Κρατάτε ημερολόγιο;

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Πάντα όταν ήμουν μικρή έγραφα αυτά που ήθελα να πω σε τετράδια κλπ. Φέτος μετά την μικροκατάθλιψη που έπαθα αγόρασα ένα κανονικό ημερολόγιο και ξεκίνησα να γράφω. Δεν έχω γράψει πολλά, μάλλον γιατί δεν προλαβαίνω, αλλά πιστεύω βοηθάει. Το θεωρώ "ιερό", αν μπορεί να μου επιτραπεί ο όρος. Εκεί νιώθω πως μπορώ να πω τα πάντα. Αυτά που δεν μπορώ να πω σε φίλους και γονείς.

Μπορεί για κάποιους να φαίνεται υπερβολικό αλλά έτσι είναι για μένα. Νομίζω είναι σημαντικό να κρατάμε τις αναμνήσεις μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Εγώ προτιμώ να κρατώ τις αναμνήσεις μου στο μυαλό μου. :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Άρχισα να γράφω από 6η δημοτικού ή 5η.
Από τότε και μέχρι και 1η λυκείου, έγραφα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, συνήθως λίγο πριν κοιμηθώ.
Ήταν κάτι σαν "κολλητή μου" που της έλεγα ΤΑ ΠΑΑΑΑΑΝΤΑ, όλες τις σκέψεις. Χαρούμενες, αρνητικές, καταθληπτικές. ΤΑ ΠΑΝΤΑ ρε παιδί μου.

Πριν λίγους μήνες που καθάριζα και πέταγα παλιά βιβλιά και τετράδια, πέτυχα και τα ημερολόγια και άρχισα να διαβάζω.
Πφφφ φαντάσου τώρα σε τέτοια ηλικία, να διαβάζεις πώς σκεφτόσουν σε ηλικία 12-14 ετών.
ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΑ, χαμογέλαγα μόνη μου και διαπίστωσα πόσο χαζή ήμουν και πόσο έχω αλλάξει.

Γενικά, πιστεύω κι εγώ ότι είναι γλυκούλι να κρατάμε αναμνήσεις με οποιοδήποτε τρόπο, γιατί κάποια στιγμή θα΄χουν αξία.

[πάντως προσοχή να το κρύβετε καλά, γιατί εμένα η μάνα μου 2 φορές το' χε βρει, και τις 2 φορές είχαμε μαλώσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ.
Πρώτη φορά ήταν 1η γυνμασίου και δεύτερη φορά 1η λυκείου. Η δεύτερη φορά, ήταν και ο λόγος που σταμάτησα να γράφω, γιατί φοβόμουν μη το ξαναβρεί και μπλέξω πάλι. Μαλακίες των μανάδων.]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
σε καταλαβαίνω απόλυτα.. και γω έγραφα απο τα 13-19 περίπου.. μιλάμε για πολλά τετράδια :)
μου έκανε και εμένα καλό, αν σε βοηθάει μην σταματάς και ας μην γράφεις συνέχεια..

αν και σήμερα που τα διαβάζω μου φαίνονται πολύ αστεία αυτά που έγραφα! αλλά μην σε νοιάζει, οτι βοηθάει εσένα και δεν βλάπτει τους άλλους είναι καλό! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sokolatina_kat

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
αν και σήμερα που τα διαβάζω μου φαίνονται πολύ αστεία αυτά που έγραφα! αλλά μην σε νοιάζει, οτι βοηθάει εσένα και δεν βλάπτει τους άλλους είναι καλό! ;)

Πριν κανα 2 μήνες διάβαζα κι εγώ τα ημερολόγιά μου (ναι, ναι...3 για την ακρίβεια...αφού ο μικρότερος αδερφός μου τα αποστήθιζε και τα "πετούσε" σε ανύποπτο χρόνο..και εγώ προσπαθούσα να θυμιθώ "που το είχα πει αυτό" ή "με άκουσε να μιλάω στο τηλέφωνο?!" :mad: ) Και ανάκαλυψα ότι υπήρξα πολύ ανώριμο παιδάκι...:P Γέλουσα σαν χαζή μόνη μου!:redface: Και θυμήθηκα πράγματα που ούτε καν μπορούσα να σκεφτώ ότι είχαν συμβεί! Αλλά για το καλό μου....τα έσκισα σε πολύ πολύ μικρά κομματάκια και τα πέταξα (δεν θα ήθελα να είμαι θύμα πολέμου :/:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Πολλές φορές ένιωθα την ανάγκη να γράψω σε ημερολόγιο.
Όμως, η περιέργεια της αδερφής μου (και των γονιών μου) και η ανασφάλεια που ένιωθα γενικά (και νιώθω =/), με αποθάρρυναν από αυτήν την ιδέα από την παιδική μου ηλικία.
Πλέον έχω ένα μπλογκ που γράφω όποτε έχω κάτι να πω, ή να βγάλω από μέσα μου. (:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Προσπάθησα 3 φορές να αρχίσω να γράφω, μια στην τρίτη δημοτικού, μια στην πρώτη γυμνασίου και μια στην πρώτη λυκείου. Όλες ναυάγησαν γιατί ο αδερφός μου έψαχνε, τα διάβαζε και με απειλούσε ότι θα τα δείξει στους γονείς μου ζητώντας στην αρχή χάρες και μετά λεφτά για να μην τα δείξει. Και της τρεις φορές έγινε της μουρλής:P Οπότε σταμάτησα να γράφω αν και όλα τα τετράδια που έχω για το σχολείο αλλά δεν τα παίρνουν οι καθηγητές έχουν στα πίσω φύλλα τους ενα είδος ημερολογίου. Ο αδερφός μου βέβαια συνεχίζει να ψάχνει μήπως ανακαλύψει τσιγάρα, προφυλακτικά κτλ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaterinakiGLIKA

Νεοφερμένος

Η KaterinakiGLIKA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
εγω γραφω εδω και 3 χρονια και παω στο τεταρτο , καθε μερα. ευτυχως κανεις δν ειναι αδιακριτος στο σπιτι και δν ψαχουλευουν τα πράγματα μου!
Το να γραφεις ημερολογια πιστευω πως ειναι πολυ καλο γιατι τα διαβαζεις αφου εχεις ωριμασει και θυμασαι αυτα που περασες με τον τοτε εαυτο σου!! Εχει φάση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tabarly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
μικρή κράταγα συνέχεια!
έχω πολλά, 6-7 τουλάχιστον!
και καμια φορά τα διαβάζω και έχει πολύ πλάκα το πώς έγραφα στην τετάρτη δημοτικού.. τότε που ήμουν ερωτευμένη με τον Γιώργο που καθόταν από πίσω μου, αλλά αυτός δεν με αγαπούσε... τρελές στιγμές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Κι εγώ έγραφα, ένα παλιάαα, στο Δημοτικό, και έγραφα σχετικά συχνά, αλλά γύρω στην έκτη δημοτικού/Α' γυμνασίου, το πέταξα, γιατί "έγραφα βλακείες", αλλά και δεν ήθελα να το ανακαλύψει κανείς από την οικογένεια.
Μετά, στην Α' γυμνασίου άρχισα άλλο, στο οποίο έγραφα (και γράφω), αρκετά σπάνια, και στο οποίο γράφω τα πιο σημαντικά πράγματα που γίνονται στη ζωή μου, ανά περιόδους.
Έχω και blog, εδώ και μερικούς μήνες, κάνω κάποιες αναρτήσεις κι εκεί.
Θέλω πολύ να καταγράφω όλα όσα αισθάνομαι και σκέφτομαι, αλλά γράφω τόσα πολλά κάθε φορά, που στο τέλος δεν προλαβαίνω/βαριέμαι να το κάνω ανά τακτά χρονικά διαστήματα....
Είναι, πάντως, πολύ ωραίο, κι εκείνη την ώρα, γιατί ξεσπάς και τα βγάζεις από μέσα σου, τα εμπιστεύεσαι κάπου, αλλά και όταν τα διαβάζεις μετά, γιατί βλέπεις πώς έχουν άλλάξει τα πράγματα ή πώς έχουν μείνει τα ίδια, κάνεις αυτοκριτική, συνειδητοποιείς πόσο ωριμάζεις με το πέρασμα του χρόνου και πόσο ανώριμη μπορεί να ήσουν ακόμα και 6 μήνες πριν σε σχέση με το σήμερα, ξεθάβεις αναμνήσεις και γεγονότα που είχες ξεχάσει....

Υ.Γ.: Σε μια φάση, επειδή θεωρούσα ότι η περιέργεια της μαμάς μου θα μπορούσε να την κάνει να διαβάσει το ημερολόγιό μου κρυφά και να μην μου πει τίποτα, έγραφα αυτά που ήθελα, γατάκι, να μάθω ισπανικά, κλπ, κλπ. (Άμα ήταν να "καώ", τουλάχιστον ας κέρδιζα κάτι!! :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ούτε και ξέρω πόσα τετράδια έχω γεμίσει τόσα χρόνια που κρατάω ημερολόγιο! Πλέον βέβαια, από τότε που άρχισα το blog (2009) το έχω ελαττώσει πολύ, γράφω μόνο όταν θέλω να βγάλω κάτι από μέσα μου, που δεν θέλω να το βλέπει ο καθένας online (και να γίνονται και 87518957 παρεξηγήσεις που βαριέμαι).

Όντως όταν τα διαβάζεις μετά είναι σαν να ανοίγεις μια τρύπα στον χρόνο και να πηγαίνεις πίσω και να κοιτάς πώς σκεφτόσουν/ένιωθες.. Καλή φάση..

:happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μικρότερη είχα διάφορα ημερολόγια. Εκεί κάπου στην γ' γυμνασίου όμως έγιναν πολλά άσχημα πράγματα που ήθελα να ξεχάσω, όχι να τα γράψω κάπου και με έτσι κατά κάποιο τρόπο να τα κρατήσω για πάντα ζωντανά. Από τότε λοιπόν το παράτησα και στεναχωρίεμαι για αυτό. Δεν θέλω να ξαναγράψω σε αυτό το τετράδιο να φαίνεται το χάσμα από το 2009 εως το 2012... Σκεφτομαι όμως σοβαρά το καλοκαίρι που θα έχω χρόνο να φτιάξω ένα blog. Όντως όταν διαβάζεις αυτά που έγραφες πιο παλιά έχει φάση και λειτουργεί σαν απολογισμός για τις πράξεις σου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ξεκίνησα να γράφω απο την τετάρτη δημοτικού,τότε έγραφα πως πέρναγα τη μέρα,τι συνέβη κτλ
Τώρα πια,γράφω σπάνια,αλλά τα πιο σημαντικά τα γράφω...Κάτι που δε θα ήθελα να ξεχάσω πχ Γνώρισα ένα παιδί... και τέτοια,δεν καταγράφω πια το πως πέρασε η μέρα μου,γιατί το βρίσκω κουραστικό...Άσε που όταν έγραψα τελευταία φορά με έπιασε κλάμα...Πφφ...Εμένα το παίρνει η μικρή μου ξαδερφούλα και το διαβάζει και μάλιστα μου λέει οτι στην ηληκία της ήμουν πολύ χαζή (πάει τρίτη δημοτικού) και ο,τι έγραφα βλακείες...Επίσης το έχω γεμίσει με καρδούλες,ποιηματάκια,αφιερώσεις,χρώματα,κολαζ...ό,τι μπορείτε να φανταστείτε :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Εγώ γράφω, εδώ και 5 χρόνια :)
Βασικά η μαμά μου με παρότρυνε να ξεκινήσω, και η ιδέα μάρεσε, οπότε άρχισα.
Ευτυχώς δεν έχουμε θέματα με το να κοιτάνε τι γράφω, γιατί τους έχω ξεκαθαρίσει ότι υπάρχουν κάποιες σκέψεις, τις οποίες θέλω να μοιράζομαι μόνο με τον εαυτό μου.
Η αδερφή μου βέβαια, σαν περίεργο μικρό, είχε επιχειρήσει να το ψάξει κάποιες φορές, όμως τώρα μεγάλωσε και το έκοψε αυτό.:D

Κάποιες φορές, μετά από καιρό, διαβάζω αυτά που έχω γράψει και σκέφτομαι πόσο έχω αλλάξει. Είναι ένας τρόπος αυτοκριτικής. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tabarly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Εγώ γράφω, εδώ και 5 χρόνια :)
Η αδερφή μου βέβαια, σαν περίεργο μικρό, είχε επιχειρήσει να το ψάξει κάποιες φορές, όμως τώρα μεγάλωσε και το έκοψε αυτό.:D

κλασσικό! εγώ πάντα τα έκρυβα σε πολύ περίεργα μέρη, για να είμαι σίγουρη ότι δεν θα τα διαβάσει κανείς! αν και πιστεύω ότι η μητέρα μου τα έβρισκε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κλελια

Νεοφερμένος

Η κλελια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παντα προσπαθουσα να γραφω αλλα παντα βαριομουν.συνεχως αρχιζα να γραφω με ενθουσιασμο και μετα απο λιγο το παρατουσα....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
κλασσικό! εγώ πάντα τα έκρυβα σε πολύ περίεργα μέρη, για να είμαι σίγουρη ότι δεν θα τα διαβάσει κανείς! αν και πιστεύω ότι η μητέρα μου τα έβρισκε! :P

εγώ όπου και να τα έβαζα, η μικρή τα ξετρύπωνε!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Το είχα παρατησει για ενα διαστημα μετα , μολις εφυγε η κολλητη μου εγραφα καθε μερα!!! ειναι οντως μια φίλη που παντα θα κρατησει τα μυστικα σου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ets32katerina

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Τανια εχεις απολυτο δικιο! Κι εγω οταν ημουν μικροτερη κραταγα ημερολογιο και ακομα και σημερα που το ξαναδιαβαζω απο την αρχη,χαιρομαι να βλεπω τι εχω γραψει. Ειναι σαν μια μικροτενια που μεσα απο τα λογια σου,περνανε ολες σου οι αξιομνημονευτες αναμνησεις μπροστα στα ματια σου και πιστευω οτι ειναι πολυ σημαντικο να δουμε αυτην την ταινια σε καποια φαση της ζωης μας,οσα χρονια κι αν εχουν περασει,ακομα κι αν θεωρουμαι πως δεν μας προσφερει τιποτα,ειναι καλο να θυμομαστε παλιες καλες στιγμες. Ακομα εχω ημερολογιο. Και μεχρι το φετινο καλοκαιρι εγραφα συχνα μπορω να πω. Υστερα σταματησω. Οχι μονο γιατι δεν ειχα χρονο αλλα μεγαλωνοντας δεν ειχα και τι να γραψω.. Ακομα ομως εχω κρατησει τα παλια παιδικα μου ημερολογια και τα διαβαζω για να μου θυμιζουν πως εφτασα ως εδω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Θυμαμαι κραταγα ημερολογιο στη χρονια της δευτερας γυμνασιου κ λιγο της τριτης...Εγραφα (παντοτε στα αγγλικα , γραφοντας παντα το ονομα ενος υποτιθεμενου φανταστικου φιλου στον οποιο απευθυνομουν)..
Εκει εγραφα τα παντα..απο το πως ηταν η μερα μου μεχρι πως βλεπω τον κοσμο και τις αντιληψεις και τα ονειρα που εχω για το μελλον....Εκει εκρυβα μυστικα τα οποια δεν τα εχω πει σε κανεναν...
Το κρατουσα καλα κρυμμενο και το διαβαζα συχνα..Μολις το τετραδιο ειχε τελειωσει εβγαλα φωτο μερικες σημαντικες σελιδες που περιειχαν πραγματα που ηθελα να κρατησω και για μετα και το εκαψα...Δεν ηθελα κανεις να μαθει για το τι εκανα στο παρελθον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top