[25/5/2012] Νεοελληνική Λογοτεχνία

[25/5/2012] Νεοελληνική Λογοτεχνία
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 56)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 14 25.0%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 33 58.9%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 5 8.9%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 1 1.8%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 3 5.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Μiss Brightshine τι θα πέσει αρχαία πες μας. :P

Πρωταγόρας ενότητες 3-4
ή πολιτικά 15 ή 16 με την 11 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Καλά ήταν. Είχαν μπόλικο γράψιμο, ειδικά η άσκηση με τον τίτλο. Το παράλληλο εντάξει όχι τόσο εύκολο ούτε τόσο δύσκολο, ήθελε λίγη προσοχή γιατί ήταν λίγο διφορούμενος ο Λειβαδίτης. Επίσης έχω να καταγγείλω ότι ήταν απαράδεκτος ο περιορισμός των 120 λέξεων στην ανάλυση στους ΠΙΟ ΜΕΣΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ του ποιήματος. Έχω πάρα πολλά νεύρα γιατί ο βλάκας ο επιτηρητής με ξέχεσε κανονικότατα μέσα στην τάξη γιατί είχα σημειώσει με μολύβι στο παράλληλο και τα είχα σβήσει. (δηλαδή τα άκουσα γιατί η γόμα δεν τα εξαφάνισε μαγικάαα ουυυυ!) Αφού τις φωτοτυπίες τις πετάνε μετά στο σχολείο οι ίδιοι τι μας πρίζουν;

Πάντως πολυ καλά έγραψα :D θα ήθελα λίγο πιο δύσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KatiexXxMissMexX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Ηταν ευκολα θεματα, βατα ευτυχως. Εγραψα πολυ καλα, εχω δυο φοβους μονο. Ο πρωτος ειναι στα εκφραστικα μεσα που σιγουρα θα μου κοψουν γιατι δεν εγραψα πληρης απαντηση για την λειτουργια τους στο ποιημα(εγραψα για κανα δυο, και πεταξα κατι γενικουρες) και δευτερον, το οτι το ενα ποιημα ειναι αυτοβιογραφια και το αλλο οχι αφου χρησιμοποιει προσωπειο δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο!

Αυτα τα δυο, κατα τα αλλα τα εχω σωστα ολα πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Eμένα τελικά με βόλεψαν οι 120 λέξεις.... σήμερα είχαμε πολλή φασαρία στην τάξη και έχανα συνεχώς τη συγκέντρωσή μου.. οπότε δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να γράψω παραπάνω εκείνη τη στιγμή :mad:

@Κατερίνα, νομίζω ότι το αυτοβιογραφικό στοιχείο είναι κοινό... απλά ο ένας το δηλώνει ευθαρσώς και ο άλλος χρησιμοποιεί το προσωπείο του Ιάσωνος... εγώ τουλάχιστον αυτό έγραψα (το συμπεριέλαβα στις ομοιότητες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
εγώ μάλλον έγραψα παραπάνω.
βασικά έγραψα 8 σελίδες συνολικά, δε νομίζω τώρα να κάτσει ο άλλος να μετράει λέξεις αν είναι σωστά αυτά που γραφεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Χαλάλι το διάβασμα μέχρι τις 3.30 μωρέ. Αφού έπεσε Καβάφης και όχι κάνας συνοικοσμός, μια χαρά.
Εύκολα θεωρώ ήταν, αλλά έχω χάσει στάνταρ από μερικά, επειδή δε τα θυμόμουν καθόλου, αλλά εύκολα. Το παράλληλο, κι αυτό εύκολο, θα προτιμούσα κι εγώ όπως η τσουφου να' ταν ένα τσακ πιο δύσκολα, όπως περυσι πχ. αλλά οκ, είμαι μαζόχα.
Και ναι, είχε πάρα πολύ γράψιμο ρε φίλε. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KatiexXxMissMexX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
:S καλα θα δειξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^Dark Angel^

Δραστήριο μέλος

Η Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 761 μηνύματα.
Ευτυχως,επεσε Καβαφης!:D
Τα θεματα ηταν πολυ καλα και ευκολα! Δεν νομιζω πως υπηρχε κατι αλλο να βαλλουν.
Καλα,στην ερωτηση για τον τιτλο τα εγραψα ολα,δεν υπαρχει κατι που να μην εγραψα.
Το παραλληλο ηταν λιγο τσιμπημενο,αλλα εβγαινε.
Τα εχω παει πολυ καλα,για το μονο που ανησυχω ειναι στην ασκηση με τα εκφραστικα μεσα επειδη δεν εγραψα πολλα για τη λειτουργια τους.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KatiexXxMissMexX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Eμένα τελικά με βόλεψαν οι 120 λέξεις.... σήμερα είχαμε πολλή φασαρία στην τάξη και έχανα συνεχώς τη συγκέντρωσή μου.. οπότε δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να γράψω παραπάνω εκείνη τη στιγμή :mad:

@Κατερίνα, νομίζω ότι το αυτοβιογραφικό στοιχείο είναι κοινό... απλά ο ένας το δηλώνει ευθαρσώς και ο άλλος χρησιμοποιεί το προσωπείο του Ιάσωνος... εγώ τουλάχιστον αυτό έγραψα (το συμπεριέλαβα στις ομοιότητες).


Ναι αλλα τωρα που το σκεφτομαι μπορει να συμπεριληφθει στις διαφορες το γεγονος οτι ο ενας δηλωνει πως το ποιημα αφορα τα συναισθηματα του αφου δηλωνει οτι ειναι αυτοβιογραφια του, ενω ο αλλος κρυβεται πισω απο το προσωπειο και αποστασιοποιειται απο το προβλημα. Δεν ξερω εμενα μου κανει διαφορα, μου βγαζει περισσοτερη λογικη, σαν να εκανε πολυ μπαμ ..

+ το οτι ο τιτλος εμπεριεχεται στο περιεχομενο του κειμενο και οχι στην μορφη ή στα γραμματικα στοχεια για να πεις οτι ημουν εκτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
έβαλα ομοιότητα το ότι δεν έχει εγκαρτέρησιν καμιά του Καβάφη με το "δίψασα για όλη τη ζωή κι όμως την άφησα για να αρπαχτώ απ τα πελώρια αγκάθια της αιωνιότητας" με την ιδέα ότι ούτε ο ένας ούτε ο άλλος έχουν υπομονη. Τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Καβάφηηηηηηηηης.:D
Θέλω να πιστεύω ότι έγραψα πολύ καλά!

Ελπίζω να μην μας μπει το παλούκι στα αρχαία.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Ναι αλλα τωρα που το σκεφτομαι μπορει να συμπεριληφθει στις διαφορες το γεγονος οτι ο ενας δηλωνει πως το ποιημα αφορα τα συναισθηματα του αφου δηλωνει οτι ειναι αυτοβιογραφια του, ενω ο αλλος κρυβεται πισω απο το προσωπειο και αποστασιοποιειται απο το προβλημα. Δεν ξερω εμενα μου κανει διαφορα, μου βγαζει περισσοτερη λογικη, σαν να εκανε πολυ μπαμ ..

Ναι, κι εγώ το είδα και έτσι και αλλιώς, αλλά τελικά με βόλεψε να το βάλω ως ομοιότητα. Αλλά και με την δική σου τεκμηρίωση βολεύει επίσης. Κι άλλα στοιχεία μπορούσες να τα θέσεις είτε ως ομοιότητες είτε ως διαφορές, ανάλογα με την τεκμηρίωση.

Πόσο μου αρέσει η λογοτεχνία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KatiexXxMissMexX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Θα βγουν οι απαντησεις το μεσημερακι και θα δουμε .. Παντως ηταν μεγαλη βοηθεια που βαλανε ευκολο εδω, ας ελπισουμε να μην πεσει παλουκι στα αρχαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Θα βγουν οι απαντησεις το μεσημερακι και θα δουμε .. Παντως ηταν μεγαλη βοηθεια που βαλανε ευκολο εδω, ας ελπισουμε να μην πεσει παλουκι στα αρχαια
Εγώ γιατί πιστεύω ότι τα αρχαία θα είναι φυσιολογικά και το σημερινό ήταν το αντιστάθμισμα για την βιολογία που καήκαμε όλοι οι θεωρητικοί? :/:

Εδώ βρήκα κάποιες που έχουν απαντήσει btw,ρίξτε μια ματιά,δεν είναι όλα όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KatiexXxMissMexX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Εγώ γιατί πιστεύω ότι τα αρχαία θα είναι φυσιολογικά και το σημερινό ήταν το αντιστάθμισμα για την βιολογία που καήκαμε όλοι οι θεωρητικοί? :/:

Εδώ βρήκα κάποιες που έχουν απαντήσει btw,ρίξτε μια ματιά,δεν είναι όλα όμως.

Δεν ξερω ευχομαι τον πρωταγορα στα αρχαια οσο τιποτα αλλο.. Και να ειναι ευκολα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MangaLover

Νεοφερμένος

Ο MangaLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Παιδιά έχω ερώτηση.. Έγραψα απίστευτα καλά αλλά στο τελευταίο θέμα εβαλα και στοιχεια μορφης(στιχο,υφος) τα οποια η καθηγητρια μου εμμενει οτι ειναι σωστα γιατι σε προηγουμενες χρονιες ειχαν ζητησει περιεχομενο και ηθελαν και απ'αυτα περαν των νοηματικων. Ωστοσο ολοι μου λενε οτι εχω κανει λαθος. Εν τελει τι ισχυει; θελω υπευθυνη απαντηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Παιδιά έχω ερώτηση.. Έγραψα απίστευτα καλά αλλά στο τελευταίο θέμα εβαλα και στοιχεια μορφης(στιχο,υφος) τα οποια η καθηγητρια μου εμμενει οτι ειναι σωστα γιατι σε προηγουμενες χρονιες ειχαν ζητησει περιεχομενο και ηθελαν και απ'αυτα περαν των νοηματικων. Ωστοσο ολοι μου λενε οτι εχω κανει λαθος. Εν τελει τι ισχυει; θελω υπευθυνη απαντηση..
Όταν λέει περιεχόμενο,γράφεις μόνο για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Εγώ ξέρω άλλο η μορφή, άλλο το περιεχόμενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paokathens

Νεοφερμένος

Η paokathens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
στον συμβολισμο η φαντασια και ο λογος ειναι σωστα ή οχι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KatiexXxMissMexX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Παντως μην τρελενεστε με το τι λεει ο καθενας.. Στο τελος με τα αποτελεσματα θα φανει τι εχει γινει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top