Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιονίου vs Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Παιδια βρισκομαι σε διλλημα και δε ξερω ποια να δηλωσω πρωτη απο αυτες τις δυο σχολες... Αρχικα ειχα ως στοχο τη Μεταφραση & Διερμηνεια, γιατι μου αρεσουν οι ξενες γλωσσες και θεωρειται καλη σχολη, με καλες επαγγελαμτικες διεξοδους... Ωστοσο, μου περναει απο το μυαλο να δηλωσω πρωτη τη γερμανικη φιλολογια γιατι θα ειχα τις ιδιες επαγγελματικες διεξοδους με ενα μεταπτυχιακο... επισης θα ειχα το δικαιωμα να διδαξω ακομα και σε σχολεια... Τα γερμανικα μου ειναι σε αριστο επιπεδο και δε θα δυσκολευομουνα να βγαλω τη σχολη, εχω ακουσει ατομα που την εχουν βγαλει σε 3,5 χρονια.. Δε ξερω λοιπον τι να κανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Να κάνεις αυτό που σου αρέσει...
Αν θέλεις να ασχοληθείς με τη μετάφραση πήγαινε μεταφραστικο. Αν θες να διδάξεις όμως και κυρίως σε σχολεία πήγαινε Γερμανική.

Η Μετάφραση είναι Επιστήμη και όπως κάθε επιστήμη δε μαθαίνεται σε 1 ή 2 χρόνια μεταπτυχιακού. Ένα μεταπτυχιακό σου δίνει πιο εξειδικευμένες γνώσεις σε έναν τομέα και κακά τα ψέματα όταν λείπουν οι βάσεις πάντα θέλεις μεγαλύτερο χρόνο προσαρμογής και έχεις κενά σε ορισμένα θέματα, τα οποία μπορείς φυσικά να καλύψεις αλλά με μεγαλύτερο κόπο από κάποιον άλλο. Δηλαδή μη έχοντας κάποιο υπόβαθρο στη μετάφραση και μη έχοντας ειδικευτεί σε ορισμένους τομείς όπως γίνεται στο μεταφραστικό, θα πρέπει να προσπαθήσεις πολύ περισσότερο από εκείνον που ειδικεύεται 4 χρόνια στη μετάφραση και έχει ασχοληθεί περισσότερο με ειδικά κείμενα. (Με πιάνεις?)
:)

Το προπτυχιακό είναι η βάση της εποισ

Απαιτεί περισσότερη εξειδίκευση, δουλειά και μεράκι από ότι πιστεύουν κάποιοι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top