τομεας αυτος, θα μου αρεσε να ασχοληθω με κατι τετοιο.. Αυτο.


Γενικά όλες οι σχολές που ανέφερες θα σου δώσουν παρόμοιες βάσεις. Για μένα παίζει όχι μόνο ο τίτλος της σχολής μόνο, αλλά και η οργάνωσή της και τα μέλη ΔΕΠ που την αποτελούν. Τι εννοώ:

Εγώ τέλειωσα Φυσικό Κρήτης, ένα πάρα πολύ οργανωμένο τμήμα για τα ελληνικά δεδομένα. Από την άλλη όμως, δεν έχει κανέναν που να κάνει μετεωρολογία... Της Αθήνας έχει μετεωρολογία, αλλά απ'ότι ακούω υπάρχουν προβλήματα οργάνωσης. Ακόμα δηλαδή και από βιολογικό σε βιολογικό θα δεις διαφορές, πόσο μάλλον μεταξύ διαφορετικών σχολών...

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κατά τη γνώμη μου δε μπορεί να σε βοηθήσει κανείς που δεν έχει πάει στις συγκεκριμένες σχολές που σκέφτεσαι να δηλώσεις, γιατί στην πράξη είναι πολύ διαφορετικά τα πράματα και από τον τίτλο του τμήματος αλλά και από τον οδηγό σπουδών. Δε λέω, θα καταφέρεις να κάνεις αυτό που θες, αλλά γιατί να μην προσπαθήσεις να σε βοηθήσει και η "τύχη";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mika222888

Νεοφερμένος

Η Mika222888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Λοιπόν φετοσ αποφοιτω από το λύκειο αι έχω τισ εξήσ επιλογέσ: Νομική ή Μαθηματικα (μιλάμε για Βρετανια) λατρευω τα μαθηματικα σαν μάθημα αλλα λατρευω και την νομικη σαν επαγγελμα. Θα ήθελα να μάθω αν όντοσ η θεωρια τησ νομικησ έιναι τοσο πιεστικη οσο ακουγεται και αν μπορει καποιοσ να μου πει για την ζωη στην Αγγλια(εμπλεξα λιγακι τα θέματα) ευχριστω πολυ οποιον με βοηθησει :) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Λοιπόν φετοσ αποφοιτω από το λύκειο αι έχω τισ εξήσ επιλογέσ: Νομική ή Μαθηματικα (μιλάμε για Βρετανια) λατρευω τα μαθηματικα σαν μάθημα αλλα λατρευω και την νομικη σαν επαγγελμα. Θα ήθελα να μάθω αν όντοσ η θεωρια τησ νομικησ έιναι τοσο πιεστικη οσο ακουγεται και αν μπορει καποιοσ να μου πει για την ζωη στην Αγγλια(εμπλεξα λιγακι τα θέματα) ευχριστω πολυ οποιον με βοηθησει :) ;)


Καμια σχεση ο ενας κλαδος με τον αλλον. Το μονο μαθηματικο που εχει η νομικη ειναι οταν πρεπει να βγαλεις τα ποσα για τα περιουσιακα στα διαζυγια η στις κληρονομιες και στα συμβολαια. :laugh:

Αντιθετα, ειναι μια σχολη θεωρητικη με πολυ διαβασμα και εργασιες.

Επειδη το δικαιο ειναι πολυ διαφορετικο στην Αγγλια, εχουν διαφορετικο συστημα απο οτι σε αλλες χωρες της EU (συμπεριλανβανομενου και της Ελλαδας) ειναι λογικο στην αρχη να φανει δυσκολο ως προς την κατανοηση. Αλλα οπως και να εχει, αν σου αρεσει ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα σχολη που σιγουρα σου μαθαινει πολλα και δεν την βαριεσαι, γιατι καθε μαθημα εχει και κατι διαφορετικο να σου διδαξει. Απο την αλλη, ξερω πολλα παιδια που πηγαν νομικη και την παρατησαν στο πρωτο ετος, γιατι δεν ηταν ετσι οπως το περιμεναν.

Εξαρταται λοιπον στην κριση του καθενος. Αλλα αν σου αρεσουν τα μαθηματικα, που ειναι κυριως πραξεις, δεν ξερω πως θα καταφερεις να εισαι με πολλα(!) βιβλια στο χερι και μαετρητες σελιδες προς διαβασμα που απαιτει η νομικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top