Η γνώμη σας για την εφαρμογή των νόμων

apla

Νεοφερμένος

Ο apla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ελα πες το,ΠΑΣΟΚ δεν εισαι?

Τί σχέση έχει το τί είμαι με την παράνομη άσκηση της βίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Τί σχέση έχει το τί είμαι με την παράνομη άσκηση της βίας;

Δεν συμφωνω με αυτους που οριζουν τους νομους,καθως και με την εννοια του ''παρανομου'' και του ''νομου''.
Αυριο αμα θεωρηθει παρανομο το χεσιμο,σαν καλος πολιτης εσυ θα τηρησεις τον νομο.Για μενα αυτη η ακριτη τακτικη νομιμοφροσυνης ειναι τουλαχιστον ηλιθια.
Το οτι εισαι ΠΑΣΟΚ φαινεται απο τον θεσμικο και νομικο πριαπισμο που προβαλλεις.Μονο ενα ατομο της εξουσιας και του κρατους,θα επαφιονταν πανω στο σαπιο νομικο και πολιτικοθεσμικο μας συστημα,ακριτα,χωρις να αντιδρασει.
Σας λυπαμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apla

Νεοφερμένος

Ο apla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Δεν συμφωνω με αυτους που οριζουν τους νομους,καθως και με την εννοια του ''παρανομου'' και του ''νομου''.

Κακώς.

Αυριο αμα θεωρηθει παρανομο το χεσιμο,σαν καλος πολιτης εσυ θα τηρησεις τον νομο.Για μενα αυτη η ακριτη τακτικη νομιμοφροσυνης ειναι τουλαχιστον ηλιθια.

Μπορείς να κοιμάσαι ήσυχος καθώς τέτοιος νόμος δεν πρόκειται να υπάρξει. Ούτε και άλλοι ίδιας φύσης. Οι νόμοι είναι για να προστατεύουν την κοινωνία. Βρίσκεις τόσο παράλογο ότι πρέπει να προστατεύτεται ο καθένας (και μαζί με αυτούς και οι πολιτικοί και οι επίσημοι) από της ύβρεις και γενικά την κάθε είδους βία;

Το οτι εισαι ΠΑΣΟΚ φαινεται απο τον θεσμικο και νομικο πριαπισμο που προβαλλεις.Μονο ενα ατομο της εξουσιας και του κρατους,θα επαφιονταν πανω στο σαπιο νομικο και πολιτικοθεσμικο μας συστημα,ακριτα,χωρις να αντιδρασει.
Σας λυπαμαι.

Το "σάπιο" νομικο και πολιτικοθεσμικό σύστημα κρατάει τη δική μας και όλες τις άλλες δημοκρατικές κοινωνίες σε μια τάξη.
Και συγχαρητήρια για τα τρομερά συμπεράσματα σου, εκτός από επαναστάτης είσαι και μέντιουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
αφού Philosophy professor δεν επικροτείς την ύπαρξη νόμων, πώς η κοινωνία των ανθρώπων θα ..ξεχωρίσει από την ζούγκλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
αφού Philosophy professor δεν επικροτείς την ύπαρξη νόμων, πώς η κοινωνία των ανθρώπων θα ..ξεχωρίσει από την ζούγκλα;

Ειναι τεραστιο ζητημα καθως και θεμα,αυτο που θετεις,και θα βγουμε εκτος θεματος.
Με λιγα λογια,η λυση ειναι η παιδεια και η συγκροτηση μιας (αυτο)οργανωμενης και σταθερης κοινωνιας.Ο ανθρωπος παρανομει μεσα σε ενα κοινωνικο περιβαλλον,και λογω των κοινωνικων συνθηκων που επικρατουν και τον αναγκαζουν(αμα δεν εχει να φαει,θα ληστεψει για να επιβιωσει) αλλα και λογω της ημιμαθειας του.Φυσικα δεν θα παραλειψω και ψυχολογικα συμπλεγματα,οπως η ηλιθιοτητα του ανθρωπου να θελει συνεχως εξουσια,να θελει να εξουσιαζει και να διαδραματιζει τον ρολο του ''επιδειξια''...
Σε μια τετοια κοινωνια λοιπον,που πανω απο ολα προυποθετει προσωπικη αναληψη ευθυνων,οργανωση,και ανωτατη παιδεια,θα μπορεσουν να λειπουν οι νομοι.
Παρατηρωντας ομως την καθημερινοτητα του ατομου,και την συμπεριφορα του στις σημερινες κοινωνιες,καταλαβαινω οτι η εφαρμογη των νομων ειναι αναγκαια,αλλα μεχρι ενα σημειο...απο εκει και περα το νομικο συστημα λειτουργει υπερ των ολιγων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Το νομικό σύστημα λειτουργεί υπέρ των ολίγων όταν υπολειτουργεί ή λειτουργεί με διαφθορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
αφού Philosophy professor δεν επικροτείς την ύπαρξη νόμων, πώς η κοινωνία των ανθρώπων θα ..ξεχωρίσει από την ζούγκλα;

γιατί επικρατεί αυτη η αντίληψη ? οτι χωρίς νομους γυρναμε σε ζουγκλα?

χωρις νομους θα εχουμε ΑΥΤΟΟΡΓΑΝΩΣΗ...

σε μια αγέλη,πρωτεύον στόχος είναι η επίβιωση..
ο άνθρωπος για να επιβιώσει συνεργάζεται δεν τρώγεται με τον άλλον.

μας έχουν περάσει μια νοοτροπία..που κάθε άλλο παρα λογική δεν είναι...
το πόσο χειραγωγούμαστε απο τα σχολεια,κοινώνια,μμε..ποση προπαγάνδα..ποση ελλιπής πληροφόρηση,ποση παραπληροφόρηση...
αναρωτιέμαι,αν ειχαμε δικτατορία πόσο περισσότερη προπαγάνδα θα μπορούσαν να μας ποτίσουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apla

Νεοφερμένος

Ο apla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
γιατί επικρατεί αυτη η αντίληψη ? οτι χωρίς νομους γυρναμε σε ζουγκλα?

Γιατί η κοινή λογική και η ιστορία αμέτρητων αιώνων αυτό έχει δείξει.

χωρις νομους θα εχουμε ΑΥΤΟΟΡΓΑΝΩΣΗ...

Ε, για να το λες εσύ μεγάλε γκουρού έτσι θα είναι. Άλλωστε τα επιχειρήματα σου (;) είναι ατράνταχτα.

Η μόνη πραγματική αυτοοργάνωση είναι αυτή που συμβαίνει στην κοινωνία με νόμους, δηλαδή στην κοινωνία που ζούμε. Οι άνθρωποι λοιπόν αποφάσισαν ότι πρέπει να οργανωθούν μεταξύ τους και να υπάρξει κάποια στοιχειώδης δικαιοσύνη [που να λέει ας πούμε ότι δεν επιτρέπεται να σκοτώνεις, να βαράς, να βρίζεις ή να μουτζώνεις τον άλλο γιατί μετά αυτός ίσως να θυμώσει, θα κάνει τα ίδια και ίσως ακόμα περισσότερο (άλλωστε στο θυμό δύσκολα βάζεις όρια), θα σκοτωθείται (και μαζί και οι φίλοι και συγγενείς σας) και θα υπάρξει πρόβλημα σε ολόκληρη την κοινωνική συνοχή]. Οπότε αποφάσισαν να φτιάξουν κάποιους κανόνες που θα ρυθμίζουν το τί είναι δίκαιο και τί όχι (που ονομάζονται κανόνες δικαίου=νόμοι).

Η μόνη "αυτοοργάνωση" που λέτε και θα μπορούσε να λειτουργήσει κατ' εμέ θα ήταν ίσως αυτή που θα έχει άτομα χωρίς συναισθήματα (ρομπότ ας πούμε) που όπως θα έχουν μέσα τους κάποια όρια (κάποιους κανόνες δικαίου=εσωτερικούς νόμους που θα ίσχυαν το ίδιο για όλα δηλαδή) ώστε να μην παρεκλίνουν. Οπότε γυρνάμε πάλι πίσω.

σε μια αγέλη,πρωτεύον στόχος είναι η επίβιωση..
ο άνθρωπος για να επιβιώσει συνεργάζεται δεν τρώγεται με τον άλλον.

Αυτό έχει δείξει άλλωστε η ιστορία, πως οι άνθρωποι νοιάζονται μόνο για την κοινή τους επιβίωση και δε σκοτώνονται. Μάλιστα.

μας έχουν περάσει μια νοοτροπία..που κάθε άλλο παρα λογική δεν είναι...
το πόσο χειραγωγούμαστε απο τα σχολεια,κοινώνια,μμε..ποση προπαγάνδα..ποση ελλιπής πληροφόρηση,ποση παραπληροφόρηση...
αναρωτιέμαι,αν ειχαμε δικτατορία πόσο περισσότερη προπαγάνδα θα μπορούσαν να μας ποτίσουν?

Εγώ αναρωτιέμαι μερικούς-μερικούς τί τους ποτίζουν σπίτι τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Γιατί η κοινή λογική και η ιστορία αμέτρητων αιώνων αυτό έχει δείξει.
Ε, για να το λες εσύ μεγάλε γκουρού έτσι θα είναι. Άλλωστε τα επιχειρήματα σου (;) είναι ατράνταχτα.

Η μόνη πραγματική αυτοοργάνωση είναι αυτή που συμβαίνει στην κοινωνία με νόμους, δηλαδή στην κοινωνία που ζούμε. Οι άνθρωποι λοιπόν αποφάσισαν ότι πρέπει να οργανωθούν μεταξύ τους και να υπάρξει κάποια στοιχειώδης δικαιοσύνη [που να λέει ας πούμε ότι δεν επιτρέπεται να σκοτώνεις, να βαράς, να βρίζεις ή να μουτζώνεις τον άλλο γιατί μετά αυτός ίσως να θυμώσει, θα κάνει τα ίδια και ίσως ακόμα περισσότερο (άλλωστε στο θυμό δύσκολα βάζεις όρια), θα σκοτωθείται (και μαζί και οι φίλοι και συγγενείς σας) και θα υπάρξει πρόβλημα σε ολόκληρη την κοινωνική συνοχή]. Οπότε αποφάσισαν να φτιάξουν κάποιους κανόνες που θα ρυθμίζουν το τί είναι δίκαιο και τί όχι (που ονομάζονται κανόνες δικαίου=νόμοι).

Η μόνη "αυτοοργάνωση" που λέτε και θα μπορούσε να λειτουργήσει κατ' εμέ θα ήταν ίσως αυτή που θα έχει άτομα χωρίς συναισθήματα (ρομπότ ας πούμε) που όπως θα έχουν μέσα τους κάποια όρια (κάποιους κανόνες δικαίου=εσωτερικούς νόμους που θα ίσχυαν το ίδιο για όλα δηλαδή) ώστε να μην παρεκλίνουν. Οπότε γυρνάμε πάλι πίσω.



Αυτό έχει δείξει άλλωστε η ιστορία, πως οι άνθρωποι νοιάζονται μόνο για την κοινή τους επιβίωση και δε σκοτώνονται. Μάλιστα.



Εγώ αναρωτιέμαι μερικούς-μερικούς τί τους ποτίζουν σπίτι τους.

ειλικρινά περιμένεις απάντηση?
ξερεις..
εγινε στην ελβετια? δανια? δεν θυμαμαι που...μια ερευνα..
αφήσαν τους μαθητες να κανουν σχολείο τους..οτι τους γουσταρει.. να έχουν κινητα..να βγαίνουν απο την τάξη..να μην πατάν σχολείο χωρις απουσίες...
εεε οι μαθητές τον πρώτο καιρό τα καναν οτι γούσταραν..μετα απο λίγο καιρό
ήταν τόσο ήσυχοι όσο πρώτα.. με τους νομους-κανόνες
με μια βασική διαφορά οτι ΚΑΝΕΙΣ δεν τους το επέβαλλε.
(για την έρευνα ,,ο καθηγητης του σεπ μας την ειπε στην γ' γυμνασιου)

μα δεν ειναι ΑΥΤΟοργανωση αυτο που εχουμε τώρα..συμμετείχες εσυ πουθενα στην οργάνωση του κρατους?στον τροπο λειτουργίας του?

δεν μιλάω για τον σημερινο μαλακα νεοελληνα-ευρωπαιο-αμερικάνο (πβ. εσενα) κλειστόμυαλο ανθρωπο...
μιλαω για εναν άνθρωπο που θα έχει αποκτησει παιδεία..εναν άνθρωπο που θα αναζητά την γνώση στην εφηβική του ηλικία..
και οχι πως να κανει κοπάνα απο το σχολείο

γιατί πίστευεις οτι δεν γίνεσαι δέκτης προπαγάνδας?παραπληροφόρησης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

apla

Νεοφερμένος

Ο apla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
ειλικρινά περιμένεις απάντηση?
ξερεις..
εγινε στην ελβετια? δανια? δεν θυμαμαι που...μια ερευνα..
αφήσαν τους μαθητες να κανουν σχολείο τους..οτι τους γουσταρει.. να έχουν κινητα..να βγαίνουν απο την τάξη..να μην πατάν σχολείο χωρις απουσίες...
εεε οι μαθητές τον πρώτο καιρό τα καναν οτι γούσταραν..μετα απο λίγο καιρό
ήταν τόσο ήσυχοι όσο πρώτα.. με τους νομους-κανόνες
με μια βασική διαφορά οτι ΚΑΝΕΙΣ δεν τους το επέβαλλε.
(για την έρευνα ,,ο καθηγητης του σεπ μας την ειπε στην γ' γυμνασιου)

Πηγή.

μα δεν ειναι ΑΥΤΟοργανωση αυτο που εχουμε τώρα..συμμετείχες εσυ πουθενα στην οργάνωση του κρατους?στον τροπο λειτουργίας του?

Δε με νοιάζει πώς λένε αυτό που έχουμε. Ξέρω απλά πως σε σχέση με αυτό που υποστηρίζεις εσύ είναι και εφικτότερο και καλύτερο.

δεν μιλάω για τον σημερινο μαλακα νεοελληνα-ευρωπαιο-αμερικάνο (πβ. εσενα) κλειστόμυαλο ανθρωπο...
μιλαω για εναν άνθρωπο που θα έχει αποκτησει παιδεία..εναν άνθρωπο που θα αναζητά την γνώση στην εφηβική του ηλικία..
και οχι πως να κανει κοπάνα απο το σχολείο

Όλοι είναι οι μαλάκες κλειστόμυαλοι και εμείς είμαστε οι γαμάτοι ανοιχτόμυαλοι λοιπόν.
Υποχρεωμένος είναι κάποιος να αναζητά τη γνώση στην εφηβική του ηλικία;
Και τί πρόβλημα έχεις με την κοπάνα στο σχολείο; Δε μπορώ να χρησιμοποιήσω από τις 50 απουσίες που έχω τις 20 για να πάω για ένα καφε; Εσύ θα μου πεις τί θα κάνω;
Γενικά για χαλαρώστε λίγο. Το μότο: "Όλοι έχουν άδικο και εγώ έχω δίκιο" έχει γίνει της μόδας τελευταία. Ήρθε ο καθένας που έχει διαβάσει ένα βιβλίο που του φάνηκε επαναστατικό και ενδιαφέρον και μας τσαμπωνάει 10 αρλούμπες ενώ δεν έχει ιδέα για το πως γυρίζει ο κόσμος. Έλεος.

γιατί πίστευεις οτι δεν γίνεσαι δέκτης προπαγάνδας?παραπληροφόρησης?

Κοίτα τον εαυτό σου και άσε με εμένα να γίνομαι ότι θέλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Βρε παιδιά γιατί τέτοια επιθετικότητα;
Εμένα η άποψη μου πάνω στο θέμα (μούτζες, βρισιές κτλ) είναι ότι δικαίωμα να το κάνουν έχουν μόνο όσοι ξέρουν το γιατί το κάνουν.
Τώρα τα 14χρονα(τα περισσότερα) που το έκαναν , το έκαναν για τον τίτλο του "επαναστάτη "..
Δεν είναι έτσι όμως. Ανάθεμα αν ξέρουν την κατάσταση που επικρατεί ΟΧΙ στον κόσμο αλλά μέσα στις οικογένειες τους !
Εμένα στην πόλη μου όλα αυτά ακόμα με τις φράτζες στο πάτωμα , τα DC και τα DVS είναι.
Αυτά δεν ξέρουν τι πολίτευμα έχουμε συνταγματικά , τι γίνεται θα μουτζώσουν κιόλας. Διπλή προσβολή γι' αυτά είναι.
Εντάξει ούτε εγώ είμαι τέρμα γνώστρια του θέματος αλλά ψάχνομαι λίγο , δε λέω μόνο !!
Κυρία/κύριε apla ήθελα να πω πως το θέμα της αυτοοργάνωσης είναι ένα πολύ σημαντικό ζήτημα . Σημαντικότερο και από το μεταναστευτικό.
Στις μεγαλουπόλεις είναι αλήθεια πως δε μπορεί να εφαρμοστεί αλλά αν προσπαθήσουμε να το εφαρμόσουμε στις κωμοπόλεις , μπορεί στο μέλλον να φτάσουμε στο σημείο της αυτάρκειας των μεγαλουπόλεων :)
Ψάξε για τους λεγόμενους Ζαπατίστας . Τους πήρε καιρό αλλά πλέον είναι αυτάρκεις .
Ας λύσει βέβαια η χώρα μας το ενεργειακό ζήτημα πρώτα και μετά ας σκεφτεί και για αυτοοργάνωση.
Δε μπορώ να καταλάβω , η πιο προικισμένη γεωμορφολογικά χώρα πως μπορεί να μην εκμεταλλεύεται αυτά που η φύση της χάρισε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Πηγή.



Δε με νοιάζει πώς λένε αυτό που έχουμε. Ξέρω απλά πως σε σχέση με αυτό που υποστηρίζεις εσύ είναι και εφικτότερο και καλύτερο.



Όλοι είναι οι μαλάκες κλειστόμυαλοι και εμείς είμαστε οι γαμάτοι ανοιχτόμυαλοι λοιπόν.
Υποχρεωμένος είναι κάποιος να αναζητά τη γνώση στην εφηβική του ηλικία;
Και τί πρόβλημα έχεις με την κοπάνα στο σχολείο; Δε μπορώ να χρησιμοποιήσω από τις 50 απουσίες που έχω τις 20 για να πάω για ένα καφε; Εσύ θα μου πεις τί θα κάνω;
Γενικά για χαλαρώστε λίγο. Το μότο: "Όλοι έχουν άδικο και εγώ έχω δίκιο" έχει γίνει της μόδας τελευταία. Ήρθε ο καθένας που έχει διαβάσει ένα βιβλίο που του φάνηκε επαναστατικό και ενδιαφέρον και μας τσαμπωνάει 10 αρλούμπες ενώ δεν έχει ιδέα για το πως γυρίζει ο κόσμος. Έλεος.



Κοίτα τον εαυτό σου και άσε με εμένα να γίνομαι ότι θέλω.
πηγη δεν εχω..
αναφέρω στο τέλος ποιος μας το πε..

πως το ξερεις genius? το δοκίμασες το άλλο που ΛΕΣ οτι υποστηρίζω?
εχω φτασει τις 90 απουσιες και θα κανω και τις υπολοιπες 24 που μου έχουν απομείνει...
βεβαιως και δεν έχω προβλημα με καμία κοπάνα..
αλλα αυτη ειναι η παιδεία μας..δεν θα πρεπε να κανουμε κοπάνες..θα πρεπε να ΠΡΟΤΙΜΟΥΜΕ να μεινουμε και να κάνουμε μαθημα..
προφανώς εισαι εντελώς εκτός.

δεν εχω διαβάσει ουτε ενα βιβλίο στην ζωή μου
το χαρρυ ποτερ ενα ειχα ξεκινησει το αφησα στην μεση.
και τώρα υποτιθεται διαβάζω αλλο ενα που το βαριέμαι γιατι εχει πολλές εικόνες..
αρα και εδώ εκτος εισαι.

στο τέλος απλά θα σου πω απλα πως εισαι ο κλασσικος νεοελληνας που δίχως επιχειρημα να αντικρουσει τον αλλο,του επιτέθεται
χωρίς λογο και αιτία και φυσικά ατοπα εντελώς..
κανεις δεν ειπε οτι εγω δεν γινομαι δεκτης παραπληροφόρησης,προπαγανδας..
εγώ ρώτησα τι πιστευεις εσυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Δεν εννοεί το κράτος να σου κόψει το μισθό και μετά να βάλεις τα κλάμματα. Έλεος.
Ναι,το κράτος κόβει τους μισθούς γιατί κανένας από τους κυρίους (κυρίως) και κυρίες με τις κοιλίτσες και τα ακριβά ρούχα δε λένε να πληρώσουν για όσα πήραν..
υπάρχουν όμως πολλοί που βάζουν τα κλάματα !Μπορεί εσύ κι εγώ να μιλάμε εκ του ασφαλούς αλλά αν είσαι πατέρας ή μητέρα με 1 παιδί σου λέω εγώ , που έχεις ενοίκιο , Δ.Ε.Η (ΜΕ χαράτσι), νερό, τηλέφωνο και βασικές ανάγκες να καλύψεις και μαθαίνεις πως από 1000 ευρώ τώρα θα παίρνεις 900 ΝΑΙ , ΚΛΑΙΣ!
όταν θα βλέπεις το παιδί σου να μην έχει να φάει (άκουσα τρομερές ιστορίες για παιδάκια του δημοτικού που λιποθυμούν από την πείνα) , όταν θα βλέπεις την οικογένεια σου να διαλύεται από διαμάχες που δημιουργήθηκαν λόγω οικονομικών προβλημάτων , όταν θα βλέπεις το παιδί σου , που μεγάλωσε με τόσα όνειρα, σήμερα, να μη μπορεί να πραγματοποιήσει κανένα , τότε ναι θα κλάψεις.
Δεν είναι μόνο θέμα πολιτικής, είναι θέμα ανθρωπιάς !
Ξέρεις η ΤΡΟΙΚΑ τι γύρισε και είπε ;; "Αν οι βουλευτές της Ελλάδας δεν πληρώσουν όσα οι ίδιοι χρωστούν τότε ο λαός θα δεχτεί νέες μειώσεις σε μισθούς και νέες αυξήσεις σε αγαθά"
Θα πληρώνω το σπίτι του Γιωργάκη, το σπίτι του Λευτέρη (Βενιζέλος), το καινούργιο D&G ταγέρ της Διαμαντοπούλου.
Το χειρότερο βέβαια είναι πως τα ΜΜΕ προβάλλουν έναν "άθλο" να γίνεται κατά των καταχραστών .
Μου κυνηγούν τον άνδρα της Ντόρας Μπακογιάννη για 1-2 εκατομμύρια (δεν επικροτώ την πράξη του !!) και τους υπόλοιπους που έχουν πάρει δισεκατομμύρια και τρισεκατομμύρια μου τους αφήνουν ελεύθερους να κλέψουν κι άλλα.
Εγώ αν πάω σήμερα να αγοράσω μία τσάντα με αξία άνω των 1000Ε , θα μου πουν "Σέβη;;;πόθεν έσχες πουλάκι μου;;;" ενώ αυτοί αγοράζουν σπίτια πολλών εκατομμυρίων , κρύβουν τις πισίνες τους με κιόσκια και νάιλον για να μην πληρώνουν φορολογία !!Συνεχίζουν όμως και τους έχουν στα όπα όπα !!!
Πως μετά να μην κλαις. Οι Έλληνες γίναμε λαμόγια , γιατί κάποιοι μας ανάγκασαν !!
Δεν υπάρχουν πολλοί σαν τον Σωκράτη που ήπιε το κώνειο για το δίκαιο !!!
...αλλά όλοι τους μια ισχυρή δόση , την χρειάζονται :ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
To πρόβλημα που έχει η χώρα μας, όπως έχω ξαναπεί, είναι ότι δεν υπάρχει ειλικρίνεια μεταξύ κατεργαρέων. Αρκετοί πολίτες παίζουν ένα θέατρο είτε είναι πολιτικοί, είτε όχλος. Κανένας δεν έχει το θάρρος, να κοιτάξει τον εαυτό του στον καθρέπτη. Φωνάζουν όταν κινούνται εκ του ασφαλούς και μόλις στριμωχτούν στην γωνία, αρχίζουν τα "ναι μεν αλλά". Φωνάζει ο κλέφτης να φύγει ο νοικοκύρης. Κάπως έτσι κατάντησε η Ελλάδα. Κύριοι, έτσι η χώρα δεν θα πάει ποτέ μπροστά ή μάλλον δεν πήγε διότι από τότε που "χτίστηκε" το νέο Ελληνικό κράτος, οι συμπεριφορές και οι νοοτροπίες είναι ίδιες. Μια από τα ίδια. Υποκρισία και ψέμα. Κατ' επίφασιν αλληλεγγύη που καλύπτει τσέπες, ρουσφέτια, μίζες, νεποτισμό και καρέκλες. Γεμίσαμε σωτήρες και φωστήρες που θέλουν να σώσουν τον όχλο με ελπίδες, ψήφους, λόγια και νόμους "ανομίας"..ενώ δεν μπορούν να σώσουν τον εαυτό τους από συμπλεγματικά κενά ή να βάλουν τάξη στην οικογένειά τους. Πλέον φοβάμαι εκείνους που μιλούν για μια χώρα όπου θέλουν να υπάρχει τήρηση των νόμων, ως προς την ειλικρίνειά τους. Μήπως από το "μιλάω" να περάσουμε στο "πράττω";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Στην Ελλαδα οι νομοι παντα εφαρμοζονταν και επνιγαν τους αδυναμους ,οι δυνατοι παντα εβρισκαν τροπο να γλυτωσουν.Γι αυτο φτασαμε εδω που φτασαμε,και για ακομα μια φορα θα την πληρωσει ο κοσμακης.Οι δυνατοι παλι θα φοροδιαφευγουν,θα συνεχισουν τις πουστιες τους και μεις θα ειμαστε ειτε ανεργοι ειτε θα δουλευουμε για ενα κομματι ψωμι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Επειδή ένα πολύ μικρό ποσοστό "δυνατών" δεν τηρεί τους νόμους, πάμε κατά διαόλου; Γιατί ο κοσμάκης πάντα θα μένει στο απυρόβλητο; Για να μην λειτουργεί σωστά μια κοινωνία, σημαίνει ότι τα μέλη της κάτι δεν κάνουν καλά. Δεν γίνεται για το χάλι να φταίνε μόνο οι πολιτικοί. Ο κόσμος ζούσε σε παράλληλο σύμπαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Δεν νομιζω πως ειναι τοσο μικρο αυτο το ποσοστο.μεσα σ αυτους δημοσιογραφοι πολιτικοι επιχειρηματιες τραπεζιτες και κομματοσκυλα.Ο κοσμακης ειναι πολυ υποκειμενικη εννοια γιατι εγω μπορει να εννοω αυτους που κανουν οτι μεροκαματο βρουν για να τα βγαλουν περα κι εσυ να εννοεις τους βολεμενους σε μια θεση στο δημοσιο που οτι και να γινει ενα μισθο θα εχουν.Δε νομιζω να φταινε αυτοι που δουλευουν σε οικοδομες ή οπου βρουν για την κατασταση της χωρας.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Σαφώς και δεν φταίνε στο θέμα των χρημάτων..όμως και ο απλός πολίτης (π.χ. οικοδόμος) πριν κάποια χρόνια άνηκε στην κλαδική του Πασόκ και ζητούσε ρουσφέτα. ;) Μπορεί να μην τα έφαγε, αλλά τουλάχιστον ήταν ηθικός αυτουργός. Οι πολιτικοί, οι δημοσιογράφοι,...κ.α. είναι το κερασάκι της τούρτας. Αυτοί προκάλεσαν ζημιά μεγάλου μεγέθους αλλά αφού..είχαν εξασφαλίσει την ηθική ανοχή και νόμιμη αποδοχή, δια μέσου της ψήφου των πολιτών. Οι παραμονές των εκλογών στην χώρα μας, εδώ και δεκαετίες ήταν και είναι επεισοδιακές. Δεν ανέχομαι το "οι πολίτες δεν γνώριζαν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top