Quiz: Για εισόδημα 2.238.484,09€ πλήρωσε φόρο 511€

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Κυριακή, 29 Απριλίου 2012

ΚΟΥ'Ι'Ζ: ΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 2.238.484.09 ΕΥΡΩ ΠΛΗΡΩΣΕ ΦΟΡΟ 511 ΕΥΡΩ !!! ΠΟΙΟΣ....ΕΙΝΑΙ ???



Σοκαριστική όσο και άκρως εξοργιστική είναι η αποκάλυψη ότι ο πρωθυπουργός Λουκάς Παπαδήμος φορολογείται ελάχιστα (έως καθόλου) για τα παχυλά εισοδήματά του. Και μάλιστα στη χειρότερη δυνατή συγκυρία για τη χώρα, κατά την οποία ο ίδιος και το επιτελείο του με καθοδηγητή την τρόικα επιβάλλουν απανωτά χαράτσια στους Έλληνες πολίτες απαιτώντας από αυτούς να σηκώσουν το βάρος μιας απάνθρωπης και αδιέξοδης πολιτικής.
Τα εκκαθαριστικά της εφορίας που φέρνει στη δημοσιότητα η εφημερίδα Το Παρόν, αποδεικνύουν ότι ο κ. Παπαδήμος, από το 2004 έως το 2011 εισέπραξε ως αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας, συνολικά 2.238.484,09 ευρώ και πλήρωσε φόρο μόλις 511 ευρώ.
Βέβαια νομίμως ο κ. Παπαδήμος δεν πληρώνει φόρο, καθώς η ίδια η Ευρωπαϊκή Ένωση έχει θεσπίσει για τους υπαλλήλους της οι αποδοχές τους να είναι αφορολόγητες (!!!)
Σημειώνεται ότι ο κ. Λουκάς Παπαδήμος, ως ακαδημαϊκός, για έξοδα παραστάσεως παίρνει 1.400 ευρώ το μήνα που είναι κι αυτά αφορολόγητα.
Ερευνητέο είναι αν και η σύνταξη που παίρνει ως πρώην διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδος είναι και αυτή αφορολόγητη...
Ισχύει λοιπόν και εδώ μια χαρά το σύνθημα ενός αισχρού και άθλιου συναφιού που υποστηρίζει: "Ό,τι είναι νόμιμο είναι και ηθικό". Ναι, μόνο που αυτοί οι ίδιοι κόβουν και ράβουν τους νόμους στα μέτρα τους! Για να μην πούμε για την ηθική... Σε περίπτωση που κάποιος πιστεύει ότι έχει βελτιωθεί κάτι ως προς το θράσος του συγκεκριμένου συναφιού (πολιτικών, τραπεζιτών, τεχνοκρατών εν γένει) ή ότι θα αλλάξει ποτέ προς το καλύτερο, ας το ξεχάσει.
Patrinaki
-----------------------------------------------------------------------------
Γι΄αυτό και κάποιοι που δεν είναι υπάλληλοι της ΕΕ δημιουργούν offshore εταιρίες για να είναι και αυτοί νόμιμα αφορολόγητοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ειναι πολυ ξεφτελιστικο! Μηπως ομως δεν ειναι αληθεια??? Κατι μου βρωμαει εδω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Από βρώμα άλλο τίποτα!!!
Λες να τον αδικούν τον καημένο; Έφορος δεν είμαι...
Αν ναι, να του ζητήσω συγνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Οχι και καημενο!
Μου φαινονται εξονυχιστικα λιγα!

Να σου πω την αληθεια, για οτι ακουω αυτην την περιοδο ειμαι επιφυλακτικη...
Εν οψει εκλογων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Παντα στην Ελλαδα οι πλουσιοι φοροδιαφευγουν και την πληρωνει η μεσαια ταξη και οι εργατες.που ειναι το παραξενο;Νομιζατε οτι τωρα που ειμαστε ''υπο ελεγχο'' θα σταματησουν τις κομπινες τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Α ρε Ελλάδα.. πςςςςς αυτά είναι! Μόνο στην δική μας χώρα συμβαίνουν αυτά τα πράγματα! -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Τίποτα δεν με εκπλήσσει πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Βασικά,δε κατάλαβα γιατί να πληρώσει φόρο στο Ελληνικό Δημόσιο...εμμισθός του ήταν ή μήπως δούλευε στην Ελλάδα,τα χρόνια αυτά στα οποία αναφέρεται το άρθρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Προσωπικά δεν με εκπλήσσει οτιδήποτε έχει να κάνει με τραπεζίτες και το σινάφι τους,καθ'ότι είτε μας αρέσει είτε όχι βρίσκονται στην κορυφή της "οικονομικής πυραμίδας"!Και 2 δις να είχε εισπράξει,πάλι το ίδιο θα μου φαινόταν...

Παράλληλα όμως δεν μου λένε και τίποτα αυτά τα ποσά όταν μιλάμε γι'αυτά τα πρόσωπα...δεν ξέρω αν έχετε γνωρίσει οποιονδήποτε τραπεζίτη,αλλά μιλάμε για ανθρώπους που βρίσκονται εκτός του ευρύτερου κοινωνικού συνόλου και στις περισσότερες των περιπτώσεων τα παίρνουν στον τάφο τους!
Τα παραδείγματα πολλά,με πιο πρόσφατο τον μικρότερο γιο γνωστού ιδιοκτήτη ιδιωτικού σχολείου της Θεσσαλονίκης ο οποίος εργάζεται στην Goldman Sachs και δεν έχει πλέον ούτε έναν φίλο να του πει χρόνια πολλά στη γιορτή του...

Βασικά,δε κατάλαβα γιατί να πληρώσει φόρο στο Ελληνικό Δημόσιο...εμμισθός του ήταν ή μήπως δούλευε στην Ελλάδα,τα χρόνια αυτά στα οποία αναφέρεται το άρθρο?

Είναι κι αυτό φυσικά...απλά τονίζω τα ανωτέρω αφενός γιατί σ'αυτές τις ηλικίες έχουμε την τάση να φθονούμε τον καθένα που βγάζει ένα σκασμό λεφτά ξεχνώντας το πόσο καρμίρης ή καραγκιόζης (κατά περίπτωση) είναι,αφετέρου γιατί και στην Ελλάδα οι κάθε λογής τραπεζίτες επωφελούνται από διάφορα "περίεργα" bonus,αναλόγως της εποχής και του ποιος κυβερνάει!Πράγμα "λογικό" δεδομένου του οικονομικού συστήματος μέσα στο οποίο ζούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Ελλάδα...
ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ.. keep walking mister Papadimos.. κανείς δεν θα σε πιάσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
...................................
Να σου πω την αληθεια, για οτι ακουω αυτην την περιοδο ειμαι επιφυλακτικη...
Εν οψει εκλογων...

Δεν ξέρω για τον συγκεκριμένο αλλά εσύ πιστεύεις ότι οι βιομήχανοι, εφοπλιστές, τραπεζίτες, καναλάρχες, κ.λ.π. πληρώνουν φόρους σαν και εμάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Βασικα θα ηθελα να το πιστευω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Βασικα θα ηθελα να το πιστευω...
:worry: Δεν θα μιλάς σοβαρά τώρα ε; Εδώ το σουπερμαρκετ της γειτονιάς φοροδιαφεύγει δεν θα το κάνει ο εφοπλιστής και ο κάθε ματσωμένος; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
:worry: Δεν θα μιλάς σοβαρά τώρα ε; Εδώ το σουπερμαρκετ της γειτονιάς φοροδιαφεύγει δεν θα το κάνει ο εφοπλιστής και ο κάθε ματσωμένος; :confused:
Μόνο κάτι βλαχοχλιδάτοι νεόπλουτοι επιδίδονται σε φοροδιαφυγές/κομπίνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Μόνο κάτι βλαχοχλιδάτοι νεόπλουτοι επιδίδονται σε φοροδιαφυγές/κομπίνες.
συμφωνω απολυτως μαζι σου αυτο πιστευω και εγω οτι ισχυει.Επισης,γιατι τετοιο μενος προς το παπαδημο ενας πλουσιος σαφως ανθρωπος ο οποιος τουλαχιστον ειναι και διαβασμενος δλδ κατεβαλε καποια προσπαθεια στην ζωη του για να φτασει εκει που ειναι.Κυριως μαλιστα για το σχολιο νομιμο=ηθικο,εσυ στη θεση του τι θα εκανες θα τα χαριζες στη unicef????δεν εκλεψε,δουλεψε και τα πηρε αρα ορθα πράττει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Σωστά.................... άρα σωστοί και αυτοί που δεν είναι υπάλληλοι της ΕΕ για να έχουν το αφορολόγητο , δημιουργούν offshore εταιρίες και δεν πληρώνουν ούτε ένα ευρώ φόρο. Νόμιμοι, νόμιμοι......αλλά..............
Βέβαια όπως το βλέπει κανείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Δεν ξέρω για τον συγκεκριμένο αλλά εσύ πιστεύεις ότι οι βιομήχανοι, εφοπλιστές, τραπεζίτες, καναλάρχες, κ.λ.π. πληρώνουν φόρους σαν και εμάς;

Ξέρω αρκετούς βιομήχανους και μπορώ να σου πω ότι καταβάλλουν τους φόρους τους,τα Ι.Κ.Α. τους κ.λπ. κανονικά!Άμα δεν πληρώνανε κι αυτοί θα το'χαμε πει καιρό τώρα το ποίημα...βέβαια μεγαλοβιομήχανοι τύπου Μυτιληναίου ή Βαρδινογιάννη π.χ. που απ'αυτούς κρέμεται πλέον το ίδιο το Κράτος,αμφιβάλω αν αντιμετωπίζονται φορολογικά το ίδιο με τους υπόλοιπους "κοινούς θνητούς"!
Όσο για τους εφοπλιστές,σύμφωνα με νόμο που ισχύει από εποχής Χούντας,φορολογούνται με ένα ευτελές ποσό που νομίζω ότι υπολογίζεται με βάση τη χωρητικότητα κάθε πλοίου που έχουν στην κατοχή τους!Μπορεί δηλαδή να κερδίζουν π.χ. 5.000.000€ το χρόνο από ένα πλοίο αλλά να πληρώσουν 50.000€!Κι όλα αυτά για να μη τους χάσουμε από πελάτες και να'χουμε να λέμε για την πανίσχυρη Ελληνική ναυτιλία,λες κι επωφελείται η πραγματική οικονομία απ'αυτήν!:whatever:
Οι τραπεζίτες (κυρίως) και οι καναλάρχες (δευτερευόντως) είναι οι "τυχεροί" της υπόθεσης...βέβαια δεν ξέρω το κατά πόσο τυχερός είσαι όταν σε γνωρίζουν και σε φτύνουν κάτι εκατομμύρια λαού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ο Παπαδήμος από την περιοχή μου, από ένα χωριό εδώ πάνω. Δεν αντιλέγω, ας είναι πλούσιος ας είναι ό,τι θέλει. Εγώ ξέρω όμως ότι ο πατέρας μου με το σουρρεαλιστικά χαμηλότερο ετήσιο εισόδημα από αυτόν πλήρωσε φόρο πάνω από 511 ευρώ. Period.

Μήπως θα πρεπε να μαστε και ευγνώμονες που δεν πήρε και επιστροφή φόρου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Όπως και να έχει είναι κάπως ο πρωθυπουργός μιας χώρας να μην πληρώνει φόρους γιατί το ένα, γιατί το άλλο......................,νόμιμα, ξενόμιμα και .....
Αποδεικνύει δε ότι είναι πρωθυπουργός ελέω της ΕΕ /ΤΡΟΪΚΑ/ΔΝΤ (αυτοί μας τον επέβαλαν) άρα για μένα δεν κάνει για πρωθυπουργός της Ελλάδας!
Σιγά μην τον υπερασπιστώ κιόλας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosgr123

Νεοφερμένος

Ο nikosgr123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ναι ρε η οικονομία καθόλου από την ναυτιλία δεν ωφελείται. Μη σου πω κι όλας πως πρέπει να αρχίσουμε αλλού στρεφόμενοι... Πας καλά; Είναι ένα εκ των λίγων πλεονεκτημάτων μας. Θέλεις κι αυτό να χάσουμε; Ειδήμων δεν είμαι. Επειδή όμως όχι πάντοτε αλλά κάποτε (και είναι λιγότερο συχνό) υπολαμβάνω το κράτος σαν εχθρό της κοινωνίας, αν και δυστυχώς έτσι κάνουν πολλοί, πιστεύω ότι ουδέποτε αυθαιρεσία σε τέτοιο σημείο φτάνει, καθώς θα υπάρχει κάποιος λόγος κατά την νομική θεωρία για να δέχεται την μη φορολόγηση κάποιων. Είτε τέλος πάντων τα δημοσιευόμενα στοιχεία είναι αληθή είτε μη , λυπούμαι που ίσως ο αξιολογότερος από όλους αυτούς που τις τελευταίες δεκαετίες έχουν αναλάβει πολιτικό αξίωμα, διαβάλλεται έτσι κακοπροαίρετα, ενώ άλλοι τόσοι άξιοι κακής κριτικής υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top