Κάψιμο βιβλίων

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αφορμή για να ανοίξω το θέμα ήταν το παρακάτω μήνυμα:
....να καψω εκεινα τα βιβλια που με τυρρανισαν καθ' ολη τη διαρκεια της χρονιας. Με μια φιλη μου μαλιστα ειπαμε να το κανουμε πιο επισημο, να συγκεντρωθουμε δηλαδη ενα βραδυ σε παραλια και να αναψουμε μια φωτια, να τα καψουμε μια για παντα τα ρημαδια τα βιβλια μας (γιατι στην προκειμενη περιπτωση δεν παιζουν λεφτα, που να τα καιμε κιολας)...
Λυπάμαι, αλλά διαφωνώ έντονα με τέτοιες ενέργειες. (Δεν απευθύνομαι προσωπικά στο συντάκτη του μηνύματος που ίσως και να μην εννοεί πραγματικά αυτά που λέει, αλλά απλά να ξεσπάει).
Θεωρώ το κάψιμο των βιβλίων απαράδεκτο ! ! !
Μερικοί λόγοι: Περιβαλλοντολογικά μπορεί και πρέπει να γίνεται ανακύκλωση, κάποια βιβλία χρειάζονται να μείνουν στη βιβλιοθήκη, ίσως κάποιος άλλος τα χρειάζεται, δείχνει την καφρίλα όσων το κάνουν, δημιουργεί όχι άδικα κακή εντύπωση για τους μαθητές γενικά, κάψιμο βιβλίων έκανε σε δημόσιες τελετές ο Χίτλερ στη ναζιστική Γερμανία.
Ο Μπρεχτ είχε πει: " εκεί που καίνε βιβλία μια μέρα θα καίνε ανθρώπους ".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Συμφωνώ. Εγώ όσα χρειάζομαι τα κρατάω τα άλλα στην ανακύκλωση. Φέτος μάλιστα αυτα που δεν τα χρειάζομαι και είναι σε σχετικά καλή κατάσταση μπορεί να τα γυρίσω στο σχολείο για να τα δώσουν του χρόνου αν πάλι δεν έχουμε βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ούτε εγώ έχω κάψει βιβλία ποτέ αν και έχω μπει στον πειρασμό πολλές φορές:redface:
Όσα χρειάζομαι τα κρατάω, αν όχι τα δίνω κάπου αν τα χρειάζεται κάποιος αλλιώς τα πετάω πάντα στην ανακύκλωση.
Και συνφωνώ δεν είναι καλό να καίγονται τα βιβλία:/:

υγ. νταξ και εγώ δεν είμαι αγία, πέρσι έκανα κομμάτια το βιβλίο ιστορίας. Αλλά με είχε βασανίσει άσχημα το άτιμο:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Πράγματι απαράδεκτο. Αν δεν θες κάτι στείλε το για ανακύκλωση, κρύψε το σε κανένα ντουλάπι, το να το καις και μάλιστα με μίσος μου φαίνεται πολύ βάρβαρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημ-Σαλονικιά

Νεοφερμένος

Η Δημ-Σαλονικιά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν πρέπει να γίνονται τέτοια πράγματα. Τα βιβλία σίγουρα χρησιμεύουν . Μπορεί ο ίδιος που θέλει να τα κάψει να είναι αναγκαίο στο μέλλον να ανατρέξει σε κάποιο από αυτά! Αν δεν τα χρειάζεται μπορεί να τα δώσει σε κάποιον άλλο,να τα δωρίσει σε μια βιβλιοθήκη ή αν όντως δεν θέλει να τα βλέπει ας τα ανακυκλώσει όπως πολύ σωστά είπε ο Dias.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ούτε εγώ είμαι υπέρ του καψίματος αλλά εντάξει εν μέρει το δικαιολογώ αν αυτό το βιβλίο σου έχει βγάλει την Παναγία για να το μάθεις. Κάτι αρχαία και ιστορίες που μου έσπασαν τα νεύρα (μεταξύ άλλων:P) τα έσκισα σελίδα-σελίδα και μετά στην ανακύκλωση. Μια χαρά εκτονώθηκα έτσι και μάλιστα οικολογικά! :P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Και οι σταυροφόροι κάθε βράδυ με τα Ευαγγέλια και τις προσευχές ήταν, αλλά δε βλέπω κάποιον να κρίνει μ' αυτό το σκεπτικό τους πιστούς σήμερα. Και καλά κάνει και δεν το κάνει βασικά, γιατί όλη αυτή η αντιστοιχία είναι άκυρη, μόνο το συναίσθημα πάει να χτυπήσει ταυτίζοντας αυτό που κάνω σήμερα μ' αυτό που έχω συμβατικά ορισμένο στο κεφάλι μου ως κάτι κακό. Το ότι κάποιος μαλάκας κάποτε έκαιγε βιβλία, προσευχόταν ή έτρωγε τοστάκια με τυρί, γαλοπούλα και μαρούλι δεν καθιστά αυτόματα το κάψιμο βιβλίων, την προσευχή ή τα τοστάκια με τυρί, γαλοπούλα και μαρούλι μαλακίες σήμερα. Keywords: then, now. Μιλάς για άλλη εποχή με τελείως διαφορετικό πλαίσιο να οδηγεί στη Χ πράξη, κι άρα ναι, η σύγκριση στα σκουπίδια λίγο.

That said, ούτε γω τη βρίσκω με το να καίω βιβλία ή να τα βλέπω να καίγονται, εντάξει ναι. Αλλά πέρα απ' την ιδέα της φάσης υπάρχει κι ο ρεαλισμός, κι εγώ μ' αυτόν θέλω να ζω γενικά. Οπότε επειδή καταλαβαίνω κάπως γιατί γίνεται αυτό τώρα, δε μ' ενοχλεί. Δε θα το 'κανα, απλά επειδή είμαι διαφορετικός τύπος με διαφορετικές μεθόδους πανηγυρισμού, αλλά OK, δεν είναι και κάτι που θα κρίνω αρνητικά τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Μερικά βιβλία αξίζουν το κάψιμο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Εγω δε θα εκαιγα βιβλιο,ουτε το χω κανει.Θα θελα να καψω καθηγητες που το διδασκουν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εγω δε θα εκαιγα βιβλιο,ουτε το χω κανει.Θα θελα να καψω καθηγητες που το διδασκουν:P

Τους καθηγητές αν τους γουστάρεις τους γράφεις εκεί που ξέρεις.
Τα βιβλία όμως αν τα χρειάζεσαι να τα ξέρεις αυτά που λένε για τις εξετάσεις είναι... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Για μισό. Δε θα κάψω τα δικά σας. Τα δικά μου θα κάψω. Κοιτάξτε τα δικά σας βιβλία και μην σας απασχολεί τι κάνουν οι άλλοι.
Ειδικά στην Γ λυκείου κάποια μαθήματα που μας βασάνισαν, θέλουν το κάψιμό τους, πχ ιστορία. Γραμματικές και συντακτικά σε καμία περίπτωση δε θα τα κάψω γιατί θα τα χρειαστώ, αλλά την βιολογία πχ που με έσπασε τα νεύρα όλη τη χρονιά, να μην την κάψω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
εγω δεν ειπα οτι θα αρχισω να καιω αβερτα οποιο βρω μπροστα μου! αν ειναι δυνατον... μην παρερμηνευετε τα λεγομενα μου... τωρα τι σχεση εχει ο Χιτλερ με το καψιμο της ιστοριας κατευθυνσης ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω.. παρακαλω μην δημιουργειτε θεματα μονο και μονο για να υπαρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Με την ελλειψη βιβλιων που υπηρχε φετος θεωρειται αμαρτημα το να καψεις βιβλιο...
Θυμαμαι στην αρχη της χρονιας που ειμασταν ολοι με ντοσιε ή απειρα τετραδια(μεχρι και για Θρησκευτικα) και γραφαμε συνεχεια οσα μας υπαγορευαν.Θυμαμαι εμπαιναν οι καθηγητες μεσα στις ταξεις και ελεγαν<<Πηγαιντε σελιδα 204>> και απανταγαμε πως δεν εχουμε βιβλια.Θυμαμαι την κατακραυγη που υπηρχε τοτε στο ischool για την ελλειψη βιβλιων.

Αλλα και παλι...Αν δουμε σφαιρικα το ζητημα...
To βιβλιο ειναι κατι παραπανω απο ενα ενωμενο συνολο σελιδων.Το βιβλιο ειναι εκφραση,περισυλλογη,αφυπνηση.Το βιβλιο ειναι επιθυμια,ειναι αναγκη του ανθρωπου για κατι παραπανω!!

Εχω μαλιστα μια μπλουζα που λεει

Reading a book is like taking a journey
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Ειδικά στην Γ λυκείου κάποια μαθήματα που μας βασάνισαν, θέλουν το κάψιμό τους, πχ ιστορία. Γραμματικές και συντακτικά σε καμία περίπτωση δε θα τα κάψω γιατί θα τα χρειαστώ, αλλά την βιολογία πχ που με έσπασε τα νεύρα όλη τη χρονιά, να μην την κάψω;
oooooouuuuu really???????????????


εαν ειναι ετσι ας βαλουμε φωτια και μπουρμπερη σε καθε βιβλιο που πλεον δεν μας ειναι χρησιμο.ΙΙΙΙΙΙΧΧΧΑΑΑΑΑΑ!!!!
(κοψτε τις βλακειες ενταξει περασατε λουκια αλλα κανεις δε σας υποχρεωσε, τα θελετε,επιλογη σας ηταν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
πραγματικα αυτοι που ειναι β λυκειου και απαντανε δεν μπορουν να καταλαβουν τι περασαμε εμεις της γ... ατελειωτες ωρες διαβασματος που σπαταλησαμε πανω απο ενα κακογραμμενο βιβλιο, που ουτε ο ιδιος ο συγγραφεας δεν παιζει να καταλαβαινε τι εγραφε εκεινη την ωρα που συνεθετε το εκαστοτε (ο θεος να το κανει) βιβλιο.. Και μενα τοσα χρονια κατα τη διαρκεια της σχολικης μου σταδιοδρομιας δεν μου περασε καν απο το μυαλο να καψω καποιο βιβλιο, αλλα μολις εφτασα στην γ' λυκειου πραγματικα μερικα βιβλια δεν ηθελα απλως να τα καψω, αλλα και να τα εξαφανισω απο προσωπου γης..

oooooouuuuu really???????????????

εαν ειναι ετσι ας βαλουμε φωτια και μπουρμπερη σε καθε βιβλιο που πλεον δεν μας ειναι χρησιμο.ΙΙΙΙΙΙΧΧΧΑΑΑΑΑΑ!!!!
(κοψτε τις βλακειες ενταξει περασατε λουκια αλλα κανεις δε σας υποχρεωσε, τα θελετε,επιλογη σας ηταν)
το οτι επιλεξαμε να δωσουμε πανελληνιες δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν τα περιθωρια για να ανανεωθει η εστω να βελτιωθει ενα κακογραμμενο βιβλιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
το οτι επιλεξαμε να δωσουμε πανελληνιες δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν τα περιθωρια για να ανανεωθει η εστω να βελτιωθει ενα κακογραμμενο βιβλιο...
που σημαινει οτι η βελτιωση δεν επερχεται απαραιτητως με το καψιμο των βιβλιων:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
O καθένας έχει το δικό του τρόπο εκτόνωσης και αντίδρασης.
Προσωπικά, δεν είμαι ούτε υπέρ, ούτε κατά. Δεν έχω νιώσει την ανάγκη να κάνω κάτι τέτοιο.
Προτιμώ την ανακύκλωση.^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
πραγματικα αυτοι που ειναι β λυκειου και απαντανε δεν μπορουν να καταλαβουν τι περασαμε εμεις της γ... ατελειωτες ωρες διαβασματος που σπαταλησαμε πανω απο ενα κακογραμμενο βιβλιο, που ουτε ο ιδιος ο συγγραφεας δεν παιζει να καταλαβαινε τι εγραφε εκεινη την ωρα που συνεθετε το εκαστοτε (ο θεος να το κανει) βιβλιο.. Και μενα τοσα χρονια κατα τη διαρκεια της σχολικης μου σταδιοδρομιας δεν μου περασε καν απο το μυαλο να καψω καποιο βιβλιο, αλλα μολις εφτασα στην γ' λυκειου πραγματικα μερικα βιβλια δεν ηθελα απλως να τα καψω, αλλα και να τα εξαφανισω απο προσωπου γης..

Συμφωνώ απολύτως. Πέρσι που ήμουν Β λυκείου έλεγα πως δε πρόκειται να κάψω ποτέ βιβλίο (και δε το είχα κάνει ποτέ).
Στο τέλος της Γ αλλάζεις άποψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
που σημαινει οτι η βελτιωση δεν επερχεται απαραιτητως με το καψιμο των βιβλιων:confused:
οχι βεβαια, δεν ισχυριστικα κατι τετοιο. Το καψιμο των βιβλιων λειτουργει καθαρα ως ενα μεσο εκτονωσης για ορισμενους μαθητες για καποια μαθηματα. Τιποτα λιγοτερο τιποτε περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top