«Επιτυχόντες» και «Ανεπιτυχόντες» στις Πανελλήνιες Εξετάσεις

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
όχι, αλλά έχεις κάνει ένα βήμα προς την εξασφάλιση του μέλλοντος σου.

Μπα, δεν εξασφαλίζεις τίποτα. Το πτυχίο δεν έχει την αξία που είχε παλιότερα, που ήξερες ότι όταν αποφοιτήσεις θα βρεις κατευθείαν δουλειά. Ναι, μπορεί να σου ανοίξει διαδρόμους αλλά είναι εξίσου πιθανό να είσαι και ένας πτυχιούχος μπαρμαν/ντελιβεράς κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Μπα, δεν εξασφαλίζεις τίποτα. Το πτυχίο δεν έχει την αξία που είχε παλιότερα, που ήξερες ότι όταν αποφοιτήσεις θα βρεις κατευθείαν δουλειά. Ναι, μπορεί να σου ανοίξει διαδρόμους αλλά είναι εξίσου πιθανό να είσαι και ένας πτυχιούχος μπαρμαν/ντελιβεράς κτλ

το σίγουρο είναι πως είσαι σε καλύτερη θέση, από κάποιον που έχει αποτύχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Δεν νομίζω! Αυτός με το βενζινάδικο της περιοχής μου νομίζω πως την έχει εξασφαλίσει περισσότερο την ζωή του απο τους γονείς μου που και οι δυο έχουν σπουδάσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
αυτός απλά ήταν τυχερός :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
το σίγουρο είναι πως είσαι σε καλύτερη θέση, από κάποιον που έχει αποτύχει.

Ίσως ναι, ίσως όχι. Ο θείος μου για παράδειγμα είναι δικηγόρος. Δουλειές ελάχιστες. Ξεκίνησε από χόμπι να ασχολείται με κατασκευές ιστοσελίδων, και σιγά σιγά άρχισε να ασχολείται πιο σοβαρά και πλέον βγάζει λεφτά απ'αυτό. Την έψαξε και με κάτι προϊόντα διατροφής τα οποία πουλάει συνεργαζόμενος με την εταιρία και πλέον βγαίνει μια χαρά.

Δε θέλω να γενικεύσω και να πω ότι μπορούν όλοι να το κάνουν αυτό. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι απλά αυτός που δε θα περάσει στο πανεπιστήμιο θα ψάξει αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
προσπαθούμε και ααααν αποτύχουμε, ψάχνουμε άλλα μονοπάτια, αλλά συνήθως αυτός που προσπαθεί, πετυχαίνει.

παίζουν βέβαια ρόλο και κάποιοι άλλοι παράγοντες, π.χ. τύχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
αυτός απλά ήταν τυχερός :P

Δεν νομίζω να είναι θέμα τύχης! Και ο πατέρας μου Πολυτεχνείο έχει σπουδάσει, αλλα τώρα στα 52 λέει πως καλύτερα να είχε ασχοληθεί με τα αγροτικά! Μια αποτυχία στις πανελλήνιες, δεν είναι το τέλος της ζωής φυσικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
προσπαθούμε και ααααν αποτύχουμε, ψάχνουμε άλλα μονοπάτια, αλλά συνήθως αυτός που προσπαθεί, πετυχαίνει.

Κοίτα, αυτό το "όποιος προσπαθεί, πετυχαίνει" ωραίο ακούγεται, ελπιδοφόρο, αλλά κακά τα ψέμματα, οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος του καθενός. Για κάθε έναν που προσπαθεί, υπάρχουν άλλοι 100 που προσπαθούν περισσότερο. Και οι πιθανότητές σου είναι 1: (όσοι ενδιαφέρονται για την ίδια θέση με σένα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Κοίτα, αυτό το "όποιος προσπαθεί, πετυχαίνει" ωραίο ακούγεται, ελπιδοφόρο, αλλά κακά τα ψέμματα, οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος του καθενός. Για κάθε έναν που προσπαθεί, υπάρχουν άλλοι 100 που προσπαθούν περισσότερο. Και οι πιθανότητές σου είναι 1: (όσοι ενδιαφέρονται για την ίδια θέση με σένα).
Στην τελικη σημασια εχει να κανεις αυτο που σ αρεσει , και εδω οι πιθανοτητες πανε λιγο πιο μυστηρια.
Γιατι ποσοι απο αυτους που κανουνε το μηχανογραφικο τους περνανε στην πρωτη τους επιλογη?
ελαχιστοι...
και μετα απορουμε γιατι ειναι ολοι δυστυχισμενοι και γιατιι οι καθηγητες στο σχολειο ειναι κομπλεξικοι , μιζεροι και βαριουνται που ζουν...
και ειναι αυτο ακριβως , οι περισσοτεροι σπουδαζουν κατι που τους αρεσει λιγο ή και καθολου
τρεχα βρες δουλεια μετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Στην τελικη σημασια εχει να κανεις αυτο που σ αρεσει , και εδω οι πιθανοτητες πανε λιγο πιο μυστηρια.
Γιατι ποσοι απο αυτους που κανουνε το μηχανογραφικο τους περνανε στην πρωτη τους επιλογη?
ελαχιστοι...
και μετα απορουμε γιατι ειναι ολοι δυστυχισμενοι και γιατιι οι καθηγητες στο σχολειο ειναι κομπλεξικοι , μιζεροι και βαριουνται που ζουν...
και ειναι αυτο ακριβως , οι περισσοτεροι σπουδαζουν κατι που τους αρεσει λιγο ή και καθολου
τρεχα βρες δουλεια μετα...
Θα το θέσω διαφορετικά.
Πόσοι συμπληρώνουν το μηχανογραφικό με την καρδιά τους και όχι με πίεση από τους γονείς ή με ιδεοληψίες δικές τους για φράγκα, πρεστίς κ.λ.π.
Με λίγα λόγια, πόσοι απ' αυτούς που γράφουν 19 χιλιάδες μόρια και πάνω, δηλώνουν σχολές που τους ενδιαφέρουν πραγματικά, με χαμηλή όμως βάση; Ελάχιστοι. Όλοι οι υπόλοιποι λάτρεψαν την ιατρική, τη δικηγορία ή τη στρατιωτική καριέρα;
Και ανάμεσα σ' αυτούς λοιπόν, αν ψάξουμε, θα βρούμε πολλούς απογοητευμένους, δυστυχισμένους, μίζερους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
αν περιμένεις να δώσεις για 2η φορά πανελλήνιες, καλά κρασιά.
και δυστυχώς δεν έχεις πάντα μια δεύτερη ευκαιρία...

δεν καθορίζουν οι πανελλήνιες το μέλλον μας?????? :confused:

Η μιση Ελλαδα δινει δευτερη φορα κοριτσι μου,τι καλα κρασια.Μαλλον ηπιες πολλα κρασια και...δεν ξερεις τι λες :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Η μιση Ελλαδα δινει δευτερη φορα κοριτσι μου,τι καλα κρασια.Μαλλον ηπιες πολλα κρασια και...δεν ξερεις τι λες :redface:

όχι η μισή ελλάδα δίνει 10 φορές.
για πόσα χρόνια, αγόρι μου, νομίζεις πως έχουν λεφτά να πληρώνουν οι γονείς ιδιαίτερα και φροντιστήρια ?

Κοίτα, αυτό το "όποιος προσπαθεί, πετυχαίνει" ωραίο ακούγεται, ελπιδοφόρο, αλλά κακά τα ψέμματα, οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος του καθενός. Για κάθε έναν που προσπαθεί, υπάρχουν άλλοι 100 που προσπαθούν περισσότερο. Και οι πιθανότητές σου είναι 1: (όσοι ενδιαφέρονται για την ίδια θέση με σένα).

ναι, υπάρχουν και άλλοι που προσπαθούνε, αλλά εσύ δεν θα προσπαθήσεις απλά, θα βάλεις το 100% των δυνατοτήτων σου και θα ξέρεις ότι είσαι εντάξει με τον εαυτό σου, όχι ότι μπορούσες να προσπαθήσεις περισσότερο και δεν το έκανες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
όχι η μισή ελλάδα δίνει 10 φορές.
για πόσα χρόνια, αγόρι μου, νομίζεις πως έχουν λεφτά να πληρώνουν οι γονείς ιδιαίτερα και φροντιστήρια ?
Ντάξει, υπάρχουν και άτομα που, έχοντας κάνει καλή προετοιμασία την προηγούμενη φορά, δεν χρειάζονται φροντιστήρια ή, αν χρειάζονται, είναι ελάχιστα. Όποιος πιστεύει στον εαυτό του μπορεί να τα καταφέρει.:D
Ακόμη, μπορεί να μην πληρώνουν οι γονείς αποκλειστικά τα φροντιστήρια.Υπάρχει και το ενδεχόμενο ο απόφοιτος να συνεισφέρει και αυτός, έστω και με ένα μικρό ποσό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Ντάξει, υπάρχουν και άτομα που, έχοντας κάνει καλή προετοιμασία την προηγούμενη φορά, δεν χρειάζονται φροντιστήρια ή, αν χρειάζονται, είναι ελάχιστα. Όποιος πιστεύει στον εαυτό του μπορεί να τα καταφέρει.:D
Ακόμη, μπορεί να μην πληρώνουν οι γονείς αποκλειστικά τα φροντιστήρια.Υπάρχει και το ενδεχόμενο ο απόφοιτος να συνεισφέρει και αυτός, έστω και με ένα μικρό ποσό.:)
Συμφωνώ.Εγώ που δεν έκανα 2η χρονιά φροντιστήρια έγραψα πολύ καλυτερα από την πρώτη φορά. Και μία φίλη μου απο θετική κατεύθυνση επίσης. Απλά είχαμε όπως λες καλή προετοιμασία από την αρχή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
δεν θα αντεχα να δινω παλι του χρονου!! μεγαλη ταλαιπωρια και μονο που το σκεφτομαι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Όταν δεν έχεις άλλη επιλογή έτσι είναι:)

Εχεις,απλως εσυ δεν θες να την χρησιμοποιησεις.Αυτο ειναι δικο σου θεμα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εχεις,απλως εσυ δεν θες να την χρησιμοποιησεις.Αυτο ειναι δικο σου θεμα.:)
Κάνεις λάθος. Από τη στιγμή που οι γονείς μου τα βγάζουν πέρα δύσκολα και με λένε ότι φέτος που θα δώσω πρέπει να περάσω και μάλιστα Θεσσαλονίκη δε νομίζω ότι έχω άλλη επιλογή:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
όχι η μισή ελλάδα δίνει 10 φορές.
για πόσα χρόνια, αγόρι μου, νομίζεις πως έχουν λεφτά να πληρώνουν οι γονείς ιδιαίτερα και φροντιστήρια ?
Ξεκολλα το μυαλοο σου , αμα ο αλλος θελει μια χαρα ξαναδινει , και αν δεν εχουν οι γονεις λεφτα μπορει μια χαρα να πηγαινει στο σχολειο του να παρακολουθει στην κατευθυνση .
Ελεος δηλαδη !Οποιος δεν εχει λεφτα ειναι καταδικασμενος ?Ολα επιλογες ειναι και οποιος θελει μπορει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ξεκολλα το μυαλοο σου , αμα ο αλλος θελει μια χαρα ξαναδινει , και αν δεν εχουν οι γονεις λεφτα μπορει μια χαρα να πηγαινει στο σχολειο του να παρακολουθει στην κατευθυνση .
Ελεος δηλαδη !Οποιος δεν εχει λεφτα ειναι καταδικασμενος ?Ολα επιλογες ειναι και οποιος θελει μπορει

δεν ειναι τοσο απλο. μια γενικη ταλαιπωρια ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top