Επικοινωνίας Μέσων & Πολιτισμού Παντείου vs Επικοινωνίας & Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης ΕΚΠΑ vs Δημοσιογραφίας & Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας ΑΠΘ

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Είμαι αποφασισμένη να περάσω δημοσιογραφία! Όμως έχω μπερδευτεί με το ποιο από τα 3 τμήματα να διαλέξω. Το πρόγραμμα σπουδών του ΑΠΘ μου φαίνεται απλά υπέροχο!!!! Το μόνο πρόβλημα είναι ότι μένω στην Αθήνα! Οι γονείς μου δεν μου αρνούνται τη σχολή αλλά... σκέφτομαι ότι θα τους επιβαρύνω πολύ οικονομικά. Από την άλλη ένας οικογενειακός φίλος μας δημοσιογράφος, που εργάζεται πολλά χρόνια στο Βήμα μου είπε ότι προτιμούνται περισσότερο οι απόφοιτοι της Παντείου. Ισχύει; Όσο για το ΕΚΠΑ... πολύ θεωρητικό μου φαίνεται και από δημοσιογραφικά μαθήματα... ακόμη λιγότερα από της Παντείου:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Αν και είμαι μικρός (13 χρονών, θα πάω 2α γυμνασίου) μου αρέσει πολύ η δημοσιογραφία! Γενικά, από μικρός υπήρχαν σημάδια που έδειχναν πως στην επικοινωνία και στα γραπτά είχα μια έφεση ή κάποιο ταλέντο... (σύμφωνα με σχόλια καθηγητών μου. Π.χ στο δημοτικό οι εκθέσεις μου ήταν οι καλύτερες τις τάξης, και τώρα στο γυμνάσιο είναι επίσης πάρα πολύ καλές και γενικά μικρότερος που ήμουνα αλλά και τώρα μου άρεσε πολύ να γράφω άρθρα και προσπαθούσα να κάνω δικές μου εφημερίδες (χωρίς βέβαια υπολογιστή ή κάποιο ''ειδικό'' μηχάνημα!)) έχω διαβάσει όλα τα παραπάνω σχόλια τα οποία, σίγουρα θα μου χρειαστούν στο μέλλον :) .
Τώρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το οικονομικό κομμάτι του επαγγέλματος. Πριν την κρίση, και όταν οι υπολογιστές δεν είχαν φτάσει να είναι είναι ένα απ'τα βασικά αντικείμενα τις καθημερινότητας μας, οι εφημερίδες, τα περιοδικά κ.λ.π... είχαν πολλά έσοδα. Συγκέντρωσα μερικές πληροφορίες από μια μικρή έρευνα, και κατά ένα μέσο όρο τα περιοδικά και οι εφημερίδες λόγω της τηλεόρασης και του internet δεν βγάζουν τόση δουλειά όσο παλιά!
Εγώ απλά θα ήθελα να ακούσω και γνώμες υπολοίπων! Αληθεύει αυτό? Αν ναι, κατά πόσο? Στο μέλλον θα είναι χειρότερα? Στο εξωτερικό, υπάρχει το ίδιο πρόβλημα? Οποιαδήποτε γνώμη είναι αποδεκτή!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Καλησπέρα! Καταρχήν θα ήθελα να σου δηλώσω ότι μου θυμίζεις πολύ τον εαυτό μου. Από μικρή λάτρευα την γραπτή έκφραση και γενικά την καλλιέργεια του λόγου. Οι εκθέσεις μου ήταν πάντα πολύ καλές και από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου γράφω μικρά διηγήματα, άρθρα, έχω πάρει μέρος σε διαγωνισμό δοκιμίου, φιλαναγνωσίας. Αν και ήμουν πολύ καλή στα μαθηματικά και στη χημεία και ενώ σκεφτόμουν να δηλώσω σαν πρώτη επιλογή όταν έρθει η ώρα να κάνω το μηχανογραφικό μου, το Χημικό Μηχανικό, αισθάνθηκα αυτή μου η απόφαση να με πνίγει. Έτσι, φέτος με ιστορία γενικής, σαν μάθημα επιλογής και από τεχνολογική κατεύθυνση θα διεκδικήσω μια θέση σε μία από τις δημοσιογραφικές σχολές.
Έχω επικοινωνήσει μέχρι στιγμής με 2 δημοσιογράφους. Και οι δύο με συμβούλεψαν να ακολουθήσω το όνειρό μου. Αν δεν λατρεύεις,αν δεν αναπνέεις για το επάγγελμά σου, τότε ποτέ δεν θα είσαι ευτυχισμένος και πραγματικά άριστος στη δουλειά σου. Μην ξεχνάς ότι αν αγαπάς αυτό που κάνεις δεν θα χρειαστεί να δουλέψεις ποτέ! :)
Φυσικά κι αυτό που λες ισχύει. Η εργασία στον τύπο, η οποία και με ενδιαφέρει περισσότερο, παρουσιάζει μια ιδιαίτερη ύφεση και οι προσφερόμενες θέσεις εργασίας είναι ελάχιστες. Αυτό είναι κάτι το οποίο μου τόνιζαν καθημερινά γονείς και φροντιστές, όταν προσπαθούσαν να μου αλλάξουν γνώμη. Ξέρεις πώς τους απαντούσα; Και ποιο είναι εκείνο το επάγγελμα το οποίο θα μου εξασφαλίσει μία θέση εργασίας και με καλές αποδοχές; Το να γίνω γιατρός; Πόσοι είναι σήμερα οι νέοι καλοπληρωμένοι γιατροί; Μήπως η νομική; Ή κάποια οικονομική ή πολυτεχνική σχολή; Η μισή Ελλάδα σπουδάζει οικονομικά και φοιτά στο πολυτεχνείο! Μην ξεχνάς ότι ναι μεν υπάρχει στους αντίστοιχους τομείς μία σχετικά ικανοποιητική προσφορά θέσεων εργασίας για τα ελληνικά δεδομένα προφανώς, αλλά η ζήτηση είναι επίσης τεράστια. Άλλωστε ακόμη είσαι μικρός. Στην αγορά εργασίας θα βγεις σε περίπου 10 χρόνια. Επομένως δεν μπορούμε να μιλάμε με σιγουριά, ειδικά για τον άναρχο κόσμο της δημοσιογραφίας. Κάνεις πολύ καλά που ενδιαφέρεσαι για το μέλλον σου, αλλά σε καμία περίπτωση αυτό δεν πρέπει να σε αγχώνει από τώρα. Πάντως, να ξέρεις ότι όταν έρθει η στιγμή να αποφασίσεις τη σχολή που θες και είσαι σίγουρος γι' αυτή σου την επιλογή, τότε δεν θα υπολογίσεις τίποτα. Τουλάχιστον εγώ όταν αποφάσισα να διορθώσω την λάθος επιλογή κατεύθυνσης επιλέγοντας την ιστορία γενικής, δεν σκέφτηκα στιγμή την υπέρογκη ύλη του μαθήματος, ούτε την υψηλή ανεργία που επικρατεί στον χώρο. Μία γνωστή μου δημοσιογράφος, απόφοιτος του τμήματος της Παντείου, εργάζεται στο Βήμα και είναι μόλις 25 ετών. Δεν είναι ένα παράδειγμα που σε κάνει να αισιοδοξείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IkCa

Νεοφερμένος

Η IkCa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο! Και εγω θελω να ασχοληθω με τον τομεα και παρολο που ολοι με αποτρεπουν θελω να πιστευω αυτο που λες, οτι αν δεν κανεις αυτο που πραγματικα θες δεν μπορεις να πετυχεις..και οντως το γεγονος με τη γνωστη σου που εργαζεται αν και σε νεαρη ηλικια ειναι ενθαρρυντικο..ο,τι αλλες πληροφοριες εχεις σχετικα με τη σχολη ευπροσδκτες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Καλησπέρα! Καταρχήν θα ήθελα να σου δηλώσω ότι μου θυμίζεις πολύ τον εαυτό μου. Από μικρή λάτρευα την γραπτή έκφραση και γενικά την καλλιέργεια του λόγου. Οι εκθέσεις μου ήταν πάντα πολύ καλές και από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου γράφω μικρά διηγήματα, άρθρα, έχω πάρει μέρος σε διαγωνισμό δοκιμίου, φιλαναγνωσίας. Αν και ήμουν πολύ καλή στα μαθηματικά και στη χημεία και ενώ σκεφτόμουν να δηλώσω σαν πρώτη επιλογή όταν έρθει η ώρα να κάνω το μηχανογραφικό μου, το Χημικό Μηχανικό, αισθάνθηκα αυτή μου η απόφαση να με πνίγει. Έτσι, φέτος με ιστορία γενικής, σαν μάθημα επιλογής και από τεχνολογική κατεύθυνση θα διεκδικήσω μια θέση σε μία από τις δημοσιογραφικές σχολές.
Έχω επικοινωνήσει μέχρι στιγμής με 2 δημοσιογράφους. Και οι δύο με συμβούλεψαν να ακολουθήσω το όνειρό μου. Αν δεν λατρεύεις,αν δεν αναπνέεις για το επάγγελμά σου, τότε ποτέ δεν θα είσαι ευτυχισμένος και πραγματικά άριστος στη δουλειά σου. Μην ξεχνάς ότι αν αγαπάς αυτό που κάνεις δεν θα χρειαστεί να δουλέψεις ποτέ! :)
Φυσικά κι αυτό που λες ισχύει. Η εργασία στον τύπο, η οποία και με ενδιαφέρει περισσότερο, παρουσιάζει μια ιδιαίτερη ύφεση και οι προσφερόμενες θέσεις εργασίας είναι ελάχιστες. Αυτό είναι κάτι το οποίο μου τόνιζαν καθημερινά γονείς και φροντιστές, όταν προσπαθούσαν να μου αλλάξουν γνώμη. Ξέρεις πώς τους απαντούσα; Και ποιο είναι εκείνο το επάγγελμα το οποίο θα μου εξασφαλίσει μία θέση εργασίας και με καλές αποδοχές; Το να γίνω γιατρός; Πόσοι είναι σήμερα οι νέοι καλοπληρωμένοι γιατροί; Μήπως η νομική; Ή κάποια οικονομική ή πολυτεχνική σχολή; Η μισή Ελλάδα σπουδάζει οικονομικά και φοιτά στο πολυτεχνείο! Μην ξεχνάς ότι ναι μεν υπάρχει στους αντίστοιχους τομείς μία σχετικά ικανοποιητική προσφορά θέσεων εργασίας για τα ελληνικά δεδομένα προφανώς, αλλά η ζήτηση είναι επίσης τεράστια. Άλλωστε ακόμη είσαι μικρός. Στην αγορά εργασίας θα βγεις σε περίπου 10 χρόνια. Επομένως δεν μπορούμε να μιλάμε με σιγουριά, ειδικά για τον άναρχο κόσμο της δημοσιογραφίας. Κάνεις πολύ καλά που ενδιαφέρεσαι για το μέλλον σου, αλλά σε καμία περίπτωση αυτό δεν πρέπει να σε αγχώνει από τώρα. Πάντως, να ξέρεις ότι όταν έρθει η στιγμή να αποφασίσεις τη σχολή που θες και είσαι σίγουρος γι' αυτή σου την επιλογή, τότε δεν θα υπολογίσεις τίποτα. Τουλάχιστον εγώ όταν αποφάσισα να διορθώσω την λάθος επιλογή κατεύθυνσης επιλέγοντας την ιστορία γενικής, δεν σκέφτηκα στιγμή την υπέρογκη ύλη του μαθήματος, ούτε την υψηλή ανεργία που επικρατεί στον χώρο. Μία γνωστή μου δημοσιογράφος, απόφοιτος του τμήματος της Παντείου, εργάζεται στο Βήμα και είναι μόλις 25 ετών. Δεν είναι ένα παράδειγμα που σε κάνει να αισιοδοξείς;
Κατάλαβα... :) ξέρω πως όντως είμαι μικρός για να ασχολούμαι αλλά... από μικρός έτσι ήμουν :P πάντα κοίταζα μπροστά, μπροστά στο μακρινό μέλλον... :P χαχαχα :) με κάνεις πολύ αισιόδοξο! Ευχαριστώ! Και στο κείμενό σου, έχεις δίκιο σε ότι γράφεις! Από εδώ και πέρα αυτό θα απαντώ, όταν πάνε να με αλλάξουν!

Είμαι αποφασισμένη να περάσω δημοσιογραφία! Όμως έχω μπερδευτεί με το ποιο από τα 3 τμήματα να διαλέξω. Το πρόγραμμα σπουδών του ΑΠΘ μου φαίνεται απλά υπέροχο!!!! Το μόνο πρόβλημα είναι ότι μένω στην Αθήνα! Οι γονείς μου δεν μου αρνούνται τη σχολή αλλά... σκέφτομαι ότι θα τους επιβαρύνω πολύ οικονομικά. Από την άλλη ένας οικογενειακός φίλος μας δημοσιογράφος, που εργάζεται πολλά χρόνια στο Βήμα μου είπε ότι προτιμούνται περισσότερο οι απόφοιτοι της Παντείου. Ισχύει; Όσο για το ΕΚΠΑ... πολύ θεωρητικό μου φαίνεται και από δημοσιογραφικά μαθήματα... ακόμη λιγότερα από της Παντείου:(

Εγώ έχω ακούσει, πως δέχονται κυρίως αποφοίτους του ΕΚΠΑ λόγω του ότι ενώ σπουδάζεις δημοσιογραφία, το πανεπιστήμιο αυτό προσηλώνεται και σε άλλα πράγματα! Π.χ. σε ψυχολογία της δημοσιογραφίας κ.λ.π. κάτι που το Πάντειο δεν κάνει. Τουλάχιστον έτσι έχω ακούσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Εγώ έχω ακούσει, πως δέχονται κυρίως αποφοίτους του ΕΚΠΑ λόγω του ότι ενώ σπουδάζεις δημοσιογραφία, το πανεπιστήμιο αυτό προσηλώνεται και σε άλλα πράγματα! Π.χ. σε ψυχολογία της δημοσιογραφίας κ.λ.π. κάτι που το Πάντειο δεν κάνει. Τουλάχιστον έτσι έχω ακούσει!

Tο ποια σχολή θα επιλέξεις εξαρτάται από το τι θες εσύ πραγματικά να κάνεις. Για να πω την αλήθεια οι σχολές της Αθήνας είναι αρκετά θεωρητικές. Εστιάζουν περισσότερο στην μελέτη της επικοινωνίας και όχι τόσο στη Δημοσιογραφία. Αυτό το καταλαβαίνεις και από τον τίτλο τους. "Επικοινωνίας και ΜΜΕ" του ΕΚΠΑ, "Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ" του ΑΠΘ και "Επικοινωνίας, Μέσων και Πολιτισμού" της Παντείου. Το πρόγραμμα σπουδών του ΕΚΠΑ με απογοήτευσε για να πω την αλήθεια. Περνούν ολόκληρα εξάμηνα και μάθημα καθαρά δημοσιογραφικό μπορεί να μην υπάρχει. Σχεδόν το ίδιο συμβαίνει και με την Πάντειο. Για το λόγο αυτό είμαι σχεδόν αποφασισμένη να δηλώσω σαν πρώτη επιλογή την σχολή του ΑΠΘ. Φυσικά τ' ότι θα πρέπει να ζήσω στη Θεσσαλονίκη είναι ένα πρόβλημα, αλλά η συγκεκριμένη σχολή έχει το ιδανικότερο πρόγραμμα σπουδών, κατά τη γνώμη μου. Εργαστήρια, πολλά δημοσιογραφικά μαθήματα, ξένες γλώσσες... Στην πραγματικότητα όμως τα δικαιώματα που έχεις είναι ίδια ανεξάρτητα από την σχολή που θα αποφοιτήσεις. Απλά, απ' ότι έχω ακούσει από το ΕΚΠΑ μπορείς να γίνεις και επικοινωνιολόγος.
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στα προγράμματα σπουδών:
https://cmc.panteion.gr/index.php/2013-12-11-22-48-20/2013-12-11-22-49-01/2013-12-17-16-16-18
ftp://pacific.jour.auth.gr/odigos_spoudon2013-14.pdf
https://www.media.uoa.gr/fileadmin/m...ments/prospectus/Prospectus2013_gr_emme_2.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

IkCa

Νεοφερμένος

Η IkCa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Εχω ακουσει κι εγω οτι της Θεσσαλονικης ειναι καλυτερο αν σε ενδιαφερει καθαρα το δημοσιογραφικο κομματι..στο ΕΚΠΑ βγαινεις και επικοινωνιολογος αφου εχει και μαθηματα για μαρκετινγκ,διαφημιση, δημοσιες σχεσεις κλπ τα οποια θεωρω χρησιμα γιατι με ενα καταλληλο μεταπτυχιακο ανοιγεις πολλες πορτες για παραδειγμα αποφοιτος του ΕΚΠΑ δουλευε στην ηλεκτρονικη διακυβερνηση..επιπλεον ειχα ακουσει σιγουρα για το ΕΚΠΑ οτι εχει και πρακτικα στο 3ο ετος οπου αν εισαι καλος μπορει να σε κρατησουν και για δουλεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Αυτό εννοούσα και εγώ όταν ανέφερα πως το ΕΚΠΑ ειδικεύεται και σε άλλα πράγματα, όπως το μάρκετινγκ, το εμπόριο & την διαφήμιση, την ψυχολογία της δημοσιογραφίας... για αυτό ίσως να σου ανοίξουν λίγο ευκολότερα οι πόρτες. Όσο για το ΑΠΘ, δεν έχω ακούσει κάτι και είμαι λίγο εκτός από αυτό το πανεπιστήμιο. Ούτως η άλλος μένω στην Πελοπόννησο στον νομό Ηλείας, οπότε είναι πολύ δύσκολο να πάω να σπουδάσω Θεσσαλονίκη. Αθήνα με βολεύει περισσότερο, γιατί μένουν και πολλοί συγγενείς που θα μπορούσαν να με φιλοξενήσουν. Γι'αυτό είναι προτιμότερο για εμένα, αν όντως ακολουθήσω δημοσιογραφία να σπουδάσω Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IkCa

Νεοφερμένος

Η IkCa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Και γω να σου πω την αληθεια σκεφτομαι το ΕΚΠΑ γιατι μενω Αθηνα οποτε νομιζω οτι εκτος του ο,τι με συμφερει σιγουρα οικονομικα με ενδιαφερουν και τα λιγο διαφορετικα μαθηματα που εχει...σχετικα με αυτο που λενε ολοι πηγαινε Νομικη π.χ και μετα γινε δημοσιογραφος σας το χουν πει και εσας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Εμένα όχι... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IkCa

Νεοφερμένος

Η IkCa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
φαινεται το λενε σε μενα επειδη εχω "νομικη" οικογενεια :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Και γω να σου πω την αληθεια σκεφτομαι το ΕΚΠΑ γιατι μενω Αθηνα οποτε νομιζω οτι εκτος του ο,τι με συμφερει σιγουρα οικονομικα με ενδιαφερουν και τα λιγο διαφορετικα μαθηματα που εχει...σχετικα με αυτο που λενε ολοι πηγαινε Νομικη π.χ και μετα γινε δημοσιογραφος σας το χουν πει και εσας?

Είναι γεγονός ότι οι περισσότεροι γνωστοί δημοσιογράφοι έχουν τελειώσει άσχετες σχολές (κυρίως νομική, οικονομικά και πολιτικές επιστήμες) και μετά πήγαν σε κάποιο εργαστήριο. Τότε όμως δεν υπήρχαν ΑΕΙ. Πιστεύω πως αξίζει κανείς να ασχοληθεί με τον τομέα του. Θα σπουδάσει κάποιος δηλαδή 4 χρόνια στη νομική, μετά θα δώσει κατατακτήριες για δημοσιογραφία και μετά θα κάνει και κάποιο μεταπτυχιακό; Προφανώς αυτό δεν γίνεται... Το μόνο που θα μπορούσε να συμβεί είναι νομική και μετά εργαστήριο. Είναι όμως αυτό σωστό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IkCa

Νεοφερμένος

Η IkCa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Συμφωνω και παλι απολυτα με αυτα που λες! Προσωπικα το θεωρω και κατα καποιο τροπο σπαταλη χρονου γιατι παρολο που μπορεις να παρεις καποιες γενικες γνωσεις δεν μπορεις να ειδικευτεις σε καμια περιπτωση στη δημοσιογραφια..οποτε αφου ξερω πως δεν με αφορουν τα νομικα επαγγελματα γιατι να χασω τοσα χρονια χωρις να μαθω κατι για το επαγγελμα που θα ακολουθησω?Το μονο κακο ειναι οτι δεν εχουμε πολυ κατοχυρωμενα επαγγελματικα δικαιωματα δηλαδη οποιος θελει πλεον παριστανει (εννοειται δεν ειναι) τον δημοσιογραφο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Κανονικά, ο καθένας πρέπει να ασχολείται με κάτι που έχει σπουδάσει! Δυστυχώς στη χώρα μας λόγω της οικονομικής κρίσης είναι δύσκολο να βρεθεί θέση εργασίας, οπότε αν βρεθεί... σκεφτόμαστε μόνο το δικό μας μέλλον και δεν μας ενδιαφέρει αν αυτός που σπουδάζει το συγκεκριμένο αντικείμενο αν θα βρει δουλειά αργότερα... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IkCa

Νεοφερμένος

Η IkCa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ετσι ειναι! λες και αν γινω δημοσιογραφος απο νομικη με περιμενουν ολοι με ανοιχτες αγκαλες..το οτι ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια το ξερουμε και θα το παλεψουμε ετσι κι αλλιως οποτε ας κανουμε αυτο που μας αρεσει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Όσο και αν φαίνεται παράξενο...αρκετές επιστήμες στη χώρα μας σε επαγγελματικό επίπεδο είναι ξεκρέμαστες, δηλαδή, δεν συνοδεύονται από κάποιο ΦΕΚ που να τις κατοχυρώνει νομικά. Οπότε μην σας απασχολεί αρκετά. Να ακολουθήσετε αυτό που σας αρέσει και να προσπαθήσετε να γίνετε καλοί μήπως και ανοίξουν μετέπειτα "πόρτες" επιλογών παραέξω από τον στενό κορσέ της Ελληνικής αγοράς εργασίας των συντεχνιών και των πολιτικών συμφερόντων. Καλώς ή κακώς τα επαγγελματικά δικαιώματα αφορούν κυρίως τον Δημόσιο Τομέα όπου κάποια πράγματα είναι λίγο εκτός λογικής. Η τόση πολυνομία και γραφειοκρατία του Δημοσίου έχει φτάσει στο σημείο που ορισμένες ψηφισμένες διατάξεις ακυρώνουν άλλες ψηφισμένες διατάξεις (με την κατάλληλη πάντα ανάλυση νομολογίας). Αυτά όσον αφορά το επαγγελματικό...άγχος.

pkat876 μια καλή ιδέα θα ήταν να τελειώσεις το όνειρό σου, δηλαδή το Τμήμα ΜΜΕ και μετά να έκανες κάποιο μεταπτυχιακό στις Διεθνείς Σχέσεις ή στην Οικονομική Δημοσιογραφία ή στο Διεθνές Δίκαιο. Mπορείς να "μπεις" σε κάποιο Τμήμα Νομικής μέσω μεταπτυχιακών σπουδών. Βέβαια το μεταπτυχιακό να ξέρεις ότι δεν προσδίδει νέα επαγγελματικά δικαιώματα επί του υπάρχοντος πτυχίου. Γενικά να αποφεύγεις να ακούς πολλές απόψεις διότι συνήθως, είναι ετερόκλητες. Ο καθένας λέει κάτι με βάση αυτό που νομίζει ή αυτό που έχει ακούσει...κλπ. Να μάθεις να πιστεύεις τις δυνατότητές σου (να έχεις το γνώθι σ' εαυτόν) και να ψάχνεις ευέλικτες εναλλακτικές. Τίποτα δεν είναι άσπρο ή μαύρο. Οι επιστήμες φαίνονται αυτοτελή αεροστεγή "κουτιά" μόνο στο μηχανογραφικό δελτίο. Ο ένας λέει: πέρασα Νομική και ο άλλος λέει: πέρασα Πολιτικές Επιστήμες. Φυσικά και οι δυο νομίζουν ότι έκαναν την καλύτερη επιλογή για τον εαυτό τους, ο πρώτος δε, ότι σπουδάζει και κάτι "ανώτερο". Ο δεύτερος όμως, μπορεί αν θέλει ( ... ) να κάνει κάποιο μεταπτυχιακό στη Νομική χωρίς φυσικά να γίνει επαγγελματίας Νομικός. Όμως, με τις γνώσεις αυτές ως Πολιτικός Επιστήμονας θα μπορεί να στραφεί επαγγελματικά σε κάποιον χώρο που απαιτούνται και νομικές γνώσεις. Με αυτό ήθελα να τονίσω ότι σε Πανεπιστημιακό επίπεδο μεταξύ των διαφόρων Τμημάτων που επιστημονικά ανήκουν σε ίδιο πλαίσιο (π.χ. κοινωνικές επιστήμες) υπάρχει διεπιστημονικότητα. Μπορεί να μην φαίνεται από τον τίτλο της επιστήμης όμως στο πρόγραμμα σπουδών και στην ερευνητική δραστηριότητα των μελών ΔΕΠ φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Ποια είναι η διαφορά του επικοινωνιολόγου, από του δημοσιογράφου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IkCa

Νεοφερμένος

Η IkCa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Λογικά, το μόνο κοινό που έχουν είναι το επικοινωνιακό κομμάτι. Βέβαια, τα καθήκοντα τους χρησιμοποιούν την επικοινωνία τελείως διαφορετικά..δηλαδή ο επικοινωνιολόγος μέσω δημοσίων σχέσεων, διαφήμισης και γενικά προώθησης ενώ ο δημοσιογράφος για την ενημέρωση κλπ από όσα ξέρω δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Οκ, ευχαριστώ! Έχω ακόμα μια ερώτηση. Η δημοσιογραφία, είναι ένα επάγγελμα το οποίο απαιτεί να είσαι καλός σε θεωρητικά μαθήματα. Επίσης, περνάει από θεωρητική κατεύθυνση και δεν χρειάζεται να είσαι καλός σε μαθήματα όπως: μαθηματικά, γεωμετρία, φυσική, χημεία κ.λ.π. γιατί δεν είναι από αυτά που χρειάζεται η δημοσιογραφία. Όμως, έκανα μια έρευνα στην ιστοσελίδα του ΕΚΠΑ και βρήκα πως το τμήμα είναι στον τομέα Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών. Πώς γίνεται αυτό? Κανονικά δεν έπρεπε να είναι σε κάποιον... πιο θεωρητικό τομέα? Π.χ. Φιλοσοφική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IkCa

Νεοφερμένος

Η IkCa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ίσως επειδή η επικοινωνία που είναι η βάση της σχολής κατατάσσεται στις πολιτικές επιστήμες με την έννοια ότι ασχολείται με τη σχέση εξουσίας και κοινωνίας, με θεσμούς κλπ (π.χ στο δικαστικό ή στο κοινωνικό ρεπορτάζ, στην ενημέρωση)..τώρα σε οικονομικό τομέα θα μπορούσε να καταταχθεί το οικονομικό ρεπορτάζ, στατιστικές κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top