Συμπληρώματα διατροφής

arm_power

Νεοφερμένος

Ο arm_power αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Αναφέρομαι στα συμπληρώματα διατροφής που χρησημοποιούν αυτοί που πάνε γυμναστήριο. Κάποιοι λένε οτι δεν πειράζουν την υγεία μάλιστα βοηθάνε για να κάνει κανείς καλό σώμα. Άλλοι πάλι υποστιρήζουν οτι είναι βλαβερά για την υγεία και πως βλάπτουν καρδιά, συκώτι, τα νεφρά κτλ. Τι πιστεύτε εσείς? Βοηθάνε η όχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arm_power:
Αναφέρομαι στα συμπληρώματα διατροφής που χρησημοποιούν αυτοί που πάνε γυμναστήριο. Κάποιοι λένε οτι δεν πειράζουν την υγεία μάλιστα βοηθάνε για να κάνει κανείς καλό σώμα. Άλλοι πάλι υποστιρήζουν οτι είναι βλαβερά για την υγεία και πως βλάπτουν καρδιά, συκώτι, τα νεφρά κτλ. Τι πιστεύτε εσείς? Βοηθάνε η όχι?
Εμένα με ανησυχουν απο την στιγμή που λένε οτι προσφέρουν μεγάλη βελτιωσή στις αθλητικές ικανότητες κτλ κτλ. Κάτι δεν μου κόλλαει ωστε να τα θεωρώ αθώα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κοιτα να δεις, και η ντοπα δεν κανει κακο αμα την χρησιμοποιησεις τοσο οσο πρεπει. Δλδ αμα περνεις ενα συμπληρομα διατροφης το 6 μηνω δεν νομιζω να σου κανει τπτ. Αμα παλι περνεις 3-4 την ημερα ειναι πια νοτπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Αμα παλι περνεις 3-4 την ημερα ειναι πια νοτπα.
Μα εσυ δεν είπες οτι η ντοπα δεν κάνει κακο;

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Κοιτα να δεις, και η ντοπα δεν κανει κακο αμα την χρησιμοποιησεις τοσο οσο πρεπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όσο κοιτάς τα συστατικά και είσαι βέβαιος ότι είναι φυσικά και δεν προκαλούν μεγάαααλες αλλαγές (πχ εφεδρίνη-μακριααααα παρ'οτι κι αυτή είναι απο "φυσικά" συστατικά) τότε είναι εντάξει κατα τη γνώμη μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Κατά με τα χίλια.. Σπάνια θα βρεις κάτι 100% φυσικό. Όλα αυτά δημιουργούν προβλήματα για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν αναπτύσσεται ομοιόμορφα ο οργανισμός αλλά αναπτύσσονται π.χ. υπερβολικά οι μύες με αποτέλεσμα ο υπόλοιπος οργανισμός να μην μπορεί να ανταπεξέλθει. Θα φέρω παράδειγμα ένα παιδί που έπερνε συμπληρώματα που του είχαν προτείνει από το γυμναστήριο, ο γιατρός του είπε να τα σταματήσει και δεν τα σταμάτησε και στα 23 απέκτησε πρόβλημα με την καρδιά του. Και δεν είναι μόνο η καρδιά.. Φανταστείτε να πάρεις 3-4 κιλά σε μύες απότομα. Τα προβλήματα στη σπονδυλική στήλη θα είναι τραγικά. Το να κάνεις κάτι που δε γίνεται με φυσικό τρόπο όπως και να το κάνουμε θα έχει επιπτώσεις. Και όταν οι επιπτώσεις αφορούν την υγεία μας δε ρισκάρουμε.. Ίσως σε μικρές ποσότητες αυτά τα συμπληρώματα να μην έχουν σημαντικές παρενέργειες αλλά τότε δε θα είναι και ορατά τα αποτελέσματά τους οπότε δεν υπάρχει λόγος να τα παίρνουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ναι, ειπα οτι η ντοπα κανει καλο αρει να ειναι σε κανονικα επιπεδα. Δλδ αμα κανεις μια "θεραπια" ενος μηνα και να περνεις συνολο 300ml αυξειντικης μεσα σε αυτον τον μηνα και το κανεις μια φορα στα 10 χρονια κανει καλο. Αμα ομως περνεις την ιδια ποσοτιτα μια φορα στους 6 μηνες καταστρεφεις τον οργανισμο σου. Αφτο πιστευω πως υσχιει και για τα συμπλυροματα. 1 φορα τον χρονο αμα χρησιμοποιησεις πιστυεω πως θα σου κανει καλο, αλλα αμα περνεις καθε μερα μαλλον σου χαλαει τον οργανισμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arm_power

Νεοφερμένος

Ο arm_power αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Χαιρετω την παρεα. Σας ευχαρηστω για τις απόψεις σας, ήταν ενδιαφερουσες. Να πω ομως την δικια μου γνωμη. Εγω βασικα έχω χρησημοποιησει μια φορα κρεατινη και δυο πακέτα αμινοξέα, απ'οσο καταλάβα δεν με πειραξαν στην υγεια, μεχρι τωρα τουλαχιστον καλα ειμαι. Τωρα αυτο που θελω να πω ειναι οτι στην ουσια ειναι αχρηστα, απο την στιγμη που καποιος θα τρωει σωστα, θα προπονειται και ξεκουραζεται οσο χριαζεται και βεβαια αν εχει και την καταλληλη ψυχολογια πιστευω οτι μπορει να δει μεγαλες αλλαγες στο σωμα του. Αν βεβαια δεν ξερει κανεις που να ξοδέψει τα χρηματα μπορει απλα να συμπληρωσει ολα τα παραπανω με καποιο η καποια συμπληρωματα. Καλο θα ταν παντα να τον συμβουλευει καποιος εμπειρος και οχι καποιος που θελει να πουλεισει το προιον του.

Αυτα νομιζω ειχα να πω... βασικα και αλλα μπορω να πω αλλα δεν βαριεσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arm_power:
Χαιρετω την παρεα. Σας ευχαρηστω για τις απόψεις σας, ήταν ενδιαφερουσες. Να πω ομως την δικια μου γνωμη. Εγω βασικα έχω χρησημοποιησει μια φορα κρεατινη και δυο πακέτα αμινοξέα, απ'οσο καταλάβα δεν με πειραξαν στην υγεια, μεχρι τωρα τουλαχιστον καλα ειμαι. Τωρα αυτο που θελω να πω ειναι οτι στην ουσια ειναι αχρηστα, απο την στιγμη που καποιος θα τρωει σωστα, θα προπονειται και ξεκουραζεται οσο χριαζεται και βεβαια αν εχει και την καταλληλη ψυχολογια πιστευω οτι μπορει να δει μεγαλες αλλαγες στο σωμα του. Αν βεβαια δεν ξερει κανεις που να ξοδέψει τα χρηματα μπορει απλα να συμπληρωσει ολα τα παραπανω με καποιο η καποια συμπληρωματα. Καλο θα ταν παντα να τον συμβουλευει καποιος εμπειρος και οχι καποιος που θελει να πουλεισει το προιον του.

Αυτα νομιζω ειχα να πω... βασικα και αλλα μπορω να πω αλλα δεν βαριεσαι...

Πρώτα απο όλα καλώς ήρθες στην παρέα μας. Αυτός που μπορεί να σου πεί μια πιό ολοκληρωμένη άποψη είναι ίσως ένας γυμναστής η γιατρός. Δεν υπάρχει χημικό φάρμακο χωρίς παρενέργεια και εγώ δηλώνω κατά. Τα συμπληρώματα πάντως αν είναι να χρησιμοποιούνται είναι σε καταστάσεις που έχεις "κολήσει" και παρότι πηγένεις τακτικά γυμναστήριο δεν βλέπεις σοβαρές αλλαγές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
συμπληρώματα διαστροφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[:
συμπληρώματα διαστροφής.
που κολλάει αυτό;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Στο τίτλο. (ίσως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arm_power

Νεοφερμένος

Ο arm_power αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Ο γυμναστής που λες λογικά θα σου πει να παρεις συμπληρωματα γιατι συνηθως και οι ίδιοι συνεργάζονται με μαγαζιά που πουλάνε τέτοια είδοι και λογικά βγάζουν κάποιο κέρδος απο αυτο. Κάλό είναι να ρωτήσεις και καποιον γιατρό ή κατι τέτοιο. Βέβαια ποτέ δεν ρωτας μόνο ένα ή δυο άτομα, καλύτερα πάντα να ρωτάς αρκετά ατομα και έτσι να σχηματίζεις την δικιά σου γνώμη. Ναι συμφωνώ οτι αν δεν βλεπεις κάποια προόδο μπορείς να στραφείς στα συμπληρώματα εφόσον όμως έχεις εξαντλήσει όλες τις υπόλοιπες παράγοντες προόδου(φαγητό, προπόνηση, ξεκούραση, ψυχολογία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arm_power:
Αναφέρομαι στα συμπληρώματα διατροφής που χρησημοποιούν αυτοί που πάνε γυμναστήριο. Κάποιοι λένε οτι δεν πειράζουν την υγεία μάλιστα βοηθάνε για να κάνει κανείς καλό σώμα. Άλλοι πάλι υποστιρήζουν οτι είναι βλαβερά για την υγεία και πως βλάπτουν καρδιά, συκώτι, τα νεφρά κτλ. Τι πιστεύτε εσείς? Βοηθάνε η όχι?

Είμαι μέλος σε γυμναστήριο και κάνω βάρη.Το πρώτο που μου είπε ο γυμναστής οταν με ανέλαβε ήταν:<<ΠΟΤΕ μα ποτέ μην πάρεις συμπληρώματα διατροφής για να κάνεις σώμα.Είναι σκέτη τρέλα>>.Έχω μιλήσει και με ιατρούς και μου λένε το ίδιο.Επίσης ακόμη και τα συμπληρώματα βιταμινών που πουλάνε στα φαρμακεία δεν είναι ότι καλύτερο.Μου συστήνουν (οι ιατροί)να τα αποφεύγω σε περιπτώσεις που δεν χρειάζεται να παίρνω απαραιτήτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxr

Νεοφερμένος

Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Κοιτα να δεις, και η ντοπα δεν κανει κακο αμα την χρησιμοποιησεις τοσο οσο πρεπει. Δλδ αμα περνεις ενα συμπληρομα διατροφης το 6 μηνω δεν νομιζω να σου κανει τπτ. Αμα παλι περνεις 3-4 την ημερα ειναι πια νοτπα.

Δεν υπάρχει ολίγο έγκυος φίλε μου. Η ντόπα είναι ντόπα, είτε πολύ, είτε λίγο.

Δυστυχώς στον συγκεκριμένο τομέα δεν υπάρχει ενημέρωση για αυτό κι ο καθένας κάνει και λέει ότι θέλει.

Οι περισσότεροι που κάνουν βάρη πέρνουν συμπληρώματα πρωτεΐνης ή αμινοξέων για να "χτίσουν μύες". Πόσοι από αυτούς όμως ξέρουν ότι ένας αθλούμενος οργανισμός έχει ανάγκη μόνο 3 γραμμάρια πρωτεΐνης την ημέρα κι ότι μπορείς να τα πάρεις τρώγοντας απλά μια μπριτζολίτσα; (που είναι και πιο νόστιμη ;) ). Για την ιστορία ένας μη αθλούμενος οργανισμός χρειάζεται 1,9 με 2 γραμμάρια.

Δυστυχώς τα συμπληρώματα επιφορτίζουν τον οργανισμό με επιπλέον συστατικά τα οποία προκειμένου να αφομοιώσει αναγκάζεται να υπερλειτουργεί προκαλώντας ανεπανόρθωτες βλάβες. Τα μεγαλύτερα θύματα είναι το συκώτι και τα νεφρά.

Στην πιο αθώα κατηγορία ανήκουν οι βιταμίνες και τα μεταλλικά άλατα. Και για αυτά όμως ισχύει το "Παν μέτρον άριστον".

Αν λοιπόν αθλήστε μια ισορροπημένη και πλήρης διατροφή και τίποτα παραπάνω είναι ό,τι χρειάζεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Οποιος περιμενει απο συμπληρωματα διατροφης οπως υδατανθρακες και πρωτεινες να γινει "κτηνος"...καλημερα και παμε για καφε! :whistle:
Παραλληλα με το γυμναστηριο επαιρνα.
Πρωτεινη μονο.
Και τα αποτελεσματα ηταν ανεπαισθητα.:)
Απλως με βοηθησε να παχυνω λιγο μιας και ειχα-εχω πολυ γρηγορο μεταβολισμο.
Και μαλιστα τις πρωτεινες τις πηρα ενω παραλληλα εχω προβλημα με το ενα νεφρο (οχι εντονο) και με την συγκαταθεση ιατρου.;)
(Aλλα καλλιτερα να μην την παιρνουν ατομα κατω των 18-20)
Οι καθαρες πρωτεινες ομως μονο.
Δηλαδη να περιεχουν πρωτεινες, υδατανθρακες,βιταμινες κτλ κτλ.
Οχι ομως κρεατινη κτλ κτλ.
Η κρεατινη παλι μπορει να προκαλεσει προβληματα κυριως μετα απο παρατεταμενη χρηση αλλα και την κρεατινη πρεπει να προσεχεις πως την παιρνεις.
Π.Χ. οχι μαζι με καφε, αλκοολ, μαζι με λιγη ζαχαρη κτλ κτλ.
Το ολο θεμα ειναι να κοιταξεις εαν το σκευασμα το εχει εγκρινει ο "οργανισμος υγειας" (δεν ξερω πως λεγεται στην Ελλαδα μιας και δεν εχω παρει απο εκει.)
Η ταπαινη μου γνωμη ειναι αν θες να παχυνεις να αφησεις τα σκευασματα και να κανεις καλλιτερη διατροφη.
Πολλα γευματα την μερα και οχι μονο δυο τρια μεγαλα.
Καλλιτερα περισσοτερα και λιγο μικροτερα.

Με τα παραπανω μην νομιζετε οτι ειμαι υπερμαχος των συμπληρωματων διατροφης.:warn:
Απλως καλο ειναι ο καθενας πριν κανει οτιδηποτε να ενημερωθει σωστα και να παρει γνωμες απο ειδικους.
Εγω π.χ. για το διαστημα που πηρα πρωτεινη και τον γιατρο συμβουλευτηκα και τσεκ απ για το νεφρο μου εκανα και δεν υπηρξε καμια επιβαριση και για συκωτι κτλ κτλ.:)
Απλως μην βασιστει κανεις σε αυτα για να γινει "μποντι"...:/:
το εχασε το τρενο.:/:
Και στα παντα κρατατε ενα μετρο, μιας και καομα και η υπερβολικη ληψη υδατανθρακων μπορει να σε στειλει "αδιαβαστο"...κυριολεκτικα ομως...:warn:
Και ξεχαστε το τι ακουτε μεσα στα gym απο τους αλλους "ειδικους"-μη χεσω- που γυμναζονται!:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από zxr:
Πόσοι από αυτούς όμως ξέρουν ότι ένας αθλούμενος οργανισμός έχει ανάγκη μόνο 3 γραμμάρια πρωτεΐνης την ημέρα κι ότι μπορείς να τα πάρεις τρώγοντας απλά μια μπριτζολίτσα; (που είναι και πιο νόστιμη ;) ). Για την ιστορία ένας μη αθλούμενος οργανισμός χρειάζεται 1,9 με 2 γραμμάρια.
Θα διαφωνισω καθως γνωριζω κατι αλλο.
Ο καθε ανδρας (νομιζω οτι ηταν μονο για ανδρες) χρειαζεται τοσα γραμμαρια πρωτεινων επι το βαρος του σε κιλα.
Παραδειγμα : Ενας αντρας 60 κιλων χρειαζεται 60 x 1.0 = 60g πρωτεινης/ημερησιως.

Υπαρχουν 3 κατηγοριες αναγκων σε πρωτεινες,αναλογως με τις δραστηριοτητες που ακολουθει ο καθενας,με αποτελεσμα να χρησιμοποιειται διαφορετικος συντελεστης.

  • Κανονικος τυπος ανδρα,με φυσιολογικη σωματικη δραστηριοτητα χρειαζεται τοσα γραμμαρια πρωτεινης οσο ειναι το βαρος του πολλαπλασμενο με το 1.0
  • Αθλητικος τυπος με συχνη και εντονη σωματικη δραστηριοτητα ,συντελεστης 1.5
  • Bodybuilder ,συντελεστης 2.0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ετσι ειναι οπως τα λες convenant....
Aνα κιλο θελει και ενα γραμμαριο πρωτεινης.
Και επισης σωστα και τα τλευταια που γραφεις.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arm_power

Νεοφερμένος

Ο arm_power αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από zxr:
Δυστυχώς στον συγκεκριμένο τομέα δεν υπάρχει ενημέρωση για αυτό κι ο καθένας κάνει και λέει ότι θέλει.

Οι περισσότεροι που κάνουν βάρη πέρνουν συμπληρώματα πρωτεΐνης ή αμινοξέων για να "χτίσουν μύες". Πόσοι από αυτούς όμως ξέρουν ότι ένας αθλούμενος οργανισμός έχει ανάγκη μόνο 3 γραμμάρια πρωτεΐνης την ημέρα κι ότι μπορείς να τα πάρεις τρώγοντας απλά μια μπριτζολίτσα; (που είναι και πιο νόστιμη ;) ). Για την ιστορία ένας μη αθλούμενος οργανισμός χρειάζεται 1,9 με 2 γραμμάρια.

Μα αυτό ακριβώς κάνεις εσύ τώρα, "ο καθένας λέει ότι θελει". :( Και ένα πολύ μεγάλο (ΤΕΡΑΣΤΙΟ) λάθος που ανέφερες είναι αυτό για τις ποσότητες της πρωτείνης.:/: (Παραπάνω μας ανέφερε τις σωστές ποσότητες ο Covenant :thumbup:)
Α! και η μπριζόλα περιέχει περισσότερες απο 3γραμμάρια πρωτείνες.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anemos75

Νεοφερμένος

Ο Anemos75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Επειδή διάβασα ορισμένες ανακρίβειες εδώ μέσα, νομίζω πως καλό είναι να πούμε μερικά πράγματα.

Καταρχήν, πρέπει να ξέρουμε ότι άλλο πράγμα η «ντόπα» και άλλο πράγμα τα συμπληρώματα διατροφής. Πολύ χοντρικά, η ντόπα είναι μία ουσία η οποία θα «παίξει» με τις ορμόνες και τον μεταβολισμό μας και σαν στόχο έχει την αύξηση των επιδόσεών μας. Τα συμπληρώματα διατροφής από την άλλη, είναι στην ουσία «φαγητό» με το οποίο τροφοδοτούμε το σώμα μας όταν δεν μπορούμε να πάρουμε ό,τι χρειαζόμαστε από τα κανονικά γεύματα.

Δεν θα ασχοληθώ καθόλου με την ντόπα μιας και εξ ορισμού είμαι αντίθετος. Η ντόπα είναι ΦΑΡΜΑΚΟ και ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΜΑΣ. Μ Α Κ Ρ Υ Α.

Τα συμπληρώματα διατροφής είναι οι βιταμίνες, οι πρωτεΐνες, τα αμινοξέα, τα διάφορα φυτικά παράγωγα που αποσκοπούν σε διάφορα πράγματα όπως το χαλάρωμα των νεύρων, το να κοιμόμαστε καλύτερα, να ξεκουράζονται οι αρθρώσεις από την καταπόνηση κτλ κτλ κτλ.

Συμπληρώματα ΠΡΕΠΕΙ να παίρνει ο άνθρωπος, ειδικά εάν δεν τρώει σωστά, αγχώνεται, γυμνάζεται, δουλεύει εντατικά κ.ο.κ.

Διάβασα σε προηγούμενο post από τον φίλο zxr σχετικά με το πόση πρωτεΐνη χρειάζεται ένας άνθρωπος. Τα ποσά που ανέφερες φίλε μου απλά δεν ισχύουν, χωρίς παρεξήγηση. Τα σωστά είναι αυτά που είπε ο Covenant και είναι αυτά που πρέπει να τηρούμε όσο μπορούμε.

Τα ίδια ισχύουν και για τις βιταμίνες. Εάν πάρετε μία συσκευασία και δείτε τι περιέχει, θα δείτε και την ΣΗΔ (Συνιστώμενη Ημερησία Δόση) η οποία είναι κάτι ΠΟΛΥ παρεξηγημένο. Η ΣΗΔ, αναφέρεται στο τι πρέπει να παίρνει ένας μέσος άνθρωπος, μέσου βάρους και ύψους ο οποίος δεν γυμνάζεται, απλά και μόνο για να ζει. Πρόκειται δηλαδή για τα άκρως χαμηλότερα όρια με τα οποία εξασφαλίζεται απλά το ότι... υπάρχουμε. Όπως γίνεται εύκολα κατανοητό λοιπόν, εάν γυμναζόμαστε, δουλεύουμε κτλ, οι απαιτήσεις ανεβαίνουν.

Με λίγα λόγια λοιπόν: Τα συμπληρώματα διατροφής είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ, ειδικά στην σημερινή εποχή που, κακά τα ψέμματα, το φαγητό που τρώμε δεν είναι... φαγητό καθώς στις περισσότερες περιπτώσεις έχει υποστεί αρκετή επεξεργασία ώστε να έχουν φύγει αρκετά θρεπτικά συστατικά που θα έπρεπε να είχε. Αυτό, εάν το συνδυάσουμε με το γεγονός ότι οι περισσότεροι άνθρωποι σήμερα δεν τρώνε πρωινό (κάτι που από μόνο του είναι έγκλημα), κάνουν βλακώδεις δίαιτες, δεν τρώνε φρούτα, πίνουν πολλούς καφέδες και ποτά, τρώνε ακατάλληλες τροφές, καπνίζουν, δεν κοιμούνται σωστά, κτλ κτλ κτλ, παίρνουμε μία γενική, δραματική εικόνα του τι συμβαίνει σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top