Να διδάσκεται η καθαρεύουσα στο σχολείο;

Να διδάσκεται η καθαρεύουσα στο σχολείο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 72)
  • Ναι

    Ψήφοι: 9 12.5%
  • Όχι

    Ψήφοι: 63 87.5%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
τα αρχαια ελληνικα δεν ειναι απλα μια γλωσσα. μαθαινεις φιλοσοφια μεσα απο την α.ε και κυριως την νοοτροπια εκεινων των ανθρωπων που καποτε εζησαν εδω. ειναι αδικο να τη θετουμε στο περιθωριο επειδη δεν μπορουμε να τη μαθουμε. και δεν ειναι μονο το συντακτικο που θελει κριτικη σκεψη, αλλα και οι ερμηνευτικες. αν πλησιασεις τα αρχαια εχοντας στο μυαλο την παπαγαλια (οπως λενε οι περισσοτεροι), η νιλα του δραμαλη δεν ηταν τιποτα.
εχεις δικιο. καθημερινα που παω στο μαρκετ, η κυρια σταματια με ρωταει για συναρτησεις!
Όποια γλώσσα και να μάθεις μαθαίνεις την φιλοσοφία, τον τρόπο ζωής κοκ αυτών που την μιλάνε μέσα από τα κείμενα. Η γλώσσες δεν είναι στατικές δυναμικές (εκτός από τις αρχαίες γλώσσες). Ξέρω αρχαία κυρίως επειδή πηγαινα εκκλησία από μικρός και έχω μάθει να την κατανοώ καλύτερα από πολλους θεωρητικούς παρόλα αυτά αυτό δε διαφορποιεί την άποψη μου.

Θεωρώ μεγάλος λάθος που δεν διδάσκεται η καθαρεύουσα στο δημοτικό στο γυμνάσιο που αρχίζουν να τα μαθαίνουν τα παιδιά απλά τα παπαγαλίζουν. Όπως γίνεται και όταν μαθαίνεις μια ξένη γλώσσα σε μεγάλη ηλικία πολυ παπαγαλία μέχρι να φτάσεις στο σημείο να την χρησιμοποιείες κριτικά.

Σημείωση: Τα μηνύμα προήλθε απ' το θέμα "Όποιος είναι καλός στα μαθηματικά, είναι καλός και στα αρχαία;".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LYDIAG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LYDIAG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
ειχα την ιδια αποψη με σενα, μεχρι που αγαπησα τα αρχαια επειδη ειναι αυτα που ειναι.! (ενσταση: στα αγγλικα φιλοσοφησες? τρελανε με τωρα.) η καθαρευουσα θα πρεπει να διδασκεται, συμφωνω, γιατι πολλοι νεοι χαλανε τη γλωσσα με το ετσι θελω.! αλλα οσον αφορα το τελευταιο που ειπες, ειναι ο τροπος εκμαθησης. ειτε το θελεις ειτε οχι! ετσι καταφερνει ο ανθρωπος να μαθει κατι περα απο τη μητρικη του γλωσσα. (νομιζω οτι συγκλινουν οι αποψεις μας. γιατι επιμενεις να φερεις τον αντιλογο;:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Θεωρώ μεγάλος λάθος που δεν διδάσκεται η καθαρεύουσα στο δημοτικό στο γυμνάσιο που αρχίζουν να τα μαθαίνουν τα παιδιά απλά τα παπαγαλίζουν. .

η καθαρευουσα θα πρεπει να διδασκεται, συμφωνω, γιατι πολλοι νεοι χαλανε τη γλωσσα με το ετσι θελω.!

Το λιγότερο που έχω να πω είναι ότι θεωρώ τραγικά αυτά που γράψατε και οι δύο.
Γράφοντας ότι πρέπει να διδάσκεται η καθαρεύουσα, σημαίνει ότι δεν ξέρεις την ιστορία του τόπου σου.
Έχετε ιδέα για το "ΓΛΩΣΣΙΚΌ ΖΉΤΗΜΑ" ; Όχι -προφανώς-.
(Αυτό που μπορώ να κάνω από εδώ είναι να σας παραθέσω μια πηγή: https://el.wikipedia.org/wiki/Γλωσσικό_Ζήτημα )
Θα έπρεπε να έχετε υπόψιν ότι η ιστορία αποδεικνύει πως η κοινωνία εξελίσσεται.
Μια επιστροφή στην καθαρεύουσα είναι πισογύρισμα.
Διαγράφεις όσα έγιναν από τότε ως τώρα, αφού η γλώσσα συνδέεται με την οποιαδήποτε έκφανση της ζωής του ανθρώπου. Επομένως, γυρίζεις και τον άνθρωπο κάποιες εκατοντάδες-δεκάδες χρόνια πίσω.
Και ας μη σας διαφύγει πως τα αίτια του "Γλωσσικού Ζητήματος" ήταν πολιτικά. Η σύγκρουση αυτή αφορούσε και την εξέλιξη του ανθρώπου!

Όσο για το αν θα πρέπει να διδάσκεται στο δημοτικό-γυμνάσιο η καθαρεύουσα, θα προβώ σε μια διόρθωση πολύ σημαντική: "Το πολυτονικό σύστημα" και ΌΧΙ η "καθαρεύουσα". Υπάρχει τεράστια διαφορά.
Αν διαβάσετε νεώτερη λογοτεχνία από φιλολόγους θα εντοπίσετε αυτή τη διαφορά.
Εξάλλου, το πολυτονικό καταργήθηκε με έναν ΝΌΜΟ -πράγμα που συνέβη για πρώτη φορά- και όχι με τη συγκατάθεση των λογοτεχνών, οι οποίοι πρώτοι αποφασίζουν για τη γλώσσα.
Ναι, η γλώσσα υφίσταται αλλοίωση, αλλά δεν υφίσταται αλλοίωση επειδή καταργήθηκε η καθαρεύουσα. Αν είναι δυνατόν!!!
Εξάλλου να σας ενημερώσω ότι η καθαρεύουσα είχε το σκοπό της εκκαθάρισης της γλώσσας μας από τις ξένες λέξεις, που εισέβαλαν κατά την τουρκοκρατία (εξ' ού και το όνομα "καθαρεύουσα").

@tsakos,
Δε φαίνεται να ξέρεις καλύτερα αρχαία από τους θεωρητικούς, και απαντάω επειδή το έθεσες συγκεκριμένα το ζήτημα.

@LYDIAG,
Aς είμαστε όσο το δυνατόν αντικειμενικότεροι. Μπορεί να σου αρέσουν τα αρχαία, όπως σε πολλούς από εμάς, παρ' όλα αυτά δεν πρέπει ούτε να πωρωνόμαστε, ούτε να τα προβάλλουμε ως μοναδική αξία.
Τα αίτια της αδιαφορίας μας προς τη γλώσσα είναι άλλα, και όχι η απουσία καθαρεύουσας(!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

LYDIAG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LYDIAG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
φιλε nafasskataa,
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ειμαι θεωρητικη και ΠΡΟΦΑΝΩΣ γνωριζω τι θα πει ΓΛΩΣΣΙΚΟ ΖΗΤΗΜΑ! οταν λεω οτι θελω να επιστρεψει η καθαρευουσα στην καθημερινη ζωη μαλλον δεν εννοω το πολυτονικο συστημα το οποιο ανεφερες (και δεν ξερω γιατι!) αλλα εννοω την καθαρευουσα. οπως και να χει, "ουτε πωρωνομαι με τα αρχαια ουτε τα προβαλλω ως μοναδικη αξια" απλα τα προβαλλω ως ΑΞΙΑ. οταν βλεπω οτι καποιοι τα υποτιμουν και εχουν την αποψη οτι με την παπαγαλια μπορουν να τα μαθουν, εκφραζω την αντιρρηση μου - αν δεν σε πειραζει. την επομενη φορα λοιπον που θα αποφασισεις να γραψεις εκθεση ιδεων για να αντιταχθεις στα λεγομενα καποιου, κανε τον κοπο να καταλαβεις πρωτα τι θελει να πει! ( καλη η "πηγη", κρατα την ομως για καμια εργασια στη φιλολογο!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
φιλε nafasskataa,
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ειμαι θεωρητικη και ΠΡΟΦΑΝΩΣ γνωριζω τι θα πει ΓΛΩΣΣΙΚΟ ΖΗΤΗΜΑ! οταν λεω οτι θελω να επιστρεψει η καθαρευουσα στην καθημερινη ζωη μαλλον δεν εννοω το πολυτονικο συστημα το οποιο ανεφερες (και δεν ξερω γιατι!) αλλα εννοω την καθαρευουσα. οπως και να χει, "ουτε πωρωνομαι με τα αρχαια ουτε τα προβαλλω ως μοναδικη αξια" απλα τα προβαλλω ως ΑΞΙΑ. οταν βλεπω οτι καποιοι τα υποτιμουν και εχουν την αποψη οτι με την παπαγαλια μπορουν να τα μαθουν, εκφραζω την αντιρρηση μου - αν δεν σε πειραζει. την επομενη φορα λοιπον που θα αποφασισεις να γραψεις εκθεση ιδεων για να αντιταχθεις στα λεγομενα καποιου, κανε τον κοπο να καταλαβεις πρωτα τι θελει να πει! ( καλη η "πηγη", κρατα την ομως για καμια εργασια στη φιλολογο!)

1) Τρως μια ωραιότατη αρνητική ψήφο από εμένα μόνο και μόνο για το απαράδεκτο ύφος σου. Α-Π-Α-Ρ-Ά-Δ-Ε-Κ-Τ-Ο.
2) Θύμισέ μου, σε ποιο βιβλίο της κατεύθυνσης διδάχτηκες το γλωσσικό ζήτημα; Εγώ παρ' όλο που είμαι τυπικός στα μαθήματά μου, δεν το συνάντησα κάπου. Οπότε, άκυρο το "προφανώς". ;)
3) Είσαι πολύ μικρή και άπειρη ακόμη, για να γνωρίζεις αν τα αρχαία έχουν "ΑΞΊΑ".
4) Δεν έγραψα "έκθεση ιδεών" με τον τρόπο που την αντιλήφθηκες εσύ. Απλώς, σε ενημέρωσα για κάτι που -εξακολουθώ να πιστεύω πως- δεν είχες/έχεις ιδέα. Και στηρίζω την άποψή μου (ότι δεν έχεις ιδέα) στο γεγονός ότι, δυστυχώς, δεν κατάλαβες γιατί ανέφερα το πολυτονικό σύστημα.
Δε θα προχωρήσω σε περαιτέρω αναλύσεις. Δεν αξίζει. Όταν ΜΆΘΕΙΣ, τα ξαναλέμε. Άνοιξε κανένα βιβλίο πρώτα, και μετά γύρνα να υποστηρίξεις την καθαρεύουσα ή την όποια άλλη ιδέα (σου).
Διότι, με όσα γράφεις, να έχεις υπόψιν ότι θίγεις: α) ανθρώπους, β) ιστορία, γ) πολιτισμό, δ) τον ίδιο σου τον εαυτό, αφού προβάλλεις -με αυτοθαυμασμό- την άγνοιά σου.

So sorry... :/:

Edit: Μόλις εντόπισα ότι έγραψες για επιστροφή της καθαρεύουσας στην καθημερινή μας ζωή.
Δεν πίστευα ότι θα μπορούσες να εκτεθείς ακόμη περισσότερο, θεωρώντας - λανθασμένα - ότι αναφέρεσαι στο γραπτό λόγο.
Με αποσβόλωσες.

Too bad :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
φιλε nafasskataa,
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ειμαι θεωρητικη και ΠΡΟΦΑΝΩΣ γνωριζω τι θα πει ΓΛΩΣΣΙΚΟ ΖΗΤΗΜΑ! οταν λεω οτι θελω να επιστρεψει η καθαρευουσα στην καθημερινη ζωη μαλλον δεν εννοω το πολυτονικο συστημα το οποιο ανεφερες (και δεν ξερω γιατι!) αλλα εννοω την καθαρευουσα. οπως και να χει, "ουτε πωρωνομαι με τα αρχαια ουτε τα προβαλλω ως μοναδικη αξια" απλα τα προβαλλω ως ΑΞΙΑ. οταν βλεπω οτι καποιοι τα υποτιμουν και εχουν την αποψη οτι με την παπαγαλια μπορουν να τα μαθουν, εκφραζω την αντιρρηση μου - αν δεν σε πειραζει. την επομενη φορα λοιπον που θα αποφασισεις να γραψεις εκθεση ιδεων για να αντιταχθεις στα λεγομενα καποιου, κανε τον κοπο να καταλαβεις πρωτα τι θελει να πει! ( καλη η "πηγη", κρατα την ομως για καμια εργασια στη φιλολογο!)

Μπορείς να εκθέσεις σε ένα δοκιμιάκι (και για εξάσκηση) γιατί η καθαρεύουσα πρέπει να διδάσκεται; Επίσης τι εννοείς καθαρεύουσα; Ίντα έχεις κατά νου ; Εννοείς κιόλας αντί της δημοτικής;

Να σου υπενθυμίσω οτι είναι μια κατασκευασμένη γλώσσα. Να ορίστε παίρνω μια λέξη στη δημοτική ... ψάρι και την κάνω στην καθαρεύουσα ... μμ... οψάριον! Ακούγεται πιο σοφιστικέ ; Όταν το λες οψάριον το κοινωνικό status σου βιώνει πολλαπλούς οργασμούς;

Άλλη μια απορία, όταν θα απευθύνεσαι σε κάποιους και λες αντι για εμείς και εσείς, ημιν και υμιν, πώς θα ξέρουν ποιο απο τα δύο λες;

Έχε υπόψην ότι σημασία δεν έχει ο τόνος που λες κάτι ή η πργοφορά αλλά τι λες. Αν λες μπαρούφες, τότε μπαρούφες παραμένουν είτε μιλάς λαικίστικα είτε καθαρευουσιάνικα.
Αυτό για μένα είναι ανόητη,πανηλίθια υποκρισία.

tsako και Lydiag ελπίζω να μην συγχέετε την αρχαία με την καθαρεύουσα γιατι αυτό είναι φριχτή ιεροσυλία.

Καληνύχτα σας, επιστρέφω εις το εύμορφον και μαλακόν μαξιλάριόν μου. :yawn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Μπορείς να εκθέσεις σε ένα δοκιμιάκι (και για εξάσκηση) γιατί η καθαρεύουσα πρέπει να διδάσκεται; Επίσης τι εννοείς καθαρεύουσα; Εννοείς κιόλας αντί της δημοτικής;

Να σου υπενθυμίσω οτι είναι μια κατασκευασμένη γλώσσα. Να ορίστε παίρνω μια λέξη στη δημοτική ... ψάρι και την κάνω στην καθαρεύουσα ... μμ... οψάριον! Ακούγεται πιο σοφιστικέ ; Όταν το λες οψάριον το κοινωνικό status σου βιώνει πολλαπλούς οργασμούς;

Άλλη μια απορία, όταν θα απευθύνεσαι σε κάποιους και λες αντι για εμείς και εσείς, ημιν και υμιν, πώς θα ξέρουν ποιο απο τα δύο λες;

Έχε υπόψην ότι σημασία δεν έχει ο τόνος που λες κάτι ή η πργοφορά αλλά τι λες. Αν λες μπαρούφες, τότε μπαρούφες παραμένουν είτε μιλάς λαικίστικα είτε καθαρευουσιάνικα.
Αυτό για μένα είναι ανόητη,πανηλίθια υποκρισία.

Καληνύχτα σας, επιστρέφω εις το ευμορφον και μαλακον μαξιλάριόν μου. :yawn:

Χαίρε ωραιοτάτη tsoufou.
Άπαντες ούν σχήσομεν εις τήν μνήμην ημών όλην ταύτην τήν συζήτησιν, ήτις απέβη εποικοδομητικός τέ καί κερδοφόρος, διά τών αφοπλιστικοτάτων επιχείρων ημών καί διά τής μνείας περί καθαρευούσης ημών γλώσσης.
Υγίαινε.

ΞαναEdit: Όπως είπε και ο Ελ. Βενιζέλος: "Ο επαναστατικός αγώνας τον οποίον ανέλαβε 'απέδειξεν ότι η διπλωματία εις τών ζητημάτων των υποδούλων λαών την λύσιν προβαίνει μόνον όταν ταύτα τίθενται πρό αυτής υπό την οξυτάτην μορφήν της εθνικής εξεγέρσεως' ".

Ολοκλήρωσα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Τι ωραία χρόνια τοτε που μιλούσαμε όλοι καθαρεύουσα. Κάτσε. Δεν τη μιλούσαμε όλοι. Μόνο οι έχοντες και κατέχοντες. Ήταν τα κορακίστικα των πολιτικών, εκκλησιαστικών, ευγενικων κύκλων, για να δηλώσουν την ανωτερότητα τους απέναντι στον απλό κόσμο με τρόπο ηχητικό. Σοβαρά, η παιδευτικη αξία της καθαρεύουσας είναι ανύπαρκτη. Κακή και πομπώδης αντιγραφή των αρχαίων είναι. Είναι σα να μου λες να μάθω να οδηγώ τα αυτοκίνητα των Φλινστοουνς. Δε θα ωφελήσει κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Edit: Η πιο όμορφη "καθαρεύουσα" που διάβασα ποτέ είναι στον Παπαδιαμάντη. Εκείνος όμως δεν τη χρησιμοποιούσε όπως οι άλλοι, οι Κοράηδες και λοιποί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Δε διάβασα κάποια από τις ανωτέρω δημοσιεύσεις, αλλά πιστεύω πως όχι. Προσωπικά, μαθαίνοντας αρχαία, καταλαβαίνω ένα μεγάλο μέρος της καθαρεύουσας. Ποιος ο λόγος να ενταχθεί ένα ακόμα μάθημα στο υπερφορτωμένο πρόγραμμα των Ελληνόπουλων; Συμφωνώ στο ότι εάν τα παιδιά γνωρίζουν την καθαρεύουσα, θα προσεγγίσουν τα έργα του Παπαδιαμάντη και των συγχρόνων του, αλλά ως εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastabou

Νεοφερμένος

Ο kostastabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ιστορικό γεγονός ...οι |Γάλλοι είχαν καταργήσει τούς λίγους τόνους που έχουν γιά ένα δίαστημα δεκαετία το 70 νομίζω και γρήγορα κατάλαβα πώς οι μαθητές απομακρύνονται από την πραγματική γλώσσα τους!Ο Κορνήλιος Καστοριάδη δηλώσει : ” Αν δεν θέλετε κύριοι του υπουργείου να κάνετε φωνητική ορθογραφία τότε πρέπει να αφήσετε τους τόνους και τα πνεύματα γιατί αυτοί που τους βάλανε ήξεραν τι έκαναν. Δεν υπήρχαν στα αρχαία Ελληνικά γιατί απλούστατα υπήρχαν μέσα στις ίδιες τις λέξεις. Αυτά τα κτήνη, τα τετράποδα που έκαναν αυτές τις μεταρρυθμίσεις δεν ξέρουν τι είναι γλώσσα. Η κατάργηση των τόνων και των πνευμάτων είναι η κατάργηση της ορθογραφίας που τελικά είναι η καταστροφή της συνέχειας. Ήδη τα παιδιά δεν μπορούν να καταλάβουν Καβάφη, Σεφέρη, Ελύτη γιατί αυτοί είναι γεμάτοι από τον πλούτο των αρχαίων Ελληνικών. Δηλαδή πάμε να καταστρέψουμε ότι χτίσαμε.Πάντως εδώ παλεύουμε να μην γράφει η γενία μας greeklish το να επαναφέρουν το πολυτονικό καθαρεύουσες κλπ.... έχει πολυ δρόμο το μόνο σίγουρο είναι πως η γλώσσα μας περνάει κρίση .Χωρις υπερβολές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εγω λεω να διδασκομαστε και σηματα καπνου,και μουγκρητα...γιατι οχι?Εξαλλου η γλωσσα δεν ειναι σταθερη ουτε ''φυσει'' αλλα εχει ακολουθησει μια εξελικτικη πορεια...Και αυτα τα μεσα επικοινωνιας υπηρξαν στο παρελθον μας,μην χασουν τις ριζες τους,αμα ειναι να γινουμε αρχαιολαγνοι,ας δουμε σφαιρικα το θεμα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Ποιά καθαρεύουσα μωρέ. Αντί να πάμε μπροστά,γυρνάμε πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
« … Εις την ελληνικήν γλώσσαν, άλλως νοούμεν, άλλως ομιλούμεν, και άλλως γράφομεν…»

Ο Παπαδιαμάντης για τη γλώσσα του


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
House ήρεμα με τον Πρωταγόρα μην το κάψεις :P
kostastabou έρευνες που έγιναν, νομίζω και ο ίδιος ο Μπαμπινώτης το δήλωσε ότι η γλώσσα μας δεν κινδυνεύει από τα greeklish.Όσο για τα γαλλικά, εμείς χρειαζόμαστε έναν τόνο για να προφέρουμε, οι γάλλοι το ίδιο, αυτό που λες είναι σαν να καταργήσουν από την ελληνική τις οξείες που βάζουμε όλοι. Δηλαδή οι αρχαίοι που τα έγραφαν όλα κεφαλαία γιατί δεν είχαν πρόβλημα; Λες και δεν ξέρουμε ότι τα πνεύματα και τους τόνους τους πρόσθεσαν οι Αλεξανδρινοί φιλόλογοι ; Αν μπορώ να καταλάβω Καβάφη ή Παπαδιαμάντη είναι θέμα του μυαλού μου και όχι αν ξέρω την καθαρεύουσα.
Και have in mind ότι ο Σεφέρης ήταν υπέρ της δημοτικής. Επίσης αν έχεις διαβάσει αρκετά θα έχεις καταλάβει ότι τις περισσότερες φορές όσοι έγραψαν σε δημοτική, τα έργα τους είχαν μεγαλύτερη ουσία γιατί πολύ απλά δεν τους ενδιέφερε το μέτρο και ακρίβεια και οι παραδοσιαδές δομές, συμπεριλαμβανομένης της καθαρεύουσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η «καθαρεύουσα» δεν είναι «γλώσσα», καθώς δεν αποτελεί φυσική εξέλιξη γλώσσας, αλλά τεχνητό κατασκεύασμα των «λογίων» με σκοπό να «καθαρίσουν» την πραγματική ελληνική γλώσσα. Έτσι δημιούργησαν μια γραμματική που ήταν κακή μίμηση της αρχαίας, «μετέφρασαν» τις λέξεις που προέρχονταν από άλλες γλώσσες (π.χ. πατάτα = γεώμηλον, πιάνο = κλειδοκύμβαλον), άλλαξαν ακόμα και τα ξένα ονόματα (Newton = Νεύτων, Decart= Καρτέσιος). Έτσι, έγινε ένα γλωσσικό έκτρωμα που διδασκόταν στα σχολεία. Έχω σχολικά βιβλία των γονιών μου στην «καθαρεύουσα» (ακόμα και μαθηματικών ή φυσικής) που δεν διαβάζονται. Η «καθαρεύουσα» είναι καλή μόνον για ανέκδοτα (της πουτάνας το κάγκελο = της επί χρήμασι εκδιδομένης κοινής γυναικός το σιδηρούν κιγκλίδωμα).Ευτυχώς, κάποια στιγμή η «καθαρεύουσα» καταργήθηκε και μαζί της οι ηλίθιοι τόνοι και πνεύματα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Η «καθαρεύουσα» δεν είναι «γλώσσα», καθώς δεν αποτελεί φυσική εξέλιξη γλώσσας, αλλά τεχνητό κατασκεύασμα των «λογίων» με σκοπό να «καθαρίσουν» την πραγματική ελληνική γλώσσα. Έτσι δημιούργησαν μια γραμματική που ήταν κακή μίμηση της αρχαίας, «μετέφρασαν» τις λέξεις που προέρχονταν από άλλες γλώσσες (π.χ. πατάτα = γεώμηλον, πιάνο = κλειδοκύμβαλον), άλλαξαν ακόμα και τα ξένα ονόματα (Newton = Νεύτων, Decart= Καρτέσιος). Έτσι, έγινε ένα γλωσσικό έκτρωμα που διδασκόταν στα σχολεία. Έχω σχολικά βιβλία των γονιών μου στην «καθαρεύουσα» (ακόμα και μαθηματικών ή φυσικής) που δεν διαβάζονται. Η «καθαρεύουσα» είναι καλή μόνον για ανέκδοτα (της πουτάνας το κάγκελο = της επί χρήμασι εκδιδομένης κοινής γυναικός το σιδηρούν κιγκλίδωμα).Ευτυχώς, κάποια στιγμή η «καθαρεύουσα» καταργήθηκε και μαζί της οι ηλίθιοι τόνοι και πνεύματα.

Πραγματικά, μου έδωσε ο πατέρας μου ένα βιβλίο μαθηματικών για να κάνω εξάσκηση ενός Μαρίνου Ζήβα και δεν διαβάζεται! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Ας το δούμε επιστημονικά το θέμα, γλωσσολογικά.
Η Γλώσσα είναι ένας ζωντανός οργανισμός ο οποίος εξελίσσεται συνεχώς. Ωστόσο, σε αντίθεση με τους φυσικούς οργανισμούς, δεν έχει κανένα νόημα να συσχετίζουμε την αλλαγή αυτή με έννοιες όπως "φθορά" και "πρόοδος", καθώς δεν υπάρχουν γλωσσικά κριτήρια σύμφωνα με τα οποία μία γλωσσική μορφή είναι ανώτερη ή κατώτερη, καλύτερη, χειρότερη ή καθαρότερη από μιαν άλλη.
Πιο απλά, εφόσον δεν υπάρχουν κριτήρια φθοράς ή βελτίωσης των γλωσσών και η γλωσσική αλλαγή είναι ένα φαινόμενο το οποίο είναι εξ ορισμού αδύνατο να αποφευχθει, δεν υπάρχει κανένας λόγος να επιχειρηθεί η όποια προσπάθεια "καθαροποίησης" της γλώσσας. Κατα συνέπεια δεν υπάρχει και κανένας λόγος να διδάσκεται στα σχολεία.
Δεν το κρύβω ότι μου αρέσει να διαβάζω κείμενα στην καθαρεύουσα, και πολλές φορές χρησιμοποιώ κι εγώ ανάλογες φράσεις ή λέξεις... αλλά μέχρι εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Λοιπόν, όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε παραπάνω, η καθαρεύουσα είναι ουσιαστικά ένα "υβρίδιο", μία γλώσσα που φτιάχτηκε για να "καθαρίσει" τη γλώσσα μας από τις τουρκικές, κατά κύριο λόγο λέξεις, που χρησιμοποιούνταν καθημερινά. Μόνο που το πέτυχε ως ένα σημείο, αφού στην πραγματικότητα έγινε η γλώσσα των λογίων και των γραφειοκρατών. Ως απόδειξη, σκεφτείτε πόσες τουρκικές λέξεις χρησιμοποιούμε στην καθημερινότητά μας. Οι οποίες θα ήταν βέβαια πολλές περισσότερες αν δεν είχε υπάρξει η καθαρεύουσα (που έφτασε όμως σε υπερβολές, στην προσπάθεια της να μην αφήσει ξένη για ξένη λέξη!)

Δεν νομίζω ότι έχει κάποια χρησιμότητα να διδάσκεται η καθαρεύουσα. Διδασκόμαστε τα αρχαία, γιατί από εκεί ξεκίνησε η γλώσσα μας και για χίλιους δυο άλλους λόγους και διδασκόμαστε και νέα ελληνικά. Για μένα, δεν έχει καμιά αξία η διδασκαλία της καθαρεύουσας, από τη στιγμή που ακούω ανθρώπους να λένε "το διαφανές, του διαφανές" και "η οδός, της οδός". Και δυστυχώς είναι πολλοί.

Η χρήση της καθαρεύουσας είναι υπέροχη στη λογοτεχνία και την ποίηση, και πολύ ενδιαφέρουσα στα ιστορικά κείμενα, αλλά ως εκεί. Είναι ένα στάδιο που πέρασε η γλώσσα μας για τους λόγους που προείπαμε, αλλά δεν είναι ένα στάδιο που χρειάζεται να διδαχθούμε επιπλέον. Ενας άνθρωπος με καλή γνώση ελληνικών, μπορεί μια χαρά να διαβάσει κείμενα σε καθαρεύουσα.

Και τέλος πάντων, αν δεν είναι ο Κωνσταντίνος Κατακουζηνός, δεν κατανοώ γιατί να είσαι υπέρ της διδαχής της καθαρεύουσας;;

***ααα, και η ελληνική γλώσσα ποτέ δεν πεθαίνει! Οι γλώσσες είναι ζωντανοί οργανισμοί. Εξελίσσονται συνεχώς, αλλάζουν, αλλά δεν αφανίζονται. Και έχουμε την τύχη να μιλάμε μια γλώσσα που έχει τόσο μεγάλη ομοιότητα και σχέση με την αρχική της μορφή, παρά τον μεγάλο κίνδυνο αφανισμού που διέτρεξε στο παρελθόν (τουρκοκρατία). Αφού κατάφερε να μείνει ζωντανή τότε, δεν κινδυνεύει από τα greeklish!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Καθαρεύουσα=για τον πούτσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top