Ποια γλώσσα δε θα θέλατε να μάθετε ποτέ;

Ποιά γλώσσα δεν θα θέλατε να μάθετε ποτέ;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 39)
  • Αγγλικά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Γαλλικά

    Ψήφοι: 6 15.4%
  • Γερμανικά

    Ψήφοι: 14 35.9%
  • Ιταλικά

    Ψήφοι: 2 5.1%
  • Ισπανικά

    Ψήφοι: 1 2.6%
  • Αλβανικά

    Ψήφοι: 17 43.6%
  • Ρωσσικά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Βουλγάρικα

    Ψήφοι: 5 12.8%
  • Κινέζικα

    Ψήφοι: 4 10.3%
  • Αραβικά

    Ψήφοι: 3 7.7%
  • Άλλη (Διευκρινίστε)

    Ψήφοι: 3 7.7%
  • Ολλανδικά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μαλτέζικα

    Ψήφοι: 2 5.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 2.6%

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Τα Γαλλικά μιλιούνται από εξαιρετικά μεγάλο αριθμό ανθρώπων που ξεπερνά κατά πολύ των αριθμό των γερμανόφωνων π.χ. Επίσης προβλέπεται τεράστια αύξηση στους γαλλόφωνους μέχρι το 2020, οπότε μια χαρά χρήσιμα είναι. Μη βλέπεις που στην Ελλάδα έχει στραφεί περισσότερος κόσμος στα Γερμανικά (τα οποία είναι υπέροχη γλώσσα, δεν αντιλέγω).

Εξαιρωντας βεβαια το γεγονος οτι πολυ μεγαλα ποσοστα του γαλλοφωνου πληθυσμου ειναι στην Αφρικη. Εκτος αν καποιος ψαξει για δουλεια στη Σενεγαλη ή στο Καμερουν. Ουσιαστικα με γερμανικα ή γαλλικα χτυπας αγορες περιπου ισες απο τη μια Γερμανια, Αυστρια, Ελβετια (και με λιγη προσπαθεια Ολλανδια και Βελγιο) ενω με Γαλλικα Γαλλια, ο,τι μενει απο Ελβετια-Βελγιο και Κεμπεκ. Μια η αλλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apollo11

Νεοφερμένος

Ο apollo11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Βλεπω τις λεξεις: Toi Moi στο σχολειο... Διαβαζω: Τόι, Μόι
Κοριτσι που κανει γαλλικα: Τουά, Μουά
Εγω: ΠΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΟΥΑ ΡΕ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ:hmm::worry::confused:
χαχαχ νταξ σε ενιωσα ομως με το ΟΥΑ :hehe:
Οπως και να κανουμε η καθε γλωσσα εχει τα δικα της! Στην Ρωσικη ολα τα 'α' που δεν τονιζονται γραφονται 'ο'. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Εγώ δε θα ήθελα να μάθω ποτέ καμια Κεντρο-Δυτική γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
14 είπαν ότι δεν θα ήθελαν να μάθουν αλβανικά.. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
αραβικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
14 είπαν ότι δεν θα ήθελαν να μάθουν αλβανικά.. :whistle:

Και λίγοι είναι..
Ποιος θα ήθελε να μάθει και γιατί να μάθει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Και λίγοι είναι..
Ποιος θα ήθελε να μάθει και γιατί να μάθει ;

Εγω απο το σοι μου ξερω αρβανιτικα και συνεννοουμαι καπως με Αλβανους κι εχει φαση.:D Παντως αν καποιος σπουδαζει μεταφραστης η βαλκανικες σπουδες κι αν οντως εχει δικαιωμα να μεταφραζει εγγραφα, γλωσσες οπως βουλγαρικα αλβανικα ρουμανικα που ειναι μητρικες μεταναστων που ζουν ελλαδα, οχι απλα θα του ειναι χρησιμες αλλα θα βγαλει και τρελα λεφτα.
Τωρα, προσωπικα εγω δεν θα ηθελα να μαθω σλαβικες γλωσσες, ειλικρινα με το που τις ακουω μου ερχεται εμετος απο τις προφορες, κινεζικα που ακουγονται σαν νιαουρισμα, πολυ εκνευριστικα και αραβικα που ειναι λες και μολις εχεις δοκιμασει καυτη σουπα και σου εχει καει η γλωσσα και τη φυσας και ταυτοχρονα προσπαθεις να μιλησεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Señora

Νεοφερμένος

Η Αριάνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγιά (Λάρισα). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Κορεάτικα είναι πολύ δύσκολα,είχα ξεκινήσει αλλά δεν τα κατάφερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Βλεπω τις λεξεις: Toi Moi στο σχολειο... Διαβαζω: Τόι, Μόι
Κοριτσι που κανει γαλλικα: Τουά, Μουά
Εγω: ΠΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΟΥΑ ΡΕ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ:hmm::worry::confused:

νομιζω πως ειναι πολυ δυσκολα τοσο στην γραφη οσο και στην αναγνωση καθως πολλα γραμματα δεν διαβαζονται καθολου. Επισης με εκνευριζει αφανταστα η προφορα τους.

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :hehe:
Δύσκολα δεν είναι.Τη γραφή και την ανάγνωση τη συνηθίζεις,και τα γράμματα που δε διαβάζονται συνήθως είναι στο τέλος της λέξης, οπότε αυτά που λες δεν ισχύουν.Τώρα η προφορά είναι άλλο πράγμα και τελείως υποκειμενική,γι'αυτό και δεν απαντάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Ειναι ακριβως οπως εγω διαβαζω το mein, dein,sein, feuer = μέιν, ντέιν, ζέιν, φεουερ. Τουλαχιστον στα γαλλικα ολα τονιζονται στη ληγουσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ειναι ακριβως οπως εγω διαβαζω το mein, dein,sein, feuer = μέιν, ντέιν, ζέιν, φεουερ. Τουλαχιστον στα γαλλικα ολα τονιζονται στη ληγουσα

Ουτε στα γερμανικα θελει μεγαλη φαντασια για το που θα τα τονισεις:P οι λεξεις στο δειχνουν απο μονες τους... πχ το ρημα bearbeiten δεν μπορεις να το διαβασεις ουτε μπέαρμπαιτεν ουτε μπεαρμπαιτέν. Μπεάρμπειτεν;). Τα υπολοιπα δεν ταιριαζουν:P ποτε δεν ειχα θεμα με τον τονισμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Ουτε στα γερμανικα θελει μεγαλη φαντασια για το που θα τα τονισεις:P οι λεξεις στο δειχνουν απο μονες τους... πχ το ρημα bearbeiten δεν μπορεις να το διαβασεις ουτε μπέαρμπαιτεν ουτε μπεαρμπαιτέν. Μπεάρμπειτεν;). Τα υπολοιπα δεν ταιριαζουν:P ποτε δεν ειχα θεμα με τον τονισμο...

Κι όμως,το μπέαρμπαιτεν ακούγεται πιο καλά από το μπεάρμπαιτεν!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ γαλλικών και γερμανικών. Η μία είναι η πιο εκλεπτισμένη γλώσσα στον κόσμο και η άλλη η πιο χοντροκομμένη. Ο καθένας επιλέγει ότι του ταιριάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Κι όμως,το μπέαρμπαιτεν ακούγεται πιο καλά από το μπεάρμπαιτεν!:D

Κι ομως το μπε ειναι συλλαβη που δεν τονιζεται ποτε:P στα ρηματα ειδικα...

Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ γαλλικών και γερμανικών. Η μία είναι η πιο εκλεπτισμένη γλώσσα στον κόσμο και η άλλη η πιο χοντροκομμένη. Ο καθένας επιλέγει ότι του ταιριάζει.

Με ειπες χοντροκομμενη;:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:
*Λαθος εισαι να ξερεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με ειπες χοντροκομμενη;:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:
*Λαθος εισαι να ξερεις...
Είπα τα γερμανικά χοντροκομμένα:P
Με το να προτιμάς γερμανικά, χάνεις τη λεπτότητα και την κομψότητα των λατινογενών γλωσσών, κυρίως αγγλικά και γαλλικά(τα γερμανικά έχουν γοτθικές ρίζες).

Βασικά τα γαλλικά αποτελούν πλέον τη σημαντικότερη, πνευματικά και πολιτισμικά, γλώσσα της Ευρώπης καθώς τα αγγλικά εχουν αλλοιωθεί λόγω παγκοσμιοποίησης. Αν δεν σας αρέσουν τότε το πιο πιθανό είναι πως η λάσπη που έχετε φάει από γονεις/σχολείο/τηλεόραση/κλπ σας έχουν κάνει να τα μισήσετε. Αν ασχολειθείτε μόνοι σας και τα δείτε με άλλο μάτι, θα καταλάβετε ότι είναι η γλώσσα που έχει φάει την πλέον λάσπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Είπα τα γερμανικά χοντροκομμένα:P
Με το να προτιμάς γερμανικά, χάνεις τη λεπτότητα και την κομψότητα των λατινογενών γλωσσών, κυρίως αγγλικά και γαλλικά(τα γερμανικά έχουν γοτθικές ρίζες).

Βασικά τα γαλλικά αποτελούν πλέον τη σημαντικότερη, πνευματικά και πολιτισμικά, γλώσσα της Ευρώπης καθώς τα αγγλικά εχουν αλλοιωθεί λόγω παγκοσμιοποίησης. Αν δεν σας αρέσουν τότε το πιο πιθανό είναι πως η λάσπη που έχετε φάει από γονεις/σχολείο/τηλεόραση/κλπ σας έχουν κάνει να τα μισήσετε. Αν ασχολειθείτε μόνοι σας και τα δείτε με άλλο μάτι, θα καταλάβετε ότι είναι η γλώσσα που έχει φάει την πλέον λάσπη.

Τα γερμανικα εχουν μια ιδιαιτεροτητα. Μια ιδιαιτερη ομορφια. Και γι αυτον τον λογο τα αγαπουν και αρεσουν σε λιγους. Εχουν απιστευτη λογικη στο λεξιλογιο. Απιστευτη.
Τα γαλλικα τα μισησα χωρις να μου κανουην ''πλυση εγκεφαλου'' η οικογενεια και οι συγγενεις... Ουτε το σχολειο... Ηταν καθαρα προσωπικη και τυχαια επιλογη. Και μαλλον τα τυχαια ειναι τα καλυτερα:redface:. Απλα πιστευω πως δεν μου ταιριαζουν καθολου οι λατινογενεις γλωσσες. Ουτε τα αγγλικα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.

Τα γερμανικα εχουν μια ιδιαιτεροτητα. Μια ιδιαιτερη ομορφια. Και γι αυτον τον λογο τα αγαπουν και αρεσουν σε λιγους. Εχουν απιστευτη λογικη στο λεξιλογιο. Απιστευτη.
Τα γαλλικα τα μισησα χωρις να μου κανουην ''πλυση εγκεφαλου'' η οικογενεια και οι συγγενεις... Ουτε το σχολειο... Ηταν καθαρα προσωπικη και τυχαια επιλογη. Και μαλλον τα τυχαια ειναι τα καλυτερα:redface:. Απλα πιστευω πως δεν μου ταιριαζουν καθολου οι λατινογενεις γλωσσες. Ουτε τα αγγλικα:P

Τα αγγλικά βασικά, έχουν τεράστια σύνδεση με τα Γερμανικά. Ανήκουν στην ίδια οικογένεια γλωσσών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τα αγγλικά βασικά, έχουν τεράστια σύνδεση με τα Γερμανικά. Ανήκουν στην ίδια οικογένεια γλωσσών.

Ω ια! Το ξερω! Με εχουν βοηθησει πολυ στο λεξιλογιο. Η προφορα ειναι το προβλημα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Θα 'θελα να μάθω όλες τις Σλαβικές εκτός Βουλγάρικων και Πολωνικών.

Δε μ' αρέσουν οι απαλές, μαλακές γλώσσες αλλά δεν έχω βρει ακόμα το λόγο.

Είμαι λάτρης βαρέων γλωσσών γενικά.

Όποια/-ος θέλει να με ρωτήσει κάτι για τα Ρώσικα, επειδή είδα ότι μερικοί σκέφτονται να αρχίσουν να μη διστάσουν.
Θέλω να σπουδάσω και Ρώσικη φιλολογία.

Το κυρηλλικό αλφάβητο είναι σαν το Ελληνικό εκτός από τα παχέα γράμματα και κάτι άλλα.
Κι αυτό που είπε κάποιος ότι γράφονται έτσι και προφερόνται αλλιώς ναι ισχύει.
Πιστεύω ότι για να σ' αρέσει μια γλώσσα θα πρέπει να τις μελετήσεις πρώτα και να τις καταλάβεις.
Υ.Γ.: Μην θίγεστε, άποψη λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos9631

Νεοφερμένος

Ο nikos9631 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γερμανικά! Τα θεωρώ βλάχικα και χοντροκομμένα .(χωρίς καμία προκατάληψη προς τους Γερμανούς , απλώς προσωπική μ άποψη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top