Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Και εγώ ήθελα να γίνω ποδοσφαιριστής μικρός αλλά έκατσα και διάβασα γιατί τώρα δε θα έπαιζα ούτε τοπικό. Αυτό με το να ακολουθήσεις το "όνειρο" σου είναι πολύ χαζό πιστεύω. Αλλά από ότι φαίνεται έχεις ήδη κάνει την επιλογή σου, δεν έχει νόημα να το συζητάμε.

Άμα είχες κουράγιο,θα γινόσουν ο καλύτερος ποδοσφαιριστής.Γιατί,τί έχει ο Μέσι ή ο Ρονάλντο καλύτερο από εσένα; Εγώ έχω κουράγιο και θα δεις μια μέρα που οι θεωρητικές επιστήμες θα είναι περιζήτητες επειδή όλοι θα έχουν πάει στα οικονομικά και στους υπολογιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Άμα είχες κουράγιο,θα γινόσουν ο καλύτερος ποδοσφαιριστής.Γιατί,τί έχει ο Μέσι ή ο Ρονάλντο καλύτερο από εσένα; Εγώ έχω κουράγιο και θα δεις μια μέρα που οι θεωρητικές επιστήμες θα είναι περιζήτητες επειδή όλοι θα έχουν πάει στα οικονομικά και στους υπολογιστές.

Αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ επειδή η Ελλάδα περνάει περίοδο αλλαγής και τα τζάμπα λεφτά στο δημόσιο πέθαναν. Το μόνο που μπορεί να σώσει αυτές τις σχολές είναι να ανοίξει η εκπαίδευση στην Ελλάδα και να γεμίσουμε ιδιωτικά σχολεία και πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Παιδια, ολα τα επαγγελματα περνανε κριση στις μερες μας, τουλαχιστον προσπαθηστε να διαλεξετε κατι που σας αρεσει. Εκμεταλευτείτε τα φοιτητικά σας χρόνια, παρακολουθηστε συνέδρια, βοηθήστε εθελοντικά κτλ. για να εμπλουτισετε το βιογραφικό σας και απο εκεί και πέρα ψαχτείτε με μεταπτυχιακά. Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη λύση πλέον.

Συμφωνώ απολύτως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ επειδή η Ελλάδα περνάει περίοδο αλλαγής και τα τζάμπα λεφτά στο δημόσιο πέθαναν. Το μόνο που μπορεί να σώσει αυτές τις σχολές είναι να ανοίξει η εκπαίδευση στην Ελλάδα και να γεμίσουμε ιδιωτικά σχολεία και πανεπιστήμια.
Οι θεωρητικές σχολές δεν προσανατολίζονται απαραίτητα στην εκπαίδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ επειδή η Ελλάδα περνάει περίοδο αλλαγής και τα τζάμπα λεφτά στο δημόσιο πέθαναν. Το μόνο που μπορεί να σώσει αυτές τις σχολές είναι να ανοίξει η εκπαίδευση στην Ελλάδα και να γεμίσουμε ιδιωτικά σχολεία και πανεπιστήμια.

Τι να πω,αφού είσαι τόσος πεσσιμιστής,δεν υπάρχει λόγος να γίνεται αυτή η συζήτηση.Μην κόβεις τα φτερά των ανθρώπων που έχουν όνειρα.Τέλος,θα ήθελα να πω ότι κανένας δεν ξέρει το μέλλον.Όλα μπορούν να γίνουν,αλλά θα αλλάξουν αν οι άνθρωποι βγάλουν από το μυαλό τους την αντίληψη ότι μόνο οι θετικές επιστήμες αξίζουν και γίνουν αισιόδοξοι.Φιλικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τι να πω,αφού είσαι τόσος πεσσιμιστής,δεν υπάρχει λόγος να γίνεται αυτή η συζήτηση.Μην κόβεις τα φτερά των ανθρώπων που έχουν όνειρα.Τέλος,θα ήθελα να πω ότι κανένας δεν ξέρει το μέλλον.Όλα μπορούν να γίνουν,αλλά θα αλλάξουν αν οι άνθρωποι βγάλουν από το μυαλό τους την αντίληψη ότι μόνο οι θετικές επιστήμες αξίζουν και γίνουν αισιόδοξοι.Φιλικά. :)

Δεν σου κόβω τα φτερά απλά σου λέω την πραγματικότητα. Καλό είναι να έχουμε όνειρα αλλά να ξέρουμε και τι μας γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Φίλε δεν ξέρω αν έχεις κάποια σχέση με ΗΜΜΥ/Φυσικό, πάντως από τα λεγόμενά σου δείχνεις παντελώς άσχετος. Ενδεικτικά παραθέτω μαθήματα που προσφέρονται στο ΗΜΜΥ και είναι φυσική
ΦΥΣΙΚΗ 1
ΜΗΧΑΝΙΚΗ(ΚΙΝΗΜΑΤΙΚΗ/ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΣΤΕΡΕΟΥ)
ΤΕΧΝΙΚΗ ΜΗΧΑΝΙΚΗ
ΑΝΑΛΥΣΗ ΓΡΑΜΜΙΚΩΝ ΚΥΚΛΩΜΑΤΩΝ
ΔΟΜΗ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΥΛΙΚΩΝ
ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ
ΚΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΒΑΝΤΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ
ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑ Α
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ 1
ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑ Β
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ 2
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ 3
ΜΙΚΡΟΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ
ΝΑΝΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ
ΟΠΤΙΚΗ
ΘΕΜΑΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟΥ
ΦΩΤΟΝΙΚΗ
ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗ ΘΕΡΜΟΔΥΝΑΜΙΚΗ
ΦΥΣΙΚΗ ΣΥΜΠΥΚΝΩΜΕΝΗΣ ΥΛΗΣ
ΦΥΣΙΚΗ/ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΛΕΙΖΕΡ
ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΜΗΧΑΝΙΚΗ
ΟΠΤΟΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ
ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗ 2
ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΣΩΜΑΤΙΑ
ΔΙΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ/ΟΠΤΙΚΕΣ/ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΕΡΕΩΝ
ΦΥΣΙΚΗ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗΣ ΘΕΡΜΟΠΥΡΗΝΙΚΗΣ ΣΥΝΤΗΞΗΣ
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ=Όλοι οι κλάδοι του φυσικού πλην αστροφυσικής
Τώρα το πως εσύ έβγαλες συμπέρασμα πως φυσική από ΗΜΜΥ δεν γίνεται δεν το κατανοώ :P :D ;)
Εγώ λοιπόν δεν αρκούμαι στα παραπάνω αλλά ενδεικτικά σου παραθέτω 2 περιπτώσεις καθηγητών στο φυσικό εκπα όπου πριν λίγο έψαξα και είναι απόφοιτοι ΗΜΜΥ.
Σταμόπουλος Δημοσθένης: ΗΜΜΥ ΕΜΠ, Μεταπτυχιακό στην Εφαρμοσμένη Φυσική, Διδακτορικό στη Φυσική
Φασουλιώτης Δημήτριος: ΗΜΜΥ ΕΜΠ, Μεταπτυχιακό στη Φυσική, Διδακτορικό στη Φυσική Υψηλών Ενεργειών
Αν δε σου φτάνουν αυτά τα στοιχεία για να καταλάβεις πως ένας ηλεκτρολόγος μπορεί να ασχοληθεί με τη φυσική έχω κάθε καλή διάθεση να σου βρω κι άλλα ;)

Υ/Γ. Όταν θέλεις να απαντήσεις σε κάτι φρόντιζε να διαβάζεις ολόκληρο το post πρώτα. Λες για καριέρα στην Ελλάδα ενώ ρητά δήλωσα κάτι προηγουμένως :whistle:

Φιλε, ειμαι φοιτητης στο ΕΜΠ και συγκεκριμενα στους Μηχανολογους. Καθε σχολη του πολυτεχνειου εχει ως βαση τη φυσικη και τα μαθηματικα, γιατι παταει σε αυτα τα δυο για να εξηγησει τις εφαρμογες τους. Στο πολυτεχνειο γινεσαι μηχανικος, οποτε σε νοιαζει η εφαρμογη, οχι η επιστημη καθεαυτη, εν προκειμενω η φυσικη. Οποτε οταν πας και φας ηττα στους ΗΜΜΥ, εγω θα ειμαι εδω και θα γελαω. Δεν ειπα οτι δεν γινεται, ειπα οτι ειναι ηλιθιο. Για να στο κανω λιανα. Αμα θες να ασχοληθεις με τη φυσικη, εισαι μαλακας να πας ΗΜΜΥ και να μην πας φυσικο να εμβαθυνεις μονο και μονο για να χαρουν οι γονεις σου οτι μπηκες Πολυτεχνειο. Κι εγω μπορω να κανω διδακτορικο στο ΟΠΑ και να διδασκω λογιστικη, δεν σημαινει οτι δεν ηταν ανωμαλος ο δρομος που πηρα.

Διαβασα πολυ καλα τι εγραψες, εγραψες οτι δεν θα σε χαλαγε να ζησεις μερικα χρονια εξω. Δηλαδη να γυρισεις μετα στην Ελλαδα. Ξερεις ποσα παιρνει ενας στη βαθμιδα του λεκτορα; 1,300€ βαρια μαζι με ολα τα επιδοματα. Αν νομιζεις οτι το διαβασμα και ο κοπος που θα ριξεις αξιζουν στα 30 φευγα σου 1,300€/μηνα, be my guest. Περνα ομως μια βολτα να δεις πως πραγματικα ζουν οι καθηγητες. Η πραγματικοτητα ειναι απλη. Η ακαδημαϊκη καριερα δεν εχει λεφτα, ουτε εδω ουτε εξω συγκριτικα με το διαβασμα που ριχνεις, εχει μονο τιτλο και πρεστιζ. Αν μπορεις να τη συνδυασεις με εργα ιδιωτικου τομεα, εισαι μαγκας και μπορεις να τα τσεπωνεις χοντρα.

Διαβασες εναν οδηγο σπουδων, γκουγκλαρες και τους αποφοιτους του ΗΜΜΥ ΕΜΠ και νομιζεις οτι επιασες τον παπα απο τα αρχιδια. Λυπαμαι που σου χαλαω το συννεφακι σου αλλα η πραγματικοτητα δεν ειναι ετσι. Σορρυ. Φιλε...

Παιδια, ολα τα επαγγελματα περνανε κριση στις μερες μας, τουλαχιστον προσπαθηστε να διαλεξετε κατι που σας αρεσει. Εκμεταλευτείτε τα φοιτητικά σας χρόνια, παρακολουθηστε συνέδρια, βοηθήστε εθελοντικά κτλ. για να εμπλουτισετε το βιογραφικό σας και απο εκεί και πέρα ψαχτείτε με μεταπτυχιακά. Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη λύση πλέον.

Το "ολα τα επαγγελματα εχουν κριση" ισχυει. ΑΛΛΑ, αν πας Ακαδημια ή Νηπιαγωγων, και 10% αναπτυξη να εχουμε σαν την Ινδια, λεφτα δεν θα βγαλεις. Μπορει να βρεις πιο ευκολα δουλεια, αλλα δεν σημαινει οτι θα εισαι ευπορος ποτε. Αλλη προοπτικη εχει ενας γιατρος, ενας οικονομολογος, ενας μηχανικος κι αλλη ενας φιλολογος, ενας δασκαλος ή ενας νοσηλευτης ξερω γω.

Δεν σου κόβω τα φτερά απλά σου λέω την πραγματικότητα. Καλό είναι να έχουμε όνειρα αλλά να ξέρουμε και τι μας γίνεται.

Οπως λεει και ο χακερ, μπορειτε να αγνοειτε την πραγματικοτητα, δεν θα μπορεσετε ομως να αγνοησετε τις επιπτωσεις αυτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Οπως λεει και ο χακερ, μπορειτε να αγνοειτε την πραγματικοτητα, δεν θα μπορεσετε ομως να αγνοησετε τις επιπτωσεις αυτης

Τότε να καταργηθούν οι ανθρωπιστικές επιστήμες αφού δεν προσφέρουν τίποτα.Μόνο οι θετικές βελτιώνουν τη ζωή μας.Βέβαια,είναι ντροπή να είσαι της θεωρητικής.
:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Τότε να καταργηθούν οι ανθρωπιστικές επιστήμες αφού δεν προσφέρουν τίποτα.Μόνο οι θετικές βελτιώνουν τη ζωή μας.Βέβαια,είναι ντροπή να είσαι της θεωρητικής.
:mad:

Φιλε μου πιασε αλλα λεφτα περα απο αυτα της μονοπολης και το συζηταμε. Δεν χανομαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Φιλε μου πιασε αλλα λεφτα περα απο αυτα της μονοπολης και το συζηταμε. Δεν χανομαστε.

Τι λες ρε μεγάλε,έχεις πιάσει λεφτά στη ζωή σου?Τί μας λες?Πρέπει να σου μοιάσουμε!Εγώ δεν δέχομαι προσβολές!Έχω πιάσει λεφτά!Άντε,είσαι πολύ έξυπνος.Μόνο οι θετικοί είναι έξυπνοι!:worship::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Τι λες ρε μεγάλε,έχεις πιάσει λεφτά στη ζωή σου?Τί μας λες?Πρέπει να σου μοιάσουμε!Εγώ δεν δέχομαι προσβολές!Έχω πιάσει λεφτά!Άντε,είσαι πολύ έξυπνος.Μόνο οι θετικοί είναι έξυπνοι!:worship::worship:

Σου εδωσε ενα ταληρο ο πατερας σου να παρεις να φας απο το κυλικειο; Σε παρακαλω πολυ, αν εισαι οντως 15 ετων οπως δηλωνεις δεν εχεις ιδεα απο τον κοσμο γυρω σου. Ουτε εχεις δουλεψει ποτε, ουτε εχεις πληρωσει νοικι ή λογαριασμους. Εισαι εκτος πραγματικοτητας, δεν ειναι κατι αφυσικο, αναμενομενο ειναι στην ηλικια σου. Οποτε οσο εισαι εκτος πραγματικοτητας, θα σου προτεινα αντι να πετας εξυπναδες, να δεις τις αποψεις των μεγαλυτερων ως τροφη για σκεψη.

Και επαναλαμβανω, οταν πρεπει να παρεις αποφαση για το τι θα κανεις στη ζωη σου, πρεπει να εχεις αντιληψη της πραγματικοτητας και να εισαι ρεαλιστης. Αλλιως θα φας τα μουτρα σου. Δεν μιλησα πουθενα για αχρηστα ή χρησιμα επαγγελματα. Μιλησα για επαγγελματα με προοπτικη. Θες το ακους, θες το γραφεις στα παπαρια σου. Καρφι δεν μου καιγεται. Αργα ή γρηγορα, οποιος παει κοντρα στην πραγματικοτητα τρωει τα μουτρα σου. Εγω τις επιλογες μου σε μεγαλο βαθμο τις εχω κανει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Σου εδωσε ενα ταληρο ο πατερας σου να παρεις να φας απο το κυλικειο; Σε παρακαλω πολυ, αν εισαι οντως 15 ετων οπως δηλωνεις δεν εχεις ιδεα απο τον κοσμο γυρω σου. Ουτε εχεις δουλεψει ποτε, ουτε εχεις πληρωσει νοικι ή λογαριασμους. Εισαι εκτος πραγματικοτητας, δεν ειναι κατι αφυσικο, αναμενομενο ειναι στην ηλικια σου. Οποτε οσο εισαι εκτος πραγματικοτητας, θα σου προτεινα αντι να πετας εξυπναδες, να δεις τις αποψεις των μεγαλυτερων ως τροφη για σκεψη.

Και επαναλαμβανω, οταν πρεπει να παρεις αποφαση για το τι θα κανεις στη ζωη σου, πρεπει να εχεις αντιληψη της πραγματικοτητας και να εισαι ρεαλιστης. Αλλιως θα φας τα μουτρα σου. Δεν μιλησα πουθενα για αχρηστα ή χρησιμα επαγγελματα. Μιλησα για επαγγελματα με προοπτικη. Θες το ακους, θες το γραφεις στα παπαρια σου. Καρφι δεν μου καιγεται. Αργα ή γρηγορα, οποιος παει κοντρα στην πραγματικοτητα τρωει τα μουτρα σου. Εγω τις επιλογες μου σε μεγαλο βαθμο τις εχω κανει...

Σύμφωνοι, όλοι πρέπει να έχουν την ίδια αντίληψη με σένα.Ας πάνε όλοι στο πολυτεχνείο,θα προκόψουν σίγουρα.Πάντωε η πραγματικότητα αλλάζει.Κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει σε 10 χρόνια.Δες και λίγο την Ιστορία.Θα δεις πως αλλάζουν τα πράγματα από εκεί που δεν το περιμένεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Παιδια, ολα τα επαγγελματα περνανε κριση στις μερες μας, τουλαχιστον προσπαθηστε να διαλεξετε κατι που σας αρεσει. Εκμεταλευτείτε τα φοιτητικά σας χρόνια, παρακολουθηστε συνέδρια, βοηθήστε εθελοντικά κτλ. για να εμπλουτισετε το βιογραφικό σας και απο εκεί και πέρα ψαχτείτε με μεταπτυχιακά. Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη λύση πλέον.

Δεν βλέπω πουθενά κάποια χειροπιαστή επαγγελματική συμβουλή. Φοιτητικά χρόνια τελείως σε φάση διακοπών, συνέδρια, ημερίδες, η μάχη για χαρτί παρακολούθησης (και όχι ότι υπάρχει ενδιαφέρον για το θέμα του συνεδρίου), εθελοντισμός διάσωσης φώκιας,... κ.α. χωρίς αντίκρισμα όταν άλλοι συνομήλικοι σε άλλες χώρες ξεκινούν από νωρίς τον εργασιακό τους βίο. Σαφώς και ενδεχόμενα ίσως έχουν κάνει εθελοντισμό αλλά ενδιαφέρονται και για το ένσημο! Επίσης τι είδους λύση είναι η πρόταση για τα μεταπτυχιακά; Δουλειά δεν έχουμε να κάνουμε, ας τραβάμε σπουδές για να λέμε ότι κάτι κάνουμε; :hmm: Κάπου και το μεταπτυχιακό παραέγινε μόδα απελπισίας για τον πολύ κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Σου εδωσε ενα ταληρο ο πατερας σου να παρεις να φας απο το κυλικειο; Σε παρακαλω πολυ, αν εισαι οντως 15 ετων οπως δηλωνεις δεν εχεις ιδεα απο τον κοσμο γυρω σου. Ουτε εχεις δουλεψει ποτε, ουτε εχεις πληρωσει νοικι ή λογαριασμους. Εισαι εκτος πραγματικοτητας, δεν ειναι κατι αφυσικο, αναμενομενο ειναι στην ηλικια σου. Οποτε οσο εισαι εκτος πραγματικοτητας, θα σου προτεινα αντι να πετας εξυπναδες, να δεις τις αποψεις των μεγαλυτερων ως τροφη για σκεψη.

Και επαναλαμβανω, οταν πρεπει να παρεις αποφαση για το τι θα κανεις στη ζωη σου, πρεπει να εχεις αντιληψη της πραγματικοτητας και να εισαι ρεαλιστης. Αλλιως θα φας τα μουτρα σου. Δεν μιλησα πουθενα για αχρηστα ή χρησιμα επαγγελματα. Μιλησα για επαγγελματα με προοπτικη. Θες το ακους, θες το γραφεις στα παπαρια σου. Καρφι δεν μου καιγεται. Αργα ή γρηγορα, οποιος παει κοντρα στην πραγματικοτητα τρωει τα μουτρα σου. Εγω τις επιλογες μου σε μεγαλο βαθμο τις εχω κανει...

Εσύ εργάζεσαι ή έχεις εγχώριες προσφορές για εργασία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,266 μηνύματα.
Darthfederer Άκου κάτι εδώ είναι μαθητικό φόρουμ και είμαστε εδώ για να ανταλαξουμε απόψεις και να δώσουμε συμβουλές και όχι ο ένας να κοροϊδεύει ,λες οτι μονο οι θετικές επιστήμες έχουν μέλλον πως το ξέρεις αυτό μηπως έχει δουλέψει και το ξερεις η έχεις εμπειρία πανω στις θετικές επιστήμες. Αν θες να το παρουμε στατιστικά τα οικονομικά και η πληροφορική πατανε κάτω την θετική απο άποψη αποκατάσταση ς .όλα αυτά παντα φιλικά :redface:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Το τελευταίο διάστημα ιδίως βρίσκομαι στο δίλημμα Φυσικό ή ΗΜΜΥ.
Προφανώς θέλω να εργαστώ στο αντικείμενο των σπουδών μου. Εξετάζω επίσης το ενδεχόμενο να τελειώσω ΗΜΜΥ και να προσπαθήσω μέσω μαστερ/διδακτορικού να ασχοληθώ με τη φυσική. Εν πάσει περιπτώσει διαφωνώ με τις γενικόλογες και αβάσιμες αντιλήψεις του τύπου "τις άλλες επιστήμες τις έχει αποκηρύξει" ... αν ψάξει κάποιος έστω και λίγο θα δει πως υπάρχουν θέσεις(ακαδημαικές πχ που θα με ενδιέφεραν) στον τομέα της φυσικής και είμαι βέβαιος πως στον κλάδο αυτό θα μου δοθεί η ευκαιρία να καταξιωθώ γιατί το γουστάρω πραγματικά και είμαι πολύ καλός σε αυτό. Σε τελική ανάλυση δεν έχω καμία τάση υποχρεωτικής παραμονής στην Ελλάδα(δεν θα είχα κανένα πρόβλημα-αντιθέτως θα ήθελα να ζήσω μερικά χρόνια στο εξωτερικό ;) ).

Όπως και εσύ λες τη γνώμη σου, σωστή λάθος, με ανυπολόγιστο κόστος για κάποιον άλλο που μπορεί να τη διαβάζει και να μην ξέρει να σκεφτεί να καλύτερα, έτσι και εμείς λέμε μια γνώμη. Μιας και το ρίξαμε στα μεγέθη της γνώμης, πώς ξέρεις ότι θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακό και διδακτορικό στη Φυσική λες και είναι ένα τσιγάρο δρόμος; :hmm: Μάλιστα θεωρείς και δεδομένο ότι θα τελειώσεις το Τμήμα ΗΜΜΥ (έτσι όπως γράφεις το post φαίνεται ότι είσαι κοντά στο πτυχίο και όχι μαθητής). Οι σπουδές Φυσικής επίσης δεν είναι τόσο δελεαστικές όσο φαντάζονται στον μικρόκοσμο του κάθε άσχετου που απλά είδε 5 πράγματα σε κάποιο θερινό σχολείο, άκουσε κάποιο καλό σχόλιο από τον καθηγητή στο σχολείο ή έλυσε σωστά τις ασκήσεις των πανελληνίων. Είναι ένας δύσκολος και αρκετά μοναχικός δρόμος μέχρι να έρθει η καταξίωση (ανάλογα τις προθέσεις του υποψηφίου) με πολλά σταυροδρόμια αμφισβήτησης της όλης προσπάθειας.

Eπίσης δεν κατάλαβα ποτέ την λογική: σπουδές Φυσικής από το Τμήμα ΗΜΜΥ. Κάτι δεν κολλάει. Τότε το Τμήμα Φυσικής για ποιο λόγο να υπάρχει; Τι διάλο στην Ελλάδα ληγμένα παίρνετε; Άντε να τα πείτε έξω αυτά, να σας πάρουν με τις πέτρες. Δεν λέω ότι δεν γίνεται. Και Θεολογία με σπουδές στην Χημεία, γίνεται. Με λίγη καλή θέληση και ο Τσίπρας έγινε δεξιός. Στην Ελλάδα όλα γίνονται. Η χώρα των θαυμάτων ή θραυσμάτων καλύτερα. Επίσης η ακαδημαϊκή καριέρα δεν είναι ένα συμβατικό επάγγελμα γι' αυτό και δεν θεωρείται επαγγελματική ευκαιρία. Συντελούνται πολλές αιτίες για να γίνει κάποιος ακαδημαϊκός και συνήθως όχι και τόσο συναφείς με τις σπουδές. Θα το καταλάβεις όσο θα μεγαλώνεις και θα απομυθοποιήσεις το μύθο της Σουηδέζας τουρίστριας που βλέπει την Ελλάδα ως παράδεισο του greek lover, sun and sex. Οπότε ναι, η Ελλάδα δεν ενδιαφέρεται για τις άλλες επιστήμες γι' αυτό και οι επιλογές είναι ανύπαρκτες.

Επειδή περάσαμε από Πανεπιστήμιο, θα σε συμβούλευα τη ρήση του Κ.Καριωτάκη. Ρίξε λίγο τις στροφές γιατί το ποίημα "Είμαστε κάτι ξεχαρβαλωμένες κιθάρες" δίνει μια απάντηση στην υπερφύαλη ματαιοδοξία του νεοέλληνα. Φυσικά δεν λέω να μην κάνεις όνειρα, το τονίζω διότι συνήθως αν κάποιος πει μια διαφορετική άποψη, αμέσως αρχίζουν οι αριστεροσύνες "ποιος είσαι συ ρε που θα μου πεις τι θα κάνω". Γνωστή τακτική στην Ελληνική κοινωνία της βλακείας. Απλά έχει διαφορά η προσγειωμένη προσπάθεια από τις αλματικές φωτοβολίδες. Ακόμη και στα Μαθηματικά, οι συναρτήσεις με την αλματική ασυνέχεια είναι "κακές" σε υπολογισμούς.

[...]
Είμαστε κάτι απίστευτες αντένες
υψώνονται σαν δάχτυλα στα χάη
στην κορυφή τους το άπειρο αντηχάει
μα γρήγορα θα πέσουνε σπασμένες.
Είμαστε κάτι απίστευτες αντένες.

[...]

K.Kαρυωτάκης, ποιητής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Τι να πω,αφού είσαι τόσος πεσσιμιστής,δεν υπάρχει λόγος να γίνεται αυτή η συζήτηση.Μην κόβεις τα φτερά των ανθρώπων που έχουν όνειρα.Τέλος,θα ήθελα να πω ότι κανένας δεν ξέρει το μέλλον.Όλα μπορούν να γίνουν,αλλά θα αλλάξουν αν οι άνθρωποι βγάλουν από το μυαλό τους την αντίληψη ότι μόνο οι θετικές επιστήμες αξίζουν και γίνουν αισιόδοξοι.Φιλικά. :)

άλλο πεσιμισμός και άλλο ρεαλισμός. κανείς δεν είπε ότι μόνο οι θετικές επιστήμες αξίζουν, απλά αυτές προσφέρουν επαγγελματική αποκατάσταση σε μεγαλύτερο βαθμό από ό,τι οι θεωρητικές. κακά τα ψέμματα, λογοτεχνία/ιστορία/τέχνη κλπ τα μαθαίνεις και σπίτι σου, το μόνο που χρειάζεσαι είναι σύνδεση στο ίντερνετ και voila. το θέμα είναι να μάθεις κάτι χρήσιμο και πρακτικό που να έχει ζήτηση στην αγορά εργασίας. και καλό θα ήταν να μην περιορίζεσαι μόνο στο τι συμβαίνει στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό, ούτε κι εκεί ευδοκιμούν επαγγέλματα όπως πχ νηπιαγωγός/ δάσκαλος/ καθηγητής ιστορίας της τέχνης κλπ κλπ κλπ.
κι αυτό παρ' το ως συμβουλή από ένα άτομο που σπουδάζει ανθρωπιστικές επιστήμες και ψάχνει εδώ και καιρό εναλλακτικές έχοντας συνειδητοποιήσει το λάθος του :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,266 μηνύματα.
Παιδιά δεν καταλαβαίνω γιατί έχετε βγάλει τόση επίθεση στον Γιώργο , το παιδί απλά ζητάει την βοήθεια μας πάνω σε ένα θέμα που αφορά το μέλλον του και γενικά σε αυτο το φόρουμ υπάρχουν πολύ που το παίζουν έξυπνοι .Τέος πάντων εγώ λέω ότι αν ο καθένας ακολουθήσει κάτι που του αρέσει πραγματικά θα πετύχει στο εξωτερικό τουλάχιστον όπου τα ταλέντα αναγνωρίζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Παιδιά δεν καταλαβαίνω γιατί έχετε βγάλει τόση επίθεση στον Γιώργο , το παιδί απλά ζητάει την βοήθεια μας πάνω σε ένα θέμα που αφορά το μέλλον του και γενικά σε αυτο το φόρουμ υπάρχουν πολύ που το παίζουν έξυπνοι .Τέος πάντων εγώ λέω ότι αν ο καθένας ακολουθήσει κάτι που του αρέσει πραγματικά θα πετύχει στο εξωτερικό τουλάχιστον όπου τα ταλέντα αναγνωρίζονται.

όποιος έχει την μύγα, μυγιάζεται. αν κάποιος μετατρέπει στο μυαλό του μια απλή γνώμη σε προσβολή, να το κοιτάξει. δεν γίνεται να φιμώνει τους άλλους κατά το δοκούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,266 μηνύματα.
Κοιτά δεν το λέω για αυτο αλλα επειδή γενικά σε αυτο το φόρουμ υπάρχουν κάποιοι που κάνουν τους έξυπνους ενώ δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top