Ποια γλώσσα δε θα θέλατε να μάθετε ποτέ;

Ποιά γλώσσα δεν θα θέλατε να μάθετε ποτέ;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 39)
  • Αγγλικά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Γαλλικά

    Ψήφοι: 6 15.4%
  • Γερμανικά

    Ψήφοι: 14 35.9%
  • Ιταλικά

    Ψήφοι: 2 5.1%
  • Ισπανικά

    Ψήφοι: 1 2.6%
  • Αλβανικά

    Ψήφοι: 17 43.6%
  • Ρωσσικά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Βουλγάρικα

    Ψήφοι: 5 12.8%
  • Κινέζικα

    Ψήφοι: 4 10.3%
  • Αραβικά

    Ψήφοι: 3 7.7%
  • Άλλη (Διευκρινίστε)

    Ψήφοι: 3 7.7%
  • Ολλανδικά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μαλτέζικα

    Ψήφοι: 2 5.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 2.6%

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Πολεμική γλώσσα. Λογική η απέχθεια πολλών όσον αφορά την προφορά. Προσωπικά, μ' αρέσει. Γούστα. :P

Λ. Οι πλείστοι έχουν ακούσει Βαυαρούς και την τραγική τους προφορά. Όμως δεν είναι αυτά τα καθαρά Γερμανικά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Όπως και να έχει τα γερμανικά είναι άγρια γλώσσα. Ακόμα και τα τούρκικα είναι πιο ήπια πιστεύω.
Μην θίγεσαι κοπέλα μου επειδή σου αρέσουν. :P
Γνώμες λέμε. ;)

οχι και τα τουρκικα ειπαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Τούρκικα :inlove:
άνετα θα μάθαινα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Λ. Οι πλείστοι έχουν ακούσει Βαυαρούς και την τραγική τους προφορά. Όμως δεν είναι αυτά τα καθαρά Γερμανικά. ;)
Όταν με το καλό μάθω τη γλώσσα, θα μπορώ να εκφέρω ανεπιφύλακτα την άποψή μου. :)
Προς το παρόν, αρκούμαι σε αυτά που ακούω από γνωστούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Προσωπικά δε θα μπορούσα να μάθω ποτέ γαλλικά. Μου τη δίνουν! :mad:
Από την άλλη, επειδή διαβάζω ότι κάποιοι έχουν θέμα με τα Γερμανικά,είναι από τις γλώσσες (μαζί με Ιταλικά και Ισπανικά) που θέλω πολύ να μάθω. Η "αγριάδα" της και η βαριά προφορά της είναι αυτά που με οδηγούν στην εκμάθησή της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Η "αγριάδα" της και η βαριά προφορά της είναι αυτά που με οδηγούν στην εκμάθησή της.
Φαίνεται από το avatar σου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Όταν με το καλό μάθω τη γλώσσα, θα μπορώ να εκφέρω ανεπιφύλακτα την άποψή μου. :)
Προς το παρόν, αρκούμαι σε αυτά που ακούω από γνωστούς.

Οι Γερμανόφωνοι καταλαβαίνουν το τόπο καταγωγής του καθενός από την ομιλία. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εγώ στην αρχή τα αντιπαθούσα, αλλά λόγω καθηγήτριας. Στον δεύτερο χρόνο τη σούταρα. :devil:
Τα Σορμπόν έχουν δύο θετικά:
1. δεν έχουν ακουστικό (με εξαίρεση το Β2, που είναι όμως αρκετά εύκολο) και
2. έχουν λογοτεχνία. :D
Δεν είχες πάει για Dalf; Ή (πάλι) δε θυμάμαι σωστά; :P
Και εγώ έπρεπε να την είχα σουτάρει. Θα τα διάβαζα πιο ευχάριστα τότε...
Όπως είπα, όσο πήγαινε ο καιρός μου φαίνόταν τραγικά πιο δύσκολα οπότε με το ζόρι με έσυρε η μάνα μου να πάω να δώσω το δελφ Β2. :P Μέχρι να πάω στη Γαλλία νόμιζα ότι δεν ξέρω γαλλικά. Μετά που είδα ότι συνεννοούμαι άνετα μετάνιωσα που τα παράτησα και θέλω στο μέλλον να τα τελειοποιήσω. ;)
οχι και τα τουρκικα ειπαμε...
Δεχτή η διαφωνία. Απλά επειδή τα ακούω πολύ τα έχω συνηθίσει και έχω μάθει πολλές λέξεις, οπότε θέλω να μάθω πιο καλά. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Οι Γερμανόφωνοι καταλαβαίνουν το τόπο καταγωγής του καθενός από την ομιλία. ;)
Τόσο δύσκολη είναι η προφορά;

θέλω στο μέλλον να τα τελειοποιήσω. ;)
Μπέρδεψα το μάλλον με το παρελθό. Erreur. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τόσο δύσκολη είναι η προφορά;

Όχι. Απλώς κάθε περιοχή έχει διαφοροποιήσεις. Τα ορθά Γερμανικά είναι τα hochdeutsch. Αυτοί που είναι τραγικοί και δεν καταλαβαίνεις Χριστό είναι οι Ελβετοί. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Φαίνεται από το avatar σου. :P
Χαχα :P
Το avatar μου δεν είναι και πολύ στα καλά του είναι η αλήθεια. Ταιριάζει με το αφεντικό του! ;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Έλεος! Δηλαδή αν κάποιος δε θέλει να μάθει γερμανικά, αυτό ωφείλεται στο γεγονός ότι έχει υποστεί πλύση εγκεφάλου από τα ΜΜΕ; Δεν μπορούν να υπάρχουν άλλοι λόγοι; Δηλαδήεσύ βρήκες το πιο αληθοφανή λόγο;

Κι όμως, το 90% αυτών που δεν θέλουν να μάθουν γερμανικά τα "σιχαίνονται" επειδή ακούνε κάθε μέρα στην τηλεόραση για το Spiegel, την Bild κτλ.. το ότι αυτά τα περιοδικά δεν τα διαβάζει σχεδόν κανείς στην Γερμανία δεν το λέει κανένα κανάλι. Και έχω και πολλά προσωπικά παραδείγματα για αυτό.


- Οι μεγάλες λέξεις στα Γερμανικά είναι σύνθετες, μόνο το 1 συνθετικό να ξέρεις μπορείς λίγο πολύ να βγάλεις το νόημα της λέξεις.

die Donaudampfschifffahrtskapitansfrau <- αυτή αποτελείται από 6 συνθετικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Κι όμως, το 90% αυτών που δεν θέλουν να μάθουν γερμανικά τα "σιχαίνονται" επειδή ακούνε κάθε μέρα στην τηλεόραση για το Spiegel, την Bild κτλ.. το ότι αυτά τα περιοδικά δεν τα διαβάζει σχεδόν κανείς στην Γερμανία δεν το λέει κανένα κανάλι. Και έχω και πολλά προσωπικά παραδείγματα για αυτό.


- Οι μεγάλες λέξεις στα Γερμανικά είναι σύνθετες, μόνο το 1 συνθετικό να ξέρεις μπορείς λίγο πολύ να βγάλεις το νόημα της λέξεις.

die Donaudampfschifffahrtskapitansfrau <- αυτή αποτελείται από 6 συνθετικά..

Μην ασχολείσαι να εξηγείς τα αυτονόητα. Στην Ελλάδα παραδοσιακά υπάρχει απέχθεια προς καθετί Γερμανικό. Όπως ο αντιαμερικανισμός ένα πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
δεν θα ηθελα να μαθω γαλλικα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ουτε εγω! Μου φαινεται αδερφιστικη ως γλωσσα!
Ελατε ρε παιδια, καθε αλλο! Ειναι παρα πολυ ωραια γλωσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από τη μία ακούω να μου λέτε ότι υπάρχει "παραδοσιακά" απέχθεια των Ελλήνων προς τα γερμανικά και από την άλλη ακούω να λέτε ότι η αιτία της απέχθειας είναι τα δημοσιεύματα γερμανικών εφημερίδων, η κατάσταση με τη γερμανία κτλ κτλ κτλ.
Εξάλλου, παρά το γεγονός ότι στο ίντερνετ θα δεις σχόλια του τύπου "Γερμανικά; Απαπαπα, με τίποτα", οι γονείς, στην πλευψηφία τους, επιλέγουν ως δεύτερη γλώσσα του παιδιού τους τα γερμανικά. Και δεν το βγάζω από το κεφάλι μου επειδή έτσι μου ήρθε. Απλά ΑΥΤΟ είναι αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Από τη μία ακούω να μου λέτε ότι υπάρχει "παραδοσιακά" απέχθεια των Ελλήνων προς τα γερμανικά και από την άλλη ακούω να λέτε ότι η αιτία της απέχθειας είναι τα δημοσιεύματα γερμανικών εφημερίδων, η κατάσταση με τη γερμανία κτλ κτλ κτλ.
Εξάλλου, παρά το γεγονός ότι στο ίντερνετ θα δεις σχόλια του τύπου "Γερμανικά; Απαπαπα, με τίποτα", οι γονείς, στην πλευψηφία τους, επιλέγουν ως δεύτερη γλώσσα του παιδιού τους τα γερμανικά. Και δεν το βγάζω από το κεφάλι μου επειδή έτσι μου ήρθε. Απλά ΑΥΤΟ είναι αλήθεια.

Η παραδοσιακή απέχθεια είναι εξαιτίας των περιοδικών και τον εφημερίδων. Και επίσης, σαν λαοί δεν έχουμε κόντρα, οι κυβερνήσεις μας έχουν κόντρα.
Και ναι, οι γονείς στέλνουν τα παιδιά στα Γερμανικά όχι επειδή τους αρέσει σαν γλώσσα ή επειδή συμπαθούν αυτήν την ΄χωρα αλλά επειδή βλέπουν τα παιδιά τους να γίνονται μετανάστες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Χωρίς βέβαια να το βλέπω ρατσιστικά δε θα ήθελα με τίποτα να μάθω Αλβανικά. Τα έχω ακούσει και δεν τα μπορώ παιδιά. Ούτε η προφορά, ούτε οι ίδιες οι λέξεις. Δε μ'αρέσει καθόλου σαν γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Τα Γερμανικα και τα Κινεζικα,Ιαπωνικα.

Ειναι ΟΥΓΚ :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top