Σχολές 1ου πεδίου με προοπτικές στο εξωτερικό

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Αnnouskagia έχε υπόψιν σου, ότι στο «δαφνοστολισμένο» εξωτερικό τα δημόσια δημοτικά σχολεία και τα σχολεία της δημόσιας μέσης εκπαίδευσης ανήκουν διοικητικά στον δήμο. Αυτό σημαίνει πρακτικά, ότι ο κάθε δήμος λειτουργεί ως μια επιχείρηση - νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου με ισολογισμό, έλεγχο δημοσιονομικών-προσλήψεων...κλπ. Αν η δημοτική επιχείρηση παρουσιάζει κάμψη στα έσοδά της, δεν δανείζεται σε πρώτη φάση από το κράτος (όπως γίνεται στην Ελλάδα και γι' αυτό χρεωκοπήσαμε) αλλά προσπαθεί να καλύψει τα ελλείμματά του με διαδικασίες μείωσης λειτουργικού κόστους, αύξηση κερδοφόρων δημοτικών επενδύσεων,...κλπ. Μια πρώτη διαδικασία μείωσης του λειτουργικού κόστους είναι οι απολύσεις δημοτικών υπαλλήλων, δηλαδή, δασκάλων ή καθηγητών με σύμβαση ορισμένου / αορίστου χρόνου.

Μην ξεχνάμε ότι στο εξωτερικό, δεν υπάρχει μονιμότητα στον δημόσιο τομέα. Υπάρχουν συμβασιούχοι ορισμένου και αορίστου χρόνου. Οι εκπαιδευτικοί και οι δάσκαλοι μαζί με τα σώματα ασφαλείας ανήκουν στους συμβασιούχους αορίστου χρόνου εκτός ειδικών περιπτώσεων. Η σύμβαση αορίστου χρόνου η οποία ανά πάσα ώρα και στιγμή λύνεται χωρίς συναισθηματισμούς. Οι Ευρωπαίοι του δημοσίου στις απολύσεις..δεν είναι Έλληνες.

Για τις προσλήψεις στα ιδιωτικά σχολεία / κολλέγια στο εξωτερικό ισχύει ότι ισχύει και στην χώρα μας..με τα ιδιωτικά σχολεία. Απλά στο εξωτερικό υπάρχουν ιδιωτικοί οργανισμοί με έδρα σε άλλες χώρες που έχουν δίκτυο ιδιωτικών σχολείων σε άλλες χώρες..Για παράδειγμα μπορεί κάποια ιδιωτικά σχολεία της Γαλλίας να έχουν έδρα στην Ελβετία. Στα δημόσια σχολεία του Βελγίου ή της Γερμανίας είναι σύνηθες φαινόμενο ..να υπάρχουν μεγάλα διδακτικά κενά λόγω ανυπαρξίας διδασκόντων από απολύσεις..κλπ. Γενικά οι προσλήψεις στον χώρο της εκπαίδευσης είναι αρκετά δύσκολες. Περνάνε τους υποψηφίους από συνεντεύξεις, η ζήτηση είναι χαμηλή, ζητάνε προυπηρεσία, ενώ ζητάνε και γερό φάκελο προσόντων..Δεν είναι Ελλάδα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Aν και λίγο θεωρητικές οι επιλογές..σε σχέση με την πραγματική αγορά εργασίας είναι πολύ καλό, Κωστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Αnnouskagia έχε υπόψιν σου, ότι στο «δαφνοστολισμένο» εξωτερικό τα δημόσια δημοτικά σχολεία και τα σχολεία της δημόσιας μέσης εκπαίδευσης ανήκουν διοικητικά στον δήμο.
Αυτό σημαίνει πρακτικά, ότι ο κάθε δήμος λειτουργεί ως μια επιχείρηση - νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου με ισολογισμό, έλεγχο δημοσιονομικών-προσλήψεων...κλπ. Αν η δημοτική επιχείρηση παρουσιάζει κάμψη στα έσοδά της, δεν δανείζεται σε πρώτη φάση από το κράτος (όπως γίνεται στην Ελλάδα και γι' αυτό χρεωκοπήσαμε) αλλά προσπαθεί να καλύψει τα ελλείμματά του με διαδικασίες μείωσης λειτουργικού κόστους, αύξηση κερδοφόρων δημοτικών επενδύσεων,...κλπ. Μια πρώτη διαδικασία μείωσης του λειτουργικού κόστους είναι οι απολύσεις δημοτικών υπαλλήλων, δηλαδή, δασκάλων ή καθηγητών με σύμβαση ορισμένου / αορίστου χρόνου.

Μην ξεχνάμε ότι στο εξωτερικό, δεν υπάρχει μονιμότητα στον δημόσιο τομέα. Υπάρχουν συμβασιούχοι ορισμένου και αορίστου χρόνου. Οι εκπαιδευτικοί και οι δάσκαλοι μαζί με τα σώματα ασφαλείας ανήκουν στους συμβασιούχους αορίστου χρόνου εκτός ειδικών περιπτώσεων. Η σύμβαση αορίστου χρόνου η οποία ανά πάσα ώρα και στιγμή λύνεται χωρίς συναισθηματισμούς. Οι Ευρωπαίοι του δημοσίου στις απολύσεις..δεν είναι Έλληνες.

Για τις προσλήψεις στα ιδιωτικά σχολεία / κολλέγια στο εξωτερικό ισχύει ότι ισχύει και στην χώρα μας..με τα ιδιωτικά σχολεία. Απλά στο εξωτερικό υπάρχουν ιδιωτικοί οργανισμοί με έδρα σε άλλες χώρες που έχουν δίκτυο ιδιωτικών σχολείων σε άλλες χώρες..Για παράδειγμα μπορεί κάποια ιδιωτικά σχολεία της Γαλλίας να έχουν έδρα στην Ελβετία. Στα δημόσια σχολεία του Βελγίου ή της Γερμανίας είναι σύνηθες φαινόμενο ..να υπάρχουν μεγάλα διδακτικά κενά λόγω ανυπαρξίας διδασκόντων από απολύσεις..κλπ. Γενικά οι προσλήψεις στον χώρο της εκπαίδευσης είναι αρκετά δύσκολες. Περνάνε τους υποψηφίους από συνεντεύξεις, η ζήτηση είναι χαμηλή, ζητάνε προυπηρεσία, ενώ ζητάνε και γερό φάκελο προσόντων..Δεν είναι Ελλάδα!!

σας ευχαριστω ολους πολυ για τις πληροφοριες σας...ομολογω οτι αυτα δεν τα ηξερα...αρα βρισκομαι παλι μπροστα στο αδιεξοδο...σε 2 μηνες θα καταθεσω μηχανογραφικο κ δεν εχω ιδεα ποιες σχολες θα δηλωσω..ωραια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
εντάξει,πιστεύω ειδικά στην παρούσα φάση διαδραματίζει σημαντικό ρόλο το τι προοπτικές έχει ένα επάγγελμα εντός και εκτός χώρας,εκτός αυτού όμως γιατί δεν κοιτάμε λίγο και πάνω σε τι θέλουμε να σπουδάσουμε και το τι θέλουμε πραγματικά?όποιος έχει αγάπη και όρεξη για το αντικείμενο με το οποίο θέλει να ασχοληθεί δεεν πρόκειται να χαθεί,όσο δύσκολη κι αν είναι σήμερα η είσοδος στην αγορά εργασίας..διότι θα βρει πολλαπλούς τρόπους για να πετύχει το όνειρό του..το θεωρώ πάντως άκρως απερίσκεπτο να δηλώνει κάποιος πχ. στρατιωτικές σχολές ή οποιονδήποτε άλλο κλάδο που προσφέρει ευρείες επαγγελματικές διεξόδους μόνο και μόνο για να έχει έτοιμη δουλείτσα στα 22 του..[δεν αναφέρομαι σε αυτούς φυσικά που πραγματικά θέλουν και αντέχουν το στρατό,η οποιαδήποτε επιστήμη με δυσκολίες που έχει προοπτικές παρόλα αυτά],..ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ..έτσι μόνο δεν πας χαμένος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
εντάξει,πιστεύω ειδικά στην παρούσα φάση διαδραματίζει σημαντικό ρόλο το τι προοπτικές έχει ένα επάγγελμα εντός και εκτός χώρας,εκτός αυτού όμως γιατί δεν κοιτάμε λίγο και πάνω σε τι θέλουμε να σπουδάσουμε και το τι θέλουμε πραγματικά?όποιος έχει αγάπη και όρεξη για το αντικείμενο με το οποίο θέλει να ασχοληθεί δεεν πρόκειται να χαθεί,όσο δύσκολη κι αν είναι σήμερα η είσοδος στην αγορά εργασίας..διότι θα βρει πολλαπλούς τρόπους για να πετύχει το όνειρό του..το θεωρώ πάντως άκρως απερίσκεπτο να δηλώνει κάποιος πχ. στρατιωτικές σχολές ή οποιονδήποτε άλλο κλάδο που προσφέρει ευρείες επαγγελματικές διεξόδους μόνο και μόνο για να έχει έτοιμη δουλείτσα στα 22 του..[δεν αναφέρομαι σε αυτούς φυσικά που πραγματικά θέλουν και αντέχουν το στρατό,η οποιαδήποτε επιστήμη με δυσκολίες που έχει προοπτικές παρόλα αυτά],..ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ..έτσι μόνο δεν πας χαμένος..

συμφωνω απολυτα σ αυτο που λες..αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρη για το τι πραγματικα θελω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Νομίζω επίσης πως και τα τμήματα Πολιτικών Επιστημών και Δημόσιας Διοίκησης έχουν ζήτηση. Ποια είναι η γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
ψυχολογια???:hmm:

Ναι! Μην απορείς γιατί οτιδήποτε σχετίζεται με την υγεία, έχει ζήτηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα σ αυτο που λες..αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρη για το τι πραγματικα θελω

μην αγχώνεσαι,έχεις ακόμα χρόνο να σκεφτείς..εγώ πάντως έτυχε να το έχω από πολύ μικρή όνειρο..αλλιώς κάνω το εξής [έστω για επιβεβαίωση ότι το θέλω ακόμα λόγου χάρη :P ]..χωρίζω κατηγορίες σπουδών στο πρώτο πεδίο [κι εγώ θεωρητική είμαι] και τα βάζω σε φθίνουσα σειρά από το ποια με ενδιαφέρει η όχι..κανονικά ως αντικείμενα πρέπει να τα βλέπουμε,όχι σαν σχολές..δε μπορώ ας πούμε μετά από μια σχολή που έχει να κάνει με ψυχολογίες να κοπανήσω εκεί πολιτικές επιστήμες..δες πρώτα γενικά τι σε ελκύει έστω και λίγο,χαλάρωσε και αποφάσισε..εντάξει,φυσικά να σε νοιάζει έστω και τι διεξόδους επαγγελματικά μπορείς να βρεις,μην κολλάς ποτέ σε μία [όπως για τα παιδαγωγικά δεν είναι το δημόσιο το μόνο που μπορείς να κανεις..με ένα μεταπτυχιακό ειδική αγωγή ας πούμε ανοίγουν πιο πολλές πόρτες..ψάξε και στα σάιτ των σχολών,άκρως απαραίτητο..η συμβουλεύσου και πρόσωπο που ξέρει καλύτερα]..πάντως εύχομαι να καταλήξεις κάπου που το θες πραγματικά και να έχεις καλη σταδιοδρομία! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
μην αγχώνεσαι,έχεις ακόμα χρόνο να σκεφτείς..εγώ πάντως έτυχε να το έχω από πολύ μικρή όνειρο..αλλιώς κάνω το εξής [έστω για επιβεβαίωση ότι το θέλω ακόμα λόγου χάρη :P ]..χωρίζω κατηγορίες σπουδών στο πρώτο πεδίο [κι εγώ θεωρητική είμαι] και τα βάζω σε φθίνουσα σειρά από το ποια με ενδιαφέρει η όχι..κανονικά ως αντικείμενα πρέπει να τα βλέπουμε,όχι σαν σχολές..δε μπορώ ας πούμε μετά από μια σχολή που έχει να κάνει με ψυχολογίες να κοπανήσω εκεί πολιτικές επιστήμες..δες πρώτα γενικά τι σε ελκύει έστω και λίγο,χαλάρωσε και αποφάσισε..εντάξει,φυσικά να σε νοιάζει έστω και τι διεξόδους επαγγελματικά μπορείς να βρεις,μην κολλάς ποτέ σε μία [όπως για τα παιδαγωγικά δεν είναι το δημόσιο το μόνο που μπορείς να κανεις..με ένα μεταπτυχιακό ειδική αγωγή ας πούμε ανοίγουν πιο πολλές πόρτες..ψάξε και στα σάιτ των σχολών,άκρως απαραίτητο..η συμβουλεύσου και πρόσωπο που ξέρει καλύτερα]..πάντως εύχομαι να καταλήξεις κάπου που το θες πραγματικά και να έχεις καλη σταδιοδρομία! :D

σ ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου!να σαι καλα!μολις συμπληρωσω μηχανογραφικο θα σου πω τι εβαλα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Για τη νομικη εισαι σιγουρος???
Γιατι η καθε χωρα εχει το δικο της δικαιο...

Εκει ξερω οτι ζητουν νηπιαγωγους γιατι το εχω ψαξει...
και αν θυμαμαι καλα και marketing,διοικηση επιχειρησεων...Μιλω για αγγλια ,γερμανια ,αυστρια ,κυπρο ,και αν θυμαμαι καλα και ελβετια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
σ ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου!να σαι καλα!μολις συμπληρωσω μηχανογραφικο θα σου πω τι εβαλα :D

τίποτα βρε,χαρά μου :D ωραία,θα περιμένω να μάθω..χεχε :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
τίποτα βρε,χαρά μου :D ωραία,θα περιμένω να μάθω..χεχε :D :D

πραγματικα μιλησες παρα πολυ σωστα ;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
πραγματικα μιλησες παρα πολυ σωστα ;);)

σέυχαριστώ,μακάρι,αφού το λες εσύ! :D προσπάθησα απλά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Νομίζω επίσης πως και τα τμήματα Πολιτικών Επιστημών και Δημόσιας Διοίκησης έχουν ζήτηση. Ποια είναι η γνώμη σας;

θα συμφωνήσω μαζί σου... το ότι στην Ελλάδα δε γνωρίζουν όλοι τις δυνατότητες αυτών των τμημάτων και άρα κατά κάποιο τρόπο σαμποτάρονται ή αντιμετωπίζονται ως κατώτερα άλλων ΑΕΙ, δε σημαίνει ότι στο εξωτερικό ισχύει το ίδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maro!

Νεοφερμένος

Η maro! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
επίσης καλές σχολές του 1ου πεδίου όσον αφορά τις προοπτικές εργασίας στο εξωτερικό ειναι τα τμήματα τις νοσηλευτικής αλλά και όλα τα υπόλοιπα επαγγέλματα υγείας. Ύπάρχει ζήτηση για αυτά στις χώρες της Ευρώπης (κυρίως σε Αγγλία, Σουηδία, Φιλανδία ) αλλά και μεγάλη ζήτηση στον Καναδά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefteris278

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Δηλαδή από παιδαγωγικά, τί μπορώ να κάνω για να φύγω προς εξωτερικό..????:worry::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
να ασχοληθεις με την παιδαγωγικη ερευνα...δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Εδω δυσκολευεται ο αποφοιτος βιολογικου να βρει ερευνα που ειναι ενα απο τα βασικα αντικειμενα του,
θα βρει ο δασκαλος και δη στην παιδαγωγικη ερευνα;

χαχαχαχαχα :P

Υγ Η παιδαγωγικη ερευνα τι ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top