Πρόβλημα με φίλους

odi

Νεοφερμένος

Ο odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας..!Εχω ενα προβλημα με τους φιλους μου και χρειαζομαι την βοηθεια σας..!:confused:

Ακουστε την ιστορια μου...

Πρωτα απο ολα παω δευτερα γυμνασιου και σε λιγο καιρο θα γινω 14 χρονων..!
Οταν πηγα για πρωτη φορα στο γυμνασιο αργησα να γνωρισω καινουριους φιλους με αποτελεσμα οι υπολοιποινα εχουν γνωριστει μεταξυ τους και να κανουν παρεα! Εγω λοιπον βρηκα ενα παιδι που εκανε παρεα με ενα αλλο... Ε και αρχισα και εγω να κανω παρεα μαζι τους....:warn: περναγαμε πολυ ωραια στην πρωτη γυμνασιου και στην αρχη της δευτερας... Ομως τωρα τελευταια εγω εχω διαπιστωσει οτι δεν ταιριαζω μαζι τους καθως θελω να πηγαινω βολτες τα σαββατοκυριακα, να μιλαω για ποδοσφαιρο, για κοριτσια κτλ... Οι αλλοι 2 ειναι πιο πολυ του μεσα και δεν τους ενδιαφερουν καθολου αυτα....!:/: επισης θελω να αρχισω να κανω παρεα και με τα αλλα παιδια....:( οταν ομως τους προτινα να κανουμε παρεα με τους αλλους δεν ηθελαν... Ετσι και εγω αρχισα να μιλαω και με τα αλλα παιδια και να κανω και λιγο παρεα μαζι τους...!Χωρις φυσικα να μαλωσω με τους αλλους 2...Ομως ακομα δεν εχω αποφασισει τι πρεπει να κανω...
1η επιλογη ειναι να συνεχισω να κανω παρεα με τα αλλα παιδια...!Ομως φοβαμαι οτι αν γινει αυτο θα χασω εντελως τους αλλους 2...!Και ισως να μην μπορεσω να κανω καλη παρεα και με τα αλλα αγορια...
2η επιλογη ειναι να γυρισω παλι σε αυτους και να συνεχισουμε οπως παλια... Ομως....:look:
Τι να κανω;;;Βοηθηστε με..!:verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Πραγματικά γιατί δε συνδιάζεις και τις δύο ''επιλογές'' σου?:)
Δεν είναι κακό να έχεις δύο παρέες.Όσο για αυτό που λες οτι αν κάνεις παρέα με τα άλλα παιδιά θα χάσεις τους τωρινούς σου φίλους,νομίζω πως είναι λάθος...αν δεν τους παραμελήσεις γιατί να τους χάσεις? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TaSsa

Νεοφερμένος

Η TaSsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
τα 'ψαγμενα" παιδακια που αναφερεις ποτε δεν ειναι σιγουρα...καλο ειναι να μπορεσεις να συνδιασεις και τους 2 φιλους σου αλλα και τους καινουριους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odi

Νεοφερμένος

Ο odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θα ηταν καλη ιδεα... Αλλα αυτοι οι 2 παντα ηθελαν μια ''κλειστη'' παρεα... Και δεν νομιζω να τους αρεσει μερικες φορες να ειμαι με αυτους και μερικες με τους αλλους...! Γι ' αυτο φοβαμαι οτι αν το κανω αυτο θα τους χασω εντελως..!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

TaSsa

Νεοφερμένος

Η TaSsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Οι 2 σου φιλοι σε θελουν για αποκλειστικοτητα μαλλον....αν ειναι ετσι να κατσεις να τους εξηγησεις (εφοσον φερουν αντιρρηση) οτι δεν γινεται να εισαι μονο σε μια παρεα με 2 ατομα και οτι επειδη θα αρχισεις να κανεις παρεα με τους αλλους δεν σημαινει οτι θα παρατησεις τους 2 σου φιλους...Ειναι ολα θεμα μιας καλης "εξηγησης"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MikeZ

Νεοφερμένος

Ο MikeZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Πραγματικά γιατί δε συνδιάζεις και τις δύο ''επιλογές'' σου?:)
Δεν είναι κακό να έχεις δύο παρέες.Όσο για αυτό που λες οτι αν κάνεις παρέα με τα άλλα παιδιά θα χάσεις τους τωρινούς σου φίλους,νομίζω πως είναι λάθος...αν δεν τους παραμελήσεις γιατί να τους χάσεις? ;)

Έχει απόλυτο δίκιο η Γιώτα, γιατί αν έχεις τους παλιούς 2 μαζί με την άλλη παρέα, θα δημιουργηθεί μια 3η παρέα και έτσι θα είσαι και εσύ, αλλά και οι άλλοι όλοι μια παρέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Πέρυσι είχα και εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και βρισκόμουν στην ίδια ακριβώς αδιέξοδο. Όταν και εγώ πρωτοπήγα στο Γυμνάσιο, γνώρισα κάποια κορίτσια με τα οποία αρχίσαμε να κάνουμε παρέα. Ταιριάζαμε όπως φαινόταν αρχικά και πίστευα πως θα αναπτυχθεί μεταξύ μας μία ωραία φιλία. Δυστυχώς οι κοπέλες αυτές ήταν πολύ κλειστές σαν άτομα και πολλές φορές αυτό επέφερε συγκρούσεις στις μεταξύ μας σχέσεις. Επειδή λοιπόν δεν ήθελα να είμαι δεσμευμένη να κάνω παρέα μόνο με αυτές τις κοπέλες, άρχισα να κάνω σχέσεις και με άλλα παιδιά. Αυτές όπως περίμενα θύμωσαν, θεωρώντας με την δική τους λογική πάντα, ότι αφού είμαστε κολλητές πρέπει να κάνω μόνο με αυτές παρέα. Επίσης, έμαθα πως έλεγαν, ότι από τότε που έκανα νέες παρέες τις παραμελώ και τις έχω στο φτύσιμο.(Αυτά εννοείται πως δεν τα ήξερα εγώ). Για να ξεκαθαρίσει η κατάσταση λοιπόν, έπιασα τα συγκεκριμένα άτομα και προσπάθησα να τους μιλήσω και να τους εξηγήσω πως το ότι έχω και άλλους καλούς φίλους εκτός από αυτές, δεν σημαίνει ότι τις έχω ξεχάσει. Μετά απο αυτή τη κουβέντα, δεν άλλαξαν γνώμη αλλά ακόμα συνεχίζουμε να κάνουμε παρέα. Εννοείται όμως ότι τα πράγματα δεν είναι όπως παλιά.
Αυτό θα πρότεινα και σε σένα. Το καλύτερο που θα είχες να κάνεις λοιπόν, ήταν να μιλήσετε σοβαρά. Μέσω αυτής της κουβέντας θα ξεκαθαρίσουν πολλά πράγματα.
Τέλος, μην πιστεύεις πως οι πρώτοι φίλοι που θα κάνεις στο γυμνάσιο θα είναι σίγουροι φίλοι.

Φιλικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
ελεος με αυτην την βλακεια που θεωρουν καποιοι.επειδη εχεις 2-3 κολητους δεν σημαινει πως πρεπει μονο με αυτους να κανεις παρεα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MikeZ

Νεοφερμένος

Ο MikeZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ελεος με αυτην την βλακεια που θεωρουν καποιοι.επειδη εχεις 2-3 κολητους δεν σημαινει πως πρεπει μονο με αυτους να κανεις παρεα!!!!



Πες τα ρε μεγάλε. Αυτή είναι η αλήθεια! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cr 7

Δραστήριο μέλος

Ο cr 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 436 μηνύματα.
επίσης ένα σχετικό πρόβλημα έχω και εγώ(τώρα πηγαίνω γυμνάσιο)...
από το δημοτικό κιόλας έκανα παρέα με 2 παιδία όμως στην τετάρτη έφυγε το ένα και στην πέμπτη το άλλο.Στην έκτη τάξη έπρεπε να κάνω καινούργιες παρέες οπότε έκανα 2 καλούς φίλους με τους οποίους περνούσαμε ωραία όμως δεν γινόταν να ήταν όλα τέλεια το κακό στην παρέα μας ήταν οτί αυτοί μάλωναν συνεχώς έτσι χωρίσαμε ως παρέα επειδή δεν ήθελαν να κάνουν αυτοί οι 2 παρέα εγώ από την άλλη δεν μάλωσα με κανέναν το πρόβλημα τώρα είναι οτι φοβάμαι να κάνω παρέα με τον έναν από τους 2 γιατί κατευθείαν ό άλλος μου επιτίθεται και λέει διάφορα...ο ένας από τους 2 έχει και άλλους φίλους και όποτε δεν ασχολούμαι εγώ βρίσκει αλλού παρέα ο δευτερος δεν έχει άλλον...

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ????
ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnvas

Νεοφερμένος

Ο johnvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Εδω και 1μηνα αντιμετωπιζω το εξης προβλημα!!Κανω παρεα με 2 παιδια τα οποια οποτε βγαινουμε ή στο σχολειο μου μιλανε συνεχως μεταξη τους χωρις να με βαζουν και εμενα στην συζητηση και γενικως θελουν να με απομακρυνουν απο την παρεα τους!!!Απο την αλλη σκεφτομαι να τους αφησω αλλα ειμαι κλειστος τυπος και δεν μπορω να βρω φιλους ή κολλιτους και ειμαι μονος τι να κανω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Εδω και 1μηνα αντιμετωπιζω το εξης προβλημα!!Κανω παρεα με 2 παιδια τα οποια οποτε βγαινουμε ή στο σχολειο μου μιλανε συνεχως μεταξη τους χωρις να με βαζουν και εμενα στην συζητηση και γενικως θελουν να με απομακρυνουν απο την παρεα τους!!!Απο την αλλη σκεφτομαι να τους αφησω αλλα ειμαι κλειστος τυπος και δεν μπορω να βρω φιλους ή κολλιτους και ειμαι μονος τι να κανω???

Γιατι να μην βρεις αλλους φιλους; Αν βλεπεις πως σε εχουν στην απεξω σκοπιμα και εισαι σιγουρος το κλειδι ειναι ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ!!Μην ασχολησε κοψε λιγο και μην τρεχεις απο πισω τους και ισως ενδιαφερθουν!! Αν ομως δεις οτι γενικα δεν σε πανε πια κτλ αστους και βρες αλλους φιλους:) Πόσο καιρό τους ξερεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnvas

Νεοφερμένος

Ο johnvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
1 xρονο περιπου!!Ομως οπως ειπα πριν ειμαι λιγο κλειστος τυπος και βρισκω δυσκολα φιλους τι να κανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ προτείνω να μιλήσεις με την παρέα σου και να ξεδιαλύνετε την κατάσταση. Μπορεί, άθελά σου, να έκανες κάτι και να τους έχει κακοφανεί (λέμε τώρα), ή το οτιδήποτε. Καλύτερα να το συζητήσετε και να δείτε πού βρίσκεστε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnvas

Νεοφερμένος

Ο johnvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
το θεμα δεν ειναι αυτο αλλα οτι τωρα ψαχνω παρεα και δεν μπορο να βρω!!Αυτο το πραγμα το δοκιμασα αλλα δεν εχει αποτελεσμα γιατι τελικα τα ατομα ηταν κοπμλεξικα και σταματησα να τους κανω παρεα και εμεινα μονος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το θεμα δεν ειναι αυτο αλλα οτι τωρα ψαχνω παρεα και δεν μπορο να βρω!!

Κάνεις λες και είσαι ναυαγός σε ερημονήσι και δεν υπάρχει ψυχή. :P

Μην τρελαίνεσαι. Είναι εύκολο να κάνεις παρέα, όσο κλειστός και να είσαι. Όμως, δεν θα σου 'ρθει η παρέα ουρανοκατέβατη. Θα πρέπει να βάλεις κι εσύ το χεράκι σου. Μην κάθεσαι αποκομμένος στην αυλή, στην τάξη κλπ. Να είσαι ευχάριστος και ανοιχτός. Όταν σου δίνεται η ευκαιρία μίλα με άλλα παιδιά. Πες και το πιο απλό πράγμα. "Τι γίνεται, παιδιά;" "Τι έχουμε μετά;" "Τι ζέστη κι αυτή σήμερα." Υπάρχουν χίλια δυο πράγματα να πεις. Δίνεις πάσα κι έτσι κυλάει η συζήτηση. Σιγά σιγά ο πάγος σπάει κι έρχεσαι πιο κοντά με τους άλλους. Και γιατί όχι, να μην εξελιχθεί και σε μια καλή κι αξιόλογη φιλία, εφόσον πληρούνται κάποια κριτήρια δικά σου και δικά τους.

Σου δίνονται ευκαιρίες, για να επιδιώξεις την παρέα πολλών παιδιών. Είτε από δραστηριότητες εντός κι εκτός σχολείου, ή και χύμα, όπως σου είπα παραπάνω.

Φόρα το πιο ωραίο σου χαμόγελο και μπες στο παιχνίδι. Μη μιζεριάζεις, αυτοπεποίθηση! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top