Σχέσεις στην εφηβική ηλικία

marina98

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Μετά από μια μικρή συζήτηση με τη μητέρα μου και πολλή πολλή σκέψη είμαι λιγάκι μπερδεμένη σε κάτι. Πιστεύετε πως είναι καλύτερο να καταπιέζουμε εφηβικούς έρωτες, να τους ''πνίγουμε'' μέσα μας από το να το δοκιμάσουμε? Θέλω να πω, είναι καλύτερο να μην τα φτιάχνουμε με κάποιον σε αυτήν την ηλικία, επειδή τώρα είμαστε 'ανώριμα' και 'ανεύθυνα' για αυτά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
το 90% του ΄΄ερωτα΄΄ σε αυτες τις ηλικιες ειναι ενας απλως ενθουσιασμος!! (οχι οτι πολλες φορες οταν μεγαλωνουμε αλλαζει αυτο).

γνωμη μου δοκιμασε, φαε τα μουτρα σου και ποιος ξερει καποια στιγμη θα ρθει το καλο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Χαχα,επίκαιρο θέμα! :P

Χθές μόλις έμαθα ότι η ξαδέλφη μου (α'γυμνασίου),
τα "εφτιαξε" με ένα παιδί και μάλιστα η αγάπη τους επισφραγίστηκε με ένα γλωσσόφιλο. :confused:

Λοιπόν έχω να πώ,γνωρίζοντας παιδιά στην ηλικία του δημοτικού-γυμνασίου,
ότι η κατάσταση σας έχει ξεφύγει πλήρως. Και ΔΕΝ θέλετε "σχέση" για τη "σχέση" αλλά για να το λέτε στις φίλες σας. :)
Και εμείς τα είχαμε ρε παιδί μου, αυτά αλλά η γενιά σας είναι η ΕΠΙΤΟΜΗ αυτού του πράγματος!

Και τι ακριβώς να δοκιμάσεις όταν δεν υφίσταται καν η έννοια του έρωτα,
αλλά μόνο του να λέτε ότι έχετε αγόρι,φιληθήκατε,πηδηχτήκατε κλπ και να νομίζετε ότι είστε γαμάτες/γαμάτοι. :worry:

Μούφα είναι. Δοκιμάστε ότι θέλετε,αλλά σε λίγα χρόνια,θα καταλάβετε και μόνοι σας ότι όλα αυτά,δεν είχαν κανένα νόημα.

P.S.: Την προηγούμενη βδομάδα,ενώ περπατούσα ένας μου έκανε από αυτά που λέτε,"πονηρό σχολιάκι".
Γυρνάω να απαντήσω και τι βλέπω... ένα 14χρονο! Γύρισα και έφυγα. :worry:
Ναι έχετε ξε-φύ-γει. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Χαχα,επίκαιρο θέμα! :P

Χθές μόλις έμαθα ότι η ξαδέλφη μου (α'γυμνασίου),
τα "εφτιαξε" με ένα παιδί και μάλιστα η αγάπη τους επισφραγίστηκε με ένα γλωσσόφιλο. :confused:

Λοιπόν έχω να πώ,γνωρίζοντας παιδιά στην ηλικία του δημοτικού-γυμνασίου,
ότι η κατάσταση σας έχει ξεφύγει πλήρως. Και ΔΕΝ θέλετε "σχέση" για τη "σχέση" αλλά για να το λέτε στις φίλες σας. :)
Και εμείς τα είχαμε ρε παιδί μου, αυτά αλλά η γενιά σας είναι η ΕΠΙΤΟΜΗ αυτού του πράγματος!

Και τι ακριβώς να δοκιμάσεις όταν δεν υφίσταται καν η έννοια του έρωτα,
αλλά μόνο του να λέτε ότι έχετε αγόρι,φιληθήκατε,πηδηχτήκατε κλπ και να νομίζετε ότι είστε γαμάτες/γαμάτοι. :worry:

Μούφα είναι. Δοκιμάστε ότι θέλετε,αλλά σε λίγα χρόνια,θα καταλάβετε και μόνοι σας ότι όλα αυτά,δεν είχαν κανένα νόημα.

P.S.: Την προηγούμενη βδομάδα,ενώ περπατούσα ένας μου έκανε από αυτά που λέτε,"πονηρό σχολιάκι".
Γυρνάω να απαντήσω και τι βλέπω... ένα 14χρονο! Γύρισα και έφυγα. :worry:
Ναι έχετε ξε-φύ-γει. :confused:

Το πιο οξυδερκές ποστ που παίζει να γραφτεί ποτέ.
Τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Χαχαχαχα πως μ' αρέσουν αυτά τα θέματα!

Δεν υπάρχει ναι ή όχι. Εξαρτάται την περίπτωση. Προσωπικά, πιστεύω στο γυμνάσιο (για ηλικίες 12-15) οι σχέσεις είναι πιο πολύ πειραματισμός και άλλο τόσο ειναι το "να λέμε ότι έχουμε σχέση". Είναι απολύτως φυσικό σε αυτή την ηλικιακή φάση να ξυπνάνε οι ορμές, αλλα να μην παραξυπνάνε κιόλας...(if you get me). Δεν είναι κάτι αρνητικό πιστεύω όταν βρίσκεται εντός ορίων. Σχέση δε σημαίνει μόνο "φάσωμα" και γλωσσόφιλα. Σε αυτή την ηλικία νομίζω είναι απαραίτητος ο αθώος έρωτας, το σκίρτημα που λέμε. Η ξαδέρφη μου προχτές μου εξομολούνταν ότι το αγόρι που της αρέσει (2α γυμνασίου) της ζητάει να τα " φτιάξουνε " με προυπόθεση να φασωθούν πρώτα στο μπάνιο του σχολείου για να δουν πως είναι η "χημεία". Εντάξει μιλάμε για γελοιότητες.

Δεν νομίζω χρειάζεται και πνίξιμο γιατι μετά έρχονται τα απωθημένα, αλλά όρια στη σχέση.

Η κατάσταση γίνεται ανεξέλεγκτη μέσω facebook κλπ αφού πολλές φορές ακούω ,έφηβες κυρίως στα 13-15, να λένε ότι έχουν σχέση μέσω ίντερνετ. Τραγικό. Με ανθρώπους που δεν ξέρουν και να ανταλλάσσουν ζουζουνιάρικες φωτογραφίες.

Το μυαλό στην εφηβεία λειτουργεί περίεργα. Υπάρχει τεράστια διαφορά αντίληψης των πραγμάτων και των καταστάσεων στα 14 και στα 17. Τεράστια διαφορά. Ακόμα και σε μια χρονιά το μυαλό πήζει και φτάνεις στο σημείο να λες πωω τι έκανα πέρσι και πρόπερσι. Και γελας!

Γι αυτό παιδάκια μου καλά μην το παίρνετε ως κακό όταν σας λένε ότι δεν έχετε την απαραίτητη ωριμότητα. Είναι οι εμπειρίες και ο χρόνος που σε διαμορφώνουν. Δεν είναι κακό. Οι γονείς σας το λένε για να μην κάνετε λάθη που μετά θα μετανοιώνετε πικρά και θα λέτε, ρε μάνα γιατί δεν πάτησες πόδι τότε; Μου πήρε καιρο στην εφηβεία να καταλάβω ότι οι γονείς είναι με το μέρος μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Χαχαχαχα πως μ' αρέσουν αυτά τα θέματα!
Δεν υπάρχει ναι ή όχι. Εξαρτάται την περίπτωση. Προσωπικά, πιστεύω στο γυμνάσιο (για ηλικίες 12-15) οι σχέσεις είναι πιο πολύ πειραματισμός και άλλο τόσο ειναι το "να λέμε ότι έχουμε σχέση". Είναι απολύτως φυσικό σε αυτή την ηλικιακή φάση να ξυπνάνε οι ορμές, αλλα να μην παραξυπνάνε κιόλας...(if you get me). Δεν είναι κάτι αρνητικό πιστεύω όταν βρίσκεται εντός ορίων. Σχέση δε σημαίνει μόνο "φάσωμα" και γλωσσόφιλα. Σε αυτή την ηλικία νομίζω είναι απαραίτητος ο αθώος έρωτας, το σκίρτημα που λέμε. Η ξαδέρφη μου προχτές μου εξομολούνταν ότι το αγόρι που της αρέσει (2α γυμνασίου) της ζητάει να τα " φτιάξουνε " με προυπόθεση να φασωθούν πρώτα στο μπάνιο του σχολείου για να δουν πως είναι η "χημεία". Εντάξει μιλάμε για γελοιότητες.

Δεν νομίζω χρειάζεται και πνίξιμο γιατι μετά έρχονται τα απωθημένα, αλλά όρια στη σχέση.

Η κατάσταση γίνεται ανεξέλεγκτη μέσω facebook κλπ αφού πολλές φορές ακούω ,έφηβες κυρίως στα 13-15, να λένε ότι έχουν σχέση μέσω ίντερνετ. Τραγικό. Με ανθρώπους που δεν ξέρουν και να ανταλλάσσουν ζουζουνιάρικες φωτογραφίες.

Το μυαλό στην εφηβεία λειτουργεί περίεργα. Υπάρχει τεράστια διαφορά αντίληψης των πραγμάτων και των καταστάσεων στα 14 και στα 17. Τεράστια διαφορά. Ακόμα και σε μια χρονιά το μυαλό πήζει και φτάνεις στο σημείο να λες πωω τι έκανα πέρσι και πρόπερσι. Και γελας!

Γι αυτό παιδάκια μου καλά μην το παίρνετε ως κακό όταν σας λένε ότι δεν έχετε την απαραίτητη ωριμότητα. Είναι οι εμπειρίες και ο χρόνος που σε διαμορφώνουν. Δεν είναι κακό. Οι γονείς σας το λένε για να μην κάνετε λάθη που μετά θα μετανοιώνετε πικρά και θα λέτε, ρε μάνα γιατί δεν πάτησες πόδι τότε; Μου πήρε καιρο στην εφηβεία να καταλάβω ότι οι γονείς είναι με το μέρος μας.
απλά λέγοντας τα αυτά στα παιδιά αυτων των ηλικιών..είναι σαν να λένε ''πω τι μας λεει αυτη τωρα,μια χαρά τα καταφέρνουμε και αγαπάμε και μέσω ιντερνετ'' .. εδώ συμβαίνει και σε πολύ μεγαλύτερες ηλικίες. Οπότε τα λέμε δεν τα λέμε, είναι το ίδιο πραγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Καλα τι να λέμε τώρα; Εδω τα μικρά ξεκινάν να έχουν γκομενικα από τις τάξεις του δημοτικού..
Εννιαχρονα μωρά κάθονται και κλαίνε επειδή δε τους θελει ο ένας η μια κτλ.
Η κατασταση έχει ξεφύγει όπως είπε και παραπάνω η aegloswen.
Στις μέρες μας το φλερτ έχει χάσει την άξια του και την γοητεία του. Όλες οι σχέσεις πλέον στηρίζονται αποκλειστικά το σωματικό και όχι στο συναισθηματικό..
Πρέπει να καταλάβουμε ότι τα ζωα είναι φτιαγμένα για fucking ο άνθρωπος όμως είναι φτιαγμένος για loving. Κριμα όμως.. Μπορούμε σημερα με υπερηφάνεια να αυτοτιτλοφορηθουμε ως ζωα..
Ποια αγάπη μωρέ; Στο Γυμνάσιο; Με τους ίδιους και τους ίδιους να ανακυκλκλωνονται;
Ευχαριστώ.. Έκανα τις επιλογές μου δεν επέλεξα κάτι το επιφανειακό.. Είμαι normal όχι alien.
Και μια συβουλη.. Προς θεου μην κάνετε ποτέ των ποτών σχέση μόνο και μόνο για τα ματια των άλλων.. Ούτε επίσης μόνο για το σωματικό.. Αυτά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Δεν είναι τυχαίο που στο μέλλον θα αυξηθούν οι άνθρωποι με ψυχικά συμπλέγματα. Όταν όλα τα κάνεις νωρίς, τότε γιατί να ζείς; Μόνο για να βρίσκεις εναλλακτικούς συντρόφους του σεξ (αναφέρομαι και στα δυο φύλα); Να φανταστώ ότι σε μια 5-10ετία, από το σεξ - «σχέσεις facebook» θα περάσουμε στα ναρκωτικά; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Ρε, υπάρχουν παιδάκια που γκομενίζουν από το δημοτικό, τι διάλο.Εγώ θυμάμαι πως στο δημοτικό σκοτωνόμασταν με τα κορίτσια, μιλάμε για τεράστια αντιπαλότητα μεταξύ των δύο φύλων, ειδικά πριν την 6η δημοτικού.Μετά στο γυμνάσιο ανοιγει σταδιακά το μάτι και η αντιπαλότητα γίνεται συμπάθεια κτλ., όμως και πάλι δε νομίζω ότι μπορείς να ερωτευτείς στο γυμνάσιο.Περισσότερο συνδυασμός προεφηβικής καύλας και μόδας είναι αυτό που συμβαίνει, και δε ξέρω αν είναι καλό ή κακό, όμως για μένα υστερεί του έρωτα.Στο λύκειο, όταν πλέον ωριμάζεις περισσότερο, εξοικιώνεσαι καλύτερα με το άλλο φύλο και μπορείς να φλερτάρεις ελεύθερα κάποιοι ερωτεύονται ίσως.Νομίζω ότι είναι υγιές να επιδιώκεις σχέσεις με το άλλο φύλο στο λύκειο, χωρίς βέβαια αυτό να γίνεται αυτοσκοπός.

Όσον αφορά αυτό που λέτε για το φβ, ε, ΤΡΑΤΖΙΚ, έχω σιχαθεί να βλέπω την αρχική μου πια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Πρέπει να καταλάβουμε ότι τα ζωα είναι φτιαγμένα για fucking ο άνθρωπος όμως είναι φτιαγμένος για loving. Κριμα όμως.. Μπορούμε σημερα με υπερηφάνεια να αυτοτιτλοφορηθουμε ως ζωα..

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
-δικηγόρος του διαβόλου-

Νομίζω ρε παιδιά ότι αδικείτε πολύ κόσμο.
Έλενα και τσουφου και άλλοι, δεν είστε και 30-40 ετών για να μιλάτε για τη γενιά του 99 λες και δεν είχατε κι εσείς τέτοια περιστατικά στην ηλικία τους, γιατί εγώ πριν 6 χρόνια τα ίδια θυμάμαι να γινόντουσαν. Υπήρχαν αυτές που τα "έφτιαχναν" με αγόρια και το διατυμπάνιζαν παντού και υπήρχαν και αυτές που δεν της ένοιαζε και ασχολιόντουσαν με άλλα πράγματα, απλά τα φώτα πέφτουν μόνο στη 1η κατηγορία και γνωστά γίνονται μόνο τα γεγονότα που δυσφημίζουν τους εφήβους (τσουβάλισμα δηλαδή).
Ντάξει, είναι γνωστό ότι η γενιά του 93' έβγαλε τα πιο γαμάτα παιδιά, αλλά ας μην νιώθουν και οι άλλοι άσχημα.:redface:

Μπορεί να είναι ένα τσακ, ή και 2-3 τσακ, λίγο πιο εξελιγμένοι (με τη κακή έννοια) για την ηλίκια τους, απ' ό,τι ήμασταν εμείς, αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα. Δηλαδή πιο πολύ με χαλάει εμένα το 12χρονο κοριτσάκι να ντύνεται και να βάφεται σαν 20αρα, παρά να έχει κάποιο φλερτ με ένα αγόρι (δλδ το θεωρώ φυσιλογικό αυτό, όλοι από κάπου αρχίζουν. Άλλοι από τα 14, άλλοι από τα 18, άλλοι από τα 38 (δε συμπεριλαμβάνω το σεξ μέσα, ούτε αυτοί νομίζω:confused:).).

Και όχι, δε θα έλεγα ποτέ σε έναν έφηβο να πνήξει κάτι μέσα του, επειδή είναι ανώριμος και δε ξέρει και μπορεί να πληγωθεί. Αν κάτι το θέλεις και θες να το ζήσεις ρε παιδί μου, γιατί να μη το κάνεις; Δε θα πας και για γάμο, θα βγαίνετε καμιά βόλτα μαζί, θα δώσετε κάνα φιλάκι, θα χωρίσετε, θα κλάψεις και θα πας παρακάτω, είναι όλα μέρος της εφηβείας πιστεύω. Ακόμα και η 15χρονη που κλαίει και είναι στα πατώματα για ένα αγόρι, το καταλαβαίνω και δεν το κρίνω, ή τουλάχιστον όχι αρνητικά. Καλώς ή κακώς, τα παιδιά πλέον μεγαλώνουν πιο γρήγορα, αλλά μέσα σε αυτά τα παιδιά ήμασταν και μεις (ναι ναι κάνε σύγκριση με το πώς μεγάλωσαν οι γονείς σου).

Και τέλος, συμφωνώ με τον Α.
γνωμη μου δοκιμασε, φαε τα μουτρα σου και ποιος ξερει καποια στιγμη θα ρθει το καλο
Απαγορεύσεις και μη και όχι, μόνο κακό θα έκαναν πιστεύω.

Άσχετο, αλλά ελπίζω να έχω τέτοιες απόψεις κι όταν γίνω μάνα, μην γίνω ξαφνικά ΥΠΕΡπροστατευτική και δε το αφήνω το παιδί να πάρει ανάσα, αλλά δε νομίζω, ε;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Οι 12χρονες δεν είναι για μπαλαμουτιάσματα ούτε για κλάματα στο πάτωμα, οπότε διαφωνώ.Δε νομίζω ότι είναι ευεργετικό για το ΠΑΙΔΑΚΙ να έχει ως κύρια ασχολία τα ερωτικά χεσεμες και το πόσο ωραία φιλάει ο Αρχιμήδης.Συντηρητικό ξεσυντηρητικό, τα παιδιά σε εκείνη την ηλικία παίζουν κρυφτό, μηλάκια ή κάνα προ εβολούσιον.Και για να την πω την κακία, 3 κοριτσάκια, σειρές μου, ξέρω, που σήκωναν τη φούστα από το δημοτικό, και οι 3 έγιναν τσουλάκια.Ναι, τα κορίτσια τουλάχιστον γίνοται κατά πάσα πιθανότητα τσουλάκια αν γκομενίζουν από τόσο νωρίς, και ΟΧΙ οι μαλακοαμερικανιές(θα ξέρετε διάφορες ταινίες, υποθέτω) με τα 11χρονα τσουτσέκια που ερωτεύονται είναι μόνο για το αμέρικα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Για 15 χρονες μίλησα. Στα 12 είπα απλά ότι δε θα μου έκανε εντύπωση αν υπήρχε κάποιο φλερτ.
Και ναι, τα 3 χρόνια έχουν τεράστια διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Φυσικά και έχει διαφορά το 12 από το 15.Κοίταξε, εμένα η αδερφή μου είναι 12 χρονών, έκτη δημοτικού, και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να έβρισκα φυσιολογικό/γλυκό/σουξουμουξου, να φλερτάρει(αυτό είπες εσύ).Για αυτό έγραψα αυτά που έγραψα.Βέβαια κανείς δε μπορεί να δώσει μια πλήρως αντικειμενική απάντηση πάνω στο θέμα.Π.χ εσύ μπορεί να είχες μια σχέση στα 13 ξέρω γω και να είσαι πιο δεκτική απέναντι στα ερωτικά αισθήματα των 13χρονων, από την άλλη εγώ έχοντας αδερφή σε αυτή την ηλικία ανεβάζω πίεση, παθαίνω εγκεφαλικά, αρρυθμίες κτλ. όταν ακούω για γκομενίσματα.Ανάλογα με τις εμπειρίες ο καθένας θα σου πει τα δικά, όμως αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει το σωστό.Το οποίο είναι αυτό που είπα εγώ φυσικά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Δηλαδή πιο πολύ με χαλάει εμένα το 12χρονο κοριτσάκι να ντύνεται και να βάφεται σαν 20αρα, παρά να έχει κάποιο φλερτ με ένα αγόρι (δλδ το θεωρώ φυσιλογικό αυτό, όλοι από κάπου αρχίζουν. Άλλοι από τα 14, άλλοι από τα 18, άλλοι από τα 38 (δε συμπεριλαμβάνω το σεξ μέσα, ούτε αυτοί νομίζω:confused:).).
Ως 15χρονη, λοιπόν, θα σου απαντήσω πως πολλά άτομα της ηλικίας μου (αγόρια και κορίτσια) έχουν ήδη αρχίσει τη σεξουαλική τους ζωή... Κάποιοι και από τα 14. ΠΡΟΣΟΧΗ: όχι όλοι, αλλά δυστυχώς ένα μεγάλο ποσοστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Φυσικά και έχει διαφορά το 12 από το 15.Κοίταξε, εμένα η αδερφή μου είναι 12 χρονών, έκτη δημοτικού, και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να έβρισκα φυσιολογικό/γλυκό/σουξουμουξου, να φλερτάρει(αυτό είπες εσύ).Για αυτό έγραψα αυτά που έγραψα.Βέβαια κανείς δε μπορεί να δώσει μια πλήρως αντικειμενική απάντηση πάνω στο θέμα.Π.χ εσύ μπορεί να είχες μια σχέση στα 13 ξέρω γω και να είσαι πιο δεκτική απέναντι στα ερωτικά αισθήματα των 13χρονων, από την άλλη εγώ έχοντας αδερφή σε αυτή την ηλικία ανεβάζω πίεση, παθαίνω εγκεφαλικά, αρρυθμίες κτλ. όταν ακούω για γκομενίσματα.Ανάλογα με τις εμπειρίες ο καθένας θα σου πει τα δικά, όμως αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει το σωστό.Το οποίο είναι αυτό που είπα εγώ φυσικά :D
Δηλαδή αν σου πει η αδερφή σου ότι της γυάλισε ένας συμμαθητής της θα έπαιρνες το ρόπαλο και θα τη κινηγούσες;
Αυτά είναι απολύτως φυσιολογικά και αν θες τη γνώμη μου, δε πρέπει να δώσεις καν βάση σε κάτι τέτοια (όχι μόνο εσύ, ο οποισδήποτε).
Και όχι, δεν είχα σχέση στα 13, δεν είμαι από τις πολύ προχωρημένες, οπότε μιλάω χωρίς να επηρεάζομαι από τις εμπειρίες μου, κι απλά το βλέπω λογικά το θέμα στα πλαίσια της εφηβείας.

Btw ήμουν σίγουρη ότι κάποιος θα γενικεύσει και θα πει ότι όποιος/α, βασικά ΟΠΟΙΑ, είπες, ξεκινάει από μιρκή καταλήγει τσούλα.
Trust me, ξέρω κοπέλες που μέχρι τα 18 ήταν παναγίες και μετά αρχίσανε να παίρνουν (παίρνουν;:confused:) ό,τι αρσενικό κινείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Σιγά μωρέ μη την πάρω με το ρόπαλο.Είπα ότι λόγω προσωπικής ιδιοσυγκρασίας, θέλω ήσυχες καταστάσεις και ομαλή μετάβαση.Δε μου αρέσει αυτό να είναι η καθημερινότητα των 12χρονων.Αυτό για τα τσουλάκια, μη το παίρνεις τοις μετρητοίς, αντίστοιχα πράγματα θα μπορούσα να πω και για τα αγόρια.

Και ναι, ισχύει αυτό που λες στο τέλος, φέτος το βλέπω κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ως 15χρονη, λοιπόν, θα σου απαντήσω πως πολλά άτομα της ηλικίας μου (αγόρια και κορίτσια) έχουν ήδη αρχίσει τη σεξουαλική τους ζωή... Κάποιοι και από τα 14. ΠΡΟΣΟΧΗ: όχι όλοι, αλλά δυστυχώς ένα μεγάλο ποσοστό.
Το ξέρω, δε γεννήθηκα χτες.:redface:
Και όμως;
Είπαμε μεγαλώνουν πιο γρήγορα τα παιδιά, καλό ή κακό, δε μας αφορά. Δεν μπορεί να αλλάξει, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τους κάνουμε να ενημερωθούν για τη προφύλαξη τουλάχιστον. Τώρα να καθόμαστε να κατηγορούμε τον καθένα που έχασε την παιδικότητά του επειδή έκανε σεξ, δεν έχει νόημα, αρκεί να ξέρει να προσέχει, τα άλλα είναι δικό του πρόβλημα και μόνο.
Στη τελική, αν κάποιος είναι συνειδητοποιημένος θα καταλάβει τι είναι σωστό και τι όχι για αυτόν και θα κρίνει τη κατάσταση λίγο πιο προσεκτικά (σ' αυτό βέβαια παίζει μεγάλο ρόλο σε τι οικογένεια έχει μεγαλώσει), δε θα γίνουν όλοι μαλάκες και πουτάνες πάντως, dont worry, απλά όπως είπα τα φώτα πάντα θα πέφτουν εκεί και τα καλά, συνεσταλμένα παιδιά θα τα' χουν στο φτύσιμο λες και δεν υπάρχουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά δεν βρίσκω κάτι το μη φυσιολογικό στο να αρχίζουν τα 12-13 χρονα να εκδηλωνουν το ενδιαφερον τους.Είναι (και βιολογικά) η φυσικη εξελιξη του ανθρώπου.Σε αυτη την ηλικια μεταβάλλεται το σώμα τους και ορμόνες τους αρχίζουν να καθορίζουν σημαντικά την συμπεριφορά τους.Δεν βρίσκω κατι λάθος στην αγνη εκδήλωση της αγάπης, του ενθουσιασμού ή του ενδιαφεροντος που μπορει να αισθανθει ενας εφηβος.Όλα αυτά λίγο εως πολύ είναι "μες το πρόγραμμα".Εξάλλου ποιός απο μας δεν αισθανθηκε εστω και κατι ασημαντο σε εκεινη την ηλικία;Τωρα σχετικα με τα σχόλια "ειναι μη φυσιολογικο,δεν ειναι σωστο,δεν οφελει δεν δεν" εμενα μου θυμιζουν κάτι γιαγιάδες που θεωρούσαν τον ερωτα δεσμιο του γαμου και της οικογένειας και καθε αλλη εκδηλωση του ηταν ανουσια και μη πρέπουσα.Σε καθε περιπτωση μια τετοια συμπεριφορα ασκει πιεση στα παιδια (η τους εφηβους) με αποτελεσμα συνηθως η ενεργεια που διοχετευτηκε εξαιτιας της να βρει διεξοδο αλλού και με ακραίο ισως τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ναι επίσης στο σκάνδαλο με τις ιερόδουλες υπήρξε ποσοστό νεαρών 14-16 αγοριών που με το 20άκι αγόραζαν απροφύλαχτες στιγμές σεξουαλικώς μεταδιδόμενων νοσημάτων και ιδίως HIV. Δε νομίζω να είμαι συντηρητική επειδή μου φάνηκε ΑΝΗΚΟΥΣΤΟ.

Λες και στα 14 ξέρεις τι έχεις στο βρακί σου και αποφάσισες να το χρησιμοποιήσεις. Με τους ρυθμούς που πάμε καλύτερα να καταργηθεί ένα μάθημα στο γυμνάσιο και να διδάσκουν υποχρεωτικά σεξουαλική αγωγή.

manda αν στα 12 αρχίσει το ενδιαφέρον με γλωσσόφιλα και στα 14 αρχίσουν να είναι σεξουαλικά ενεργοί στα 17 τι θα γίνεται πάρτι με ούζα;

Είπαμε η κοινωνία εξελίσσεται και οι γενιές το ίδιο, αλλά εδώ μια ολόκληρη ηλικιακή φάση που είναι ζωτικής σημασίας εξαφανίζεται. Αν από το δημοτικό στην προεφηβεία αρχίζουν τα χοντρά πράγματα, όχι ο αγαθός έρωτας που στο κάτω κάτω είναι κάτι γλυκό, στο γυμνάσιο στην αρχή της εφηβείας ολοκληρώνουν κιόλας, η ηλικία που μαθαίνεις τι θα πει φιλία, τι θα πει ξεγνοιασία πάει αφανίστηκε. Η "παιδική" ηλικία(πώς εμείς παίζαμε κυνηγητό, κρυφτό, κοροιδευόμασταν; ) όλο και συρρικνώνεται.

Princess δεν ισχυρίστηκα ούτε νομίζω οι άλλοι ότι εμείς είμαστε ώριμοι και δεν τα κάναμε αυτά. Εμένα στην Α δημοτικού είχε έρθει ο μικρός Γιωργάκης να μου πει ότι του άρεσαν τα κοτσιδάκια μου και ότι με αγαπούσε :P

Κάθε χρονιά όμως αλλάζει. Αν θα λέγαμε ότι υπάρχει χάσμα μεταξύ της γενιάς του 93 και της γενιάς του 86 ,τώρα το βλέπεις ότι τα παιδιά του 94 και τα παιδιά του 96 εκπέμπουν σε τελειως διαφορετικά κύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top