[23/5/2012] Βιολογία Γενικής Παιδείας

Πως θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 91)
  • [B]Άριστα[/B] 18-20

    Ψήφοι: 30 33.0%
  • [B]Πολύ καλά[/B] 15-18

    Ψήφοι: 17 18.7%
  • [B]Καλά[/B] 12-15

    Ψήφοι: 20 22.0%
  • [B]Μέτρια[/B] 10-12

    Ψήφοι: 16 17.6%
  • [B]Όχι καλά[/B] 5-10

    Ψήφοι: 6 6.6%
  • [B]Καθόλου καλά[/B] 0-5

    Ψήφοι: 2 2.2%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Ναι κάποιος ηλίθιος το έβαλε αυτό για να κόψει τον κοσμάκι
Θέμα πέραν απ κάθε λογική
ΓΕΛΟΙΟ θέμα αν πρόσεχες ότι ήταν συναρτήσει της απόστασης
Εκεί ήταν το κλειδί του
Πέρσυ κόβανε με δύσκολα θέματα, φέτος με πούστικα θέματα
Άντε στο διάολο όλοι τους...

ps. Αυτοί θα βάλουν τα θέματα και στην κατεύθυνση. Εκτός κι αν προλάβουν και ψοφήσουν και σωθούμε εμείς...
Ρε δεν ειναι λογικο.Να τους λες οτι μειωνεται τελικα η ποσοτητα των βακτηριων λογω αποστασης και απο κατω να τους γραφεις οτι οσο παει και αυξανεται!Δηλαδη ΠΟΣΟ ΜΑ ΠΟΣΟ ΗΛΙΘΙΟΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ!Δηλαδη και ενα παιδακι που θα το ηξερε μονο απο την φορα που πηρε απο τον ορισμο του ευτροφισμου και την χαρα του θα το εβαζε παλι λαθος δηλαδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eugene

Νεοφερμένος

Η eugene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ας δικαιολογήσει κάποιος σοβαρά γιατί οι αποικοδομητές είναι η καμπύλη Β
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Σαν θεματα ετσι οπως το βλεπω ειναι σχετικα απαιτητικα!

Γενικα μου αρεσαν γιατι ξεφυγαν λιγο απο το πλαισιο της καθαρης παπαγαλιας και ηθελαν και ενα κομματακι σκεψης!

Καλη επιτυχια σε οσους/οσε δωσαν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Καλα ναι τα θεματα ηταν μη πω τι.. μερικα υπερβολικα ευκολα μερικα πουστικα του κερατα.(Δ2 πχ)
και εκτος απο εσενα εγραφαν και αλλοι χιλιαδες που τα βρηκαν ισως πιο δυσκολα , αντε χαλαρωσε ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Οι αποικοδομητές δεν αυξάνονται;
Αφού το οξυγόνο είναι που μειώνεται, επειδή ο ρυθμός παραγωγής του είναι μικρότερος από τον ρυθμό κατανάλωσης του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
παιδια καλησπερα..η ερωτηση μου αφορα το θεμα γ και συγκεκριμενα τα ερωτηματα γ1 κ γ2
στο γ1 ειπα οτι η δραση της φυσικης επιλογης ειναι χρονικα κ τοπικα προσδιορισμενη και εγραψα οτι στους πληθυσμους των 2 ειδων υπαρχουν ατομα με χαρακτηριστικα που να ειναι ευνοικα απεναντι σε συγκεκριμενες περιβαλλοντικες πιεσεις.ετσι λογω της φυσικης επιλογης σε καθε ομαδα ευνοουνται οι πληθυσμοι που να εχουν ευνοικα χαρακτηριστικα απεναντι στις συγκεκριμενες πιεσεις και ετσι αφου οι πιεσεις ειναι διαφορετικες θα επικρατησουν και διαφορετικα χαρακτηριστικα...αυτος ειναι ο κυριος τροπος σκεψης μου...πως το θεωρειτε ?

στο γ2 αφου εγραψα τις παρατηρησεις και τα συμπερασματα που δαρβινου ειπα οτι υπαρχει η δυνατοτητα δημιουργιας ενος νεου ειδους αν υπαρξσει συσσωρευση πολλων ευνοικων χαρακτηριστικων..καπως ετσι...


ακριβώς το ίδιο και γω μακάρι να είναι σωστό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
παιδια καλησπερα..η ερωτηση μου αφορα το θεμα γ και συγκεκριμενα τα ερωτηματα γ1 κ γ2
στο γ1 ειπα οτι η δραση της φυσικης επιλογης ειναι χρονικα κ τοπικα προσδιορισμενη και εγραψα οτι στους πληθυσμους των 2 ειδων υπαρχουν ατομα με χαρακτηριστικα που να ειναι ευνοικα απεναντι σε συγκεκριμενες περιβαλλοντικες πιεσεις.ετσι λογω της φυσικης επιλογης σε καθε ομαδα ευνοουνται οι πληθυσμοι που να εχουν ευνοικα χαρακτηριστικα απεναντι στις συγκεκριμενες πιεσεις και ετσι αφου οι πιεσεις ειναι διαφορετικες θα επικρατησουν και διαφορετικα χαρακτηριστικα...αυτος ειναι ο κυριος τροπος σκεψης μου...πως το θεωρειτε ?

στο γ2 αφου εγραψα τις παρατηρησεις και τα συμπερασματα που δαρβινου ειπα οτι υπαρχει η δυνατοτητα δημιουργιας ενος νεου ειδους αν υπαρξσει συσσωρευση πολλων ευνοικων χαρακτηριστικων..καπως ετσι...
Απορω βασικα γιατι κολλησατε στο Γ1 απλα εξηγουσες τα συμπερασματα που ελεγε για τα ευνοικα και μη χαρακτηριστικα του δεν ηθελε κατι παραπανω.Τωρα στο Γ2 παιχτηκε πουστια..δεν ξερω να σου πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KatiexXxMissMexX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
ας δικαιολογήσει κάποιος σοβαρά γιατί οι αποικοδομητές είναι η καμπύλη Β

Αναφορα στο φαινομενο του ευτροφισμου, ξεκινας με τα λυματα που πεφτουν στα υδατα περιεχουν θρεπτικες ουσιες για φυτοπλαγκτον, αυξηση φυτοπλαγκτου και συνεπως ζωοπλακτου και αποικοδομητων, αρα μειωση οξυγονου λογω της χρησης που γινεται απο αποικοδομητες. εγω αυτα εγραψα αναλυτικοτερα βεβαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παρης2

Νεοφερμένος

Ο παρης2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σαν θεματα ετσι οπως το βλεπω ειναι σχετικα απαιτητικα!

Γενικα μου αρεσαν γιατι ξεφυγαν λιγο απο το πλαισιο της καθαρης παπαγαλιας και ηθελαν και ενα κομματακι σκεψης!

Καλη επιτυχια σε οσους/οσε δωσαν :)
Θα συμφωνήσω μαζί σου, ήταν λίγο απαιτητικά αλλά αν είχες καταλάβει σε βάθος κάποια δύσκολα σημεία δεν θα είχες κανένα πρόβλημα.
Καλή επιτυχία σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Ρε δεν ειναι λογικο.Να τους λες οτι μειωνεται τελικα η ποσοτητα των βακτηριων λογω αποστασης και απο κατω να τους γραφεις οτι οσο παει και αυξανεται!Δηλαδη ΠΟΣΟ ΜΑ ΠΟΣΟ ΗΛΙΘΙΟΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ!Δηλαδη και ενα παιδακι που θα το ηξερε μονο απο την φορα που πηρε απο τον ορισμο του ευτροφισμου και την χαρα του θα το εβαζε παλι λαθος δηλαδη
Ναι
Γιατί δεν έπρεπε να πάρουμε φόρα, έπρεπε να προσέξουμε το θέμα και να καταλάβουμε τι μας έδινε και τι μας ζητούσε
Αυτό ήταν το θέματα και την πατήσαμε σαν ΒΛΑΚΕΣ
Όσο απομακρύνεσαι απ το σημείο της ρίψης το νερό γίνεται πιο καθαρό και στο σημείο της ρίψης έχει αποικοδομητές κι χαμηλό οξυγόνο κι αιτιολογείς με το φαινόμενο του ευτροφισμού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εκεί με τα νιτροποιητικά
έβαλα οτι μετατρέπουν το ατμοσφαιρικο αζωτο σε νιτρικα ιοντα...
να πόσο ηλίθια είμαι... είδα νιτρικά ιόντα και χάρηκα χωρίς να προσέξω ανάμεσα σε αμμωνία και ατμοσφαιρικό άζωτο
Ντιπ ηλίθια!!

τώρα έχω αρχίσει να φοβάμαι και για το Γ2... έχει γούστο να έχω χάσει και από εκεί
αν έχω χάσει τότε καταστράφηκα... ΤΕΛΟΣ

Χμου. Κατάλαβα. Χαζό λαθάκι. Δεν πειράζει! :) Συνέχισε καλά και στα άλλα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Οι αποικοδομητές δεν αυξάνονται;
Αφού το οξυγόνο είναι που μειώνεται, επειδή ο ρυθμός παραγωγής του είναι μικρότερος από τον ρυθμό κατανάλωσης του!
Ασε και εγω ετσι το εβαλα και αρχιζω και φρικερνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLaZy8

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 462 μηνύματα.
Τι δηλαδη εβαλες στο Γ2?
έβαλα οτι μπορεί να οδηγησει στο σχηματισμο νεων ειδων
επειδή με το χωρισμό αυτό δεν απομονώθηκαν 1-2 άτομα
αλλά ολόκληρη πληθυσμοί... που σύμφωνα με τον Δαρβίνο ο πληθυσμός
αποτελεί θεμελιώδης μονάδας της εξέλιξης και κάτι τέτοια δε θυμάμαι ακριβώς
νομίζω πως έχω χάσει πολλά απο εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KatiexXxMissMexX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Ασε και εγω ετσι το εβαλα και αρχιζω και φρικερνω


Ναι ηρεμιστε ομως γιατι αυτο ειναι το σωστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Ναι
Γιατί δεν έπρεπε να πάρουμε φόρα, έπρεπε να προσέξουμε το θέμα και να καταλάβουμε τι μας έδινε και τι μας ζητούσε
Αυτό ήταν το θέματα και την πατήσαμε σαν ΒΛΑΚΕΣ
Όσο απομακρύνεσαι απ το σημείο της ρίψης το νερό γίνεται πιο καθαρό και στο σημείο της ρίψης έχει αποικοδομητές κι χαμηλό οξυγόνο κι αιτιολογείς με το φαινόμενο του ευτροφισμού
Και για μια στιγμη γαμω το στανιο μου το σκεφτηκα να το αλλαξω αλλα λεω αποκλειεται γαμω δεν θα ταιριαζε τοτε ο ευτροφισμος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
ας δικαιολογήσει κάποιος σοβαρά γιατί οι αποικοδομητές είναι η καμπύλη Β

ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ! Οι αποικοδομητες ειναι η καμπυλη Β γιατι λογω ευτροφισμου στο σημειο της απορριψης τον λυματων εχουν μεγαλη συγκεντρωση σε αντιθεση με το οξυγονο.. Μετα οσο απομακρυνεσαι απο το σημειο που εχουν "μπει" τα λυματα τοσο μικραινει ο αριθμος τους καθως ΔΕΝ υπαρχει φαινομενο ευτροφισμου μακρια απ το σημειο αυτο και γι αυτο κ η καμπυλη του οξυγονου αυξανεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
έβαλα οτι μπορεί να οδηγησει στο σχηματισμο νεων ειδων
επειδή με το χωρισμό αυτό δεν απομονώθηκαν 1-2 άτομα
αλλά ολόκληρη πληθυσμοί... που σύμφωνα με τον Δαρβίνο ο πληθυσμός
αποτελεί θεμελιώδης μονάδας της εξέλιξης και κάτι τέτοια δε θυμάμαι ακριβώς
νομίζω πως έχω χάσει πολλά απο εδώ
Σχηματιζονται νεα ειδη αλλα οχι για τον λογο που εβαλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
ας δικαιολογήσει κάποιος σοβαρά γιατί οι αποικοδομητές είναι η καμπύλη Β
Οι αποικοδομητές δεν αυξάνονται;
Αφού το οξυγόνο είναι που μειώνεται, επειδή ο ρυθμός παραγωγής του είναι μικρότερος από τον ρυθμό κατανάλωσης του!
Τα έχω γράψει
Κοιτάξτε τα προηγούμενα ποστ
Το διάγραμμα ήταν συναρτήσει της απόστασης κι όχι του χρόνου

Απορω βασικα γιατι κολλησατε στο Γ1 απλα εξηγουσες τα συμπερασματα που ελεγε για τα ευνοικα και μη χαρακτηριστικα του δεν ηθελε κατι παραπανω.Τωρα στο Γ2 παιχτηκε πουστια..δεν ξερω να σου πω
Καμιά πουστιά δεν παίχτηκε στο Γ2
Ήταν ένα καθαρό κι εύκολο θέμα θεωρίας
Ήθελε τη θεωρία της Φυσικής Επιλογής από τον Δαρβίνο και το κομμάτι με τις επισημάνσεις της που έχει μετά το βιβλίο
Βάσει αυτών με τυφλή εφαρμογή της παπαγαλίας απαντάς
Άλλωστε παρόμοιο θέμα είχε κι ο ΟΕΦΕ
Μπερδεύτηκες και το έχασες, πουστιά δεν ήταν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KatiexXxMissMexX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
ΡΕ μαλακα τι λεμε??? υπαρχει περιπτωση να ισχυει κατι τετοιο? ελατε παιδια λεμε βλακειες νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Ασε και εγω ετσι το εβαλα και αρχιζω και φρικερνω

σκέφτηκα κάτι αφού είναι ποτάμι τα λύματα απομακρύνονται μαζί με τη roh οποτε ίσος να το βάλαμε σωστά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top