Προετοιμασία για το Zertifikat (B1)

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
επισης οι αναθεματισμενες αγγελιες!
φαινονται πανευκολες και δεν τα καταφερνω:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eξάσκηση και εμπειρία.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
παντα παντου και συνεχεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sHk2s

Νεοφερμένος

Ο sHk2s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
αχ παιδια και γω θα δωσω στις 30/1 για το Β1 και εχω αγχω8ει παρα πολυ:( γενικα με τα γερμανικα δεν ειμαι πολυ αισιόδοξη και πιστευω πως 8α αποτυχω:( φοβαμαι πως οταν 8α παω στα προφορικά δεν 8α μπορω να βγαλω κουβεντα και 8α γινω και ρεζιλι:(


Και εγώ ανησυχώ αλλά καλύτερα να σκεφτόμαστε θετικά....:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Μα και λογικά αν σε δουν να κομπιάσεις θα σε ευκολύνουν όπως γίνεται σε όλα τα επίπεδα όλων των γλώσσεων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanna ?

Νεοφερμένος

Η Dunno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Μα και λογικά αν σε δουν να κομπιάσεις θα σε ευκολύνουν όπως γίνεται σε όλα τα επίπεδα όλων των γλώσσεων.:)

γιαπ,συμφωνω :no1:
εξαλλου ουτε η πρωτη εισαι ουτε η τελευταια που το παθαινει αυτο..
μην αγχωνεστε τοσο πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
το β1 ειναι πανευκολοοο μυν αγχωνεστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Εγω στο Zertifikat παραλιγο να κοπω στα προφορικα, με ειχε πιασει ενα τρομερο αγχος εκεινη τη στιγμη και το θεμα ηταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κουλο και δυσκολο να το απαντησω (ουτε στα ελληνικα δεν μπορουσα να φανταστειτε :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
τα προφορικα ειναι τα πιο ευκολα:)
εχθες εκανα ενα ολοκληρωμενο τεστ και το περασα.........
αα επισης το σαββατο δινω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Καλησπέρα φόρουμ. Προχτές έμαθα ότι αναπάντεχα πήρα το προφισίενσι στα αγγλικά και έτσι μου ήρθε φλασιά να συνεχίσω τα γερμανικά που τα είχα αφήσει στην δευτέρα γυμνασίου. Έτσι έχω μερικά ερωτήματα. Έχοντας κάνει τις πρώτες δύο τάξεις στα γερμανικά μπορώ ξεκινώντας μάθημα τον Αυγουστο να πάω κατευθείαν για β1 ή θα μου πέσει βαρύ και να πάω πρώτα για το α2? Και αν είμαι σε θέση να πάω για το β1, είναι ανθρωπίνως δυνατό να πάω για β1 τον δεκέμβρη και να συνεχίσω μέχρι τον μάη για το β2? Για να είμαι ειλικρινής και εγώ το βλέπω λίγο δύσκολο αλλά μιας και τελείωσα με τα αγγλικά νομίζω ότι είναι ευκαιρία να προχωρήσω λίγο και στα γερμανικά ώστε μετέπειτα ( εννοώ μετά την γ' λυκείου) να μπορώ να πάω και για μια τρίτη γλώσσα,και αφήστε που το έχω τόσο αποθημένο ένα πτυχίο στα γερμανικά που μπορώ να διαβάζω ατελείωτες ώρες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Giann

Νεοφερμένος

Η Χρυσούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σου Γιώργο. Κατ'αρχήν τα θερμά μου συγχαρητήρια για την επιτυχία σου, να συνεχίσεις με όρεξη και επιμονή. Ως καθηγήτρια σε συμβουλεύω να βρεις αρχικά το ινστιτούτο ή τον εκπαιδευτικό που θα σε αναλάβει για το Zertifikat. Σε πρώτη φάση θα ήταν καλό να σου ετοιμάσουν ένα Test για να διαπιστώσουν το επίπεδο των γνώσεών σου στην γερμανική γλώσσα. Προσωπικά δεν το βρίσκω ακατόρθωτο να ξεκινήσεις από το Β1, αλλά 4 μήνες μονάχα προετοιμασία για το πρώτο σου πτυχίο την βρίσκω λιγάκι οριακή. Μια προσπάθεια όμως αξίζει σε κάθε περίπτωση, εφ'όσον όπως λες έχεις διάθεση για εντατικό και οργανωμένο διάβασμα. Ζήτα και την γνώμη του καθηγητή σου όταν θα έρθει η στιγμή να αποφασίσεις αν θα δώσεις για πτυχίο τον Δεκέμβριο ή τον Μάιο. Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Δεν το έχω συζητήσει ακόμα με τους γονείς μου αλλά το ξανασκέφτηκα και μάλλον θα δώσω το α2 τον Δεκέμβριο ενώ θα κάνω και παράλληλη προετοιμασία για το β1 τον Μα'ι'ο. Αυτά όμως είναι ακόμα σκέψεις γιατί πρέπει να συμφωνήσει και η παλιά μου καθηγήτρια στο να ξανακάνουμε μάθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Prokopis22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Prokopis22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά...Στις 15 του μηνός δίνω προφορικά στο Goethe Θεσσαλονίκης για το β1.Αν και πιστευω πως μπορώ να ανταπεξέλθω,μπορείτε να μου δώσετε μερικες συμβουλές για το τι πρέπει να προσέχω κ.τ.λ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThomasLemeRE

Νεοφερμένος

Ο ThomasLemeRE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
:worry:Γεια σας!!!(ισως να ειμαι λιγο εκτος θεματος..αλλα χρειαζομαι βοηθειαααα)
Ειμαι 15 χρονων και φετος θα δωσω για το πτυχειο Β1...Πιστευω οτι εχω ενα καλο επιπεδο καθως εζησα εκει για 3 χρονια(4η με 6η δημοτικου)και εμαθα παρα πολυ καλα την γλωσσα...Το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω παει καθολου φροντιστηριο και η προετοιμασια μου ηταν 5 διδακτικες ωρες με μια κυρια που μου εφερνε φωτοτυπιες με λεξιλογικες ασκησεις..με κατανοηση κειμενου..εκθεση..και καναμε και λιγο sprechen..Ειμαι παρα πολυ αγχωμενος παρολο που ξερω την γλωσσα και η δασκαλα μου,μου ειπε οτι θα τα καταφερω, επειδη νιωθω οτι τα αλλα παιδια ειναι καλιτερα προετοιμασμενα λογω φροντιστηριου κτλ.
Απο προσωπικη σας εμπειρια πιστευετε οτι θα τα καταφερνε ενα παδι σαν εμενα σε αυτη την ηλικια και με την παραπανω προετοιμασια?

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Βοήθεια/Απορίες στα Γερμανικά"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 391101

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην κολλάς πουθενά μικρέ! Έχες ένα "ατού" που δεν το έχει κανένα άλλο παιδί της ηλικίας σου. Αν δεν τα καταφέρεις εσύ, δε θα τα καταφέρει κανένας. Έζησες 3 χρόνια στη Γερμανία και πήγες εκεί σχολείο, μίλαγες και σου μίλαγαν γερμανικά. Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα για εξάσκηση από αυτό, ιδίως όταν έχεις να συγκριθείς με ελληνόπουλα που έκαναν γερμανικά με ελληνίδα δασκάλα (σπάνιο φαινόμενο να μάθεις γερμανικά με δασκάλα/ο που δεν είναι μητρική της/του γλώσσα τα γερμανικά. Συνήθως για κλάματα και το καταλαβαίνουν και οι ίδιοι όταν έρθουν Γερμανία και συνειδητοποιήσουν ότι δεν μπορούν να συνεννοηθούν με πραγματικό Γερμανό.
Λοιπόν, μην αγχώνεσαι!!! Το μόνο που κάνεις είναι ζημιά στον εαυτό σου! Και την επόμενη φορά δώσε το
C1 (εννοείται Goethe).
Καλή τύχη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
@noname76
Το οτι καποιος ζει στη γερμανια δε σημαινει απαραιτητα οτι μαθαινει καλα γερμανικα. Ισα ισα μπορει -γραμματικα, συντακτικα- να μην τα μαθει καλα, λογω της διαφορας Hochdeutch -αυτα που μαθαινουν στο φροντιστηριο και απαιτουνται στις εξετασεις- και της Umgangsprache -που μιλανε ολοι εκτος απο τους δημοσιογραφους στα δελτια ειδησεων π.χ.
Γνωριζω παιδια που εχουν ζησει παραπανω απο τρια χρονια γερμανια και "σωστα" γερμανικα δεν μιλανε.

Ωστοσο, τα παραπανω δεν ισχυουν παντα και για ολους, απλως για να ξεκαθαριζουμε λιγο με το "πηγες γερμανια, εμαθες γερμανικα"...

Με λιγα λογια, ThomasLemeRE, αν νιωθεις οτι το κατεχεις... ορμα, μη μασας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThomasLemeRE

Νεοφερμένος

Ο ThomasLemeRE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τι πιστευετε οτι πρεπει να συμπεριλαμβανει η τελευτεα μου επαναληψη? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 391101

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Maraki4you

Νεοφερμένος

Η Maraki4you αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Γεια σας. Σκεφτομαι να δωσω το β1 του χρονου τον Σεπτεμβριο δηλαδη το 2013. Εκανα Γερμανικα στην εκτη (Ειμασταν 5 παιδια αλλα δεν πηγαινε καλλα το τμημα και δεν καταφεραμε να ολοκληρωσουμε ολα τα μαθηματα της πρωτης χρονιας. Ετσι μειναμε στο κεγαλαιο 5 του planet1. Φετος (και ενω στην α' γυμνασιου δεν εκανα γερμανικα) αποφασισα να κανω ιδιαιτερα για να προχωρησω. Μεχρι τωρα καταφερα να φτασω στο planet2 στο κεφαλαιο 19 (Συνεχιζει απο το 1). Η δασκαλα μου προτεινε να κανω θερινα το καλοκαιρι για να περασω την ταξη και μου ειπε οτι μπορω να το δωσω τον αλλο Σεπτεμβριο. Εσεις τι προτεινετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
εγω δε θα στο προτεινα γιατι κατα τη γνωμη μου θα χαλουσες το καλοκαιρι σου διαβαζοντας γερμανικα, εκτος και αν το εχεις πολυ μερακι. Δε χρειαζεται ντε και καλα να δωσεις τοσο γρηγορα για ενα πτυχιο το οποιο πιθανον να μη σε βοηθησει και πουθενα, γιατι το επιπεδο του ειναι πολυ χαμηλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top