Τμήματα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών

ΔΕΣ Παντείου Vs ΔΕΣ ΠΑ.ΠΕΙ Vs ΔΕΟΣ ΑΣΟΕΕ Vs ΔΕΟΣ ΠΑ.ΜΑΚ

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 38)
  • ΔΕΣ Παντείου

    Ψήφοι: 1 2.6%
  • ΔΕΣ ΠΑ.ΠΕΙ

    Ψήφοι: 11 28.9%
  • ΔΕΟΣ ΑΣΟΕΕ/ΟΠΑ

    Ψήφοι: 17 44.7%
  • ΔΕΟΣ ΠΑ.ΜΑΚ

    Ψήφοι: 7 18.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 5.3%

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Σε διαφορετικα πανεπιστημια ειναι λεει;;;
Στην Παντειο ειναι αυτο το τμημα, και λεγεται "Διεθνων και Ευρωπαικων Σπουδων".
https://postdes.panteion.gr/index.htm
Εχω δυο γνωστους εκει, ο ενας το ειχε ως δευτερη επιλογη μετα την αγγλικη φιλολογια. Και οι δυο ειναι χαρουμενοι απο τη σχολη και το τμημα.

Τωρα για διεθνων και ευρωπαικων σχεσεων δεν νομιζω να υπαρχει.


Kουφάθηκα τώρα..>>! Τι είναι αυτό το διετούς φοίτησης;;;:s:s:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Kουφάθηκα τώρα..>>! Τι είναι αυτό το διετούς φοίτησης;;;:s:s:s
Η ιστοσελίδα που παρέθεσε η Ράνια είναι του τμήματος Μεταπτυχιακού.
Αυτή είναι του προπτυχιακού τμήματος: https://des.panteion.gr/tomeis.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Η ιστοσελίδα που παρέθεσε η Ράνια είναι του τμήματος Μεταπτυχιακού.
Αυτή είναι του προπτυχιακού τμήματος: https://des.panteion.gr/tomeis.html


Ααα είπα και 'γω... Που ξαν' ακούστηκε αυτό...:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chara91

Νεοφερμένος

Η Chara91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
καλημέρα...
λοιπόν εγώ είμαι φοιτήτρια στο τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πειραια...
βασική διαφορα του τμήματος της Παντείου με αυτό του Πειραια είναι ότι εμεις μπορούμε να δουλέψουμε στο οικονομικό επιμελητήριο ενω τα παιδιά της Παντείου οχι..
Επίσης, αν ψάξεις στις ιστοσελίδες των σχολών θα δεις ότι το προγραμμα σπουδών είναι πολύ διαφορετικό.... τωρα για τις ξένες γλώσσες, και στα 2 απαιτείται η ξένη γλώσσα για να έχεις δικαιωμα πρόσβασης στη σχολή.. όμως να ξέρεις ότι στην Πάντειο τα παιδιά δικαιούνται απαλλαγή όταν εχουν π.χ. proficiency. εμείς στον πειραια όχι.. μπορεί να φαινεται λίγο άσχημο όμως να ξερεις ότι οι ξένες γλώσσες χρειάζονται γιατί τα αγγλικά που κάνουμε δεν είναι του γυμνασιου και του λυκείου, αλλά είναι ορολογία.. ορολογία της Ε.Ε., του μάρκετινγκ και γενικα λεξιλόγιο που αν θες να ακολουθήσεις αυτό το επάγγελμα θα σου χρειαστει :) .. εγω είμαι παααααρα πολύ ευχαριστημένη από το τμήμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sherlockian

Νεοφερμένος

Ο sherlockian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Υπάρχει κανένας στο forum που να είναι στο ΔΕΣΠ του παμακ;Σκέφτομαι πάρα πολύ αυτό το τμήμα και θέλω περισσότερες πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Υπάρχει κανένας στο forum που να είναι στο ΔΕΣΠ του παμακ;Σκέφτομαι πάρα πολύ αυτό το τμήμα και θέλω περισσότερες πληροφορίες.
Όχι. Δεν είναι καλή επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angiee

Νεοφερμένος

Η angiee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
καλημέρα...
λοιπόν εγώ είμαι φοιτήτρια στο τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πειραια...
βασική διαφορα του τμήματος της Παντείου με αυτό του Πειραια είναι ότι εμεις μπορούμε να δουλέψουμε στο οικονομικό επιμελητήριο ενω τα παιδιά της Παντείου οχι..
Επίσης, αν ψάξεις στις ιστοσελίδες των σχολών θα δεις ότι το προγραμμα σπουδών είναι πολύ διαφορετικό.... τωρα για τις ξένες γλώσσες, και στα 2 απαιτείται η ξένη γλώσσα για να έχεις δικαιωμα πρόσβασης στη σχολή.. όμως να ξέρεις ότι στην Πάντειο τα παιδιά δικαιούνται απαλλαγή όταν εχουν π.χ. proficiency. εμείς στον πειραια όχι.. μπορεί να φαινεται λίγο άσχημο όμως να ξερεις ότι οι ξένες γλώσσες χρειάζονται γιατί τα αγγλικά που κάνουμε δεν είναι του γυμνασιου και του λυκείου, αλλά είναι ορολογία.. ορολογία της Ε.Ε., του μάρκετινγκ και γενικα λεξιλόγιο που αν θες να ακολουθήσεις αυτό το επάγγελμα θα σου χρειαστει :) .. εγω είμαι παααααρα πολύ ευχαριστημένη από το τμήμα..


ωραία.. και από αποκατάσταση τι λέει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

born2ownu

Νεοφερμένος

Ο born2ownu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αξιζει το τμημα των διεθνων και ευρωπαικων επιστημων της ασοεε? ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chara91

Νεοφερμένος

Η Chara91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

Emer

Νεοφερμένος

Η Emer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα..Πηγαίνω 2α λυκείου και έχω αρχίσει να σκεύτομαι σχολές ..Αρχικά σκέφτηκα την νομική αλλά μετά από πού σκέψη κατάλαβα ότι δεν είναι για μένα,παρόλα αυτά το σκέφτομαι ακόμα ως επιλογή ..Αλλά η πρώτη επιλογή μου πιστεύω θα είναι οι διεθνείς και ευρωπαικές σπουδές..το έχω ψάξει αρκετά το θέμα αλλά θεωρώ θα είναι καλύτερες οι προσωπικές γνώμες ,ευχαριστώ εκ των προτέρων!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
ενδιαφερομαι για το τμημα διεθνων και ευρωπαικων σπουδων πειραια... διαβασα σε ενα σαιτ οτι λεει μπορεις και καλα αν επιλεξεις στο 1ο ετος τον κλαδο των οικονομικων μπορεις να βγεις οικονομολογος και να γραφτεις στο οικονομικο επιμελητηριο.... γινεται κατι τετοιο??? εν τω μεταξυ δεν εχω παρει μαθηματικα γενικης ουτε αοθ... τρεμε κοσμακι αν ισχυει τελικα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
ενδιαφερομαι για το τμημα διεθνων και ευρωπαικων σπουδων πειραια... διαβασα σε ενα σαιτ οτι λεει μπορεις και καλα αν επιλεξεις στο 1ο ετος τον κλαδο των οικονομικων μπορεις να βγεις οικονομολογος και να γραφτεις στο οικονομικο επιμελητηριο.... γινεται κατι τετοιο??? εν τω μεταξυ δεν εχω παρει μαθηματικα γενικης ουτε αοθ... τρεμε κοσμακι αν ισχυει τελικα :P
Πολύ μπλα-μπλα έχει το πρόγραμμα σπουδών:P
Από νούμερα λίγα πράγματα,για γενικές γνώσεις υποθέτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

depth.hunter

Νεοφερμένος

Η depth.hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 95 μηνύματα.
το αντιστοιχο στο ΠΑΜΑΚ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Πολύ μπλα-μπλα έχει το πρόγραμμα σπουδών:P
Από νούμερα λίγα πράγματα,για γενικές γνώσεις υποθέτω.
στα χαρτια εισαι ομως οκονομολογος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
στα χαρτια εισαι ομως οκονομολογος?
Απ'ό,τι φαίνεται,ναι:https://www.edu4u.gr/Comments.aspx?qId=628
Κοίτα,το τμήμα δεν έχει σκοπό να σε κάνει οικονομολόγο.Επειδή έχεις επαγγελματικά δικαιώματα-ειδικά στις σχολές του 5ου πεδίου-δε τρέχει κάτι.Φρόντισε,αν θες,να περάσεις σε κάποιο τμήμα που να σου προσφέρει τις απαραίτητες γνώσεις που θα χρειαστείς στη δουλειά σου.Ένα τέτοιο τμήμα,"παρόμοιο" με το ΔΕΣ,είναι το ΔΕΟΣ της ΑΣΟΕΕ-που είναι όμως στο 5ο επιστημονικό πεδίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
τρεμε κοσμακι ξαναλεω χαχα...:P γιατι αμα κανω και ενα μεταπτυχιακο στο εξωτερικο δεν θα ειναι αρκετο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
τρεμε κοσμακι ξαναλεω χαχα...:P γιατι αμα κανω και ενα μεταπτυχιακο στο εξωτερικο δεν θα ειναι αρκετο?
Κι εδώ έρχεται και κολλάει αυτό που λένε "με τι προσόντα?":P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
δεν βοηθας φιλε ετσι ομως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σου λέει ευγενικά να πας ΑΣΟΕΕ που είναι Διεθνών μπλα μπλα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ σπουδών, για να έχεις και ουσιαστικά τις γνώσεις, όχι μόνο στα χαρτιά. Έτσι, θα σε κάνουν δεκτό και σε καλά μεταπτυχιακά (οικονομικά) του εξωτερικού! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
μα δεν εχω αυτη την δυνατοτητα απο την στιγμη που δεν μπορω να ανοιξω 5ο πεδιο :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top