Λάτρεις των αγγλικών, προσέλθετε...

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά , ο τίτλος νομίζω είναι σαφής... Πείτε τι σας αρέσει στα αγγλικά , τι είναι αυτό που σας κάνει να αγαπάτε αυτή την γλώσσα!! Ποιοι από εσάς στοχευεται Αγγλική Φιλολογία ;:D:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ δεν στοχεύω αγγλική φιλολογία, αλλά πιστεύω ότι τα αγγλικά είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα γλώσσα. Πλέον, έτσι και αλλιώς, είναι σχεδόν αναγκαστική η εκμάθηση τους, αφού ακόμα και για να βρεις δουλειά απαιτείται να ξέρεις να μιλάς αγγλικά σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο. Ευτυχώς όμως για εμένα είναι μια εύκολη και ευχάριστη γλώσσα που έχει τεράστια χρησιμότητα και σίγουρα θα είναι ένα μεγάλο εφόδιο για την ζωή μου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά , ο τίτλος νομίζω είναι σαφής... Πείτε τι σας αρέσει στα αγγλικά , τι είναι αυτό που σας κάνει να αγαπάτε αυτή την γλώσσα!! Ποιοι από εσάς στοχευεται Αγγλική Φιλολογία ;
1η επιλογή :clapup:
Γιατί μου αρέσει; Από που να ξεκινήσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Μ'αρέσουν πολύ, κυρίως λόγω μουσικής και λογοτεχνίας! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Πιστεύετε πως θα έχει μέλλον στην χώρα μας αυτό το επάγγελμα;;

1η επιλογή :clapup:
Γιατί μου αρέσει; Από που να ξεκινήσω...

Καλή επιτυχία!!! Συμφωνώ απολύτως με εσένα...!!!:);):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
μελλον δεν υπαρχει και προσωπικα δεν μου αρεσουν τα αγγλικα.μπορει να φταιει που εκανα χρονια και χρονια για τα κωλοπτυχια.φρασεις που χρησιμοποιω,χμμ holy shit,for the love of god και are you fucking kidding me woman? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
μελλον δεν υπαρχει και προσωπικα δεν μου αρεσουν τα αγγλικα.μπορει να φταιει που εκανα χρονια και χρονια για τα κωλοπτυχια.φρασεις που χρησιμοποιω,χμμ holy shit,for the love of god και are you fucking kidding me woman? :P

:hmm::hmm: για πείτε και εσείς , υπάρχει μέλλον ;
Προβληματήστηκα λιγάκι αλλα αν πραγματικα αγαπας αυτο που θες να ασχοληθεις θα τα καταφερεις και θα βρεις δουλεια!!!:);):D:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Πιστεύετε πως θα έχει μέλλον στην χώρα μας αυτό το επάγγελμα;;

Οχι βέβαια, γιατί οι Native speakers με proficiency Θα σου παίρνουν τις θέσεις :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Τα αγγλικά είναι ωραία όταν τα δεις απ' την άλλη πλευρά τους, πέρα από πτυχία, γραμματικές κλπ.
Είναι μεγάλη αγάπη όμως για μένα. Ωστόσο, αγγλική φιλολογία δεν στοχεύω αλλά αγγλικά θα δώσω ειδικό μάθημα του χρόνου μάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Οχι βέβαια, γιατί οι Native speakers με proficiency Θα σου παίρνουν τις θέσεις :(

ναι αλλά οταν ο αλλος θα δινει σχεδον μια περιουσια για να διδαχτει το παιδι του αγγλικα , θα ψαξει για αυτον που εχει περασει απο πανεπηστημιο!! σιγουρα εκεινος θα ξερει κατι παραπανω!!!:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Καλή επιτυχία!!! Συμφωνώ απολύτως με εσένα...!!!
Ευχαριστώ! :D Και σε σένα! :)

Οχι βέβαια, γιατί οι Native speakers με proficiency Θα σου παίρνουν τις θέσεις
Εν μέρει, διαφωνώ με αυτή την άποψη. Αν κάποιος κάνει κάτι επειδή το επιθυμεί παρά από αγγαρεία, τότε μάλλον θα συνεχίσει και σε πανεπιστήμιο (σε αυτό το παράδειγμα, αγγλική φιλολογία πιθανότατα). (1)
Όπως λέει και μια παροιμία (έτσι δε λέγεται; :redface: ) ο έρωτας και ο βήχας δεν κρύβονται. Από εδώ θα δανειστούμε τον "έρωτα", που στην περίπτωση μας ταυτίζεται με την αγάπη για ένα επάγγελμα (2)
Η αγάπη συνοδεύεται αρκετά συχνά από αφοσίωση και, διαδοχικά, η αφοσίωση από επιμονή. (3)
Δεν είναι δύσκολο, λοιπόν, να αναλογιστούμε, όπως και οι υποψήφιοι πελάτες γονείς, ότι ένας καθηγητής που συγκεντρώνει τα παραπάνω έχει πολλά περισσότερα να δώσει στους μαθητές από έναν με proficiency.

Εξάλλου, ένας γονιός που θέλει το καλύτερο για το παιδί του, δε θα προτιμήσει ένα καλό γνώστη του αντικειμένου από ένα μέτριο; :worry:


Τα αγγλικά είναι ωραία όταν τα δεις απ' την άλλη πλευρά τους, πέρα από πτυχία, γραμματικές κλπ.
Είναι μεγάλη αγάπη όμως για μένα. Ωστόσο, αγγλική φιλολογία δεν στοχεύω αλλά αγγλικά θα δώσω ειδικό μάθημα του χρόνου μάλλον.
Για μένα, όταν ήμουν μικρός, τα αγγλικά ήταν αγάπη. Αλλά τώρα θα προσθέσω ότι είναι και ένα είδος απελευθέρωσης από τα ψυχικά μου δεσμά. Δηλαδή, νοιώθω ότι σιγά σιγά ανοίγουν οι ορίζοντές μου. Αξιοσημείωτη είναι και η ευχαρίστηση από τη λυρικότητα και μουσικότητα των λέξεων (τραγούδια άμεσα, λογοτεχνία έμμεσα) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Για μένα, όταν ήμουν μικρός, τα αγγλικά ήταν αγάπη. Αλλά τώρα θα προσθέσω ότι είναι και ένα είδος απελευθέρωσης από τα ψυχικά μου δεσμά. Δηλαδή, νοιώθω ότι σιγά σιγά ανοίγουν οι ορίζοντές μου. Αξιοσημείωτη είναι και η ευχαρίστηση από τη λυρικότητα και μουσικότητα των λέξεων (τραγούδια άμεσα, λογοτεχνία έμμεσα) :)

και εγώ το i-school το βρηκα απο αναζητηση για την αγγλικη φιλολογια!! απο τοτε ειχα και εχω μεγαλο κολλημα:inlove: !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Αλλά ρε παιδιά όταν ζεις και μαθαίνεις την ελληνική γλώσσα (και ειδικά την αρχαία) βλέπεις πόσο φτωχή είναι η αγγλική γλώσσα.
Ωστόσο, τα αγγλικά πραγματικά είναι λατρεία. Γενικά οι ξένες γλώσσες για μένα θα έλεγα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Αλλά ρε παιδιά όταν ζεις και μαθαίνεις την ελληνική γλώσσα (και ειδικά την αρχαία) βλέπεις πόσο φτωχή είναι η αγγλική γλώσσα.
Φτωχή ως προς την ποικιλία λεξιλογίου, ναι. Θα ήταν λάθος, όμως, να την υποβιβάσουμε έναντι της ελληνικής, όπως και κάθε άλλης γλώσσας.
Ξέρεις τι; Έχω παρατηρήσει ότι η ελληνική σε μεγάλο βαθμό, και ιδιαίτερα η αρχαία ελληνική, έχουν και λειτουργικό χαρακτήρα, σαν έναν οργανισμό. Ίσως γι'αυτό μου μοιάζει και με τα μαθηματικά. Δεν είναι σκόρπιες λέξεις, αλλά μαθηματικές παραστάσεις. (Αν δεν με απατά η μνήμη μου, κάπου είχα διαβάσει ότι ακόμη και οι υπολογιστές ουσιαστικά καταλαβαίνουν εντολές από τα ελληνικά και από καμιά άλλη γλώσσα. Μάλλον αυτό και μόνο είναι απόδειξη ότι τα ελληνικά αλληλεπιδρούν με τα μαθηματικά, για παράδειγμα, στους υπολογιστές με 0 και 1)

Ωστόσο, τα αγγλικά πραγματικά είναι λατρεία. Γενικά οι ξένες γλώσσες για μένα θα έλεγα!
Συμφωνώ απόλυτα. Κάθε γλώσσα έχει τη μαγεία της. Όπως είπα και παραπάνω, έχουν "ζωή".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αλλά ρε παιδιά όταν ζεις και μαθαίνεις την ελληνική γλώσσα (και ειδικά την αρχαία) βλέπεις πόσο φτωχή είναι η αγγλική γλώσσα.
Ωστόσο, τα αγγλικά πραγματικά είναι λατρεία. Γενικά οι ξένες γλώσσες για μένα θα έλεγα!

Φτωχή ως προς την ποικιλία λεξιλογίου, ναι. Θα ήταν λάθος, όμως, να την υποβιβάσουμε έναντι της ελληνικής, όπως και κάθε άλλης γλώσσας.
Ξέρεις τι; Έχω παρατηρήσει ότι η ελληνική σε μεγάλο βαθμό, και ιδιαίτερα η αρχαία ελληνική, έχουν και λειτουργικό χαρακτήρα, σαν έναν οργανισμό. Ίσως γι'αυτό μου μοιάζει και με τα μαθηματικά. Δεν είναι σκόρπιες λέξεις, αλλά μαθηματικές παραστάσεις. (Αν δεν με απατά η μνήμη μου, κάπου είχα διαβάσει ότι ακόμη και οι υπολογιστές ουσιαστικά καταλαβαίνουν εντολές από τα ελληνικά και από καμιά άλλη γλώσσα. Μάλλον αυτό και μόνο είναι απόδειξη ότι τα ελληνικά αλληλεπιδρούν με τα μαθηματικά, για παράδειγμα, στους υπολογιστές με 0 και 1)

Ρε, την πλύση εγκεφάλου μου γαμώ, μην ακούτε και κυρίως μην αναπαράγετε από δω και κει μαλακίες. Πρώτα, το αν κάποια γλώσσα είναι πιο πλούσια από κάποια άλλη δεν έχει ΚΑΜΙΑ . ΑΠΟΛΥΤΩΣ . ΣΗΜΑΣΙΑ . για την αξιολόγησή της με οποιαδήποτε κριτήρια ΕΚΤΟΣ απ' τα επιστημονικά.

Πιο απλά, αφήστε τους φιλόλογους/γλωσσολόγους να βγάζουν να τις μετράνε και να καταλήγουν, με βάση τα δικά τους συστήματα αναφοράς και ορισμούς και όλα, στο ποια είναι πιο γαμάτη απ' την άλλη. Οποιαδήποτε άλλη δήθεν αντικειμενική προσέγγιση στη σύγκριση είναι ΑΚΥΡΗ γιατί, well, δεν είναι αντικειμενική.

Τώρα, όλα τ' άλλα για τη μαθηματικοποιημένη υπεργαματοσύνη της γλωσσάρας που μιλάει ο κόσμος εδώ γύρω απλά βαριέμαι να τα πιάσω. Όταν θα 'ρθει γλωσσολόγος να μου τ' αποδείξει, αφού ξυπνήσω θα τον συγχαρώ για την έρευνά του και θα αφήσω ό,τι μου είπε για την Ακαδημία. Γιατί, άλλη μία, για τους ακαδημαϊκούς είναι χρήσιμα αυτά τα συμπεράσματα, τώρα το πώς έχει την κάθε γλώσσα ο καθένας στο κεφάλι του άντε ψάξε βρες το. Κι εγώ έχω τις λέξεις με χρώματα στο μυαλό μου, ΦΙΛΕ ΓΑΜΑΤΗ ΓΛΩΣΣΑ Η ΑΓΓΛΙΚΗ ΕΕΕΕ!!!???

Μετά, στον τύπο που λέει για τη φτώχεια της Αγγλικής. Έχεις διαβάσει Tolkien στ' Αγγλικά? Μαντεύω: ΟΧΙ. Ούτε γω και το '08 είχα φάει και γερό κόλλημα με τον Άρχοντα. Έχεις διαβάσει κάποιο άλλο βαρύ γραπτό στ' Αγγλικά ΧΩΡΙΣ υπεραπλουστευμένες επαναπροσεγγίσεις Ή μεταφράσεις από δίπλα? Μαντεύω ξανά: ΟΧΙ. Εγώ ναι, διαβάζω τώρα βασικά για την εξεταστική. Ρε φίλε, έχεις στην τελική εκτεταμένη, για την ηλικία, επαφή με τα Αγγλικά? Εδώ ξέρω, δε χρειάζεται να μαντέψω: ΟΧΙ.

Η μαλακία που κάνουν ΠΑΝΤΑ όλοι οι καυλωμένοι με τα Ελληνικά (δε λέω ότι είσαι, αφορμή παίρνω, χαλαρά) σε συγκρίσεις τους με τ' Αγγλικά είναι ότι παίρνουν απ' τη μία τον Παπαδιαμάντη κι απ' την άλλη τ' Αγγλικά που διάβασαν το απόγευμα στο 9gag (inb4 FUCK 9gag). Να ξυπνήσουμε λίγο, ναι? Τ' Αγγλικά που θα δεις ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ στο internet, ε, δεν είναι και το καλύτερο δείγμα γι' αυτές τις συγκρίσεις, αν θες ντε και καλά για δικούς σου λόγους να τις κάνεις, μμ? Είναι εντελώς καθυστερημένο να είσαι για 20 χρόνια σ' ένα χώρο με συγκεκριμένη γλώσσα, να μιλάς τη γλώσσα, να γράφεις τη γλώσσα, να ζεις με τη γλώσσα καθημερινά, να ΜΗΝ έχεις ζήσει για άλλα τουλάχιστον 20 χρόνια σε χώρα όπου μιλάνε την άλλη γλώσσα που θες να τη συγκρίνεις με την πρώτη, να μην έχεις καμία απολύτως επαφή με βαριά συγγραφική δουλειά στη δεύτερη ενώ με την πρώτη όλο και κάτι γίνεται (έχει φροντίσει το σχολείο να στα χώσει στο στόμα με το ζόρι πέντε βασικά πράγματα) και παρ' όλα αυτά να συγκρίνεις και να τη βρίσκεις (τη δεύτερη) να χάνει.



Συνέλθετε, συνέλθετε όλοι.

-- EDIT --

Πολύ θυμωμένο διαβάζεται, ε?

Ναι, χαλαρώστε, δεν τα 'χω με σας απλά τώρα ψιλοβγήκε. Μ' όλους τους απροκάλυπτα μαλάκες που πρέπει να πείσουν το σύμπαν για κάποια υποτιθέμενη ελληνική ανωτερότητα παντού εκνευρίζομαι, οπότε ναι, ελέγχεται δύσκολα κάθε φορά που μιλάω για κάτι που μου τους θυμίζει. :P

We're cool, eh? We're cool, we're cool. :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Ξαναρωτάω , πιστεύετε πως έχει μέλλον;;:(:worry::ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Man, εσύ από πάνω, ας χαλαρώσεις καλύτερα. Και ούτε γνωρίζεις τι έχω διαβάσει στα αγγλικά, που έχω βρεθεί σ'αυτά τα 20 χρόνια που λες και με ποιον έχω μιλήσει αγγλικά, και πώς έχω προσεγγίσει την αγγλική. Άσε και τις μαντεψιές και επίτρεψέ μας να έχουμε τη γνώμη μας.

always cool :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
@Shadowfax
Τελικά το thread θα έπρεπε να λέγεται "Υπερ-λάτρεις της Αγγλικής". Βασικά σε αυτό με την ελληνική διαφωνώ. Εννοείται πως η αγγλική δεν είναι απλή και τα λοιπά, αλλά ούτε τα συντακτικά φαινόμενα της ελληνικής έχει ούτε μια συνοχή ως προς τη γλώσσα.
Πτώσεις;
Καταλήξεις;
Εγκλίσεις;
Αντωνυμίες;
κτλ κτλ κτλ
Εμείς λέμε αρετή και ξέρουμε ότι παράγεται από το αραρίσκω. Οι Άγγλοι λένε virtue. Ναι, από που;
Άν κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε με.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
@Shadowfax: Όταν ακούω κάποιον να απορρίπτει κατηγορηματικά μια θέση/άποψη/γνώμη, συνηθίζω να ζητώ μια αντιπρόταση. Αν και συναισθηματικά (εδώ ένα είδος αγανάκτησης, που συχνά υιοθετεί όποιος ψάχνει το δίκιο του σε ένα χάος) φορτισμένος ο λόγος σου, σε ορισμένα σου σημεία, κακά τα ψέματα, συμφωνώ. Ακόμη μπορεί να μην έχουμε αποκτήσει την κατάλληλη πείρα για να κρίνουμε επαρκώς κάποιον ή κάτι, αλλά τουλάχιστον προσπαθούμε με όσα γνωρίζουμε ως τώρα. Ουδείς αναμάρτητος.
Οι γλώσσες δεν μπορούν να συγκριθούν μεταξύ τους. Κάθε μία ξεχωριστά έχει τα δικά της μοναδικά γνωρίσματα και, όπως ξέρουμε καλά από τη λογική μας, τα ετερώνυμα δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε (θα χρειαστεί πρώτα να βρεθούν τα κοινά τους σημεία και πάνω σ'αυτά κάποιος να βασιστεί για να βγάλει τα συμπεράσματά του). Από την άλλη, είναι σημαντικό να τα έχεις καλά με τα δικά σου (αυτό που λέμε ότι όποιος δεν αγαπά τον εαυτό του, δε θα μπορέσει να κάνει το ίδιο και για τους άλλους). Έτσι, και εγώ, θεωρώ χρέος μας να δώσουμε σημασία στην ελληνική γλώσσα. Όχι από υποχρέωση, αλλά από σεβασμό.
Όσο για την ανωτερότητα και κατωτερότητα γλωσσών, η θέση μου είναι ξεκάθαρη: αντικειμενικά, είναι όλες ίσες, ωστόσο, υποκειμενικά, είναι προσωπικό ζήτημα του καθένα από μας.

Είναι καθήκον μας, σε ένα δημοκρατικό πολίτευμα, να ασκούμε το δικαίωμα της παρρησίας που έχουμε. Η ελευθεροστομία σπάει τα δεσμά του κατεστημένου, που πνίγει απόψεις χρησιμότατες, και ανοίγει ορίζοντες. Θα κλείσω, όμως, με αυτό:
τα δικαιώματα του ενός τελειώνουν εκεί που αρχίζουν τα δικαιώματα του άλλου. Δε νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε όσα κατακρίνουμε και να διαιωνίσουμε αυτό που αποκαλούμε "απόλυτη και ολοφάνερη αδικία". Τα μικρά, όταν συνοδεύονται από τους πολλούς, γίνονται μεγάλα.
Βέβαια, έχουμε πολλά ακόμα να μάθουμε (π.χ. ο Ισοκράτης στα 98 του χρόνια αυτοκτόνησε, όταν πληροφορήθηκε για την επίθεση του Φιλίππου στην Αθήνα, στον οποίο πίστευε για την επίτευξη της Πανελλήνιας Ιδέας. Επαναλαμβάνω, λάθη κάναμε, κάνουμε και θα κάνουμε για πάντα. Δεν είμαστε αλάθητα δημιουργήματα. Και μάλιστα, ορισμένες φορές, χρειάζεται και να τα επιδιώκουμε.)

Παιδιά, μην κάνετε το σφάλμα να καταπνίξετε τα ταλέντα σας. Αν είστε "φτιαγμένοι", π.χ. για τα αγγλικά, να μην τα παρατήσετε ποτέ. Επιπλέον, πάντα σε μια λύση να κρατάμε και μια εναλλακτική. ;) Και η πολυμέρεια δεν βλάπτει (μακριά από φανατισμούς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Ξαναρωτάω , πιστεύετε πως έχει μέλλον;;:(:worry::ermm:

και εγω Αγγλικη θελω να περασω στο ΑΠΘ...σε σχεση με αλλα επαγγελματα του πρωτου πεδιου πιστευω πως ειναι σε πολυ καλυτερη μοιρα...πχ.παιδαγωγικο....γιατι μπορεις να εργαστεις και σε δημοσιο σχολειο(δημοσιο??? wow υπαρχει ακομα??? :P) και σε φροντιστηριο και να ειδικευτεις και στη μεταφραση!!! τι να πω ελπιζω ολα ν πανε καλα!! I hope we'll make it :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top