Φοιτητικές εκλογές στις 16 Μαΐου

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ψηφίζουν την άλλη Τετάρτη 16 Μαΐου οι φοιτητές και σπουδαστές για την ανάδειξη των ΔΣ των Συλλόγων τους.

Τα αποτελέσματα των εκλογών κάθε χρόνο δεν εκδίδονται , αλλά η κάθε παράταξη δίνει δικά της και αυτοανακηρύσσεται κερδισμένη .


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Θα πατε να ψηφισετε;Εστω οτι βγαινει μια παραταξη,γινεται τιποτα...συνταρακτικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου,ο φοιτητικός σύλλογος είναι σαν ένα σωματείο,αργότερα στον χώρο δουλειάς,συνεπώς είναι απαραίτητο οι φοιτητές να συμμετέχουν ενεργά σ'αυτόν,ώστε μέσω αυτού να διασφαλίζουν τα δικαιώματά τους και να μην λειτουργεί σαν ένα κλειστό κύκλωμα εξυπηρέτησης "επαγγελματιών" φοιτητοπατέρων/εργατοπατέρων.Γι'αυτό,εγώ προσωπικά θα πάω να ψηφίσω την Τετάρτη,για να δώσουμε και εκεί ένα ισχυρό μήνυμα ενάντια στις πολιτικές που τόσα χρόνια εξαθλιώνουν τον λαό και εκφυλίζουν τη δημοκρατία (και ας θεωρώ τις εκλογές το λιγότερο σημαντικό μέσα σ'έναν σύλλογο) και σε όσους θέλουν την πλήρη διάλυση του δημοσίου πανεπιστημίου και την καταστροφή των φοιτητικών συλλόγων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Μίνι διάσπαση στις τάξεις της ΠΑΣΠ – Στελέχη της παράταξης ίδρυσαν το Αγωνιστικό Φοιτητικό Μέτωπο
Στη «σκιά» των βουλευτικών εκλογών που επέφεραν ανατροπή του πολιτικού σκηνικού, οι φοιτητές προσέρχονται μεθαύριο στις κάλπες.
Ωστόσο, στα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ της χώρας η προεκλογική περίοδος είναι ιδιαίτερα υποτονική και, μάλιστα, για πρώτη χρονιά φέτος λόγω του ρευστού πολιτικού κλίματος δεν πρόκειται να γίνουν εκδηλώσεις με ομιλίες αρχηγών ή εκπροσώπων κομμάτων. Έτσι, πρώτο «στοίχημα» για τις παρατάξεις αποτελεί η αύξηση της συμμετοχής στις εκλογές στις οποίες, πέρυσι, πήραν μέρος περίπου 135.000 φοιτητές.
Αποτελέσματα
Παράλληλα, το ενδιαφέρον επικεντρώνεται στο εάν θα υπάρξει αντανάκλαση του αποτελέσματος των βουλευτικών εκλογών στις φοιτητικές.

Οι απόψεις μεταξύ των φοιτητικών παρατάξεων διίστανται με την παράταξη της ΔΑΠ – ΝΔΦΚ, προσκείμενης στη Ν.Δ., να υποστηρίζει ότι δεν θα υπάρξουν εκπλήξεις στις εκλογές και πως η ίδια όχι μόνο θα διατηρήσει την πρώτη θέση, αλλά θα ενισχύει τα ποσοστά της.
Αντίθετα, αισιόδοξη ότι το μήνυμα που δόθηκε στις βουλευτικές εκλογές κατά του δικομματισμού θα προεκταθεί και μέσα από τις φοιτητικές κάλπες είναι η παράταξη της Αριστερής Ενότητας (ΑΡΕΝ) που πρόσκειται στο ΣΥΡΙΖΑ, εκτιμώντας ότι θα αυξήσει τα ποσοστά της.
Ενίσχυση των δυνάμεών τους προσδοκούν και τα υπόλοιπα αριστερά σχήματα, τόσο η Πανσπουδαστική του ΚΚΕ όσο και τα ΕΑΑΚ της εξωκοινοβουλευτικής Αριστεράς.
Σε ό,τι αφορά την ΠΑΣΠ, που πρόσκειται στο ΠΑΣΟΚ, το κλίμα είναι θολό μετά και την κίνηση μελών και στελεχών της παράταξης να διαφοροποιήσουν τη θέση τους με την πολιτική του ΠΑΣΟΚ και το Μνημόνιο και να ιδρύσουν νέα φοιτητική παράταξη με την επωνυμία «Αγωνιστικό Φοιτητικό Ρεύμα». Έτσι, σε σχολές ΑΕΙ κυρίως της Θεσσαλονίκης, της Πάτρας, του Βόλου, της Λάρισας και της Καρδίτσας η ΠΑΣΠ κατεβαίνει διχασμένη. Από την πλευρά της, πάντως, η ΠΑΣΠ τονίζει ότι είναι εκ του πονηρού η κίνηση των μελών της παράταξης να «αποσχιστούν» μόλις δύο εβδομάδες πριν από τις φοιτητικές εκλογές και υπενθυμίζει ότι εξαρχής η ΠΑΣΠ είχε ταχθεί κατά της πολιτικής λιτότητας, αλλά και εναντίον του νόμου για την ανώτατη εκπαίδευση.
https://www.edu4u.gr/Comments.aspx?qId=12348
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου,ο φοιτητικός σύλλογος είναι σαν ένα σωματείο,αργότερα στον χώρο δουλειάς,συνεπώς είναι απαραίτητο οι φοιτητές να συμμετέχουν ενεργά σ'αυτόν,ώστε μέσω αυτού να διασφαλίζουν τα δικαιώματά τους και να μην λειτουργεί σαν ένα κλειστό κύκλωμα εξυπηρέτησης "επαγγελματιών" φοιτητοπατέρων/εργατοπατέρων.Γι'αυτό,εγώ προσωπικά θα πάω να ψηφίσω την Τετάρτη,για να δώσουμε και εκεί ένα ισχυρό μήνυμα ενάντια στις πολιτικές που τόσα χρόνια εξαθλιώνουν τον λαό και εκφυλίζουν τη δημοκρατία (και ας θεωρώ τις εκλογές το λιγότερο σημαντικό μέσα σ'έναν σύλλογο) και σε όσους θέλουν την πλήρη διάλυση του δημοσίου πανεπιστημίου και την καταστροφή των φοιτητικών συλλόγων.

Καλά από πότε ψηφίζουν οι αναρχικοί; Εδώ σε μας καλούν σε αποχή. Επίσης , εσύ δεν ήσουν που έλεγες ότι είσαι κατά των φοιτητικών εκλογών και ότι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι το σαμποτάζ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Πηγαινετε να ψηφισετε,πλακωθειτε,δωστε τα ολα για το κομμα (ενω τα κεφαλια του κομματος να βγαζουν τρελα φραγκα) για να βγειτε ανεργοι με πτυχιο .Τρωμε στη μαπα οσους μας εφεραν εδω και σεις μπαινετε στα κομματα απο τα 19:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Καλά από πότε ψηφίζουν οι αναρχικοί; Εδώ σε μας καλούν σε αποχή. Επίσης , εσύ δεν ήσουν που έλεγες ότι είσαι κατά των φοιτητικών εκλογών και ότι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι το σαμποτάζ;

Ποτέ δεν ήμουν δογματικός.Δεν θα έκανα ποτέ κάτι "επειδή είμαι αναρχικός".Αν είναι να βάζω περιορισμούς στον εαυτό μου,μην σώσω να είμαι αναρχικός!Θεωρώ κατ'αρχάς ότι είναι διαφορετικές οι βουλευτικές εκλογές απ'τις εκλογές ενός σωματείου/συλλόγου.Δεν θεωρώ ότι με εκφράζει η βουλή,με εκφράζει όμως η δράση του συλλόγου,και γι'αυτό θέλω να διαμορφώσω τέτοιους συσχετισμούς ώστε να δουλεύει προς όφελος όλων των φοιτητών.Plus,ο σύλλογος μου φέτος είχε αρκετή δράση,οπότε θεωρώ ότι η παράταξη που θα ψηφίσω έχει κερδίσει την ψήφο μου,για φέτος τουλάχιστον.

Πηγαινετε να ψηφισετε,πλακωθειτε,δωστε τα ολα για το κομμα (ενω τα κεφαλια του κομματος να βγαζουν τρελα φραγκα) για να βγειτε ανεργοι με πτυχιο .Τρωμε στη μαπα οσους μας εφεραν εδω και σεις μπαινετε στα κομματα απο τα 19:whatever:

Όποιος θα ψηφίσει δηλαδή είναι κομματόσκυλο,μέλος κόμματος ή τυφλός υποστηρικτής του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Ποτέ δεν ήμουν δογματικός.Δεν θα έκανα ποτέ κάτι "επειδή είμαι αναρχικός".Αν είναι να βάζω περιορισμούς στον εαυτό μου,μην σώσω να είμαι αναρχικός!Θεωρώ κατ'αρχάς ότι είναι διαφορετικές οι βουλευτικές εκλογές απ'τις εκλογές ενός σωματείου/συλλόγου.Δεν θεωρώ ότι με εκφράζει η βουλή,με εκφράζει όμως η δράση του συλλόγου,και γι'αυτό θέλω να διαμορφώσω τέτοιους συσχετισμούς ώστε να δουλεύει προς όφελος όλων των φοιτητών.Plus,ο σύλλογος μου φέτος είχε αρκετή δράση,οπότε θεωρώ ότι η παράταξη που θα ψηφίσω έχει κερδίσει την ψήφο μου,για φέτος τουλάχιστον.



Όποιος θα ψηφίσει δηλαδή είναι κομματόσκυλο,μέλος κόμματος ή τυφλός υποστηρικτής του?

Μιλησα για το γενικοτερο κλημα και αυτο που βγαινει προς τα εξω.Ειναι οτι πιο ηλιθιο πραγμα 19 χρονων παιδια να παιζουν ξυλο για κομματικα συμφεροντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Μιλησα για το γενικοτερο κλημα και αυτο που βγαινει προς τα εξω.Ειναι οτι πιο ηλιθιο πραγμα 19 χρονων παιδια να παιζουν ξυλο για κομματικα συμφεροντα.
Πολλοί θα ψηφίσουν, γιατί πιστεύουν ότι κάποια συγκεκριμένα άτομα μπορούν να κάνουν κάτι για να βοηθήσουν αποκλειστικά τη σχολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Μιλησα για το γενικοτερο κλημα και αυτο που βγαινει προς τα εξω.Ειναι οτι πιο ηλιθιο πραγμα 19 χρονων παιδια να παιζουν ξυλο για κομματικα συμφεροντα.
Kαι τι κομματα...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Μιλησα για το γενικοτερο κλημα και αυτο που βγαινει προς τα εξω.Ειναι οτι πιο ηλιθιο πραγμα 19 χρονων παιδια να παιζουν ξυλο για κομματικα συμφεροντα.

Μόλις είδα ότι πας β' λυκείου.With all due respect,μπες πρώτα στο πανεπιστήμιο να τα δεις και μόνος σου,και μην κρίνεις με βάση το "τι βγαίνει προς τα έξω",γιατί αυτό που βγαίνει "προς τα έξω",μόνο πλήρες,αντικειμενικό και ανεξάρτητο συμφερόντων δεν είναι...και αυτό στο λέω χωρίς να διαφωνώ καθόλου σ'αυτό που λες για διάφορα "οπαδικά" καγκουριλίκια που γίνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Σιγουρα θα σχηματισω αλλη αποψη μεσα στη σχολη.Αλλα προς το παρον θεωρω ανουσιο και ανοφελο να μαλωνουν πασπ και δαπ και δε ξερω κι εγω τι αλλο,για κομματα που καταστρεφουν τη χωρα και ΕΙΔΙΚΑ το ιδιο μας το μελλον.Προσωπικα δεν εχω ποτε σκοπο να τρεξω και να ασχοληθω με ενα κομμα που δε θα με οφελησει πουθενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ampalea4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
ελπίζω του χρόνου να μπορώ να ψηφίσω :P

να σας πω, και από αυτές τις εκλογές τι βγαίνει? και αφού στο πρώτο ποστ λέτε ότι οι παρατάξεις βγάζει η καθεμια δικα της, τι νοημα έχει?
και τέλος, αυτό που λέγανε ότι με τον νεο νόμο καταργούνται οι παρατάξεις, δεν ισχύει τελικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Σιγουρα θα σχηματισω αλλη αποψη μεσα στη σχολη.Αλλα προς το παρον θεωρω ανουσιο και ανοφελο να μαλωνουν πασπ και δαπ και δε ξερω κι εγω τι αλλο,για κομματα που καταστρεφουν τη χωρα και ΕΙΔΙΚΑ το ιδιο μας το μελλον.Προσωπικα δεν εχω ποτε σκοπο να τρεξω και να ασχοληθω με ενα κομμα που δε θα με οφελησει πουθενα..

Δεν υπάρχει μόνο η ΠΑΣΠ και η ΔΑΠ,ούτε και μαλώνουν συνέχεια.Και για να λέμε και του στραβού το δίκιο,ακόμα και η ΠΑΣΠ και η ΔΑΠ δεν είναι ίδιες σε όλες τις σχολές,έχουν διακυμάνσεις μαλακίας.Γενικότερα,το φοιτητικό σκηνικό είναι πολύ πιο ρευστό απ'ότι το πολιτικό,και σε διαφορετικές σχολές και πόλεις,μπορείς να βρεις πολύ διαφορετικά πράγματα.

ελπίζω του χρόνου να μπορώ να ψηφίσω :P

να σας πω, και από αυτές τις εκλογές τι βγαίνει? και αφού στο πρώτο ποστ λέτε ότι οι παρατάξεις βγάζει η καθεμια δικα της, τι νοημα έχει?
και τέλος, αυτό που λέγανε ότι με τον νεο νόμο καταργούνται οι παρατάξεις, δεν ισχύει τελικά?

Με αυτές τις εκλογές εκλέγεται το Διοικητικό Συμβούλιο του συλλόγου.
Ο νέος νόμος δεν καταργούσε τις παρατάξεις,απλά αυτό λεγόταν υπεραπλουστευτικά επειδή ο νέος νόμος απέκλειε τη συμμετοχή των φοιτητών στις εκλογές για τους πρυτάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marw27

Νεοφερμένος

Η marw27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
εξω οι παραταξεις απο τα πανεπιστημια!εξω και οι κωλοαφισες τους(τυπου "στην καρδια μου βαζω μπαρα διασκεδαζω με δαπαρα),εξω οι κνητες που θελουν ντε και καλα να μας πεισουν οτι η αλεκα σωζει,εξω ολα αυτα τα μαλακισμενα που νομιζουν οτι με το να γλειφουν το καθε κομμα,μεθαυριο θα εχουν δουλεια..παιδια που στις εκλογες ψηφιζουν ΝΔ-ΠΑΣΟΚ..ΑΧΡΗΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Μιλησα για το γενικοτερο κλημα και αυτο που βγαινει προς τα εξω.Ειναι οτι πιο ηλιθιο πραγμα 19 χρονων παιδια να παιζουν ξυλο για κομματικα συμφεροντα.

Εγώ πάντως το έπιασα. Αυτό εννοείς, ε;
---

Πάντως αυτή τη λογική «έξω τα κόμματα», «όλοι ίδιοι είναι», δεν μπορώ να την καταλάβω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Εγώ πάντως το έπιασα. Αυτό εννοείς, ε;
---

Πάντως αυτή τη λογική «έξω τα κόμματα», «όλοι ίδιοι είναι», δεν μπορώ να την καταλάβω...
τι ακριβώς δεν μπορείς να καταλάβεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
τι ακριβώς δεν μπορείς να καταλάβεις?

Γιατί δεν σας αρέσει η οργάνωση του λαού στους τόπους εργασίας/εκπαίδευσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ψηφίζουμε ΔΑΠ για περισσότερα πάρτυ .-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top