Μαθηματικό Θεσσαλονίκης

Guest 010589

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειμαι 2α λυκειου και θα ηθελα αν μπορει καποιος φοιτητης στην σχολη μαθηματικων θεσσαλονικης να μου πει την γνωμη του για την σχολη τα μαθηματα και τους καθηγητες ..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StellaDim

Νεοφερμένος

Η StellaDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
μπορει καποιος να μου πει απο εμπειρια δικια του ή καποιου γνωστου του ,την γνωμη του για την σχολη μαθηματικων στην θεσσαλονικη?οσο αναφορα τα μαθηματα τους καθηγητες και τις προοπτικες που εχει το τμημα?:redface::):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
εγω παντως εχω ακουσει τα καλυτερα απο την συγκεκριμενη απλα υπαρχει μια υπόνοια οτι ειναι δυσκολη...
Γενικα οι καθηγητες ερχονται και κανουν καλο μαθημα απλα το μονο αρνητικο ειναι οτι ειναι απο οτι ξερω πολλα ατομα(κλασσικο ΑΠΘ και ΕΜΠ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

partblah1990

Νεοφερμένος

Ο partblah1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
εγώ είμαι τεταρτοετής σε αυτήν... το πιο σημαντικό προτού μπεις είναι να ξες το τι θες κάνεις όταν τελιώσεις μετά...όσο για τα μαθήματα μπορείς να ανατρέξεις στον οδηγό σπουδών του τμήματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis21

Νεοφερμένος

Ο takis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ξερει κανενασ ποτε αρχιζουν τα μαθηματα???(ειμαι πρωτοετης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος (Οκτώβριος 2011):
https://www.adip.gr/eks/Final Report_Math_Auth.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λουλεν

Νεοφερμένος

Η λουλεν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μόλις τελείωσα την γ λυκείου και έδωσα πανελλήνιες. Συμπλήρωσα 15112 μονάδες. Από την αρχή της χρονιάς σκεφτόμουν με επιφυλάξεις το μαθηματικό. Θέλω να περάσω στην Αθήνα για οικονομικούς λόγους κυρίως. Δεν ξέρω βέβαια εάν υπάρχει κάποια περίπτωση οι βάσεις να με ευνοήσουν έτσι ώστε να περάσω. Σκεφτόμουν λοιπόν το μαθηματικό θεσσαλονίκης (χωρίς μεγάλη σιγουριά καθώς η βάση του αυτή τη στιγμή είναι κάπου στα 15230 μονάδες ) ή το μαθηματικό Πάτρας. Θα ήθελα γενικώς να ρωτήσω γνώμες και τι προτείνετε τόσο για τις σχολές όσο και για τις μετακινήσεις τη σχέση μαθητών καθηγητών και τον προσανατολισμό της σχολής. Επίσης το αν η δυσκολία της θα αποτελέσει σοβαρό πρόβλημα εάν λάβουμε υπ'όψιν το γεγονός οτι έχω μία αγάπη για τα μαθηματικά μου κινούν το ενδιαφέρον χωρίς όμως να έχω τρέλα και πάθος ή να είμαι κάποιο εξαίρετο μαθηματικό μυαλό. Έχω ασχοληθεί στο παρελθόν εξωσχολικά μόνο με την μαθηματική εταιρία στις 2 τελευταίες χρονιές του λυκείου δεν είχα όμως κάποια άλλη ιδιαίτερη τρέλα και κάποιες φορές μπορούν να με κουράσουν.
Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μου δώσει κάποια συμβουλή ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Γιατί το Μαθηματικό είναι αν όχι η δυσκολότερη, μια από τις δυσκολότερες σχολες.


10/9/2011

Αφορμή γι αυτό το άρθρο αποτέλεσαν :
1) ότι αρκετοί φοιτητές παρακολουθούν το blog μου
2) ότι ελάχιστοι μαθητές μου θέλουν να γίνουν μαθηματικοί διαχρονικά

Αρχικά να αναφέρω πως τα παρακάτω έχουν να κάνουν με την εμπειρία μου στο Μαθηματικό Α.Π.Θ. στο οποίο ολοκλήρωσα τόσο τις προπτυχιακές σπουδές μου πατώντας ελάχιστα εώς καθόλου στη σχολή, όσο και τις μεταπτυχιακές σπουδές μου στη διάρκεια των οποίων υπήρξα πιο τυπικός.

Ας το χωρίσουμε λοιπόν σε κατηγορίες.

Φοιτητές :

Οι πιο πολλοί φοιτητές δυστυχώς δεν έχουν ως πρώτη επιλογή το Μαθηματικό αλλά καταλήγουν εκεί γιατί δεν πέρασαν στην πρώτη επιλογή τους.Όπως και να το κάνουμε είναι δύσκολο να βγάλεις μια ιδιαίτερη σχολή αν δεν την αγαπάς.Πόσο μάλλον που πολλοί την φοβούνται.
Το μεγαλύτερο μέρος των φοιτητών δεν έχει επαφή με τη σχολή, άρα δε γνωρίζει πρόσωπα και καταστάσεις.Επίσης δεν γνωρίζει για ύλες προόδους κτλ.Παλιά θέματα κτλ στα χρόνια μας κάναμε πλούσιο ένα βιβλιοπώλη.Με χαρά είδα οτί πλέον τα παιδιά οργανώνονται και υπάρχει και site με παλιά θέματα.
Είναι φυσιολογικό πως όταν έχεις να περάσεις 35-45 μαθήματα που θα έχουν μόνο μαθηματικά ( κάθε λογής ) είναι λογικό ότι ο μέσος φοιτητής είτε θα φρικάρει, είτε θα αηδιάσει..

Καθηγητές και οργάνωση Πανεπιστημίου :

Στο προπτυχιακό επίπεδο οι καθηγητές που είχα δεν ήταν και ότι καλύτερο. Οι πιο πολλοί ήταν απρόσιτοι και δεν έδειχναν διάθεση συνεργασίας, κατανόησης.Αντίθετα στο μεταπτυχιακό η συνεργασία με όλους σχεδόν ήταν άριστη τόσο στο μαθησιακό όσο και στο ανθρώπινο κομμάτι.
Πολλοί εξ αυτών δεν έχουν γνώσεις προσαρμοσμένες με τη σύγχρονη εποχή, ή δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα σε θέματα δυσκολίας αλλά και μετάδοσης γνώσεων.Υπήρξε συγχωρεμένος βοηθός που αμφιβάλλω αν ήξερε την προπαίδεια.
Ο κάθε ένας κάνει τα δικά του.Άλλα συγγράματα, άλλη ύλη, άλλοι συμβολισμοί, συνεργασία μηδέν.Δε γίνεται να δίνεις ένα μάθημα με 5 διαφορετικούς καθηγητές και να μην έχει καμία σχέση η μία εξέταση με την άλλη.
Στο μαθηματικό υπήρχαν, πέρα από τους 2-3 που υπάρχουν σε κάθε σχολή, καθηγητές που περνάνε ελάχιστο αριθμό φοιτητών.Αλήθεια ποιος είναι ο σύγχρονος Λάκης, Γεωργανόπουλος κτλ παιδιά?
Τα περισσότερα συγγράματα είναι άθλια και προπολεμικά.Αντιαισθητικά μπορώ να πω.Στα μισά μαθήματα είχα αγοράσει βιβλία από έξω για να καταλάβω τι παίζει.Καμία σχέση με το Πανεπιστήμιο της Κρήτης.

Αυτοί και άλλοι πολλοί είναι ορισμένοι από τους λόγους που κάνουν δύσκολο να τελειώσει κανείς το Μαθηματικό Τμήμα.
Σαφώς και θα προσθέσετε πολλούς ακόμα που είμαι περίεργος να διαβάσω.
Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο.

Υ.Γ. Τονίζω ότι τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις από την εμπειρία τόσο τη δική μου, όσο και φίλων τόσα χρόνια που ασχολούνται με τη σχολή, τα Μαθηματικά κτλ.

Υ.Γ. 2 Καλή συνέχεια στους φοιτητές σε σχέση με την κατάληψη και τις σπουδές τους. Κι εμείς είχαμε πετύχει την Μπολόνια.Μη μασάτε στο δίλημμα κατάληψη vs πτυχίο. Πτυχίο χωρίς αντίκρυσμα τι να το κάνεις. Από την άλλη μην κάνετε μάγκα κανένα πολιτικό και καμιά παράταξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρία Α

Νεοφερμένος

Η Μαρία Α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Και εγώ μαθηματικό θέλω να περωσω. Ελπιζω να μην ανέβουν οι βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top