[Πανελλήνιες 2013] Θερινή προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Bill_13

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Έφτασε λοιπόν η ώρα σας..Μην ακούτε όλους εμάς τους κομπλεξικούς που λέμε για τα μπάνια που θα κάνουμε κλπ. Και εμείς τα ίδια ακούγαμε πέρυσι!

Όσον αφορά τα παιδιά της Τεχνολογικής, ορίστε ορισμένες συμβουλές-παρατηρήσεις (θα τα έχετε ξανακούσει φαντάζομαι, αλλά όσο περισσότερο τόσο καλύτερα).

Ξεκινάω με το "διάσημο" ΑΟΔΕ. Πρώτον να ξεκαθαρίσουμε ότι είναι αλήθεια πως δε χρειάζεται φροντιστήριο. Αυτό που χρειάζεται είναι σωστό πρόγραμμα, και να μην το αφήσετε, γιατί..θα σας αφήσει! (μην ακούτε όσους λένε ότι διάβασαν 5 μέρες τα Χριστούγεννα και μια βδομάδα το Πάσχα και έγραψαν 19-20. Απλούστατα, είτε λένε ψέματα, είτε είναι εξαιρέσεις). Ωστόσο, πραγματικά είναι το μάθημα που μπορεί να σας ανεβάσει στο τέλος, γι' αυτό δώστε του προσοχή (προσωπικά θα πρότεινα από τώρα μέχρι τον Αύγουστο, να μην κάνετε κανένα φροντιστήριο, αλλά να αφιερώνετε κάποιες ώρες μόνο για το ΑΟΔΕ).

Σχετικά με το ΑΕΠΠ, εδώ τα πράγματα είναι αρκετά πιο απλά. Φροντίστε να κατανοήσετε από την αρχή τη μεθοδολογία, ώστε να μπείτε στο κλίμα του μαθήματος. Μετά, όλα θα γίνουν πολύ πιο απλά. Πολύ σημαντικό είναι, επίσης, να μην υποτιμήσετε τη θεωρία, και κυρίως όλα αυτά που δεν βρίσκονται σε πλαίσια, είναι γραμμένα με boldαρισμένα γράμματα κλπ, πιστεύοντας ότι δεν μπορούν να ζητηθούν.

Μαθηματικά, το μάθημα που δυσκολεύει τις ζωές (σχεδόν) όλων, θα το γνωρίζετε ήδη. Σ' αυτό το μάθημα (από τη στιγμή που έχετε κατανοήσει όλα τα θεωρήματα κλπ), απαιτούνται 6 στοιχεία: Συγκέντρωση, συγκέντρωση, συγκέντρωση, εξάσκηση, εξάσκηση, εξάσκηση. Τόσο απλά! Όσες ασκήσεις και να λύσετε, ποτέ δε θα έχετε καλύψει όλο το εύρος των πιθανών ασκήσεων. Ωστόσο, είναι αλήθεια, πως όσο περισσότερες, τόσο το καλύτερο. Να έχετε στο μυαλό σας, ότι μια άσκηση μπορεί να λύνεται ακόμη και με τον πιο "απίθανο" τρόπο, που φυσικά πάντα έχετε διδαχθεί (προσωπικά, ξεχνούσα πάντα την ύπαρξη του θεωρήματος Fermat, πράγμα που μου κόστισε πολύ χρόνο ακόμη και στις εξετάσεις -θα καταλάβετε γύρω στο Φεβρουάριο-Μάρτιο, τι εννοώ-).

Για τη Φυσική, ορισμένοι θεωρούν ότι είναι πιο δύσκολο μάθημα από τα Μαθηματικά. Εγώ διαφωνώ και εξηγώ: Όλη η Φυσική (της Γ' λυκείου, όχι σαν επιστήμη γενικότερα) είναι τύποι. Αν τους μάθετε και εξασκηθείτε στο να τους χρησιμοποιείτε, δεν έχετε να φοβάστε τίποτα. Και αυτό γιατί σε αυτό το μάθημα, τα πιθανά ερωτήματα είναι (στην πλειοψηφία τους) συγκεκριμένα! Οπότε με λίγα λόγια, επανερχόμαστε στη συγκέντρωση και την εξάσκηση!

Όσον αφορά την Έκθεση, φροντίστε να γράφετε από μία κάθε εβδομάδα (η πιο "απεχθής" στιγμή της εβδομάδας κατ'εμέ). Φυσικά, για να αντεπεξέλθετε στο μάθημα αυτό, απαιτούνται γενικότερες γνώσεις, όχι μόνο της Γ' Λυκείου (ωστόσο, μη σας τρομάζει αυτό). Δώστε ιδιαίτερη προσοχή στη θεωρία, που αν και μοιάζει εύκολη, κρύβει παγίδες.

Τέλος, για τους λίγους της κατεύθυνσης (αλλά και για τα υπόλοιπα παιδιά) που θα επιλέξουν τη Βιολογία ακούστε τα εξής: Και η Βιολογία είναι μάθημα που καλύπτεται χωρίς φροντιστήριο. Ωστόσο, είναι πια απαραίτητο να ζητήσετε από τον καθηγητή του σχολείου σας ορισμένες ασκήσεις, μιας και τα Θέματα Γ & Δ, έχουν πλέον γίνει περισσότερο απαιτητικά. Η θεωρία πάντως, βγαίνει πολύ πιο εύκολα συγκριτικά με το ΑΟΔΕ, λόγω του ότι στη Βιολογία υπάρχει ένα σαφέστερο νόημα. Για τα Μαθηματικά Γεν. δε μπορώ να εκφέρω άποψη. Πάντως, όταν είναι να αποφασίσετε για το ποιο μάθημα θα διαλέξετε, μην ακούτε τους γύρω σας ("Τα Μαθηματικά είναι ευκολάκια ρε" ή "Η Βιολογία είναι σίγουρος βαθμός"). Καθίστε μόνοι σας και συνυπολογίστε τα υπέρ και τα κατά.

Αυτά από μένα, όποιος παλαιότερος θέλει να συμπληρώσει/διορθώσει κάτι, ας το κάνει.

Καλή δύναμη και καλή επιτυχία, το καλοκαίρι του 2013 είναι κοντά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Θα κάνω φροντιστήριο σε όλα της θεωρητικής και στην έκθεση. Μαμά μου.:look:
καλυτερα να κανεις γιατι θα ξεμπερδεψεις απο την υλη την θεωρητικη.. και μετα μονο κριτιρια....

Ξεκινάω με το "διάσημο" ΑΟΔΕ. Πρώτον να ξεκαθαρίσουμε ότι είναι αλήθεια πως δε χρειάζεται φροντιστήριο. Αυτό που χρειάζεται είναι σωστό πρόγραμμα, και να μην το αφήσετε, γιατί..θα σας αφήσει! (μην ακούτε όσους λένε ότι διάβασαν 5 μέρες τα Χριστούγεννα και μια βδομάδα το Πάσχα και έγραψαν 19-20. Απλούστατα, είτε λένε ψέματα, είτε είναι εξαιρέσεις). Ωστόσο, πραγματικά είναι το μάθημα που μπορεί να σας ανεβάσει στο τέλος, γι' αυτό δώστε του προσοχή (προσωπικά θα πρότεινα από τώρα μέχρι τον Αύγουστο, να μην κάνετε κανένα φροντιστήριο, αλλά να αφιερώνετε κάποιες ώρες μόνο για το ΑΟΔΕ).
δεν θα σε ακουσει κανεναν διοτι δεν εχουν καταωοησει τι καριολομαθημα ειναι.. και εμενα ετσι μ ελεγαν περσι αλλα τους εγραφα.. ελα μωρε σιγααα θα το μαθωω αλλα εφαγα καβλι μεχρι ν μαθω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εφτασε λοιπόν η σειρά μας ε? :P Με το που είδα τον τίτλο να σου ο κόμπος στο στομάχι...:redface:
Τελειώσανε τα ψέματα! Πρέπει να σοβαρευτώ και να διαβάζω όσο πρέπει γιατί αυτό το την τελευταία στιγμή τα κάνω όλα και γράφω 20αρια δεν νομίζω να ισχύσει και φέτος...
Εγώ μάλλον θα κάνω όλα σε φροντιστήριο εκτός τη φυσική που θα την κάνω μόνη μου...
Συνολικά βγαίνουν γύρω στις 15-17 ώρες την βδομάδα. Είναι ακαθόριστο γιατί ο φυσικός που θα μου κάνει κάθεται αναλόγως με το μάθημα, το κατά πόσο τα έχει καταλάβει ο μαθητής κτλ οπότε δεν μπορώ να ξέρω πόση ώρα θα κάνουμε.
Ξεκινάω 2 Ιουλίου τα φροντιστηριακά και τελειώνω 10 Αυγούστου. Φυσική ισως ξξεκινήσουμε αυτή τη βδομάδα.

Αντε καλό μας διάβασμα και καλή υπομονή! :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
δε μπορω να καταλαβω γιατι πολλοι 94ρηδες τη λενε στους 95αρηδες επειδη θα φανε το παλουκι φετος.....μην ξεχνατε οτι αρκετοι απο εμας θα ξαναδινουν του χρονου....(οοοοοοοο) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Αχχχ ηρθε και η χρονια μας .....Λοιπον εγω σημερα ξεκινησα φροντιστηριο,συγκεκριμενα με λατινικα και θα κανω φροντ σε ολα τα μαθηματα της κατευθυνσης (θεωρητικη) +εκθεση γ.π.και βιολογια γ.π.... Υπομονη θα περασει δεν ειμαστε ουτε οι πρωτοι ουτε οι τελευταιοι που δινουμε....σημασια εχει να ειμαστε συνεπης καθε μερα και να μην τα αφηνουμε να μαζευονται και θα τα καταφερουμε ολοι...αισιοδοξια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Ηρθε και η σειρα σας λοιπον δεν θελει αγχος και οσο αφορα τη θερινη προετοιμασια πιστευω οτι ειναι υπερεκτιμημενη ειτε ξεκινησετε τον Ιουλιο ειτε τον Αυγουστο το ιδιο και το αυτο με μονη διαφορα οτι θα βγαλετε κανα 2 βδομαδες πιο νωρις την υλη απο τους αλλους .Οι πανελληνιες ειναι πανω απο ολα θεμα διαβασματος και προγραμματος δεν ειναι εξετασεις που εξεταζουν την κριτικη σας ικανοτητα για αυτο μια ειναι η λυση να στρωθειτε χωρις να κανετε υπερβολες .
Καλη επιτυχια στη γενιά του 95'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orient.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Όρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Ήρθε η σειρά μας :confused:
Κατ' αρχας, ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά που έχουν περάσει την τρίτη λυκείου και μας υποστηρίζουν δίνοντας μας συμβουλές και κουράγιο. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΟΟΟΟΣΟ ΠΟΛΥ! :clapup:

Λοιπόν, για να επανέλθω, εγώ ξεκινάω τα μαθήματα της τεχνολογικής 25 Ιουνίου μέχρι 15 Ιουλίου. Δεν έχει βγει ακριβές πρόγραμμα ακόμα. :whistle: Και μετά κανονικά απο 20 Αυγούστου...

Πάντως φέτος θα είναι η χρονιά μας. Πρέπει να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για να πετύχουμε τους στόχους μας. ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shiv

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Ήρθε επιτέλους και η χρονιά μας.Εγώ προσωπικά θα αρχίσω τα φροντιστήρια από τον Αύγουστο,εκτός από φυσική που θα κάνω θερινά.Για τα μαθηματικά επειδή κάνω ιδιαίτερα η καθηγήτρια μου,μου είπε πως και Αύγουστο να αρχίσουμε θα βγάλουμε νωρίς την ύλη.
Υ.Γ. Δεν μπορώ να βάλω πως πάω Γ λυκείου :O :O
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemysterious

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
1. ΠΡΟΣ ΘΕΤΙΚΟΥΣ & ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟΥΣ
Μαθηματικά έχετε μπει στης 3ης ε;

2. ΠΡΟΣ ΘΕΤΙΚΟΥΣ
Σε Χημεία έχετε μπει; Έχετε τελείωσει κάποιο κεφάλαιο;

3. ΠΡΟΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΥΣ, ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟΥΣ, ΘΕΤΙΚΟΥΣ.(1995 GENERATION)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
αααααχ μόλις είδα και εγώ το συγκεκριμένο thread, πόνεσε λίγο η ψυχή μου αλλά οκ, καιρός ήταν να έρθει και η δική μας σειρά, δεν νομίζετε;;

Έχω ξεκινήσει τα θερινά εδώ και μια εβδομάδα σχεδόν, όλα τα μαθήματα της θεωρητικής + Βιολογία Γενικής (Κλασικά για κάθε θεωρητικό)
Η αλήθεια είναι πως έχω πολλή όρεξη προς το παρόν, είμαι αισιόδοξος και τα πάω πολύ καλά! Ας ελπίσουμε πως θα συνεχίσω έτσι! :)
Άαααααααντε ρε παίδες, μην μασάτε, ούτε που θα καταλάβουμε πότε θα περάσει η χρονιά και θα ετοιμάζουμε το μηχανογραφικό μας! ;)

...Και μην ξεχνάτε, έχουμε και μία πενταήμερη να πάμε φέτοοος !!!!!!! :D
Καλό κουράγιο, καλή δυναμη και ΕΠΙΤΥΧΙΑ σε όλους εύχομαι! :)

......Και εννοείται ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ !!!!!!!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Θυμάμαι πέρυσι τέτοιο καιρό είχα ψαρώσει τελείως με τα θερινά και τα εξαντλητικά προγράμματα που άκουγα από φίλους... Μην κάνετε το λάθος και κάνετε υπερβολές! Όλα με μέτρο, χωρίς να υποτιμάτε κανένα μάθημα...

Και μια ακόμη συμβουλή προς τους θετικούς... Μη μένετε στην παπαγαλία στη Βιολογία κατεύθυνσης. Πρώτα να κατανοείτε τι διαβάζετε και στη συνέχεια η απομνημόνευση των κομματιών θα είναι υπόθεση λίγων λεπτών, αφού θα έχετε σχηματίσει εικόνα στο μυαλό σας.

Καλή επιτυχία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να αρχίσω κι εγώ τις συμβουλές στους επόμενους...!

Πρώτα, να σας ευχηθώ καλή δύναμη, γιατί θα σας χρειαστεί. Μα μη φοβάστε, ούτε να αγχώνεστε. Τέτοιες εξετάσεις έχουν δώσει χιλιάδες μαθητές και θα δώσουν άλλοι τόσοι. Το θέμα είναι απλό: διαβάζεις=>γράφεις, τουλάχιστον τις περισσότερες φορές. Βέβαια, αν τα προηγούμενα χρόνια δίνατε προσοχή στα μαθήματα, το όλο θέμα δε θα σας φανεί βουνό. Αν πάλι περνούσατε τα πάντα επιφανειακά με τη λογική "θα διαβάσω αυτό που είναι στην ύλη, τα SOS, για να γράψω βαθμό" τότε τα πράγματα είναι κάπως δυσκολότερα.

Έκθεση Αυτό είναι το πιο ρευστό μάθημα. Ποτέ δεν μπορείτε να είστε σίγουροι για το πώς γράψατε. Το πιο ασφαλές είναι να μη βασίζεστε στο ότι στο μάθημα αυτό θα γράψετε σίγουρα έναν Α βαθμό. Πρέπει να μάθετε τη θεωρία και να κάνετε λεξιλογικές ασκήσεις, που θα είναι οι σίγουρες μονάδες. Η περίληψη είναι θέμα κατανόησης και τεχνικής. Για να γράψετε όμως καλά έκθεση δεν υπάρχει κάποια συνταγή. Διάβασμα εξωσχολικών; δεν είμαι σίγουρη πως θα αρκεί ο χρόνος. Άρθρα σε εφημερίδες ή διάφορα άλλα κείμενα που έχουν διάφορα βοηθήματα. Τώρα, τα σχεδιαγράμματα μερικούς τους βοηθούν, μερικούς όχι. Μπορείτε να διαβάζετε παράλληλα με ό,τι κάνετε και τους Θεματικούς Κύκλους και τα κείμενα του σχολικού βιβλίου που βοηθούν. Να γράφετε και καμιά άποψη με σωστή δομή στο ischool και είστε μια χαρά! Έκανα 2 ώρες τη βδομάδα.

Μαθηματικά Γενικής Για κάποιον που κάνει και Μαθηματικά Κατεύθυνσης είναι ένα ιδιαίτερα εύκολο μάθημα. Το 1/3 της ύλης είναι κοινό και πιο εύκολο από την κατεύθυνση και τα υπόλοιπα 2/3 βασίζονται στη λογική εφαρμογή της θεωρίας. Έχει αρκετές πραξούλες, όμως όποτε τα νούμερα είναι περίεργα, σας δίνει κάτι όπως 23476786/287=81800 οπότε επιβεβαιώνετε το αποτέλεσμα. Δεν έκανα καθόλου σχεδόν, παρά μόνο 1 μήνα και από κει και πέρα σκόρπιες ώρες στη θέση των μαθηματικών κατεύθυνσης.

Μαθηματικά Κατεύθυνσης Για πολλούς το πιο δύσκολο μάθημα. Απαιτεί βαθιά κατανόηση της ύλης και συνδυαστική σκέψη. Αυτό μπορείτε να το αποκτήσετε με εξάσκηση, έτσι ώστε μόλις βλέπετε ένα ερώτημα, το μυαλό σας να πηγαίνει αμέσως σε πιθανές λύσεις. Προτείνω όταν πάτε να λύσετε τις δύσκολες ασκήσεις, να τις παιδέψετε πολύ πριν κοιτάξετε τις λύσεις. Με αυτόν τον τρόπο μόνο θα το θυμάστε και θα σας φαίνεται ίσως και εύκολο. Ο άλλος τρόπος είναι να λύνετε άπειρες ασκήσεις από κάθε είδος, για να εξασκήσετε τη μνήμη σας. Έκανα 4 ώρες τη βδομάδα.

Φυσική Κατεύθυνσης Στο μάθημα που φέτος έγινε της μουρλής! Πρέπει να διαβάσετε την ύλη από το βιβλίο οπωσδήποτε (σε αυτό διαγωνίζεστε άλλωστε) και μετά για να την καταλάβετε (για εμένα το βιβλίο έχει πολλές ελλείψεις) να διαβάσετε από το βοήθημα (για τη συγκεκριμένη χρήση προτείνω αυτό που έχω παρακάτω σε spoiler). Από ασκήσεις, να κάνετε όλες τις ασκήσεις του βιβλίου και του υπουργείου που προτείνει το site και ό,τι άλλο σας πει ο καθηγητής σας. Εδώ 2 ώρες.
Φυσική: Δημόπουλος
Βιολογία Κατεύθυνσης Η θεωρία είναι θεωρία. (Κάτι είπα τώρα :P ) Τη διαβάζετε, σας νευριάζουν μερικά συντακτικά λάθη, την κατανοείτε, τη μαθαίνετε. Μην την αφήσετε τελευταία στιγμή, δε βγαίνει με την καμία. Οι ασκήσεις που μπορούν να πέσουν είναι ενδιαφέρουσες, οι αιτιολογήσεις σπαστικές και πραγματικά θα γράφετε σε διαγωνίσματα τόσα πολλά, που ούτε εσείς δε θα φανταζόσασταν πως θα μπορούσατε να τα γράψετε. Εδώ 3 ώρες το καλοκαίρι και 2 το χειμώνα.

Χημεία Το πιο αδικημένο ίσως μάθημα, που φέτος πήρε (; ) εκδίκηση. Όσα μπορούν να σας ζητήσουν είναι πολύ συγκεκριμένα, απλώς φέτος δώστε βάση και στους ορισμούς. Δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία, και εδώ όλα βασίζονται στην εξάσκηση και στη γνώση μαθηματικών (log κλπ) μιας και έχουμε και δω πραξούλες. Προσοχή στις αιτιολογήσεις. Έκανα 1,5 ώρες.

Αυτά τα λίγα, και καλή αρχή! :D Δε θα καταλάβετε για πότε θα περάσει ο καιρός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZinaM

Νεοφερμένος

Η Ζήνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Ήρθε λοιπόν η ώρα και για μας... Εγώ θα ξεκινήσω ιδιαίτερα μαθήματα από Δευτέρα και θα συνεχίσω μέχρι και 27 Ιουλίου... Μετά διακοπές, και ξεκινάω πάλι στις 20 Αυγούστου με επαναλήψεις μόνη μου. Πάντως νομίζω πως χρειάζεται πρόγραμμα και οργάνωση, για να μπορεί κανείς και να διαβάζει, και να βγαίνει και να ξεκουράζεται γιατι μην ξεχνάμε πως κι αυτό είναι ένα καλοκαίρι! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
αααα δε μπόρεσα να αντισταθώ να γράψω κι εγώω,φύσει αδύνατον,χεχε! :D
δεν το πιστεύω ότι το παρόν τόπικ με θεματικό κέντρο τις πανελλήνιες αφορά κι εμένα ΠΛΕΟΝ!
προσωπικά,με τόσα που έχω ακουσει αποκομισα ευτυχως αυτα που ισως θα επρεπε να αποκομισω..οχι πιεση και συστηματικο διαβασμα,το καλοκαιρι τουλαχιστον..Ξεκινάω από Τετάρτη και μετά εγώ τα καλοκαιρινά και θα κάνω όλα τα μαθήματα [θεωρητική είμαι]!
Δεν είμαι καθόλου σίγουρη για το πόσες ώρες θα κάνω τη βδομάδα,αλλά πιστεύω γύρω στις 14-15..θα δούμε!Δευτέρα θα παωω να παρω το προγραμμα και θα βγαλω κι εγω ενα δικο μου συναμα ωστε να προγραμματισω το διαβασμα μου![πάντα με διευκολυνε αυτη η μεθοδος]!
Προσωπικά ξεκινω με αισιοδοξια,χαρα που επιτελους μπαινω στην τελικη ευθεια και θα κοπιασω για ενα ονειρο που ειχα απο παιδι..ελπίζω να αποφέρουν καρπούς συνεπως οι κόποι αυτοί!Και,προπάντων,χαίρομαι που είναι και η τελευταία χρονια που θα ξαναδώ το λύκειο!Καιρός είναι να αλλάξουμε και λίγο φώτα,δε νομίζετε; ^^ :D Πάμε,γερά,με προσπαθεια χωρις ΟΥΔΕΜΙΑ παυση(απο την επιμονη για την κατακτηση του στοχου εννοω) και ταση απαισιοδοξιας!Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο σε ΟΟΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ που δίνουμε τη χρονιά που έρχεται [και καλά αποτελέσματα και στα παιδιά που ήδη έδωσαν ;P ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
ΟΙΜΕ Ο ΤΑΛΑΣ!!! Ήρθε κι αυτή η στιγμή που θα δώσουμε πανελλήνιες, θα εισαχθούμε στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και θα καθορίσουμε σε μεγάλο βαθμό τη ζωή μας. Μπορώ να πω βέβαια ότι δεν άγχομαι ιδιαίτερα. Περισσότερο αισιόδοξος και αποφασισμένος να πετύχω νιώθω..

Έχω ξεκινήσει ήδη ύλη Γ' Λυκείου σε όλα τα μαθήματα της θετικής και μάλιστα στα μαθηματικά κατεύθυνσης έχω πάρει μια πρώτη γεύση από ολόκληρη την ύλη, χωρίς όμως βέβαια να έχω εμβαθύνει ιδιαίτερα. Σε φυσική κατεύθυνσης έχω κάνει ταλαντώσεις και κύματα, σε χημεία κατεύθυνσης όλη την ανόργανη και βιολογία κατεύθυνσης έως και κληρονομικότητα χωρίς να την έχω αποστηθίσει πλήρως έως εκεί. Από έκθεση έχω κάνει τη θεωρία των τρόπων πειθούς και μαθηματικά γενικής το διαφορικό λογισμό που έχω κάνει άλλωστε και στην κατεύθυνση. Θα κάνω μαθήματα ώσπου να βγει ο Ιούνιος και έπειτα από 20 Ιούλη μπαίνουμε στο ζόρι... Καλή μας επιτυχία και εύχομαι να έχουν κάνει και λίγο sex οι υπεύθυνοι των θεμάτων πριν τα βάλουν... :P

Και μια ακόμη συμβουλή προς τους θετικούς... Μη μένετε στην παπαγαλία στη Βιολογία κατεύθυνσης. Πρώτα να κατανοείτε τι διαβάζετε και στη συνέχεια η απομνημόνευση των κομματιών θα είναι υπόθεση λίγων λεπτών, αφού θα έχετε σχηματίσει εικόνα στο μυαλό σας.

Καλή επιτυχία...


Δε φαντάζεσαι πόσο συμφωνώ. Στην προετοιμασία που έχω κάνει έως και το 5ο κεφάλαιο, έχω κατανοήσει τα πάντα, όλες τις έννοιες. Απλώς δεν το έχω αποστηθίσει. Θα έρθει κι αυτό με τη σειρά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
παιδια σας συμβουλευω ΔΩΣΤΕ ΤΑ ΟΛΑ!!! παρτε το στα σοβαρα απο την αρχη!! και κατα τ'αλλα καλα βασανα! και οσοι νομιζετε οτι μπορειτε να συνδυασετε μπανια και φροντηστηρια....:rofl::laugh: χαχαχα ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!!:panwkatw:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
ΟΙΜΕ Ο ΤΑΛΑΣ!!! Ήρθε κι αυτή η στιγμή που θα δώσουμε πανελλήνιες, θα εισαχθούμε στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και θα καθορίσουμε σε μεγάλο βαθμό τη ζωή μας. Μπορώ να πω βέβαια ότι δεν άγχομαι ιδιαίτερα. Περισσότερο αισιόδοξος και αποφασισμένος να πετύχω νιώθω..

Έχω ξεκινήσει ήδη ύλη Γ' Λυκείου σε όλα τα μαθήματα της θετικής και μάλιστα στα μαθηματικά κατεύθυνσης έχω πάρει μια πρώτη γεύση από ολόκληρη την ύλη, χωρίς όμως βέβαια να έχω εμβαθύνει ιδιαίτερα. Σε φυσική κατεύθυνσης έχω κάνει ταλαντώσεις και κύματα, σε χημεία κατεύθυνσης όλη την ανόργανη και βιολογία κατεύθυνσης έως και κληρονομικότητα χωρίς να την έχω αποστηθίσει πλήρως έως εκεί. Από έκθεση έχω κάνει τη θεωρία των τρόπων πειθούς και μαθηματικά γενικής το διαφορικό λογισμό που έχω κάνει άλλωστε και στην κατεύθυνση. Θα κάνω μαθήματα ώσπου να βγει ο Ιούνιος και έπειτα από 20 Ιούλη μπαίνουμε στο ζόρι... Καλή μας επιτυχία και εύχομαι να έχουν κάνει και λίγο sex οι υπεύθυνοι των θεμάτων πριν τα βάλουν... :P
Συγνώμη βρε παιδί μου αλλά εχεις θέσει ως στόχο να τα βγάλεις όλα εως τις 28 Οκτώβρη? :P Έχεις κάνει τόσα πράγματα και θα κάνεις και σχεδόν όλο το καλοκαίρι μάθημα? Υπερβολικό μου φαίνεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Εγώ μέχρι 10 Ιουλίου θα κάνω και μετά από 20 Αυγούστου κανονικά. Δε χρειάζεται παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Συζήτηση μιας μέρας μετρά ήδη 12 σελίδες γεμάτες μηνύματα. Ας πάρουμε θάρρος από τα λόγια απάντων, να προχωρήσουμε δυνατά, με πείσμα και πάνω απ' όλα πείσμα, πείσμα και πείσμα.
Από 2 ,λοιπόν, Ιουλίου θα αρχίσω και εγώ με όλα τα μαθήματα της κατεύθυνσης, έκθεση και αγγλικά για ειδ. μάθημα.

.... γερά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Συζήτηση μιας μέρας μετρά ήδη 12 σελίδες γεμάτες μηνύματα. Ας πάρουμε θάρρος από τα λόγια απάντων, να προχωρήσουμε δυνατά, με πείσμα και πάνω απ' όλα πείσμα, πείσμα και πείσμα.
Από 2 ,λοιπόν, Ιουλίου θα αρχίσω και εγώ με όλα τα μαθήματα της κατεύθυνσης, έκθεση και αγγλικά για ειδ. μάθημα.

.... γερά!
καλε γιατι να φορτωθεις και αγγλικα? εντελως περιττο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top